PDA

View Full Version : Προς ταξιδιαρηδες



stefanos
14/04/2004, 00:02
Εκανα ένα τσιγάρο σε ενα πάρκιν στην Εθνική και κοίταγα τα μηχανάκια που πέρναγαν (λίγα).
Οι περισσότεροι κουβαλούσαν τις αποσκευές τους στην πλάτη.
Πολύ κακό.
Τα μπαγκάζια παιδειά δεν είναι ρούχο να το φορέσεις.
Στην πρώτη στραβή που θα γίνει θα παρασύρουν και τον αναβάτη στην πτώση.
Ελπίζω να γυρίσαμε όλοι.
Η περιοχή των Γρεβενών για μια ακόμα φορά ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.
Το ίδιο και τα χωριά του Ασπροπόταμου.

milaber
14/04/2004, 02:05
Ρε συ Στέφανε, το XR βγαίνει εύκολα εθνική;
Δεν σε ταλαιπωρεί;

Το φανταζόμουν για χωμάτινη χρήση κυρίως!

bikersonly
14/04/2004, 08:39
Δεν έχεις άδικο!!Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουν αυτό!!Ότι και να βάλεις στην πλάτη σου δεν θα είναι μεγαλύτερο από μια τσάντα σχολική!Τι πιο εύκολο όσα μπαγκάζια και να έχεις να την βάλεις είτε με χταπόδι πίσω είτε σε tankbag μπροστά!Εκτός του ότι σε ενοχλεί είναι και επικίνδυνο! :winka:

almalibera
14/04/2004, 08:56
είναι και επικίνδυνο! :winka:


Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ!!!!!!!

Μια στραβη να γινει και πεσεις κατω οι πιθανοτητες να διαλύσεις την σπονδυλική στήλη ειναι τεραστιες ! ! !



Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η !!!!!!!!!!!

stefanos
17/04/2004, 20:34
"Ρε συ Στέφανε, το XR βγαίνει εύκολα εθνική;
Δεν σε ταλαιπωρεί;

Το φανταζόμουν για χωμάτινη χρήση κυρίως!"


Εθνική δεν βγαίνει εύκολα είναι αλήθεια.
Εκτός αν έχεις όρεξη να αλλάξεις γρανάζι να πάει σχετικά άνετα με μια 120αρα γιατί τώρα είναι περίπου τέρμα γκάζι εκεί.
Το μηχανάκι είναι για να πάς στη δουλειά όλη τη βδομάδα και να μπαίνεις και λίγο χώμα τα ΣΚ.
Για Γρεβενά θέλεις τρέιλερ και αμάξι, κυρίως όταν κουβαλάς και την οικογένεια μαζί

milaber
18/04/2004, 00:50
To φόρτωσες στο trailer και το πήρες στα Γρεβενά;

Αυτό σημαίνει "δεν αποχωρίζομαι την μηχανή μου" μάλλον!

:D

Wizard13
18/04/2004, 01:21
Φρενάρω, γλυστράω σε νερά και... μπαμ στον μπροστινό. Ευτυχώς με πολύ λίγα και στράβωσαν μόνο τα καλάμια ελάχιστα.
Η κοπέλα όμως που καθόταν πίσω, πετάχτηκε, έκανε τούμπα στον αέρα και έσκασε με την πλάτη στην άσφαλτο :eyepop: Φορούσε μια τσάντα με ρούχα στην πλάτη... Ίσως της έσωσε τη ζωή... :rolleyes:


Υ.Γ. Για να μην τρομάξετε ήταν η 1η φορά που τράκαρα, πριν 5 χρόνια... :look:

milaber
18/04/2004, 01:55
Η κοπέλα όμως Μάγε, απ' ότι καταλαβαίνω, κράνος μάλλον δεν φορούσε και σίγουρα όχι προστατευτικό μπουφάν, ε;

Και πάλι λογικά αν η τσάντα ήταν μεγάλη, θα είχε άσχημα αποτελέσματα στην σπονδυλική της στήλη όπως προείπαν τα παιδιά.

nimbus
18/04/2004, 09:54
Το κράνος και το προστατευτικό μπουφάν, θεωρώ ότι αποτελούν το α και το ω :smokin: για να είναι κανείς, λίγο πιο άνετος.
Παρατηρώ συχνά-πυκνά, ζευγάρια πάνω στην μηχανή, ο τυπάς να φορά κράνος και η κοπέλα να αγναντεύει ξεκράνωτη και τα μαλλιά να ανεμίζουν. Άλλοι πάλι ταξιδεύουν κι οπώς πολύ σωστά προείπατε, η κοπέλα φορτωμένη με τσάντα στην πλάτη...δεν είναι μόνο η περίπτωση του ατυχήματος...είναι και το βάρος των πραγμάτων που παραμένουν στην πλάτη αρκετή ώρα...κατά αυτό τον κουραστικό τρόπο, σίγουρα το ταξίδι οτιδήποτε άλλο είναι, παρά ευχάριστο! κι εκεί αρχίζουν οι γκρίνιες:p

Wizard13
18/04/2004, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Η κοπέλα όμως Μάγε, απ' ότι καταλαβαίνω, κράνος μάλλον δεν φορούσε και σίγουρα όχι προστατευτικό μπουφάν, ε;

Και πάλι λογικά αν η τσάντα ήταν μεγάλη, θα είχε άσχημα αποτελέσματα στην σπονδυλική της στήλη όπως προείπαν τα παιδιά.

Φορούσε κράνος, αν και τελευταία στιγμή με το ζόρι, και δερμάτινο... Η τσάντα ήταν αρκετά φουσκωμένη αλλά μόνο ρούχα, με αποτέλεσμα να παίξει το ρόλο μαξιλαριού :rolleyes:

milaber
18/04/2004, 17:01
Φορούσε κράνος, αν και τελευταία στιγμή με το ζόρι, και δερμάτινο... Η τσάντα ήταν αρκετά φουσκωμένη αλλά μόνο ρούχα, με αποτέλεσμα να παίξει το ρόλο μαξιλαριού

Μα αν δεν κάνω λάθος, ένα σωστό μπουφάν για μηχανή, θα έκανε την ίδια δουλειά: θα προστάτευε την πλάτη της σε ενδεχόμενη πτώση!

Wizard13
18/04/2004, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Μα αν δεν κάνω λάθος, ένα σωστό μπουφάν για μηχανή, θα έκανε την ίδια δουλειά: θα προστάτευε την πλάτη της σε ενδεχόμενη πτώση!

Μόνο αν είχε ενσωματομένο κροκόδειλο, που ελάχιστα έχουν... :winka:

milaber
19/04/2004, 22:18
Μόνο αν είχε ενσωματομένο κροκόδειλο, που ελάχιστα έχουν...

:confused: :confused: :confused:

Το δικό μου ήταν το φτηνότερο της Colori και είχε!
Είναι δυνατόν να έχουν ελάχιστα;
Και είναι δυνατόν αν δεν έχει να μην προσαρμόσεις μετά;

:confused: :confused: :confused:

Wizard13
19/04/2004, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
:confused: :confused: :confused:

Το δικό μου ήταν το φτηνότερο της Colori και είχε!
Είναι δυνατόν να έχουν ελάχιστα;
Και είναι δυνατόν αν δεν έχει να μην προσαρμόσεις μετά;

:confused: :confused: :confused:

Το δικό μου έχει 400ευρώ και δεν έχει. Την επόμενη φορά που θα βρεθείς με μηχανόβιους, άρχισε να μετράς να δεις πόσα έχουν...

stefanos
19/04/2004, 23:52
Το πρόβλημα Wiz είναι με την αδράνεια.
Ενδέχεται αν η κοπέλα δεν είχε την τσάντα στην πλάτη να μην πήγαινε πουθενά.
Σε απλή έξοδο δεν είναι έντονο το πρόβλημα.
Το θέμα είναι στην σύγκρουση όπου τα g ανεβαίνουν σοβαρά.
Το ίδιο προσπαθώ να εξηγήσω στη γυναίκα μου που θέλει να βγάζει το παιδί απο το καρεκλάκι του, σε περίπτωση σύγκρουσης με 50 χιλ το 5,5 κιλά θραφτάρι μου θα πρέπει να το συγκρατήσεις με 600 κιλά περίπου δύναμη.
Δύσκολο.
Αλλά και απο την απλή κούραση να το δείς στα χιλιόμετρα είναι κουτό.

"Αυτό σημαίνει "δεν αποχωρίζομαι την μηχανή μου" μάλλον!"

Μάλλον δεν με αποχωρίζεται η οικογένεια μου σημαίνει mil.

:lol:

milaber
20/04/2004, 00:49
Το δικό μου έχει 400ευρώ και δεν έχει. Την επόμενη φορά που θα βρεθείς με μηχανόβιους, άρχισε να μετράς να δεις πόσα έχουν...
To δικό μου είχε 220...
Πάντως μισή ντουζίνα νέα παιδιά που ξέρω έχουν όλοι προστατευτικά πλάτης (οι περισσότεροι έχουν το ίδιο με το δικό μου Colori...)!

Wizard13
20/04/2004, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
προστατευτικά πλάτης

Μιλάμε για κροκόδειλο??? Δε νομίζω... Μόνος του έχει το λιγότερο 130 και ένας καλός γύρω στα 250...
Mάλλον μιλάς για κάτι άλλο...

milaber
20/04/2004, 02:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Μιλάμε για κροκόδειλο??? Δε νομίζω... Μόνος του έχει το λιγότερο 130 και ένας καλός γύρω στα 250...
Mάλλον μιλάς για κάτι άλλο...

Nαι (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω!)!

Αν δεις όλα τα μπουφάν της Colori έχουν εγκεκριμένα προστατευτικά πλάτης!
Ακόμα και τα πολύ "φτηνά".

Τώρα δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς κροκόδειλο εσύ...
Εμένα ήταν το πρώτο μου τέτοιο μπουφάν, δεν έχω δει και άλλα προστατευτικά!

Wizard13
20/04/2004, 10:05
Κροκόδειλοι είναι οι παρακάτω:
http://www.tzortzopoulos.gr/tzortzo/product.php?image=proioda/giali/safe/ck%20will-big.jpg&description=proioda/giali/ck-will.txt
http://www.dainese.com/img/giletspace_2_E.jpg
http://www.spidi.com/images/products/z35_b.jpg

milaber
20/04/2004, 21:42
Το πιάσα...

Τότε μάλλον δεν έχω...

Αυτό δηλαδή που έχω εγώ (και τα περισσότερα μπουφάν) δεν κάνει την δουλειά του;

periklisk
20/04/2004, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Το πιάσα...

Τότε μάλλον δεν έχω...

Αυτό δηλαδή που έχω εγώ (και τα περισσότερα μπουφάν) δεν κάνει την δουλειά του;

Εξαρτάται τι έχει.... Αν είναι μαλακό σαν σφουγγάρι δεν κάνει τίποτα....

Για να σκληρά προστατευτικά που υπάρχουν ενσωματωμένα σε μερικά μπουφάν η προστασία είναι περιορισμένη σε σχέση με τον κροκόδειλο....

Και να θυμάσαι.... ΟΤΙ μα ΟΤΙ και αν φορέσεις ποτέ δεν είσαι 100% σίγουρος ότι δεν θα χτυπήσεις. Με αυτό θέλω να πω πως δεν πρέπει να ξεθαρρεύεις σκεπτόμενος πως είσαι φουλ ντυμένος.... Μερικές εταιρείες γράφουν στα συνοδευτικά φυλλάδια των προϊόντων τους πως μερικές φορές ο προστατευτικός εξοπλισμός μπορεί να σου προκαλέσει μεγαλύτερη ζημιά.... Δε ξέρω με ποια λογική το γράφουν το έχω δει πάντως....

milaber
21/04/2004, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Εξαρτάται τι έχει.... Αν είναι μαλακό σαν σφουγγάρι δεν κάνει τίποτα....

Για να σκληρά προστατευτικά που υπάρχουν ενσωματωμένα σε μερικά μπουφάν η προστασία είναι περιορισμένη σε σχέση με τον κροκόδειλο....

Και να θυμάσαι.... ΟΤΙ μα ΟΤΙ και αν φορέσεις ποτέ δεν είσαι 100% σίγουρος ότι δεν θα χτυπήσεις. Με αυτό θέλω να πω πως δεν πρέπει να ξεθαρρεύεις σκεπτόμενος πως είσαι φουλ ντυμένος.... Μερικές εταιρείες γράφουν στα συνοδευτικά φυλλάδια των προϊόντων τους πως μερικές φορές ο προστατευτικός εξοπλισμός μπορεί να σου προκαλέσει μεγαλύτερη ζημιά.... Δε ξέρω με ποια λογική το γράφουν το έχω δει πάντως....

Κοίτα, όντως είναι μαλακό σαν σφουγγαρι, πράγμα που με είχε παραξανέψει σε σχέση με τα "πέτρινα" προστατευτικά σε χέρια και ώμους του ίδιου μπουφάν.
Το ότι δεν ξεθαρεύω μόνο και μόνο λόγω του εξοπλισμού είναι δεδομένο.
Αυτό που λες για τα φυλλάδια δεν το έχω συναντήσει και δεν μπορώ να φανταστώ ποιές περιπτώσεις εννούν!

periklisk
21/04/2004, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Αυτό που λες για τα φυλλάδια δεν το έχω συναντήσει και δεν μπορώ να φανταστώ ποιές περιπτώσεις εννούν!

Ούτε και γω απλώς το έχω δει.... και μάλιστα το έχω και μπροστά μου..... Είναι κάτι ψιλά γράμματα στο οπισθόφυλλο.....

milaber
21/04/2004, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Ούτε και γω απλώς το έχω δει.... και μάλιστα το έχω και μπροστά μου..... Είναι κάτι ψιλά γράμματα στο οπισθόφυλλο.....

Τότε γιατί τα βάζουν;;;
:confused:
Δεν τα ελέγχει κανένας;;;
:mad:

Μην μου πεις πως είναι της Colori, γιατί θα αλλάξω μπουφάν!
:lol:

periklisk
21/04/2004, 18:14
Όχι της Sidi είναι από κάτι μπότες.....

milaber
21/04/2004, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Όχι της Sidi είναι από κάτι μπότες.....

Είπα και εγώ...

Πάντως το έιχα από την πρώτη στιγμή απορία τι δουλειά κάνει αυτό το μαξιλαράκι στην πλάτη του μπουφάν και αν κάνει τελικά δουλειά!

Το φανταζόμουν όπως είπα πιο σκληρό!

periklisk
21/04/2004, 18:26
Από το τίποτα κάτι κάνει... Αλλά ψιλά.....

milaber
22/04/2004, 04:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Από το τίποτα κάτι κάνει... Αλλά ψιλά.....

Ε όχι και ψιλά!
Από αυτό παίζεται η μεσούλα μου και η πλατούλα μου και μου λες ψιλά;

Με τρομοκράτησες...
Μήπως πρέπει να το αλλάξω;

:(

dez
22/04/2004, 15:07
Me sugxoreis kiolas re file, alla an exo katalavei kala, papi exeis kai (kurios) odhgeis sthn polh, opote as mhn upervalloume oson afora thn prostasia pou (de) sou parexei to colori sou :)

periklisk
22/04/2004, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ε όχι και ψιλά!
Από αυτό παίζεται η μεσούλα μου και η πλατούλα μου και μου λες ψιλά;

Με τρομοκράτησες...
Μήπως πρέπει να το αλλάξω;

:(

Ρε συ Θόδωρα μαλακό είναι τι περίμενες??? Και το δικό μου (Revit)τέτοιο έχει...

Αν θες μπορείς να ρωτήσεις την Colori αν έχει αντίστοιχο σκληρό που κάνει για το μπουφάν....

Αν ζορίζεσαι παίρνεις ένα κροκόδειλο και τελειώνει η ιστορία...

Ρε συ dez το ότι οδηγάει παπί και μέσα στην πόλη δε λέει τίποτα.....

dez
22/04/2004, 18:42
Nai re sy, eimai uper ths (uper)asfaleias klp alla, otan as poume odhgeis ena mhxanaki sthn polh , de tha pareis oute enduro kranos, oute arai me super-duper hxomonosh ki eksaerismo ton 1000euros.

S auto to plaisio, mallon de tha pareis krokodeilo 'h to super-prostateutiko mpoufan pou foraei o rossi kai tha ton profulaksei se ptosh me 300km/h . As mhn xanoume to metro :)

periklisk
22/04/2004, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Nai re sy, eimai uper ths (uper)asfaleias klp alla, otan as poume odhgeis ena mhxanaki sthn polh , de tha pareis oute enduro kranos, oute arai me super-duper hxomonosh ki eksaerismo ton 1000euros.

S auto to plaisio, mallon de tha pareis krokodeilo 'h to super-prostateutiko mpoufan pou foraei o rossi kai tha ton profulaksei se ptosh me 300km/h . As mhn xanoume to metro :)

Εννοείται πως δεν πρέπει να χάνουμε το μέτρο.... Αυτό που εννοούσα είναι πως ένα σκληρό προστατευτικό πλάτης πρέπει να υπάρχει για καλό και για κακό.

:) :D

milaber
22/04/2004, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Me sugxoreis kiolas re file, alla an exo katalavei kala, papi exeis kai (kurios) odhgeis sthn polh, opote as mhn upervalloume oson afora thn prostasia pou (de) sou parexei to colori sou :)

Ναι ρε φίλε, ξέχασα...
...στην πόλη δεν χτυπάει κανένας...
...στην πόλη δεν υπάρχει περίπτωση να γλυστρίσεις...
...στην πόλη δεν υπάρχει περίπτωση να σε χτυπήσει αμάξι...
...στην πόλη δεν μπορείς να χτυπήσεις σε κολώνα!

Καλά τα λέω για την πόλη;

milaber
22/04/2004, 20:51
Οπότε τι να τον κάνεις τον εξοπλισμό;

Σαγιονάρα και μαγιώ ρεεε!

periklisk
22/04/2004, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Οπότε τι να τον κάνεις τον εξοπλισμό;

Σαγιονάρα και μαγιώ ρεεε!

Ρε συ το διευκρίνισε ο άνθρωπος.... Διάβασε παραπάνω......:rolleyes:

milaber
22/04/2004, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Nai re sy, eimai uper ths (uper)asfaleias klp alla, otan as poume odhgeis ena mhxanaki sthn polh , de tha pareis oute enduro kranos, oute arai me super-duper hxomonosh ki eksaerismo ton 1000euros.

S auto to plaisio, mallon de tha pareis krokodeilo 'h to super-prostateutiko mpoufan pou foraei o rossi kai tha ton profulaksei se ptosh me 300km/h . As mhn xanoume to metro :)

ΟΚ έτσι...
Πάντως φίλε μου ούτε κράνος εντούρο έχω, ούτε τίποτα τραβηγμένο...
Απλά θελω να προσέχω για να έχω!

SpyrosTDM
27/04/2004, 16:45
ΑΝ ΨΑΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΥΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ.ΠΑΡΕΠΙΠΤΩΝΤΟΣ ΣΤΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΦΟΡΑΩ ΕΝΑ DAINESE CORDURA ΜΑΚΡΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΦΡΑ.ΣΕ ΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΑΠΛΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΟΡΘΙΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΘΩ ΤΙΠΟΤΕ.ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ.

milaber
28/04/2004, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpyrosTDM
ΣΕ ΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΑΠΛΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΟΡΘΙΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΘΩ ΤΙΠΟΤΕ.ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ.

Αυτό τα λέει όλα νομίζω για την "πόλη", το πόσο ασφαλής είναι και το πόσο χρειάζονται ακόμα και οι "εξεζητημένοι" κροκόδειλοι εκεί μέσα!

:winka: