PDA

View Full Version : Γιατι ρε γαμωτο......



gcrook
14/04/2004, 05:30
Αυτο που θα διαβασετε διαδραματιστηκε την Μεγαλη Πεμπτη στο φοβερο και τρομερο "οδικο" δικτυο Αθηνων-Λαμιας στο 60ο χλμ. περιπου στην πρωτη εξοδο για τον επαρχιακο προς Θηβα.
Πραγματικα ευχομαι να μην σας συμβει ΠΟΤΕ κατι αναλογο αν και δυστυχως με τις μηχανες ολα ειναι μεσα στο προγραμμα.

Αλλα ας τα παρουμε απο την αρχη.

Τα τελευταια 2 χρονια υπηρξα κατοχος ενος Suzuki fx 125. Παραλληλα εψαχνα για μοτοσυκλετα εχοντας στο μυαλο μου 4-5 μοντελα, με κυριοτερο το Fazer και μετα το Cbr 600 F και το Suzuki Sv650 S (με Fairing).
Τελικα κατεληξα σε ενα μπλε Sv 650 απο εναν φοβερο ανθρωπο, που πραγματικα τον ευχαριστω, γιατι σε πραγματικα χαμηλη τιμη
μου εδωσε ενα ολοκαινουργιο μηχανακι σε τελεια κατασταση με extras που δεν φτανει ενα ολοκληρο forum για να τα απαριθμησω.
Τι ζελατινες, τι φαναρια προδιαγραφων αυτοκινητου,ολοσωμο bodykit, bagster, tankbag, service manuals, και ουτε εγω δεν θυμαμαι τι αλλο.
Ενα αμαξι ολοκληρο φορτωσα....
Υστερα τελος παντων απο εναν σκληρο μηνα προετοιμασιας στην πολη και σε διαδρομες Σουνιου-Λαυριο-Αθηνα κτλ οπου καλυψα 2000 χλμ με καμποσους πειραματισμους, ξερετε, πραγματα που επιβαλλεται να κανει καποιος ωστε να παρει μια ιδεα του τι οδηγει τελος παντων, ξεκινησα Πεμπτη πρωι για Λαμια και λιγο παραπερα, κοντα στα μερη της μητερας μου.

Ε, ρε γαμωτο εδω λοιπον ξεκιναει η ολη ιστορια....

Στο 60ο χλμ αργω να προσεξω την δεξια στροφη-φουρκετα.Γρηγορα κοιταω δεξια και αντιλαμβανομαι οτι δεν υπαρχει αμαξι.
Σε μια απιστευτη κριση επιπολαιοτητας αποφασιζω να φρεναρω βιαια με σκοπο να ακινητοποιηθω επανω στην στροφη και να συνεχισω κανονικα.
Προφανως πρωτα με προδωσε η εμπιστοσυνη που ειχα στον εαυτο
μου και στο μαλακο πιρουνι της μοτοσυκλετας και μετα τα χαλικια στο μεσο της στροφης (αν ειναι δυνατο σε ενα τετοιο σημειο κραχτη που σκοτωνεται συνεχεια επι σειρα ετων κοσμακης να αδιαφορουν τα οργανα της πολιτειας ετσι προκλητικα..).
Η μοτοσυκλετα περασε κατω απο τα ποδια μου συρθηκε λιγο και μετα περασε κατω απο τις μπαριερες σχεδον πλαγιασμενη οπου και
κουτσουρευτηκε αρκετα.
Εγω ομως προσεκρουσα με την κοιλια στην μπαριερα με 40-50 χλμ και εμεινα εκει (δεν θα σαςκατηγορησω αν γελασετε, και εγω τωρα που το διαβαζω γελαω,καπως πικρα βεβαια...):sad:
Σηκωνομαι λοιπον με τρομερο πονο και η πρωτη σκεψη ειναι
οτι δεν γλιτωνω την εσωτερικη αιμορραγια.
Σε λιγα δευτερολεπτα αρχιζουν ολα να σκοτεινιαζουν,να υποχωρει η αισθηση της ακοης, και να μην μπορω να εστιασω το βλεμμα μου
Μαλλον ηταν απο το σοκ και απο την αποτομη πιεση στα εσωτερικα οργανα.
Παραπαταω πεφτω κατω, σηκωνομαι παλι σαν χαμενος, ξαναπεφτω και αντιλαμβανομαι οτι διπλα μου ειναι η μηχανη χωρις τα περιττα πλαστικα που ειχαν φροντισει να διασκορπιστουν για να τα μαζεψει ο καθε ενδιαφερομενος.
Το tank bag και η βαλιτσα ηταν ακομη πανω στη μηχανη.
Παραλληλα ειχαν σταματησει 2 αυτοκινητα και οι οδηγοι χωρις να εχουν βγει με ρωτουσαν, τωρα τι ακριβως δεν θυμαμαι, παντως δεν θυμαμαι τι τους απαντησα και ΕΦΥΓΑΝ χωρις να προσφερθει κανεις τους να με βοηθησει.

Αμεσως πεταγομαι στη μεση του δρομου εχοντας ανακτησει καπως τις αισθησεις μου.
Σταματαω ενα αμαξι και ο οδηγος πεταγεται εξω και αφου με ωλεπει σε τετοιο χαλι προσφερεται να με παει στο νοσοκομειο στη Θηβα περεκκλινοντας απο την πορεια του(να'σαι καλα Νικο αν το διαβαζεις σου'ρχομαι συντομα Χαλκιδα να πιουμε καφεδακι...)

Λιγο πριν μπω στο αυτοκινητο ερχεται τρεχοντας ενας τυπος απο την express service που πρεπει να ηταν αραγμενος κοντα και να ειδε τι εγινε και μου ειπε να μην ανησυχω και οτι θα αναλαβει να μεταφερει την μοτοσυκλετα στη θηβα.

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ! Η Express το εχει παρει πρεφα τι παιζει στο συγκεκριμενο σημειο.Οι μπατσοι αρεσκονται στο να κοβουν κλησεις στα διαδια και παρακατω στις Θερμοπυλες οπου ολοι τρεχουν γιατι δεν εχει νοημα να μην το κανουν.
Καλα και εγω που ημουν αδικαιολογητος.Ξερετε ποσοι την πατανε στο συγκεκεριμενο σημειο λογω αγνοιας?
Καθε λιγουε μηνες οι μπαριερες καταστρεφονται και μαζι τουε και κατι φουκαραδες και το μονο που γινεται ειναι να αντικαθιστανται απο νεες πιο ενισχυμενες καθε φορα, αι σιχτιρ.:uplate: :uplate:

Στο νοσοκομειο στη Θηβα διαδραματιστηκαν σκηνες απειρου καλους με το αδιαφορο και απαραδεκτο προσωπικο καθως και με το "οργανο" που οση ωρα μου επαιρνε τα στοιχεια χωρις να ενδιαφερθει για τις συνθηκες κατω απο τις οποιες εγινε το συμβαν ενιωθα οτι με ανεκρινε και απο πανω.
Ευτυχως υστερα απο καποιες ΕΛΛΙΠΕΙΣ :sick: εξετασεις πηρα εξιτηριο την ιδια μερα με μονο τιμημα καποιους μωλωπες και εναν πολυ μα παρα πολυ πληγωμενο εγωισμο....:( :(

Οι ζημιες στη μηχανη ειναι μετριες εκτων οποιων οι κυριοτερες ειναι τα μπροστινα και πλαινα fairing, η ζελατινα οι καθρεπτες φλασακια, κατι χουφτες και κατι stand, λεβιες και κατι αλλα τελος παντων.
Ευτυχως οχι φαναρια οργανα πλαισιο και πιρουνια.
Τυχερος λοιπον στην ατυχια μου απο πολλες αποψεις και ισως και λιγο πιο σοφος.

Χρονια πολλα συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο και ελπιζω να ειστε παντα υγιεις.
Και μακρια απο κατι τετοια......:beer:

bikersonly
14/04/2004, 08:25
Όπως είπες!Τυχερός πάνω στην ατυχία σου!!!

Δυστυχώς υπάρχουν πολλά τέτοια "τυφλά" σημεία ανά την Ελλάδα!!!Και δυστυχώς δεν ενδιαφέρεται κανείς είτε να τα φτιάξει κάπως είτε τουλάχιστον να τοποθετήσει προειδοποιητικές ταμπέλες!Τίποτα απολύτως!

Η Εθνική προς Βορρά μόνο Εθνική δεν είναι!Σε πολλά σημεία είναι χειρότερα ακόμα και από επαρχιακό ξεχασμένο!Ειδικά με τα έργα η χάραξη είναι απίστευτα ηλίθια!Λες και θέλουν να σκοτώνονται άτομα!

Ευτυχώς που δεν έπαθες εσύ τίποτα!!!Την μοτό σιγά σιγά θα την φτιάξεις!Δεν φαίνεται να έχει βασικές ζημιές!

Περαστικά! :wave2:

parji
14/04/2004, 08:46
Περαστικά ρε gcrook.
Μακάρι να ήταν το τελευταίο σου ατύχημα αυτό.
Από δω και πέρα όρθιος!
Να δούμε πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν και πόσα θύματα πρέπει να θρηνήσουμε ακόμη, για να γίνει κάτι σε αυτούς που λέγονται ελληνικοί δρόμοι και μάλιστα εθνικές οδοί.

almalibera
14/04/2004, 09:02
Περαστικά και ευχομαι να ναι το τελευταιο.

(για ολους μας....)

nimbus
14/04/2004, 09:14
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ:sad:

tifozif1
14/04/2004, 10:12
O πληγωμένος εγωισμός και το μηχανάκι γιατρέυονται πολύ γρήγορα. Εσύ να είσε καλά και όλα τα άλλα γίνονται. :winka:

jimbar
14/04/2004, 10:45
Φίλε Γιώργο .. περαστικά σου εύχομαι όπως και Χρόνια Πολλά. Χιλίες φορες η μηχανή παρά εσύ. εγώ αυτό έχω να πώ..
να μου είσαι παντα καλά και να περνας ακόμα καλύτερα ...

idi
14/04/2004, 11:51
file den yparxei logos gia eyxes afoy eisai ena komati zontanos kai akmaios wste na grafeis tin atyxh stigmh soy...

oti den mas skotonei mas kanei pio dynatoys (kamia fora kai sofous)

ta sidera ftiaxnonatai


na'sai kala

:beer: :wave2:

mitsos75
14/04/2004, 13:51
Οσοι καβαλαμε μηχανακια βρισκομαστε στην δυσχερη θεση να σκεφτομαστε πολλα παραπανω απ οτι θα επρεπε - ή εστω απο οτι περναει απο το μυαλο των αναβατων στην υπολοιπη Ευρωπη και στις ΗΠΑ.
Ετσι ειναι απαραιτητο να σκεφτομαστε μερικα δευπτερολεπτα πριν, τι ακριβως παμε να κανουμε ( ειτε ειναι σουζα,προσπεραση,σφηνα κτλ). Να προβλεπουμε τι θα κανει ο μπροστινος μας. Τι ο πεζος στην ακρη του πεζοδρομιου. Τι ο απο πισω που παραειναι βιαστικος. Τι ο παππους με το τρακτερ. Να ειμαστε ψιλιασμενοι με την κατασταση των δρομων ( για χαλικια, λακουβες, κακοτεχνιες )
Ελπιζω ολοι να οδηγαμε με συνεση και διορατικοτητα :eek: γιατι και το παραμικρο λαθος μπορει να κοστισει την ζωη μας και του συναναβατη μας.
Εχω φτασει στο σημειο να θεωρω τον εαυτο μου υπευ8υνο επειδη επεσα απο αποτομα φρενα οταν μια απροσεκτη οδηγος περασε το ΣΤΟΠ χωρις να κοιταξει καν..
Αυτα τα λιγα ειχα να πω. Να ΤΟΝΙΣΩ ποσο εκτεθειμενοι ειμαστε και ποσο προσεκτικοι πρεπει να γινουμε.

Καλη Υγεια σε ολους
και να επιστρεφουμε παντα σωοι!:beer:

CyBeRseXX
14/04/2004, 14:05
Tha sou proteina na ksekiniseis na ftiaxneis pali to dikiklo kai tha sou figei i opoia ksenera efages.. Exalou oi perissoteroi mas exoun stin motosikletistiki tous "kariera" mia i kai perissoteres kakes stigmes.

Perastika sou kai grigora!

illuminatios
14/04/2004, 16:52
Φιλε περαστικα και συντομα ξανα στους δρομους!
Και (σορυ αλλα θα το πω) ποτε ξανα φρενα μεσα στη στροφη!

code
14/04/2004, 17:29
που πρέπει να σκέφτεσαι είναι ότι σηκώθηκες ΟΡΘΙΟΣ και ΠΑΡΕΜΕΙΝΕΣ!!!!

...όλα μα όλα τ'άλλα φτιάχνουν!!!!

Κουράγιο και καλή δύναμη!!

:)

gcrook
14/04/2004, 18:10
Πραγματικα, διαβαζοντας τις απαντησεις σας μπορω να πω οτι
ενιωσα καπως καλυτερα.
Το καλο, με το να μοιραζεσαι αυτες τις στιγμες με ατομα που κατα
καποιο τροπο συμπασχουν, ειναι οτι λιγο πολυ καταλαβαινεις οτι
σε νιωθουν.
Περιττο να πω οτι οταν μαθευτηκε στο στενο οικογενειακο μου
περιβαλλον και στην στενη κοινωνια του χωριου της μητερας μου
με κοιτουσαν ολοι σαν χαζοι.
Λες και γυρισα απο τους νεκρους, η ακομα χειροτερα λες και προκειται να ξαναεπιστρεψω σ'αυτους συντομα...:uplate:

Ειδικα τα γεροντια, καθε φορα που περνουσα διπλα τους μονο
που δεν τρεχαν να κρυφτουν, αφηστε που με κοιτουσαν με ενα βλεμμα που φανερωνε οικτο...:sick:
Μονο καποιοι στενοι φιλοι μου (κυριως αυτοι που αδηγουν μηχανη)
καταλαβαν ακριβων τι περασα.
Τεσπα, το μηχανακι αυριο παει στον καλο μου το μαστορα, μπας και σωσουμε τιποτα γιατι ο Κολιουσης δεν μας τα ελεγε καλα
χθες....:bawl:
Αντε περαστικουλια μας...

periklisk
15/04/2004, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifozif1
O πληγωμένος εγωισμός και το μηχανάκι γιατρέυονται πολύ γρήγορα. Εσύ να είσε καλά και όλα τα άλλα γίνονται. :winka:

σωστός ο tifozif1

petridist
15/04/2004, 11:55
στο μοτόρι... εσυ μια χαρά είσαι αφού γράφεις!!

Θα συμφωνήσω οτι τα σίδερα φτιάχνονται αργά ή γρήγορα!

Μόνο πολλή προσοχή απο δω και πέρα και λιγότερη επιπολαιοτητα από όλους μας γιατί ήδη κινδυνεύουμε πολύ απο τους γύρω οδηγούς ιχ και είναι κρίμα να πέφτουμε και μόνοι μας...

:beer:

milaber
15/04/2004, 16:14
Περαστικά φίλε μου και προσοχή από εδώ και πέρα, γιατί αν είναι να βασιζόμαστε στο οδικό δίκτυο...


Θα συμφωνήσω οτι τα σίδερα φτιάχνονται αργά ή γρήγορα!

Μόνο πολλή προσοχή απο δω και πέρα και λιγότερη επιπολαιοτητα από όλους μας γιατί ήδη κινδυνεύουμε πολύ απο τους γύρω οδηγούς ιχ και είναι κρίμα να πέφτουμε και μόνοι μας...

Σωστός!

stsiatsikas
16/04/2004, 00:19
Perastika file , euxomai na einai kai to teleutaio
sou peristatiko .
Oson afora ta ypoloipa , elpizw na katalaves
se ti dromous odigoume kai pws prepei na
prosexeis para ma para poly ti kaneis kai pws
odhgeis prin to kaneis .
Den sto paizw exypnos , oute kai
eidhmwn , apla epeidh kai egw eixa paromio
peristatiko kai malista 2 fores me RF400 , auto
pou katalava einai pws eprepe na allaxw to tropo
me ton opoio odhgw gia na mhn vretho xana se authn
th thesi .
Kales voltes .