PDA

View Full Version : R80 G/s!



thander
16/03/2006, 14:18
Καλημέρα παιδιά
Έχω αναλάβει να επισκευάσω ένα R80 G/S (1984), το οποίο εμφανίζει 2 συμπτώματα:

1. Περνάει νερά στο κιβώτιο και κάνει τις βαλβολίνες σαπουνάδα. Έχει βρεί κανείς από πού στο καλό εισχωρούν τα νερά? Από την φλάντζα που το ενώνει με το μοτέρ;; από την τσιμουχούλα της ντίζας του κοντέρ;;;Μου έχουν πεί και άλλοι ότι τους συμβαίνει, αλλά κανείς δεν ξέρει γιατί...

2. Κάνει ένα τσίκι τσίκι από τα αριστερά, και μια και οι βαλβιδούλες του είναι μια χαρά ρυθμισμένες, τείνω προς την άποψη ότι ακούγεται η καδένα και ο υδραυλικός (?) της τεντωτήρας που είναι από αριστερά (ο τεντωτήρας είναι από αριστερά). Ξέρετε τίποτα; Είναι συνήθης βλάβη; Θέλει πολλή ταλαιπωρία για να τα αλλάξει κανείς;

Θενξ!!

(κάπου νομίζω είχα διαβάσει σε ένα post του oldman ότι είχε κάποτε ένα τέτοιο μηχανάκι, οπότε περιμένω κάτι καλό...)

OldMan
16/03/2006, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από thander
(κάπου νομίζω είχα διαβάσει σε ένα post του oldman ότι είχε κάποτε ένα τέτοιο μηχανάκι, οπότε περιμένω κάτι καλό...)

:mad: :D :mad:

Εγώ ΔΕΝ σε έβρισα !!!




Υ.Γ. 1
Είπα ότι "σαβουρώθηκα" με τέτοιο μηχανάκι, όχι ότι είχα...
:lol: :beer: :lol:

Υ.Γ. 2
Θα μας βάλεις τώρα να ψάχνουμε "ακτινογραφίες" από μοτέρ R80 για να βγάλουμε άκρη !!

thander
16/03/2006, 15:35
χεχε, σόρυ, λάθος κατάλαβα (και καλά θυμόμουν...)
Για κάτσε όμως!!!Δεν σου άρεσε?Εγώ έχω ξετρελαθεί! Μάλλον το ιδανικό μηχανάκι για ταξιδοχωματόβολτες! Και όχι μόνο...(όσο καιρό το έχω παραμελώ συστηματικά το 660, τόσο πολύ το γουστάρω!)

ΥΓ. ΌΧΙ μην ψάξετε ακτινογραφίες!(εκτός αν θέλετε πολύ!) ΑΝ ξέρει κανείς τίποτα από προσωπική εμπειρία έχει καλώς...για να μην λύνω τσάμπα δηλαδή....

sapila racing
16/03/2006, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από thander
Καλημέρα παιδιά
Έχω αναλάβει να επισκευάσω ένα R80 G/S (1984), το οποίο εμφανίζει 2 συμπτώματα:

1. Περνάει νερά στο κιβώτιο και κάνει τις βαλβολίνες σαπουνάδα. Έχει βρεί κανείς από πού στο καλό εισχωρούν τα νερά? Από την φλάντζα που το ενώνει με το μοτέρ;; από την τσιμουχούλα της ντίζας του κοντέρ;;;Μου έχουν πεί και άλλοι ότι τους συμβαίνει, αλλά κανείς δεν ξέρει γιατί...

2. Κάνει ένα τσίκι τσίκι από τα αριστερά, και μια και οι βαλβιδούλες του είναι μια χαρά ρυθμισμένες, τείνω προς την άποψη ότι ακούγεται η καδένα και ο υδραυλικός (?) της τεντωτήρας που είναι από αριστερά (ο τεντωτήρας είναι από αριστερά). Ξέρετε τίποτα; Είναι συνήθης βλάβη; Θέλει πολλή ταλαιπωρία για να τα αλλάξει κανείς;

Θενξ!!

(κάπου νομίζω είχα διαβάσει σε ένα post του oldman ότι είχε κάποτε ένα τέτοιο μηχανάκι, οπότε περιμένω κάτι καλό...)


1- Το νερό συνήθως εισχωρεί από την τσιμούχα (σχήμα σαν καπελλάκι) του κοντέρ. Την αλλάζεις και την γρασσάρεις πριν την τοποθετήσεις.

2- Οντως είναι η καδένα που ακούγεται. Είναι σύνηθες στα μετά το 1979 μοντέλα που έχουν και μονή αλυσίδα. Αυτό συμβαίνει μετά από περίπου 50.000 χλμ και ο original τεντωτήρας δεν είναι σε θέση να την κρατήσει τεντωμένη πλέον. Οταν αντικαθίσταται μπαίνει ο νέου τύπου τεντωτήρας (πλαστικός) και όλα ΟΚ.
Οταν κάνεις αυτην την επισκευή, που σημαίνει ότι ήδη έχεις αρκετά χιλιόμετρα, αλλάζεις και το ελατήριο της βαλβίδας ανακούφισης πίεσης λαδιού με την ευκαιρία.

Καλά χιλιόμετρα!

thander
16/03/2006, 18:17
thanx mate, κατατοπιστικότατος!

sapila racing
16/03/2006, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από thander
thanx mate, κατατοπιστικότατος!

Cheers Mate! :beer:

hornet
17/03/2006, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Cheers Mate! :beer:

wow ωραιος!!!!
:wave2:

thander
29/03/2006, 11:11
Αγαπητέ sapila racing, αν είσαι μέσα δώσε μου τα φώτα σου μια και έχεις ασχοληθεί επισταμένως! (καλά, και όποιος άλλος γνωρίζει μπορεί να απαντήσει...)
Λεπόν, το άνοιξα το BMWδάκι, έβγαλα καδένα, τεντωτήρα, γλίστρα και τα συναφή και έβγαλα και το ελατήριο της βαλβίδας ανακούφισης της πίεσης λαδιού. Το Haynes manual λέει ότι το μήκος αυτού του ελατηρίου είναι 68mm, ΔΕΝ δίνει όμως όριο αντικατάστασης. Εγώ το μέτρησα 66mm...να τ' αλλάξω;;;
(εγώ λέω να το αλλάξω, αλλά μου φαίνεται ότι στην αντιπροσωπεία δεν υπάρχει, και θα πρέπει να γίνει παραγγελία στην Γερμανία, και θα περιμένω καμιά βδομάδα με το μηχανάκι ανοιχτό....)

Για σκάστε καμιά ιδέα....

sapila racing
29/03/2006, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από thander
Αγαπητέ sapila racing, αν είσαι μέσα δώσε μου τα φώτα σου μια και έχεις ασχοληθεί επισταμένως! (καλά, και όποιος άλλος γνωρίζει μπορεί να απαντήσει...)
Λεπόν, το άνοιξα το BMWδάκι, έβγαλα καδένα, τεντωτήρα, γλίστρα και τα συναφή και έβγαλα και το ελατήριο της βαλβίδας ανακούφισης της πίεσης λαδιού. Το Haynes manual λέει ότι το μήκος αυτού του ελατηρίου είναι 68mm, ΔΕΝ δίνει όμως όριο αντικατάστασης. Εγώ το μέτρησα 66mm...να τ' αλλάξω;;;
(εγώ λέω να το αλλάξω, αλλά μου φαίνεται ότι στην αντιπροσωπεία δεν υπάρχει, και θα πρέπει να γίνει παραγγελία στην Γερμανία, και θα περιμένω καμιά βδομάδα με το μηχανάκι ανοιχτό....)

Για σκάστε καμιά ιδέα....

Γειά σου φίλε,

Δεν ξέρω το όριο αντικατάστασης, θα κοιτάξω αργότερα στο δικό μου original service manual της BMW και θα σου πώ. Βέβαια το δικό μου είναι για αρκετά παλειότερο μηχανάκι αλλά λογικά είναι ίδια.
Πάντως η γνώμη μου είναι να το αλλάξεις. Το σκεπτικό είναι ότι και να είναι οκ για τώρα, σε πόσα χλμ θα ξανανοίξεις το μηχανάκι για να το ξανακοιτάξεις?
Υπ οψιν οτι αν κάποτε η βαλβίδα κολλήσει ανοιχτή θα έχεις πρόβλημα πίεσης λαδιού και θα πρέπει να το ανοίξεις επι τόπου.
Αν δεν το βρείς στην αντιπροσωπεία και δεν μπορείς να περιμένεις να ρθει από Γερμανία, ψάξε κι αλλού.
- Καφούνης
- Αποστολόπουλος

Χαίρομαι που σε βοήθησα!

:wave2:

sapila racing
06/04/2006, 19:55
Τελικά και το original manual απλώς αναφέρει ότι το ελατήριο έχει μήκος 68mm.
Δεν αναφέρει μήκος αντικατάστασης.
:sick:

thander
10/04/2006, 14:10
Εντελώς βλακεία τους! Anyway, το έχω παραγγείλει και το περιμένω μέσα σ' αυτή την εβδομάδα!
(η όλη βιασύνη υπάρχει γιατί καίγομαι να δω αν πράγματι ήταν η καδένα που έκανε τσίκι-τσίκι!)

thander
20/04/2006, 09:39
Λοιπόν...φίλε sapila racing!
Τα 68mm που αναφέρουν και τα δύο manual, είναι μάλλον το όριο αντικατάστασης τελικά, γιατί το καινούριο που επιτέλους ήρθε χθες, μετράει 70παρά κάτι.
Και, με την αλλαγή καδενίτσας και τεντωτηρο-γλιστρών, έχει ησυχάσει κατά πολύ...Θενξ, καλές γιορτές

sapila racing
20/04/2006, 10:08
Ωραίος!!


Ωστ ετσι λοιπόν, φαίνεται ότι τελικά ήταν το όριο αντικατάστασης, αλλά δεν το λέει το γαμ*^$$ το manual....

Αντε και καλές βόλτες με το θηρίο!

Σχετικά με το τσικι τσικι, που ακούγεται, δεν ησυχάζει και τελείως, ωστήρια είναι αυτά.
Και το δικό μου ακούγεται αρκετά τελευταία, αλλά πάει ΤΣΙΤΑ!!

:beer: :wave2:

thander
20/04/2006, 12:00
ναι, δεν ησυχάζει τελείως, αλλά τώρα κάνει απλά σαν παλιό BMW (που είναι!) και όχι σαν παλιό χαλασμένο BMW....:)

(υπάρχει μία πιθανότητα να μπορούμε να τα ησυχάσουμε κι άλλο λίγο, δεν το έχω ψάξει αρκετά όμως ακόμα. Υπάρχει περίπτωση να παίζουν τα ωστήρια λίγο στους οδηγούς τους, ή/και σε κάτι ρουλεμανάκια που έχουν (?). Θα δούμε, αν και δεν νομίζω να ασχοληθώ παραπάνω στην παρούσα φάση...)
(πρέπει να δανειστώ και ένα στροβοσκόπιο να ρυθμίσω το αβανσ και να πηγαίνει ΑΚΟΜΑ καλύτερα απ' ότι τώρα...)

ΥΓ. Πάντως, γενικά τώρα, από πέρισυ το καλοκαίρι που έμπλεξα με δαύτο, έχω αλλάξει άρδην άποψη για το συγκεκριμένο μηχανάκι, και κατ' επέκταση για την BMW. Μιλάμε για μία μοτοσυκλέτα του '82 με άθλιες προδιαγραφές (πιρούνι, μήκος ψαλιδιού, φρένα, αντιδράσεις του άξονα...), η οποία όμως, εκτός από απείρως διασκεδαστική στις χαλαρές βόλτες, εξαιρετικά ικανή στο χώμα (πάλι σχετικά χαλαρά), μπορεί να πάει ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ γρήγορα σε στροφιλίκι! Δίνει απίστευτη σιγουριά, και δεν καταλαβαίνεις πώς πάς! Αρχικά δεν δούλευε το κοντέρ, και όποιος και να το οδηγούσε άκουγε τα παράπονα αυτών που ακολουθούσαν με κανονικά μηχανάκια! Και το ερώτημα του $1Μ είναι: και τα τετραβάλβιδα είναι εξίσου καλά; μήπως είναι καλύτερα; μήπως πρέπει να αγοράσω ένα επειγόντως;;;)