PDA

View Full Version : Αγορά παπιού



pontiki
17/03/2006, 09:26
Γεια σε όλους!
Είμαι νέο μέλος του forum και θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας. Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός παπιού, αλλά είμαι εντελώς άσχετη. Έπειτα από μια σχετική έρευνα αγοράς και συζητήσεις με γνωστούς, έχω καταλήξει σε ορισμένα μοντέλα αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω, γιατί οι απόψεις είναι αντικρουόμενες. Συγκεκριμένα σκέφτομαι για τα:
1) Modenas Kristar 125
2) Honda Innova 125
3) Kawasaki Kaze-R 115
4) Suzuki Shogun R 112
5) Yamaha Crypton 115
Ειδικά για το 3 και 4 διαπίστωσα πως είναι ολόιδια, με μόνη διαφορά ότι το Suzuki αυτή τη στιγμή είνα σε προσφορά στα 1550€. Περισσότερο από όλα μ'αρέσει το Modenas αλλά είναι νέο μοντέλο και δεν ξέρει να μου πει κανείς γνώμη. Παρακαλώ όποιον γνωρίζει πληροφορίες σε σχέση με όλα τα παραπάνω, να με βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ!:confused:

dukeandthecity
17/03/2006, 09:42
pontiki καλώς ήρθες.

οντως το 3 και το 4 ειναι ολόιδια με μονη διαφορά στα αυτοκόλλητα. Αν το αποφασίσεις (μια που ειναι σε προσφορά) να θυμάσε οτι η kawasaki πουλάει τα ανταλλακτικά 15-25 % φθηνότερα απο την suzuki.
καλες βόλτες !

pontiki
17/03/2006, 09:45
Σ'ευχαριστώ πολύ!

idi
17/03/2006, 10:15
οι τιμες στα ανταλλακτικά MODENAS ειναι οι χαμηλότερες που υπαρχουν...

ειναι πιο φτηνα ακομα και απο τα κινεζικα

οσων αφορα τα παπια που εχεις επιλεξει

μη παραβλέπεις τη τεραστια διαφορα τιμης τους... 400 πχ ευρω αντιστοιχούν σε περιπου 30-40% ακριβοτερη τιμη!!! μη το ξεχναμε!!!

pontiki
17/03/2006, 10:20
Σίγουρα η διαφορά τιμής παίζει σημαντικό ρόλο, αυτό όμως που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η αξιοπιστία και η ποιότητα. Δεν έχω επιλέξει κανένα από τα παπιά που αναφέρω, τα ψάχνω όλα.

giannist
17/03/2006, 19:10
δοκιμασε και το ck-125 της kymco το αγορασα και ειμαι ευχαριστιμενος τιμη 1740 ευρω. εχει τα πλεονεκτιματα των cruiser μηχανων σε μικρα κυβικα για περισοτερες πληροφοριες στο www. kymco.gr η σε μια αντιπροσωπεια. αν και δεν κυκλοφορει πολυ στον δρομο ειναι αρκετα αξιοπιστο και με καλο after- sale.
:beer:

καλο δρομο οτι και να διαλεξεις

manolo
18/03/2006, 12:39
ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΙΝ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ, ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΡΑ ΤΟ MODENAS KRISS 115. Η ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ. ΕΡΕΥΝΗΣΕ ΤΟ .

pontiki
18/03/2006, 12:45
Ναι αλλά έχει βγει το καινούργιο Modenas, Kristar 125. To 115 το έχω δει, καλό είναι, όχι όμως καλύτερο από το Kristar (εμφανισιακά εννοώ, γιατί μηχανικά δεν ξέρω). Εσύ γιατί επέλεξες αυτό? Γιατί όχι ένα από τα υπόλοιπα?

manolo
18/03/2006, 13:19
ΠΗΡΑ ΤΟ KRISS 115 ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΙΑ ΜΟΥ . ΝΑΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΤΟ ΜΟDENAS DINAMIC ΕΙΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ LOOKS!! Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕ ΟΤΙ ΤΟ KRISS 115
ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΙΟΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΕ ΚΑΥΣΙΜΑ
Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ KRISS ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΗ
ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΒΑΡΗ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ (ΣΤΟ ΝΗΣΙ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΗΤΕΡΗ. ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟ DINAMIC EINAI ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΓΚΑΖΙΑ!!! ΑΛΛΑ ΤΟ KRISTAR ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΛΚΥΣΤΙΚΟ.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.

pontiki
18/03/2006, 13:48
Δεν μιλάω για το Dinamic, το ξέρω πως αυτό είναι για πολλά γκάζια, κατί που δε ζητάω εγώ. Έλεγα για το Kristar. Άλλωστε και εδώ οι δρόμοι δεν είναι καλοί, το αντίθετο μάλιστα. Πως είναι στην οδική συμπεριφορά?

manolo
18/03/2006, 16:15
ΤΗΝ ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΗΦΟΡΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΟ
ΑΛΛΑ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΗ
ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ.
ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ LINK
http://gym-falan.lar.sch.gr/works/a-11/index.htm.

pontiki
18/03/2006, 18:00
Δεν ανοίγει το link που μου έγραψες. Περί τίνος πρόκειται?

Zbandit750
18/03/2006, 19:19
Γιατι δεν κοιτας μεταχειρισμενο Crypton R , θα το βρεις με κατω απο 1200 σε αριστη κατασταση. Απο modenas και KazeR ειναι σαφως ανωτερο κατα την γνωμη μου.
Παπι ειναι και δεν ειναι ρισκο η αγορα του ως μεταχειρισμενο.

manolo
19/03/2006, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από pontiki
Δεν ανοίγει το link που μου έγραψες. Περί τίνος πρόκειται?

Προκειται για μια καταγραφη αναμεσα σε 5 μοντελα Honda, Yamaha, kawasaki, Suzuki, και Modenas. Κανει μια αναλογια και περιγραφη τα ατου του καθε ενα ξεχωριστα.

Εμενα ανοιγει το link.

pontiki
19/03/2006, 11:27
Το δοκίμασα ξανά, αλλά και πάλι δεν ανοίγει. Μπορείς να μου πεις ποιο μοντέλο θεωρεί πως είναι καλύτερο?

pontiki
19/03/2006, 11:38
Sorry, άνοιξε τελικά το link. Είχε μια τελεία στο τέλος γι'αυτό δεν μπορούσα να το ανοίξω, μετά το πρόσεξα. Είδα πως γράφει καλά λόγια και για το Kymco Spike, που μ'αρέσει αρκετά. Έχει 11 ίππους, τους περισσότερους δηλ. από όλα τα υπόλοιπα. Απλά δεν ξέρω για την αξιοπιστία του.
Πάντως σ'ευχαριστώ για το link, βοηθάει αρκετά.

pontiki
19/03/2006, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zbandit750
Γιατι δεν κοιτας μεταχειρισμενο Crypton R , θα το βρεις με κατω απο 1200 σε αριστη κατασταση. Απο modenas και KazeR ειναι σαφως ανωτερο κατα την γνωμη μου.
Παπι ειναι και δεν ειναι ρισκο η αγορα του ως μεταχειρισμενο.
Δεν ψάχνω για μεταχειρισμένο, μόνο καινούργιο. Και γενικά για το Crypton δεν ακούω πολλά σχόλια, δεν το αναφέρουν στα top, εκτός από μερικές εξαιρέσεις βέβαια. (δεν εννοώ εσένα). Αν γνωρίζεις κάτι για καινούργια, δέχομαι τη γνώμη σου με χαρά.

yiagt
24/03/2006, 10:24
εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κ το HONDA INNOVA.
το αγόρασα πριν από ένα μήνα κ πιστεύω έκανα την καλύτερη επιλογή.
είναι αρκετά δυνατό (περίπου 10 άλογα που είναι πολύ λογικά για παπί).
πάρα πολύ οικονομικό.καίει 1lt βενζίνη στα 44.5 km περίπου.
είναι όμορφο εξωτερικά μιας και είπες οτι κοιτάς κ αυτόν τον τομέα
η τιμή του είναι λίγο τσουχτερή (στα 2000 E) αλλά πιστεύω τα αξίζει τα λεφτά του.

pontiki
24/03/2006, 12:01
Ειδικά για το innova, έχω ακούσει είτε πολύ θετικά σχόλια, είτε πολύ αρνητικά.
Οι μισοί μου λένε πως είναι τέλειο και οι άλλοι μισοί πως παρουσιάζει διάφορα προβλήματα (τρίζουν τα πλαστικά, προβλήματα μηχανής μετά από κάποια χλμ κτλ).
Για το λόγο αυτό αποφάσισα να μην το πάρω, δε θέλω να έχω αμφιβολίες, έστω κι αν δεν ισχύουν όσα λέγονται.
Πάντως σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Σου εύχομαι να είναι καλορίζικο και να κάνεις πολλά ευχάριστα και ασφαλή χλμ, χωρίς καθόλου προβλήματα.

ΥΓ: Εγώ τελικά θα πάρω το Modenas Kristar. Σήμερα θα το'χω.

yiagt
24/03/2006, 21:50
σέυχαριστώ για τις ευχές σου κ ελπίζω να σεξυπηρετήσει το καινούριο σου παπί όπως εμένα το innova κ ακόμα παραπάνω.
καλοτάξιδο κ πάντα όρθια!:beer: