PDA

View Full Version : Πίστα στο Αιγίνιο?



stavrobeis
24/03/2006, 20:17
Σήμερα συζητούσα για πίστες και ένας φίλος μου είπε ότι υπάρχει μια εγκαταλελειμένη στο Αιγίνιο, κοντά στη Κατερινη..
Μου είπε ότι είναι αξιοπρεπέστατη και φυσικά τζαμπα...
Μιας και προβληματίζομαι με τις Σέρρες οπου δεν επιτρέπουν χωρίς δερμα...μήπως ξέρει κανείς τι παίζει, ασφαλτος, που ακριβώς είναι κτλπ?

Υ.Γ. Αν νομίζετε οτι το θέμα είναι σε λάθος μέρος, μετακινηστε το παρακαλώ.

:confused:

crs-k
24/03/2006, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
...........................
Μιας και προβληματίζομαι με τις Σέρρες οπου δεν επιτρέπουν χωρίς δερμα...
..........................


Η πιστα εχει "εγκαταληφθει" λογω του οτι ευπαρχει υδροβιοτοπος κοντα και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ο ΘΟΡΥΒΟΣ! :winka:

Αλλα ρε φιλαρακι δεν καταλαβαινω κατι ... :sick:

Το προβλημα σου ειναι το "δερμα"? :confused:

Η προσωπικη σου ασφαλεια, που ειναι "γραμμενη"? :(


Εκτος αν εχεις καποια "συμβαση", οτι εσυ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙΣ με τιπτις, οποτε αλλαζει το πραμα και παω πασσο ... :dizzy:

stavrobeis
24/03/2006, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Η πιστα εχει "εγκαταληφθει" λογω του οτι ευπαρχει υδροβιοτοπος κοντα και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ο ΘΟΡΥΒΟΣ! :winka:

Αλλα ρε φιλαρακι δεν καταλαβαινω κατι ... :sick:

Το προβλημα σου ειναι το "δερμα"? :confused:

Η προσωπικη σου ασφαλεια, που ειναι "γραμμενη"? :(


Εκτος αν εχεις καποια "συμβαση", οτι εσυ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙΣ με τιπτις, οποτε αλλαζει το πραμα και παω πασσο ... :dizzy:

Λάθος συμπέρασμα βγάζεις φίλε...
Σαφώς και με ενδιαφέρει η ασφάλεια και φυσικά δε πιστέυω οτι δε πέφτω...
¨εχω αρκετά καλό εξοπλισμό που χρησημοποιώ και μου έχιε κοστίσει αρκετα...(300 μπουφάν + 200 Παντελόνι + 300 κράνος κτλπ)
Απλά δεν έχω αυτή τη στιγμή 650-1000 Ε να δώσω για δέρματινη στολή ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ και πιστεύω οτι ειναι καλύτερα να πάω με αυτον που εχω παρα να παω με στολη απο που τσο δερμα που οταν την χαιδευω θα ειναι 2 νουμερα μεγαλύτερη...:D
Τι να κάνω....Να περιμένω να μαζέψω τα φράγκα?
Δηλαδή δε πιστεύεις οτι υπαρχουν στολές που δεν ειναι δερμα αλλα ειναι καλυτερες απο δέρμα? :beer:

crs-k
24/03/2006, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
.................................
Τι να κάνω....Να περιμένω να μαζέψω τα φράγκα?
Δηλαδή δε πιστεύεις οτι υπαρχουν στολές που δεν ειναι δερμα αλλα ειναι καλυτερες απο δέρμα? :beer:


ΚΑΜΜΙΑ κορντουρα ΔΕΝ αντεχει στην τριβη ιδια με το δερμα! :nono:

Και στο λεει αυτο καποιος που ΜΟΝΟ κορντουρες εχει! :winka:

Σε προστατευτικα μπορει να υπαρξουν και καλυτερες απ' τις δερματινες, αλλα σε τριβη ΟΧΙ!


Πας λοιπον στην πιστα και ΝΟΙΚΙΑΖΕΙΣ μια στολη και κανεις την δουλεια σου ... :smilea:


ΔΕΝ εχω, προφανως, ΚΑΜΜΙΑ διαθεση αντιπαραθεσης, αλλα μια αρρωστια με την ΑΣΦΑΛΕΙΑ! :sick:

Προσπαθω απλως να προστατεψω (αν και οσο ειναι δυνατον), απο την κακια στιγμη ... :(

ΔΕΝ αντεχω αλλους θρηνους ... :sad:


Να πας στην πιστα να νοικιασεις μια στολη και να οδηγας παντα με ασφαλεια, κι ας ειναι τα λεφτα που δινουμε για εξοπλισμο τα πιο ΠΕΤΑΜΕΝΑ λεφτα που εχουμε ξοδεψει ποτε!!! :cool:


:smokin: :beer: :wave2:

stavrobeis
24/03/2006, 20:45
Φυσικα και καταλαβα οτι δεν υπαρχει διαθεση αντιπαραθεσης!
Ειμαι πολυ καιρο μελος, παρακολουθω απλα δε γραφω πολυ....

Σχετικα με το δερμα, το ξερω και συμφωνω.. απλα λεω οτι ειναι κριμα να αναγκαστεις να παρεις στολη "μαιμου" που εινα σαφως πιο επικινδυνη απο κορντουρα...αν μιλαμε για καλη δερματινη δε το συζηταω.
Οσο για την ενοικιαση, σε προλαβα...αφου το ρωταω στον εξοπλισμο Forum.
Ρωτησα στις Σερρες αν νοικιαζουν και δυστυχως μου ειπαν οχι...Και εδω ρωτησα μαγαζια κτλπ, αλλα κανεις δε ξερει να νοικιαζουν, αν γινοταν ευχαριστως θα το εκανα!
Μονο στα Tracdays-events-superbike school κτλπ νοικιαζουν...
Οποτε, τι κανουμε αμα δεν εχουμε 700 κατοσταρικα...Δεν παμε?

rsp
24/03/2006, 20:59
Για αρχη...Χρηστο οταν μιλαμε για μια πιστα σαν της Σερρες, ναι μιλαμε για στροφες με πολλα χιλιομετρα και αρα καλο θα ηταν το δερμα, αλλα για το Αιγινιο που δεν ξερω αν εχει απαγορευτει λογο θορυβου, αλλα εγω μια χαρα γυρναγα με το αγωνιστικο rr(εξατμηση ελευθερη) και δεν ημουν μονος...Δεν ειναι πολλα τα χιλιομετρα και με τη κορντουρα μια χαρα εισαι!!Για το πως να πας, εγω ερχομαι απο κατω και παω παντα με το ματι ρε γαμωτο και δεν θυμαμαι ακριβως, θα σου πω οτι μπαινεις καμια 40χιλιομετρα πριν τη Θεσαλονικη δεξια σε μια εξοδο που λεει για Αιγινιο και μετα σε οδηγει ο χωματοδρομος...

Θάνος
24/03/2006, 21:02
Να πας μόνο σε κανονική πίστα και μόνο με δέρμα. Όλα δικά σου δεν γίνεται να τα'χεις.

Να μαζέψεις τα λεφτά και να πάρεις μία αξιοπρεπή δερμάτινη στολή, αλλιώς ξέχνα την πίστα. Την πίστα έτσι; την κανονική, όχι την παρατημένη. Γιατί παρατημένη δεν είναι μόνο η πίστα. Είναι και αυτοί που πέφτουν μέσα σ'αυτή!

Πήγαινε Σέρρες που σου παρέχουν και μία ασφάλεια σε περίπτωση ατυχήματος και μόνο με δέρμα. Διαφορετικά στο ερώτημα σου ή κορντούρα ή καθόλου, η απάντηση είναι κατηγορηματικά καθόλου.

Εσύ αποφασίζεις.

stavrobeis
24/03/2006, 21:05
Απλό φαινεται....Θα το βρω εύκολα...
Δηλαδή ανέβηκες απο Αθήνα για να πας Αιγίνιο?
Αρα, θα αξίζει τον κόπο:D

Για τις Σερρες, συμφωνω, απλα λέω οτι σαν νεος δεν θα κάνω Ταρζανιες, χωρις να αποκλέιω το ενδεχομενο να πεσω (νιώθω οτι επαναλαμβανομαι:hypnotize )

Απλά είναι κρίμα που δεν μπορώ να παώ επιδή δεν έχω τόσα φράγκα διαθέσιμα, το χειρότερο δε ειναι οτι δεν υπάρχει εναλλακτική λύση (ενοικίαση κτλπ.)...

:beer: :beer: :beer:

crs-k
24/03/2006, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
.......................
Μονο στα Tracdays-events-superbike school κτλπ νοικιαζουν...
......................


Εγω ΔΕΝ ξερω απο πιστα, αλλα θα εψαχνα να βρω αυτους που νοικιαζουν στα Trackdays ... :winka:

Καποια ακρη θα υπαρχει, για να βρεθουν ... :(

Παρε σε καποιο περιοδικο και ρωτα τους πχ ... :wacko:

crs-k
24/03/2006, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Για αρχη...Χρηστο οταν μιλαμε για μια πιστα σαν της Σερρες, ναι μιλαμε για στροφες με πολλα χιλιομετρα και αρα καλο θα ηταν το δερμα, αλλα για το Αιγινιο που δεν ξερω αν εχει απαγορευτει λογο θορυβου, αλλα εγω μια χαρα γυρναγα με το αγωνιστικο rr(εξατμηση ελευθερη) και δεν ημουν μονος...Δεν ειναι πολλα τα χιλιομετρα και με τη κορντουρα μια χαρα εισαι!!Για το πως να πας, εγω ερχομαι απο κατω και παω παντα με το ματι ρε γαμωτο και δεν θυμαμαι ακριβως, θα σου πω οτι μπαινεις καμια 40χιλιομετρα πριν τη Θεσαλονικη δεξια σε μια εξοδο που λεει για Αιγινιο και μετα σε οδηγει ο χωματοδρομος...


Με προλαβε ο Θανος πιο πανω ...

Τι θα γινει στην στραβη ρε Πανουργια? :sick:

Θα σου προσφερω πρωτες βοηθειες εγω ο ΑΣΧΕΤΟΣ? :(

Ή μηπως ο καθε ξεκαρφωτος καγκουρας που γυριζει εκει μεσα? :sick:

Και με τι θα σε παμε στο Νοσοκομειο? :sick:

Με τις μηχανες που ηρθαμε? :confused:



Το "πολλα" ή "λιγα" ΔΕΝ εχει να κανει ΚΑΘΟΛΟΥ με το τι μπορει να παθει καποιος ... :(

ΔΕΝ ειναι κριμα να χαθει η ζωη καποιου νεου παιδιου, που μετα απο σωστη παροχη Πρωτων Βοηθειων ή την εγκαιρη αφιξη σε καποιο Νοσοκομειο, να ηταν ξανα μαζι μας ??? :sad:

stavrobeis
24/03/2006, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Με προλαβε ο Θανος πιο πανω ...

Τι θα γινει στην στραβη ρε Πανουργια? :sick:

Θα σου προσφερω πρωτες βοηθειες εγω ο ΑΣΧΕΤΟΣ? :(

Ή μηπως ο καθε ξεκαρφωτος καγκουρας που γυριζει εκει μεσα? :sick:

Και με τι θα σε παμε στο Νοσοκομειο? :sick:

Με τις μηχανες που ηρθαμε? :confused:



Το "πολλα" ή "λιγα" ΔΕΝ εχει να κανει ΚΑΘΟΛΟΥ με το τι μπορει να παθει καποιος ... :(

ΔΕΝ ειναι κριμα να χαθει η ζωη καποιου νεου παιδιου, που μετα απο σωστη παροχη Πρωτων Βοηθειων ή την εγκαιρη αφιξη σε καποιο Νοσοκομειο, να ηταν ξανα μαζι μας ??? :sad:

Καλά, δεν πάω πουθενά, θα κάτσω σπιτάκι και θα παίξω Playstation...;)
Μην παρεξηγηθήτε, κατάλαβα το πνεύμα και είναι σωστο...

Θα το σκεφτώ....
Πάντως μονος μου δεν πάω, γιατι θα με φάνε οι γύπες!:eyepop: :wave2:

rsp
24/03/2006, 21:37
Να πω την αληθεια οταν εγραφα σκεφτηκα οτι σιγουρα ο Θανος θα αντιδρασει...:smilea:

Τι να πω ρε παιδια, εχετε ενα δικο, εγω συνηθως πηγαινω με ομαδα αγωνιζομενων οποτε υπαρχει αρκετη οργανωση, αλλα και παλι θα πω για τα χιλιομετρα στο Αιγινιο και η κορντουρα μια χαρα ειναι...Δηλαδη αν πεσω στην εθνικη με τη κορντουρα τι ?Θα μου πειτε οτι ειμαι τελειωμενος?Με 190 χιλιομετρα επεσα ρε παιδια και η κορντουρα και το κρανος με εσωσαν....Και ναι η τριβη στη πιστα ειναι μεγαλυτερη αλλα μην υπερβαλουμε....:wave2:



Θανο μην αρχισεις τις φωνες....:rolleyes:

crs-k
24/03/2006, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
.....................
Δηλαδη αν πεσω στην εθνικη
.....................


Αφου το ξερεις κι εσυ καλα ρε Πανουργια ... :sick:

Στον δρομο, ακομα κι οταν πας γρηγορα, ΔΕΝ κυνηγας τα ορια σου ...

Στην πιστα ομως, το ΚΑΝΕΙΣ!

Αυτο ειναι και το νοημα της υπαρξης της εξ' αλλου ... :smilea:

Οποτε ...

Οσο το δυνατον, να προστατεψουμε εμεις το εαυτο μας, ακομα κι απο το (απευκτεο) "μετα" ... :wacko:

Θάνος
24/03/2006, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Καλά, δεν πάω πουθενά, θα κάτσω σπιτάκι και θα παίξω Playstation...;)
Μην παρεξηγηθήτε, κατάλαβα το πνεύμα και είναι σωστο...

Θα το σκεφτώ....
Πάντως μονος μου δεν πάω, γιατι θα με φάνε οι γύπες!:eyepop: :wave2:

Δυστυχώς οι πτώσεις στις πίστες είναι συχνό φαινόμενο. Και μην βιαστείς να το πάρεις στραβά.

Κάθε φορά που πηγαίνω πίστα έχω ένα κόμπο στο στομάχι και μία ανησυχία αν όλα θα πάνε καλά (φτου φτου μην το μελετάμε :D ).

Ευτυχώς από την άλλη σε καμμία από όσες πτώσεις έχω δει σε πίστα δεν υπήρξε τραυματισμός (εκτός από επιπόλαια τραύματα) και αυτός είναι ο λόγος που την προτιμάμε. Άρα εγώ τουλάχιστον δεν θα σου πρότεινα σε καμμία περίπτωση συμβιβασμό στον εξοπλισμό όσο σιγά κι αν έχεις σκοπό να κινηθείς...

Καλύτερα λίγη υπομονή και θα το δεις κι εσύ ότι θα αισθανθείς καλύτερα όταν θα μπεις τούμπανος.

Ρώτα και τον Runner_ducati που έπεσε με φτηνή φόρμα να σου πει...

Θάνος
24/03/2006, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Να πω την αληθεια οταν εγραφα σκεφτηκα οτι σιγουρα ο Θανος θα αντιδρασει...:smilea:

Θανο μην αρχισεις τις φωνες....:rolleyes:

Ωχ... κακό όνομα έχω στην πιάτσα... :rolleyes:

rsp
24/03/2006, 21:50
Βρε Χρηστο μου συμφωνω για τα ορια τα εχουμε πει αλλωστε...Αλλα στο Αιγινιο και τα ορια να κυνηγας δεν ειναι μεγαλες οι ταχυτητες...Καλυτερα να τον πριξουμε να βαλει μια καλη μποτα και η κορντουρα θα τον καλυψει...Και Χρηστο μου οταν επεσα τοτε, δυστηχως κυνηγουσα τα ορια μου, και χρειαστηκε να πεσω για να μαθω, αλλα η κορντουρα με καλυψε....:wave2:

rsp
24/03/2006, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Ωχ... κακό όνομα έχω στην πιάτσα... :rolleyes:


Οχι ρε αλοιμονο ειδικα εγω δεν θα πω κακη κουβεντα...Αλλα εχω διαβασει πολλες φορες τις αποψεις σου για τις πιστες και ηξερα οτι θα διαφωνησεις...:beer: :beer: :beer: :wave2:

crs-k
24/03/2006, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Βρε Χρηστο μου
...........................
Και Χρηστο μου
...........................



Αμα αρχισαμε τα "Χρηστο μου" και "Πανουργια μου" .... :sick:

Το βλεπω εγω .... :(












Στις :beer: θα καταληξουμε παλι ...

:lol: :rotflmao: :lol:





:smokin: :beer: :wave2:

Θάνος
24/03/2006, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Οχι ρε αλοιμονο ειδικα εγω δεν θα πω κακη κουβεντα...Αλλα εχω διαβασει πολλες φορες τις αποψεις σου για τις πιστες και ηξερα οτι θα διαφωνησεις...:beer: :beer: :beer: :wave2:

Δυστυχώς οι περισσότεροι έχουμε μία κακή ανάμνηση...

Δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση ότι καμμία κορντούρα δεν θα είχε αυτή την αντοχή σε πτώση με 150 και σύρσιμο μέσα στο χαντάκι με τα κοτρώνια...

Μπορεί να είναι απλά το δικό μου κόλλημα μετά την σαβούρδα αλλά δεν έπαθα ούτε γρατζουνιά παρότι στο τέλος σκίστικε ακόμα και το δέρμα...


42254

rsp
24/03/2006, 22:05
Χρηστο μου, αγαπη μου...Δεν μπορω να κρατηθω συγνωμη....:beer: :beer: :beer:


Θανο (δεν σε λεω μου γιατι θα εχουμε ζηλειες) δεν εχω δυστηχως στο λαπτοπιον φωτογραφια να σου δειξω το μπουφαν (κορντουρα) πως εγινε μετα απο συρσιμο μετρημενο περιπου 800 μετρα, ελιωσε μεν, αλλα με κρατησε και τα προστατευτικα του με εσωσαν..Ηταν 190 χιλιομετρα και οχι 150 και αντιστοιχα και εγω τοτε πιστεψα στη κορντουρα:wave2:

Θάνος
24/03/2006, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Χρηστο μου, αγαπη μου...Δεν μπορω να κρατηθω συγνωμη....:beer: :beer: :beer:


Θανο (δεν σε λεω μου γιατι θα εχουμε ζηλειες) δεν εχω δυστηχως στο λαπτοπιον φωτογραφια να σου δειξω το μπουφαν (κορντουρα) πως εγινε μετα απο συρσιμο μετρημενο περιπου 800 μετρα, ελιωσε μεν, αλλα με κρατησε και τα προστατευτικα του με εσωσαν..Ηταν 190 χιλιομετρα και οχι 150 και αντιστοιχα και εγω τοτε πιστεψα στη κορντουρα:wave2:

Χαχαχα οκ πάσο!

Μπορεί να είμαι και υπερβολικός..

STOYBI
24/03/2006, 22:36
Τελικα ομως το προβλημα στο να μπει καποιος στην ερημη πιστα του αιγινειου ειναι αν θα φοραει κορντουρα η δερμα για το αν θα γδαρθει λιγοτερο η περισσοτερο ???:rolleyes:

Μηπως το αν θα μπορει να ερθει ασθενοφορο στην πιστα μιας και το ατυχημα θα το εχουμε σιγουρα ???

Ε.. Δεν ξερω ρε παιδια αν η αποτροπη για να μπει ο stavrobeis στην ερημη πιστα να πρεπει να με κανει να του πω οτι... << Επειδη δεν εχεις λεφτα για φορμα τραβα δοκιμασε το μηχανακι σου στην ασφαλεια που προσφερουν η εθνικη οδος και τα στροφιλικια της επιδαυρου μιας και η κορντουρα σου δεν θα αντεξει στο συρσιμο στην ασφαλτο του αιγινειου>> ( λες και θα αντεξει στο συρσιμο ενος επαρχιακου απλου δρομου η της εθνικης οδου ).. :sick:

Μηπως τελικα η λυση ειναι.. Να παει ο φιλος stavrobeis στην πιστα του αιγινειου, απαραιτητα με καλη παρεα, να δοκιμασει και να ευχαριστηθει το μηχανακι του στα ορια που θετει η λογικη ενος φυσιολογικου αναβατη που ξερει τα ορια του ! Εστω με το καλο κορντουρα μπουφανακι χωρις ομως να εχει τον φοβο μιας συγκρουσης με ιχ η σφιχταγκαλιασματος με μπαριερες ( συμβαν πολυ χειροτερα απο μια απλη πτωση με οσα ) ??? Εκτος αν συγκεκριμενα το αιγινειο εχει παγιδες λογο ερημωσης που εγω αγνοω οποτε παω πασο !!!! Ξερω και καταλαβαινω, οτι μια πιστα σε κανει να θες να κανεις το κατι παραπανω, λογο της ελειψης φοβου για κυνδινο ατυχηματος με ασταθμητους παραγοντες που υπαρχουν στο θεμα γρηγορη οδηγηση σε δημοσιο δρομο. Αλλα η γνωμη μου ειναι οτι πιο ακυνδινη μια συνεχομενη γρηγορη οδηγηση σε ερημη πιστα , παρα γρηγορη οδηγηση με εξαρσεις σε δημοσιο δρομο !!!

Χωρις διαθεση αντιπαραθεσης...:wave2:

Θάνος
24/03/2006, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Τελικα ομως το προβλημα στο να μπει καποιος στην ερημη πιστα του αιγινειου ειναι αν θα φοραει κορντουρα η δερμα για το αν θα γδαρθει λιγοτερο η περισσοτερο ???:rolleyes:

Μηπως το αν θα μπορει να ερθει ασθενοφορο στην πιστα μιας και το ατυχημα θα το εχουμε σιγουρα ???

Ε..Να δοκιμασει το μηχανακι του ο φιλος stavrobeis στην ασφαλεια που προσφερουν η εθνικη οδος και τα στροφιλικια της επιδαυρου...:sick:

Μηπως τελικα η λυση ειναι.. Να παει ο φιλος stavrobeis στην πιστα του αιγινειου, απαραιτητα με καλη παρεα, να δοκιμασει και να ευχαριστηθει το μηχανακι του στα ορια που θετει η λογικη ενος φυσιολογικου αναβατη που ξερει τα ορια του ! Εστω με το καλο κορντουρα μπουφανακι χωρις ομως να εχει τον φοβο μιας συγκρουσης με ιχ η σφιχταγκαλιασματος με μπαριερες ( συμβαν πολυ χειροτερα απο μια απλη πτωση με οσα ) ??? Εκτος αν συγκεκριμενα το αιγινειο εχει παγιδες λογο ερημωσης που εγω αγνοω οποτε παω πασο !!!!:rolleyes:

Χωρις διαθεση αντιπαραθεσης...:wave2:

Αν θεωρήσουμε δεδομένο ότι πρέπει να δοκιμάσει το μηχανάκι οπωσδήποτε και λέγοντας δοκιμάσει εννοούμε να το πάει στα όρια, τότε είναι καλύτερα πίστα και με κορντούρα.

Εμείς προτείνουμε λίγη υπομονή και πίστα όταν είναι έτοιμος κομπλέ... αν αυτό είναι εφικτό!

stavrobeis
25/03/2006, 20:22
Καταρχήν, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις γνώμες:beer:

Θελω να πω πως οδηγω 10 χρόνια και πλέον πιστευω πως εχω τα μυαλα στο κεφάλι μου...όσο γίνεται.....:wacko:

Οπότε, δεν εχω καμια διαθεση να δοκιμασω το μηχανακι στα ορια μιας και δεν εχω καμια σχεση προς στιγμην με πιστες...απλα θελω να παω για την εμπειρια, το χαβαλε κτλπ....οχι για αγωνες (ακομα τουλαχιστον;) )
Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν παιζει να γινει στραβη, σκεφομαι να παω αρκετα χαλαρα οπου και να παω....

Αν παω οπουδηποτε παντως, θα ενημερωσω και θα προσπαθησω να εχω και φωτο...

Ευχαριστώ και πάλι!>!>!>!

:wave2:

alexo
27/03/2006, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Φυσικα και καταλαβα οτι δεν υπαρχει διαθεση αντιπαραθεσης!
Ειμαι πολυ καιρο μελος, παρακολουθω απλα δε γραφω πολυ....

Σχετικα με το δερμα, το ξερω και συμφωνω.. απλα λεω οτι ειναι κριμα να αναγκαστεις να παρεις στολη "μαιμου" που εινα σαφως πιο επικινδυνη απο κορντουρα...αν μιλαμε για καλη δερματινη δε το συζηταω.
Οσο για την ενοικιαση, σε προλαβα...αφου το ρωταω στον εξοπλισμο Forum.
Ρωτησα στις Σερρες αν νοικιαζουν και δυστυχως μου ειπαν οχι...Και εδω ρωτησα μαγαζια κτλπ, αλλα κανεις δε ξερει να νοικιαζουν, αν γινοταν ευχαριστως θα το εκανα!
Μονο στα Tracdays-events-superbike school κτλπ νοικιαζουν...
Οποτε, τι κανουμε αμα δεν εχουμε 700 κατοσταρικα...Δεν παμε? _

Μπορεις να παρεις με δοσεις (για να μπεις νωριτερα) η απο το εξωτερικο( ιταλια)www.market2ruote.com σε πολυ καλες τιμες διαιρετες η ολοσωμες dainese alpinesters η spidi αφου δοκιμασεις το νουμερο....

stavrobeis
02/04/2006, 23:20
Μιας και το υποσχέθηκα, φωτο από Αιγίνιο...


43269

Barchman
05/04/2006, 16:47
Λοιπόν:

1) Τα δερμάτινα είναι ΠΙΟ ασφαλή
2) Τα συνθετικά ΕΙΝΑΙ ασφαλή
3) Κυκλοφορείτε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ περισσότερο με δερμάτινα ή με συνθετικά; Μάλλον με συνθετικά.
4) Καθημερινά, δηλαδή, ΔΕ σκέφτεστε την ασφάλειά σας;
5) Έχετε πάει στο Αιγίνιο;
6) Συγκρίνετε την πίστα του με αυτή των Σερρών;
7) Σε ποια πίστα είναι ΠΙΟ πιθανό να πέσει ένας μέσος αναβάτης;
8) ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι τα συνθετικά για το Αιγίνιο.
9) Εσείς, μπορείτε να περιμένετε να αποκτήσετε δερμάτινο σύνολο για να μπείτε στην πίστα (Σερρών ή Μεγάρων).
10) ΕΜΕΙΣ (πολλοί) προτιμήσαμε να πάμε στο Αιγίνιο (πολλές φορές) με τα συνθετικά.
11) ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ πως ΚΑΤΙ έχουμε μάθει - και μας ΒΟΗΘΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.
12) Θα ήταν καλύτερα να "πειραματιστούμε" στο δρόμο;
13) ΔΕ χρειάζεται να είμαστε ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ σε όλα.

Σταύρος.

Υ.Γ. Την Κυριακή, 9 Απριλίου, θα ξαναπάμε στο Αιγίνιο...:wave2:

stavrobeis
06/04/2006, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Barchman
Λοιπόν:

1) Τα δερμάτινα είναι ΠΙΟ ασφαλή
2) Τα συνθετικά ΕΙΝΑΙ ασφαλή
3) Κυκλοφορείτε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ περισσότερο με δερμάτινα ή με συνθετικά; Μάλλον με συνθετικά.
4) Καθημερινά, δηλαδή, ΔΕ σκέφτεστε την ασφάλειά σας;
5) Έχετε πάει στο Αιγίνιο;
6) Συγκρίνετε την πίστα του με αυτή των Σερρών;
7) Σε ποια πίστα είναι ΠΙΟ πιθανό να πέσει ένας μέσος αναβάτης;
8) ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι τα συνθετικά για το Αιγίνιο.
9) Εσείς, μπορείτε να περιμένετε να αποκτήσετε δερμάτινο σύνολο για να μπείτε στην πίστα (Σερρών ή Μεγάρων).
10) ΕΜΕΙΣ (πολλοί) προτιμήσαμε να πάμε στο Αιγίνιο (πολλές φορές) με τα συνθετικά.
11) ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ πως ΚΑΤΙ έχουμε μάθει - και μας ΒΟΗΘΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.
12) Θα ήταν καλύτερα να "πειραματιστούμε" στο δρόμο;
13) ΔΕ χρειάζεται να είμαστε ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ σε όλα.

Σταύρος.

Υ.Γ. Την Κυριακή, 9 Απριλίου, θα ξαναπάμε στο Αιγίνιο...:wave2:

Γεια σου συν-ονόματε...:beer:

Και εγώ τα ίδια λέω πάνω κάτω...

Το Σάββατο Αιγίνιο, αλλά ελπίζω να βοηθήσει και ο καιρός....

Καλές βόλτες!

:wave2:

stavrobeis
08/04/2006, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Barchman

Υ.Γ. Την Κυριακή, 9 Απριλίου, θα ξαναπάμε στο Αιγίνιο...:wave2:

Γεια σου φίλε, ελπίζω να το διαβάσεις...
Στο έστειλα και Pm αλλα αν μπορείς να προειδοπειησεις κάποιον, καλό ειναι....

Τωρα γύρισα από Αιγίνιο, μην πας με τιποτα εκτός και αν εχεις εντουρο....μεχρι να μπεις τιγκα στη λάσπη, κόλησα 2 φορες, και το χειροτερο μεσα στη πιστα μετα τη μεγαλη ευθεια περναει ποταμι με νερα μεσα απο την πιστα, αλλα πραγματικα ΠΟΤΑΜΙ..

Εφαγα και μια ψιλοπτωσουλα και ησυχασα....
:mad:

Οποτε γενικώς, ας περιμένουμε να ανοίξει ο καιρός...

:wave2:

nemethon
08/04/2006, 20:16
ε ρε γαμώτο επρεπε να περιμένεις......... :confused:

η πίστα κατακρατα νερο και πολύ δυσκολα στεγνώνει.......:(

εμεις μάλλον θα πάμε την κυριακή των Βα'ι'ων και οχι αυριο:winka:

gerodim
11/04/2006, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Λάθος συμπέρασμα βγάζεις φίλε...
Σαφώς και με ενδιαφέρει η ασφάλεια και φυσικά δε πιστέυω οτι δε πέφτω...
¨εχω αρκετά καλό εξοπλισμό που χρησημοποιώ και μου έχιε κοστίσει αρκετα...(300 μπουφάν + 200 Παντελόνι + 300 κράνος κτλπ)
Απλά δεν έχω αυτή τη στιγμή 650-1000 Ε να δώσω για δέρματινη στολή ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ και πιστεύω οτι ειναι καλύτερα να πάω με αυτον που εχω παρα να παω με στολη απο που τσο δερμα που οταν την χαιδευω θα ειναι 2 νουμερα μεγαλύτερη...:D
Τι να κάνω....Να περιμένω να μαζέψω τα φράγκα?
Δηλαδή δε πιστεύεις οτι υπαρχουν στολές που δεν ειναι δερμα αλλα ειναι καλυτερες απο δέρμα? :beer:

Πάντως εγώ βρήκα αξιοπρεπέστατη στολή δερμάτινη με 275€ πάνω κάτω. (είναι ακόμα τόσο φτηνή για διαφημηστικούς λόγους)

stavrobeis
11/04/2006, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Πάντως εγώ βρήκα αξιοπρεπέστατη στολή δερμάτινη με 275€ πάνω κάτω. (είναι ακόμα τόσο φτηνή για διαφημηστικούς λόγους)

ΑΝ δε σου κανει κοπο δε μου στελνεις πμ τη μάρκα και το μαγαζι που την πηρες?
Εδω και 1 μήνα ρωταω να βρω κατι τετοιο αλλα δεν τα καταφερνω...
Θεσ/νικη ειμαι αλλα αν μου πεις το μαγαζι και τη μαρκα (προφανως Αθηνα) μπορει να μαθω απο αυτους αν υπάρχει αντιπροσωπος και εδω...

Ευχαριστω>!:beer:

gr_champion
12/04/2006, 01:39
Αγαπητοί φίλοι της ΜΟΤΟ διαβάζοντας τα γραφόμενα σας για την πίστα του Αιγινίου έχω να σας ενημερώσω με άσχημα αλλά αληθινά νέα.
Εγώ έχω να πάω εκεί κοντά στην δεκαετία.
Το Σάββατο της 8ης Απριλίου ανεβαίνοντας για Θεσσαλονίκη δεν ξέρω τι με έπιασε και έστριψα δεξιά προς την πίστα.
Η αλήθεια ήταν καθαρά η περιέργεια μου να δω καταρχήν αν υπάρχει ο χώρος και σε τι κατάσταση θα μπορούσε να είναι έπειτα από τόσα χρόνια.
Αυτό που είδαν τα μάτια μου δεν το χώραγε ειλικρινά το μυαλό μου.
Αυτό το πράμα που κάποτε λεγόταν πίστα (κάποιοι το έλεγαν έτσι…. εγώ ποτέ) στην σημερινή του κατάσταση είναι σημείο μέγιστης μόλυνσης ΛΙΑΝ ΕΠΙΕΙΚΩΣ και προς αποφυγήν.
Λίγα μέτρα πριν την πίστα υπήρχαν και δυστυχώς υπάρχουν ακόμα και στάβλοι με μοσχάρια.
Με ζώα που τρέφονται από τον πλήρη σκουπιδότοπο που υπάρχει ακριβώς δίπλα τους, και τα οποία κάποιοι άνθρωποι θα τα φάνε και μάλιστα σαν ντόπια κρέατα.
Οι χωματερές που ρίχνουν τα σκουπίδια τα αυτοκίνητα των δήμων είναι σε καλύτερη κατάσταση.
Για όσους δεν ξέρουν που ακριβώς βρίσκετε (η πίστα) την βρίσκουν πολύ εύκολα ακολουθώντας την μυρουδιά (αρκεί να μην είναι βουλωμένη η μύτη τους).
Έχω και φωτογραφίες με ψόφια μοσχάρια κοντά στην είσοδο της πίστας.
Επίσης τον τελευταίο καιρό όλοι σας θα έχετε μάθει για την περίφημη ασθένεια των πουλερικών.
Στον συγκεκριμένο χώρο βρέθηκαν πουλιά ψόφια με την συγκεκριμένη ασθένεια.
Για φαντάσου να μπεις να δοκιμάσεις την μηχανή σου και να φας καμιά γλίστρα και να έρθει το σώμα σου σε επαφή με το οτιδήποτε…… τι μπορεί να κολλήσεις.
Πάντως για του λόγου το αληθές πειτε μου πως να περάσω φοτο στην σελίδα να τις δειτε.
Πάντως κακά τα ψέματα η πραγματική πίστα που έχει η χώρα μας είναι των Σερρών.
Υπάρχει και στην Πάχη (Μέγαρα) η ομώνυμη πίστα που μπορεί κάποιος να κάνει τις γρήγορες βόλτες του αλλά μόνο σε οργανωμένα track-day που γίνονται κατά καιρούς.
Την Παρασκευή 14 του μήνα που μας έρχεται έχει ένα τέτοιο track-day από την ΑΛΑΜΕ την λέσχη που κάνει τους αγώνες στην Αθήνα και μάλιστα με μικρό κόστος (50 ευρώ).
Έχω ενημερώσει το forum με ένα δελτίο τύπου που μου έπεσε στα χέρια για το πιο πάνω γεγονός.
Πάντως και εκεί σου ζητάνε να έχεις δερμάτινη ενδυμασία για λόγους ασφάλειας δικής σου.
Γνωρίζω επίσης ότι ο υπεύθυνος της λέσχης ο Σπηλιοτοπουλος είναι πολύ αυστηρός και αδιαπραγμάτευτος σε θέματα ασφάλειας και κατά την ταπεινή μου γνώμη τον παραδέχομαι (του βγάζω το καπέλο όπως λέμε).
Εγώ αυτή την ευκαιρία (της Παρασκευής) δυστυχώς θα την χάσω γιατί θα είμαι εκτός Αθηνών, αλλά θα δω σίγουρα τον αγώνα την Κυριακή.
Δεν ξέρω αν σας απογοήτευσα με το Αιγίνιο αλλά η αλήθεια είναι πάντα αλήθεια.
Ο καλύτερος sportsman της μοτοσικλέτας είναι ο αρτιμελής σε σώμα και πνεύμα.
Αυτά τα ολίγα………..

stavrobeis
12/04/2006, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gr_champion
Αγαπητοί φίλοι της ΜΟΤΟ διαβάζοντας τα γραφόμενα σας για την πίστα του Αιγινίου έχω να σας ενημερώσω με άσχημα αλλά αληθινά νέα.
Εγώ έχω να πάω εκεί κοντά στην δεκαετία.
Το Σάββατο της 8ης Απριλίου ανεβαίνοντας για Θεσσαλονίκη δεν ξέρω τι με έπιασε και έστριψα δεξιά προς την πίστα.
Η αλήθεια ήταν καθαρά η περιέργεια μου να δω καταρχήν αν υπάρχει ο χώρος και σε τι κατάσταση θα μπορούσε να είναι έπειτα από τόσα χρόνια.
Αυτό που είδαν τα μάτια μου δεν το χώραγε ειλικρινά το μυαλό μου.
Αυτό το πράμα που κάποτε λεγόταν πίστα (κάποιοι το έλεγαν έτσι…. εγώ ποτέ) στην σημερινή του κατάσταση είναι σημείο μέγιστης μόλυνσης ΛΙΑΝ ΕΠΙΕΙΚΩΣ και προς αποφυγήν.
Λίγα μέτρα πριν την πίστα υπήρχαν και δυστυχώς υπάρχουν ακόμα και στάβλοι με μοσχάρια.
Με ζώα που τρέφονται από τον πλήρη σκουπιδότοπο που υπάρχει ακριβώς δίπλα τους, και τα οποία κάποιοι άνθρωποι θα τα φάνε και μάλιστα σαν ντόπια κρέατα.
Οι χωματερές που ρίχνουν τα σκουπίδια τα αυτοκίνητα των δήμων είναι σε καλύτερη κατάσταση.
Για όσους δεν ξέρουν που ακριβώς βρίσκετε (η πίστα) την βρίσκουν πολύ εύκολα ακολουθώντας την μυρουδιά (αρκεί να μην είναι βουλωμένη η μύτη τους).
Έχω και φωτογραφίες με ψόφια μοσχάρια κοντά στην είσοδο της πίστας.
Επίσης τον τελευταίο καιρό όλοι σας θα έχετε μάθει για την περίφημη ασθένεια των πουλερικών.
Στον συγκεκριμένο χώρο βρέθηκαν πουλιά ψόφια με την συγκεκριμένη ασθένεια.
Για φαντάσου να μπεις να δοκιμάσεις την μηχανή σου και να φας καμιά γλίστρα και να έρθει το σώμα σου σε επαφή με το οτιδήποτε…… τι μπορεί να κολλήσεις.
Πάντως για του λόγου το αληθές πειτε μου πως να περάσω φοτο στην σελίδα να τις δειτε.
Πάντως κακά τα ψέματα η πραγματική πίστα που έχει η χώρα μας είναι των Σερρών.
Υπάρχει και στην Πάχη (Μέγαρα) η ομώνυμη πίστα που μπορεί κάποιος να κάνει τις γρήγορες βόλτες του αλλά μόνο σε οργανωμένα track-day που γίνονται κατά καιρούς.
Την Παρασκευή 14 του μήνα που μας έρχεται έχει ένα τέτοιο track-day από την ΑΛΑΜΕ την λέσχη που κάνει τους αγώνες στην Αθήνα και μάλιστα με μικρό κόστος (50 ευρώ).
Έχω ενημερώσει το forum με ένα δελτίο τύπου που μου έπεσε στα χέρια για το πιο πάνω γεγονός.
Πάντως και εκεί σου ζητάνε να έχεις δερμάτινη ενδυμασία για λόγους ασφάλειας δικής σου.
Γνωρίζω επίσης ότι ο υπεύθυνος της λέσχης ο Σπηλιοτοπουλος είναι πολύ αυστηρός και αδιαπραγμάτευτος σε θέματα ασφάλειας και κατά την ταπεινή μου γνώμη τον παραδέχομαι (του βγάζω το καπέλο όπως λέμε).
Εγώ αυτή την ευκαιρία (της Παρασκευής) δυστυχώς θα την χάσω γιατί θα είμαι εκτός Αθηνών, αλλά θα δω σίγουρα τον αγώνα την Κυριακή.
Δεν ξέρω αν σας απογοήτευσα με το Αιγίνιο αλλά η αλήθεια είναι πάντα αλήθεια.
Ο καλύτερος sportsman της μοτοσικλέτας είναι ο αρτιμελής σε σώμα και πνεύμα.
Αυτά τα ολίγα………..

Ολα αυτά που γράφεις φίλε ειναι 100% αληθινα.
Και εγω το Σάββατο ημουν και ειδαμε μεχρι και ψοφια αγελαδα σε αποσύνθεση. Μαλλον για τον Ευαγγελατο πρεπει να παει η δουλεια..:D
Και η πλακα ( :cry: ) ειναι οτι η πιστα εκλεισε απο οικολογους για περιβαντολογικους λογους...:confused:
Και τωρα ειναι ενας απεραντος σκουπιδοτοπος και πηγη μολυνσης.
Που ειναι τωρα οι ΙΔΙΟΙ οικολογοι της πλακας να διαμαρτυρυθουν?
Αν δεν εκλεινε η πιστα θα ηταν μεγαλο κερδος για τη περιοχη, τους κατοικους αλλα τελικα οπως φαινεται και για το περιβαλλον, μιας και αν λειτουργουσε κανονικα δεν θα υπηρχε αυτη η εικονα...
Οι κατοικοι μου ελεγαν ποσο καλα ηταν για αυτους οταν λειτουργουσε και ποσος κοσμος πηγαινε εκει...

Τι να πεις...εγω παντως δυσκολα θα σταματησω να πηγαινω....Προτιμω την ασθενεια των πτηνων, παρα των κουτάκιδων.....

:wave2:

Υ.Γ. Μου κανει εντυπωση πως κανενας δεν εχει προσπαθησει να ερευνησει το θεμα και ειναι κριμα...τοσες πιστες που εχουμε θα μου πεισ, τι να τη κανουμε αλλη μια...

gr_champion
13/04/2006, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Ολα αυτά που γράφεις φίλε ειναι 100% αληθινα.
Και εγω το Σάββατο ημουν και ειδαμε μεχρι και ψοφια αγελαδα σε αποσύνθεση. Μαλλον για τον Ευαγγελατο πρεπει να παει η δουλεια..:D
Και η πλακα ( :cry: ) ειναι οτι η πιστα εκλεισε απο οικολογους για περιβαντολογικους λογους...:confused:
Και τωρα ειναι ενας απεραντος σκουπιδοτοπος και πηγη μολυνσης.
Που ειναι τωρα οι ΙΔΙΟΙ οικολογοι της πλακας να διαμαρτυρυθουν?
Αν δεν εκλεινε η πιστα θα ηταν μεγαλο κερδος για τη περιοχη, τους κατοικους αλλα τελικα οπως φαινεται και για το περιβαλλον, μιας και αν λειτουργουσε κανονικα δεν θα υπηρχε αυτη η εικονα...
Οι κατοικοι μου ελεγαν ποσο καλα ηταν για αυτους οταν λειτουργουσε και ποσος κοσμος πηγαινε εκει...

Τι να πεις...εγω παντως δυσκολα θα σταματησω να πηγαινω....Προτιμω την ασθενεια των πτηνων, παρα των κουτάκιδων.....

:wave2:

Υ.Γ. Μου κανει εντυπωση πως κανενας δεν εχει προσπαθησει να ερευνησει το θεμα και ειναι κριμα...τοσες πιστες που εχουμε θα μου πεισ, τι να τη κανουμε αλλη μια...

Οι οικολόγοι και οι υπεύθυνοι που σωστά γράφεις είναι άνθρωποι άρρωστοι (όχι με την δουλειά τους) αλλά με ψυχική ασθένεια την επονομαζόμενη κόμπλεξ.
Τι θέλει να πει ο ποιητής; Οι άνθρωποι αυτοί θέλουν να δείξουν ότι προσπαθούν να προστατέψουν τα απροστάτευτα ενώ στην ουσία του πράγματος δεν κάνουν απολύτως τίποτα, παρά ο μοναδικός σκοπός τους είναι η προσωπική τους προβολή μέσω κάποιου τίτλου που έχουν (πάρει μόνοι τους). Δεν μπορώ να μεταφράσω την λέξη κουτάκιδες που γράφεις. Πάντως αν δεν σταματούσαν την λειτουργία της ίσως σε κάποια χρονική στιγμή να γινότανε μια πίστα της προκοπής (πάντως όχι σαν των Σερρών). Δυστυχώς ντρέπομαι για αυτό που θα γράψω αλλά η χώρα μας είναι ίσως από τις λίγες χώρες στον κόσμο που όχι δεν αγαπάει τους πολίτες της, αλλά σε πολλές περιπτώσεις τους καταβροχθίζει κιόλας αμάσητους, και αν μη τι άλλο θέλει να λέγεται και Ευρώπη. Ας ανοίξουν λιγάκι τα μάτια τους οι κυβερνώντες (δεν πολιτικολογώ) και να κοιτάξουν όχι πολύ μακριά, αλλά εδώ δίπλα στην υποανάπτυκτη όπως λένε χώρα την Τουρκία, να δουν τι έχουν αυτοί οι ιθαγενείς. Ναι μάλιστα έχουν στην χώρα τους πίστα και τι πίστα ! Πίστα που γίνονται τα δυο μεγαλύτερα παγκόσμια γεγονότα του μηχανοκίνητου αθλητισμού, η FORMULA-1 και το GP. Θα μου πείτε ότι και εδώ θαααααααααα φτιάξουν πίστα ανάλογη στο Ελληνικό (παλαιό αεροδρόμιο των Αθηνών) η στον Ορχομενό η στην Πάτρα η δεν ξέρω που αλλού. Τι ωραίο γλειφιτζούρι εεεε ;;; Έλα όμως που από το πολύ το παραμύθι το γλειφιτζούρι έλιωσε, και τέλειωσε εδώ και αρκετά χρόνια. Πάντως το τσάμπα δεν είναι πάντοτε φτηνό. Συνιστώ προσοχή και σύνεση για το Αιγίνιο.

stavrobeis
13/04/2006, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gr_champion
Οι οικολόγοι και οι υπεύθυνοι που σωστά γράφεις είναι άνθρωποι άρρωστοι (όχι με την δουλειά τους) αλλά με ψυχική ασθένεια την επονομαζόμενη κόμπλεξ.
Τι θέλει να πει ο ποιητής; Οι άνθρωποι αυτοί θέλουν να δείξουν ότι προσπαθούν να προστατέψουν τα απροστάτευτα ενώ στην ουσία του πράγματος δεν κάνουν απολύτως τίποτα, παρά ο μοναδικός σκοπός τους είναι η προσωπική τους προβολή μέσω κάποιου τίτλου που έχουν (πάρει μόνοι τους). Δεν μπορώ να μεταφράσω την λέξη κουτάκιδες που γράφεις. Πάντως αν δεν σταματούσαν την λειτουργία της ίσως σε κάποια χρονική στιγμή να γινότανε μια πίστα της προκοπής (πάντως όχι σαν των Σερρών). Δυστυχώς ντρέπομαι για αυτό που θα γράψω αλλά η χώρα μας είναι ίσως από τις λίγες χώρες στον κόσμο που όχι δεν αγαπάει τους πολίτες της, αλλά σε πολλές περιπτώσεις τους καταβροχθίζει κιόλας αμάσητους, και αν μη τι άλλο θέλει να λέγεται και Ευρώπη. Ας ανοίξουν λιγάκι τα μάτια τους οι κυβερνώντες (δεν πολιτικολογώ) και να κοιτάξουν όχι πολύ μακριά, αλλά εδώ δίπλα στην υποανάπτυκτη όπως λένε χώρα την Τουρκία, να δουν τι έχουν αυτοί οι ιθαγενείς. Ναι μάλιστα έχουν στην χώρα τους πίστα και τι πίστα ! Πίστα που γίνονται τα δυο μεγαλύτερα παγκόσμια γεγονότα του μηχανοκίνητου αθλητισμού, η FORMULA-1 και το GP. Θα μου πείτε ότι και εδώ θαααααααααα φτιάξουν πίστα ανάλογη στο Ελληνικό (παλαιό αεροδρόμιο των Αθηνών) η στον Ορχομενό η στην Πάτρα η δεν ξέρω που αλλού. Τι ωραίο γλειφιτζούρι εεεε ;;; Έλα όμως που από το πολύ το παραμύθι το γλειφιτζούρι έλιωσε, και τέλειωσε εδώ και αρκετά χρόνια. Πάντως το τσάμπα δεν είναι πάντοτε φτηνό. Συνιστώ προσοχή και σύνεση για το Αιγίνιο.

Κουτακιδες ειναι οι οδηγοι αυτοκινήτων, και ηθελα να πω πως ειναι πιο ασφαλες να δοκιμαζεις πραγματα σε μια πιστα εστω και του Αιγινιου, παρα στον δρομο με τουσ κουτακιδες να καραδοκουν....
Για τους οικολογους, τα ειπες ολα, και για τους γειτονες το ιδιο....
Τι να πεις, απλα απορω με τους υπευθυνους της περιοχης που αφηνουν μια πηγη εσοδων να παει χαμενη (πιστα)..
Φυσικα και δεν περιμενω να σκεφτουν την παιδεια και την ασφαλεια των οδηγων φτιαχνοντας την πιστα στο Αιγινιο...απλα περιμενα να εκτιμισουν τα φραγκα που θα παιρνουν απο την ΚΟΣΜΟΣΥΡΟΗ που θα προέκυπτε στη πιστα...Τι να πεις...

Προσοχη και σύνεση...ΠΑΝΤΟΥ!!!

gr_champion
14/04/2006, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Κουτακιδες ειναι οι οδηγοι αυτοκινήτων, και ηθελα να πω πως ειναι πιο ασφαλες να δοκιμαζεις πραγματα σε μια πιστα εστω και του Αιγινιου, παρα στον δρομο με τουσ κουτακιδες να καραδοκουν....
Για τους οικολογους, τα ειπες ολα, και για τους γειτονες το ιδιο....
Τι να πεις, απλα απορω με τους υπευθυνους της περιοχης που αφηνουν μια πηγη εσοδων να παει χαμενη (πιστα)..
Φυσικα και δεν περιμενω να σκεφτουν την παιδεια και την ασφαλεια των οδηγων φτιαχνοντας την πιστα στο Αιγινιο...απλα περιμενα να εκτιμισουν τα φραγκα που θα παιρνουν απο την ΚΟΣΜΟΣΥΡΟΗ που θα προέκυπτε στη πιστα...Τι να πεις...

Προσοχη και σύνεση...ΠΑΝΤΟΥ!!!

Με κούφανε τελείως η ορολογία κουτάκιδες.
Ομολογώ ότι δεν την έχω ξανακούσει αλλά ούτε που μπορούσε να περάσει από το μυαλό μου.
Η αλήθεια είναι ότι όσο ζεις μαθαίνεις.
Τώρα τι να πω, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, όπως λέει και η παροιμία.
Όντος ειναι δύσκολη και επικίνδυνη η πόρνη η ζωή για μας τους μηχανόβιους.