Σύνδεση

View Full Version : Γνώμη για προστατευτικό πλάτης



kxIII
27/03/2006, 15:16
Παιδιά γεια σας.

Θα ήθελα την γνώμη σας για προστατευτικό πλάτης.

Ενδιαφέρομαι για την γυναίκα μου.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε αν όντως είναι καλά και αν ναι, να μου προτείνετε μάρκα-μοντέλο?

Από τιμές, τί παίζει?

Ευχαριστώ πολύ.

megatim
27/03/2006, 16:48
Εγώ πήρα το μικρό της Dainese, που μπαίνει στο μπουφάν. Είναι λίγο μικρό, το αισθάνεσαι πως αν πέσεις, απλά δεν θα πάθεις μεγάλη ζημιά στην πλάτη. Οι ωμοπλάτες είναι εκτεθημένες, σε εμένα τουλάχιστον, αλλά ίσως σε γυναίκα να είναι καλυτερα. Είναι ελάφρύ και ευλύγιστο. Πριν από ένα μήνα το πήρα 35 ευρώ.

Electra
28/03/2006, 17:59
Εγώ έχω πάρει προστατευτικό πλάτης Clover, Back Pro-1. Δεν θυμάμαι τιμή όμως. Πολύ βολικό. Προστατεύει από τη ράχη μέχρι και την ουρά σχεδόν. Υπάρχει και το ίδιο περίπου για τοποθέτηση στην πλάτη του μπουφάν.

Κάνει δουλειά. Στις λίγες πτώσεις που είχα, ποτέ δεν τραυμάτισα τη πλάτη μου.


42671

lopi
28/03/2006, 20:35
Aaaaa aparaitito aksesouar...


I prostasia tis platis einai poli simantiki.

adam_tsouk
28/03/2006, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από lopi
Aaaaa aparaitito aksesouar...


I prostasia tis platis einai poli simantiki.

και του θωρακος επίσης...


εχω αρχίσει κ σκέφτομαι μήπως να μην πάρω πλάτη για το δερματινο αλλά αυτο το γιλέκο που έχει και προστατευτικά θώρακος γμτ....:sick:

Alelos
29/03/2006, 04:32
Adam ερεις περισσοτερα για το γιλεκο τιμες και λοιπα?

Τελικα θωρακες και πλατης ειναι απαρατητα ρε πεδια?
Δεν μιλαω για πιστες και λοιπα,για απλες βολτες μεχρι 200Km.

kachius
29/03/2006, 08:36
Εγώ έχω της dainese αυτό για το μπουφάν, όχι μικρό
πιάνει όλη την πλάτη, όσο είναι και το μπουφάν
γύρω στα 60 πριν 2,5 χρόνια

Σκέφτομαι και μια ζώνη για τη μέση...

Και η ιδέα του adam για θώρακα δεν είναι καθόλου κακή
στα ταξίδια τουλάχιστον (ε, δε γίνεται και καθημερινά)

Δεν είναι απλό...χρειάζεται πανοπλία!!!

lopi
29/03/2006, 11:49
Sigoura kai o 8orakas voi8aei alla ginetai gia ka8imerini xrisi?

anixneyths
29/03/2006, 22:05
...γνώμη μου, το προστατευτικό πλάτης που μπαίνει μέσα στο μπουφάν είναι απαραίτητο για καθημερινή χρήση. Έχω της "Dainese" το "Wave G1" στο "Fourstar D-Dry" μπουφάν που αγόρασα πρόσφατα...

Όσον αφορά κροκόδειλους και θώρακες και μέση ζώνης σαφώς και παρέχουν μέγιστη προστασία αλλά δεν είναι πρακτικά για καθημερινή χρήση (τουλάχιστον τα δύο πρώτα) και φυσικά μιλάω για τον εαυτό μου και μόνο... Κατά εμένα είναι άριστη λύση για πίστα και για ταξίδια...

Ψάχνω συνδιασμό κροκοδείλου και θώρακα (γιλέκο δηλαδή)... Ποιά μάρκα θεωρείται καλύτερη σε αυτά;

φιλικά,
α

Alx 84
29/03/2006, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
Εγώ έχω πάρει προστατευτικό πλάτης Clover, Back Pro-1. Δεν θυμάμαι τιμή όμως. Πολύ βολικό. Προστατεύει από τη ράχη μέχρι και την ουρά σχεδόν. Υπάρχει και το ίδιο περίπου για τοποθέτηση στην πλάτη του μπουφάν.

Κάνει δουλειά. Στις λίγες πτώσεις που είχα, ποτέ δεν τραυμάτισα τη πλάτη μου.

Απλά καταπληκτικό .Έχω την πλάτη του μπουφάν. Είναι το ίδιο σχεδιαστικά χωρίς τα ελλαστικά λουριά και τη ζώνη.

lampros_fazer
30/03/2006, 01:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
Ψάχνω συνδιασμό κροκοδείλου και θώρακα (γιλέκο δηλαδή)... Ποιά μάρκα θεωρείται καλύτερη σε αυτά;

Για κοίτα εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=15479) , έχει αναλυθεί το θέμα...

Alx 84
31/03/2006, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Για κοίτα εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=15479) , έχει αναλυθεί το θέμα...

Ρε παιδιά, μια ερώτηση. Φορώντας την πανωπλία ή έστω τον θώρακα, πώς φοράτε καπάκι και το μπουφάν; Χωράει;;; Εμένα τσου...:sad: :sad: Με τον θώρακα της colori είναι έτοιμο να σκάσει...

anixneyths
31/03/2006, 09:38
το μυστικό κρύβεται στο να κόψει κάποιος τα μακαρόνια...:D