PDA

View Full Version : CB 400SF Project 1 agora?



suzukimaniac
22/03/2006, 16:20
Καλησπερα σε ολους. Εχω διαβασει τα περισσοτερα μηνυματα και προσπαθω να καταλαβω διαφορα πραγματα ωστε να καταληξω καπου. Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για ενα CB 400 Project Big 1 , μοντελο 96, 97μαλλον με 30.000χλμ. Δεν ξερω καθολου απο το σιγκεκριμενο μηχανακι και θα ηθελα να με βοηθησετε στο να καταληξω στην αγορα του η οχι.
Πωλειται 2800 ευρω, μεταχειρισμενο φυσικα.Θα ειναι η πρωτη μου μηχανη αλλα αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν αξιζει τα λεφτα του και γενικοτερα αν συνισταται ως μηχανη. Βλεπω στις συζητησεις κατι για παραεισαγωγης, κατι για ανταλλακτικα, για ακριβη τιμη και για χρονολογια παλαιοτερη(μεχρι το 94 ειδα καπου οτι εβγαινε) και με εχει παραξενεψει λιγο...
Μια βοηθεια θα ηταν ιδιαιτερα πολυτιμη....
Ευχαριστω πολυ.

SF
22/03/2006, 20:09
Καλώς ήρθες συνάδελφε!

Το Super Four είναι εξαιρετική επιλογή όχι μόνο για 1η μηχανή, αλλά και για μόνιμη (βλ. εμένα :) ) Είναι σχετικά βαρύ σε σχέση με άλλα 400άρια (Bandit, Diversion κλπ) αλλά όχι ότι θα σε προβληματίσει.

Τα βασικά:
- Το μηχανάκι δεν εισήχθη ποτέ επισήμως στην Ελλάδα (και νομίζω το αυτό και για όλην την Ευρώπη). Μόνο "παραεισαγωγές".
- Είναι πάρα πολύ διαδεδομένο στην Ελλάδα, οπότε γενικά θα βρίσκεις ανταλλακτικά. Παράλληλα όμως είναι σχετικά ψηλά στις προτιμήσεις των ελαφροχέρηδων --οπότε προσοχή!
- Για χρονολογία δεν κατάλαβα τι εννοείς. Επί τη ευκαιρία, ώρα για λίγη ιστορία...


Η σειρά CB400 ξεκινά το 1975 με το CB400F "Four".

Τo 1989 βγαίνει το μηχανάκι που ξέρουμε ως CB-1 (CB400F NC27).

To 1992 βγαίνει το μηχανάκι που ξέρουμε και αγαπάμε! CB 400 Super Four με τυπικό κωδικό NC31 αλλά και PROJECT BIG-1. To 400 είναι το BIG-1, και όχι το CB1000 που νομίζουν αρκετοί.

Το δικό μου είναι του `93: CB400F II (N), NC31

Το 1995 & 1996 βγήκαν τα Version R και S.

Κατά το ~2000 άρχισαν να μπαίνουν τα νέα μοτερ VTEC. Μοντέλα NC36 και μεταγενέστερα. Πρώτα είχαμε το VTEC (έγιναν λίγα παραεισαγωγή και στην Ελλάδα), και μετά ακολούθησαν τα HYPER VTEC SPEC II και SPEC III. Τέτοια δεν έχω δει στην Ελλάδα.

Το Super Four παράγεται (στην Ιαπωνία πάντα) μέχρι και σήμερα, έχοντας πλέον και παράλληλα μοντέλα με μισό φέρινγκ --τα Super Bol D'Or (http://www.honda.co.jp/motor-lineup/cb400sf/)

Επίσης (από φέτος νομίζω) βγαίνει και η αναβίωση του προπάππου Four: http://www.honda.co.jp/factbook/motor/CB400/19970400/001.html


Δες στο τόπικ αυτό για περισσότερες πληροφορίες. Κάπου παρακάτω είχα βάλει και το χρωματολόγιο του SPEC III της προηγούμενης χρονιάς... αχ...

Για τιμές λίγα μπορώ να πω. Τα πράγματα είναι χρηματιστήριο...

:wave2:


41980

dimitrioskosmas
23/03/2006, 00:16
παρτο ανεπιφυλακτα
τα 30000 ειναι μουφα για το συγκεκριμενο
ψαξε καλυτερα θα βρεις πολλα

Sabre
23/03/2006, 13:45
1. Ψάξε αρκετά την αγορά θα βρείς πολλά....
2. Μια γνώμη απο φίλο μηχανικό ποτέ δεν έβλαψε....
3. Το Super Four είναι σκύλος δεν μασάει τιπτ....
4. Είναι κουκλί....
5. 'Εχει άφθονα ανταλλακτικά....
6. 'Ηταν η πρώτη μου "σοβαρή" μηχανή...



ΒΟΥΡ!!!!

freethan
28/03/2006, 06:24
Καλησπέρα,

θα σου πρότεινα όπως και τα άλλα παιδιά, να ψάξεις και άλλες αγγελίες.

Επιγραμματικά αν θες την άποψη μου :

1. Πολλά λεφτά για Big-1, Προτίμησε version R/S και αν βρεις την έκδοση με τα φρένα της Brembo. Για VTEC θα σκάσεις πολλά... 3500-4000+ ?
2. 30.000klm = μυρίζει μούφα τρελή
3. Προσοχή στην εμφάνιση. Το δικό μου π.χ. είναι version R, αλλά έχει στρογγυλο φανάρι (αντικαταστάθηκε). Κοίτα serial number πάνω στην μηχανή, και κάτω απο την σέλα ετικέτα π.χ. VERSION III
4. Ενδιαφέρον Link με πληροφορίες για τα μοντέλα : http://www.wemoto.com/wem/wemsf1.htm
5. Σημαντικό να έχεις μηχανικό να στο κοιτάξει. Αν δεν έχεις στείλε Pm , να σου προτείνω στην Αθήνα
6. Άλλο το πρώτη άδεια / εισαγωγή, άλλο το ημ/νία κατασκευής
7. Για 2800? σίγουρα βρίσκεις απο ιδιώτη καλές ευκαιρίες. Ρίξε μια ματιά και στις αγγελίες του forum, καθώς και εδώ http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=74&topic=4071.0

Και μένα η πρώτη μου μηχανή είναι, και απλά είμαι πανευτυχής + ικανοποιημένος. Σχολείο, και πολύ αξιόπιστο.

Καλή συνέχεια
:wave2: :beer:

gdevelek
28/03/2006, 22:20
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει το δικό μου που γράφει κάτω από τη σέλα

CB400F II R

ποιας χρονιάς είναι;

SF
28/03/2006, 22:24
Θεωρητικά είναι 1995 +-1.

Δες τη χρονολογία στο DOT στο σωληνάκι του πίσω φρένου.

dimitris74
28/03/2006, 22:48
αν έλεγες και το χρώμα θα ήταν ακόμα ευκολότερο να βρεις τι μοντέλλο είναι.
παντώς ειναι πάρα πολλα 2.800 για μηχανή δεκαετίας.