PDA

View Full Version : Fazer 600 για πρώτη μηχανή?



the_passenger
18/03/2006, 21:16
Γειά σε όλους!

Ένα φιλαράκι σκέφτεται για το νέο Fazer 600 - επόμενο βήμα μετά το παπί του.

Θα ήθελα να ρωτήσω αφ'ενός τη γνώμη σας για το μοντέλο, αφ'εταίρου αν το θεωρείτε καλή επιλογή για πρώτη μηχανή..:confused:

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη!

ronin1
18/03/2006, 22:04
δεν είναι απαραίτητα λάθος....

εαν έχει τα μυαλά στο κεφάλι του, ότι κ να πάρει ....

απλά σε όλα ισχύει η αρχή ''από το απλό στο πολύπλοκο κ από το εύκολο στο ΄δύσκολο''

δε του λες να πάρει το δικο μου το cb , να πάρω εγώ κανα fazer?
:D :smokin: :lol:

mirrorofsorrow
19/03/2006, 06:35
Μετά απο παπί και γω πήρα κατευθείαν το Fazer χωρίς να έχω καμία προηγούμενη εμπειρία με μηχανές μεγάλου κυβισμού.

Βασικά πρέπει να ξέρεις α όριά σου, τις δυνατότητές σου. Πρέπει να τις δώσεις χρόνο να γνωριστείτε. Μετά όλα είναι πολύ εύκολα. ;) :)

the_passenger
19/03/2006, 15:22
Ναι είναι προσγειωμένος και τον βλέπω με "ήρεμες" προθέσεις..
Κι εγώ του είπα για κάτι μικρότερο ή και μεταχειρισμένο κλπ αλλά θέλει καινούρια και να του αρέσει = fazer.. ;)

lampros_fazer
19/03/2006, 17:23
Εγώ μετά το παπί πήρα fazer 600 έχοντας οδηγήσει μόνο μια φορά μηχανή για μισή ώρα..Το ίδιο και ο κολλητός μου.
Το θέμα είναι να έχει το μυαλό μέσα στο κεφάλι,να ελέγχει το δεξί του καρπό και να μη θεωρήσει οτι σε 1-2-3 μήνες έμαθε τη μηχανή.Μια ζωή μαθαίνουμε.
Αν είναι όντως προσγειωμένος όπως λες δεν θα έχει πρόβλημα.
Και καλύτερα να πάρει Fazer καινούργιο (αφού το θέλει και οίδιος και εφόσον έχει τη δυνατότητα οικονομικά) παρά κάποιο μεταχειρισμένο ή κάτι μικρότερο γιατί πιθανώς να θελήσει να το αλλάξει μετά (υπο την προυπόθεση όπως είπα να έχει τα μυαλά μες το κεφαλι).Το Fazer το θεωρώ "φιλική" μηχανή (έτσι τουλάχιστον μου φάνηκε εμένα).
Δεν νομίζω να ακούσεις πουθενά κακά σχόλια για το Fazer σαν μοντέλο.Και αξιόπιστο είναι (το μόνο "πρόβλημα" ήταν το TPS σε μερικά από τα πρώτα μοντέλα το οποίο αλλαζόταν μέσα στην εγγύηση-τα νέα μοντέλα δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα), και γκάζι έχει αν θελήσεις (έχει βέβαια μια "τρύπα" στις χαμηλομεσαίες) και ταξιδάκια κάνει..
Πάντως ότι και να πάρει προσοχή προσοχή προσοχή...(και εξοπλισμό εννοείται).
:beer:

the_passenger
19/03/2006, 19:47
Ωραία.. ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Εξοπλισμό ήδη έχει - μέχρι και μπότες που εγώ δεν έχω ακόμα.. :blush:

Ξέρει κανείς αν κάπου μπορεί να το κάνει test ride?

thanx

H.A.Balafoutre
19/03/2006, 21:52
Κοίτα και μένα πρώτη μηχανή είναι.

Ένα χρόνο το έχω από καινούριο φυσικά, απροβλημάτιστο, έτσι απλά.

Το μυστικό είναι να μάθεις πρώτα να φρενάρεις και να στρίβεις με μηχανές 500+c.c. κι όχι πως να ανοίγεις το γκάζι. Αυτό το μαθαίνεις μετά.

Κατά την προσωπική μου εμπειρία αξίζει και τα λεφτά του για καινούριο, κάνει τα πάντα και δεν ζητάει τίποτα, μια άψογη αγορά.

nassosxlvbros
19/03/2006, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
Γειά σε όλους!

Ένα φιλαράκι σκέφτεται για το νέο Fazer 600 - επόμενο βήμα μετά το παπί του.

Θα ήθελα να ρωτήσω αφ'ενός τη γνώμη σας για το μοντέλο, αφ'εταίρου αν το θεωρείτε καλή επιλογή για πρώτη μηχανή..:confused:

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη!

και μενα μου ελεγαν ξεκινα απο παπι,και ανεβα....μπα...πηγα κατ'ευθειαν στα 400,και στα 650 2χρονια αργοτερα....αν ξερεις τα ορια σου,θα μαθεις και τα ορια της....σιγα-σιγα....:beer:

the_passenger
22/03/2006, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
και μενα μου ελεγαν ξεκινα απο παπι,και ανεβα....μπα...πηγα κατ'ευθειαν στα 400,και στα 650 2χρονια αργοτερα....αν ξερεις τα ορια σου,θα μαθεις και τα ορια της....σιγα-σιγα....:beer:

Ακριβώς όπως ξεκίνησα κι εγώ με τα Τρανσάλπ, από το 400 (πρώτη μου ουσιαστικά μηχανή - Ενα Diversion 400 το κράτησα πολύ λίγο και δεν το υπολογίζω), και μετά απο 2+ χρόνια στο 650... ;)


Το παρήγγειλε τελικά το παιδί το Fazer 600, thanx για τις συμβουλές!

yiagt
26/03/2006, 11:28
το fazer 600 μέχει εντυπωσιάσει εμφανισιακά.
είμαι κάτοχος παπιού (φρέσκος οδηγός-πολύ φρέσκος)
κ σκέφτομαι επόμενη αγορά μου (σε κάνα χρόνο) να είναι το 600άρι.
μιας κ έχει δύναμη ψηλά (από όσα ακούω) φαντάζομαι θα είναι καλό για ταξιδάκια.
βέβαια δε ξέρω αν μπορεί να πάρει κ καμιά βαλίτσα πίσω ή στα πλάγια (σίγουρα το θέαμα δε θα΄ναι κ τόσο όμορφο με βαλίτσα αλλά αν δε μπορείς να πάρεις κ μια αλλαξιά ρούχα μαζί σου τότε πως στο καλό είναι κατάλληλο το fazer για εκρομές).
μαθαίνω επίσης οτι ύστερεί στις μεσαίες.δε λέω καλά τα ταξίδια αλλά κ μέσα στην πόλη τι γίνεται?είναι όντως τόσο αδύναμο χαμηλά?
αυτούς τους δύο ενδοιασμούς έχω κ ανάλογα με το ξεκαθάρισμα που θα κάνω με αυτά θα επιλέξω κ εγώ ή όχι το fazer.

nassosxlvbros
26/03/2006, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiagt
το fazer 600 μέχει εντυπωσιάσει εμφανισιακά.
είμαι κάτοχος παπιού (φρέσκος οδηγός-πολύ φρέσκος)
κ σκέφτομαι επόμενη αγορά μου (σε κάνα χρόνο) να είναι το 600άρι.
μιας κ έχει δύναμη ψηλά (από όσα ακούω) φαντάζομαι θα είναι καλό για ταξιδάκια.
βέβαια δε ξέρω αν μπορεί να πάρει κ καμιά βαλίτσα πίσω ή στα πλάγια (σίγουρα το θέαμα δε θα΄ναι κ τόσο όμορφο με βαλίτσα αλλά αν δε μπορείς να πάρεις κ μια αλλαξιά ρούχα μαζί σου τότε πως στο καλό είναι κατάλληλο το fazer για εκρομές).
μαθαίνω επίσης οτι ύστερεί στις μεσαίες.δε λέω καλά τα ταξίδια αλλά κ μέσα στην πόλη τι γίνεται?είναι όντως τόσο αδύναμο χαμηλά?
αυτούς τους δύο ενδοιασμούς έχω κ ανάλογα με το ξεκαθάρισμα που θα κάνω με αυτά θα επιλέξω κ εγώ ή όχι το fazer.


ελα μωρεεε! ποσο καλο να ειναι για εκδρομες! Μεχρι γερμανια πηγε ενας φιλος μου και γυρισε....:) :beer:

lampros_fazer
26/03/2006, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiagt


Bαλίτσα-μπαγκαζιέρα πίσω είναι πολύ άσχημο σε fazer...:yuck: :yuck:
Πλαινές βαλίτσες είναι ακριβούτσικες και οι βάσεις δεν δείχνουν και τόσο όμορφες.
Μπορείς να βάλεις σαμάρια ή και ένα tank bag και θα σε βολέψουν μια χαρά..

Στις μεσαίες όντως είναι λίγο αδύναμο,αλλά περισσότερα θα σου πουν όσοι το έχουν (εγώ έχω το '03).

yiagt
27/03/2006, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer

[Στις μεσαίες όντως είναι λίγο αδύναμο,αλλά περισσότερα θα σου πουν όσοι το έχουν (εγώ έχω το '03). [/B]

δηλαδή το ΄06 είναι ακόμα πιο αδύναμο από το ΄03 στις μεσαίες? γιατί την εποχή που πήρες το δικό σου νομίζω δεν υπήρχαν τόσο αυστηροί κανονισμοί για τα καυσαέρια κ οι κινητήρες ήταν πιο ελεύθεροι.
όσο για τα το tank bag το σκέφτηκα κ εγώ αλλά στο fazer το τεπόζιτο καυσίμου είναι ήδη αρκετά ψηλά κ δε ξέρω κατά πόσο δεν θα ενοχλεί μια βαλίτσα εκεί μπροστά.

lampros_fazer
29/03/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiagt
δηλαδή το ΄06 είναι ακόμα πιο αδύναμο από το ΄03 στις μεσαίες?
To '03 δεν είναι ιδιαίτερα αδύναμο..Με τα '04+ μεγάλη (και αισθητή) διαφορά...
Έχω ένα διάγραμμα από παλιό ΜΟΤΟ που έχει τη δυναμομέτρηση και τις καμπύλες των 2 μαζί αλλά δεν έχω scanner..


Αρχικά δημιουργήθηκε από yiagt
γιατί την εποχή που πήρες το δικό σου νομίζω δεν υπήρχαν τόσο αυστηροί κανονισμοί για τα καυσαέρια κ οι κινητήρες ήταν πιο ελεύθεροι.
Ναι...:winka:

Nitse4
06/05/2006, 23:01
Γεια σας παιδες εδω ειμαι σιγουρος οτι θα βρω της απαντησεις που ψαχνω....
Ειμαι ετοιμος να παρω ενα fazer 600 μοντελο 05' με λιγα χιλιομετρα ,τι θα πρεπει να προσεξω οταν θα παω να το δω?.
Eκτος απο εξωτερικα τι θα πρεπει να δω οταν το οδηγησω?
Εγω μεχρι τωρα οδηγουσα xt600 και αυτο θα μου ειναι παραξενο στην οδηγηση γι' αυτο το λεω.

the_passenger
06/05/2006, 23:17
Εγώ θα σου έλεγα να το δεί οπωσδήποτε ένας μηχανικός, και εφ'όσον σου πεί το ΟΚ.. καλορίζικο!
Τώρα οδηγικά δεν ξέρω λεπτομέρεις, φαντάζομαι ότι ισχύει γενικά, δηλαδή σιγά σιγά θα το μάθεις... Ο Φίλος μου πάντως έχει κάνει ήδη κάπου 2000 χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα, το μαθαίνει σιγά σιγά και είναι πολύ ευχαριστήμένος..

:wave2:

Nitse4
06/05/2006, 23:48
Δεν υπαρχει προβλημα σε κανα δυο εβδομαδες θα του εχω παρει τον αερα.
Τωρα να ρωτησω και κατι αλλο,το μηχανακι ειναι καινουργιο εχει 3000klm στο βιβλιαρακι των σερβις πρεπει να λεει οτι εχει κανει αλλαγη λαδιου στα 1000klm σε συνεργειο yamaha για να ισχυει η εγγυηση?

Daemon
07/05/2006, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nitse4
Τωρα να ρωτησω και κατι αλλο,το μηχανακι ειναι καινουργιο εχει 3000klm στο βιβλιαρακι των σερβις πρεπει να λεει οτι εχει κανει αλλαγη λαδιου στα 1000klm σε συνεργειο yamaha για να ισχυει η εγγυηση?

Ναι :)

Nitse4
10/05/2006, 21:48
Παιδια το εχασα το μηχανακι (το μετ/χνο)καιτωρα μαλλον παω για καινουργιο.
Πηγα σε διαφορα μαγαζια η καλυτερη τιμη ειναι 6800euro μου ειπε οτι θα μου κανει τα σερβις αυτος και εγγυηση απο yamaha εαν παθει κατι.
????????? λεω να το παρω εχει παρει κανεις παραεισαγωγης και ειχε προβλημα με εγγυηση??????????
και εαν ειναι ετσι γιατι μου λεει οτι καλυπτει κανονικα η yamaha???
Ειχα διαβασει καπου οτι πρεπει να διαβασεις τα νουμερα του πλαισιου και να τα διασταυρωσεις με την αντιπροσωπεια??? πως θα γινει αυτο? απο την στιγμη που το μηχανακι θα ερθει ,αφου το παραγγειλω??????????

PeterMurphy
10/05/2006, 23:01
Min to skefteste re paidia..to xo ena xrono to naked (fz6) k i mixani einai erotas.Opos tis fertheis tha soy ferthei..thes irema?Tha soy xigithei spathi...thes na to doylepseis psila?Ekei prosexe...fysika an prokeitai gia taxidia de proteino naked alla fairing gia logous aytonoitous.Einai mia ,de tha lega kali..alla mia megali arxi k axiopisti gia meta-papi i k XT poy anefere enas filos prin.K prosoxi sta indianilikia...mi riskarete giati to thundercat toy R6 den einai tyxaio...ayta,k me to kalo se opoion thelisei na tin parei..:winka: