PDA

View Full Version : Μυστήριο Πρόβλημα...



saki_tsan
26/03/2006, 13:31
Γεια σε ολους! :wave2: Μια βοηθεια απο τους εμπειροτερους παρακαλω: Εχω παρατηρησει ενα προβλημα στον διακοπτη της βενζινης μου.. Οταν τον εχω στην κανονικη θεση ΟΝ (κι ενω ας πουμε μολις εχω βαλει βενζινη) μετα απο λιγα μετρα η μηχανη αρχιζει να μην τραβαει και σε λιγο παει να σβησει σαν να εχω μεινει απο καυσιμο..! Γυρναω τον διακοπτη στη θεση της ρεζερβας και πηγαινει κανονικοτατα! :sick: παει πουθενα το μυαλο σας?? Αν οντως εχω προβλημα ποσο θα μου βγει να επισκευασω κατι τετοιο?? Μπορει να δημιουργηθει προβλημα τωρα που κυκλοφορω με τον διακοπτη συνεχεια στη ρεζερβα??? Ευχαριστω προκαταβολικα και ελπιζω σε γρηγορες απαντησεις γιατι μου την εχει δωσει τωρα αυτη η μ@λ@κια!! :mad: :beer:

dirtbird
26/03/2006, 15:37
Έχει off το ρουμινέτο ή είναι υποπίεσης?

div400
26/03/2006, 19:39
μια χαζη υποθεση κανω....

μπας λεω μπας και κοιτας τον διακοπτη απο την λαθος πλευρα?

δηλ. πανω στον διακοπτη πρεπει να εχει ενα βελακι ή ο διακοπτης να ειναι πιο λεπτος απο την μια πλευρα του, αυτη ειναι και η πλευρα που σου δειχνει σε ποια θεση τον εχεις .... ξερω ξερω μαλακια αλλα ετσι την εχω πατησει και εγω.:rolleyes:

το αλλο θα μπορουσε να ειναι το εξης: μιας και το ON και η ρεζερβα τραβανε απο διαφορετικα (διαφορετικου υψους) σημεια βενζίνη, μηπως εχει βουλωσει το ΟΝ ,καταλαβες ετσι?

το μονο προβλημα που βλεπω εγω ειναι να ξεχαστεις και να μεινεις απο καυσιμο... ναι και αυτο το επαθα:rolleyes:

OldMan
26/03/2006, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
μια χαζη υποθεση κανω....

:nono: :nono: :nono:

ΚΑΘΟΛΟΥ χαζή υπόθεση, my friend !!!

(Πάνω από τους μισούς που πάνε στο βενζινάδικο να φουλάρουν - με γεμάτο τεπόζιτο - αυτό παθαίνουν !!!)

:beer: :beer: :beer:

FZR1000
26/03/2006, 23:44
Πιθανότατα δεν είναι στην θέση του το σωληνάκι υποπίεσης, που πάει απ το ρουμπινέτο σε έναν κύλινδρο. βγάλε το ντεπόζιτο κ δές...........

HELLSPIRIT
27/03/2006, 11:09
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΦΛΟΤΕΡ!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ'ΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ Η ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΥΡΙΑ Η ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΛΑΘΟΣ ΣΤΑΘΜΗ!:winka:

saki_tsan
27/03/2006, 20:33
Ο διακοπτης μου δεν ειναι στρογγυλος για να τον γυρναω ας πουμε και να τον βλεπω απο την λαθος πλευρα... :( Ειναι ενα διακοπτακι που το γυρνας σε 3 μονο θεσεις,μπροστα,πισω και κατω... Μαλιστα εχει και ενα αυτοκολλητακι που γραφει On,Off και τα λοιπα,οποτε δεν νομιζω να κανω λαθος... Βλεπω υποθεσεις μου γραψατε πολλες,ομως εγω δεν πολυκαταλαβαινω και απο αυτα... :blush: Ποσο περιπου θα μου κοστιζε να το παω σ'ενα μαστορα να το ριξει μια ματια? Πειραζει να κινουμαι συνεχως με τον δεικτη στη ρεζερβα (εκτος απο τον κινδυνο να μεινω)?? :wave2:

FZR1000
27/03/2006, 21:50
Οχι δεν πειράζει να έχεις συνεχώς την ρεζέρβα.

Επειδή είχα κ εγώ το ίδιο πρόβλημα σε ένα rvf400 μάλλον είναι απλά αυτό το σωληνάκι υποπίεσης.

Αν πάς σε μηχανικό κανονικά ούτε 20 ευρώ δεν θές.................

dirtbird
27/03/2006, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από saki_tsan
Ο διακοπτης μου δεν ειναι στρογγυλος για να τον γυρναω ας πουμε και να τον βλεπω απο την λαθος πλευρα... :( Ειναι ενα διακοπτακι που το γυρνας σε 3 μονο θεσεις,μπροστα,πισω και κατω... Μαλιστα εχει και ενα αυτοκολλητακι που γραφει On,Off και τα λοιπα,οποτε δεν νομιζω να κανω λαθος... Βλεπω υποθεσεις μου γραψατε πολλες,ομως εγω δεν πολυκαταλαβαινω και απο αυτα... :blush: Ποσο περιπου θα μου κοστιζε να το παω σ'ενα μαστορα να το ριξει μια ματια? Πειραζει να κινουμαι συνεχως με τον δεικτη στη ρεζερβα (εκτος απο τον κινδυνο να μεινω)?? :wave2:

Πες μας ακριβώς τι γράφει γιατι αν έχει θέση
PRI(ming), τότε κινδυνεύεις να πλημμυρίσεις τους κυλίνδρους με βενζίνη και μετά να έχεις πολύ δυσάρεστα επακόλουθα.

Κοίτα αυτά που σου είπαν και οι άλλοι.

saki_tsan
28/03/2006, 01:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πες μας ακριβώς τι γράφει γιατι αν έχει θέση
PRI(ming), τότε κινδυνεύεις να πλημμυρίσεις τους κυλίνδρους με βενζίνη και μετά να έχεις πολύ δυσάρεστα επακόλουθα.

Κοίτα αυτά που σου είπαν και οι άλλοι.

Μονο ON,Off και τη ρεζερβα φιλε dirtbird! Αλλα αν ειναι για 20 ευρα υποθεση οπως ειπε ο φιλος FZR1000 να παω,τι το συζηταμε! Να του δωσω και 25 να πιει μια μπυρα στην υγεια μου (οχι,γιατι ειμαι και πολυ χουβαρντας αμα λαχει..!)! :winka: :lol: :beer:

Υ.Γ Πληροφοριακα... τι ειναι το "PRI(ming)"??

dirtbird
28/03/2006, 06:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από saki_tsan
Μονο ON,Off και τη ρεζερβα φιλε dirtbird! Αλλα αν ειναι για 20 ευρα υποθεση οπως ειπε ο φιλος FZR1000 να παω,τι το συζηταμε! Να του δωσω και 25 να πιει μια μπυρα στην υγεια μου (οχι,γιατι ειμαι και πολυ χουβαρντας αμα λαχει..!)! :winka: :lol: :beer:

Υ.Γ Πληροφοριακα... τι ειναι το "PRI(ming)"??

Σε αυτήν τη θέση το ρουμπινέτο δεν λειτουργεί βάση της υποπίεσης αλλά στέλνει κανονικά βενζίνα στα καρμπυρατέρ. Προφανώς υπάρχει για να διευκολύνει περιπτώσεις δύσκολης εκκίνησης (πεσμένη μπαταρία, πολύ κρύο που θέλει πολύ πλούσιο μίγμα κ.τ.λ.).
Με τον κινητήρα σε λειτουργία μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά με κινητήρα σβηστό δύναται να γεμίσουν τα λεκανάκια βενζίνα και απο κει και πέρα 2 πράγματα μπορεί να συμβούν
α) να γίνει υπερχείλιση από τα καρμπς
ή/και
β)αναλόγως με την αποτελεσματικότητα και κατάσταση του συστ. υπερχείλισης των καρμπ. (βελόνες φλοτέρ), να γεμίσουν βενζίνη οι κύλινδροι και όταν πας να πατήσεις τη μίζα να δημιουργηθεί υδραυλική πίεση (μου υδραυλίκωσε όπως έλεγε και ένας φίλος)
και να πάρεις τις -στραβιές πλέον- μπιέλες στο χέρι.

Πάρτε injection να απαλαχτείτε.

ΣΗΜ: τώρα που το θυμήθηκα, μεμβράνες καρμπυρατέρ υποπίεσης ΠΟΤΕ με carb cleaner, ακόμα και αν θέλουμε να καθαρίσουμε τα καρμπς τις βγάζουμε από πάνω (ως γνωστόν αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις και δεν είναι ανάγκη να πάθουμε όλοι μας)
:wave2:

OldMan
28/03/2006, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
μου υδραυλίκωσε

Δεν φτάνει που πονάει το στομάχι μας από τα ξύδια, θέλεις να πονάει και από τα γέλια ???

:lol: :beer:

dirtbird
28/03/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν φτάνει που πονάει το στομάχι μας από τα ξύδια, θέλεις να πονάει και από τα γέλια ???

:lol: :beer:

Eγώ την πρώτη φορά που το άκουσα κόντεψα να πνιγώ (στην κυριολεξία) γιατί αυτός που το 'λεγε καθόταν δίπλα σε YZ με βγαλμένο μπουζί και γυρισμένο ανάποδα (στη σέλλα και το τιμόνι) να 'στεγνώσει΄(και εγώ κόντεψα να πέσω μέσα στη γούρνα):rotflmao: :rotflmao:

Δεν περιγράφεται με λόγια....:lol: :lol:

saki_tsan
29/03/2006, 00:40
Thanks guys!! :wave2: :beer: :wave2: