PDA

View Full Version : Πάλι ανορθωτής;



Stergios69
15/03/2006, 17:27
Λοιπόν,
Συμβαίνει το εξής...
Ο συναγερμός μου (ΜΕΤΑ 357) βαράει 4 μπιπ όταν έχει χαμηλή τάση η μπαταρία.
Αυτό το κάνει καμιά βδομάδα τώρα και έτσι κυκλοφορώ την ημέρα με σβυστά φώτα.
Όταν τα ανάβω έχω παρατηρήσει ότι στο ρελαντί τρεμοπαίζουν λίγο ενώ όταν ανοίγω το γκάζι είναι σταθερά.
Μέτρησα την τάση της μπαταρίας και έχει 14,4 βολτ στις 5-6000 σαλ και με αναμένα φώτα 14,2-14,3.
Υπάρχει περίπτωση να κάηκε πάλι ο ανορθωτής;
Έχει καεί ήδη μιά φορά πριν 15 μήνες και η μπαταρία είναι και αυτή 15 μηνών.

matmat
15/03/2006, 17:41
Στέργιο δεν έχεις παρά να τό τσεκάρης
Πάντος αν καεί ο ανορθωτής πρέπη να αλάξεις και μπαταρία

Stergios69
15/03/2006, 18:10
Μα τσεκάρησα την τάση στους πόλους και είναι σχεδον όσο πρέπει να είναι.
στο αφρικα.gr λέει ότι πρέπει να είναι 14,4 και εμένα είναι 14,3.
Μήπως η μπαταρία θέλει φόρτιση;
Το λέω γιατί όλον τον χειμώνα είμαι μέσα στην πόλη

matmat
15/03/2006, 18:18
Τον Ανορθωτή να μετρήσεις !!!

δεν θυμάμαι πώς γίνεται αλλά πηγαινε σε έναν ηλεκτρολόγο με ένα καλό πολύμετρο και μέτρα τον ανορθωτή το ξαναλέω
( φόρτησε και την μπαταρία καλόυ κακού )

OldMan
15/03/2006, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Τον Ανορθωτή να μετρήσεις !!!
δεν θυμάμαι πώς γίνεται

Η Οκνηρία και ο Ευδαιμονισμός έχουν φτάσει σε απίστευτα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17006) επίπεδα !!!
:mad: :D :mad:


Στέργιο, από τις τιμές που λές, είσαι μια χαρά και από Ανορθωτή και από Μπαταρία (με επιφύλαξη.... γιατί δεν έγραψες την τάση της μπαταρίας στον "αέρα" - με σβηστή την μηχανή και χωρίς φορτίο )!!!

Αν η μπαταρία σου (φορτισμένη) σου δίνει πάνω από 12.5 Volts, το ΟΛΟΝ σύστημα είναι Ο.Κ. !!! (και πιθανότατα υπάρχει "λάθος" στον σκανδαλισμό του συνaγερμού - συνήθως είναι μια Zener στα 11.4 - 11.8 V).

Αν σου δίνει κάτω από 12.4 Volts, τότε πάμε στα παραπάνω "απίστευτα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17006)"

:wave2: :beer: :wave2:

Stergios69
16/03/2006, 11:40
Επανέρχομαι,
Η μπαταρία με σβυστό κινητήρα δίνει 12,8 βολτ, οπότε κατα τα λεγόμενα σου είμαστε ΟΚ σε ΟΛΟ το σύστημα αν κατάλαβα καλά...
Οπότε μάλλον φταίει ο συναγερμός...
Τι κάνουμε τώρα;
Το άρθρο για την μέτρηση το διάβασα και μάλλον το ΣΚ θα κάνω μετρήσεις για σίγουρα.

Nik0s
03/04/2006, 15:05
Με σβηστό κινητήρα, 12.1 Volt να υποθέσω δηλαδή οτι δεν είναι εντάξει ?

Με κινητήρα και αναμμένα φώτα έπεφτε από το 14+ (χωρίς φώτα) στο 13 περίπου....

byron
03/04/2006, 15:07
Από ότι θυμάμαι όταν ο ανορθωτής ετοιμάζεται για τόπο χλοερό, ρίχνει την ένταση των φώτων όταν ανεβάζεις στροφές στον κινητήρα

OldMan
03/04/2006, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Με σβηστό κινητήρα, 12.1 Volt να υποθέσω δηλαδή οτι δεν είναι εντάξει ?
Με κινητήρα και αναμμένα φώτα έπεφτε από το 14+ (χωρίς φώτα) στο 13 περίπου....

Εξαρτάται από το πόσο φορτίο "επιβαρυνόταν" η μπαταρία πριν σβήσει το μοτέρ (π.χ. μπορεί να είχες φώτα αναμένα με σβηστό κινητήρα...).

Τα 12.1 Volts (θεωρητικά..) δηλώνουν ότι η μπαταρία έχει το 30-35% της ονομαστικής της χωρητικότητας (και πρέπει να φορτιστεί για το υπόλοιπο 70%).

Η πτώση του 1+ Volt με αναμμένο μοτέρ και φώτα, μάλλον σημαίνει ότι ο ανορθωτής ετοιμάζεται να την κάνει για καλύτερα μέρη (χλοερά και αναψύξεως). !!!

:wave2: :wave2:

Stergios69
03/04/2006, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Με σβηστό κινητήρα, 12.1 Volt να υποθέσω δηλαδή οτι δεν είναι εντάξει ?

Με κινητήρα και αναμμένα φώτα έπεφτε από το 14+ (χωρίς φώτα) στο 13 περίπου....
Αφού έπεφτε στο 13 τότε ο ανορθωτής υπολειτουργεί οπότε πάς για αλλαγή.

mixanobio$
25/04/2006, 12:26
Ο ανορθωτης μου μου δινει 14.6 volt με σβηστα φωτα κ με αναμμενα φωτα 13.0 με 13.5 βολτ αναλογα τις στροφες.
Καλα δεν ειναι?


μπαταρια με κλειστο μοτερ 12.8 βολτ μετα το σβησιμο της μηχανης....

Νομιζω οτι το καλοκαιρακι θα την βγαλω καθαρη!! ;)

Stergios69
25/04/2006, 17:06
Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι εντάξει...
Σε πόσες στροφές δείχνει τόσο;

mixanobio$
26/04/2006, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι εντάξει...
Σε πόσες στροφές δείχνει τόσο;


12.8volt ειναι η μπαταρια οταν ειναι κλειστη η μηχανη


οταν ειναι ζεστη η μηχανη με ανοικτα φωτα μου διχνει 13.5 volt

14.6 διχνει στο ρελαντι... οταν γκαζοσω 5000 στροφεσ με κρυα σχετικα μηχανη πεφτει 14.4



καλημερα! ΄:sun:

Stergios69
26/04/2006, 09:27
Το κρύο-ζεστό δεν έχει σημασία, αλλά οι στροφές του κινητήρα, που από ότι βλέπω είσαι εντάξει... :) :) :)

mixanobio$
26/04/2006, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Το κρύο-ζεστό δεν έχει σημασία, αλλά οι στροφές του κινητήρα, που από ότι βλέπω είσαι εντάξει... :) :) :)


you make my day....


Βασικα πρεπει να αλλαξω το βυσμα (το 3πλο) γιατι εχει ψιλο αρπαξει.... θα κοψω το βυσμα και θα ενωσω τα καλωδια με συνδετικα καλωδιων.... γιατι για να αλλαξω καλωδιο κα βυσμα χλωμο. Πηρα στον Σαρακακη κ δινει ολο τον ανορθωτη. Αρα δεν υπαρχει λυση... Ο Ανορθωτης δεν ανοιγει για να βαλω νεα καλωδια...

Αρα θα τα ενωσω με συνδετικα καλωδιων... :(

αλλα νομιζω οτι θα ειμαι ενταξει! ?

:sun:

Stergios69
26/04/2006, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixanobio$

Αρα θα τα ενωσω με συνδετικα καλωδιων... :(

αλλα νομιζω οτι θα ειμαι ενταξει! ?

:sun:
Βασικά γιά αυτό δεν ξέρω, μια και έχει να κάνει με την θερμότητα που αναπτύσεται στο καλώδιο...
Ρώτα κα΄ποιον ηλεκτρολογο αυτοκινήτων καλύτερα και για πιο σίγουρα, μην αρπάξεις καμιά φωτιά.

mixanobio$
26/04/2006, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Βασικά γιά αυτό δεν ξέρω, μια και έχει να κάνει με την θερμότητα που αναπτύσεται στο καλώδιο...
Ρώτα κα΄ποιον ηλεκτρολογο αυτοκινήτων καλύτερα και για πιο σίγουρα, μην αρπάξεις καμιά φωτιά.


Don't worry!!! 8a einai comple etsi!!!

TWINGEORGE
27/04/2006, 18:53
geia sas.:wave2: kai emena mixanobie itane xalia i fisa otan pira tin a/t mou. ta ekopha kai ebala anexartita fisakia ta opia kolisa kai me to kalai kai meta apo dio fores to kathena thermosistilomeno gia sosti steganopioisi. lene oti ta kalodia
(ta kitrina tou anorthoti) opos kai na ta enosis einai to idio.
exoune perasi konta dio mines kai einai ok akoma. kai etsi to eyxome:lol:
me tin eykeria. skeftome prin mou tin kanei o anorthotis na ton antikatastiso me SXelectronics. ti moy protinete?:sick:

Stergios69
27/04/2006, 19:13
O SXelectronics είναι καλή φάση, τον φοράω 1,5 χρόνο τώρα, αλλά ρώτα και στο άφρικα κλαμπ, γιατί έχουν κάτι άκρες που αγοράζουν τον οριτζιναλ 50 ευρώ.

TWINGEORGE
28/04/2006, 09:50
to thema einai na balw kati kalitero epanw.
autos pou mou les esy stergio69 einai o mamisios pali.
thelw na isixaso apo auto to thema tou anorthoti.
o dikos sou eipes oti einai apo SXelectronics?
kai eise ok?
to kalokairi zestenete? giati tis mamas den tolmas na ton akoumpisis:smokin:

:wave2:

Stergios69
28/04/2006, 10:46
Κοίταξε δύ ο καλοκαίρια πέρασε χωρλις πρόβλημα.
Για να μην ζεσταίνεται μπορείς να βάλεις ανεμιστιράκι από PC.
Νομίζω ο Tifoefs το έχει κάνει.

mixanobio$
28/04/2006, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Κοίταξε δύ ο καλοκαίρια πέρασε χωρλις πρόβλημα.
Για να μην ζεσταίνεται μπορείς να βάλεις ανεμιστιράκι από PC.
Νομίζω ο Tifoefs το έχει κάνει.



Ανεμιστηρακι εχω βαλει εγω στην ανορθωτη μου...

μπες στο www.africatwin.gr και θα δεις πως το εχω κανει...

TWINGEORGE
02/05/2006, 14:00
geia sas ke kalo mina.. telika pira til sxelectronics ke parigila anorthoti. giati opos mou eipe kai o ypeythinos apo sxelectronics
otan leei sou kaphi tin fisa arxizoune ta paratragouda.:confused:
oti kai kala arxizei ke ta pezi o anorthotis. telos panton eyxome oti apo ti stigmh pou tha ton balo epano tha xegniaso:rotflmao:
oxi tipota arxizoune kai i zestes kai den thelo trexamata kai stenaxiories me to mwro mou na to exw etoimo gia ta taxidakia tou..;)

afrotwin
02/05/2006, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από TWINGEORGE
geia sas.:wave2: kai emena mixanobie itane xalia i fisa otan pira tin a/t mou. ta ekopha kai ebala anexartita fisakia ta opia kolisa kai me to kalai kai meta apo dio fores to kathena thermosistilomeno gia sosti steganopioisi. lene oti ta kalodia
(ta kitrina tou anorthoti) opos kai na ta enosis einai to idio.
exoune perasi konta dio mines kai einai ok akoma. kai etsi to eyxome:lol:
me tin eykeria. skeftome prin mou tin kanei o anorthotis na ton antikatastiso me SXelectronics. ti moy protinete?:sick:

o anor8otis peripou sta 7-8 xronia ta pezi sto africa
na valis afton pou parigkiles ke 8a isixasis mia gia panta
makria apo mamisio pantos
o sx electronics ixe 105 euro den ksero an parameni afti i timi tou
ke ine poli kaliteros apo mamisio

TWINGEORGE
02/05/2006, 17:40
pragmatika afrotwin sta 8 xronia mpike i mixani mou kai tsoup
karbouniase i fisa. pragma pou me ebale se skepheis parolo tin alagi tis fisas me anexartita fisakia:sick: . pisteuw opws mou eipe kai o ypeythinos sxelectronics, oti i fisa einai ena deigma oti kati den paei kala me ton anorthoti. ke gia auto prepei na ginete kai i antikatastasi tou prin mas afisi kai mas kanei kai megaliteri zimia.
sto kato kato tis grafeis 102 eureous stixizi enas apo sxelectronics kai me 2XRONIA egyisi. kai to spoudeotero xegniazeis:lol: