PDA

View Full Version : Πως δέον πίπτειν ( ή τεχνικές πεσίματος )



Χωμάτινος
19/03/2006, 13:32
Λοιπόν αρχίζω, τις πρώτες 3 φορές που έπεσα κατέληξα σε sandwich κάρτερ-αστράγαλος-οδόστρωμα, ενώ στις επόμενες 3-4 όταν πλέον έχανα τον έλεγχο, σήκωνα ενστικτωδώς τους αστραγάλους στο ύψος της σέλας.

Δεδομένου ότι :

1ον ΔΕΝ αναφέρομαι σε πτώσεις με μεγάλες ταχύτητες.
2ον Είμαι φιλομαθής.. :lol: :lol:

υπάρχει κάτι άλλο χρήσιμο που θα μπορούσα να εφαρμόσω όταν ξαναπέσω:eek: :eek:

Electra
19/03/2006, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Επειδή ενδεχομένως έδωσα λάθος εικόνα, διευκρινίζω:


Μία πτώση σε κηλίδα λαδιού υπό βροχή.

Μία επειδή έδειξα υπερβάλλοντα ζήλο να σταματήσω εγκαίρως
ενώπιον πορτοκαλί σηματοδότη, πάλι υπό βροχή ( ρε πως γλιστράνε οι άτιμες λωρίδες διάβασης πεζών).

Και άλλες 5 σε χωμάτινη διαδρομή, κάτι που είναι απολύτως φυσιολογικό.

Εν ολίγοις, ΔΕΝ προκαλώ την μοίρα μου.

Ωραία!!

Σε περίπτωση που σε προκαλέσει εκείνη, απλά μή κρατάς τη μηχανή! Άστη να φύγει!!

Όσο για το πορτοκαλί, αρκετός κόσμος το περνάει! Μή σου πω οι περισσότεροι! Οπότε να κοιτάς πάντα τους καθρέφτες (άν υπάρχουν) :D μην έρθει κανένας από πίσω :eek:

Δεν έχω πέσει σε δημόσιο δρόμο ποτέ, μόνο σε πίστα και με προστασία. Στο χώμα που έχω πέσει την έχω βγάλει καθαρή με μερικά στραμπουλήγματα λόγω του εδάφους...


Always up!:beer:

Riper
19/03/2006, 18:50
Συμφωνο η μηχανη στο οταν πεφτεις οσο γινεται πιο μακρια:) :)

Χωμάτινος
19/03/2006, 20:26
Παίδες ευχαριστώ γιά την συμβολή. Από ότι κατάλαβα η σαβούρδα είναι σαν τον καφε, ο κάθε ένας την "παίρνει" διαφορετικά.
Στο μέλλον θα έχω το νου μου γιά αδέσποτα νεροφαγώματα που εμφανίζονται μπροστά μου από το πουθενά..:a13: :a13:

naxiotis
19/03/2006, 23:44
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΤΩΣΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΗΝΥΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΕΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΩΞΕΙΣ ΜΑΚΡΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ.ΤΕΣΠΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ:wave2: :wave2: :wave2: ΑΛΩΣΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ:nono: ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΕΞΟΙΚΙΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΟΔΗΓΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΣΥΝΕΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ:nono: ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΝΩΡΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΠΟ :a31: :a31: :a31: ΟΔΗΓΟΥΣ:wave2:

zephyr1
05/04/2006, 15:19
Απο τις τουμπες που εχω φαει και απ'αυτα που εχω διαβασει.
Συνιστω.

1)Την μηχανη ειναι το πρωτο πραγμα που αφηνεις.
2)Αφηνεις τελειως ελευθερο το σωμα σου μαζευοντας μονο τα χερια σε σταση Χ μεσα στο στηθος σου,και οσο αυτο ειναι εφικτο συνηδειτα να γινει εκεινη την στιγμη δεν προβαλεις καμια αντισταση(Μην προσπαθησεις να σηκωθεις ουτε να βγαλεις χερι για στηριξη).
3)Κοιτας παλι οσο ειναι δυνατο να εχεις το νου σου που θα πας, κατα την πτωση.
4)Προσεχεις ο αυχενας σου να μπει οσο πιο μεσα στους ωμους σου μπορει.
5)Φορας εξοπλισμο.
6)Προσπαθεις να μην πεσεις.


Σε εναν αγωνα που ειχα δει κατα την διαρκεια της πτωσης ο αναβατης εβαλε τα χερια του κατω για να σηκωθει(φαντασου την ταχυτητα των χλμ να την σταματας με μια δικη σου αντιδραση, η ροη των χλμ μεταφερεται στο σωμα σου & επειδη δεν γινεται ομαλο φρεναρισμα) λυποθιμησε.

:wave2:

Julius
05/04/2006, 15:35
Vasika mazeye ta xeira sou kai min prospathiseis na valeis kontra-antistash sthn fora tis ptoshs, akolouthise thn (thn fora ths) xalara..... kapou tha stamatiseis


Vasiki proipothesh einai o sostos eksoplisos kai h logiki taxytita (diladi ama peseis me diakosia....... kai kevlar derma na foras... tha tripisei)


H eksikiosh me thn toympa einai poly simantiko gegonos, sou afinei perithoria na skeytis prin, kata thn diarkia kai meta pou simenei oti den pefteis san saki me patates.


tora pos tha eksikiotheis..... ksekina to enduro





:wave2:

spo002
07/04/2006, 01:00
Μετα απο 30 τουμπες (οι 28 με εντουρο) εχω καταλάβει το εξης: Αμολα τη μηχανη να παει στο διαολο. Μην προσπαθησεις να σηκωθεις με κανενα τρόπο αν δεν σταματησεις. Ιδανικα προσπαθησε να πηγαινεις με πλατη-πλευρα και τα ποδια μπροστα ώστε να μπορεις να αποφυγεις εμπόδια με τα ποδια. Αν δε βρεις πουθενα 90% δεν χτυπας καθόλου. Σηκώνεσαι και πας σπιτι. Αν βρεις αλλου... εκει εξαρτόνται πολλά. Με ποσα το χτυπησες, με ποσα πήγαινε αυτό (αν ήταν κινούμενο) και τι μορφή-σχήμα είχε το εμποδιο. Α και το σημαντικότερο. Αν δεν μπορεις να το αποφύγεις ελλάτωσε όσο πιο πολύ μπορεις την ταχήτητά σου πριν το χτυπήσεις. Αλλιώς χτυπας με 120 αλλιώς με 60. Τωρα αν πέσεις με 200 και ζησεις, τραβα στη κοντινότερη εκκλησία και άναψε 200 κερια.