PDA

View Full Version : Βελτιωσεις στο 650



advblack
19/03/2006, 12:21
Λοιπον παιδες η απολυτως καλυτερη βελτιωση που εχω κανει μεχρι τωρα και αργησα(!) ειναι τα σωληνακια υψηλης. Μιλαμε για ΤΗΝ αισθηση σε φρενα. Σε προοδευτικοτητα δεν εχασε αλλα κερδισε σε ισχυ. Αμολας πιο αργα και το μηχανακι σταματαει αψογα. Το συνιστω ανεπιφυλακτα. Σωληνακια ΒFGoodridge.
Και επειδη ξεκινησα το θεμα, αλλος κανεις; Και γενικοτερα απο μετατροπες τι εχετε κανει; Τωρα σκεφτομαι για αναρτησεις....

deminio11
19/03/2006, 14:49
Ola kala den mas eipes poso ta pliroses ?

Emena mposopika me endiaferei arketa to thema :smilea:

THEOD
19/03/2006, 15:33
Σωληνάκια υψηλής (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=16931)

deminio11
19/03/2006, 15:57
efxaristo gia tin katatopisi !!!!

Tha to psaxo kai ego gia solinakia .Ithela na valo apo kairo alla enas gnostos mou me Tdm mou eipe na min valo giati tha magonei apotoma to freno !!!:(
Pantos kai ena paidi pou evale sto vstrom club se xiliari mou eipe oti exei foveri aisthisi

filika deminio

advblack
19/03/2006, 16:57
...185 Ευρωπουλα με τοποθετηση στο Dirty Team στην Μεσογειων.
Ναι ειναι πολλα, αξιζουν ομως και ειναι και μαυρα. Τα προτιμησα γιατι δεν μ αρεσει να φαινονται....

sinvag
19/03/2006, 19:12
προσοχη ο καθενας ζηταει οτι θελει,την καλυτερη τιμη την πηρα απο λ.βουλιαγμενης στην αρχη μετα το φαναρι δεξια στον λαστιχα για μοτο.75 η 85 ευρω για μπροστα μονο,και μιλαω για ετοιμα για v-strom και μπλε χρωμα

sinvag
19/03/2006, 19:19
και να ρωτησω κατι αν γνωριζει κανεις,υπαρχουν 2 τροποι ο ενας ειναι η διαταξει τον σωληνωσεων οπως ειναι,και η αλλη να ξεκινανε 2 σωληνακια απο πανω και να πηγαινουν το καθενα στη δαγκανα του.πιο εναι πιο καλο για το v-strom.:beer:

advblack
24/03/2006, 18:38
....της Μοtech εβαλα τα οποια ερχονται λιγο πιο πανω απ τα μαμας αλλα και πιο πισω. Ετσι ερχεσαι πιο κοντα στο τιμονι. Αποτελεσμα; Για τα δικα μου γουστα καλυτερη θεση οδηγησης. Τα πηρα απο ιντερνετ 69+ αποστολικα 15.

sinvag
25/03/2006, 12:48
απο που, πες διευθυνση φιλε:beer:

DPF
25/03/2006, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack
Λοιπον παιδες η απολυτως καλυτερη βελτιωση που εχω κανει μεχρι τωρα και αργησα(!) ειναι τα σωληνακια υψηλης. Μιλαμε για ΤΗΝ αισθηση σε φρενα. Σε προοδευτικοτητα δεν εχασε αλλα κερδισε σε ισχυ. Αμολας πιο αργα και το μηχανακι σταματαει αψογα. Το συνιστω ανεπιφυλακτα. Σωληνακια ΒFGoodridge.
Και επειδη ξεκινησα το θεμα, αλλος κανεις; Και γενικοτερα απο μετατροπες τι εχετε κανει; Τωρα σκεφτομαι για αναρτησεις....

ANARTHSEIS EINAI TO PIO BASIKO GIA BELTIWSH STHN 650-1000
WP H" OHLINS.DEN UELEI TIPOTE ALLO..... OLA TA YPOLIPA EINAI PETAMENA EURO (EKTOS TA SWLINAKIA YPSHLHS)... --

:wave2: :beer: :beer:

Bil
26/03/2006, 08:25
Ζελατίνα Ermax για καλύτερη προστασία από αέρα
Ελατήρια και λάδια Hyperpro μπροστά για καλύτερη συμπεριφορά και από συνήθεια :D
Θερμαινόμενα γκριπ από Louis.de για πιο ευχάριστα χιλίομετρα...;)
Θα συμφωνήσω και εγώ οτι τα φρένα του 650 μου φαίνονται κάποιες στιγμές ...λίγα, ιδιαίτερα όπως είχα συνηθίσει από το CB...
Απλά έχω την εντύπωση πως τα σωληνάκια υψηλής πιέσεως, ΔΕΝ αυξάνουν την επιβραδυντική ισχύ, αλλά μόνο βελτιώνουν την αίσθηση στην μανέτα..:confused:

DPF
26/03/2006, 13:45
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
[B]Ζελατίνα Ermax για καλύτερη προστασία από αέρα

Bil ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΔΥΟ ΤΥΠΟΥΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΦΟΡΑΣ ΤΟΝ ΕΝΑ ΘΕΛΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ERMAX.
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ERMAX +10CM H" SECDEM +14CM .
ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ SECDEM ΘΕΛΩ ΣΧΟΛΙΑ.

:sun: :beer: :wave2:

Bil
27/03/2006, 07:27
Για να μην κανουμε spam πααααάλι με τις ζελατίνες :D , έχεις ΠΜ ...

advblack
27/03/2006, 07:29
....για τα καβαλετα : www.mo-tech.de.

DPF
27/03/2006, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Για να μην κανουμε spam πααααάλι με τις ζελατίνες :D , έχεις ΠΜ ...


sv1dpf@raag.org

TNX
:beer:

advblack
18/04/2006, 15:45
....που σας ελεγα. Υστερα απο 1000 χλμ, πολη , ταξιδι και στροφιλικι τα συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιον νομιζει οτι το τιμονι του 'πεφτει' μακρια....:wave2:


45354

painterakis
18/04/2006, 17:16
πολυ ωραιο, ποσο κανουν;

advblack
19/04/2006, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
πολυ ωραιο, ποσο κανουν;

69 Euros + αποστολικα 15 ευρωπουλα. Συμφερει να γινει ομαδικη αγορα.Aπο www.mo-tech.de (http://www.mo-tech.de)

costas81
19/04/2006, 13:24
Βολικα μπορει να ειναι αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι ομορφα!

Bil
19/04/2006, 18:04
Δεν "τεντώνουν" τα καλώδια και τα σωληνάκια για τα φρένα ;
Ή τα άλλαξες και αυτά ;

advblack
19/04/2006, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Δεν "τεντώνουν" τα καλώδια και τα σωληνάκια για τα φρένα ;
Ή τα άλλαξες και αυτά ;

Οχι, απλα αλλαξα την θεση σε καποια ζιπακια που επιαναν τα καλωδια σε καποια σημεια. Το πιο δυσκολο ηταν το σημειο που δενουν τα σωληνακια των φρενων , αλλα ετυχε να συμπεσουν με την αλλαγη σε υψηλης οποτε και δεν χρειαστηκε να αλλαξω κατι γιατι τα καινουργια σωληνακια ηταν ουτως ή αλλως πιο μακρια απο τα μαμισια.

advblack
15/09/2006, 14:32
....εβαλα προχθες , Renthal Road High το όνομα του και παραθέτω φωτογραφία. Τι διαφορά έχει απ το μαμίσιο; Είναι ελαφρώς κοντύτερο σε μήκος -1,8 πόντους από ακρη σε άκρη -, ελάχιστα πιο κοντό σε ύψος και είναι αλουμινένιο.
Εντυπώσεις¨: ύστερα από λίγα είναι η αλήθεια χιλιόμετρα μέσα και έξω απ την Αθήνα (βλέπε Αττική Οδό, Περιφερειακό Υμηττού), το μηχανάκι έχει πιο εύκολη κατευθυντικότητα και στην κίνηση χώνεται ακόμα περισσότερο. Στον ανοιχτό δρόμο με πολλά εμφανίζεται πιο συμπαγές. Στις στροφές βουτάει καλύτερα.
Για τα δικά μου γούστα σαφώς καλύτερο απ το μαμίσιο.
Κόστος 46,5 ευρά (dirty team Μεσογειων) χωρίς την τοποθέτηση η οποία παρουσιάζει την εξής μανούρα. Τα λαστιχάκια απ τα αντίβαρα δεν περνάνε μέσα στις υποδοχές του τιμονιού με αποτέλεσμα για να μην χαλάσω και τα μαμίσια να αγοράσω ένα σετ άλλα αφτερμαρκετ αντίβαρα, 7 ευρά και να χρησιμοποιήσω τα δικά τους. Κατα τ άλλα ότι απαιτέι μια τοποθέτηση αφτερμαρκετ τιμονιού, δηλ. τρύπημα σε δύο σημεία για να κάτσουν τα δοντάκια που έχουν οι διακόπτες.
Αυτή η ιστορία μπορεί να γίνει βέβαια και απ το μέρος που θα αγοράσετε το τιμόνι με την αντίστοιχη επιβάρυνση προφανώς.


61898

VforVSTrom
15/09/2006, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack
....εβαλα προχθες , Renthal Road High το όνομα του και παραθέτω φωτογραφία. Τι διαφορά έχει απ το μαμίσιο; Είναι ελαφρώς κοντύτερο σε μήκος -1,8 πόντους από ακρη σε άκρη -, ελάχιστα πιο κοντό σε ύψος και είναι αλουμινένιο.

Πολύ καλό το τιμονάκι!!! Πρέπει να έχει καλύτερη αίσθηση και σε λακούβες από ότι φαντάζομαι. Την τοποθέτηση την έκανες μόνος σου? Φαίνεται να έχεις κάνει καλή δουλειά.. όμως δεν μας είπες για τα grips.. έβαλες καινούρια? Πώς έβγαλες τα παλιά χωρίς να τα χαλάσεις? Επίσης πες μας περίπου πόσο χρόνο παίρνει για την τοποθέτηση..

advblack
16/09/2006, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Πολύ καλό το τιμονάκι!!! Πρέπει να έχει καλύτερη αίσθηση και σε λακούβες από ότι φαντάζομαι. Την τοποθέτηση την έκανες μόνος σου? Φαίνεται να έχεις κάνει καλή δουλειά.. όμως δεν μας είπες για τα grips.. έβαλες καινούρια? Πώς έβγαλες τα παλιά χωρίς να τα χαλάσεις? Επίσης πες μας περίπου πόσο χρόνο παίρνει για την τοποθέτηση..

Την θες την ωριτσα για τοποθέτηση , χαλαρά όμως, χωρίς βιασύνες. Το ένα σκριπ είναι η γκαζιέρα οπότε δεν χρειάζεται να βγει, το άλλο με οινόπνευμα. Βάζεις ένα κατσαβίδι μεταξύ σκριπ και τιμονιού και ρίχνεις μέσα οινόπνευμα. Συνήθως βγάινει, όσες φορές έχω αλλάξει το χω κάνει μ αυτό τον τρόπο.
Α, και για το τιμόνι , όσο το όδηγάω τόσο πιο πολύ μου αρέσει. Μια ακόμα παρατήρηση: κόβει ελαφρώς λιγότερο δεν ενοχλεί πάντως

Respect
10/06/2007, 14:28
Πάμε και εδώ με φρένα. (Μη ρωτήσετε τι είναι γιατί δε ξέρω αλλά ωραίο φαίνεται)


92358