PDA

View Full Version : CBF-600S και χώμα...



el_hymador
26/03/2006, 18:36
Ασχετο αλλα το δοκιμασα , σημερα πηγα Πελοποννησο και ανεβηκα στις παρυφες του Παρνωνα , απο χωματοδρομους.Ειχε απο εντελως φλατ πατημενο χωμα μεχρι σαθρες κοτρωνιτσες , φυτευτες , χαλικακι , λασπολακουβες , ρυακια κ.τ.λ.

Το συμπερασμα ? ...απορω γιατι αγοραζει ο κοσμος on-off...
Παληκαρι το cbf , στην αρχη σε ενοχλει λιγο το κοπανημα επειδη οι αποσβεσεις δεν ειναι ακριβως αργες και οι αναρτησεις σκληρες , αλλα μετα απο λιγο συνηθιζεις και δεν καταλαβαινεις τιποτα....φυσικα μιλαμε για νορμαλ ταχυτητες διασχισης και οχι για τσιτα γκαζια αν και σε κατι φλαταδουρες εκανα τα παντηλικακια μου:D

Προσοχη θελει πριν μπειτε σε χωμα να περιμενετε ωστε να κρυωσουν τα ελαστικα γιατι αλλιως τους κανετε διπλα κακο.
Γενικα αφηνουμε το τιμονι να κανει τα δικα του κρατωντας το σχετικα χαλαρα και απλα κραταμε σταθερο γκαζι ''σκαναρωντας''
τον δρομο για αποφυγη εμποδιων (κατι που με το KTM lc4 που ειχα δεν χρειαζοταν....
:winka: )

Σε καποια φαση συναντησα ενα μεγαλο νερολακο με λασπη στις ακρες ... ε λοιπον το μηχανακι δεν μασησε και περασε με πρωτη και σταθερο παντα γκαζι χ-α-λ-α-ρ-α ... βεβαια εδιωχνε δεξια -αριστερα λογω ελαστικων αλλα το σημαντικο ειναι οτι δεν κολλησα...πιο κατω ρεματακι με κροκαλες στον πατο ... μια απο τα ιδια , χαλαρα και σταθερο γκαζι και ουτε τα ποδια μου δεν εβρεξα...

Γενικα περιμενα πολυ πιο ασχημη συμεπριφορα , αλλα τελικα αποδειχτηκε οτι το cbf ειναι all around με τα ολα του....:D

Αν λοιπον θελετε να πατε καμια χωματινη βολτιτσα μην το σκεφτεστε λεπτο ...συνεση και κοινη λογικη και θα φτασετε εκει που ολα τα γαϊδουρο on-off πηγαινουν (και νομιζουν οτι κανουν κατι..:lol: )

Τα λαστιχα βεβαια ακομα και κρυα τρωνε μεγαλο πακετο (ουτως η αλλως θα τα αλλαξω)και γενικα η μηχανη ΔΕΝ ειναι φτιαγμενη για τετοια , αλλα εγω τουλαχιστον την αγορασα για να την χαρω , οχι για να την πλενω:winka:

Το κερασακι στην ολη υποθεση (για εμενα) ειναι οτι μετα απο 25 χλμ xωματος , βγηκα σε μια ασφαλτινη διαδρομη με χαραξη και προφυση απο αλλο πλανητη ...μετα απο τοσο κοπανημα νομιζα οτι πεταγα....

Ραντεβου στα βουνα....



Υ.Γ. α! και με το abs κανενα προβλημα .... δεν ενεργοποιηθηκε πουθενα....:wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
26/03/2006, 18:53
Μπορείς να μου πεις από πού ανέβηκες στο Πάρνωνα ; Με ενδιαφέρει πάρα πολύ.


Μονοπάτια:
http://www.sholarxio.com/images/paths.jpg


42350

javaneze
15/04/2006, 02:54
Μου εφτιαξες την διαθεση!

Πολυ χαιρομαι που το χαιρεσαι ετσι!

Οσο διαβαζα το ποστ, χωρια απο το θαυμασμο, σκεφτομουνα "αν ειχες το 600s ABS, δεν θα μπορουσες να τα κανεις ολα αυτα" ...

Με το που διαβασα και την τελευταια προταση του ποστ, ετριψα τα ματια μου και με δυσκολια καταφερα να κλεισω το ορθανοιχτο στομα μου.:)

Μπραβο φιλε! μπραβο!:wave2:

crs-k
15/04/2006, 08:33
Το 'χουμε ξαναπει ...

Η ψυχη σε παει κι οχι το μηχανακι ... :D


:smokin: :beer: :wave2:

THEOD
15/04/2006, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Το 'χουμε ξαναπει ...

Η ψυχη σε παει κι οχι το μηχανακι ... :D


:smokin: :beer: :wave2:




σωστά ....(έτσι είναι τουλάχιστον μέχρι ενός σημείου....)

ρίξτε μια ματιά και θα καταλάβετε τι εννοώ....

εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=4963)