PDA

View Full Version : Honda XLV750-R - 1985



tifoefs
17/03/2006, 15:32
Model: Honda XLV 750 R
Year: 1985
Category: Enduro / offroad
Rating: 68.6 out of 100. Show full rating and compare with other bikes
Engine and transmission
Displacement: 749.00 ccm (45.70 cubic inches)
Engine type: V2
Stroke: 4
Power: 61.00 HP (44.5 kW)) @ 7000 RPM
Compression: 8.4:1
Bore x stroke: 79.5 x 75.5 mm (3.1 x 3.0 inches)
Valves per cylinder: 3
Fuel control: OHC
Cooling system: Air
Gearbox: 5-speed
Transmission type
final drive: Shaft drive (cardan)
More details Consult a Honda repair manual.
Physical measures
Weight incl. oil, gas, etc: 220.0 kg (485.0 pounds)
Chassis and dimensions
Front tyre dimensions: 90/90-21
Rear tyre dimensions: 130/80-17
Front brakes: Single disc
Rear brakes: Expanding brake
Speed and acceleration
Top speed: 174.0 km/h (108.1 mph)
Other specifications
Fuel capacity: 19.50 litres (5.15 gallons)


41291

Vstrommer71
18/03/2006, 00:35
Aυτο το μηχανακι ειναι ο παππους των Αφρικα αλλα ηταν τοσο μαπα μηχανη που το ξεχασε και η ιδια η Honda!Παντως ηταν η πρωτη Γιαπωνεζικη σε στυλ MegaEnduro.Το θυμαμαι που το εβλεπα με θαυμασμο μικρος στα περιοδικα,οι...ειδικοι των οποιων το εθαβαν πατοκορφα.Δεν παει χωμα ελεγαν και κατι τετοια.Προβληματικο
και αναξιοπιστο(σπανιο για Honda)!:smilea:




Καλα που το θυμηθηκες αυτο το δεινοσαυρακι????

MG-KTiNoS
05/01/2016, 22:42
Επειδή κάπου είχαμε αυτή την κουβέντα σήμερα μου ήρθε μια φλασία από το πολύ σκοτεινό παρελθών μου !
Έλεγαν λοιπόν στην Ιταλία κάποτε πως τα κόκκινα μοτερ της χόντα έσπαγαν τον πίσω κύλινδρο και αυτό ήταν πρόβλημα της κυκλοφορίας του λαδιού.
Πουλούσαν ένα κιτ όμως που έλυνε το πρόβλημα.
ΑΝ δεν με απατά το γέρικο μυαλό μου έκανε αναστροφή της κυκλοφορίας του λαδιού????
Δεν μπόρεσα να θυμηθώ τίποτε παραπάνω γιατί είναι πολλά τα χρόνια Άρη !

Bob_o_mastoras
06/01/2016, 00:43
Πολυ ομορφο μηχανακι παντως.. :)

Φαινεται ομως οτι δεν κανει για οτιδηποτε εκτος απο χωματοδρομο.

gior-gos
06/01/2016, 09:13
Έλεγαν λοιπόν στην Ιταλία κάποτε πως τα κόκκινα μοτερ της χόντα έσπαγαν τον πίσω κύλινδρο και αυτό ήταν πρόβλημα της κυκλοφορίας του λαδιού.

Καπου ειχα διαβασει παλιοτερα (οχι στο internet) οτι το προβλημα ηταν η κακη απο αερα ψυξη του πισω κυλινδρου και οτι την κατασταση επιβαρυνε σημαντικα η ζεστη που εβγαζε ο μπροστα κυλινδρος και ζεσταινε ακομα περισσοτερο τον πισω.

Δεν ξερω αν τα θυμαμαι και σωστα βαβαια.. :)

MG-KTiNoS
06/01/2016, 15:48
Πολυ ομορφο μηχανακι παντως.. :)

Φαινεται ομως οτι δεν κανει για οτιδηποτε εκτος απο χωματοδρομο.

Εκεί να δεις γλέντια...
:lol:

Bob_o_mastoras
06/01/2016, 15:58
Εκεί να δεις γλέντια...
:lol:

Για πες.. :a55:

Boogie
06/01/2016, 18:01
Η XLV750 ήταν μιά πολύ καλή αλλά πρώιμη προσπάθεια της Honda να φτιάξει μια on-off με έμφαση στο on.
Εκεί κάπου τη πάτησε μάλλον γιατί στα τεστ προσπαθούσαν να τη πάνε στο χώμα και βέβαια δεν πήγαινε.
Άλλες εποχές τότε, άλλα ζήταγε ο κόσμος.

Τώρα για το κινητήρα, απότι θυμάμαι φοράει το κινητήρα των VT750, δοκιμασμένος και πολυφορεμένος.

byron
06/01/2016, 18:09
Το πράμα ήταν μια αποτυχία γενικώς. Στο χώμα δεν πήγαινε λόγω βάρους και άξονα, ενώ ο πίσω κυλινδρος όπως σωστά ειπώθηκε σκορπαγε λόγω υπερθέρμανσης.

Δεν έχει σχέση το μοτέρ με το VT που ήταν υδροψυκτο. Δεν θυμάμαι να μπήκε οπουδήποτε αλλού αυτός ο κινητήρας, και μάλλον όχι τυχαία.

free rider
06/01/2016, 18:09
ο πρόγονος του αφρικα

ΒΑΣΙΛΗΣ1
06/01/2016, 19:04
To XLV το είχε φίλος γιά δύο χρόνια! Σχετικά βαρύ μηχανάκι γιά χώμα, τον κούραζε πολύ, ικανοποιητικές αναρτήσεις γιά χώμα, μέτρια φρένα (πίσω ταμπούρο),
στην άσφαλτο λίγα. Μπορούσε να ταξιδέψει με 140-150 αλλά σε τάραζε ο αέρας. Το πρόβλημα λύθηκε με ένα κακάσχημο παρμπριζ!!

ΒΑΣΙΛΗΣ1
06/01/2016, 19:13
Και μιά ιστορία. Ξεκινήσαμε γιά μιά περιήγηση στην Πίνδο, Βάλια Κάλντα, Βοβούσα, Πάδες. Αρκετά μηχανάκια, κάποια δίχρονα και το XLV.
Κάθε τόσο τα δίχρονα σταματούσαν το XLV και το άρμεγαν!! Τελικά δεν έμεινε κανένας μας εκτός από το XLV!!!

Boogie
06/01/2016, 20:17
Το πράμα ήταν μια αποτυχία γενικώς. Στο χώμα δεν πήγαινε λόγω βάρους και άξονα, ενώ ο πίσω κυλινδρος όπως σωστά ειπώθηκε σκορπαγε λόγω υπερθέρμανσης.

Δεν έχει σχέση το μοτέρ με το VT που ήταν υδροψυκτο. Δεν θυμάμαι να μπήκε οπουδήποτε αλλού αυτός ο κινητήρας, και μάλλον όχι τυχαία.

Έχεις δίκιο. Των NV ήταν το μοτερ.:)

http://apps.mobilityland.co.jp/hch/search/english/products/304

byron
06/01/2016, 21:54
Έχεις δίκιο. Των NV ήταν το μοτερ.:)

http://apps.mobilityland.co.jp/hch/search/english/products/304

To μοτέρ προερχόταν από των NV...αλλά χωρίς την υδρόψυξη όπως λέει. :lol:

Γιατί την αφαίρεσαν, μόνο η Honda ξέρει. Ίσως για να μην ανέβει ακόμα περισσότερο το βάρος μιας και υποτίθεται πως ήταν on-off.

Τεσπα, αν θυμάμαι καλά ήταν και πανάκριβο τότε (και τελικά μεγάλη πατάτα).

stefanos
07/01/2016, 12:42
Δεν έχει σχέση το μοτέρ με το VT που ήταν υδροψυκτο. Δεν θυμάμαι να μπήκε οπουδήποτε αλλού αυτός ο κινητήρας, και μάλλον όχι τυχαία.

Νομίζω στο rs750

byron
07/01/2016, 12:54
Νομίζω στο rs750

Ίσως να είναι το ίδιο μοτέρ, έτσι δείχνει. Δεν ήταν παραγωγής όμως, μόνο για ΑΜΑ flat track αγώνες δεν ήταν αυτό?

thunder ace
07/01/2016, 13:00
ρε αυτο ηταν μπουρδελο ακομα και για εκεινα τα χρονια.Μου αρεσε που ενα περιοδικο(δεν θυμαμαι πιο)το ειχε τεστ και προσπαθουσε (στα πλαισια του τεστ)να κανει αλμα,για να δει πως τα παει.........στο χωμα........Απο τις μεγαλες αποτυχιες της χονδα εκεινα τα μακρινα χρονια.

stefanos
07/01/2016, 13:34
Ίσως να είναι το ίδιο μοτέρ, έτσι δείχνει. Δεν ήταν παραγωγής όμως, μόνο για ΑΜΑ flat track αγώνες δεν ήταν αυτό?

Ναι μου είχε κάνει εντύπωση η χρήση του συγκεκριμένου κινητήρα σε αγωνιστικό γι αυτό και το θυμάμαι, όπως και του NS750 που φόραγε απο cx :eek:

byron
07/01/2016, 13:42
Ναι μου είχε κάνει εντύπωση η χρήση του συγκεκριμένου κινητήρα σε αγωνιστικό γι αυτό και το θυμάμαι, όπως και του NS750 που φόραγε απο cx :eek:

Συνήθως το ανάποδο γίνεται...:uplate:

Απλά το αγωνιστικό...είναι αγωνιστικό, δεν τους ενδιαφέρει να κάνει 30-50,000 χλμ και να σπάσει. Δεν έχω ιδέα πως εξελίχθηκαν αυτά τα αγωνιστικά flat track στην Αμερική. Είχε εμπλοκή το HRC ή ήταν εξελιγμένα πρωτότυπα από αγωνιστική ομάδα με κάποια βοήθεια απ΄το εργοστάσιο? Το έχεις διαβάσει πουθενά?

stefanos
07/01/2016, 14:58
Συνήθως το ανάποδο γίνεται...:uplate:

Απλά το αγωνιστικό...είναι αγωνιστικό, δεν τους ενδιαφέρει να κάνει 30-50,000 χλμ και να σπάσει. Δεν έχω ιδέα πως εξελίχθηκαν αυτά τα αγωνιστικά flat track στην Αμερική. Είχε εμπλοκή το HRC ή ήταν εξελιγμένα πρωτότυπα από αγωνιστική ομάδα με κάποια βοήθεια απ΄το εργοστάσιο? Το έχεις διαβάσει πουθενά?

http://www.motorcycle-usa.com/2015/01/article/backmarker-honda-ns750-flat-tracker/

free rider
07/01/2016, 15:08
το μόνο που έμεινε από την ιστορία αυτή ήταν ότι η χοντα σαν εταιρία μπόρεσε και μέσα απο την εμπορική αποτυχία
κατάφερε και το γύρισε σε μια πολύ δυνατή εμπορική επιτυχία

βασίστηκε στην αποτυχία της για να καταφέρει την επιτυχία

Η χόντα πάντως είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα εταιρία στο στρατηγικό μαρκετινγκ

για θυμηθείτε ότι επιβλήθηκε στην αγορά με το παπάκι όταν οι Ευρωπαίοι ανταγωνιστές της πουλούσαν μεγάλα βαριά και δυσκίνητα 250 άρια

byron
07/01/2016, 15:10
http://www.motorcycle-usa.com/2015/01/article/backmarker-honda-ns750-flat-tracker/

Α, καλά...
CX my ass ρε Στέφανε. Απορώ γιατί δεν χρησιμοποίησαν κάποιον καλύτερο κινητήρα, εφόσον είχαν σκοπό να κατασκευάσουν από την αρχή το μοτέρ. :uplate:

Boogie
07/01/2016, 15:46
Όπως λέει η Honda, ο κινητήρας της πολυπρωταθλήτριας RS βασίστηκε σ αυτόν του XLV750.
Βέβαια έβγαζε πάνω από 100 άλογα στο τροχό, σχεδόν διπλάσια από το XLV.

350012

Προφανώς ήταν αξιόλογος κινητήρας και η εμπορική αποτυχία του XLV750 δεν οφείλεται σ αυτόν.

stefanos
07/01/2016, 16:01
Α, καλά...
CX my ass ρε Στέφανε. Απορώ γιατί δεν χρησιμοποίησαν κάποιον καλύτερο κινητήρα, εφόσον είχαν σκοπό να κατασκευάσουν από την αρχή το μοτέρ. :uplate:

αρχες 80 δεν είχε και πολλά V η honda:)
Και απο την εμπειρία λέει που αποκόμησαν απο το αερόψυκτο rs750 το hrc έφτιαξε το africa http://world.honda.com/Dakar/paris-dakar/

sapila racing
07/01/2016, 16:08
Όπως λέει η Honda, ο κινητήρας της πολυπρωταθλήτριας RS βασίστηκε σ αυτόν του XLV750.
Βέβαια έβγαζε πάνω από 100 άλογα στο τροχό, σχεδόν διπλάσια από το XLV.

350012

Προφανώς ήταν αξιόλογος κινητήρας και η εμπορική αποτυχία του XLV750 δεν οφείλεται σ αυτόν.

Αμα δεν ήταν αυτοδιαλυόμενος θα ήταν αξιολογότατος... :lol:

Σε αυτη την ιδανική και τελείως υποθετική περίπτωση, η αερόψυξη σε συνδυασμό με τις υδραυλικά ρυθμιζόμενες βαλβίδες και τον άξονα θα έκαναν το XLV750ι να μην χρειάζεται σχεδόν καθόλου συντήρηση.

Στην πράξη ζεσταινόταν ο πίσω κύλίνδρος, διαλυόταν το κιβωτιο και μετα απο λίγο το παίρνανε στο χέρι.

free rider
07/01/2016, 16:13
Στην πράξη ζεσταινόταν ο πίσω κύλίνδρος, διαλυόταν το κιβωτιο και μετα απο λίγο το παίρνανε στο χέρι.

έτσι...
:beer:

byron
07/01/2016, 16:18
αρχες 80 δεν είχε και πολλά V η honda:)
Και απο την εμπειρία λέει που αποκόμησαν απο το αερόψυκτο rs750 το hrc έφτιαξε το africa http://world.honda.com/Dakar/paris-dakar/

Καλά, ψιλομούφα μου φαίνεται, αφού υπήρχε ήδη το NV...
Το μόνο που μπορεί να τους βοήθησε το παλτό XLV, ήταν να μην κάνουν την μαλακία να φτιάξουν αερόψυκτο μοτέρ στο NXR. :lol:

Λευκάδιος
21/09/2016, 23:23
Δεν ξέρω αν είναι αναξιόπιστο και μη ικανό για χώμα αλλά το είδα πριν λίγες ημέρες και το έκανα χάζι όπως δεν κάνω για τις περισσότερες σύγχρονες μοτό
367792
367794