PDA

View Full Version : Τεχνολογίες Abs (Καλύτερη Vs Χειρότηρη) ?



gispy
24/03/2006, 13:35
Ξέρω οτι έχει γίνει πολλές φορές συζήτηση για το πόσο καλό είναι ή όχι το ABS στην μηχανή (κάτι που το διαπίστωσα ψάχνοντας εδώ και μία ώρα όλα τα σχετικά threads που έχουν ανοιχθεί στο Moto)

Δεν βρήκα (εκτός από μία αναφορά σε αυτήν της hondas για απλό και με cbs) αν όλα τα abs των εταιρειών είναι ίδια ή όχι.
Δηλαδή το abs που έχει το fjr 1300 της yamaha είναι ίδιο σε ποιότητα με αυτό της VFR 800 της honda ή του K1200S της bmw.

Δεν θέλω να κάνω κόντρα μεταξύ εταιριών αλλά κόντρα μεταξύ ποιότητας τεχνολογιών και να μάθουμε τι σημαίνει τελικά abs στο fazer και τι abs στην gs.

(Προσωπικά με ενδιαφέρει η ποιότητα του abs του fazer και η ποιότητά του)

idi
24/03/2006, 13:48
δηλ να καταλαβω τωρα...

πες οτι το ABS Fazer εχει βαθμολογιθει απο καποιο σχετικο αξιοπιστο φορεα (πχ TUV δε ξερω αν το κανει αλλα λεω...) με βαθμο 9

και του GS με 10

θα παρεις το GS ????

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

gispy
24/03/2006, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δηλ να καταλαβω τωρα...

πες οτι το ABS Fazer εχει βαθμολογιθει απο καποιο σχετικο αξιοπιστο φορεα (πχ TUV δε ξερω αν το κανει αλλα λεω...) με βαθμο 9

και του GS με 10

θα παρεις το GS ????

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Θα παρακαλέσω να μην διαβάζετε μόνο την τελευταία γραμμή που είναι και σε παρενθέσεις για να δείξω οτι είναι μια τυπική μου ανησυχία.

το σημείο που γράφω οτι δεν θέλω να γίνει κοντρα μηχανών, για αυτό το γράφω.

Σημασία έχει να συζητήσουμε αν κάποιος που θέλει μηχανή με abs και το βρίσκει σημαντικό να δει τι αγοράζει και πόσο τον προστατεύει. Κάποτε λέγανε οτι μερικά abs δεν ήταν τόσο καλά (τεχνολογία που εξελίσετε) και θα ήθελα να δω από κάποιον που ξέρει και θέλει να μοιραστεί πόσο προχωρημένη είναι η κάθε τεχνολογία και ποιος την έχει εγκαταστήσει στην μηχανή του.

Μια συζήτηση τεχνολογική δηλαδή καθαρά. :wave2:

stavrouliasp
24/03/2006, 17:27
File mou katalabainw ti 8eleis na peis kai panw se auto exw thn e3hs aporia. Pws einai dunaton sthn f650gs pou eixa to ABS extra na kanei mono 200e h' kai ligotero kai sthn 1200gs na kanei 1300e....? :confused:

lord_dimos76
24/03/2006, 18:08
ΣΤΟ F50GS,ΤΟ ΑΒS ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ,ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥ 1200 GS ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗΣ(Η' ΜΗΠΩΣ ΤΡΙΤΗΣ?).ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΤΟ 650 ΚΑΙ ΩΡΑ ΤΟ 1150,ΔΗΛΑΔΗ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΕΣ ΜΕ ABS,ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥΣ,ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟΥ 650 ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΔΕΕΣΤΕΡΟ.ΦΥΣΙΚΑ,ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΟΜΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟΥ 650 ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΟ.
ΤΩΡΑ,ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΒS ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΗΤΟΡΙΚΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ.ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ(ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΓΛΙΤΩΣΕΙ)ΑΝ ΚΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ,ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΟΥ(ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ).
Ο ΤΡΟΠΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ,ΑΠ'ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΕ ΕΤΑΙΡΙΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΓΚΥΡΑ!

jennik
25/03/2006, 15:38
Εχω το VFR800 και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος..
Ειναι απλα αορατο. Οσο και να το πιεσεις απλα δεν καταλαβαινεις
ποτε ενεργοποιηται.
Εχω ακουσει και εγω για διαφορετικες αισθησεις σε διαφορετικες μαρκες αλλα δεν ξερω προσωπικα να σου πω. Παντως της Honda
ειναι καταπληκτικο.

hornet
27/03/2006, 09:43
honda abs απο τη nissin
yamaha abs καταπασα πιθανοτητα sumitomo
bmw μαλλον της bosch

τωρα τα σημερινα abs θεωρουνται τρτης γενιας με γρηγορους επεξεργαστες και δεν υπαρχουν οι καθυστερησεις του παρελθοντος...δυστυχως δεν μπορεις ευκολα να βρεις τα υπερ και τα κατα ενος συστηματος ...εκτος εαν οδηγησεις και τα τρια ας πουμε και συμπερανεις μονος σου

Της honda στο VFR εχει παρει ευσημα ως αμεσοτατο και χωρις καθυστερησεις και χωρις κλοτσηματα

Τωρα στο fazer δεν εχω ακουσει τιποτα ..θα περασεις λιγος καιρος διοτι την τελευταια διετια αρχιζουν και μπαινουν abs και σε φτηνοτερα μοντελα οποτε ειδωμεν

apostat
27/03/2006, 09:50
Το ABS της BMW ήταν δικιά τους εξέλιξη και όπως κάθε τι γερμανικό υπερβολικά πολύπλοκο. Υπήρχαν πολλά προβλήματα με δυσλειτουργίες, μέχρι και ολική κατάρρευση του συστήματος φρένων (όχι μόνο του ABS)! Στην Γερμανία σκοτώθηκαν μάλιστα και μερικοί.
Τώρα η BMW παράτησε το δικό της και χρησιμοποιεί αυτό της Bosch.

Εγώ έχω το VFR και συμφωνώ απόλυτα με τον Jennik. Απλά αόρατο, όπως θα έπρεπε να είναι ένα τέτοιο σύστημα.

hornet
27/03/2006, 09:53
και μιας και μιλαμε για τεχνολογια abs

δειτε λιγο την προταση της teves

teves abs (http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/cas/cas/themes/press_services/press_archive/press_archive_2004/pr_2004_09_14_abs_intermot_2004/pr_2004_09_14_abs_intermot_2004_en.html)

hornet
27/03/2006, 10:06
Μια μικρη παρατηρηση ειναι οτι πλεον τα abs της BMW κατασκευαζονται απο τον ομιλο dana-fte

fundurakias.gr
12/04/2006, 00:22
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΩΝ ΜΕ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑΤΟΣ.Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΤΟΣ ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΤΟ ΑΒΣ ΚΑΙ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ.ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΑΣΦΑΛΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟ

gispy
12/04/2006, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από fundurakias.gr
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΩΝ ΜΕ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑΤΟΣ.Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΤΟΣ ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΤΟ ΑΒΣ ΚΑΙ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ.ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΑΣΦΑΛΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟ

Αυτό που λες φίλε fundurakia με μπερδεύει. Αν σε κακό οδόστρομα πατήσω φρένο (χωρίς abs) και το λάστιχο μπλοκάρει τότε ο συντελεστής τριβής πάει περίπατο και εγώ μια ευχάριστη βόλτα στον πάγο. Ενώ αν έχω φρένο με abs τότε η μηχανή αντί να γλυστράει επιβραδύνει με όσο τον δυνατόν συντελεστή τριβής κοντά στον κανονικό (αυτό τέλος παντων που μπορεί να μου παρέχει το οδόστρομα στην συγκεκριμένη περίπτωση) και κυρίως χωρίς να έχω πλαγιάσματα.

Σε ποιό σημείο κάνω λάθος;:wave2:

AFTER
12/04/2006, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από fundurakias.gr
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΩΝ ΜΕ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑΤΟΣ.Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΤΟΣ ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΤΟ ΑΒΣ ΚΑΙ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ.ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΑΣΦΑΛΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟ


Εχεις δικιο για αυτο, αλλα για τις χαμηλες ταχυτητες, που το abs μπορει να απενεργοποιησει τα φρενα(εχω τρακαρει με αμαξι ετσι)

hornet
12/04/2006, 11:50
Ωχ παλι τα ιδια...εαν ο συντελεστης τριβης ειναι χειριστος τοτε νε 40 χλμ ανα ωρα θα μπλοκαρεις τροχο και θα πεσεις απλα πραγματα η τουλαχιστον θα χαροπαλεψεις και θα διανυσεις την ιδια αποσταση ισως και μεγαλυτερη !!!

Τωρα τα abs τα συγχρονα με λιγα χιλιομετρα απενεργοποιουνται με πολυ λιγα χιλιομετρα

OldMan
12/04/2006, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Τωρα τα abs τα συγχρονα με λιγα χιλιομετρα απενεργοποιουνται με πολυ λιγα χιλιομετρα

:confused: :confused: :confused:

Περίμενε να περάσει το εγκεφαλικό και μετά γράφεις ρε Στάθη... !!!

:lol: :beer: :lol:

apostat
12/04/2006, 12:13
Παίδες, για να τελειώνουμε με το θέμα:
Είναι αδιάφορο το τι πιστεύει ο καθένας μας για το ABS και πόσο Χεράς νομίζει ότι είναι. Έχουν γίνει διεξοδικά πειράματα από σοβαρούς οργανισμούς και τα αποτελέσματα είναι αποστομωτικά.
Μια μεγάλη έρευνα έγινε από την γερμανική ADAC (τον ΕΛΠΑ της Γερμανίας) και έχει ως εξής:
Ένας οδηγός αγόνων, φρενάρει πάντα με το ίδιο μηχανάκι σε τρεις διαφορετικές προσπάθειες:

1) Χωρίς ABS
2) Όσο μπορεί, και το ABS βάζει μπρος αν χρειαστεί
3) Κόκαλο, και αφήνει το ABS να κάνει όλη την δουλειά.

Αυτό το σενάρια παίζει για τρεις καταστάσεις δρόμου: Στεγνό, βρεγμένο και λάδια (κάτι σαν δρόμος της Αθήνας δηλαδή...).

Το αποτέλεσμα:
Στεγνό: 1 = 50.0μ , 2 = 50.4μ , 3 = 50.6μ
Βρεγμένο: 1 = 75.0μ , 2 = 62.0μ , 3 = 60.6μ
Λάδια: 1 = (κανένα) , 2 = 88.0μ , 3 = 86.0μ

Στα λάδια δεν αφήσανε τον χερά να φρενάρει, γιατί ήταν αδύνατο.

Kizoku
12/04/2006, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από apostat
Παίδες, για να τελειώνουμε με το θέμα:
Είναι αδιάφορο το τι πιστεύει ο καθένας μας για το ABS και πόσο Χεράς νομίζει ότι είναι. Έχουν γίνει διεξοδικά πειράματα από σοβαρούς οργανισμούς και τα αποτελέσματα είναι αποστομωτικά.
Μια μεγάλη έρευνα έγινε από την γερμανική ADAC (τον ΕΛΠΑ της Γερμανίας) και έχει ως εξής:
Ένας οδηγός αγόνων, φρενάρει πάντα με το ίδιο μηχανάκι σε τρεις διαφορετικές προσπάθειες:

1) Χωρίς ABS
2) Όσο μπορεί, και το ABS βάζει μπρος αν χρειαστεί
3) Κόκαλο, και αφήνει το ABS να κάνει όλη την δουλειά.

Αυτό το σενάρια παίζει για τρεις καταστάσεις δρόμου: Στεγνό, βρεγμένο και λάδια (κάτι σαν δρόμος της Αθήνας δηλαδή...).

Το αποτέλεσμα:
Στεγνό: 1 = 50.0μ , 2 = 50.4μ , 3 = 50.6μ
Βρεγμένο: 1 = 75.0μ , 2 = 62.0μ , 3 = 60.6μ
Λάδια: 1 = (κανένα) , 2 = 88.0μ , 3 = 86.0μ

Στα λάδια δεν αφήσανε τον χερά να φρενάρει, γιατί ήταν αδύνατο.

Και μιλάμε για οδηγό αγώνων με ικανότητες πολύ πάνω από του μέσου οδηγού οπότε συμπεραίνουμε πόσο βοηθάει εμας τους κοινούς θνητούς!!!!!!!!!
Ακόμη και στο στεγνό κάνει αρκετή διαφορά για τον μέσο αναβάτη.
Μην το βλέπουμε όμως μόνο από πλευράς απόστασης φρεναρίσματος αλλά και από το γεγονός ότι θα σε σώσει από πτώση σε τυχόν φρενάρισμα πανικού!

idi
12/04/2006, 12:24
ok μπες εσυ πιστα με ABS .... εγω θελω ακτινικες τουμπανα να ζαρωνουν την ασφαλτο!

apostat
12/04/2006, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ok μπες εσυ πιστα με ABS .... εγω θελω ακτινικες τουμπανα να ζαρωνουν την ασφαλτο!
Ναι ρε φίλε, όταν πας πίστα θα έχεις όλη την προσοχή σου στραμμένη στην οδήγηση. Δεν θα φοράς τα λάστιχα της δουλειάς, θα έχεις άλλες πιέσεις, άλλο στήσιμο στην ανάρτηση και, το κυριότερο, θα είσαι σε πίστα.
Εδώ μιλάμε να πας μέσα στην πόλη με τους ταρίφες να καραδοκούν, τις γκόμενες να βάφουν τα μάτια τους, τους παππούδες να κοιμούνται...
Συνθήκες καθημερινής παράνοιας, όχι ιδανικές πίστας.

Άντε, βγήκαμε πάλι off topic…

idi
12/04/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από apostat
Ναι ρε φίλε, όταν πας πίστα θα έχεις όλη την προσοχή σου στραμμένη στην οδήγηση. Δεν θα φοράς τα λάστιχα της δουλειάς, θα έχεις άλλες πιέσεις, άλλο στήσιμο στην ανάρτηση και, το κυριότερο, θα είσαι σε πίστα.
Εδώ μιλάμε να πας μέσα στην πόλη με τους ταρίφες να καραδοκούν, τις γκόμενες να βάφουν τα μάτια τους, τους παππούδες να κοιμούνται...
Συνθήκες καθημερινής παράνοιας, όχι ιδανικές πίστας.

οκ γιαυτο υπαρχουν πολλα μηχανακια σε πολλες εκδοσεις

εδω λεμε τα υπερ και τα κατα (εγω λεω μονο ΚΑΤΑ)

αλλα ΕΛΕΟΣ, ολοι οι "αυτοκινηταδες" με μοτοσυκλετα ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΕΧΕΤΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ!!! PRACTICE ΟΜΩΣ????

ΤΟ ΑΒS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ!

τεσπα καλες βολτες....

apostat
12/04/2006, 12:54
αλλα ΕΛΕΟΣ, ολοι οι "αυτοκινηταδες" με μοτοσυκλετα ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΕΧΕΤΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ!!! PRACTICE ΟΜΩΣ????
Δεν καταλαβαίνω την έκρηξη φίλε!
Από που βγάζεις τέτοια συμπεράσματα; Επειδή έχουμε φαει 5 τούμπες παλιότερα και δεν θέλουμε να τις ξαναφάμε είμαστε μαλάκες με μοτοσικλέτα;
Εμένα με ενδιέφερε πριν αποφασίσω για το ABS αν έχω μειονεκτήματα μ’αυτό. Ε, δεν έχω.
Όσο για το PRACTICE φίλε, μετράω 25 χρόνια και 450000 χιλιόμετρα χειμώνα καλοκαίρι. Φτάνουν;

Και για να πούμε κάτι σχετικό με το τόπικ: Το ABS του TDM π.χ. δεν μ’έπεισε. Ούτε αυτό της BMW. Το της Honda είναι ζάχαρη.
Όλα αυτά βέβαια υποκειμενικά...

idi
12/04/2006, 12:56
δε σε ειπα μαλακα ...

και ψαρωσα τωρα! τα περι χλμ τα ακουω βερεσε ξερω ενα παπου στη γειτωνια μου εχει κανει πανω απο 500,000 χλμ και δε ξερει που του πανε τα 4...

σαν τον afrotween ενα πραμα χαχχα γιαλατζι μοτοσυκλετιστης !

Kizoku
12/04/2006, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ok μπες εσυ πιστα με ABS .... εγω θελω ακτινικες τουμπανα να ζαρωνουν την ασφαλτο!

Αν θεωρείς τον εαυτό σου τόσο υψηλών οδηγικών ικανοτήτων ώστε υπό οποιεσδήποτε συνθήκες θα καταφέρνεις να το σώνεις πάντα
και κάνεις αυτό που δεν καταφέρνει ούτε οδηγός αγώνων
και ότι οι αισθήσεις και τα αντανακλαστικά σου δουλέυουν 100 φορές το δευτερόλεπτο τότε:

εντάξει λύθηκαν οι απορίες όλων περί της ύπαρξης του Θεού.

idi
12/04/2006, 13:45
αμην!

fundurakias.gr
12/04/2006, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
Αυτό που λες φίλε fundurakia με μπερδεύει. Αν σε κακό οδόστρομα πατήσω φρένο (χωρίς abs) και το λάστιχο μπλοκάρει τότε ο συντελεστής τριβής πάει περίπατο και εγώ μια ευχάριστη βόλτα στον πάγο. Ενώ αν έχω φρένο με abs τότε η μηχανή αντί να γλυστράει επιβραδύνει με όσο τον δυνατόν συντελεστή τριβής κοντά στον κανονικό (αυτό τέλος παντων που μπορεί να μου παρέχει το οδόστρομα στην συγκεκριμένη περίπτωση) και κυρίως χωρίς να έχω πλαγιάσματα.

Σε ποιό σημείο κάνω λάθος;:wave2:

ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ,ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ.ΑΠΛΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΡΑΚΑΡΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΠΟΡΕΥΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΛΟΓΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ.

Kizoku
13/04/2006, 07:05
Παιδιά τι λέμε τώρα το ABS είναι σωτήριο για όλους εμάς μιας και ποτέ δεν ξέρεις...

Θα μειώσει σίγουρα την απόσταση φρεναρίσματος και θα έχεις και έλεγχο της μοτοσυκλέτας χωρίς μπλοκαρίσματα και σαβούρες. Αρκεί βέβαια να είναι σύστημα σοβαρής εταιρίας (όχι τίποτα Shingui Zang-Zung :confused: :confused: :confused: δεν θυμάμαι και πως τα λένε αυτά τα κινέζικα που παίζει να ανατιναχθεί και όλο το μηχανάκι!!!!)

Γενικά είναι λίγο ακριβό σαν εξοπλισμός αλλά ειλικρινά θα κοστολογούσατε την ακεραιότητά σας ή ακόμη και τη ζωή σας????

THEOD
13/04/2006, 07:42
Κάθε καινούργιο σύστημα περνάει από διάφορα στάδια μέχρι να τελειοποιηθεί σαν τεχνολογία και να αφομοιωθεί οδηγικά από τους αναβάτες....

Άσχετα με τις γνώμες κάποιων, πιστεύω ότι σε λίγα χρόνια όλες οι στρήτ μηχανές θα διαθέτουν ΑΒΣ σαν στάνταρ εξοπλισμό και θα το θεωρούμε όλοι δεδομένο και δεν θα ασχολούμαστε μαζί του, όπως τώρα πχ θεωρούμε δεδομένα τα διπλά δισκόφρενα....
Πιστεύω μάλιστα ότι θα φτάσουμε στο σημείο να αναρωτιόμαστε πως είναι δυνατόν κάποτε να οδηγούσαμε μηχανάκι χωρίς αυτό....

AFTER
13/04/2006, 08:00
Εγω παντως(για αυτο που λεγεται οτι απενεργοποιουνται σε χαμηλη ταχυτητα) τρακαρα στο σταματα/ξεκινα σε φαναρι, και το abs μου διεγραψα τα φρενα τελειως!
Επεσα με χαμηλη ταχυτητα πισω του, αλλα χωρις επιβραδυνση, με αποτελεσμα να κανω 2500€ ζημια στο αμαξι μου(ναι καλα διαβασατε)

Αυτο που με τσαντησε ομως πιο πολυ, ηταν οτι την επομενη μερα εμπαινα φανταρος και ειχα τον βλακα που τρακαρα μπροστα μου να εχει κολλησει και να μου λεει 2 ωρες οτι δεν εμπιστευεται τα νεα συστηματα στα αυτοκινητα...

Αποτελεσμα:
ΜΗΝ τρακαρετε στο πισω μερος ενος fiati punto. Αμεσως μετα τον προφυλακτηρα βρισκεται το σασι με αποτελεσμα να κανει κομματια οτι πεφτει επανω, οπως και το αυτοκινητο μου :cry:

hornet
17/04/2006, 09:10
Προς oldman... σε ταχυτητα κατω των 17 χλμ ανα ωρα ναι το abs απενεργοποιειται!!!
Γιατι αραγε;;;;

τι να πω ρε παιδια εμεις που εχουμε abs λεμε οτι ειναι καλο αυτοι που δεν εχουν abs λενε οτι ειναι μαμακια....εχω γραψει εδω μεσα διατριβη για το abs σχεδον αν και πριν το παρω ειχα και εγς ισχυροτατους ενδοιασμους ..τωρα δεν εχω

gavos
17/04/2006, 10:56
pros ton idi pou thelei aktinikes kai de simazevete.. stis mixanes epidosewn koinws pistas exw paratirisei oti to abs einai apenergopoiisimo me diakopti kai eksou kai oi megales diafores timwn pou paizoun sto abs genikotera.. px sti nea f800s tis bmw kanei 700 euro kai lene sto moto oti mamaei.. mipws telika einai thema perifanias kai magkias...

oi flwroi me to abs....................

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
17/04/2006, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Προς oldman... σε ταχυτητα κατω των 17 χλμ ανα ωρα ναι το abs απενεργοποιειται!!!Γιατι αραγε;;;;

Γιατί δεν έχει λόγω ύπαρξης (λειτουργικά) σε τέτοιες ταχύτητες !!!

Ο "ευαισθησία" του αισθητήρα είναι ρυθμισμένη σε ένα εύρος ζώνης (bandwith Ελληνιστί) τέτοιο που να μην υπάρχουν "μπερδέματα" συμβατότητας μεταξύ αναλογικών μεταβολών (δοντάκια του αφαλού) και ψηφιακών αντίστοιχων (σήματα σε CPU) . !!!

Υ.Γ.
Αφού τα ξέρεις, γιατί με παιδεύεις ???

:mad: :D :mad:

hornet
17/04/2006, 11:25
Υ.Γ.
Αφού τα ξέρεις, γιατί με παιδεύεις ???


εγωωωωω:eyepop:

συ ειπας!!!!!:wave2:

idi
17/04/2006, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
pros ton idi pou thelei aktinikes kai de simazevete.. stis mixanes epidosewn koinws pistas exw paratirisei oti to abs einai apenergopoiisimo me diakopti kai eksou kai oi megales diafores timwn pou paizoun sto abs genikotera.. px sti nea f800s tis bmw kanei 700 euro kai lene sto moto oti mamaei.. mipws telika einai thema perifanias kai magkias...

oi flwroi me to abs....................

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΝΤΕΛΑ "ΜΗΧΑΝΩΝ ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ" ΜΕ ΑBS ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

hornet
17/04/2006, 11:39
χαχαχα να σε δω γιωργακη που θα κρυφτεις οταν θα βγει το νεο Ζ με abs!!!!


:wave2: :rotflmao:

Y.Γ:εκτος και αν το πουλησεις και παρεις jawa μετα!!!

OldMan
17/04/2006, 11:43
Δεον όπως προβώ στην γνωστοποίηση του ότι:

Όταν σε ένα Thread, οι μ@λακίες (που πρέπει να "διαχωριστούν") είναι περισσότερες από αυτές που αρμόζει να μείνουν, η συζήτηση ΣΦΑΖΕΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ !!!


Διατελών Υμέτερος....
:mad: :D :mad:

idi
17/04/2006, 11:53
σοβαρα τωρα, το ABS στις μοτοσυκλέτες καθε χρονο βελτιώνεται, πιστευω οτι στις επόμενες γενεές του θα ειναι απαραίτητο γιατι οντως θα λειτουργει καλυτερα, με τη λογικη εξελιξη

απλα νομιζω οτι δεν ειναι ακομα σε θεση να ικανοποισει ακραίες οδηγικες απαιτήσεις, και ειναι ρυθμισμένο για αστικη μετακίνηση και "τουρισμο". εκει τα παει περιφιμα

εξακολουθώ να πιστευω οτι θα μετακινηθώ ταχύτερα και με μεγαλύτερη ασφάλεια, στους δρομους που κινουμαι, και ΕΓΩ προσωπικά .... χωρις ABS

αλλοι αναβατες και στις περισσότερες συνθηκες δε ξερω ... ισως καλυτερα με ABS

απλα δε καταλαβαίνω αυτη τη «ψυχώση» με το ABS... ακουγα τις προαλες ενα τυπο (φιλο φιλου τεσπα) να εκθειάζει το ABS και «ποσες φορες τον εσωσε»... και οταν παρατήρησα απο κοντα τη μοτοσυκλέτα του ειδα οτι τα λαστιχα του ηταν τα «μαμα» σκληρα ελαστικά και σε απαράδεκτη κατάσταση ειχαν κανει καρουμπαλάκια και ηταν ξερα!

Ισως ειμαστε «αλλης σχολης» ...δε ξερω... εγω αν ηθελα να ειμαι ασφαλης ΠΡΩΤΑ θα κοιταγα τα ελαστικα μου και μετα τα αλλα... και δε μπορεις να λες "δεν εχω λεφτα να αλλαζω καθε χρονο λαστιχα" οταν δινεις 1000-2000-3000 παραπανω για να βαλεις το εξτρα ABS...

gavos
17/04/2006, 20:34
bmw r1200s

kai eipame oti stin f800s kanei 700 euro pou ta vrikses ta 3000???? kai eipame (eipe to moto diladi) oti gamaei idi oxi tou xronou...
egw padws exw na to lew oti ena kalo kommati abs (kala topa ?) tha me eswne apo katastaseis panikou... an me valeis na frenarw elegxomena tote edaksei... alla se paniko de to swnw eykola giati polli apla thelw na swthw diladi na patisw to freno oso pio dinata borw... kai de borw na skeftw tipote allo para mono to abs pou na me swnei apo toso agrotiko frenarisma!

Kizoku
18/04/2006, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
bmw r1200s

kai eipame oti stin f800s kanei 700 euro pou ta vrikses ta 3000???? kai eipame (eipe to moto diladi) oti gamaei idi oxi tou xronou...
egw padws exw na to lew oti ena kalo kommati abs (kala topa ?) tha me eswne apo katastaseis panikou... an me valeis na frenarw elegxomena tote edaksei... alla se paniko de to swnw eykola giati polli apla thelw na swthw diladi na patisw to freno oso pio dinata borw... kai de borw na skeftw tipote allo para mono to abs pou na me swnei apo toso agrotiko frenarisma!

Αυτή είναι και η σημαντικότερη βοήθεια του άλλωστε. Τα φρεναρίσματα πανικού. Καταστάσεις όπου πρέπει να βγάλεις το αποτελεσματικότερο φρενάρισμα χωρίς να χάσεις και τον έλεγχο της μηχανής. Καλώς ή κακώς ελάχιστοι μπορούν να το πετύχουν χωρίς ABS.
Οπότε σε γλιτώνει από τη διαδικασία αυτή ώστε να επικεντρωθείς καλύτερα σε άλλα πράγματα τη στιγμή που προσπαθείς να αποφύγεις το δυστύχημα (ελιγμοί διαφυγής.....)

m1ke
19/04/2006, 17:56
Να πω και εγώ τι μ@λ@κία μου.
Εγώ φρενάρω με το μπροστινό, (δηλαδή το πίσω το χαϊδεύω). Επίσης ενίοτε φρενάρω οριακά τόσο ώστε να σφυρίζει το μπροστινό λάστιχο. ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν μου έχει μπλοκάρει το μπροστινό, παρά μόνο σε ταχύτητες κάτω των 20χλμ.

Το πίσω όμως μπλοκάρει για πλάκα και το μπλοκάρισμά του είναι εξαιρετικά επικίνδυνο και μπορεί να οδηδήσει ακόμα και σε high-siding. Επίσης και το μπροστινό μπορεί να μπλοκάρει όταν το τσαρουχώσεις και η μηχανή είναι υπό κλίση.
Για μένα το ABS στις μηχανές είναι για να διορθώνει οδηγικά λάθη πχ. πιέσαμε πολύ το πίσω ή φρενάραμε μέσα στη στροφή.

Το ABS λοιπόν είναι εργαλείο που διορθώνει τις μαλακίες μας, και η Honda το έχει πιάσει το νόημα ότι οι περισσότεροι οδηγοί μοτό δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα, εξού και τα DCBS κλπ.

Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα ABS γιατί δεν το χρειάζομαι. Ξέρω όμως πολλούς που τους είναι απαραίτητο. :lol: :rotflmao:

fundurakias.gr
22/04/2006, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
Αυτό που λες φίλε fundurakia με μπερδεύει. Αν σε κακό οδόστρομα πατήσω φρένο (χωρίς abs) και το λάστιχο μπλοκάρει τότε ο συντελεστής τριβής πάει περίπατο και εγώ μια ευχάριστη βόλτα στον πάγο. Ενώ αν έχω φρένο με abs τότε η μηχανή αντί να γλυστράει επιβραδύνει με όσο τον δυνατόν συντελεστή τριβής κοντά στον κανονικό (αυτό τέλος παντων που μπορεί να μου παρέχει το οδόστρομα στην συγκεκριμένη περίπτωση) και κυρίως χωρίς να έχω πλαγιάσματα.

Σε ποιό σημείο κάνω λάθος;:wave2:

ΝΤΑΞΕΙ ΦΙΛΕ GISPY KAI HORNET ΜΕ ΠΕΙΣΑΤΕ .ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΑΒΣ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΟΤΙ
ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΜΑΜΑΚΙΑ.ΕΝΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΤΟ ΦΑΖΖΕΡ ΧΩΡΙΣ ΑΒΣ (ΛΟΓΩ ΧΡΗΜΑΤΩΝ) ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΙΟΡΘΩΣΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΒΣ.
ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ .....:beer:

hornet
25/04/2006, 15:56
ωραια αμα το παρεις με το καλο ...κανε και ενα ρεπορταζ για την λειτουργια του για να την εχουμε..τοση κουβεντα καναμε καλο θα ειναι να βγει ενα αποτελεσμα