PDA

View Full Version : Μοντελα Cbr 600f



Sapadak
22/03/2006, 12:32
Φιλος απο γειτονικο φορουμ μετα απο μια ερευνα που εκανε για τη συγκεκριμενη μηχανη μιας και σκεφτεται να το αγορασει.

Ειναι 2 λινκς ενα με φωτογραφιες απο το 1993-2005
και ενα με τα press releases απο το 1998-2006

Ειδα οτι υπαρχει ενα θρεντ με τα μοντελα και τις φωτογραφιες αλλα εχει ελειψεις, οποτε αν καποιος θελει, μπορει να το συνεχισει εκει ή να επισυναψει εδω της φωτογραφιες γιατι ΔΕΝ μπορεσα να βρω μια ακρη να τα επισυναψω ολα μαζι.


http://rapidshare.de/files/16129347/CBR_600F_photos_1993_-_2005_Jpeg.zip.html

http://rapidshare.de/files/16129902/CBR_600F_1998-2006_-_PRESS_RELEASES.zip.html



Ααα
επισης μου ειπε οτι θελει μια :beer: απο τα παιδια το moto.gr και αν εχετε ορεξη πειτε καμια κουβεντα για τη μηχανη, σκεφτεται για μοντελο 2003 ή 2004 (μεταχειρισμενο) με λιγα χλμ.

Πρεπει να προσεξει κατι ιδιαιτερο πανω στη μηχανη?
Απο αυτονομια πως παει?
Απο φορτωμα?Ασφαλες?
Δευτερο ατομο ανετα?
Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο αν καποιος μπορει....

astaroth2
29/03/2006, 00:16
Φιλε μου εχω του '02 απο το καλοκαιρι καινουργιο.
Εχω κανει περιπου 5000 χλμ και αυτα που εχω δει ειναι:

Αυτονομια : απο γεματο στα 200 χλμ χτυπαει ρεζερβα (χωρις να το στιβεις ετσι...)
Απο φορτωμα μονο tank bag βαζω αλλα πιστευω οτι ευκολα θα παιρνει και σαμαρια.
Το δευτερο ατομο ειναι καλυτερα απ'οτι ειναι σε αλλα ss της εποχης του αλλα και παλι δεν ειναι ξεκουραστα...

Η αισθηση που σου αφηνει παντως σαν μηχανακι ειναι ενα δεμενο και στιβαρο συνολο που το οδηγεις και το χαιρεσαι αρκετα ευκολα.

Εγω το λατρευω.
:wave2:

ΓΙΩΡΓΟΣ Δ.
29/03/2006, 09:58
ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ........


42811

Drimon
29/03/2006, 18:53
Πολύ καλό μηχανάκι αλλά από το '03 και μετά η μαμά χόντα το βγάζει χωρίς ρυθμίσεις αναρτήσεων(μόνο προφόρτηση πίσω ελατηρίου).
Αυτονομία: 120χμ με το γκάζι μόνιμα στο στόπ(δοκιμή μία ωραία πρωία στην τρίπολη) ή 300+ με πολύ συντηρητικό ρυθμό(το τέλειο μπούκομα στην τσιμεντούπολη).
Το μεγαλήτερο γνωστό πρόβλημα, ο εντατήρας της καδένας(αλάχτηκε με μηχανικό αγωνιστικού τύπου).
Από φόρτωμα κανένα πρόβλημα(δές φωτό).
Δεύτερο άτομο αρκετά καλά(δεν έχω ακούσει παράπονο μέχρι τώρα).
Τώρα το τί να προσέξει στην μηχανή ένα είναι τα πλαστικά(κατάσταση αυτών) και την κατάσταση του κινητήρα(είπαμε, ευαίσθητος εντατήρας).


42853

Xlitos
29/03/2006, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOCBR
Πολύ καλό μηχανάκι αλλά από το '03 και μετά η μαμά χόντα το βγάζει χωρίς ρυθμίσεις αναρτήσεων(μόνο προφόρτηση πίσω ελατηρίου).


απ το '05 και μετά..

επίσης 120χλμ/αυτονομία?Τριπολη-Αθηνα με 200-220 συνέχεια γύρω στα 140-145χλμ έκανα και μετά μπήκε η ρεζέρβα.Μήπως δεν το είχες φουλάρει καλά;

Drimon
29/03/2006, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
απ το '05 και μετά..

επίσης 120χλμ/αυτονομία?Τριπολη-Αθηνα με 200-220 συνέχεια γύρω στα 140-145χλμ έκανα και μετά μπήκε η ρεζέρβα.Μήπως δεν το είχες φουλάρει καλά;
Απο 200 μέχρι 257(τελική) και πάντα το γκάζι στο στόπ!! (τώρα αν έβγαζε και μερικά ακόμα δεν το δοκίμασα γιατί έβλεπα το χριστουγενιάτικο δέντρο ν' αναβοσβήνει).:wave2:

caster1
18/09/2006, 01:13
cbr 600 f3 98.τετοιο πραγμα εχω να νιωσω απο το αθανατο xt 600
του 91.Σιγουρο ξερει να συγχωρει και αποτελεσματικο σε οτι του ζητησεις.Δυνατο σημειο η αξιοπιστια.Μπορεις και να παιξεις αλλα θα σου βαλει ορια ο ογκος του και το μεσαιο σταντ.Αθλια η μαμα εξατμιση διαμαντι το μοτερ που θα το συναντησεις στις μετεπειτα εκδοσεις hornet

manin
29/05/2008, 15:33
Πως θα ελέξω ρε παιδιά τη κατάσταση του εναντήρα?

sniper
29/05/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από manin
Πως θα ελέξω ρε παιδιά τη κατάσταση του εναντήρα?

Αν εννοείς τον τεντοτήρα της καδένας του εκκεντροφότου, τον ακους.... (μάλλον την καδένα ακους) - σε μάστορα καλυτερα....

velgos
08/11/2008, 13:30
Καλό είναι να αναφερθεί ότι με tank bag η μηχανή δεν οδιγιέται με πάνω απο 140/160km/hr άνετα μιας και δεν υπάρχει πλέον καμια κάλυψη απο αέρα και αν έχεις και συνεπηβάτη πηγαίνει και το κεφάλι σου πέρα/δώθε και πρέπει να έχεις γερό σβέρκο για να συνεχίζεις...

Αχχχχ, κατι τέτοια ταξίδια θυμάμαι και όλο και γλυκοκοιτάζω κάτι 1200 GS/ADVENTURE.

Μα να πηγαίνεις με 190km/hr σκημένος σαν τον Rossi για να αποφεύγεις τον αέρα και να ειναι ο άλλος δίπλα σου με τη μπέμπα και να ατενίζει το τοπίο ? Δηλαδή τι θράσος είναι αυτό ?
Οκ είναι προφανές οτι δεν είχα στο τέρμα το γκάζι αλλιώς δεν θα πηγαίναμε και δίπλα δίπλα... :smokin:

ronin1
10/11/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από velgos
Καλό είναι να αναφερθεί ότι με tank bag η μηχανή δεν οδιγιέται με πάνω απο 140/160km/hr άνετα μιας και δεν υπάρχει πλέον καμια κάλυψη απο αέρα και αν έχεις και συνεπηβάτη πηγαίνει και το κεφάλι σου πέρα/δώθε και πρέπει να έχεις γερό σβέρκο για να συνεχίζεις...

Αχχχχ, κατι τέτοια ταξίδια θυμάμαι και όλο και γλυκοκοιτάζω κάτι 1200 GS/ADVENTURE.

Μα να πηγαίνεις με 190km/hr σκημένος σαν τον Rossi για να αποφεύγεις τον αέρα και να ειναι ο άλλος δίπλα σου με τη μπέμπα και να ατενίζει το τοπίο ? Δηλαδή τι θράσος είναι αυτό ?
Οκ είναι προφανές οτι δεν είχα στο τέρμα το γκάζι αλλιώς δεν θα πηγαίναμε και δίπλα δίπλα... :smokin:


μεπλαινα σαμαρια, βαλιτσα, τανκ μπαγκ διπλό..

συνεπιβατη με σακιδιο στην πλατη..

κ πηγαινα ανετα μεχρι 180-200..απο κει κ πανω..ετρωγα τσιμπιες απο πισω..

ειναι κ θεμα το πως νιωθει ανετα ο καθενας..

:wave2:

velgos
10/11/2008, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
μεπλαινα σαμαρια, βαλιτσα, τανκ μπαγκ διπλό..

συνεπιβατη με σακιδιο στην πλατη..

κ πηγαινα ανετα μεχρι 180-200..απο κει κ πανω..ετρωγα τσιμπιες απο πισω..

ειναι κ θεμα το πως νιωθει ανετα ο καθενας..

:wave2:

Καλά και εμένα μ'αρέσει η μηχανή μας, αλλα ορθιος με 200 ρε φίλε δύσκολο. Τα σαμάρια και οι βαλίτζες οκ δεν βλέπω το πρόβλημα αλλα το tank bag είναι που τα χαλάει ολα.
Εγώ βασικά στο τελευταίο ταξίδι που είχα κάνει το είχα βάλει το tank bag στη πλάτη και πήγαινα με 190/230km/hr με μεγάλη άνεση, αλλα οταν το κοτσάρεις στο ντεπόζιτο χάνεις το φαιρινγκ....