PDA

View Full Version : Αγορα μηχανης παραεισαγωγης



haris.cp
19/03/2006, 12:28
:wave2: Γεα χαρα σε ολους,καθοτι ειμαι καινουργιο μελος μετά από 10χρονη απουσια από μηχανη λογω χρησης ι.χ. λογω δουλειας,επιτελους θα μπορεσω μεσα στον επομενο μηνα να νιωσω και παλι την απολαυση και το συναισθημα της ελευθεριας πανω σε μια μοτοσυκλετα.θα ηθελα παρακαλω τα φωτα σας οσον αφορα τις μοτοσικλέτες που φερνει καποιος εμπορος παραεισαγωγη,αν αξιζει να γλιτωσει κανεις τα 600-800ευρο διαφορα από την τιμη της επισημης αντιπροσωπειας.Γνωριζω ότι δεν σε καλυπτει η εγγυηση της αντιπροσωπειας αλλα σου δινει γραπτη εγγυηση ο εμπορος που θα την αγορασεις.Αν εχεις καποιος γνωση επι του θεματος η εχει ο ιδιος καποια εμπειρια από συγκεκριμενη αγορα περιμενω τις συμβουλες του.

SUPERMARIO
19/03/2006, 13:46
με μηχανες εισαγωγης χανεις την επισημη εγγυηση.αν σε καλυπτει το χαρτακι που θα σου δωσει ο εμπορος ο.κ.
εδω δεν βρισκουμε ακρη με την επισημη αντ/πεια καμια φορα τι σε κανει να νομιζεις οτι θα βρεις με τον εμπορο και δεν θα το γυρισει σε κακη συντηρηση απο μεριας σου οταν η μηχανη παθει κατι;

καλα χιλιομετρα οτι και να παρεις:wave2:

haris.cp
19/03/2006, 14:29
Ναι σαφώς έχεις δίκιο, αν έχεις την ατυχία να βγάλει κάποια βλάβη η καινούργια σου μοτο δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη σε αυτούς και στην καλή τους θέληση αν θα στην επισκευάσουν η όχι ρίχνοντας το φταίξιμο σε εσενα.Οποτε μάλλον είναι προτιμότερη η αγορά με την επίσημη εγγυηση.Σε ευχαριστώ πάντως φίλε SUPERMARIO:)

mirrorofsorrow
19/03/2006, 17:46
Μεγάλο ρόλο στην απόφασή σου πρέπει να παίξει και το ποιάς εταιρίας μοντέλο θα πάρεις. Πχ εγώ έχοντας μεχρί στιγμής Fazer, έχω μεέινει απολύτως ευχαριστημένος απο την Yamaha. Αντίθετα για την αντιπροσωπεία της Suzuki δεν έχω ακόυσει και τα καλύτερα.

Έτσι, αν ήθελα να πάρω κάποιο μοντέλο Yamaha θα το έπαιρνα αντιπροσωπείας, ενώ Suzuki, εισαγωγής.

Επίσης βασικό είναι οτ ποσό που γλυτώνεις ανάμεσα σε εισαγωγέα και αντιπρόσωπο. Πχ στα 1000άρια supersport γλυτώνεις έως και 1.800 ευρώ. Σε μια τέτοια περίπτωση κατά την γνώμη μου, είναι καλύτερα να το ρισκάρεις και αν σου βγάλει κάτι με΄σα στα 2 χρόνια, το πληρώνει παο την τσέπη σου. Έτσι και αλλιώς οι μεγάλες εταιρίες (ξέρουμε ποιές είναι αυτές) διακρίνονται για την αξιοπιστία των μηχανών τους.

Αν πάλι θέλεις να πάρεις κάτι κάτω των 8.000 ευρώ. Προτίμησε αντιπροσωπείας.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

lampros_fazer
19/03/2006, 18:42
Ρίξε μια ματιά και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19212&perpage=15&pagenumber=3) ίσως σε βοηθήσει.Περί fazer η κουβέντα αλλά μπορεί να σου φανεί χρήσιμο.;)

idi
19/03/2006, 20:50
1. σταματηστε την ραδυο αρβυλα . αμα δε ξερετε κατι απο πρωτο χερι μη βαζετε... απλα την αποψη σας!

2. εχει καταντησει κουραστικο να απανταω στην ιδια ερωτηση πανω απο 10 φορες

πανω δεξια υπαρχει ενα κουμπακι "ευρεση"

αμα εχετε καποια σχετικη ερωτηση συνεχιστε στα ιδαι ποστ

:wave2:

SUPERMARIO
19/03/2006, 23:35
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
[B]1. σταματηστε την ραδυο αρβυλα . αμα δε ξερετε κατι απο πρωτο χερι μη βαζετε... απλα την αποψη σας!

2. εχει καταντησει κουραστικο να απανταω στην ιδια ερωτηση πανω απο 10 φορες
-----------------------------------------------------------------------------




1.το ραδιο αρβυλα που το ειδες;



2.μπορουσες απλα να το αγνοησεις.


3.να σου πω μαγαζι που το χαρτι της εγγυησης του κανει μονο για κωλοχαρτο; (εισαγωγης μηχανες)
η' για παραγγελιες (οχι καινουργιες) που ζητας αγρατζουνιστη και σου την φερνει με λακουβα στο ρεζερβουαρ & υποστηριζει οτι εγινε κατα την μεταφορα;:wave2:

idi
20/03/2006, 01:54
Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=224507#post224507)

(αφου δε ξερω τιποτα άλλο από το να ποστάρω κώλους και βυζια το εριξα στη φιλοσοφία)

haris.cp
20/03/2006, 11:26
Ενταξει παιδια ok καταλαβα, και απο οτι διαβασα και σε αλλα ποστ,θα παρω μηχανη επισημης αντιπροσωπειας.Ετσι κι αλλιως η αγορα δεν ειναι μεγαλυτερη των 7500ευρο και δεν θα γλιτωνα και πολλα.

stako
20/03/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
1. σταματηστε την ραδυο αρβυλα . αμα δε ξερετε κατι απο πρωτο χερι μη βαζετε... απλα την αποψη σας!

2. εχει καταντησει κουραστικο να απανταω στην ιδια ερωτηση πανω απο 10 φορες

πανω δεξια υπαρχει ενα κουμπακι "ευρεση"

αμα εχετε καποια σχετικη ερωτηση συνεχιστε στα ιδαι ποστ

:wave2:

+1

:rolleyes:

SUPERMARIO
20/03/2006, 22:53
στειλτε ενα e-mail σε καποιο περιοδικο (0-300,moto,2 τροχοι κ.τλ) και καντε την ερωτηση αυτη σας παρακαλω (μηχανες εισαγωγης-εγγυηση) γιατι ειμαι ημιμαθεις.:a13:

TheOneAB
29/03/2006, 13:36
Γεγονός πάντως είναι ότι ο όρος παρά εισαγωγή είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ και η κάθε αντιπροσωπεία είναι αναγκασμένη να στο επισκευάσει αυτό ισχύει για όλα τα υλικά αγαθά και όχι μόνο για τοις μηχανές. Το θέμα είναι πως χρειάζεται πολύ κυνήγι όποτε στην τελική ο μόνος χαμένος παραμένεις εσύ καθώς και χρονοβόρο είναι και φυσικά ψυχοφθόρο.

micmic
29/03/2006, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheOneAB
Γεγονός πάντως είναι ότι ο όρος παρά εισαγωγή είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ και η κάθε αντιπροσωπεία είναι αναγκασμένη να στο επισκευάσει αυτό ισχύει για όλα τα υλικά αγαθά και όχι μόνο για τοις μηχανές. Το θέμα είναι πως χρειάζεται πολύ κυνήγι όποτε στην τελική ο μόνος χαμένος παραμένεις εσύ καθώς και χρονοβόρο είναι και φυσικά ψυχοφθόρο.

Δυστυχώς δεν είναι υποχρεωμένη. Νομίζω μάλιστα ότι εδώ και δυο χρόνια υπάρχει και σχετική κοινοτική οδηγία που απελευθερώνει τις εταιρίες σ'αυτό το κομμάτι. Με λίγα λόγια κάνουν ελεύθερα ότι έχει πει η μαμά εταιρία. Η μαμά εταιρία μπορεί να έχει το σύστημα της "Πανευρωπαϊκής εγγύησης" όταν αφορά προϊόντα που έχουν αγοραστεί σε Γερμανία, Γαλλία και άλλες μεγάλες αγορές, αλλά να κρίνει ότι είναι οικονομικά ασύμφορο να διατηρεί δίκτυο στην Ελλάδα για να προωθεί και να επισκευάζει μηχανάκια που έχουν εισαχθεί π.χ. από Ιαπωνία.

Η όλη ιστορία ξεκίνησε από ηλεκτρονικές συσκευές, όπου υπάρχει ο 'κίνδυνος' να παίρνουν όλοι μέσω Internet π.χ. Philips και μετά να περιμένουν από την τοπική αντιπροσωπεία να τους επισκευάσει τις βλάβες. Στη θεωρία είναι καλό, αλλά στην πράξη η μαμά Philips δε θα γούσταρε καθόλου να συντηρεί μια αντιπροσωπεία που έχει έξοδα περισσότερα απ'όσα θα έπρεπε με ταυτόχρονα έσοδα λιγότερα απ'όσα θα έπρεπε.

idi
29/03/2006, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από micmic
Δυστυχώς δεν είναι υποχρεωμένη. Νομίζω μάλιστα ότι εδώ και δυο χρόνια υπάρχει και σχετική κοινοτική οδηγία που απελευθερώνει τις εταιρίες σ'αυτό το κομμάτι. Με λίγα λόγια κάνουν ελεύθερα ότι έχει πει η μαμά εταιρία. Η μαμά εταιρία μπορεί να έχει το σύστημα της "Πανευρωπαϊκής εγγύησης" όταν αφορά προϊόντα που έχουν αγοραστεί σε Γερμανία, Γαλλία και άλλες μεγάλες αγορές, αλλά να κρίνει ότι είναι οικονομικά ασύμφορο να διατηρεί δίκτυο στην Ελλάδα για να προωθεί και να επισκευάζει μηχανάκια που έχουν εισαχθεί π.χ. από Ιαπωνία.

Η όλη ιστορία ξεκίνησε από ηλεκτρονικές συσκευές, όπου υπάρχει ο 'κίνδυνος' να παίρνουν όλοι μέσω Internet π.χ. Philips και μετά να περιμένουν από την τοπική αντιπροσωπεία να τους επισκευάσει τις βλάβες. Στη θεωρία είναι καλό, αλλά στην πράξη η μαμά Philips δε θα γούσταρε καθόλου να συντηρεί μια αντιπροσωπεία που έχει έξοδα περισσότερα απ'όσα θα έπρεπε με ταυτόχρονα έσοδα λιγότερα απ'όσα θα έπρεπε.

μα για τι μιλας???? τι PHILIPS???

μιλαμε για μηχανες εισαγμενες απο χωρες ΕΕ!!!!

micmic
29/03/2006, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
μα για τι μιλας???? τι PHILIPS???

μιλαμε για μηχανες εισαγμενες απο χωρες ΕΕ!!!!

Δεν παίζει κανένα ρόλο. Προφανώς. Η οδηγία ισχύει για όλες τις αντιπροσωπείες.

Το θέμα το είχαμε ψάξει στο avforum για προβολείς αγορασμένους από Γερμανία τους οποίους η εδώ Sanyo αρνούνταν να καλύψει με εγγύηση. Πολλοί έλεγαν ότι ήταν υποχρεωμένη να τους καλύψει, έστειλαν γράμματα στη Sanyo Europe, στη Sanyo Ιαπωνίας και δεν ξέρω κι εγώ πού αλλού. Το αποτέλεσμα ? Π@π@ria.

Ότι ισχύει για ηλεκτρονικά ισχύει και για μηχανές. Αν κάποια αντιπροσωπεία καλύπτει μηχανές αγορασμένες απ'έξω το κάνει με την καλή της θέληση. Δεν την υποχρεώνει κανένας.

idi
29/03/2006, 15:14
δηλ λες οτι αν ο Tifoevs αποφασισει να μεινει ελλαδα απο την Ολανδια που ειναι τωρα.... θα χασει και την εγγυηση της μοτοσυκλετας του (λεμε τωρα)???

micmic
29/03/2006, 15:22
Η ίδια ερώτηση είχε γίνει και στο avforum, από φοιτητές που είχαν αγοράσει πράγματα από Αγγλία. Αν κάποιος έρθει απ'έξω το πιο πιθανό είναι ότι δε θα αντιμετωπίσει προβλήματα επειδή το αν η εδώ αντιπροσωπεία θα του παρέχει service εξαρτάται από την ίδια. Η μαμά εταιρεία το αφήνει στη διακριτική τους ευχέρεια. Έτσι αν κάποιος έχει παραστατικά αγοράς από άλλη χώρα δεν πρόκειται συνήθως να έχει πρόβλημα. Αλλά οι παραεισαγωγές χαλάνε την κατά τόπους τιμολογιακή πολιτική των εταιρειών και αυξάνουν το κόστος λειτουργίας των μικρών αντιπροσωπειών, επομένως οι μαμάδες συνήθως αποθαρρύνουν τις αντιπροσωπείες από το να παρέχουν service σε παραεισαγωγής.

idi
29/03/2006, 15:26
τεσπα αν και δε με ενδιαφέρει πλεον (το μηχανακι μου σε 1 μηνα θα εχανε την εγγυση γιατι το εχω 2 χρονια ....) νομιζω οτι υπάρχουν τιμολόγια αγορας απο τον εμπορα

ποια η διαφορα με τον ιδιοτη?

micmic
29/03/2006, 15:35
Τιμολόγια και αποδείξεις πάντα υπάρχουν, αλλά είναι πανεύκολο να βρεθεί αν το μηχανάκι (ή οτιδήποτε άλλο) αγοράστηκε (και καταχωρήθηκε) έξω ή εισήχθηκε εδώ, πού πρωτοέβγαλε πινακίδες, κτλ.

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση καποια ελληνική αντιπροσωπεία να καλύπτει και παραεισαγωγής, αλλά πάντως καμμία δεν είναι υποχρεωμένη να το κάνει.