PDA

View Full Version : Cbr400 Vs Zxr400



catmaster
19/03/2006, 07:38
Τα φωτα σας Please!! :D

Ψαχνω κανα μηνα τωρα...

Θελω ενα απο τα παραπανω μηχανακια για track-bike και σαν σχολειο για ενα κολλητο μου.Θα πηγαινα κατευθειαν σε CBR αλλα φοβαμαι οτι ο ακατανομαστος θα μου τον πιασει με τα ανταλλακτικα.Απο την αλλη εχω διαβασει εδω μεσα οτι το Kawa εχει καλυτερη αισθηση.Να πω την μαυρη μου αληθεια οδηγησα ενα CBR και μου φανηκε καλο αλλα ειμαι και αρρωστος με τη Honda.Εκανα και μια γυρα για ανταλλακτικα και ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του -σιγουρα παντως παιζουν πιο ευκολα για το ZXR.
Η συντηρηση θα γινεται απο εμενα που σιγουρα μειωνει το κοστος αν δεν μιλαμε για πολυ σοβαρες βλαβες.
Αν μπορουμε να κρατησουμε τη συζητηση για αυτα τα δυο μονο και μην μεγαλωσουμε την κατηγορια γιατι και πολλα λεφτα δεν παιζουν και ηδη εχω 5 μηχανακια με ασφαλειες - σηματα και αλλα 4 αρχαια σε μια αποθηκη που δεν τα κουναω καθολου.
:smokin:


Επισης αν γινεται μην το γ@μισουμε στο spaμαρισμα :lol: :lol:

:beer: :beer: :wave2: :wave2:

tifoefs
19/03/2006, 10:24
Σε συνιστω την καβασακι για το τροπο που θες.

Αλλα για σχολειο η χοντα ειναι πιο ευκολοχρηστη.


:smilea:

adam_tsouk
19/03/2006, 19:05
Εγώ θα πω την Kawa μόνο και μόνο γιατί το σκεφτόμουν και εγώ.
:D

Πολυμήχανος
19/03/2006, 20:25
To καλύτερο θα ήταν το CBR αλλά να του ξηλώσεις το μπροστινό και να του βάλεις το μπροστινό από ZXR. Αν το κάνεις αυτό θα έχεις το εξαιρετικό μοτέρ, πλαίσιο, στήσιμο του CBR και ένα από τα καλύτερα μπροστινά ever σε μοτοσυκλέτα.

Το μπροντινό του CBR είναι το μόνο σημείο στο οποίο υστερεί σε σχέση με το ZXR, αφού όσο καλό και να είναι το συμβατικό 41mm και οι διπίστονες με γλύστρες, δεν μπορούν να συγκριθούν με το κομψοτέχνημα USD 41mm της Showa και τις τετραπίστονες.

Για ανταλλακτικά υπάρχουν τα πάντα.

Αλλά ειδικά το CBR άμα είναι σε καλή κατάσταση το μοτέρ του και άμα του κάνεις αξιοπρεπή χρήση και συντήρηση (=το αφήνεις να ζεσταθεί πριν το σκίσεις και φροντίζεις να έχει σωστό λάδι και που και που μια ρύθμιση βαλβίδων και αλλαγή μπουζί) , δεν πρόκειται να πάθει ποτέ τίποτα. Μιλάμε για το καλύτερο ποιοτικά μοτέρ που πρέπει να έβγαλε ποτέ η Honda...

catmaster
19/03/2006, 20:28
Μαγκες thanks για τα post.Οντως το CBR ενος φιλου που οδηγησα το εκανα αεροπλανο - πολυ ευκολο αλλα οπως ειπα φοβαμαι μην την ακουσω στα ανταλλακτικα γιατι ειναι παλια μηχανακια και θα ζητησουν σιγουρα.Οπως ξερετε ο Σαραγ@μιμενος δεν εχει parts ουτε για καινουργια φαντασου για το CBR.Αυριο θα κανω μια γυρα να δω και ενα Kawa απο ανθρωπο που το ξερει σα τη παλαμη του χεριου του και θα αποφασισω.

:wave2: :beer: :beer: :wave2:

catmaster
19/03/2006, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
To καλύτερο θα ήταν το CBR αλλά να του ξηλώσεις το μπροστινό και να του βάλεις το μπροστινό από ZXR. Αν το κάνεις αυτό θα έχεις το εξαιρετικό μοτέρ, πλαίσιο, στήσιμο του CBR και ένα από τα καλύτερα μπροστινά ever σε μοτοσυκλέτα.



:smokin:
Τωρα την ακουσα στερεοφωνικα...
Θελει αλλαγες στο λαιμο του πλαισιου(κολλησεις και τα ρεστα) η μιλαμε μονο για τραμπα τιμονοπλακα - ρουλεμαν λαιμου - τιμονι??
(κατσε να τη ψαξω για ιχνος και καστερ....)

:wave2: :beer: :beer: :wave2:

Πολυμήχανος
19/03/2006, 20:42
Για τα ανταλλακτικά αν το φοβάσαι τόσο πολύ ψάξε στο internet να βρεις το parts list (συνήθως είναι σε μορφή pdf)

Σε αυτό θα βρεις τους κωδικούς της Honda για κάθε ένα εξάρτημα, μέχρι και τις βίδες.

Αν πας σε κάποιο κατάστημα που να συνεργάζεται με Σαρακάκη, και του πεις θέλω το τάδε part , θα στο φέρει.

Όλα βρήσκονται, δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο....

Πολυμήχανος
19/03/2006, 20:49
Δεν το έχω κάνει, δεν ξέρω αν μπαίνει ως έχει ή αν θέλει να βγάλεις την κολώνα από την κάτω πλάκα του CBR και να την περάσεις στην κάτω πλάκα του ZXR...

Πάντως είχα δεί στην Αθήνα ένα τέτοιο CBR με μπροστνό από ZXR άρα γίνεται.

Εννοείται ότι όταν λέμε μπροστινό από ZXR εννοούμε πλήρη μεταμόσχευση, πηρούνι, δαγκάνες, πάνω πλάκα, κάτω πλάκα, άξονες, τροχός, φτερό, clipons.

Τα χειριστήρια, η γκαζιέρα και η τρόμπα του φρένου μπορούν κάλλιστα να μείνουν αυτά του CBR. Ειδικά η τρόμπα του φρένου του CBR είναι μάλιστα πολύ καλύτερη από αυτήν του ZXR...

idi
19/03/2006, 21:06
Ok ξεφύγαμε παλι...

Από ότι κατάλαβα μιλαμε για low badget track bike και εδώ αρχισε παλι η never ending συζητηση και φιλολογια περι αξιπιστιας

1. περι μετατροπων μπροστινων: μαζι με τα εργατικα (εκτος αν εισαστε ΤΑ ΜΑΣΤΟΡΙΑ) θα κοστιζει διπλασια από την αγορα της μοτο
2.παντα τα zxr400 ηταν πιο γρηγορα από τα cbr400.... ΠΑΝΤΟΥ!
3.συζητήσεις περι αξιοπιστιας με αφηνουν παγερα αδιαφορο γιατι εγω ότι μηχανακι ειχα στα χερια μου δεν εβγαλε το παμικρο εκτος προγραματος παρα τη σκληρη χρήση .
αυτό μπορει να είναι και τυχη...αλλα δεν εχω χρονο και διαθεση να συγκρίνω δυο μοτοσυκλετες με μοναδικο επιχηρημα «είναι πιο αξιοπιστο» (εκτως αν μιλαμε για παπι κτλ)
αμα παρω ένα δονιτη θελω να είναι αξιόπιστος-αμα παρω μοτοσυκλετα θελω να εχει ψυχή.+_

οποιος δε συμφωνει με τα λεγομενα μου μπορει να συνεχισει να γραφει περι αξιοπιστιας αλλα δε θα μπω στο κοπο να του απαντησω

....KIDS DO NOT TRY THIS AT HOME

(δεν εχει καμια σχεση με πρόσωπα η παρατηριση μου αλλα εχει σχεση με αντιλήψεις... ξεπερασμενες για εμενα! )

Πολυμήχανος
19/03/2006, 21:24
IDI τι λες πάλι;

Καταρχήν ότι και να πεις είναι με μεροληψία αφού δηλώνεις φανατικός kawasakias...

Εκτός αυτού όμως...

Ένα σε πολύ καλή κατάσταση CBR έχει την σήμερον ημέρα 1000 ευρώ, σε άριστη κατάσταση άντε να φτάσει τα 1500. Πέραν αυτού με λίγο ψάξιμο ένα μπροστινό θα κοστίσει γύρω στα 500 ευρώ (εγώ τόσο το είχα βρει κομπλέ όταν σκεφτόμουν να αναβαθμίσω το VFR μου...) και το κόστος τοποθέτησης είναι ψιλοσστείο ειδικά αν στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν χρειαστεί μεταμόσχευση κολώνας. Αν πάλι χρειαστεί , μιλάμε πόσο θα πάρει ένας τορναδόρος να βγάλει την κολώνα του CBR και να την περάσει στην πλάκα του ZXR; 50 ευρώ; 100;

Μην ξεχνάς και ότι ο φίλος δηλώνει ότι τα περισσότερα πράγματα θα τα φτιάχνει μόνος του...


Όσο για το θέμα αν είναι καλύτερο το ZXR ή αξιόπιστο, άσε και κανένα άλλο να μιλήσει ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ έχω αλλάξει φλάντζα κεφαλής σε ZXR που ''δεν πάθαινε τίποτα''. Και αυτή είναι μόνο μια περίπτωση ZXR, ξέρω και άλλες. Αντίθετα τόσα χρόνια, χαλασμένο СBR σε μοτέρ έχω δεί ΜΙΑ φορά και ήταν γιατί το είχε πάρει η κάτω βόλτα το μηχανάκι λόγω άσχετου ιδιοκτήτη και μηδενικής συντήρησης.

Aυτό που έχω φει σε ZXR είναι ότι ψιλοκαίνε την φλάντζα κεφαλής και σκίζουν που και που και καμιά μεμβράνη σε carbs. Και που και που ραγίζει και η εσωτερική σωλήνωση του λαδιού προς τα κουζινέτα των εκκεντροφόρων...

Ντάξει δεν είναι κακό το ZXR είναι κατεμέ μια από τις 20 μοτοσυκλέτες που θα έπρεπε να έχει φωτογραφία στο λεξικό στην λήμμα ''ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ''

Mην το παραχέζεις όμως επειδή έχεις εσύ μια προτίμηση...

Θα μου πεις ένα πεπερασμένο σύνολο περιπτώσεων μπορεί να έτυχαν σε εμένα, άλλο όμως μια προσωπική γνώμη και άλλο η εμπάθεια που βγάζεις κάθε φορά που νοιώθεις να σου προσβάλλουν τα kawa...

ΟΚ;

Sabre
19/03/2006, 21:39
cbr400rr φιλαράκι δαγκωτό.Αν το βρείς σε καλή κατάσταση χτύπα το.Μεγάλο σχολείο λέμε.

idi
19/03/2006, 23:00
οτι ειχα να πω το ειπα ο καθένας πρατει με αυτα που γνωρίζει, υποθέτει ή υποπτεύεται...

ο μονος αντικειμενικός κριτής είναι ο χρόνος και η μονη αλήθεια είναι ότι κάποτε θα πουμε ψεματα και το μονο σιγουρο είναι ο θανατος

το έριξα στη φιλοσοφια γιατι ΕΙΠΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΡΕΠΕΡΤΟΡΙΟ! bye
:D

catmaster
21/03/2006, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
οτι ειχα να πω το ειπα ο καθένας πρατει με αυτα που γνωρίζει, υποθέτει ή υποπτεύεται...

ο μονος αντικειμενικός κριτής είναι ο χρόνος και η μονη αλήθεια είναι ότι κάποτε θα πουμε ψεματα και το μονο σιγουρο είναι ο θανατος

το έριξα στη φιλοσοφια γιατι ΕΙΠΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΡΕΠΕΡΤΟΡΙΟ! bye
:D

idi τα φωτα σας θελω για τα συγκεκριμενα μοτορια..ουτε τσακωμους ουτε μανουρα..
Εσυ πιστευεις οτι καλυτερη επιλογη ειναι το Kawa- δεκτο..:beer:
Ο Πολυμηχανος λεει το Cbr - δεκτο επισης...:beer:

Ψαχνω και στις δυο εταιριες γιατι οπως ειπα το Zxr που τελικα οδηγησα χτες ειχε κινητηρα αγριμι και τσαμπουκαλιδικο με φοβερο μπροστινο.
Το Cbr απο την αλλη του ηπια το αιμα και ποτε δεν με αγχωσε πουθενα-δεν ειχε ομως το πιρουνι του Kawa..

Οσο για τα σερβις τα κανω μονος μου εδω και καιρο μαζι με ενα κολλητο μου.Εχω αρκετα εργαλεια (και δυναμοκλειδα) καθως και πιο εξειδικευμενα.Στα ηλεκτρολογικα τα χανω πολλες φορες :sad: αλλα αν κολλησω θα πριξω καποιον (ξερετε ποιον :lol: :lol: ) μπας και βρω την ακρη...

Οπως παει το πραγμα η επιλογη θα κανει καθαρα με την κατασταση της μοτο.Νομιζω οτι και τα δυο θα κανουν καλα τη δουλεια τους..


:wave2: :beer: :beer: :beer: :wave2:

(Α ναι! Για φιλοσοφια idi ξεκινα με Καρτεσιο, και να διαβασεις επισης το "Τελος της ιστοριας" του Φουκουγιαμα)

Πολυμήχανος
21/03/2006, 02:50
Σκέφτομαι άρα ... οδηγώ!

Πολυμήχανος
21/03/2006, 03:12
Οποιο και να παρεις για trackdays δεν θα το μετανοιώσεις. Ειναι και τα δυο εξαιρετικά.

Καλή τύχη στην έρευνα...

catmaster
21/03/2006, 09:17
Thanks Πολυμηχανε.

:wave2: :beer: :wave2:

Loudovikos
21/03/2006, 12:17
Εγω οταν ειχα βρεθει στην θεση σου
ειχα διαλεξει το kawa.

Διαφορες??

Πιο δυνατο

Πιο μεγαλο και με καλη θεση για συνεπιβατη

Ανταλακτικα βρισκεις τα πάντα και παντου!

Και πιστευω και πολυ πιο ομορφο απο
το cbr!!

Απλα και για τα δυο μηχανακια πρεπει να
ψαξεις πολυ για να βρεις ενα σε καλη κατασταση.

anco
21/03/2006, 15:31
Δες εδω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11935

catmaster
21/03/2006, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Δες εδω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11935

Thanks .
Εξωτερικα φαινεται καλο το εργαλειο.
Εχεις ρε γμτ το προβλημα στον κινητηρα ομως...:(

Μου ερχεται βαρυ με το που παρω το μηχανακι να κατσω να το ανοιξω ολο..

Παντως θα το εχω υποψιν μου.Ευχαριστω και παλι..

:wave2: :beer: :beer: :wave2:

anco
21/03/2006, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Thanks .
Εξωτερικα φαινεται καλο το εργαλειο.
Εχεις ρε γμτ το προβλημα στον κινητηρα ομως...:(

Μου ερχεται βαρυ με το που παρω το μηχανακι να κατσω να το ανοιξω ολο..

Παντως θα το εχω υποψιν μου.Ευχαριστω και παλι..

:wave2: :beer: :beer: :wave2:

Περνει μπορστα, δεν εκανα ελεγχο σε μηχανικο αλλα απο το κροταλισμα του μοτερ μπορει να ειναι και ρουλεμαν μπιελας.

Παντως στο Ebay εχει και εκει μοτερ ολοκληρα ή και μισα σε τιμες απο 250 - 400 ευρω.