PDA

View Full Version : Ο νέος είναι ωραίος να γίνει και μηχανόβιος???



sairous
17/03/2006, 22:23
Έτσι για ζέσταμα όποιος μπορεί και θέλει να με βοηθήσει ας κάνει μια αγάπη να διαβάσει το θέμα ''Μηχανή ή Ζωή'' για να ψιλοκαταλάβει ποιος είμαι...

Ιδού η απορία:

Υπόθεση: πείθω τους γονείς μου και βγάζω το δίπλωμα και τους πείθω να πάρω και ένα εργαλείο, λέμε τώρα...
Αρχικά λεφτά:2500-3000 ευρώπουλα

Πιθανά σενάρια που έχω μέσα στο μυαλλό μου:
1) Ένα καλό scooter πχ.Peugeot Jet Force WRC καινούργιο
Καλό για τις μετακινήσεις, μέσα στα λεφτά μου, με το καλό στα 18 παίρνω και μια Street κρατάω και το Scooter

2)Κάτι του τύπου Peugeot XR6
Aplilia RS-50
Derbi GPS 50
Malaguti Drakon
Μαθαίνω σιγά σιγά τα μυστικά του δρόμου, ταχύτητες κλπ κλπ...
Όμως λεφτά???? Άντε άμα βρω Κανά μεταχειρισμένο....Για καινούργιο???? Άσε που στα 18 όπως και να χει θέλεις και παραπάνω...Δεν πάει πολύ για πρώτη μηχανή???

3) Τίποτα σε Supermotard??? Στην μέση ακριβώς από το παραπάνω???


Λοιπόν, κατ’ αρχάς όσα έχω πει στην προηγούμενη συζήτηση ισχύουν απολύτως....Όποια βοήθεια δεκτή :eyepop:

Help....

KaTaNaS
17/03/2006, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sairous
Έτσι για ζέσταμα όποιος μπορεί και θέλει να με βοηθήσει ας κάνει μια αγάπη να διαβάσει το θέμα ''Μηχανή ή Ζωή'' για να ψιλοκαταλάβει ποιος είμαι...

Ιδού η απορία:

Υπόθεση: πείθω τους γονείς μου και βγάζω το δίπλωμα και τους πείθω να πάρω και ένα εργαλείο, λέμε τώρα...
Αρχικά λεφτά:2500-3000 ευρώπουλα



σε γνωρίσαμε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=19823) μικρέ μας φίλε! :wave2:


στο παραπάνω μήνυμα σου δε διαβάζω πιό κάτω απο την υπόθεση σου, διότη παραμένει μια υπόθεση!


πείσε τους πρώτα για την απόκτηση ενός δίκυκλου και μετά σκέφτεσαι παρακάτω!

έχεις την ίδια ηλικία με τον μικρό μου αδερφό ο οποίος πρόσφατα μου συζήτησε την πρόθεση του να βγαλει δίπλωμα για 50άρι και την απόκτηση ενός παπιού.

όταν τον ρώτησα γιατί; μου απάντησε : έτσι για να γουστάρω!

η απάντηση μου ήταν¨αν πραγματικά γουστάρεις, ο εξοπλισμός σου κάνει και είναι μέσα στη ντουλάπα, τα κλειδιά στην κλειδοθήκη και το ΚΤΜ κάτω, τράβα στο βουνό!

το λοιπόν φιλαράκο μου, στους ελληνικούς δημόσιους δρόμους δυστηχώς είναι καλό να κυκλοφορούμε όσο λιγότερο γίνεται, κυκλοφορούν πολλοί επικίνδυνοι τύποι-οδηγοί εκεί έξω!

με ένα 50 άρι δυστηχώς θα είσαι εγκλωβισμένος ώς επι το πλείστων στα όρια μιας μεγαλούπολης όπου και οι στατιστικές ατυχημάτων είναι πολύ ψηλές!

αν πραγματικά γουστάρεις πήγαινε χώμα όπως προαναφέρθηκε στο άλλο σου τόπικ με ένα 125 διχρονάκι! τα λεφτά είναι μια χαρά για κάτι μεταχείρο!

αντίστοιχα πάρε ένα σκουτεράκι 125 , δέρμα πάνω κάτω και χώσου σε καρτόπιστα...


στο δρόμο απέφυγε όσο περισσότερο μπορείς ακόμα την κυκλοφορία!


:wave2:

Electra
18/03/2006, 01:32
Συμφωνώ με τα παραπάνω που σου έγραψε ο KaTaNaS!


Δοκίμασε το XR 125 που και στη πόλη θα είναι χρήσιμο αλλά και μπορεί να σου προσφέρει αρκετές εξορμίσεις στο χώμα...


:beer: :beer:

GhostDog
18/03/2006, 09:17
η απάντηση μου ήταν¨αν πραγματικά γουστάρεις, ο εξοπλισμός σου κάνει και είναι μέσα στη ντουλάπα, τα κλειδιά στην κλειδοθήκη και το ΚΤΜ κάτω, τράβα στο βουνό!

ναχα και γω τέτοια αδέρφια.... :beer: :bawl:

Μικρή Λουλού
18/03/2006, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
ναχα και γω τέτοια αδέρφια.... :beer: :bawl:








καλα ρε συ,το πιστεψες????:lol: :lol: :lol:

τα λεει για τον μικρο μπας και πιασει..:D

ela ela
19/03/2006, 20:49
Φιλε μου οπως ανεφερες και στο προηγουμενο τοπικ που εκανες,η μηχανη ναι ειναι επικυνδηνη.Σημερα ενας βλακας με περασε στα αριστερα απο το αριστερο ρευμα(εγω ημουνα αριστερο ρευμα)με 180+απορω τη καταλαβε αυτος και τι εγω:confused: :confused: και δεν τον πηρα και χαμπαρι:uplate: .
Τον εκοβα απο την αρχη οτι ητανε βλακας πριν πηγε να πεσει επανω σε εναν αλλον αλλαζοντας λωριδα χωρις να δει:eyepop:
Λοιπον ναι υπαρχουνε βλακες ενα σωρο!
Η μηχανη θελει προσοχη και οσο ποιο γρηγορα καταλαβαινεις τι εχεις στο δεξι σου χερι και οτι σε κραταει μονο η φυγοκεντρος δυναμη των τροχων ορθιο(αν γιαοποιοδηποτε λογω παψει να υπαρχει πεφτεις)με οτι συνεπαγετε τοσο το καλυτερο φιλε μου,για σενα αλλα και για ολους!:wave2:


Υ.Γ Καλες βολτες με οτι και να ειναι αυτο παντα με εξοπλισμο!:wave2: :wave2:

sairous
19/03/2006, 21:53
Φίλε ela ela, να σου απαντήσω...Ο αγαπητός κύριος που σε προσπέρασε ήθελε να κάνει να επιδείξει ότι κατέχει άριστες οδηγικές ικανότητες είτε καβάλησε auto είτε μηχανή παίρνοντας τα ρίσκα των γύρων του, καλή ώρα εσένα....
Όπως πολλοί αγοράζουν μηχανή για την μόστρα (ευτυχώς σε αυτό το forum δεν έχω συναντήσει προς τιμήν σας κανένα) έτσι και αυτός θέλησε να κάνει μόστρα στους συνεπιβάτες του...
Με αυτές τις απαγορευτικές ταχύτητες για δημόσιους δρόμους είναι φυσικό επακόλουθο να μην κατάλαβες τι και πότε...
Λίγο πιο κοντά σου να είχε περάσει και μόνο οι μάζες αέρα που εκτόπισε θα μπορούσαν κάλλιστα να σε κάνουν να χάσει την ισορροπία σου και να γίνεις διακοσμητικό της ασφάλτου...

Όπως έχω πει και στο προηγούμενο topic μου αυτούς ακριβώς φοβάμαι...

Πάντα σώος φίλε:)

ela ela
19/03/2006, 23:49
Φιλε μου και εγω οδηγαω αμαξι αλλα αυτος ητανε ενα αρχ@δι με αμαξι!
Τον ειχα κοψει απο την αρχη και τον αφησα να με περασει μετα καπου τον περασα και την τελευταια φορα με περασε αυτος οπως ειπα παραπανω και ολα αυτα σε συνθηκες κινησης της εθνικης και χωρις να θελω να επειδειξω κατι εγω σε μια BMW320i.

Αλλα φιλε να κανουμε το σταυρο μας να ειμαστε ζωντανοι απο κατι τετοιους γιατι μπορει να μην φταιμε παντα η μονο εμεις καθως στο δρομο δεν ειμαστε μονοι μας!Οδηγοντας μοτο εγινα καλυτερος οδηγος αυτοκινητου υπολογιζοντας καλυτερα τις αντιδρασεις των αλλων αλλα και τις δικες μου,αλλα ακομα βαζω τον ευατο μου στη θεση της μοτο οδηγοντας αμαξι.
Φιλε μου με τι μοτο μπορεις να νοιωσεις ωραιες εμπειριες βασικα ειναι μοναχικη απολαυση και με παρεα να εισαι παλι μοναχικη ειναι!
Ιδιως αμα εισαι και με φουλ εξοπλισμο θα νοιωσεις και μεσα απο αυτον μια παρεα τουλαχιστον ετσι νοιωθω εγω!!
Ακομα και σε πιστα να μπεις προσωπικα μια φορα εχω μπει,θα δεις τη μοτο σου οτι ειναι αυτη street or endoyro μια διαφορετικη απο οτι οδηγουσες πριν,πιστευω οτι ειναι απολαυση!
Στο δρομο τωρα επειδη υπαρχει καθε καρυδιας καρυδι πρεπει να οδηγαμε παθητικα και αμυντικα σαν να αμφιβαλλουμε για τα παντα και καθε στιγμη.
Οτι και να παρει για αρχη δες το μαθετο καλα περιεργασου το οταν το οδηγας αυτο θα σου μιλαει για το τι μπορει να κανει και τι οχι φροντισε να το καταλαβεις και να βρεις τα ορια του για να εισαι ασφαλης μαζι του.
Επισης φιλε μου φορα παντα κρανος και ασε τους συνομιλικους σου να κοροιδευουνε(αν)!Εγω το κρανος το καταλαβα σχετικα αργα αλλα τωρα ειναι απαραιτητο αξεσουαρ και το μετανοιωνο οποτε δεν το φοραω,συνηθως σε μικρες διαδρομες!
Καλη αρχη ο κοσμος της μοτο ειναι ωραιος,ειναι κατι σαν να ειμαστε καβαλαρηδες μιας αλλης εποχης,αλλα να εχουμε ολοκληρο ιππορφοβιο κατω απο τα ποδια μας και να προσπαθουμε να το τιθασευσουμε,καθοτι μονο του δε γινετε ουτε μπρος ουτε πισω να παει!:wave2: