PDA

View Full Version : Ερωτηση προς κατοχους 950 Αdventure



urban
22/03/2006, 11:58
Τι λαδια βαζετε?

το δικο μου το εχω 9 μηνες και στο εξουσιοδοτημενο χρησιμοποιούν shell.

Απο την αρχη δεν μου αρεσε η ιδεα αλλα "αφου τα προτεινει η ΚΤΜ"...

Προχθες ομως διαβαζα τι γραφει η συσκευασια των shell και γυρισε το ματι μου. "Motor Oil" γραφει η μαλακια πανω!
Ως γνωστον "Motor Oil" ειναι λαδι αυτοκινητου. Και ως πιο γνωστον ακομα, τα λαδια των αυτοκινήτων ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ.

Τι λετε εσεις οι παλαιοι?

DUKASII
22/03/2006, 12:03
να πω μονο οτι η κτμ εχει κανει συμβαση με τη motorex Πλεον και αυτης τα λαδια λεει να βαζουμε.
για τα μοτερεξ ακουω καλα λογια.
τωρα γιατι σου λενε εσενα οτι πρεπει να βαζεις shell??ΜΠας εχουνε μεινει λιγο πισω εκει πουτο πασ?

η μπας ειχανε παρει πολυ λαδι shell Και για να μην το βαλουν στο ποπο τους που αλλαξε η κτμ λαδια..το πασαρουνε ακομα?

DimST
22/03/2006, 13:15
στο Κτμ μου στο παρελθόν έχω βάλει αρκετές φορές shell συνθετικά (10/40 και 20/50 αν θυμάμαι καλα, μοτοσυκλετάδικα και όχι αυτοκινήτων).
Μια χαρά λάδια είναι, δεν βρίσκω λόγο ανησυχίας αφόσων τα αλλάζεις συχνά.


Το τί κάνει το εργοστάσιο δεν πρέπει να σε πολύνοιάζει. Οικονομικές συνεργασίες είναι και τίποτε παραπάνω.

:beer: :beer: :wave2:

Παρένθεση:
Αυτά που δεν μου άρεσαν καθόλου και μου είχαν κάνει και ιδιαίτερη αρνητική εντύπωση ήταν τα BellRay thumper 15/50 (αν θυμάμαι καλα). Το τραγικό ήταν πως υποτίθεται πως ήταν για μεγάλα μονοκύλινδρα... Τα διχρονόλαδα τους ήταν πολύ καλύτερα.
Μέσα σε 500Km ήταν για πέταμα.

(υπ'όψιν έχω exc και όχι lc8)

lc8ergr1
22/03/2006, 14:02
ΠΑΜΦΘΗΝΕΣ 20ΕΥΡΑ ΣΕΤ 2ΛΙΤΡΟ valvolines APO TO CARFOUR ... ME ΔΩΡΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΣΠΡΕΥ ΛΕΥΚΟ ΑΛΥΣΙΔΑΣ VALVOLINE


ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑΚΙ 10 ΕΥΡΑ ΑΠΟ WWW.SOMMER-KTM.DE


ΕΤΣΙ

NA MHN MAS MAMANE STA SERVICE AΛΛΑΓΗΣ ΛΑΔΙΟΥ...? SOSTOS?

OldMan
22/03/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
ΠΑΜΦΘΗΝΕΣ 20ΕΥΡΑ ΣΕΤ 2ΛΙΤΡΟ valvolines APO TO CARFOUR ... ME ΔΩΡΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΣΠΡΕΥ ΛΕΥΚΟ ΑΛΥΣΙΔΑΣ VALVOLINE

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Και μετά σε πείραξε το motor oil ????

Τάχουμε ξαναπεί ότι, μηχανάκια μπουρδέλα δεν υπάρχουν (γίνονται όμως...).


:sad: :sad: :sad:

rsp
22/03/2006, 16:28
Στο σερβις που ρωτησα μου ειπε ο Χαρης οτι και τα Shell και τα motorex ειναι αποδεκτα απο ΚΤΜ και επελεξα Μοτορεξ....

bpang
23/03/2006, 12:06
Χθες την πήρα από το service. Τα λαδάκια που έβαλε, τα Shell advance συνθετικά. Αρχικά ήξερα μόνο για μοτορεξ, αλλά μπήκα στο advrider.com και είδα ότι η κτμ χρησιμοποιεί και τα δύο.

Μια ερώτησης τώρα.....Μου είπε ο μηχανικός ότι στις αλλαγές λαδιών δεν σφραγίζουν το βιβλίο, παρά μόνο στα service κάθε 15.000km . Ισχύει αυτό? Φαίνονται κάπου οι αλλαγές λαδιών? Στα κεντρικά πχ. Γιατί αν ισχύει να τα κάνω μόνος τα λαδάκια και να γλιτώνω και τα 65 ευρώ...:confused:

clear
23/03/2006, 14:39
Γράφει ''Αλλαγή Λαδιών'' και το σφραγίζει. Αν το ζητήσεις και δεν το κάνει άλλαξε τον

lc8ergr1
23/03/2006, 14:39
ta ladia apo to carfoour eina full synthetika eidika gia4t moto

TA ALLAZO SYXNA KAI MONOS MOU ME OEM FILTRAKIA KTM APO GERMANIA BRHKA KAI FTINOTERA 8 DOLARIA K&N APO USA

filos douleuei stin BP poy exei tora ta castrol MOU EIPE EMPISTEYTIKA KAI ALITHINA

OLA TA LADIA TOUS ,,, TOULASXISTON STIN ELLADA, BGENOUN APO TO IDIO KAZANI APLA ALAZEI TO STICKER

AMA THELETE ME PISTEVETE AMA DE THELETE TRABATE KAI PARTE TA AKRIBA....

bpang
23/03/2006, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
Γράφει ''Αλλαγή Λαδιών'' και το σφραγίζει. Αν το ζητήσεις και δεν το κάνει άλλαξε τον

Λοιπόν, για να μη λέμε ότι θέλουμε :rolleyes: ύστερα από τηλεφωνική επικοινωνία με το Hellinstore 018 , μου είπαν το εξής:

ΜΟΝΟ τα service αναγράφονται στο βιβλιαράκι με υπογραφή και σφραγίδα. Οι αλλαγές λαδιών ΔΕΝ γράφονται στο βιβλίο ούτε και καταχωρούνται σε σύστημα (προς το παρόν όμως, γιατί μελλοντικά θα το κάνουν).