PDA

View Full Version : ΑΠΟΡΙΑ



zephyr1
22/03/2006, 12:44
Γεια χαρα παιδες

Επειδη ειμαι σε κατασταση να επισκευασω το μηχανακι μου ZEPHYR 750CC και το μοτερ του εχει περασει τα 150.000χλμ.
Σκεφτομαι να παρω μεταχειρισμενο μοτερ .Εχω βρει 2 μοτερακια με 20000χλμ & 25000 ,750 ευρω & 600 ευρω αντιστιχα.
Μπορει να με βοηθησετε πως μπορω να δω σε τι κατασταση ειναι .
Ο εμπορας μου λεει οτι μου δινει & εγγυηση αλλα οι εγγηυσης αυτων ειναι λιγο γεια σας.Χωρια οτι δεν μπορω να ανεβαζω & να κατεβαζω μοτερ αν εχουν προβλημα.
Ειναι καλη σκεψη η ειναι προτιμοτερο να επισκευασω το ηδη υπαρχον.(εχει κανει ηδη μια καλη επισκευη πριν 2 χρονια ).

:a4:

alexioannides
22/03/2006, 13:47
prepei basika na mpei se miza kai na metriseis stous kulindrous thn sumpiesh wste na katalabeis ti f8ora exoun....

zephyr1
22/03/2006, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
prepei basika na mpei se miza kai na metriseis stous kulindrous thn sumpiesh wste na katalabeis ti f8ora exoun....


.....Μια normal συμπιεση ποσο ειναι?
.....Και αν ειναι normal,μπορω να το ριξω πανω οπως ειναι(περα απο λαδια φιλτρα)?

alexioannides
23/03/2006, 07:11
mporeis na to peraseis kai monos sou h kallitera me kanenan filo pou asxoleitai me ayta kai de barietai...
sumpiesi se bandit pou dokimasa na metrisw apo 9 ews 11 8a grapsei.... dokimase den exeis na xaseis tipota

zephyr1
23/03/2006, 10:04
Ηδη βρηκα φιλο που θα με βοηθηση & η πρωτη κινηση ειναι να ανοιξουμε το μοτερακι μου να δουμε τι θα βρουμε.(εχω & το manual & ο φιλος ειχε συνεργειο).
Μετα βλεπουμε.Αν το κοστος επισκευης ειναι μεγαλο παμε για αλλο .Τουλαχιστον οποτε εχω χρειαστη ανταλλακτικα εχω βρει τα παντα απο αντιπρωσοπεια.

thanks for your time:wave2:

sapila racing
23/03/2006, 10:13
Μήπως είναι καλύτερα να λύσεις το δικό σου, να φτιάξεις λίγο τις έδρες βαλβίδων, να βάλεις και το κιτ της Wiseco (810cc) και να ξέρεις και τι έχεις?

Ο έλεγχος συμπίεσης είναι μεν σημαντικός, αλλά δεν λέει και πολλά γι ατην κατάσταση ζωτικών μερών, όπως στροφαλος, μπιέλλες κλπ.

Δεν είπες τι συμπτώματα παρουσιάζει, καίει λάδια, ακούγονται θόρυβοι, δεν πάει... τι του συμβαίνει?

zephyr1
23/03/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μήπως είναι καλύτερα να λύσεις το δικό σου, να φτιάξεις λίγο τις έδρες βαλβίδων, να βάλεις και το κιτ της Wiseco (810cc) και να ξέρεις και τι έχεις?



Ο έλεγχος συμπίεσης είναι μεν σημαντικός, αλλά δεν λέει και πολλά γι ατην κατάσταση ζωτικών μερών, όπως στροφαλος, μπιέλλες κλπ.

Δεν είπες τι συμπτώματα παρουσιάζει, καίει λάδια, ακούγονται θόρυβοι, δεν πάει... τι του συμβαίνει?

Βασικα οπως διαβασες παραπανω αυτο εχω σκοπο να κανω.Σ 'ευχαριστω κιολας γιατι μου εχεις προτινει αυτην την λυση ξανα αλλα το πραγματικο κοστος ποσο θα ειναι για το wiseco(810) μου ειπαν οτι με μεταφορες κλπ θα φτασει κοντα στα 750 ευρω & ακομα οτι θα χρειαστω στροφαλο.(Αχ αυτοι η μηχανικοι, διαφορετικοι αποψη ο καθενας λες και τους ρωταω διαφορετικα πραγματα,σαν τους γιατρους)

I agree με την σκεψη περι το τι θα συμβαινει μεσα στο μοτερ


1) 1 λιτρο την εβδομαδα
2) η καδενα μεχρι να ζεσταθει αστο πως βαραει
3)παει αλλα οχι οπως πρεπει να πηγαινει
4)διαροες

Και ειχα ανησυχισει τοση ωρα που δεν ειχες postari κατι.

thanks again
:wave2: