PDA

View Full Version : Καθαρισμα cordura!



pipis
20/03/2006, 16:37
Συμforumites μου να σας ρωτησω κατι??? Αν βαλω το παρακατω μπουφαν στο πλυντηριο τι θα γινει? Γιατι εχθες που πηγα στο test ride στο χωμα εγινε χαλια εκτος ολλων των αλλων λεκεδων που ειχε απο πριν. Εν το μεταξυ το εχω ξανα πληνει με βουρτσακι στην μπανιερα οπου πριν το ειχα μουλιασει αλλα δεν ειδα αποτελεσμα. Λοιπον τι λετε?


41574

crs-k
20/03/2006, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
.................
Αν βαλω το παρακατω μπουφαν στο πλυντηριο τι θα γινει?
.................


Κωλος! :D


:lol: :rotflmao: :lol:



Υπαρχουν ειδικα (http://www.netport21.com/dirtywash/) μαγαζια που τα καθαριζουν ... :winka:

Electra
20/03/2006, 16:58
...αν η επένδυση αφαιρείται (που λογικά έτσι πρέπει να γίνεται), αφαίρεσε την, μαζί με όλα τα προστατευτικά, μέχρι να μείνει μόνο το cordura. MHN το βάλεις στο πλυντήριο. Γέμισε μια λεκάνη με αρκετό ΧΛΙΑΡΟ νερό και λίγη σκόνη απορυπαντικό (γύρω στους 30 βαθμούς λένε για το υλικό αυτό) και τρίβε τα σημεία που έχουν βρωμιές με κάποιο σφουγγάρι ή μαλακό βουρτσάκι. Μή του βγάλεις τη πίστη στο τρίψιμο όμως!!! Επίσης μή το στίψεις πάρα πολύ, κρέμασέ το να φύγει το νερό που έχει μείνει μέχρι να στεγνώσει. Μπορείς και να το σιδερώσεις πάντως!





:beer: :beer:

(Την επόμενη εβδομάδα..... Συνταγή για φασολάδα!!!:wave2: )




PS. Εάν τα ειδικά μαγαζιά καθαρίζουν χωρίς χρέωση και δεν υπάρχει διάθεση να μπούν τα χεράκια μέσα στο νερό, σαφώς και το πάμε εκεί!:D

Nik0s
20/03/2006, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra

PS. Εάν τα ειδικά μαγαζιά καθαρίζουν χωρίς χρέωση και δεν υπάρχει διάθεση να μπούν τα χεράκια μέσα στο νερό, σαφώς και το πάμε εκεί!:D


Τα "ειδικά" μαγαζάκια σαφώς και χρεώνουν... αλλιώς δεν θα υπήρχαν :smokin:

Τις προάλλες πέρασα από το Dirty Wash στην Καλλιρόης, ειδικό για εξοπλισμό αναβατών και σας μεταφέρω αυτά που μου είπαν:

Cordura 20 euro
Παντελόνι 20 euro
Κράνος 25 euro (με λίπανση, γυάλισμα κτλ)

:wave2:

crs-k
20/03/2006, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
......................
Μή του βγάλεις τη πίστη στο τρίψιμο όμως!!!
.....................


Αν ειναι απο τα πιο καινουργια μπουφαν που εχουν επεξεργασια teflon στην κορντουρα, τοτε μαλλον ΔΕΝ θελει ΚΑΘΟΛΟΥ τριψιμο, χωρια που και το ιδιο το απορρυπαντικο, θα κανει την ζημια ... :sick:

Πιθανον, αν αντι για απορρυπαντικο, χρησιμοποιηθει μαλακτικο, να ειναι καλυτερα, αλλα δεν το ξερω σιγουρα ... :(

Το δικο μου ειναι παλιο και το κανω ετσι, αλλα δεν θελω να παρω καποιον στο λαιμο μου ... :wacko:




Την φασολαδα, ασπρη την κανεις (με λεμονι) ή με σαλτσα? :confused:

:lol: :rotflmao: :lol:

tifoefs
20/03/2006, 22:14
Εγω την εβαλα τη δικια μου στο πλυντηριο στους 30 βαθμους !

Καθαρισε τελεια ! Μετα την εβαλα και στο στεγνωτηρα και στεγνωσε !

Ερριξα και ενα κουτι με σπρεϋ αδιαβροχοποιησης (κοντεψα να πεθανω απο τα αερια του ασετον ) !!!!!

Τωρα ειναι μια χαρα και μοσχοβολαει σε τετοιο σημειο που με ερχεται λιγοθυμια !

:uplate: :uplate: :uplate:

Vstrommer71
21/03/2006, 00:18
Το Bering μου μια χαρα καθαριζει στο πλυντηριο σε προγραμμα για ευαισθητα χωρις στιψιμο στους 30 βαθμους.Τωρα το καινουργιο μπουφαν της BMW θα δουμε,μαλλον στο καθαριστηριο.Ωραια,οι μηχανοβιοι εδω περα ασχολουμαστε με πλυντηρια και προγραμματα,πρωινος καφες θα καταντησουμε...:a2: :a13: :a022: :a49: :a55:

Electra
21/03/2006, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Την φασολαδα, ασπρη την κανεις (με λεμονι) ή με σαλτσα? :confused:

:lol: :rotflmao: :lol:

Καί άσπρη για σαλατούλα και με σάλτσα για να είμαστε και παραδοσιακοί :p


Στο Πρωϊνό Καφέ σιγά μην ασχολούνταν με μαγειρική και πλύσιμο!
Έχουν σημαντικότερα πράγματα να προσφέρουν στη μέση ελληνίδα νοικοκυρά :smilea:


:beer: :beer:

$py
21/03/2006, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Το Bering μου μια χαρα καθαριζει στο πλυντηριο σε προγραμμα για ευαισθητα χωρις στιψιμο στους 30 βαθμους.


Oreos, tha to xoso kai ego sto plyntirio totes :D


(lete na valo kai to kranos na ksemperdeuo? :confused: )

pipis
21/03/2006, 11:55
Thanks σε ολους.. Τωρα θα κανω την δοκιμη του πλυντηριου και θα σας πω τα αποτελεσματα. Αν ειναι καλα λεω να το εκμεταλλευθώ λιγακι.
Μπουφαν 10Ευρω
Παντελονι 15Ευρω
Για κρανος (αστο καλυτερα...) :p :p :p

Respect
16/09/2007, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
μια χαρα καθαριζει στο πλυντηριο σε προγραμμα για ευαισθητα χωρις στιψιμο στους 30 βαθμους. +1000

Infini
16/09/2007, 19:32
Ποτέ σε πλυντήριο και ποτέ μαλακτικό. Αφαιρείς την επένδυση και αν είναι εφικτό και τις προστασίες. Μπορείς να το πλύνεις με αυτό http://www.nikwax.com/en-gb/products/productdetail.php?productid=4&activityid=1&itemid=-1&fabricid=-1 και να το τρίψεις με μια μαλακή βούρτσα αν είναι πολύ λερωμένο, και στη συνέχεια να το ψεκάσεις με αυτό http://www.nikwax.com/en-gb/products/productdetail.php?productid=16&activityid=1&itemid=-1&fabricid=-1 (ενώ είναι ακόμα υγρό) για να αποκαταστήσεις όσο αυτό είναι δυνατό, την αδιαβροχοποίησή του. Τα 2 προιόντα που έγραψα μπορείτε να τα βρείτε εδώ: http://www.coloriposto.gr και http://www.alpamayopro.gr

kill
21/09/2011, 19:27
παιδες, εγω εχω ενα revit sand, safari mauro. και μου ξεθωριασε στους ωμους πριν καν το πλυνω, αφου το επλυνα στο χερι το εστειλα στο μαγαζι που το αγορασα και αυτοι με την σειρα τους στον επισημο αντιπροσωπο.. το αποτελεσμα ???

δεν επρεπε να το πλυνω , εκανα λαθος και δεν το ξερω ηταν η απαντηση τους, με υφος!!

περιμενω και την απαντηση της revit

George_M.
24/09/2011, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
[B]Το Bering μου μια χαρα καθαριζει στο πλυντηριο σε προγραμμα για ευαισθητα χωρις στιψιμο στους 30 βαθμους.]

+650 για την Bering.
ετσι κανω κ εγω 4 χρονια τωρα κ κανενα προβλημα με την αδιαβροχοποιηση.παραμενει αδιαβροχο κ περασε με αριστα τον τελευταιο ελεγχο φετος στου Δολομιτες με τουλουμι βροχη.
:beer: