PDA

View Full Version : SRX 6 Project



byron
23/03/2006, 11:20
Μιά και τελείωσε η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ μετατροπή του SRX μου, ρίχτε μια ματιά, πείτε και καμμιά συμβουλή, ρίχτε και καμμιά ιδέα μπας και πεσουν οι τελευταίες πινελίες σε κάτι που ξεκίνησε πρίν 10 χρόνια (phase I αλλαγή ψαλιδιού)
Πλάκες δεκτές, κακά σχόλια επίσης δεκτά...
Λοιπόν οι βασικές αλλαγές, (γιατί τις μικρές δεν τις θυμάμαι πλέον) είναι:
Αλουμινένιο ψαλίδι FZR 400
Τροχοί & δισκόπλακες από το FZR επίσης
Μπροστινό και δαγκάνες από TZR 250 3XV.

και λάστιχα από το Boukis Way... :lol: :lol: (Thanks Δημήτρη)


42037

byron
23/03/2006, 11:22
φωτό 3


42039

byron
23/03/2006, 11:24
και φωτό 4 το αντικείμενο της τελευταίας μετατροπής.....


42040

makis206
23/03/2006, 11:30
Ρε αυτό είναι άψογο ! Πολύ καλή δουλειά, μπράβο !
Σε κάθε του γωνιά φαίνεται το μεράκι που του αφιέρωσες !

Προσωπικά θα το άφηνα όπως ακριβώς είναι, μ'αρέσει πολύ !

:beer: :beer: :beer:

DUKASII
23/03/2006, 11:35
ωραια πραματα..

εγω θα του βαζα..ζαντες excel ακτινωτες..

μαυρες bad

fatbar τιμονι σουπερμοτο..

καμια μαργαριτα μπροστα για το ματι...

το ψαλιδι βαψιμο μαυρο...
οπως επισης και το ωραιο μπροστινο που εβαλες.

sapila racing
23/03/2006, 11:38
Βύρωνα είναι πολύ καλό!!!

Μου θυμίζει λίγο το XS του φίλου μου του Λουκά που μπήκε και στο 0-300 Boost πριν 2 μήνες. (μπροστινό και πισινό KR1S, κλπ).
Το είχες δεί?

Και η εξάτμιση ωραία είναι και η σέλλα καλή μου φαίνεται, και το μπροστινό και το ψαλίδι....

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το μούτρο, το στρογγυλό φανάρι είναι καλύτερο κατα την γνώμη μου......

Αυτό δίνει κακία αλλά του χαλάει τον χαρακτήρα νομίζω.
Βέβαια είμαι γνωστός στυρογγυλοφαναρολάγνος, οπότε δεν μετράει :wave2:

ZETARAS
23/03/2006, 11:39
ΚΟΥΚΛΙ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ!!!!!!! :a8: :a8:

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΜΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ!!!!!

:wave2:

idi
23/03/2006, 11:43
Zuper duper


ΕΥΓΕ MAN!!!!

συνεχισε με μερακι .... καποιοιπαιρνουν θαρος και ακολουθουν... πιστεψε με! :beer: :beer: :beer: :beer:

byron
23/03/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το μούτρο, το στρογγυλό φανάρι είναι καλύτερο κατα την γνώμη μου......

Αυτό δίνει κακία αλλά του χαλάει τον χαρακτήρα νομίζω.
Βέβαια είμαι γνωστός στυρογγυλοφαναρολάγνος, οπότε δεν μετράει :wave2:

:lol: :lol: Δεν έχεις άδικο, για το φανάρι. Και εγώ το σκεφτόμουνα πολύ αν θα βάλω το συγκεκριμένο. Είναι λίγο.... ανθρωπόμορφο νομίζω.
Από την άλλη, ξέρεις πόσο ζυγίζει το μαμα φανάρι, η βάση του κλπ. Ισα με 5 κιλά.........και βάλε:rotflmao: :rotflmao:

catmaster
23/03/2006, 12:06
ΑΡΧΟΝΤΑΣ!

:a19: :a19: :a20:


Μην πειραξεις τιποτα αλλο κατα τη γνωμη μου...

:beer: :beer: :beer:

byron
23/03/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII

εγω θα του βαζα..ζαντες excel ακτινωτες..

μαυρες bad

fatbar τιμονι σουπερμοτο..

καμια μαργαριτα μπροστα για το ματι...

το ψαλιδι βαψιμο μαυρο...
οπως επισης και το ωραιο μπροστινο που εβαλες.

Σωστός... Ζάντες μόλις τελειώσουν τα λάστιχα που πέρασα εχθές, διότι η 18αρα ζάντα πίσω αν και 4΄΄έχει περάσει στην ιστορία και δεν υπάρχει ποικιλία.
Μαργαρίτες επίσης γιατί οι υπάρχουσες είναι στα όρια φθοράς.
τιμόνι έβαλα, και με ταλαιπώρησε αρκετά να βάλω καβαλέτα γιατί η πάνω πλάκα του TZR έχει ¨σκαλιά¨ και έπρεπε να ισιώσει. Μάλλον θα βάλω τιμόνι από Fhazer που έχει μικρότερες γωνίες από το υπάρχον. Με το τιμόνι που έβαλα δεν έφθαναν οι ντίζες γκαζιού, και έβαλα γκαζιέρα από ΧΤ, με αποτέλεσμα να καταργήσω τους διακόπτες φώτων του SRX κλπ κλπ. Κάτι μου λέει ότι με του Fhazer δεν θα είχα πρόβλημα........μ@λ@κία
Φώτο τιμονόπλακας...ακολουθεί


42042

ZETARAS
23/03/2006, 12:12
Της μαμάς μου φαίνονται πιο ωραία το ταχύμετρο και το στροφόμετρο γιατί τα άλλαξες δεν χωράγανε πίσω από την μάσκα???

byron
23/03/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZETARAS
Της μαμάς μου φαίνονται πιο ωραία το ταχύμετρο και το στροφόμετρο γιατί τα άλλαξες δεν χωράγανε πίσω από την μάσκα???

Τσου... και αυτά τώρα τα έβαλα. Μέχρι πρότινος είχα μόνο το στροφόμετρο (χάλασε) και ένα Sigma ταχυμετρο.....

Stergios69
23/03/2006, 12:25
... και ένα ματάκι να βάλεις...
Μπράβο μεγάλε, πολύ ωραίος!!

DUKASII
23/03/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Τσου... και αυτά τώρα τα έβαλα. Μέχρι πρότινος είχα μόνο το στροφόμετρο (χάλασε) και ένα Sigma ταχυμετρο.....
ειχα μια μασκα απο το παλιο μου το duke II
θα στη χαριζα να κανεις καμια δοκιμη..
αλλα τη χαρισα σε έναν αλλον που ειχε στο μυαλο του ενα προτζεκτ.

sapila racing
23/03/2006, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Τσου... και αυτά τώρα τα έβαλα. Μέχρι πρότινος είχα μόνο το στροφόμετρο (χάλασε) και ένα Sigma ταχυμετρο.....

Ωχ αυτό δεν το είχα δεί!!

Λοιπόν, δίνεις το κοντέρ στην Vanda, το στροφόμετρο στο ράφι, ξαναβάζεις τα όργανα του SRX KAI TO στρογγυλό ΦΑΝΑΡΙ!!!!

Τα όργανα του SRX είναι πολύ όμορφα με την ώραία πλάκα που έχουν.


Καλά μια κουβέντα είπα...... :beer:

Επίσης το κοντέρ πρέπει να διακοσαρίζει για την πλάκα ε? :rotflmao:

byron
23/03/2006, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ωχ αυτό δεν το είχα δεί!!

Λοιπόν, δίνεις το κοντέρ στην Vanda, το στροφόμετρο στο ράφι, ξαναβάζεις τα όργανα του SRX KAI TO στρογγυλό ΦΑΝΑΡΙ!!!!

Τα όργανα του SRX είναι πολύ όμορφα με την ώραία πλάκα που έχουν.


Καλά μια κουβέντα είπα...... :beer:

Επίσης το κοντέρ πρέπει να διακοσαρίζει για την πλάκα ε? :rotflmao:

Καλά ρε μη βαράτε όλοι μαζί!!! Το κοντέρ δεν το βάζω, γιατί δεν χωράει με τη μάσκα, το στροφόμετρο το δικό του το συζητάω, απλά είναι πολύ ευαίσθητο (έχω χαλάσει 3)
Δεν ξέρω αν 200ίζει γιατί πάει 160 μέ 4η :lol: :lol: και δεν έχει άλλο. Μόλις μου επιστρέψει ένας γνωστός το SIGMA θα έχω αξιόπιστες ενδείξεις ξανά....
Επίσης το φανάρι το πούλησα πρίν 6μήνες....:lol: :lol:

sapila racing
23/03/2006, 12:44
Εμένα μου αρέσει καλύτερα έτσι (γι ατο φανάρι και το τζαμάκι λέω, όχι τα υπόλοιπα).



Αντε πάλι αυτός με τα στρογγυλά φανάρια.......είπα μήπως με την επανάληψη σε ψήσω :rotflmao:


42044

sapila racing
23/03/2006, 12:48
Και μια φωτό με τα όργανα του SRX για να ξέρουν κι οι υπόλοιποι για τι πράγμα μιλάμε.



Τι είπε τώρα ρε παιδιά?




ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ?????? :nono: :nono: :bigcry: :bawl:


Εχω ένα στρογγυλό φανάρι από το SR που κάνει και για φαίρινγκ!!
Κρύβεασαι από πίσω άνετα!
Ψήνεσαι? :rotflmao:


42045

byron
23/03/2006, 12:50
Εκτιμώ ιδιαίτερα την προσπάθεια που καταβάλλεις.....
Για να σε ανταμείψω θα σου χαρίσω μια πολύ ωραία ζαλατίνα που είχα φέρει από Αγγλία, ........αλλά δε μου καθότανε στο μάτι ρε γαμωτ......
Στο SR θα πηγαίνει κούκλα.
Βέβαια έχω και μιά παλιά μασκούλα (ιδίου χαρακτήρα με αυτή που φοράω) και μπορούμε να την δοκιμάσουμε στο SR σου , έτσι ρε παιδί μου για την δοκιμή... :lol: :lol: :lol:

ZETARAS
23/03/2006, 12:56
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
[B]Ωχ αυτό δεν το είχα δεί!!

Λοιπόν, δίνεις το κοντέρ στην Vanda, το στροφόμετρο στο ράφι, ξαναβάζεις τα όργανα του SRX KAI TO στρογγυλό ΦΑΝΑΡΙ!!!!

Τα όργανα του SRX είναι πολύ όμορφα με την ώραία πλάκα που έχουν.


+100000000

byron
23/03/2006, 12:56
Το SRX είναι minimal μηχανάκι, και εμένα μου αρέσουν τα απλά πραγματα, όπως πχ το είχα με το παλιό μπροστινό..... μόνο τα απαραίτητα


42046

sapila racing
23/03/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Εκτιμώ ιδιαίτερα την προσπάθεια που καταβάλλεις.....
Για να σε ανταμείψω θα σου χαρίσω μια πολύ ωραία ζαλατίνα που είχα φέρει από Αγγλία, ........αλλά δε μου καθότανε στο μάτι ρε γαμωτ......
Στο SR θα πηγαίνει κούκλα.
Βέβαια έχω και μιά παλιά μασκούλα (ιδίου χαρακτήρα με αυτή που φοράω) και μπορούμε να την δοκιμάσουμε στο SR σου , έτσι ρε παιδί μου για την δοκιμή... :lol: :lol: :lol:

Πας να μου την φέρεις ε? :D

Παρεπιπτόντως, το SR το έκανα βόλτα την Δευτέρα! Μετά από 2 χρόνια από την ανακατασκευή έγραψε το 2ο του χιλιόμετρο!

Το άλλο που ήθελα να σε ρωτήσω είναι για την σέλλα.
Στην φωτό μια χαρά φαίνεται, τι δεν σου αρέσει? Μήπως από κοντά είναι αλλιώς?

Αντε και καλά χιλιόμετρα!!!!

Anritsu
31/03/2006, 17:55
Το φανάρι δεν μου πολυάρεσε .Σαν ξένο σώμα είναι .Την σέλα σε ποιον την έφτιαξες ?

byron
03/04/2006, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Το φανάρι δεν μου πολυάρεσε .Σαν ξένο σώμα είναι .Την σέλα σε ποιον την έφτιαξες ?

Του club των στρογγυλοφάναρων και εσύ, έτσι;;
Αν βρώ φανάρι θα το ξαναβάλω πάνω για να ακούσω γνώμες.
Την σέλλα την είχα φτιάξει (αρχικά) σε έναν ταπετσέρη που δεν θυμάμαι διεύθυνση. Επειδή όμως δεν ήμουν ευχαριστημένος την πήγα σε άλλον (Ανδρέας - Υμηττού 156 Παγκράτι 210-7013 539) που σου φτιάχνει ότι θέλεις και όπως θέλεις.

byron
04/04/2006, 14:37
Wolfman13 thanks..
Yiannis4, κακώς άλλαξες το avatar.
Όσο για τα όργανα, η αλλαγή προέκυψε, λόγω της διαφορετικής πάνω πλάκας που είχε το πρώτο μπροστινό από FZR 400 που είχα βάλει. Είχε τον διακόπτη και την βάση στο κέντρο, με αποτέλεσμα να πηγαίνουν τα όργανα πολύ μπροστά.
Επειδή όμως οι περισσότερες παρατηρήσεις που έχω ακούσει από τα παιδιά που απάντησαν στο thread, αφορούν τα όργανα, θα βρώ κάποιο τρόπο να τα ξαναβάλω.......
Όσο για το φανάρι, βγήκε και τον παραπάνω λόγο. (πήγαινε πολύ μακριά).
Αρχισα από το πρωί να ψάχνω για μεταχειρισμένο, αλλά δεν βρήκα. Σύντομα κοντά σας..... με στρογγυλό φανάρι.
Αν θέλεις να το δείς το κανονίζουμε

yiannis4
04/04/2006, 14:45
Το ΣΚ κατεβαίνω Αθήνα...

Αλλά ίσως δεν πρέπει να το δώ, γιατί θα με βάλεις σε έξοδα... ( θα με φτιάξεις και μετά θα θέλω να φτιάξω και το δικό μου...)

Να 'σαι καλα!!!

wolfman13
04/04/2006, 17:21
εγω το ιδιο προβλημα εχω με το προστινο φαναρι δεν μπενει πανω στη new τιμονοπλακα νομιζω οτι εχω βρει τη λυση αλλα ακομα δεν την εχω δοκιμασει.περιμενω να μου φερουν απο bandit τη βαση που εχει για να την δοκιμασω ελπιζω να κανει..

ερωτηση

σκεφτωμαι να καταργησω το φιλτρο αερος
και στη θεση του να βαλω χοανες προσοχη οχι το φιλτρο κουτι αλλα το φιλτρο μονο!!

τι λες?????:wave2:

KeLeYTiS
04/04/2006, 19:53
Toγελος και τα παπομαγαζα στο Μοναστηρακι εχουν βασεις μεταλλικες νικελ που πιανουν στα καλαμια και επανω τους μπορεις να στηριξεις στρογγυλο φαναρι..

8 ευρω το ζευγαρι :beer:

byron
05/04/2006, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Toγελος και τα παπομαγαζα στο Μοναστηρακι εχουν βασεις μεταλλικες νικελ που πιανουν στα καλαμια και επανω τους μπορεις να στηριξεις στρογγυλο φαναρι..

8 ευρω το ζευγαρι :beer:

Όντως υπάρχουν τέτοιες βάσεις. Τις είχα δοκιμάσει παλαιότερα. Το θέμα είναι ότι η διάμετρο τους δεν είναι τόσο μεγάλη για το upside down που έχει πλέον το δικό μου και του wolfman. Αυτές τουλάχιστον που είχα δεί.

byron
05/04/2006, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από wolfman13
ερωτηση

σκεφτωμαι να καταργησω το φιλτρο αερος
και στη θεση του να βαλω χοανες προσοχη οχι το φιλτρο κουτι αλλα το φιλτρο μονο!!

τι λες?????:wave2:

Γιατί να το κάνεις αυτό; Δεν ξέρω ποιό θα είναι το όφελος. Οι φιλτροχοάνες θέλουν συχνό καθάρισμα για να λειτουργήσουν σωστά. Οι απλές χοάνες με σίτα προστατεύουν το μοτέρ από μύγες και μέλισσες. Ότι είναι μικρότερο περνάει στον κύλινδρο.
Στο δικό μου έχω βάλει εδώ και καιρό φίλτρο K&N και δεν έχω προβλήματα. Αραιά και που το καθαρίζω,το λαδώνω και είναι έτοιμο.
Ζιγκλέρ βελόνες φοράω από κάποιο Tenere (88 mod νομίζω) που είναι πίο μεγάλα και οι βελονες διαφορετικές από του SRX. Παρεπιπτόντως το SRX φοράει τα μικρότερα νούμερα ζιγκλέρ από όλη την σειρά κινητήρων ΧΤ.
:wave2: :wave2:

KeLeYTiS
05/04/2006, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Όντως υπάρχουν τέτοιες βάσεις. Τις είχα δοκιμάσει παλαιότερα. Το θέμα είναι ότι η διάμετρο τους δεν είναι τόσο μεγάλη για το upside down που έχει πλέον το δικό μου και του wolfman. Αυτές τουλάχιστον που είχα δεί.

Το πισω μερος της βασης ειναι ενα λαμακι που απο την μια μερια βιδωνει και απο την αλλη απλα κουμπωνει με την βαση....

Εσυ θα το βγαλεις αυτο και στην θεση του θα βαλεις ενα κολιε....

Εχω μελετησει το ιδιο συστημα για το TZR μου που εχει USD μπροστα....

Αν το ψαξετε περισσοτερο σε ειδη chopper θα βρειτε σιγουρα και βαση με διαμετρο για το usd απλα η τιμη ανεβαινει ....

the who
27/06/2006, 10:20
Πολυ καλο!!!!!
Θα συμφωνησω για το στρογγυλοφαναρο γιατι ταιριαζει καλυτερα με το srx.
Τωρα εχω το monoshock με μπροστινο απο sv650 fcr35 και χειροποιητη εξατμιση.160 χλμ. με τεταρτη σπασμενη.Αλλα ειναι 400αρι.Ψαχνω μοτερ 600 και διαφορα αλλα.Θα ηθελα να τα λεγαμε για τις μετατροπες.:beer: :beer: :sun:

byron
27/06/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Τωρα εχω το monoshock με μπροστινο απο sv650 fcr35 και χειροποιητη εξατμιση.160 χλμ. με τεταρτη σπασμενη.Αλλα ειναι 400αρι.Ψαχνω μοτερ 600 και διαφορα αλλα.Θα ηθελα να τα λεγαμε για τις μετατροπες.:beer: :beer: :sun:

Για μετατροπές που αφορούν τα Srx, στην διάθεση σου, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι ταιριάζουν οι αλλαγές μου στο δικό σου, καθώς έχουν πολλές διαφορές.

Για το μοτερ που ψάχνεις, όντως τα 700, ακούγονται πολλά, μιας και θα θέλει σίγουρα λύσιμο για να το ελέγξεις, πριν το βάλεις πάνω. Το θέμα είναι ότι 600 SRX (monoshock) δεν κυκλοφορούν πολλά. Μακάρι να μπορούσες να φτιάξεις το 400 σου, αλλά οι αλλαγές που θέλει έιναι πάρα πολλές, και κοστίζουν.
Αφού έχεις FCR δεν πειράζει που δεν έχει καμπυρ. πάνω, αυτό που βρήκες.
Και 600 να το κάνεις τα 35 μια χαρά θα είναι.

Πάρε και κανένα τηλ. σε αυτά τα μαγαζιά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23935)
μπας και βρείς τίποτα φθηνότερο....

:beer:

sapila racing
27/06/2006, 13:28
Hello κι από μένα!!

Ξεκινήσαμε καινούριο SRX project από χτές.
Οπως κατάλαβες το πήρα το μηχανάκι του Μάνου και το έχω στο garage!

Και είναι στρογγυλοφάναρο, όπως μας αρέσει :wave2:

Ψάχνω στροφόμετρο, ίσως φανώ τυχερός από ένα φίλο.

Το μηχανάκι δουλεύει ρολοι, το μοτερ ειναι φανταστικά ήσυχο.
Η εξάτμιση είναι απελπιστικά ήσυχη :lol: Κατι θα κάνουμε γι αυτό...
Η σέλλα οδέυει στον Αντρέα, γρανάζια αλυσίδα τα παρήγγειλα, άλλαξα λάδια και φίλτρο.

Καλά πάμε!

Βύρωνα για πες, πόσο πρέπει να δουλεψει το μοτερ για να δείξει σωστή στάθμη στα λάδια?

byron
27/06/2006, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η εξάτμιση είναι απελπιστικά ήσυχη :lol: Κατι θα κάνουμε γι αυτό...
πόσο πρέπει να δουλεψει το μοτερ για να δείξει σωστή στάθμη στα λάδια?

Εξάτμιση μαμά, καλύτερα στο ράφι. Θα μειώσεις και το βάρος κατα.... αρκετά κιλά.

Σε νέα αλλαγή λαδιών, άστο να δουλέψει 3-4 λεπτά, σβήστο και μετά από 1 λεπτό μέτρα τα....

Αν έβαλες Motul, έχε τον νου σου, γιατί στο δικό μου....τα εξαφάνιζε (θαύμα,θαύμα!!)

sapila racing
27/06/2006, 13:56
Motul έβαλα!

Τι εννοείς τα εξαφάνιζε? Πόσο έκαιγε δηλαδή? Και τώρα τι βάζεις?
Θα σε πρήξω!!!!!! :rotflmao:

Το μηχανάκι όπως το έφερε ο ΖΕΤΑΡΑΣ, χωρίς να το βάλω μπρος έδειχνε ΄πολύ κάτω από το low, ισα ισα επιανε στον δείκτη.

Αλλάζω λάδια και φίλτρο, βάζω 2,1 λίτρα, το αφήνω και δουλεύει λίγο (χωρίς βόλτα γιατι είχα βγάλει τα μαρσπιέ..) και δείχνει πάλι ακριβως τα ίδια, ισα ισα πιάνει στον δείκτη. Μήπως 2.1 είναι για τα ψόφια χωρίς ψυγείο λαδιού? Η θέλει να δουλέψει κι άλλο?
Το SR το δουλέυω λίγο σταματημένο, και δείχνει σωστη στάθμη γρήγορα.

sapila racing
27/06/2006, 13:57
Για εξάτμιση μου έχει έρθει τρελλή ιδέα!

Εχω ενα τελικό Leo Vince Titanium από το Hornet λίγο βουλιαγμένο :smokin: :sun:

byron
27/06/2006, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Motul έβαλα!

Τι εννοείς τα εξαφάνιζε? Πόσο έκαιγε δηλαδή? Και τώρα τι βάζεις?
Θα σε πρήξω!!!!!! :rotflmao:
Αλλάζω λάδια και φίλτρο, βάζω 2,1 λίτρα, το αφήνω και δουλεύει λίγο (χωρίς βόλτα γιατι είχα βγάλει τα μαρσπιέ..) και δείχνει πάλι ακριβως τα ίδια, ισα ισα πιάνει στον δείκτη. Μήπως 2.1 είναι για τα ψόφια χωρίς ψυγείο λαδιού? Η θέλει να δουλέψει κι άλλο?
Το SR το δουλέυω λίγο σταματημένο, και δείχνει σωστη στάθμη γρήγορα.

Το SR δείχνει γρήγορα γιατί το λάδι δεν έχει που να πάει :rotflmao: :rotflmao:

2,1 αν θυμάμαι καλά είναι λίγο. Στο δικό μου με αλλαγή φίλτρου έβαζα 2,3 με 2,4 lt. Το 2,1 που το βρήκες; Αν είναι από manual SRX χωρίς ψυγείο είναι λογικό.
Ψυγείο φόραγαν μόνο τα Ιαπωνικά 600άρια (1JK). Στην Ευρώπη τα έφερναν άνευ.

Motul βάζω και εγώ. Το πρόβλημα το είχα παλαιότερα με ένα Motul συνθετικό. Το θέμα είναι ότι δεν τα έκαιγε. Δεν ξέρω τι τα έκανε (αναθυμιάσεις; ) πάντως συμπλήρωνα αρκετά συχνά.
Το Leo θα είναι τέλειο.....
:wave2::smokin:

PortisHead
27/06/2006, 15:20
Ριξε και μια ματια εδώ : KEDO (www.kedo.de)
Αν και γερμανικο εχει πολλα καλουδια για το SRX.
Αν παλι θελεις εχω ολοκληρο τον καταλογο κατεβασμενο σε μορφη .pdf

byron
27/06/2006, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ριξε και μια ματια εδώ : KEDO (www.kedo.de)
Αν και γερμανικο εχει πολλα καλουδια για το SRX.
Αν παλι θελεις εχω ολοκληρο τον καταλογο κατεβασμενο σε μορφη .pdf

Ναι έχει κάποια πράγματα για SRX, SR DR, TRX κλπ. Παλαιότερα είχα προσπαθήσει να πάρω ένα μονόσελλο, άλλα το είχαν καταργήσει...

Ευχαριστώ όμως.. :beer: :beer:

the who
27/06/2006, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Για μετατροπές που αφορούν τα Srx, στην διάθεση σου, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι ταιριάζουν οι αλλαγές μου στο δικό σου, καθώς έχουν πολλές διαφορές.

Για το μοτερ που ψάχνεις, όντως τα 700, ακούγονται πολλά, μιας και θα θέλει σίγουρα λύσιμο για να το ελέγξεις, πριν το βάλεις πάνω. Το θέμα είναι ότι 600 SRX (monoshock) δεν κυκλοφορούν πολλά. Μακάρι να μπορούσες να φτιάξεις το 400 σου, αλλά οι αλλαγές που θέλει έιναι πάρα πολλές, και κοστίζουν.
Αφού έχεις FCR δεν πειράζει που δεν έχει καμπυρ. πάνω, αυτό που βρήκες.
Και 600 να το κάνεις τα 35 μια χαρά θα είναι.

Πάρε και κανένα τηλ. σε αυτά τα μαγαζιά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23935)
μπας και βρείς τίποτα φθηνότερο....

Ok ευχαριστω πολυ.

:beer: :sun: :beer: :sun:

Xrider
02/07/2006, 10:48
:a46: AN KAI LIGO ARGA,POLY ORAIO TO MOTO SOY!
ORISMENES EROTHSEIS MONO:
1.EINAI EISAGOGHS PROTO XERI?
2.SE KM POSO PAEI?
3.ANTALLAKTIKA BRISKEIS?
4.TO FANARI TI EINAI?BGAZEI KALO FOS?(TO SKEFTOMAI GIA TO MONSTER)
5.GIATI SRX KAI OXI BROSS?
KAPOTE H8ELA KAI EGO NA PARO ENA..MEXRI POY EIDA ENAN TYPO NA TO SKIZEI KANONIKA KAI META SKEFTHKA OTI METXRSMN 8A TA EXOYN XEKOLIASEI.
EINAI ENDIAFERON PANTOS...ME EBALE SE SKEPSEIS TORA!:rolleyes:







P.S H OYRA KOBETAI GIA NA GINEI MONOSELO H PIANOYN OI BASEIS THS ANARTHSHS?
ELPIZO NA MHN FRIKARETE ME AYTO!
:wave2:

the who
02/07/2006, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
:a46: AN KAI LIGO ARGA,POLY ORAIO TO MOTO SOY!
ORISMENES EROTHSEIS MONO:
1.EINAI EISAGOGHS PROTO XERI?
2.SE KM POSO PAEI?
3.ANTALLAKTIKA BRISKEIS?
4.TO FANARI TI EINAI?BGAZEI KALO FOS?(TO SKEFTOMAI GIA TO MONSTER)
5.GIATI SRX KAI OXI BROSS?
KAPOTE H8ELA KAI EGO NA PARO ENA..MEXRI POY EIDA ENAN TYPO NA TO SKIZEI KANONIKA KAI META SKEFTHKA OTI METXRSMN 8A TA EXOYN XEKOLIASEI.
EINAI ENDIAFERON PANTOS...ME EBALE SE SKEPSEIS TORA!:rolleyes:







P.S H OYRA KOBETAI GIA NA GINEI MONOSELO H PIANOYN OI BASEIS THS ANARTHSHS?
ELPIZO NA MHN FRIKARETE ME AYTO!
:wave2:

Για να κανω το συνηγορο του διαβολου
Αυτα τα μηχανακια ειναι για ξε....(οπως κι ολα τα αλλα βεβαια).
Σε χλμ. παει οσο παει το χερι σου στην τσεπη.Ενας γερμανος σε ενα site μιλαει για 72 αλογα.Αν σκεφτεις οτι ειναι 160 κιλα περιπου...
Ανταλλακτικα ταιριαζουν απο XT τα περισσοτερα.Για πλαστικα κλπ. παραγγελια και αναμονη.
SRX γιατι οι ροπες του μονοκυλινδρου και οι κολιες στις στροφες δεν υπαρχουν
στο Bross.Οχι οτι το Bross δεν ειναι καλο μοτερ.Ισα ισα απλως ειναι η κα... του thumper.
Για να κλεισω και να μην κουραζω καθε μηχανακι που μας βαζει σε σκεψεις μαλλον καλο θαναι.:beer: :beer: :beer: :sun:

byron
03/07/2006, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
:
:wave2:

Ευχαριστώ...
1. Είναι εισαγωγής.
2. Με Sigma κοντερ, έχω δεί 176 km. To μοτερ είναι σχεδόν νορμαλ. Έχω κάνει δουλειά στις θυρίδες, ενω εκτός της εξάτμισης, έχει φίλτρο ΚΝ και αλλαγή σε ζιγκλερ-βελόνα.
3. Ανταλλακτικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το μοτερ είναι σχεδόν ίδιο με ΧΤ ( το SRX είναι 608 cc δλδ το τελευταίο ρεκτιφιέ του ΧΤ, είναι το normal SRX.) Τα υπολοιπα μηχανικά περιφερειακά, είναι σε μεγάλο βαθμό ίδια με του RD, ενώ βρίσκεις και εύκολα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά από μαντράδες.
4. Acerbis Diamont Headlight... (Δες φωτό) Με τις μαμα λάμπες, όχι δεν έχει καλό φως αν κυκλοφορείς σε επαρχία. Για μες την πόλη δεν έχω πρόβλημα.
Ο συμφορουμίτης After είχε πειραματιστεί με τις λάμπες και απ΄ότι μου είπε, το φως είχε βελτιωθεί αρκετά.
5. το 1993 που το αγόρασα, Bros δεν..
. Μαλλον έτυχε. Εγώ τόσα χρόνια μόνο ένα παλληκάρι με ένα μάυρο SRX με μπροστινό από RGV έχω δει να το πηγαίνει. Οι περισσότεροι τα χρησιμοποιούν ως παπιά.
PS. H ουρά κόβετε, στο ύψος της θέσης του συνεπιβάτη (εκεί πιάνουν οι βάσεις των αμορτισσέρ)

PS2 . Δεν φρικάρα..

:wave2:


53888

byron
15/10/2006, 19:56
:winka:


65500

dkirkos
25/10/2006, 17:42
Καλη δουλεια ρε παλικαρι και γω νομιζα πως ειμαι ο μονος παλαβος SRXας στον κοσμο!
να σας παρουσιασω και τη δικη μου δουλεια..


66611

dkirkos
25/10/2006, 17:43
αλλη μια..


66612

dkirkos
25/10/2006, 17:50
και αλλη μια..
μερικα χαρακτιριστικα..
μπροστινο απο ZXR 400 RR
ψαλιδι/ζαντα πισω XJR1200
αναρτηση πισω GSX1400
Μαρσπιε ιδιοκατασκευη
εξατμηση χειροποιητη/μετατροπη απο μια BOS για DUC 748
υψηλης μπρος/πισω
Μονοσελο
wiseco 620 11,5:1
ελαστικα 120/70 μπρος και 170/55 πισω
και πολλα αλλα μικροπραγματα μου δεν φαινονται..

φιλακια!:wave2: :wave2:

dkirkos
25/10/2006, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
και αλλη μια..
μερικα χαρακτιριστικα..
μπροστινο απο ZXR 400 RR
ψαλιδι/ζαντα πισω XJR1200
αναρτηση πισω GSX1400
Μαρσπιε ιδιοκατασκευη
εξατμηση χειροποιητη/μετατροπη απο μια BOS για DUC 748
υψηλης μπρος/πισω
Μονοσελο
wiseco 620 11,5:1
ελαστικα 120/70 μπρος και 170/55 πισω
και πολλα αλλα μικροπραγματα μου δεν φαινονται..

φιλακια!:wave2: :wave2:


66613

sapila racing
25/10/2006, 18:39
Μπράβο!!! Κούκλι είναι το άτιμο.

Μου βάζεις ιδέες για το Stage 2 του 'δικού' μας SRX.

H εξάτμιση που βγαίνει? Βάλε μια φωτο κι απο την άλλη!
Μήπως μένεις Πατήσια? Είχα δει ενα καλό κάπου μεσα απο την Ιππολύτου, αυτό είναι?

sapila racing
25/10/2006, 18:42
OK την είδα την εξάτμιση, ειναι καβατζωμένη..

Βύρωνα, είδες τι ωραίο είναι με το στρογγυλό φανάρι??

Και νομίζω μεγαλύτερο απο το κανονικό, η μου φαίνεται?

dkirkos
25/10/2006, 18:47
το φαναρι ειναι το μανισιο, ισως δειχνει πιο μεγαλο γιατι δεν εχει τα μανισια οργανα..
να και μια φοτο απο την εξατμιση..
:wave2:


66615

dkirkos
25/10/2006, 18:51
αλλη μια..


66616

dkirkos
25/10/2006, 18:52
..και δεν ειμαι απο αθηνα, αλλα απο γιαννιτσα!


66617

tools
25/10/2006, 23:22
:uplate: :eyepop: :eek: :hypnotize :a8: :a19: :a18: :a20: :a23: :a08: :a013: :a012: :a32:


(αλλα ταχυτητες κ πισω φρενο πρεπει να εχουν κανει τον ορθοπεδικο σου πλουσιο ε...)

byron
26/10/2006, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
Καλη δουλεια ρε παλικαρι και γω νομιζα πως ειμαι ο μονος παλαβος SRXας στον κοσμο!
να σας παρουσιασω και τη δικη μου δουλεια..

Φίλε το Srx σου, είναι καρατούμπανο !!! Μπράβο για όλη την δουλειά που έχεις κάνει. Το δικό μου μοιάζει μαμά, μπροστά στο δικό σου.

Το είχα δεί το Srx σου, πριν κανένα χρόνο στο sxr600.net, και μου είχε κάνει εντύπωση. Είχε και μπλε φωτισμό στο κοντέρ (στροφόμετρο; ) αν θυμάμαι καλά.

Στο θέμα μας.
Το μονόσελλο είναι απο kedo σωστά; Δυστυχώς δεν το βγάζει πλέον, γιαυτό προχώρησα σε λύση σέλλα-μονόσελλο.
Το ψαλίδι δείχνει (και είναι) κτηνώδες πάνω στο Srx. Γιατί κατέληξες σε τόσο μεγάλο ψαλίδι; Με τις αναρτήσεις που φοράς δείχνει πολύ ψηλωμενο πίσω και φαντάζομαι πολύ σκληρό (GSX1400 :eek: ).
Από γεωμετρία το έχεις ψάξει; Κράτημα;
Η λύση της εξάτμισης είναι πάρα πολύ καλή. Βοηθάει βέβαια το ότι έχει ψηλώσει τόσο πίσω, και δημιουργεί χώρο.
Το μπροστινό μπήκε εύκολα; Μου είχαν μπεί ότι δεν μπαίνει εύκολα στο srx, και γιαυτό προχώρησα στην επιλογή του 3XV.

Τα μαρσπιέ γιατί είναι τόσοοοο κάτω;;;; Εχει δίκιο ο tool, στο σχόλιο του. Δεν πιάνεσαι; :rotflmao:

Πάντως :a23: για όλη την δουλειά σου φίλε !!!!

ΥΓ. Δεν είμαστε λίγοι.... οι έχοντες Srx βελτιωμένα. 1 ομάδα 5Χ5 την φτιάχνουμε:rotflmao: :rotflmao:

Το δικό μου, θα μπεί προς πώληση σύντομα, υστερα από 13 χρόνια συμβίωσης, γιατί είμαι αλλού πλέον. Ίσως να του βάλω όμως το γαμοφάναρο, που μου τα έχει κάνει τσουρέκια ο sapila racing, για να ποστάρω μια φωτό μ΄αυτό. :mad:

Τα λέμε. :wave2:

dkirkos
26/10/2006, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6

Το είχα δεί το Srx σου, πριν κανένα χρόνο στο sxr600.net, και μου είχε κάνει εντύπωση. Είχε και μπλε φωτισμό στο κοντέρ (στροφόμετρο; ) αν θυμάμαι καλά.

ναι, τοτε ειχα ακομα το αναλογικο κοντερ, τωρα εχω ενα πολυοργανακι ψηφιακο παλι με μπλε φωτισμο..


Στο θέμα μας.
Το μονόσελλο είναι απο kedo σωστά; Δυστυχώς δεν το βγάζει πλέον, γιαυτό προχώρησα σε λύση σέλλα-μονόσελλο.

μπορεις να το βρεις και στο
http://www.ricambi-weiss.de/shop/catalog/product_info.php?products_id=43


Το ψαλίδι δείχνει (και είναι) κτηνώδες πάνω στο Srx. Γιατί κατέληξες σε τόσο μεγάλο ψαλίδι;

μα για να δειχνει κτηνωδες πανω στο SRX !:D


Με τις αναρτήσεις που φοράς δείχνει πολύ ψηλωμενο πίσω και φαντάζομαι πολύ σκληρό (GSX1400 :eek: ).

απο αναρτηση πισω ειναι φανταστικο(για μενα) αρκετα εως πολυ σφηχτο (οχι σκληρο) οπως ακριβως μαρεσει..


Από γεωμετρία το έχεις ψάξει; Κράτημα;

μπροστα εχει πιο κοντες μπουκαλες πισω εχει πιο μακρι ψαλιδι, με οτι αυτο συνεπαγεται. κατανομη βαρους ειναι παντως 52% μπροστα και 48% πισω στα κριβως 171 κιλα γεματο. ειναι αρκετα xtreme θα ελεγα αλλα για την δουλεια που το χτησημοποιω (cafe-racer, βολτες max 100χλμ αποσταση) ειναι οτι πρεπει.. στις στροφες πολυ παιχνιδιαρικο και σε vmax τρενο..


Η λύση της εξάτμισης είναι πάρα πολύ καλή. Βοηθάει βέβαια το ότι έχει ψηλώσει τόσο πίσω, και δημιουργεί χώρο.

χεχε.. ναι, εφαγα και αρκετο λουκι ωσπου να την φερω ετσι οπως ηθελα..


Το μπροστινό μπήκε εύκολα; Μου είχαν μπεί ότι δεν μπαίνει εύκολα στο srx, και γιαυτό προχώρησα στην επιλογή του 3XV.

βασικα μπαινει οτι μπροστινο θελεις αρκει να τορναρεις τον καταληλο πυρο μανας.. μια και χρησημοποιησες μανες απο αλλο yamaha δεν ειχες τετοιο προβλημα μια και ειναι ιδιοι (22mm αν δεν κανω λαθος)..


Τα μαρσπιέ γιατί είναι τόσοοοο κάτω;;;; Εχει δίκιο ο tool, στο σχόλιο του. Δεν πιάνεσαι; :rotflmao:

μπα.. ειπαμε .. για την δουλεια που το θελω ειναι γκαβλα ετσι..
να και ενα βιτεακι να σε πισει ισως(3 mb):rotflmao:
http://www.youtube.com/watch?v=FryxpaDrtVk


Πάντως :a23: για όλη την δουλειά σου φίλε !!!!

thanks!:sun:


Το δικό μου, θα μπεί προς πώληση σύντομα, υστερα από 13 χρόνια συμβίωσης, γιατί είμαι αλλού πλέον. Ίσως να του βάλω όμως το γαμοφάναρο, που μου τα έχει κάνει τσουρέκια ο sapila racing, για να ποστάρω μια φωτό μ΄αυτό.


κριμα γιατι θα ετοιμασουμε με τον αδερφο μου αλλο ενα 1jk με.. usd και ψαλιδι απο zrx1100 (η μονομπρατσο απο vfr400 αν μας κατσει)..
φιλακια:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:


66755

byron
27/10/2006, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos

μπα.. ειπαμε .. για την δουλεια που το θελω ειναι γκαβλα ετσι..
να και ενα βιτεακι να σε πισει ισως(3 mb):rotflmao:
http://www.youtube.com/watch?v=FryxpaDrtVk


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Καλά περνάτε εκεί πάνω. Cu φίλε :beer: :beer:

idi
27/10/2006, 09:33
ΓΑΜΕΙ! :beer: :beer: :beer: :beer:

gojakla
06/11/2006, 12:26
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!! :beer: :beer: :beer:

byron
06/11/2006, 19:36
Η φωτό είναι για κάποιον φίλο που αναρωτήθηκε για τις ικανότητες του srx σε ρόλο ¨φουρκόνι¨

:rotflmao:
Αλεξανδρούπολη-Πειραιάς δικάβαλλο σερί :cry: (το emoticon είναι για το κ@λο μας :rotflmao: :rotflmao: )

Srx Φουρκόνι 600 R


68417

byron
25/11/2006, 14:28
Και καθώς το Srx μου ταξίδεψε πλέον σε άλλα μέρη (Θεσσαλονίκη), ας βάλω και τις 2 τελευταίες φωτό που του τράβηξα.


70436

byron
25/11/2006, 14:30
SRX6 Phase.....end :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun:


70437

byron
25/11/2006, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
κατανομη βαρους ειναι παντως 52% μπροστα και 48% πισω στα κριβως 171 κιλα γεματο.


Πριν λίγες ημέρες που έστειλα το srx Θεσσαλονίκη με το τραίνο, χρειάστηκε να το ζυγίσω.

Βάρος (με γεμάτο ντεπόζιτο) 158 κιλά...

Μην σου κάνει εντύπωση πως είναι 13 κιλά πιο βαρύ το δικό σου...





Από το ΦΑΝΑΡΙ και την βάση του :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2:

Tropeas
25/11/2006, 18:52
Παιδιά!!!

μέχρι πριν την εκδρομή του μοτο.gr δεν ήξερα τι σημαίνει srx...
εκεί γνώρισα τον έναν εκ των srx... και είδα το "ιστορικό" μοντέλο!
αργότερα όμως βρήκα και 2ον...
και εχτές στου Ζωγράφου, είδα και άλλο ένα παρκαρισμένο... ;)

theofilos
23/07/2007, 14:21
Γεια σας. Ειχα και εγω καποτε ενα SRX6. Του εβγαλα τα ματια απο μετατροπες οπως θα δειτε και απο τις φωτο. Ηταν απο τις μεγαλες μου αγαπες και βλεποντας αυτο τη συζητηση δεν μπορεσα να κρατηθω μακρια :).
Του ειχα κανει διαφορες μετατροπες αλλα η τελικη οψη ηταν η εξης. Κοψιμο το υποπλαισιο και τοποθετηση εξατμισης ( α λα Ducati) Ψαλιδι απο Kawa 750, αναποδο μπροστινο φρενα και ζαντες απο TZR 250, KONI Αμορτισερ, Ροικη εξελιξη κεφαλης ανεβασμα συμπιεσης και 2χ 38 μηχανικα καρμπυρατερ, σελα ανγκαστικα κατασκευη και αυτη οπως και το πισω πλαστικο, ψυγειο λαδιου απο αυτοκινητο, καπακι μαγνησιου (βολαν) απο ΧΤ παλιο, μασκα εντουρο. Χμμμ ειναι και αλλα που ισως να μην τα θυμαμαι :). Παντως το μηχανακι σκοτωνε. Ειχα κερασει τσαι πολλα μονοκυλινδρα και δυκιλινδρα. Και το σχεδιο τοποθετησης κομπλε κιτ 660 με σκοπο γυρω στα 65-70 αλογα στη ροδα ποτε δεν προχωρησε. Παντως με προσωπικη μου εκτιμιση ηταν ανω των 50 στη ροδα με αυτα που ειχα κανει ( δεν υπηρχαν δυναμομετρα στη Πατρα για να σας πω με σιγουρια).
Δυστυχως εχει πεσει το imageshack, θα σας αφησω στην αγωνια μεχρι να σηκωθει :).

davide
25/11/2007, 16:00
dkirkos και Βύρων έχετε κάνει απίστευτη δουλειά και οι δύο!!!;)


Υ.Γ. Βύρωνα, συμφωνώ με κάποιους από εδώ μέσα στο να αλλάξεις το φανάρι με στρογγυλό!:p

Gi_4ce
13/10/2008, 22:21
Ωραία πράγματα!

Μπράβο ρε παιδια!

AntoD
30/10/2008, 09:41
:D

Πότε θα βρεθούμε απο κοντα....μάλλον εχουμε πολλα να πουμε Βυρωνα....:wacko:

το 1000 ειναι κ@υλα...αλλα απ οτι βλεπω θελει πολλα...