PDA

View Full Version : Ερώτηση για θέμα με αλυσίδα...



Gandalf dr685sm
16/03/2006, 10:03
Επειδή πραγματικά μου προξενεί απορία...



Κατά μαλακία μου , το ομολογώ, τοποθετήθηκε το καλοκαίρι περίπου , αλυσίδα (απλή , οχι Ο-RING) και γρανάζια.

Απο τότε , η μηχανή , είναι ζήτημα να έχει ξεπεράσει τα 1500χλμ. όμως η αλυσίδα, παρά την ΣΩΣΤΗ συντήρηση, και το κανονικό σφίξιμο , δείχνει να ΄μην κρατάει , και ανά 200 χλμ, περίπου ανεβαίνω βαθμιδα στο ρυθμιστή πίσω. Με τελείωμα στο 7 , είμαι τώρα στο 4,5!!!

Καταλαβαίνω οτι η απλή αλυσίδα, μπορεί και να έχει μικρό περιθώριο ζωής, ειδικά σε ενα μονοκύλινδρο που ζορίζει περισσότερο στα τραβήγματα , σε αλλαγές ταχυτήτων. Αλλά ρε παιδιά , δικαιολογεί στα 1500, αίντε 2000 χλμ, να έχει πεθάνει ουσιαστικά;

Υπενθυμίζω οτι δεν έχει κάνει κόμπους και καθαρίζεται και λαδώνεται τακτικότατα και όταν είναι σχετικά ζεστή.

Απορία , είναι και όποιος θέλει απαντά...





Gandalf

sapila racing
16/03/2006, 10:13
Gandalf, τα μονοκύλινδρα σαν το δικό σου, καταπονούν τις αλυσίδες περισσότερο από οποιονδήποτε κινητήρα.
Ακόμα κι από 4 κύλινδρο 1000άρι!

Η μεγαλύτερη καταπόνηση προέρχεται από το σκορτσάρισμα στις χαμηλές στροφές κι όχι από γκάζια με πιο ψηλές στροφές.
Γενικά πρέπει να προσπαθείς όσο γίνεται να μην το σκορτσάρεις το μηχανάκι γιατί ταλαιπωρούνται πολλά εξαρτήματα. Αλυσίδα, γρανάζια, σινεμπλόκ κλπ.

Στα μονοκύλινδρα (που είχα πολλά) πάντα έβαζα την καλύτερη αλυσίδα για να μου βγάζει χιλιόμετρα. Μέχρι και 530-O ring στο SR500 :wave2:

Πάντως πολύ λίγα τα χιλιόμετρα που κράτησε, αφού όπως λές την συντηρούσες καλά. Μήπως εκτός από 'απλή' (εννοώντας όχι O ring) ήταν και σχετικά low budget?



:beer:

Gandalf dr685sm
16/03/2006, 10:17
αυτό που λες φίλε μου για τα μονοκύλινδρα το γνωρίζω... ειδικά έχοντας στο μυαλό , να μην αλλάζω και το βήμα της, καθώς, είναι καλύτερο να το αφήνεις μαμίσιο εκεί.

Τώρα για το budget που αναφέρεις, τα γρανάζια και η αλύσιδα μαζί είχαν πάει στα 130 γιούρια περίπου. (σιδερένια γρανάζια και απλή αλυσίδα...)

Τα προγούμενα που είχα (αλουμίνενια γρανάζια και O-Ring ενισχυμένη) είχαν πάει κοντά στα 220 euro, αλλά κράτησαν 1,5 χρόνο και με μέτρια συντήρηση...με 15000 χλμ περίπου...

Τελικά είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στην ποιότητα και την ανοχή τους;

Gandalf

sapila racing
16/03/2006, 10:24
Η διαφορά όντως μπορεί να είναι τεράστια. Απλές αλυσίδες υπάρχουν και με το μέτρο!!

Πάντως αν έδωσες 130 Ευρώ, κάτι μου βρωμάει....θα έπρεπε να σου έχει βγάλει πολύ περισσότερα χιλιόμετρα.

Σημειωτέον ότι μπορεί να φταίνε και τα γρανάζια! Αν πχ το μπροστινό είναι λίγο μάπα, καταστρέφει όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα του συστήματος γρήγορα.
Αν είναι και λίγο παράκεντρο γ^%$τα!!

Gandalf dr685sm
16/03/2006, 10:48
απο ποιότητα δεν είμαι σίγουρος όπως είπα...

Αλλά για την τοποθέτηση και το πως στήθηκαν οι ρυθμίστες πίσω είμαι 100%, μιας και αυτό , ελέγχθηκε εκείνη την στιγμή ,που το έβαζε μπροστά μου...

Μάλλον σε κανά μήνα , με βλέπω για 220? κατάθεση και πάλι στον Τασούλη για αλυσογράναζα... ευχαριστώ για την γνώμη σου...


Gandalf

sapila racing
16/03/2006, 11:04
Κατά την γνώμη μου καλύτερη εταιρεία είναι η AFAM
:wave2:

FZR1000
16/03/2006, 20:59
Ναι με αλυσίδες των 20 ευρώ αυτό συμβαίνει.............

Παλιά είχα πάει Κιλκίς απο Αθήνα αυθημερόν και στον γυρισμό 10 χλμ πρίν το σπίτι, μου βγήκε η αλυσίδα, ενω το ίδιο πρωί ήταν οκ.

1100 χλμ είχα κάνει.:cry:

stefanos
16/03/2006, 20:59
Λοιπόν επειδή έχω παρόμοιο πρόβλημα, και ίσως πιο μεγάλο μια και το δικό μου δεν έχει πουθενά σινεμπλόκ και την έχω παραψάξει την υπόθεση.
Πολλές φορές το απλές συνοδεύεται και απο το "αγωνιστική".
Είναι απο τις περιπτώσεις που την πατάς.
Έίναι φτιαγμένες με μόνο κριτίριο το βάρος ενώ αντέχουν ένα αγώνα.
Πάντως για φτηνή και καλή κοίτα και τις CZ.
Επείσης πολύ καλή (κορυφαία ίσως) και ακριβή tsubaki Α series.

Nik0s
16/03/2006, 22:35
Φίλε Gandalf,

ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8581)

:wave2:

Pardalotzatziki
23/03/2006, 21:22
sunadelfe monokulindre gandalf....
kakws sou poulhsane granazi alouminiou....opws proanafer8hke einai gia liga xlm...kata proptimhsh gia agwnes..
bebaia kai gia ta alla pou phres 130 einai polla...
8a pairnes siderenia granazia kai o-ring AFAM kai 8a hsouna mia xara...
egw phra AFAM kai ta exw 20.000 xlm kai exei akoma...
ta manisia YAMAHA (D.I.D) krathsane 24500 xlm...
problepw oti ta AFAM 8a 3eperasoun ta 24500...