PDA

View Full Version : Φώτα...



Θάνος
13/04/2004, 16:04
Ρε γαμώτο τι να κάνω με τα φώτα μου; Είναι δυνατά και μονίμως παρεξηγιέμαι με τους μπροστινούς στο δρόμο.

Προχθές ένας παπάρας Ι.Χ.ής σε σκοτεινό επαρχιακό δρόμο αφού τον προσπέρασα, μου άναψε τους προβολείς και γκάζωσε κατά πάνω μου γιατί τον στράβωναν τα φώτα μου.

Αφού λοιπόν με τύφλωσε από τον καθρέφτη και φρενάρισε τελευταία στιγμή για να μην πέσει πάνω μου, έκοψα ταχύτητα για να του εξηγήσω με κόσμιο και πολιτισμένο τρόπο πόσο μ@λ@κ@ς είναι! Όσο όμως εγώ έκοβα ταχύτητα, τόσο έκοβε κι αυτός και έμενε πίσω. Δεν είσαι μόνο μ@λ@κ@ς ρε φίλε με το saxo, είσαι και χέστης! Λες και είχα καμία όρεξη για τσακωμούς βραδυάτικα!

Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω δυνατά φώτα. Αν τα σηκώσω ψηλότερα, μόλις κάτσει συνεπιβάτης από πίσω θα φέγγουν στο θεό. Αν τα κατεβάσω χαμηλότερα δεν θα βλέπω καλά σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Όπως και να'χει όμως αφού η μηχανή έχει τα φώτα ψηλότερα από τα αυτοκίνητα, σε κάποιο σημείο της απόστασης θα πέσουν στον καθρέφτη του μπροστινού. Δεδομένου ότι η μ@λ@κί@ των Ι.Χ.δων έχει παραγίνει και προτιμούν να κάνουν ένα σωρό άλλες ανοησίες, παρά να γυρίσουν το διακοπτάκι του καθρέφτη τους ώστε να μην στραβώνονται, τι να κάνω για να λύσω το πρόβλημα μου;

Να τους γράψω στα παλιά μου τα παπούτσια;

Μικρή Λουλού
13/04/2004, 17:15
ΘΑΝΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΖΕΙΣ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ...
ΑΠ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΑΥΤΗ Η ΡΥΘΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΗ..
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΘΡΕΠΤΗ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΠΛΑΙΝΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟ..!!
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑι ΝΑ ΤΟΥΣ(ΜΑΣ) ΣΚΕΠΤΟΜΑΣΤΕ Κ ΑΥΤΟΥΣ...

:beer: :beer:

Θάνος
13/04/2004, 17:50
Μα αυτή ακριβώς είναι η απορία μου... το ξέρω ότι ρυθμίζουν εύκολα αλλά πού να τα ρυθμίσω; υπάρχει πρακτικός τρόπος όπως στα αυτοκίνητα; υπάρχει κάποια θέση που να είναι και σωστή και να μην ενοχλεί και να μην μεταβάλλεται ανάλογα με το φορτίο μου; δεν μου έχει προτείνει κανείς κάτι μέχρι τώρα.

Το ξέρω ότι και ο πλαϊνός δημιουργεί εκνευρισμό αλλά προσπαθώ να μη ρίχνω τα φώτα μου στους πλαϊνούς. Προσπαθώ επίσης να τους εξηγήσω όταν παρεξηγιούνται ότι δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά αλλά μέχρι να το κάνω με έχουν ήδη βρίσει και έχω ήδη εκνευριστεί!

Η λύση είναι απλή γι'αυτούς αλλά δεν μπαίνουν καν στον κόπο...

Μικρή Λουλού
13/04/2004, 18:05
ΘΑΝΟ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΠΡΙΝ ΦΥΓΕΙΣ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ..!!!

:beer: :beer:

CyBeRseXX
13/04/2004, 18:54
kalitera na se vlepoun kai na ekneurizontai para to: ax siggnomi, den se eida!

kata deuteron, na tous prospernas!

:sun:

Μικρή Λουλού
13/04/2004, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbrxxgr
kalitera na se vlepoun kai na ekneurizontai para to: ax siggnomi, den se eida!

kata deuteron, na tous prospernas!

:sun:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ,ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ..
ΠΙΟ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ(ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ) ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΝΑΓ
ΒΟΣΒΥΝΕΙΣ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ,ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ...
ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΤΥΦΛΟΜΕΝΕΣ ΜΥΓΕΣ..!!
ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ ΝΑ ΕΚΔΙΚΟΥΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΕΤΥΧΕ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΤΙ..

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ,ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΣ ΠΡΑΞΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΑΡΜΟΖΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ..

THEOD
13/04/2004, 19:30
Φαντάζομαι ότι δεν ενοχλείς τους άλλους με την μεγάλη σκάλα γιατί αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό !
Αν ενοχλείς με την χαμηλή σκάλα τότε σίγουρα θέλουν ρύθμιση.

Aπλός αλλά αποτελεσματικός τρόπος ρύθμισης.
ΠΡΩΤΑ εντοπίζεις την βίδα ρύθμισης για να μην την ψάχνεις στα σκοτεινά και να έχεις πρόχειρο το σχετικό εργαλείο (συνήθως σταυροκατσάβιδο).
Σε ΙΣΙΟ δρόμο Βρίσκεις παρκαρισμένο αυτοκίνητο (sedan για πιο ευκολία). Από απόσταση 10-12 μέτρων και με εσένα ΚΑΘΙΣΜΕΝΟ στην μηχανή ρυθμίζεις την δέσμη έτσι ώστε να μην φωτίζει άμεσα πάνω από την γραμμή του πορτ-μπαγκάζ. Φυσικά με τα φώτα στην χαμηλή δέσμη.
Αν κυκλοφορείς συχνά βράδι δικάβαλλος έχεις 2 επιλογές. Η θα ρυθμίσεις την δέσμη λίγο πιο χαμηλά η θα αυξήσεις την προφόρτιση του ελατηρίου πίσω ώστε η μηχανή να κάθεται λιγότερο με το επιπλέον βάρος.

Στις περισότερες περιπτώσεις ο τρόπος αυτός αν και εμπειρικός αποδυκνείεται σωστός και δεν θα διαφέρει πολύ από ρύθμιση σε συνεργείο με ειδικό μηχάνημα.

Θάνος
13/04/2004, 19:50
Θα το κοιτάξω έτσι όπως λες. Μήπως πιο μακρυά από τα 12 μέτρα που θα πέσει η δέσμη στον καθρέφτη δεν είναι ενοχλητική...

Ωστόσο το βλέπω λίγο δύσκολο γιατί στο fazer ανάβουν και οι δύο λάμπες στη μεσαία σκάλα. Έχει δυνατό φως.

Ο συνεργατζής της ΥΑΜΑΗΑ δεν μου είπε τίποτα για κανένα μηχάνημα, ούτε είχε καμία ιδιαίτερη πρόταση ρύθμισης να μου κάνει. Απ'όσο ξέρω τα αυτοκίνητα ρυθμίζονται με μηχάνημα...

Μπορεί να αλλάξω και την προφόρτιση λίγο... ευκαιρία είναι, θέλω να το κάνω πολύ καιρό τώρα...

Thanks.

THEOD
13/04/2004, 20:04
Στο Φειζερ 600/2002 που είχα, τα διπλά φώτα του σκοτώνανε οτιδήποτε υπήρχε μπροστά τους
Και είχα βάλει και πιο φωτεινές λάμπες ( Η4 Philips Vision-plus ) !!!.
Ήταν ρυθμισμένα αρκετά ψηλά από το εργοστάσιο.
Τελικά με ελάχιστο κατέβασμα της δέσμης και με 2 κλικ πάνω η πίσω προφόρτιση ήρθαν στα σωστά τους. (και αυτά και η ανάρτηση)
Για πιο ευκολία όταν ρυθμίζεις τον ένα προβολέα να αποσυνδέεις τον άλλο ώστε να μην σε μπερδεύει η δέσμη του.
Πρόσεχε μόνο μην μπερδέψεις τις βίδες της δεξιάς-αριστεράς ρύθμισης με αυτές του ύψους.
Καλή τύχη...

superfour
15/04/2004, 09:03
Θάνο καλημέρα και χρόνια πολλά. Να τα εκατοστήσεις και πάντα όρθιος

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ στην αρχή στο fazer 600 2003. Μιλάμε για τα απίστευτα κορναρίσματα και σινιάλα περισσότερο από τους απέναντι

Τα κατέβασα ελάχιστα και τώρα πλέον όλα καλά. Και δεν έχασα τη δέσμη αλλά δεν στραβώνω και τους απέναντι.

Αυτό που είπε ο Θανάσης είναι σωστός τρόπος ή απλά τα ρυθμίσεις πάνω σε ένα τοίχο (επειδή βλέπεις ακριβώς πόσο το κατεβάζεις) και μετά κάνεις μια γύρα για να βεβαιωθείς