PDA

View Full Version : ΣΤΡΩΣΙΜΟ!!



costas81
28/03/2006, 11:18
Καλημερα παιδια!
Έχω ενα vstrom 650 με 2500 km!
Χτες βαρκιζα δεν αντεξα σε ενα φαναρι αναμεσα σε 2 S2000 και κατι saxoralla που ακολουθουσαν και τις ανοιξα ολες κοφτες!
Φυσικα με εβγαλε ασπρο προσωπο το stromaki αφηνοντας πισω ολα τα κουτακια και με καλη διαφορα!


Ερωτηση?
1)Στα ποσα χιλιομετρα θα δω τον κινητηρα μου να ανηγει κανονικα?
2)Μηπως ειναι νωρις απο θεμα χιλιομετρων να κανω τετοια ανοιγματα?
Μεχρι τα ποσα χιλιομετρα θα πρεπει να αποφευγω τετοια ανοιγματα?


Βοηθηστε με παιδια γιατι με εχουν πιασει οι τυψεις μου!Μηπως βιαστηκα να την ανοιξω?

braingd
28/03/2006, 11:27
Καλή ερώτηση,
Βασικά η απάντηση που θα σου δώσω είναι γενική και όχι για το Vstrom αλλά λογικά δεν έχει διαφορές.

Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι μετά τα 1500 μπορείς να το ανοίγεις σταδιακά και όχι απότομα για λίγα χιλιόμετρα ακόμα μετά μπορείς να το "καις" όποτε θέλεις εσύ.

Εάν έχω λάθος ας με διόρθωση κάποιος.

:wave2: :wave2:

costas81
28/03/2006, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από braingd
Καλή ερώτηση,
Βασικά η απάντηση που θα σου δώσω είναι γενική και όχι για το Vstrom αλλά λογικά δεν έχει διαφορές.

Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι μετά τα 1500 μπορείς να το ανοίγεις σταδιακά και όχι απότομα για λίγα χιλιόμετρα ακόμα μετά μπορείς να το "καις" όποτε θέλεις εσύ.

Εάν έχω λάθος ας με διόρθωση κάποιος.

:wave2: :wave2:


Χθες ειχα αφηνιασει δεν καταλαβαινα τιποτα!
Ακουσα και τους κοφτες κανα δυο τρεεις με δευτερα και τριτη!
Τι θελω και κατεβαινω λιμανακια αφου με ξερω οτι ειμαι μ@@@κας και δεν μπορω να συγκρατηθω!
Σημερα με εχουν πιασει οι ενοχες μου!

athandim
28/03/2006, 11:49
Αυτό που έκανες δεν απαγορεύεται από το manual...άρα δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις τύψεις.

Για μένα πολύ βασικό είναι να προθερμαίνω πάντα τον κινητήρα : στο ρελαντί μέχρι την πρώτη παύλα και στη συνέχεια σε χαμηλές στοφές ( εν κινήσει), μέχρι να βγουν και οι τρεις....

Υπάρχουν μερικά πολύ καλά post στο θέμα μας που αξίζουν (και από κατόχους V-strom) :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=3924&highlight=%F3%F4%F1%2A%F3%E9%EC%EF

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=3234&highlight=%F3%F4%F1%2A%F3%E9%EC%EF

:wave2:

costas81
28/03/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Αυτό που έκανες δεν απαγορεύεται από το manual...άρα δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις τύψεις.

Για μένα πολύ βασικό είναι να προθερμαίνω πάντα τον κινητήρα : στο ρελαντί μέχρι την πρώτη παύλα και στη συνέχεια σε χαμηλές στοφές ( εν κινήσει), μέχρι να βγουν και οι τρεις....

Υπάρχουν μερικά πολύ καλά post στο θέμα μας που αξίζουν (και από κατόχους V-strom) :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=3924&highlight=%F3%F4%F1%2A%F3%E9%EC%EF

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=3234&highlight=%F3%F4%F1%2A%F3%E9%EC%EF

:wave2:

Αν δεν πιασει δευτερη γραμμη στο ρελαντι δεν ξεκιναω ποτε!
ΠΟλλες φορες κατεβαινω απο το σπιτι την βαζω μπροστα την αφηνω να ζεστενετε ανεβαινω και ετοιμαζομαι σιγα σιγα και οταν ξανακατεβω να ξεκινησω ειναι στις τρεις!
Αυτο στανταρ και οσο χιλιομετρα να χει θα το κανω
Απλα ρωταω για το αν επρεπε αποτα 2500 να την σκισω η επρεπε να συγκρατηθω λιγακι ακομα!
Τωρα οσο για το μανουαλ εγω δεν το εμπιστευομαι!

athandim
28/03/2006, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Απλα ρωταω για το αν επρεπε αποτα 2500 να την σκισω η επρεπε να συγκρατηθω λιγακι ακομα!
Στο τεύχος 330 του ΜΟΤΟ υπάρχει ένα τεχνικό για το στρώσιμο του κινήτηρα...

Εκεί λοιπόν γράφει οτι αν ζορίσεις τον κινήτηρα στα κόκκινα μια-δυο φορές στη διάρκεια του στρωσίματος απλά διακόπτεις τη διαδικασία του στρωσίματος, χωρίς παρενέργειες (και τη συνεχίζεις μετά). Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα, αφού δεν χτυπάς κόκκινα συνέχεια...


Σημ: Το συγκεκριμένο τεύχος το θεωρώ από τα (ελάχιστα) πολύ καλά τεύχη...Έχει το mega test on-off (από Όλυμπο σε Τσουμέρκα) και το τεχνικό περί στρωσίματος με φθορές μετάλων, λάδια και άλλα χρήσιμα...Αξίζει να το ζητήσεις από το no-limits :wave2:

OldMan
28/03/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
αν ζορίσεις τον κινήτηρα στα κόκκινα μια-δυο φορές στη διάρκεια του στρωσίματος απλά διακόπτεις τη διαδικασία του στρωσίματος, χωρίς παρενέργειες (και τη συνεχίζεις μετά).

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Άσχημο ζήτημα άνοιξες...!!!

Το παραπάνω ισχύει ΜΟΝΟ αν στο μοτέρ έχεις Ορυκτέλαιο (ούτε καν Ημισυνθετικό), για λόγους που δεν είναι του παρόντος !!

Το θέμα είναι ΠΟΣΟΙ (και ποιοι) από τους κατασκευαστές (και τους αντιπροσώπους - εισαγωγείς) βάζουν ορυκτέλαιο στο "πρώτο" λάδι τους ...???

Innersense
28/03/2006, 12:46
OldMan στο πρώτο service στα 1500km αλλάζουν λαδάκια κατά βούληση του ιδιοκτήτη.

οπότε ο κώστας μπορεί να σου απαντήσει τι έβαλε.

πάντως εμένα γενικά το θέμα δεν μου φαίνεται υπερβολικό (με 2500km γραμμένα να πάει κόφτες και ειδικά αν όπως λέει το προσέχει πάντα και το ζεσταίνει πριν ξεκινήσει πράγμα εξίσου σημαντικό) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι προληπτικά τουλάχιστον θα το έκανα ποτέ αυτό.

Cpt. Haddock
28/03/2006, 12:52
Μια γενικότερη ερώτηση περι στρωσίματος.

Παλιότερα (τα χρόνια εκείνα τα παλιά... :lol: ), το στρώσιμο του κινητήρα είχε το νόημα να "τριφτούν" μεταξύ τους τα μέταλα, να φύγουν οι - όποιες - ανοχές και, κυρίως, να καθαριστούν από ρινίσματα-υπολείματα τηε κατασκευής. Εξ' ου και η αλλαγή των πρώτων λαδιών (που αν δεν κάνω λάθος έχουν και άλλο ιξώδες).

Αυτό είχε να κάνει με το γεγονός οτι η κοπή των μετάλων δεν είχε την ακρίβεια που έχει σήμερα.

Οι cnc τόρνοι που δουλεύουν με λέιζερ έχουν τόση ακρίβεια ωστε δεν αφήνουν κατάλοιπα.

Άρα, έχει ακόμα νόημα το "στρώσιμο";

Στα αυτοκίνητα πχ, έχει - πρακτικά - καταργηθεί.



:confused:

costas81
28/03/2006, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
OldMan στο πρώτο service στα 1500km αλλάζουν λαδάκια κατά βούληση του ιδιοκτήτη.

οπότε ο κώστας μπορεί να σου απαντήσει τι έβαλε.

πάντως εμένα γενικά το θέμα δεν μου φαίνεται υπερβολικό (με 2500km γραμμένα να πάει κόφτες και ειδικά αν όπως λέει το προσέχει πάντα και το ζεσταίνει πριν ξεκινήσει πράγμα εξίσου σημαντικό) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι προληπτικά τουλάχιστον θα το έκανα ποτέ αυτό.

Στα 1150 τα αλλαξα τα λαδακια και εβαλα ημισυνθετικα της motul αυτα που προτινει η suzuki!
Την πραγματικη αποδοση του κινητηρα στα ποσα χιλιομετρα την περιμενουμε?

Το εφαγα φιλαρακια χθες του αλλαξα τα φωτα!
Αλλα δεν μπορουσα να κρατηθω ημουνα αναμεσα στα s2000 και ενας φιλος του απο διπλα με saxo του φωναζε ''ΦΥΓΕ ΠΙΤΑ ΠΑΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ!!!''
Τρελαθηκα!!!
Λεω εδω θα το καψω αλλα δεν θα με περασετε!
Εφυγα σηκωμενος και με το που πατησε κατω η μουρη εσκασα την δευτερα τριτη και μην τον ειδατε τον παναγί!

Σταματησα στο επομενο φαναρι ολο περηφανια και καμαρι!Το λεω και χτυπαει η κλαρδια μου σαν πουτ^%@να!

OldMan
28/03/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μια γενικότερη ερώτηση περι στρωσίματος.
........................................................................
Άρα, έχει ακόμα νόημα το "στρώσιμο";

Ναι ρε φιλαράκι, ωραιος είσαι !!!

Εσύ να χαζεύεις (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=333162#post333162) τι θα γίνει με τους κώλους και μεις να σοτ απαντάμε περί στρωσίματος μετάλλων και περί "ορέων και κοιλάδων" !!!

Έτσι την πάτησα με τον KaTaNa και έχασα τις φωτό !!!



:lol: :beer: :lol:

braingd
28/03/2006, 13:09
Αυτοί με τα κουτιά νομίζουν ότι μπορούν αν περάσουν μια μηχανή στην εκκίνηση αλλά σχεδόν πάντα τρώνε σκόνη.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
28/03/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι ρε φιλαράκι, ωραιος είσαι !!!

Εσύ να χαζεύεις (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=333162#post333162) τι θα γίνει με τους κώλους και μεις να σοτ απαντάμε περί στρωσίματος μετάλλων και περί "ορέων και κοιλάδων" !!!

Έτσι την πάτησα με τον KaTaNa και έχασα τις φωτό !!!



:lol: :beer: :lol:

Αφού είμαι multi tasking (sic) λέμεεεεε !!!

για πες τώρα....



κι εγώ τις έχασα πάντως... :sad:


:rotflmao: :rotflmao:

Reignman
29/03/2006, 10:39
Σε συζητήσεις που έχω κάνει με φίλους (μηχανικούς και μη) έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα. Προσοχή κατά το στρώσιμο (μέχρι τα 1800 χλμ για το δικό μας αν θυμάμαι καλά) και μετά μπορείς να το "σκίσεις" ελεύθερα. Προσωπικά δεν το κάνω, αλλά από τη στιγμή που τα μέταλλα έχουν πατήσει μεταξύ τους δεν υπάρχει πρόβλημα. Στην τελική δεν το συνηθίζεις και το μηχανάκι σου δεν ήταν κρύο, οπότε όλα καλά. Τώρα για το πότε ανοίγει το μηχανάκι... Ο κολλητός μου είπε πως το δικό του άνοιξε μετά τις 20000 χλμ. και δεν έχω λόγους να μην τον πιστέψω... :)

Tropeas
29/03/2006, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Reignman
Σε συζητήσεις που έχω κάνει με φίλους (μηχανικούς και μη) έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα. Προσοχή κατά το στρώσιμο (μέχρι τα 1800 χλμ για το δικό μας αν θυμάμαι καλά) και μετά μπορείς να το "σκίσεις" ελεύθερα. Προσωπικά δεν το κάνω, αλλά από τη στιγμή που τα μέταλλα έχουν πατήσει μεταξύ τους δεν υπάρχει πρόβλημα. Στην τελική δεν το συνηθίζεις και το μηχανάκι σου δεν ήταν κρύο, οπότε όλα καλά. Τώρα για το πότε ανοίγει το μηχανάκι... Ο κολλητός μου είπε πως το δικό του άνοιξε μετά τις 20000 χλμ. και δεν έχω λόγους να μην τον πιστέψω... :)
Εξαρτάται την χρήση,
καταρχάς ακολουθήστε ευλαβικά τι λέει ο κατασκευαστής ,
δηλαδή,
μέχρι τα 800χλμ έως 5000στροφές
μέχρι τα 1000χλμ έως 7500στροφές
και μετά έως 10500στροφές όπου ξεκινάνε και τα κόκκινα και στις 11500 αρχίζει ο κόφτης.
εγω το ακολούθησα αυτό είδα το μηχανάκι απο την αρχή 2500-3000 χλμ και αντποκρινόταν πολλή όμορφα και όσοι το δοκιμάσαν μου χαν πει τότε ότι έχει ανοίξει καλά ο κινητήρας ,
και τελικά άνοιξε τελείως στα 31900χλμ που :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

...με λίγα λόγια ακολουθάτε τις συμβουλές κατασκευαστή μέχρι την λήξει της εγγύησης, μετά...

Η ουσία είναι πως το κάνεις το στρώσιμο,
θέλει συνεχή εναλλαγή στροφών , προοδευτικά με το πέρας των χιλιομέτρων, και ποτέ στην αρχή απότομα...
αργότερα μετά τα 1000 χιλιόμετρα, λίγο πιο απότομα που και που μέχρι την πρώτη σκάλα, αφου πλέον έχουν ανέβει οι στροφές του στρωσίματος στις 7500, και τέλος ομαλά και αργότερα πιο απότομα ανοίγματα στα ρεπρίζ...

Αν κάνω κάνα λάθος ευχαρίστως διορθώστε με...

dvavoul
29/03/2006, 16:12
Παιδιά εγώ έχω κάνει τα πρώτα 500χλμ. εχθές την έβγαλα εθνική και κατέβηκα Αθήνα. Σε όλη την διαδρομή είχα "ΦΑΓΟΥΡΑ" στο χέρι, αλλά έκανα υπομονή. Την πήγα μέχρι 4000 στροφές αλλά κάπου κάπου μου 'φευγε μέχρι τις 5000. Μήτσο λέω κρατήσου γιατί οι "ΣΤΡΟΦΕΣ ΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ" και θα έχεις τύψεις μετά σάν τον costas81.
Πάντως ο αντιπρόσωπος της suzuki στην Χαλκίδα μου είπε μέχρι τα 1000χλμ. να την δουλεύω στις 3500 με 4000 στροφές, και στα 1000 ή άν θέλω λίγο νωρίτερα να πάω για την πρώτη αλλαγή λαδιών. Σημασία έχει λέει να φύγει το πρώτο "γρέζι".
Ρε παιδιά οι αλλαγές στις ταχύτητες κοπανάνε λίγο ή δέν την έχω συνηθήσει ακόμα;;;;;;;

costas81
29/03/2006, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul

Ρε παιδιά οι αλλαγές στις ταχύτητες κοπανάνε λίγο ή δέν την έχω συνηθήσει ακόμα;;;;;;; [/B]

Οχι ιδιαιτερα δεν θα το ελεγα!
κατσε να στρωσει και το σασμανακι!

nassosxlvbros
29/03/2006, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Χθες ειχα αφηνιασει δεν καταλαβαινα τιποτα!
Ακουσα και τους κοφτες κανα δυο τρεεις με δευτερα και τριτη!
Τι θελω και κατεβαινω λιμανακια αφου με ξερω οτι ειμαι μ@@@κας και δεν μπορω να συγκρατηθω!
Σημερα με εχουν πιασει οι ενοχες μου!



μετα τα 1000 κμ σκιστο οσο θες...κι αν αισθανεσαι ενοχες τι να πω και γω που το τελικιασα στα 500 κμ;
(ε,να ξερουμε και τι πηραμε...)
:beer:

nassosxlvbros
29/03/2006, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Αν δεν πιασει δευτερη γραμμη στο ρελαντι δεν ξεκιναω ποτε!
ΠΟλλες φορες κατεβαινω απο το σπιτι την βαζω μπροστα την αφηνω να ζεστενετε ανεβαινω και ετοιμαζομαι σιγα σιγα και οταν ξανακατεβω να ξεκινησω ειναι στις τρεις!
Αυτο στανταρ και οσο χιλιομετρα να χει θα το κανω
Απλα ρωταω για το αν επρεπε αποτα 2500 να την σκισω η επρεπε να συγκρατηθω λιγακι ακομα!
Τωρα οσο για το μανουαλ εγω δεν το εμπιστευομαι!


1ον.το να το αφηνεις ενα ολοκληρο τεταρτο στο ρελαντι να ζεσταινεται κανεις το ιδιο κακο αν το σκιζεις κρυο...γιατι;ο κινητηρας δεν σηκωνει λαδια και λειτουργει ουσιαστικα ΧΩΡΙΣ ΛΙΠΑΝΣΗ !!!:nono: κακη εως κακιστη συνηθεια...
2ον. το να αφηνεις ΑΦΥΛΑΚΤΗ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ δεν ειναι και οτι πιο υπευθυνο...ακομα και σε 100% ελεγχομενο χωρο ειναι απλα ανουσιο...
3ον. (τα καλα νεα τωρα):
ΣΚΙΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!
4ον (ελα δεν εχει αλλο)Ξερεις,το φακιν μανουαλ δε το γραφει ουτε φιλολογος ουτε κανας μαστορακος που τελειωσε με 11 τη σχολη...το γραφει ολακερος κατασκευαστης...κι αν δε το εμπιστευεσαι και πραττεις (και εμπιστευεσαι ) τα των μαστορων...ε,τι να πω...μεγαλο παιδι εισαι κατι θα ξερεις....:)

zoudis
30/03/2006, 11:34
Mprabo re nassosxlvbros !!!


:winka: :winka: :winka:

ME YPERKALYPSES SE OLA !

EUGE :beer: :beer:

APSOGOS !!! :wave2: :wave2:




respect.

nassosxlvbros
30/03/2006, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
Mprabo re nassosxlvbros !!!


:winka: :winka: :winka:

ME YPERKALYPSES SE OLA !

EUGE :beer: :beer:

APSOGOS !!! :wave2: :wave2:




respect.

skiste ta sidera me storgh,xexexe


:beer: :beer: :beer: :) ;)

MISKIN
30/03/2006, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μια γενικότερη ερώτηση περι στρωσίματος.

Παλιότερα (τα χρόνια εκείνα τα παλιά... :lol: ), το στρώσιμο του κινητήρα είχε το νόημα να "τριφτούν" μεταξύ τους τα μέταλα, να φύγουν οι - όποιες - ανοχές και, κυρίως, να καθαριστούν από ρινίσματα-υπολείματα τηε κατασκευής. Εξ' ου και η αλλαγή των πρώτων λαδιών (που αν δεν κάνω λάθος έχουν και άλλο ιξώδες).

Αυτό είχε να κάνει με το γεγονός οτι η κοπή των μετάλων δεν είχε την ακρίβεια που έχει σήμερα.

Οι cnc τόρνοι που δουλεύουν με λέιζερ έχουν τόση ακρίβεια ωστε δεν αφήνουν κατάλοιπα.

Άρα, έχει ακόμα νόημα το "στρώσιμο";

Στα αυτοκίνητα πχ, έχει - πρακτικά - καταργηθεί.



:confused:

:wave2:
Τα cnc είναι η δουλειά μου και από όσο ξέρω cnc τόρνος λέιζερ δεν υπάρχει. Το λέιζερ στη βιομηχανία κατά τη ταπεινή μου άποψη χρησιμοποιείται μόνο στη κοπή νομίζω. Εξαρτήματα όπως έμβολα, πείροι, ελατήρια,οδηγοί,βαλβίδες,κλπ κατασκευάζονται σε cnc τόρνους,φρέζες και ρεκτίφιε(επιφυλάσομαι για τα γρανάζια). Ενα ελατήριο ας πούμε με επικάλυψη χρωμίου πως θα φτιαχτεί με λέιζερ; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλα τα εξαρτήματα ενός κινητήρα χρειάζονται στρώσιμο, ακόμα και των κουτιών, απλώς στρώνονται στο εργοστάσιο. Άλλωστε άλλες ανοχές έχει το ATOS της γυναίκας μου και άλλες το V-STROM 1000 του κουνιάδου μου!
:beer:

zoudis
31/03/2006, 09:34
Τα cnc είναι η δουλειά μου και από όσο ξέρω cnc τόρνος λέιζερ δεν υπάρχει. Το λέιζερ στη βιομηχανία κατά τη ταπεινή μου άποψη χρησιμοποιείται μόνο στη κοπή νομίζω.

Το λειζερ χρησιμοποιήται στη βιομηχανία και στις εργαλειομηχανές τόσο για το calibration αυτών, όσο και για μετρήσεις. Επίσης τελευταία και για "οδηγός" του κοπτικού, του tool δηλαδή, αλλά όχι για να κόψει. Indeed, CNC εργαλειομηχανή που να κόβει το λειζερ δεν παίζει. Το λειζερ μπορει να κοψει, αλλα οχι με ακριβεια και οι ανοχές ειναι σχετικά τεραστιες, δεδομένου ότι μιλάμε για ΜΕΚ τι σημερον ημέρα μάλιστα. Το λειζερ μπορει να κοψει τσιμέντο πχ (και άλλα υλικά) με μεγάλη ακρίβεια.

Κατα τα άλλα έχει δίκιο ο Μισκιν.

Απλά ρε παιδια, ακουλουθήστε τις οδηγίες που δίνει ο κατασκευαστης, στεγνά, και τίποτα άλλο....δεν χρειάζονται υπερβολες :nono:, Μηχανικοι (από γαμάτα) Πολυτεχνεια τις γράψαν, οχι μαστοράντζες....

:wave2:

catmaster
31/03/2006, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από MISKIN
:wave2:
Τα cnc είναι η δουλειά μου και από όσο ξέρω cnc τόρνος λέιζερ δεν υπάρχει. Το λέιζερ στη βιομηχανία κατά τη ταπεινή μου άποψη χρησιμοποιείται μόνο στη κοπή νομίζω. Εξαρτήματα όπως έμβολα, πείροι, ελατήρια,οδηγοί,βαλβίδες,κλπ κατασκευάζονται σε cnc τόρνους,φρέζες και ρεκτίφιε(επιφυλάσομαι για τα γρανάζια). Ενα ελατήριο ας πούμε με επικάλυψη χρωμίου πως θα φτιαχτεί με λέιζερ; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλα τα εξαρτήματα ενός κινητήρα χρειάζονται στρώσιμο, ακόμα και των κουτιών, απλώς στρώνονται στο εργοστάσιο. Άλλωστε άλλες ανοχές έχει το ATOS της γυναίκας μου και άλλες το V-STROM 1000 του κουνιάδου μου!
:beer:

+1
Κανενα CNC με βηματικο μοτερ (αν δεν κανω λαθος αυτα πλεον χρησιμοποιουνται σε φρεζες) δεν εχει την ακριβεια για μηδεν ανοχες για μεταλλα που ερχονται σε επαφη μεταξυ τους σε δυσκολες συνθηκες.Οι ανοχες θελουμε να πλησιαζουν το ιδανικο οταν ο κινητηρας ειναι στην ιδανικη θερμοκρασια λειτουργιας του.
Παρτε απο ενα συνεργειο ενα πιστονι και μετρηστε το με το παχυμετρο απο τις φουστες και καθετα στο πιρο του.Μετρηστε το και απο την αλλη πλευρα.Θα παρουμε το ιδιο νουμερο??
:nono:
Επισης για το στρωσιμο και γενικα για την σωστη λειτουργια του κινητηρα οι περισσοτεροι γνωριζουμε πως βαζουμε μπροστα αλλα κανενας δεν εχει αναφερθει στο σβησιμο...

Στα τεχνικα δεν ειμαστε??

ΠαλιΑνθρωπα το διαβαζεις αυτο??
Καλα λεω η παλι με πειραξαν οι ρακες εχτες??:lol: :lol:

:wave2:

Cpt. Haddock
31/03/2006, 10:28
Ρε παίδες προφανώς δεν εννοούσα οτι οι τόρνοι κόβουν με λέιζερ...

Απλά επιτυγχάνουν μεγαλύτερη ακρίβεια.

Μη μου πειτε οτι ένας κινητήρας πλέον έχει τις κατασκευαστικές ανοχές που είχε πριν 10 ή 20 χρόνια.

Γι' αυτό λέω οτι μήπως το "στρώσιμο" όπως το ξέραμε δεν είναι πλεον τόσο απαραίτητο.

Από την άλλη υπάρχει ένας τύπος (αμερικάνος νομίζω) που υποστηρίζει (έχει και site) ότι το καλύτερο στρώσιμο το πετυχαίνεις αν τον σκίσεις τον κινητήρα εξ' αρχής.

:confused:

(δεν θα το έκανα)