PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΕΛΙΚΗΣ!!!



miraze
20/03/2006, 10:06
Καλημέρα σε όλους!

Εδώ και ένα μήνα είμαι κάτοχος ενός μεταχειρισμένου V-strom.
Το αγόρασα με 8500 km και το συνεργείο που το πήγα για έλεγχο μου είπε ότι δεν είχε κανένα πρόβλημα.
Επειδή μένω στα γίαννενα και λόγω έλλειψης ευθειών δεν μπορεσα να διαπιστώσω την τελική του ταχύτητα μέχρι χτες που πήγα ένα ταξιδάκι στην Πάτρα.
Μέχρι τα 140 όλα τέλεια όμως από εκεί και πάνω... Με το ζόρι έφτασε τα 160!
Δεν είχα μαζί μου ούτε δεύτερο επιβάτη, ούτε μπαγκαζιέρα και οι συνθήκες ήταν τέλειες.
Γνώριζει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει:confused: :confused: :confused:

zoudis
20/03/2006, 10:27
???? :eyepop: :eyepop: Eisai sigouros ? Sobara milas ? Mipos den ebales 6h taxutita ? Einai e3ataxyto 3ereis.... :lol:

oxi sobara twra, kati trexei. Apo pou einai to mixanaki? Eisagwgi apo Australia ? Ekei exoun kati perioristes apo oti 3erw...

H teliki tou pantos stin E8niki me kales syn8ikes (elafrws kathfora) KAI me top case mou edei3e 200 ntanga !

ti na pw...sigoura ebales 6h ? Posa kila eisai ? Panw apo 110? Problhma kausimou ? h' eisagwgi apo tin Uganda ???

:eek:

miraze
20/03/2006, 10:37
Με 90 κιλά δεν νομίζω να χαρακτηριστώ και υπέρβαρος!!!
Φυσίκά και είχα 6η στο κιβώτιο.
Ο προηγούμενος ιδιωκτήτης το είχε αγοράσει παραεισαγωγής απο το Moto Japan στην Αθήνα.

zoudis
20/03/2006, 10:45
A malista....eimouna sigouros...

Ekei psa3e to 8ema...kati paizei, kapoios periorisths h' kapoia tetoiou eidous ru8mish....

Mipos o proigoumenos idioktitis gia auto thn edwse - 3eforto8hke apo ta 8500km ?

Gia ponhrepsou kai psa3to ligo.... Mipws h metatroph pou prepei na ginei kostizei polla lefta ?

Mporei na plirwsame gamhsiatika parapanw apo tin Epishmh, alla exei kai ta kala tou, gia 2 xronia toulaxiston...

Kali sou tuxh :wave2:

DrIoannis
20/03/2006, 11:58
Συγνώμη αλλά δεν μας είπε το συμαντικότερο:confused: πιο από τα 2 είναι το 650 ή το 1000?

miraze
20/03/2006, 12:03
To 650.
Αύριο κιόλας θα το πάω στο συνεργείο γιατί έχω τρελαθεί.

stavrouliasp
20/03/2006, 12:08
Kai fusika o prohgoumenos idiokthths den sou eixe pei tipota, e???!!! Epeses se megalo m@l@k@....

miraze
20/03/2006, 12:15
Τα Γιάννενα είναι πολύ μικρά. Δεν μπορεί να χαθεί, αυτό είναι το σίγουρο. Όταν μάθω πόσο θα κοστίσει θα του στείλω το λογαριασμό.
Από ότι κατάλαβα όμως πρέπει να είμαι η μοναδική περιπτωση του FORUM που παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα!!!:( :( :(

x-rider
20/03/2006, 12:19
καλως τον

περιοριστης παντως δεν νομιζω να παιζει

αυτο πηγαινει με την μιση του δυναμη

παντως ειμαι περιεργος να δω τι παιζει

ιντζεκτσιον, κατι με τους κυλινδρους?

καλο ξεμπερδεμα , μακαρι να ειναι κατι απλο ,και χωρις κοστος

:sun: :beer: :wave2:

Υ.Γ. οταν ξεμπερδεψεις με το καλο πες μας τι ηταν

Tropeas
20/03/2006, 12:31
Κάτι απο τα παραπάνω που λέει ο X-rider μοιρίζομαι και εγώ...

BELZEBOYLIS
20/03/2006, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από miraze
To 650.
Αύριο κιόλας θα το πάω στο συνεργείο γιατί έχω τρελαθεί.


Δεν τσεκάρεις και αν λειτουργεί σωστά και το κοντέρ ;;; Όταν είχα το transalp , με λάθος ατέρμονα δεν μου έδειχνε πάνω από 130 ...όμως πήγαινα τελικιασμένος !!!

miraze
20/03/2006, 12:54
Να 'σαι σίγουρος οτι το τσέκαρα και πρόβλημα κοντέρ δεν παίζει.

Παρέα με ένα Transalp κατέβηκα Πάτρα και το δούλεμα που

έφαγα δεν λέγετε. Το ίδιο ακριβώς δείχνανε και τα δύο κοντέρ

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

zephyr1
20/03/2006, 13:02
Παιζει να ειναι κλειστο?
Δες Γερμανια που υπαρχουν κλειστα και ανοιχτα μηχανακια.:wave2:

GyPsy
20/03/2006, 13:07
Εάν δεν σου παρουσιάζει τίποτα λόγω τροφοδοσίας ή ρεύματος,

και αυτό μπορείς να το καταλάβεις και μόνος σου,κοίτα εάν έχει

τα σωστά γρανάζια...

sinvag
20/03/2006, 14:00
ΡΕ ΣΕΙς, ΠΑΡΤΕ ΧΑΜΠΑΡΙ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑΣ, Η ΟΧΙ,ΟΛΑ ΑΠΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΕΙΝΑΙ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ.ΚΑΠΟΤΕ ΠΗΓΑΙΝΑΝΕ Η ΜΑΓΚΕς ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ ΚΑΙ ΦΕΡΝΑΝ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΑΝ ΤΩΡΑ ΠΑΠΑΛΑ ΛΟΓΩ ΕΟΚ.ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΕΟΚ

d-s
20/03/2006, 14:31
Μάλλον δεν είναι σοβαρό.
Είτε χάλια βενζίνη, είτε θέμα ρυθμίσεων ψεκασμου κ κυλίνδρων. παρόμοιο εμφάνισε και το δικό δικό μου - δεν ανέβαζε με τίποτα πάνω από 9.000 - το ρύθμισε ο μάστορας και ήρθε στα ίσια του.

Υ.Γ.
Ειναι πιθανό να μη το γνώριζε ο πρώην ιδιοκτητης, εαν δε το ανοιγε χαμηλα δε φαίνεται κάτι.

sapila racing
20/03/2006, 15:01
Από την τελική που περιγράφεις (160 με το ζόρι) υποψιάζομαι οτι μπορεί και να εχει τοποθετημένο σύστημα περιορισμού ιπποδύναμης για αναβάτη 'μικρού' διπλώματος.
Στο εξωτερικο μπορείς να πάρεις και R1 με 35 ίππους, και όταν πάρεις το μεγάλο δίπλωμα το ανοίγεις.
Με 35 ίππους η τελική θα είναι περίπου εκεί.
Για κοίτα το κι απ αυτή την πλευρά.

zoudis
20/03/2006, 15:18
Auto fantastika kai gw re sapila racing giati apo oti leei to palikari (gia tous ypoloipous auto pou lene psekasmo/kulindrous), to checkarane to mixanaki prin to parei....

Ean ypurxe problhma trofodosias/injection h' genikotera ry8mizma balbidwn, den 8a to eblepe kanenas ??? prefa ?

Makari na einai kati aplo file mou :wave2:


Kai file sinvag, apo Italia erxontai kollite, oxi apo Ollandia....Hliou fainoteron kai apo ta autokollita....:winka:

sinvag
20/03/2006, 17:20
ναι εχεις δικιο, και η ιταλια εοκ ειναι.:beer:

miraze
20/03/2006, 17:58
Με Super Aμόλυβδη της BP δε νομίζω αν υπήρχε πρόβλημα στη
Βενζινή. Αυτό που είπε ο φίλος D-S ισχύει γιατί πάνω από 8000 στροφές δεν έχει δεί στο στροφόμετρο.

deminio11
20/03/2006, 19:07
kalispera se olous !!!

Ego pistevo oti paizei kati me periorismo ippodinamis !!!

Sti Gallia pou eimouna otan pira to diploma eprepe na agoraso mixanaki me 35 ipous to perissotero !!!!!

Ego vevaia pira to SUZUKI BANDIT tote to 600 kai amesos zitisa apo ena filo kai to xeblokarise .

Sto Vsrtom paizei to idio .Kapia kalodia allazoun kai meta no problem pou lene kai oi galloi.

To link pou tha valo einai apo ena site sta gallika pou einai afieromeno sto DL 650 .

Se kapia foto dixnei afto pou leo .

Vevaia exei dosei emfasi sto telos oti i oli ergasia den prepei na tin kaneis mono sou alla mono to sinergeio sou !!!!
:nono:

Elpizo na voithisa
:beer:

Ox xehasa to link!!!!!!

Loipon oriste to link kai sorry alla to eixa xehasei !!!
http://dl650.free.fr/pbsoluces.html
:rotflmao: :rotflmao:

Bil
21/03/2006, 10:44
Miraze και εγώ στα Γιάννενα μένω.
Μεγάλη προσοχή στον μάστορα που θα το πάς !
Από πού το πήρες ;

costas81
21/03/2006, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από deminio11
kalispera se olous !!!

Ego pistevo oti paizei kati me periorismo ippodinamis !!!

Sti Gallia pou eimouna otan pira to diploma eprepe na agoraso mixanaki me 35 ipous to perissotero !!!!!

Ego vevaia pira to SUZUKI BANDIT tote to 600 kai amesos zitisa apo ena filo kai to xeblokarise .

Sto Vsrtom paizei to idio .Kapia kalodia allazoun kai meta no problem pou lene kai oi galloi.

To link pou tha valo einai apo ena site sta gallika pou einai afieromeno sto DL 650 .

Se kapia foto dixnei afto pou leo .

Vevaia exei dosei emfasi sto telos oti i oli ergasia den prepei na tin kaneis mono sou alla mono to sinergeio sou !!!!
:nono:

Elpizo na voithisa
:beer:

Ox xehasa to link!!!!!!

Loipon oriste to link kai sorry alla to eixa xehasei !!!
http://dl650.free.fr/pbsoluces.html
:rotflmao: :rotflmao:

Πολύ καλη η σελίδα!

miraze
21/03/2006, 11:23
Την αγόρασα απο ιδιώτη εδω στα γιάννενα και για service εδω και καιρό εμπιστεύομαι τον Σταχούλη. Δυστυχώς λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν θα μπορέσω να την αφήσω αυτή την εβδομάδα.

gcrook
22/03/2006, 00:54
Για περιοριστη χιλιομετρων δεν ξερω, και δεν νομιζω να εχει αλλα ποτε δεν ξερεις.

Βασικα την μηχανη την ακους καλα;
Μηπως κατι στην λειτουργια της στο ρελαντι πχ δεν σου φαινεται νορμαλ;Οταν την δουλευεις και χτυπας κοφτη με μια πρωτη η δευτερα πχ, ανεβαζει δυνατα και χωρις κομπιασματα;

Αν οχι υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να εχει βραχυκυκλωσει το μπουζι στον μπροστα κυλινδρο που ειναι καπως εκτεθειμενος στα νερα.
Οπως επισης υπαρχει και μια περιπτωση (ναι εχει συμβει σε καποια μεταχειρισμενα που τα μαστορεψανε οι ιδιοκτητες τους), να εχει αλλαχτει το μπουζι του μπροστινου κυλινδρου που ειναι ευκολο να βγει, και να εχει μεινει τα παλιο στον πισω κυλινδρο που θελει λυσιματα και μερεμετια για να αλλαχτει οπως σε ολα τα V2.Ασε που μπορει και να εχει βαλει αλλο μπουζι πχ CR9 πισω και μπροστα CR8 (μπορει και να τα λεω αναποδα αλλα με πιανεις).

Long shot το τελευταιο, αλλα για ψαχτο.

Α και κατι αλλο, τσεκαρε το φιλτρο αερα να μην ειναι βρωμικο η ξερω γω φθαρμενο, σκοτωνει κυριολεκτικα την αποδοση του μοτερ, στο λεω εκ πειρας.

:wave2:

SPSP65
22/03/2006, 12:59
Γεια σε όλους τους wee stromers
Πληροφοριακά την 650 την έχω πάρει και εγώ
από το MOTOJAPAN(παρεισαγωγή) τον Μάιο του 2004 και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Τελική την έχω πάει 201 και γενικά δεν έχει παρουσιάσει τίποτα σοβαρό.
Το ντακ στα πλαστικά σε λακκούβα το κάνει καμιά φορά , ακόμα σε πολύ χαμηλές στροφές(1400-2000) και σε σπάνιες περιπτώσεις κάνει κάτι σαν σβήσιμο , γαργάρα το έχω ονομάσει , αλλά αυτά τα προβλήματα είναι γνωστά και τα έχουν αρκετοί.
Αυτό που δεν έχω ακούσει είναι ένα μικρό πρόβλημα στα λάστιχα που έχουν οι καθρέπτες (στη βάση) και στο προστατευτικό λάστιχο της ντίζας του συμπλέκτη ( εκεί που ενώνει η ντίζα με τον συμπλέκτη). Αυτά από τον πρώτο χρόνο σκάσανε και βγάζουν μαυρίλα όποτε τα πιάνεις(εκνευριστικό)
το δε της ντίζας είναι έτοιμο να διαλυθεί πια.
Χιλιόμετρα της μηχανής 14500.

miraze
09/05/2006, 16:50
Και ΝΑΙ λοιπόν, μετά από όλους τους ειδικούς που κοίταξαν τη μηχανή στα Γιάννενα και που κάνανε τα πάντα μπάς και δω φώς στο τούνελ μονο ένας μου έβγαλε την Ηλεκτρονική από ένα καινούργιο Strom και αφού τη βάλαμε πάνω στο δικό μου πετούσε.

Επομένως είμαι για αλλαγή ηλεκτρονικής κοινώς 705 χαμένα €!!!

:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: ]

Το ζήτημα τώρα είναι, ο προηγούμενος κάτοχος θα έχει την ευαισθησία να μου τα δώσει γιατί είναι σίγουρο ότι το πρόβλημα το είχε, δεν το απόκτησε:( :( :( :( :(

THEOD
09/05/2006, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από miraze
Και ΝΑΙ λοιπόν, μετά από όλους τους ειδικούς που κοίταξαν τη μηχανή στα Γιάννενα και που κάνανε τα πάντα μπάς και δω φώς στο τούνελ μονο ένας μου έβγαλε την Ηλεκτρονική από ένα καινούργιο Strom και αφού τη βάλαμε πάνω στο δικό μου πετούσε.

Επομένως είμαι για αλλαγή ηλεκτρονικής κοινώς 705 χαμένα €!!!

:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: ]

Το ζήτημα τώρα είναι, ο προηγούμενος κάτοχος θα έχει την ευαισθησία να μου τα δώσει γιατί είναι σίγουρο ότι το πρόβλημα το είχε, δεν το απόκτησε:( :( :( :( :(

Από όσο γνωρίζω πρώτη φορά ακούγεται εδώ μέσα πρόβλημα ηλεκτρονικής σε Στόρμ...:confused:

costas81
09/05/2006, 17:00
Κ σιγα να μην στα δωσει!!
Εσυ θα τα εδινες?
Θα σου πει ας το εβλεπες οταν το επερνες!!
Μαλλον κ ο αλλος γι αυτο το εδωσε!

:evil: :evil:

miraze
09/05/2006, 17:10
Και όμως είναι ηλεκτρονική όσο τρελό και άν ακούγετε. Αν δεν έβαζε την καινούργια για να μου το δείξει ούτε εγώ θα το πίστευα.

Όσο για τα χρήματα, για το καλό του, θα τα δώσει. Μικρή πόλη, όλοι γνωστοί είμαστε...
:confused: :confused: :confused:

nassosxlvbros
09/05/2006, 17:15
Εδώ και ένα μήνα είμαι κάτοχος ενός μεταχειρισμένου V-strom.
Το αγόρασα με 8500 km και το συνεργείο που το πήγα για έλεγχο μου είπε ότι δεν είχε κανένα πρόβλημα.


:confused:

Αδερφε αφου το συνεργειο ειπε το οκ πως εμφανιστηκε το προβλημα; -μαλλον μιλημενη η δουλεια.....
Απ'οτι γνωριζω η εγγυηση της μοτο δεν εχει να κανει με την εισαγωγη της...εκτος κι αν ο Σφακιανακης εχει αλλη πολιτικη...γιααα ψαχτο κι ετσι....
ποσο το αγορασες ;αν στο εδωσε κατω απο την "κανονικη"για μεταχειρω τοτε το πραμα μιλαει μονο του...
κι αν τελικα αλλαξεις την ηλ/κη ΜΗΝ την αφησεις στο συνεργειο...παρτην εσυ...ολο και καποιος γατος μπορει να την επισκευασει/τραμπαρει σε καμια εγγυηση....
;)

miraze
09/05/2006, 17:45
Τι εννοείς περί τράμπας, να φορτώσει την ηλεκτρονική σε εγγύηση καινούργιου???

Και ποιός μάστορας είναι δυνατόν να το κάνει αυτό, αφού όλοι τους το κέρδος σκέφτονται και είναι λογικό μάλιστα, επιχειρηματίες είναι και αυτοί.:( :( :(

nassosxlvbros
09/05/2006, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από miraze
Τι εννοείς περί τράμπας, να φορτώσει την ηλεκτρονική σε εγγύηση καινούργιου???

Και ποιός μάστορας είναι δυνατόν να το κάνει αυτό, αφού όλοι τους το κέρδος σκέφτονται και είναι λογικό μάλιστα, επιχειρηματίες είναι και αυτοί.:( :( :(

να πας στο μαστορα που το ελεγξε αρχικα να του εξηγησεις (ομορφα δε χρειαζεται να πλακωθειτε)το προβλημα και τι μπορει να γινει.αν ειναι και εξουσιοδοτημενος ακομα καλυτερα....(δες π.μ.και θα καταλαβεις):lol: :beer:

airborn
19/05/2006, 01:57
Γεια σας παιδιά,
Το δικό μου 650 δεν ανέβαζε πανω απο 8800rpm. Κάντεψα να τρελαθώ ,έσκαζε λες και είχε κόφτη. Πήγα σε κανα δυό εξουσιοδοτημένα άσχετα συνεργεία και με φλομώσανε στις παπαριές ,τελικά ένας πιτσιρίκος σε συνοικιακό συνεργείο αφού του είπα το πρόβλημα ,(όχι ότι περίμενα λύση) μου λέει το μαγικό. Ρε καρντάσι τι συναγερμό έχεις? Πατρόλ του λέω! Απομονώνει και τη μηχανή ? Ναι του λέω!Καλά φέρτο μέσα λέει γελώντας. Με μισή καρδιά τονάφησα να βγάλει το καλώδιο που απομονώνει τον κινητήρα και .......Πύραυλος το μηχανάκι,να'ναι καλά το παληκάρι!

mixalisX
01/06/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από airborn
Γεια σας παιδιά,
Το δικό μου 650 δεν ανέβαζε πανω απο 8800rpm. Κάντεψα να τρελαθώ ,έσκαζε λες και είχε κόφτη. Πήγα σε κανα δυό εξουσιοδοτημένα άσχετα συνεργεία και με φλομώσανε στις παπαριές ,τελικά ένας πιτσιρίκος σε συνοικιακό συνεργείο αφού του είπα το πρόβλημα ,(όχι ότι περίμενα λύση) μου λέει το μαγικό. Ρε καρντάσι τι συναγερμό έχεις? Πατρόλ του λέω! Απομονώνει και τη μηχανή ? Ναι του λέω!Καλά φέρτο μέσα λέει γελώντας. Με μισή καρδιά τονάφησα να βγάλει το καλώδιο που απομονώνει τον κινητήρα και .......Πύραυλος το μηχανάκι,να'ναι καλά το παληκάρι!

Φιλε η ιστορία σου μου έφερε δάκρυα χαράς στα ματια, μιας και έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στις ίδιες ακριβως στροφες με τον ιδιο ακριβως συναρερμο.
Μολις γυρισα απο την pαtrol μου είπαν ότι δεν είναι εγκετεστιμένος σωστά(πράγμα μου αληθεύει, το ίδα με τα ματια μου). Αυριο πρωί πάω να περάσει καινουρια πλεξούδα και να τον κανει service. Kοστος 50 ευρά.

Lazio
01/06/2009, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Φιλε η ιστορία σου μου έφερε δάκρυα χαράς στα ματια, μιας και έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στις ίδιες ακριβως στροφες με τον ιδιο ακριβως συναρερμο.
Μολις γυρισα απο την pαtrol μου είπαν ότι δεν είναι εγκετεστιμένος σωστά(πράγμα μου αληθεύει, το ίδα με τα ματια μου). Αυριο πρωί πάω να περάσει καινουρια πλεξούδα και να τον κανει service. Kοστος 50 ευρά.



Και εγω πατρολ εχω που κοβει κινητηρα αλλα τον εγκατεστησε με φυσα για Κ8 που ειναι το δικο μου οποτε θεωρω οτι τοποθετηση ειναι σωστη......ομως το εχω ανοιξει μεχρι τα 160 και γενικα δε δειχνει να ανεβαζει ευκολα απο εκει και πανω λετε να το βγαλω εκτος? :confused: