PDA

View Full Version : ΚΡΑΝΟΣ ΓΙΑ ΓΥΜΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ



doken
28/03/2006, 07:31
ψαχνω να παρω ενα κρανος με βαση την ΚΑΛΗ ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ του σε γυμνη μοτοσυκλετα.Τωρα εχω ενα uvex helix rs full carbon,πολυ καλο ελαφρυ και σχετικα αθορυβο αλλα μετα τα 150 σηκωνεται και με πνιγει.Δεν αντεχεται στο ταξιδι.ΠΟΙΟ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ?

DimST
28/03/2006, 08:51
Παρόμοιο πρόβλημα είχα και γώ.
Πήρα ένα Arai RX7 Και ξέμπλεξα μια και καλή.

idi
28/03/2006, 09:14
νομιζω οτι το βασικότερο και αυτο που πρεπει να ψαξεις ειναι οχι τοσο η αεροδυναμική αλλα η τελεια εφαρμογή! να μη "παιζει" το κεφαλι σου μεσα στο κρανος

και να ερχεται "γαντι"!(αρα προσεξε και στην επιλογη του μεγεθους. παρε το στενοτερο που αντεχει το κεφαλι σου)

τα ARAI δεν "ανοίγουν" αρα ειναι πολυ καλη επιλογή

RαNd
28/03/2006, 09:17
Ενα Kiwi Κ500 Goldline που εχω ειναι μια χαρα μεχρι τα 190-200. Κανει πολυ καλη εφαρμογη και αρκετα ελαφρυ . . .

SF
28/03/2006, 09:36
Με το CB και μέχρι τα 180, το X-Lite 901/902 ειναι πολύ καλό. Και υποψιάζομαι όλη η σειρά 8xx/9xx είναι πολύ καλή για head-on αέρα.

doken
28/03/2006, 09:40
ΤΟ UVEX που εχω μαλλον επρεπε να το παρω λιγω μικροτερο,στην αρχη καλο αλλα τωρα εχει λιγα μποσικα δεξια αριστερα,για τα arai ηξερα οτι ειναι κορυφη απο ασφαλεια,στο ματι δεν φαινονται και για τα πιο αεροδυναμικα(χωρις να λεω οτι δεν ειναι).αυτα που εχω προσεξει για πιο αεροδυναμικα μου μοιαζουν τα ogk και 1 uvex με φτερακι πισω σε χρωματα κυψελης,ειναι ομως?η να παω σε κατι πιο καταξιομενο τυπυ arai?

RαNd
28/03/2006, 09:45
Eχω την εντπωση οτι φτερα, λασπωτηρες αεροτομες :cool: και τα ρεστα σε κρανη και ειδικα για γυμνο μηχανακι φερνει αντιθετα αποτελεσματα απο τα αναμενομενα . . .

Tropeas
28/03/2006, 10:54
Εγω είχα το 80χ της Χ-lite αρκετά καλό αλλά το 90χ πολύ καλύτερο!!!

stavrobeis
28/03/2006, 12:02
Shark Rsf -Vision

Πολύ καλό ακόμα και με 200+

idi
28/03/2006, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από doken
...δεν φαινονται και για τα πιο αεροδυναμικα(χωρις να λεω οτι δεν ειναι)....

τα ARAI ΔΕΝ ειναι αεροδυναμικα.... νομιζω οτι ειναι σαφες οτι ειπα ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ....

doken
28/03/2006, 13:13
και θεωρεις οτι η καλη εφαρμογη είναι σημαντικοτερη απο την αεροδυναμικη σε μια γυμνη μοτοσυκλέτα?γιατι αυτο προκυπτει απο αυτα που ειπες ?ρωταω απλα?

RαNd
28/03/2006, 13:18
Αεροδυναμικη δεν εχεις οτι και να κανεις, οποτε κοιτας την εφαρμογη . . .

Αν εχεις πχ το καινουργιο Fazer ολογυμνο
που καταφερνει τρελλο στροβιλισμο λογω της θεσης των οργανων τι να σου κανει και η αεροδυναμικη . .. ? ? ? :confused:

Konti
28/03/2006, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από doken
ΤΟ UVEX για πιο αεροδυναμικα μου μοιαζουν τα ogk



ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ OGK FF4 H' TO AEROBLADE II

ΕΧΟΥΝ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΜΕ ΤΑ ARAI, ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ (ΑΠΟ ΚΟΣΤΟΣ, ΓΥΡΩ ΣΤΑ 500+)!!!

doken
28/03/2006, 13:36
αυτο εχω ,το ολογυμνο, και μετα τα 150 το κρανος απογειωνεται γιαυτο σκευτομαι για καποιο πιο αεροδυναμικο

RαNd
28/03/2006, 13:43
Εχει ενας φιλος ακριβως το ιδιο, '05 μοντελο. Το προβλημα στο μηχανακι αυτο δεν ειναι η αεροδυναμικη, αλλα ο στροβιλισμος απο τα οργανα που δεν ειναι στο κεντρο και η κατασκευη τους δεν βοηθαει την αεροδυναμικη.

Η γνωμη μου ειναι να βαλεις μια ζελατινα, aftermarket κατα προτιμηση, γιατι οι μαμισιες ειναι χαλια

http://www.barracudamoto.it/DettaglioProdotto.aspx?IDP=549&CAT=20&LANG=EN

http://www.optima-production.com/finalstore/catalog/product_info.php?cPath=21_157&products_id=396&language=en

Πιο φτηνο απο κρανος και θα κανουν σιγουρα δουλεια.

doken
28/03/2006, 13:54
με εσωσες,νομιζα οτι δεν ειχε βγει ακομα τιποτα γι αυτο,μηπωσ ξερεις ποιος εχει τις baracouda στην ελλαδα?

RαNd
28/03/2006, 14:01
Δεν εχω δει/βρει αλλα απο Ιταλια τα εξοδα αποστολης ειναι 20? και συντομα θα παρω εγω για το Hornet και ενας φιλος για ενα Fazer. Aν ενδιαφερεσαι την κανονιζουμε μαζικη.

doken
28/03/2006, 14:10
θα κανω μια ερευνα και αν δε τα βρουμε πουθενα εδω,ειμαι μεσα για μαζικη,θα σου πω

slapfish
20/07/2006, 01:50
Katarxin geia se olous.

eimai neo melos kai sintoma tha gino kai mixanokinito melos. se 1-2mines skopeyo na agorasw ena mixanaki to opoio logo stenotitas sta oikonomika kateliksa na min einai papaki alla to ybr-125 tis yamaha. entaksei me exoun doulepsei polloi mexri twra alla nomizw gia prwti mixani-aki einai kali epilogi... (an kai off topic tha ithela kapia gnwmi)

Gia na mpw sto psito twra... ayto pou me kaei panw apo ola einai to kranos kai genika i asfaleia... genika eimai asxetos opote sigxwrestemai... diavasa polla se ayto to forum kai omologo oti niwthw kapws kalitera alla den vrika akrivws ayto pou thelw. opote rwtaw telika:

poio kranos na parw mexri 300E? nomizw de xriazetai pio akrivo kai o typos pou rwtisa gia tin mixani klp mou eipe me 200 eimai kala alla eipa na dwsw kati parapanw. exete na protinetai kapoio? i allitheia einai den exw apofasisei akoma oti thelw kleisto alla mallon pros ta ekei kleinw... exei diafora se asfalia to kleisto apo ayta pou anoigoun?

Telos allo ena off topic erwtima... skeftomai na parw kai kapoio mpoufan... den einai ypervoli etsi? :blush: kamia protasi?

eyxaristw kai perimenw me anypomonisia tis apantiseis sas na mou anoiksoun ta matia...
Dimitris

(an prepei na metaferthei allou ti erwtima mou sigxwreste me...neos gar...)

TROOPER
21/07/2006, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από doken
ψαχνω να παρω ενα κρανος με βαση την ΚΑΛΗ ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ του σε γυμνη μοτοσυκλετα.Τωρα εχω ενα uvex helix rs full carbon,πολυ καλο ελαφρυ και σχετικα αθορυβο αλλα μετα τα 150 σηκωνεται και με πνιγει.Δεν αντεχεται στο ταξιδι.ΠΟΙΟ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ?


μην παρεις κρανος...μηχανακι αλλαξε!!!!!!!!!!!!!!!

παρε 1 φερινγκατο να σε δει ο θεος!!!!!!!!!!!!!!!:beer:

EVI
21/07/2006, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μην παρεις κρανος...μηχανακι αλλαξε!!!!!!!!!!!!!!!

παρε 1 φερινγκατο να σε δει ο θεος!!!!!!!!!!!!!!!:beer:


μην τον ακουτε τον κουλο μου φιλο εεεεε καλο μου ηθελα να πω



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

TROOPER
21/07/2006, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
μην τον ακουτε τον κουλο μου φιλο εεεεε καλο μου ηθελα να πω



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


κουλος εγω ρε βλημα??????????????

κοιτα ποια μιλαει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


:wave2:

υ.γ το αυτοκολητο θελω ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε:D

EVI
21/07/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
[

:wave2:

υ.γ το αυτοκολητο θελω ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε:D [/B]



αυτοκολιτο θες?


ναι ε?

οκ ποιος ειναι ο πιο γρηγορος απο εμας τους 2 ?

για απαντα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
21/07/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
αυτοκολιτο θες?


ναι ε?

οκ ποιος ειναι ο πιο γρηγορος απο εμας τους 2 ?

για απαντα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


εγω!!!!

κρατα το αυτοκολητο για παρηγορια......:a9: :a9: :a9:

EVI
21/07/2006, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω!!!!

κρατα το αυτοκολητο για παρηγορια......:a9: :a9: :a9:

οκ το κραταω


:wave2:


οπως και ναχει το πατατοφειζερ της γιαταμπαζα δε σε βοηθα βαλεντινο μου


αχαχαχχαχαχαχαχ



παναθεμα σε που σε ξερω απο 5 χρονων ΣΕ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΡΕ


:lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
21/07/2006, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
οκ το κραταω


:wave2:


οπως και ναχει το πατατοφειζερ της γιαταμπαζα δε σε βοηθα βαλεντινο μου


αχαχαχχαχαχαχαχ



παναθεμα σε που σε ξερω απο 5 χρονων ΣΕ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΡΕ


:lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:


valentino?????

με καποιον αλλο θα με μπερδευεται δεσποινις!!!!!!!!!!!!

εγω παντως εχω yamaha fazer 600 rwnkapo 3+παρ τα @@μου και σας εχω ολους ,περναω απο πανω σασ,χριστε μου παραλληρω!!!!!!!

και γαμω της καβας το λαο ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

αι σιχτιρ καβλακι μπαι-(γκει-αδερφες)κερς!!!!!!!!!!!!!!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
21/07/2006, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER



και γαμω της καβας το λαο ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

αι σιχτιρ καβλακι μπαι-(γκει-αδερφες)κερς!!!!!!!!!!!!!!!!






χμμ.......κοιτα να δεις καπου εχω την φωτογραφια ΠΟΥ ΠΙΝΕΙΣ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΒΑΣΑΚΙΔΕΣ


οΕο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



βρωμερο σκουλικι








ρε μπαγλαμα το ποδι μου εχει πρηστει και νομιζω θελω φυσικοθεραπεια

ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΦΙΛΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ

TROOPER
21/07/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
χμμ.......κοιτα να δεις καπου εχω την φωτογραφια ΠΟΥ ΠΙΝΕΙΣ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΒΑΣΑΚΙΔΕΣ


οΕο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



βρωμερο σκουλικι








ρε μπαγλαμα το ποδι μου εχει πρηστει και νομιζω θελω φυσικοθεραπεια

ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΦΙΛΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ


επινα καφε τοτε που σας περασα σαν σταματημενους!!!!!

ειμαι βρωμερο σκουλικι ναιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!

βρε κοντραμπασο παρε με τηλεφωνο!!!!!!

τι σκατα φιλος ειμαι???????????το αυτοκολητακι που λεγαμε......:a22:

idi
21/07/2006, 14:25
spammers

ban ! :smokin:

TROOPER
21/07/2006, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
spammers

ban ! :smokin:


:a36: :a43:

:rotflmao: :rotflmao: