PDA

View Full Version : fz6 fazer 2004 ...ίδωμεν το φώς το αληθινό



THEOD
15/04/2004, 16:58
Εδώ και λίγο καιρό ψάχνω το θέμα των φώτων του νέου FZ6 Fazer.
Οι κάτοχοί του ήδη ξέρουν ότι στα νέα μηχανάκια για λόγους συμμόρφωσης με τις κοινοτικές οδηγίες, μόνο ο ένας προβολέας ανάβει στην χαμηλή σκάλα.
Όσο και καλός να είναι αν άναβαν και οι δύο θα ήταν καλύτερα.
Ε.. λοιπόν σας πληροφορώ ότι ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ
Το έκανα χθές και σας βεβαιώνω ότι το μηχανάκι ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ για να ανάβουν και οι 2 προβολείς. Έχει ήδη έτοιμη τα 4/5 της καλωδίωσης και φοράει από την μαμά του διπλή λάμπα (Η4) στον αριστερό προβολέα (αρ όπως κάθεσαι πάνω).
Λόγω όμως των κανονισμών χρησιμοποιεί μόνο την μία σκάλα και αυτό μόνο στην μεγάλη δέσμη.
Το μόνο που χρειάζεται είναι να τραβήξεις την αντίστοιχη γραμμή από τον κοννέκτορα στο ντουι της λάμπας και ΒΟΥΑΛΑ.
Ξαφνικά αποκτάς με μηδέν κόστος άψογα και δυνατά φώτα όπως και στο προηγούμενο fzs600 !
Φυσικά είναι λίγο βαβουροδουλειά να ξεθάψεις τον κοννέκτορα από εκεί που βρίσκεται (μπροστά και κάτω από την μπαταρία μέσα σε μια εσοχή του πλαισίου) αλλά χωρίς κόπο δεν γίνεται τίποτα.
Αν εξαιρέσεις την δουλειά το μόνο άλλο που χρειάζεται είναι 50 πόντοι καλώδιο και ένα φίς για το ντουι της λάμπας - κόστος μετατροπής 50λεπτά !!!
Η όλη μετατροπή είναι 100% ασφαλής μια και το μηχανάκι εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης κυκλοφορεί με τα 2 φώτα να ανάβουν στην μεσαία σκάλα όπως ακριβώς μετά την μετατροπή.
Εγώ το έκανα, και χθές το βράδι φχαριστιόμουνα να κυκλοφορώ.
Για να μην σας περιγράφω τώρα όλη την διαδικασία, αν κάποιος θέλει να το κάνει ας πεταχτεί μέχρι τον ΤΣΕΣΜΕΛΗ στην Θεοφιλοπούλου τηλ. 210-9242792 (εξουσιοδοτημένο YAMAHA) και θα του το κάνει γρήγορα και φαντάζομαι με μικρό έως ασήμαντο κόστος
Φυσικά και εγώ και αυτός ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά μέχρι να το κάνουμε, και κυρίως να βεβαιωθούμε 100% ότι είναι όντως σίγουρο και δεν θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στα ηλεκτρικά. Ήταν βλέπετε τόσο απλό που δεν μπορούσαμε να το πιστέψουμε… Τι να κάνουμε ο πρώτος πάντα πληρώνει το τίμημα.
Εσείς οι υπόλοιποι είστε οι τυχεροί...

bartman
15/04/2004, 17:38
Το ρελέ ΣΙΓΟΥΡΑ κρατάει το φορτίο από τις δύο λάμπες ;;;;

THEOD
15/04/2004, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartman
Το ρελέ ΣΙΓΟΥΡΑ κρατάει το φορτίο από τις δύο λάμπες ;;;;

Σίγουρα, αφού όταν κυκλοφορείς με την μεγάλη σκάλα, αναβοντας και οι δύο προβολείς το συνολικό wattage είναι το ίδιο.
Η ΜΟΝΗ περίπτωση να αυξάνει η καταναλωση ρεύματος είναι όταν πατάς το σινιάλο και ανάβουν ταυτόχρονα τα πάντα, αυτό όμως είναι στιγμιαίο και δεν επηρεάζει.
Το ξαναλέω, το μηχανάκι είναι φτιαγμένο για να δουλεύει έτσι, απλώς αυτά που έρχονται στην Ευρώπη δεν έχουν το τελευταίο κομμάτι της καλωδίωσης.
Η άλλη περίπτωση είναι το μηχανάκι να σχεδιάστηκε έτσι και την τελευταία στιγμή να προέκυψαν οι νέοι κανινισμοί, οπότε αντί να επανασχεδιάσουν τους προβολείς ήταν πιο εύκολο και φτηνότερο απλώς να αποσυνδέσουν τον ένα προβολέα στην χαμηλή σκάλα.
Σε κάθε περίπτωση μετά την μετατροπή το μηχανάκι έχει φωτούκλες (ταυτόχρονα άλλαξα και τις λάμπες με Philips Vision-plus που αυξάνουν ακόμα περισσότερο το διαθέσιμο φως), και δεν δείχνει κανένα σημάδι ότι κάτι υπερφορτίζεται.
Αν το ψάξεις θα δείς ότι έχω δίκιο .

bartman
16/04/2004, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Σίγουρα, αφού όταν κυκλοφορείς με την μεγάλη σκάλα, αναβοντας και οι δύο προβολείς το συνολικό wattage είναι το ίδιο.
.
.
.
Αν το ψάξεις θα δείς ότι έχω δίκιο .

Αν και δεν έχω δει το ηλ. διάγραμμα του, το μηχανάκι πρέπει να έχει ξεχωριστό ρελέ για την μεγάλη σκάλα και ξεχωριστό για την μικρή (Όπως στο YZF-R6 του οποίου το ηλ. διάγραμμα έχω).

Μπορεί να είναι ακριβώς όπως τα λες...αλλά μπορεί και να τσιγκουνεύτηκαν το ρελέ και να έβαλαν μικρότερο....αυτό θέλει ψάξιμο.....

:beer:

THEOD
23/04/2004, 11:41
Λίγο μετά με την πιο πάνω μετατροπή άλλαξα τις ορίτζιναλ λάμπες με τις OSRAM Silvrestar (ίδιας κατασκευής και απόδοσης με τις PHILPS Vision-Plus) και όντως δίνουν ισχυρότερο φώς στα ίδια Watt.
To FZ6 χρειάζεται μια λάμπα Η4 και μια Η7.
Το συνολικό αποτέλεσμα της μετατροπής σε συνδυασμό με τις νέες λάμπες είναι απίστευτο.
Το φως πολύ και κατανεμημένο σε όλο το πλάτος του δρόμου στην χαμηλή σκάλα, ενώ και στην μεγάλη σκάλα λόγω της νέας λάμπας είναι αρκετά καλύτερο.
Αν ανεβάσω και μιά ιδέα την ρύθμιση, (μέχρι του σημείου που δεν ενοχλεί τους απέναντι) θα γίνουν ακόμα καλύτερα και σπάνια θα χρειαστεί να καταφεύγω στην μεγάλη σκάλα.
Κόστος λαμπών περίπου 26 ευρώ.

Σίγουρα πια δεν υπάρχει καμμία παρενέργεια στα ηλεκτρικά της μηχανής από την μετατροπή, και σίγουρα εκτός από τα καλύτερα φώτα το βράδι είσαι πολύ πιο ορατός την ημέρα από τους υπόλοιπους οδηγούς των αυτοκινήτων.

ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ !

Gladiator
12/07/2004, 14:07
Τις λάμπες από που τις πήρες.

THEOD
12/07/2004, 14:53
Σε οποιοδήποτε κατάστημα με σχετικά είδη αυτοκινήτου.

Αν τα οικονομικά είναι στενόχωρα άλλαξε μόνο την Η4.
Η Η7 που φοράει από μαμά είναι πολύ καλή και δεν θα δεις μεγάλη διαφορά όσο στην Η4. Προτίμησε την osram Silverstar η την Philps vision-plus.
Αν κάνεις και την μετατροπή θα έχεις φωτούκλες....

Επι τη ευκαιρία, για όσους έχουν ενδοιασμούς για τυχόν προβλήματα που προκαλέσει η μετατροπή, είμαι ήδη στον 3ο μήνα σχεδόν χωρίς το παραμικρό.
Και από πλευράς μπαταρίας παίρνει μπρός με το πρώτο άγγιγμα της μίζας παρ' όλο που δεν κυκλοφορεί συνέχεια και μένει μέρες ολόκληρες με τον συναγερμό...

THEOD
20/09/2004, 23:10
Για όσους ενδιαφέρονται να κάνουν μόνοι τους την «μετατροπή» ορίστε μερικές οδηγίες.
Και βάζω τα εισαγωγικά στην λέξη γιατί δεν το θεωρώ "μετατροπή".
Το μηχανάκι ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ να δουλεύει με τους 2 προβολείς στην χαμηλή σκάλα, απλά λόγω κανονισμών έχει αποσυνδεθεί ο ένας προβολέας...

Έχετε 2 τρόπους να το κάνετε.

1. Ο δύσκολος και πιο σωστός.
Σε μια εσοχή του πλαισίου μπροστά δεξιά υπάρχει ένας κονέκτορας στον οποίο καταλήγουν τα καλώδια από τον διακόπτη των φώτων. Αν τον τραβήξετε λίγο έξω θα δείτε να φτάνει σε αυτόν ένα ΠΡΑΣΙΝΟ καλώδιο που ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ με τίποτα.
Αυτό είναι που μεταφέρει την εντολή από τον διακόπτη για το άναμμα της χαμηλής σκάλας του Η4 προβολέα. Βάζετε ένα φισάκι με καλώδιο και δίνετε ρεύμα στην άδεια θέση του φις της Η4 λάμπας. Και αυτό ήταν όλο…
Εννοείται ότι μόλις αποκτήσετε πρόσβαση στον κονέκτορα και ΠΡΙΝ κάνετε οτιδήποτε άλλο επιβεβαιώνετε με ένα πολύμετρο την λειτουργία του καλωδίου. Με τα φώτα στην χαμηλή σκάλα το πράσινο καλώδιο έχει ρεύμα, το οποίο σταματά μόλις ανάψετε την μεγάλη σκάλα.
Το κακό στην υπόθεση είναι ότι για να αποκτήσετε πρόσβαση στον κονέκτορα πρέπει να βγάλετε πλαστικά, φιλτροκούτι και ίσως μπαταρία.
Αρκετός μπελάς αλλά no pain-no gain...
Αν τα χέρια σας δεν πιάνουν ή αν δεν νοιώθετε σίγουροι, αφήστε να το κάνει μάστορας.
Ο Τσεσμελής (στην Θεοφιλοπούλου) αν και εξουσιοδοτημένο το έχει κάνει σε αρκετά μηχανάκια αφού πρώτα το δοκιμάσαμε στο δικό μου.

2. Ο εύκολος
Κάνετε μια μικρή τρυπίτσα στο προστατευτικό πλαστικό που περικλείει την πλεξούδα με καλώδια που έρχεται από τον διακόπτη των φώτων σε όποιο σημείο της διαδρομής σας βολεύει (και δεν είναι ορατό).
Βρίσκετε το πράσινο καλώδιο που ανέφερα πιο πάνω ΠΡΙΝ αυτό καταλήξει στον κονέκτορα.
Το κόβετε και το ενώνετε με ένα κομμάτι καλώδιο που οδηγείτε όπως και προηγουμένως στην λάμπα. Μονώνετε προσεκτικά με καλής ποιότητας μονωτική την τρυπίτσα και την ένωση και τελειώσατε.
Ο τρόπος αυτός έχει το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζεται να ξεβιδώσετε τίποτα, αλλά έχει το μειονέκτημα ότι δεν θα είστε σίγουροι ότι κόψατε το σωστό καλώδιο μέχρι να το κάνετε.
Στό δικό μου μηχανάκι και σε άλλα 2 που ξέρω ΗΤΑΝ το πράσινο καλώδιο, αλλά δεν είναι 100% σίγουρο ότι όλα τα μηχανάκια έχουν ακριβώς την ίδια χρωματικά καλωδίωση. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση το ρίσκο δικό σας…

Τώρα το αν θα αλλάξετε και τις λάμπες αυτό είναι δικό σας θέμα. Κατά την γνώμη μου αλλάξτε μόνο την Η4. Η μαμίσια Η7 είναι αρκετά καλή και μάλλον δεν αξίζει το έξοδο.

Για την αξιοπιστία, τα πράγματα μιλούν μόνα τους.
Τόσο στο δικό μου όσο και σε άλλα μηχανάκια που έχουν κάνει την μετατροπή, δεν έχει ακουστεί τίποτα για κανένα πρόβλημα και έχουν περάσει αρκετοί μήνες σε πολλά από αυτά…

Και τέλος, για όσους τυχόν ανησυχούν για τις επιπτώσεις της μετατροπής στην εγγύηση, απλά αναφέρω ότι αν χρειαστεί, το να το επαναφέρετε στην προηγούμενη κατάσταση είναι θέμα 3 λεπτών.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ…

L.A.x6x9x
15/07/2005, 01:26
Thenks !!!
Πολυ αναλητικος.