PDA

View Full Version : 1 Cd = 4 καφέδες...



Nik0s
28/03/2006, 19:53
Έτσι ισχυρίζεται η τελευταία καμπάνια ενάντια στην πειρατεία της μουσικής....

Ένα Cd λέει, κάνει όσο 4 καφέδες.... :confused:


Προφανώς εννοεί το Caramel Frappuccino με εξτρα καραμέλα σε μέγεθος XXL από το Starbucks αλλιώς δεν εξηγείται...

Και στο Da Capo στο Κολωνάκι, 3 ευρώ να δώσεις τον καφέ, 3 χ 4 = 12. Εγώ CD με 12 ευρώ δεν έχω δει πάντως.....

idi
28/03/2006, 19:57
τα καλα COPIES κτωνται φιλε μου!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

la_villa
28/03/2006, 20:15
τώρα αυτό το λένε για θετικό τους δηλαδή???

να έλεγαν 1=1 καφές θα έλεγα μπράβο τους!

αλλά 4 καφέδες είναι σαν να παραδέχονται ότι μας κωλοπιάνουν
δηλ 4 φορές αραλίκι,παρέα,κόσμος +++

ή μήπως θέλουν να μας πουν ότι και στον καφέ μας κωλοπιάνουν και συνεχίζουμε να τους ταιζουμε??

:confused: :confused:

οκ η πειρατεία σκοτώνει την μουσική αλλα
τα αυθεντικά σκοτώνουν την τσέπη μας...οπότε δεν πάνε να ψοφήσουν

GeorgeFZR
28/03/2006, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
[
οκ η πειρατεία σκοτώνει την μουσική αλλα
τα αυθεντικά σκοτώνουν την τσέπη μας...οπότε δεν πάνε να ψοφήσουν [/B]

+100000000000
:D

adam_tsouk
28/03/2006, 20:40
:rolleyes:


δηλαδη αν πίνεις ενα καφε τη βδομαδα (λεμε τωρα) κατσε ενα μηνα σπιτι σου και παρε ενα σιντι!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ρε ουστ!
(αν και εγω αγοραζω που κ που):rolleyes:

koutroulis
28/03/2006, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
τα καλα COPIES κτωνται φιλε μου!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sonic22
28/03/2006, 22:10
stin timi tou kafe siberilamvanete kai to cd pou tha agoaseis apo ton (sibathi kata ta alla) mavro...:p :p :p

tetoia pou einai i mousiki kalitera na pethanei...
den tha lipsei se kanenan...

iparxoun kai oi sinavlies gia na vgaloun lefta ta group... :winka:

kai auta ta leei kapoios pou exei dwsei arketa (panw apo mirio) se gnisia cd paliotera...

:beer: :beer: :beer:

wild_cat/anima
28/03/2006, 22:30
torrent rulez!!!!!





(a re roberto me tis mamates epiloges soyu !!!!!)

akaposto
28/03/2006, 23:17
εμένα θα μου εξηγήσει κάποιος
γιατί είναι τέτοια μούρη
η πειρατεία και σκοτώνει την μουσική???
(αθάνατη η ρουφιάνα...:lol: )

saki_tsan
29/03/2006, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
τα καλα COPIES κτωνται φιλε μου!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:lol: :rotflmao: :a20: :rotflmao: :lol:

Μην ξεχνατε: Μπορει να σκοτωνει τη μουσικη,αλλα......


42778

AFTER
29/03/2006, 07:37
Μπορει να ειναι αστοχο το διαφημιστικο, αλλα μην το παρακανετε

Οταν αγοραζεις να Cd, αγοραζεις τεχνογνωσια.

Κοποι εκατονταδων ανθρωπων, πανε χαμενοι, ισως να ειστε ενας απο αυτους

Θα αγοραζα, και αγοραζω ενα cd ενος καλιτεχνη που το αξιζει, και που δεν εχει ξεπουληθει στον βωμο του showbiz.
Ενα cd της Βισσυ ή της Βανδη(sorry Ντεμη),θα το εκανα 100 κοπιες

Το ενα που λεω αναιρει το αλλο, αλλα δεν παυω να κατακρινω την πειρατεια


Η λυση ειναι ΜΙΑ!

Να αγοραζαμε μονο τα τραγουδια που θελουμε, ενα ενα!

Οχι να θελουμε μονο ενα και να αγοραζουμε και την επομενη ''σαβουρα'' μαζι.
Εαν κοστιζε 3€ ενα τραγουδι, δεν νομιζω να υπηρχε προβλημα

cityfly
29/03/2006, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
τα καλα COPIES κτωνται φιλε μου!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



βασικά αυτό το λένε για τα πτυχία

αλλά τεσπα κολλάει και δω

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


42794

stako
29/03/2006, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Εαν κοστιζε 3€ ενα τραγουδι, δεν νομιζω να υπηρχε προβλημα

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα, itunes. Εγώ το χρησιμοποιώ για να σταμπάρω τα καλά νέα που κυκλοφορούν και μετά................ξέρετε..............! Τα αγοράζω βρε!!!

Ρε πλάκα μου κάνετε, ΤΙ ΤΗΝ ΒΑΛΑΜΕ ΤΗΝ 1024 ΛΕΜΕΕΕΕ..........?!?!?!?!???? :D :D :D :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bartlal
29/03/2006, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa

οκ η πειρατεία σκοτώνει την μουσική αλλα
τα αυθεντικά σκοτώνουν την τσέπη μας...οπότε δεν πάνε να ψοφήσουν

η πειρατεία σκοτώνει την μουσική βιομηχανία μαλλον ηθελες να πεις! :winka: :winka:


:wave2:

ktm640lc4
29/03/2006, 10:47
Βασικα και εγω αγοραζω κοπιες αλλα πριν λιγο καιρο εμαθα οτι ολες οι μεγαλες εταιριες βλεπε EA sports και λοιποι που φτιαχνουν παιχνιδια για pcs απελυσαν σχεδον τους μισους, μου χτυπησε καπως ασχημα.

Ενιωσα σαν να εβαλα και εγω το χερι μου γιαυτο.

Αλλα απο την αλλη διαολε, μας ζητανε να πληρωσουμε περισσοτερα απο τους υπολοιπους ευρωπαιους και δεν λεω μονο τα παιχνιδια αλλα και τα μουσικα cds οταν βγαζουμε το 1/3 απο αυτα που παιρνει ο μεσος ευρωπαιος.

Η πειρατεια ευδοκιμει σε φτωχες χωρες. Ειμαστε 2οι στον κοσμο στην πειρατεια.

Gandalf dr685sm
29/03/2006, 11:01
Βασικά υπάρχει η δυνατότητα αγοράς μόνο ενός ή γενικά επιλεγμένων κομματιών , πλέον απο διάφορες εταιρίες και σε ποιότητα cda, που είναι πάρα πολύ καλύτερη απο αυτή των μαύρων.

Απο 15-18 λοιπόν που είναι ο Μ.Ο αγοράς ενός cd, μπορεί κάποιος με 2-3 να βρεί τα τραγούδια που τον ενδιαφέρουν απο το internet και μάλιστα σε άριστη ποιότητα...

Αυτά για την μουσική...

Για τα DVD ταινίες τώρα , και τα παιχνίδια, το κόστος απόκτησης στην Ελλάδα είναι υπερβολικό (άκου 50-60?) ενώ στην Ε.Ε γενικά είναι απο 30-35% και αν μάλιστα αγοραστεί απο το web πάει και 45% κάτω , καθώς δεν θα έχει κόστος συσκυεασίας και ενδιάμεσους να το ανεβάσουν.

Η πειρατεία είναι άμεσα σχετιζόμενη με την τιμολογιακή πολιτική της κάθε εταιρίας. Και μην μου πείτε τώρα οτι αν μπορούσατε να πάρετε ενα authentic game με full support και online δυνατότητες gaming με 30-40? αντί για 60 , δεν θα το κάνατε....

Gandalf

stako
29/03/2006, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Βασικα και εγω αγοραζω κοπιες αλλα πριν λιγο καιρο εμαθα οτι ολες οι μεγαλες εταιριες βλεπε EA sports και λοιποι που φτιαχνουν παιχνιδια για pcs απελυσαν σχεδον τους μισους, μου χτυπησε καπως ασχημα.

Ενιωσα σαν να εβαλα και εγω το χερι μου γιαυτο.

Μπα, μη ανησυχείς, η βιομηχανία παιχνιδιών πάει πάρα πολύ καλά, μάλιστα πρόσφατα ξεπέρασε σε έσοδα το Holywood........

Άλλοι ήταν οι λόγοι των απολύσεων..........

ktm640lc4
29/03/2006, 14:52
Τωρα για το αλλο με τις εταιριες παιχνιδιων νομιζω οτι και η πειρατεια επηρεασε τις αποφασεις για μαζικες απολυσεις. Τεσπα.

Εννοειται οτι θα επαιρνα αν ηταν πιο φτηνα τα παιχνιδια. Αλλα ειπαμε η φτωχια ετσι ειναι...

Βασικα ενας απο τους λογους που επεσαν τα cd ειναι τα πειρατικα cds απο τους μαυρους ή το κατεβασμα απο νετ. Παλι καλα γιατι ακομα θα εκαναν 25 εβρω τα cd, για οποιον θυμαται τοσο εκαναν.

Ελπιζω αυτο να γινει και στα παιχνιδια, αν τους κοψει και τα κατεβασουν. Ειναι δυνατον τα παιχνιδια για psp να κανουν 50-60 εβρω? Αισχος.

Τεσπα μπορει η πειρατεια να σκοτωνει την μουσικη αλλα η μουσικη σκοτωνει την τσεπη μας. Απο τοτε που κατεβηκαν τα cds παντως εγω αγοραζω πιο πολλα απο παλια. Αλλα οπως και να εχει αν δεν γινουν οι τιμες ανθρωπινες μην περιμενουν να αλλαξει τιποτα.

la_villa
29/03/2006, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Και μην μου πείτε τώρα οτι αν μπορούσατε να πάρετε ενα authentic game με full support και online δυνατότητες gaming με 30-40? αντί για 60 , δεν θα το κάνατε....

Gandalf


αυτο εννοείται

ισχυει και στα μουσικά cd.Αν κόστιζαν 8 με 10 ευρώ θα προτιμούσαμε γενικά τα αυθεντικά.Που μερικά έχουν στίχους κ.τ.λ
Ειδικά σε αυτά που μας αρέσουν περισσότερο.

ktm640lc4
30/03/2006, 08:47
Εγω παντως αυτα που μου αρεσουν τα αγοραζω. Και αυτα ειναι τα εντεχνα, αυτα που θα μεινουν λιγο παραπανω δηλαδη.

Τα αλλα τα σκυλοσουξεδακια που ειναι του μηνα και ουτε, τα παιρνω μαυρα.

Οπως και το 70% του κοσμου νομιζω.

el_hymador
30/03/2006, 20:21
η πειρατεια ωφελει την μουσικη!!!

αν σκεφτει κανεις οτι τα πειρατικα που κυκλοφορουν ειναι ολα ''καλλιτεχνων'' του τυπου Βισσο Βανδο Γαρμπο Τσαλικο Ρεμο Χατζηγιαννη..τοτε καλα κανουν και τα κυκλοφορουν μπας και γλυτωσουμε και εμεις αλλα και η μουσικη απο αυτους...

... η συγκεκριμενη συνομοταξια ''καλλιτεχνων'' δυστυχως επιβιωνει ετσι και αλλιως αφου χρεωνουν στο κοινο τους (αντιληψη 0) την φιαλη μπομπα 150 - 200€ ...το cd τους πειραξε ?

τεσπα τετοια cd ουτε για σουβερ δεν κανουν...

Boxer
31/03/2006, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Μπορει να ειναι αστοχο το διαφημιστικο, αλλα μην το παρακανετε

Οταν αγοραζεις να Cd, αγοραζεις τεχνογνωσια.

Κοποι εκατονταδων ανθρωπων, πανε χαμενοι, ισως να ειστε ενας απο αυτους

Θα αγοραζα, και αγοραζω ενα cd ενος καλιτεχνη που το αξιζει, και που δεν εχει ξεπουληθει στον βωμο του showbiz.
Ενα cd της Βισσυ ή της Βανδη(sorry Ντεμη),θα το εκανα 100 κοπιες

Το ενα που λεω αναιρει το αλλο, αλλα δεν παυω να κατακρινω την πειρατεια


Η λυση ειναι ΜΙΑ!

Να αγοραζαμε μονο τα τραγουδια που θελουμε, ενα ενα!

Οχι να θελουμε μονο ενα και να αγοραζουμε και την επομενη ''σαβουρα'' μαζι.
Εαν κοστιζε 3€ ενα τραγουδι, δεν νομιζω να υπηρχε προβλημα

Υπαρχει το virginmegadownloads.gr με 40 λεπτα το κομματι.
Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ειναι πληρως ενημερωμενο για τα γουστα μου.

stako
31/03/2006, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
η πειρατεια ωφελει την μουσικη!!!

αν σκεφτει κανεις οτι τα πειρατικα που κυκλοφορουν ειναι ολα ''καλλιτεχνων'' του τυπου Βισσο Βανδο Γαρμπο Τσαλικο Ρεμο Χατζηγιαννη..τοτε καλα κανουν και τα κυκλοφορουν μπας και γλυτωσουμε και εμεις αλλα και η μουσικη απο αυτους...

... η συγκεκριμενη συνομοταξια ''καλλιτεχνων'' δυστυχως επιβιωνει ετσι και αλλιως αφου χρεωνουν στο κοινο τους (αντιληψη 0) την φιαλη μπομπα 150 - 200€ ...το cd τους πειραξε ?

τεσπα τετοια cd ουτε για σουβερ δεν κανουν...

+1000000000000000

BELZEBOYLIS
31/03/2006, 08:38
1 cd = 4 καφέδες ;;;; Με τι σύνδεση ;;;
:lol: :wave2:

Alx 84
04/04/2006, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Έτσι ισχυρίζεται η τελευταία καμπάνια ενάντια στην πειρατεία της μουσικής....

Ένα Cd λέει, κάνει όσο 4 καφέδες.... :confused:


Προφανώς εννοεί το Caramel Frappuccino με εξτρα καραμέλα σε μέγεθος XXL από το Starbucks αλλιώς δεν εξηγείται...

Και στο Da Capo στο Κολωνάκι, 3 ευρώ να δώσεις τον καφέ, 3 χ 4 = 12. Εγώ CD με 12 ευρώ δεν έχω δει πάντως.....

Εξαρτάται τι μουσική ψάχνεις. Όλα τα ελληνικά και τα εμπορικά είναι στα 20+ ευρώ. Τώρα για τα metal που γνωρίζω, η μέση τιμή ενός καινούριου CD είναι γύρω στα 15 ευρώ αλλά πέφτουν γρήγορα. Τις προάλλες πήρα περσυνή κυκλοφορία με 6.5 ευρώ.

Όπως και να έχει όμως η νομιμότητα σκοτώνει την πειρατεία!!!:D

Julius
05/04/2006, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Μια ειναι η λυση


Και κατεβαζεις ολα τα cd τσαμπα πριν καν κυκλοφορισουν!




http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=13600



:a28: :a28:



:a10:

tools
05/04/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Εξαρτάται τι μουσική ψάχνεις. Όλα τα ελληνικά και τα εμπορικά είναι στα 20+ ευρώ. Τώρα για τα metal που γνωρίζω, η μέση τιμή ενός καινούριου CD είναι γύρω στα 15 ευρώ αλλά πέφτουν γρήγορα. Τις προάλλες πήρα περσυνή κυκλοφορία με 6.5 ευρώ.

Όπως και να έχει όμως η νομιμότητα σκοτώνει την πειρατεία!!!:D

ονοματα δεν λεμε κ οικογενειες δεν θιγουμε αλλα μην παρεις ορκο για την νομιμοτητα των συγκεκριμενων cd απο το συγκεκριμενο μαγαζι(μαλλον εχει κ παρεα τωρα...)6.5 ευρω σπικιν:evil:

ή αλλιως
που'ν η ταινια?οεο?

ή ξανααλλιως
don't cry for me ARGENTINA :winka:

βεβαια στ@@ σου,περνεις-σχεδον-αυτο που θες,
απλα μη μας περνανε κ για μ@λ@κες
μας βολευει κ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ αυτο που γινετε...

Boxer
05/04/2006, 15:24
Δηλαδη να καταλαβω.

Το Metropolis πουλαει μαιμουδες ;:confused:

zzr2005
05/04/2006, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από tool
ονοματα δεν λεμε κ οικογενειες δεν θιγουμε αλλα μην παρεις ορκο για την νομιμοτητα των συγκεκριμενων cd απο το συγκεκριμενο μαγαζι(μαλλον εχει κ παρεα τωρα...)6.5 ευρω σπικιν:evil:

ή αλλιως
που'ν η ταινια?οεο?


αυτό με την ταινία ασφαλείας δεν ισχύει.....δεν πάει να πει ότι επειδή δεν έχει τανία ταίνια παράνομο...καμία σχέση...δεν έχω κατάλάβει ακριβώς τι παίζει με την ταινία αλλά δεν είναι συνακόλουθο της νομιμότητας σε καμία περίπτωση

zzr2005
05/04/2006, 17:59
αυτό με την ταινία ασφαλείας δεν ισχύει.....δεν πάει να πει ότι επειδή δεν έχει τανία είναι παράνομο...καμία σχέση...δεν έχω κατάλάβει ακριβώς τι παίζει με την ταινία αλλά δεν είναι συνακόλουθο της νομιμότητας σε καμία περίπτωση

tools
05/04/2006, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Δηλαδη να καταλαβω.

Το Metropolis πουλαει μαιμουδες ;:confused:


ονοματα δεν λεμε ειπαμε,μη μας πανε μεσα...
βαλτος εισαι να μας αναψεις καμια φωτια:winka:




Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
αυτό με την ταινία ασφαλείας δεν ισχύει.....δεν πάει να πει ότι επειδή δεν έχει τανία είναι παράνομο...καμία σχέση...δεν έχω κατάλάβει ακριβώς τι παίζει με την ταινία αλλά δεν είναι συνακόλουθο της νομιμότητας σε καμία περίπτωση


δεν ειμαι νομικος αλλα τοτε τι ρολο βαραει το ''ταινια ασφαλειας και ΓΝΗΣΙΟΠΤΗΤΑΣ''???

εγω ηξερα οτι τσιμπανε ταινιουλα απο τις εταιριες ωστε να αποδεικνυεται η αυθεντικοτητα τους,να μετρουνται οι πωλησεις κοκ.

αρα οταν δεν υπαρχει η ταινιουλα εγω καταλαβαινω*** οτι-στην καλυτερη-το cd δεν εχει εισαχθει επισημα.(γι'αυτο ειναι κ στο 1/3 της ''κανονικης'' τιμης).απο καπου το εφερε το μαγαζακι λαθραια ή το εφτιαξαν οι ιδιοι...

εχω αγορασει cd κ απο τις δυο κατηγοριες(εγω,οχι φιλος φιλου)
θα μου πεις πως το καταλαβες?

viva argentina.το βιβλιαρακι εχει διαφορετικου μεγεθους γραμματοσειρα,πισω γραφει οτι ειναι κατασκευασμενο εκει περα,και(ΑΥΤΟ ειναι το χειροτερο) το cd ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ!!!ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΟΜΩΣ:hypnotize
big time bummer:mad:
εδω κ κανα χρονο,ισως κ περισσοτερο,δεν βλεπω τετοια ομως.ισως τους βαλαν χερι...

στην δευτερη περιπτωση το κουτι ειχε αλλο δισκακι μεσα(ιδιο συγκροτημα,αλλος δισκος).το πηγα πισω,μπηκε ενας τυπος σε μια αποθηκη κ μετα απο λιγο μου εφερε αυτο που επρεπε να ειναι μεσα.σκετο.κρατοντας το στο χερι...:smokin: λετε να το ειχε παει αλλος πριν απο μενα????????:ZZZ:

κ στις δυο περιπτωσεις δεν υπηρχε ταινια

***ο καθενας βεβαια καταλαβαινει οτι θελει...
(καταλαβαινω με την εννοια του εκλαμβανω,οχι οτι τους καταλαβα=τους ξεσκεπασα...)

:wave2:

Alx 84
06/04/2006, 01:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tool
ονοματα δεν λεμε κ οικογενειες δεν θιγουμε αλλα μην παρεις ορκο για την νομιμοτητα των συγκεκριμενων cd απο το συγκεκριμενο μαγαζι(μαλλον εχει κ παρεα τωρα...)6.5 ευρω σπικιν:evil:

ή αλλιως
που'ν η ταινια?οεο?

ή ξανααλλιως
don't cry for me ARGENTINA :winka:

βεβαια στ@@ σου,περνεις-σχεδον-αυτο που θες,
απλα μη μας περνανε κ για μ@λ@κες
μας βολευει κ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ αυτο που γινετε...

Σχετικά με τη νομιμότητα, δε παίζει πρόβλημα. Το CD ξεκίνησε πέρυσι με 15.5 Ευρώ και έπεσε σε ένα χρόνο στα 6.5. Δε λέω πως ήταν η απίστευτη συγκροτηματάρα για να κρατήσει τιμή, αλλά γενικά στο συγκεκριμένο είδος μουσικής οι τιμές πέφτουν γρήγορα.

GeorgeFZR
06/04/2006, 03:37
http://www.avopolis.gr/editorial/default.asp?ID=26


Ενα αρ8ρο που καλυπτει το ολο 8εμα της πειρατιας

lampros_fazer
06/04/2006, 14:32
OI ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ!! :mad: :mad:


Eγώ προσωπικά έχω χρόνια να αγοράσω original cd και το θεωρώ κοροιδία να αγοράσω..Μόνο για κανά δώρο (εντάξει μη γίνουμε και ξεφτίλα.:rotflmao: )

tools
07/04/2006, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Σχετικά με τη νομιμότητα, δε παίζει πρόβλημα. Το CD ξεκίνησε πέρυσι με 15.5 Ευρώ και έπεσε σε ένα χρόνο στα 6.5. Δε λέω πως ήταν η απίστευτη συγκροτηματάρα για να κρατήσει τιμή, αλλά γενικά στο συγκεκριμένο είδος μουσικής οι τιμές πέφτουν γρήγορα.


den exei sxesh to sugrothma.oi system... k oi perfect circle einai ''deuteroi'' poy exoun 6,5e???

k kathe 3 k ligo pou ginete ena tsaf k bgazoun olh th diskografia kapoiou(px pumpkins,manson,radiohead,qotsa...)

k an auto leei kati,
se prokalo na breis ena cd me 15+ euro timh XORIS tainia:winka: ...

tespa,to kourazoume k auto,
eipame,1000 fores teleia antigrafh me 6,5 para authentiko me 20...
:wave2:



ps.sorry gia ta greeklish,den pezoun ellhnika se auto to pc...:(

stako
07/04/2006, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από tool
oi system... k oi perfect circle

pumpkins,manson,radiohead,qotsa...)



Είσαι ωραίος!!! :wave2: :wave2: :wave2:

+tool!!!! :) :) :)

Alx 84
07/04/2006, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tool
den exei sxesh to sugrothma.oi system... k oi perfect circle einai ''deuteroi'' poy exoun 6,5e???

k kathe 3 k ligo pou ginete ena tsaf k bgazoun olh th diskografia kapoiou(px pumpkins,manson,radiohead,qotsa...)

k an auto leei kati,
se prokalo na breis ena cd me 15+ euro timh XORIS tainia:winka: ...

tespa,to kourazoume k auto,
eipame,1000 fores teleia antigrafh me 6,5 para authentiko me 20...
:wave2:



ps.sorry gia ta greeklish,den pezoun ellhnika se auto to pc...:(

Όχι δεν εννοώ ότι είναι υποδεέστεροι αυτοί. Το λόγο που βγήκαν αυτά σε χαμηλή τιμή δε τον γνωρίζω. Παρόλα αυτά έχω πετύχει τα cd των system σε τιμή 15 ευρώ περίπου. Ο καθένας βαράει ότι τιμή θέλει.
Τώρα όμως που το σκέφτομαι τα CD που παίρνω δεν έχουν ταινία πάνω... Εχω χρόοοοοοοοονια να αγοράσω CD με ταινία. Ακόμα και από το ebay δεν είχαν. Παίζουν ταινίες στα metal; Πραγματικά δε θυμάμαι να έχω δεί τελευταία... Εκτός αν φταίνε τα μαγαζιά που πηγαίνω:rolleyes:

zireous
08/04/2006, 21:51
Η μουσική βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική.

Σαν επαγγελματίας μουσικός (για τρία τέρμινα) -και εξωγήινος (μόνιμα)-, θα πω μόνο τούτο.

Άν θέλεις να υποστηρίξεις τον καλλιτέχνη, πήγαινε στα live του και πλήρωσε είσοδο -μηχανή έχεις, πήγαινε βόλτα.

Άν πάρεις το CD, πάρτο απ'έξω που έχει πιο λογική τιμή, μερικοί έχουν και προσωπικά sites που πουλάνε πολύ πιο φτηνά τη μουσική τους.

Άν είσαι για φτηνά CD πήγαινε Μοναστηράκι στη γνωστή στοά που έχει και βινύλια -μεταχειρισμένα-, θα βρείς απίστευτα πράγματα -άπο Art Tatum 2 ευρά μέχρι ακυκλοφόρητα του Scott Henderson να παίζει τις κάλτσες του.

sonic22
09/04/2006, 00:50
asxeto (statheri ajia eimai telika...):rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Άν είσαι για φτηνά CD πήγαινε Μοναστηράκι στη γνωστή στοά... stin gnwsti stoa exei anevei kaneis sto prwto orofo?

kxIII
09/04/2006, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
η πειρατεια ωφελει την μουσικη!!!

αν σκεφτει κανεις οτι τα πειρατικα που κυκλοφορουν ειναι ολα ''καλλιτεχνων'' του τυπου Βισσο Βανδο Γαρμπο Τσαλικο Ρεμο Χατζηγιαννη..τοτε καλα κανουν και τα κυκλοφορουν μπας και γλυτωσουμε και εμεις αλλα και η μουσικη απο αυτους...

... η συγκεκριμενη συνομοταξια ''καλλιτεχνων'' δυστυχως επιβιωνει ετσι και αλλιως αφου χρεωνουν στο κοινο τους (αντιληψη 0) την φιαλη μπομπα 150 - 200€ ...το cd τους πειραξε ?

τεσπα τετοια cd ουτε για σουβερ δεν κανουν...

:a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

zireous
17/04/2006, 10:39
Για να μη παρεξηγηθώ, όταν είπα "καλλιτέχνη" πιο πάνω, δεν εννοούσα τα γνωστά εγχώρια -ή μη- σκυλιά (http://www.snopes.com/photos/animals/graphics/uglydog.jpg) που βγάζουν άντερα στις πίστες.

VANDA
17/04/2006, 10:45
Η εταιρεία σκοτώνει τη μουσική.
Η πειρατεία σκοτώνει την εταιρεία.

devil's animal
18/04/2006, 14:40
δυστυχως εχει γινει μοδα τα τελευταια χρονια να μας θεωρουν [B]ΜΑΛΑΚΕΣ!!![B]


οποιος ειναι πραγματικα μ@λακας να παει να παρει αυθεντικο cd!!
που θα μας πουν οτι η πειρατεια σκοτωνει την μουσικη...
η μουσικη που φτιαφτουν δεν σκοτωνει τα αυτια μας???
και μην μου πειτε μην τα ακους αυτα που βγαζουν....γιατι ακουγονται παντου και θελεις δεν θελεις πιανεις τον εαυτο σου να τα σιγοτραγουδαει καμια βδομαδα αφουν εχουν σκασει μυτη....

που θελεον να δινουμε 20 και 25 ευρω το cd!!!
ποιο?? το cd!!!!!!
που τους κοστιζει κατι λεπτα για αγορα και αντιγραφη....που ολοι αυτοι που ασχολουνται με δισκογραφικες εχουν βγαλει τα αντερα τους με την αφελεια και την μη υπαρξη τεχνογνωσιας στο θεμα!!!

αλλα μολις βγηκαν τα αντιγραφικα...:a021: :a021:

οι μ@λακες που εχουν απο 5 βιλες ο καθενας και μας πιανουν κανονικοτατα τον κωλ0 οταν παμε να τους ακουσουμε για να κανουμε κεφι σε κανα μαγαζι....θελουν να αγοραζουμε και τα cd τους....

το νεο κολπο ειναι να τα εχουν και μπροστα στην εισοδο του μαγαζιου....οποτε να σου λεει αφου ηρθες να με ακουσεις live παρε και το cd για να σε συντροφευω τις δυσκολες νυχτες του χειμωνα!!!!




ΜΑΛΑΚΑ!!

ακου 1 cd = 4 καφεδες...

εμ βεβαια ...αμα τον πινετε τον καφε σας εσεις οι ζαμπλουτιδηδες στην εκαλη και την κηφησια ...τοσο το κοστολογειτε!!
για να εχουμε να ακουμε τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ σας στο αμαξι και να κανουμε χαβαλε πρεπει να πληρωσουμε 20 και 25 ευρω??

3 και πολλα σας ειναι (απο τους μαυρουληδες)

εγω προσωπικα κανω και παζαρακια....για να κανουν τιποτα καλυτερο...δηλαδη αν αγορασω 7 cd παιρνω και 1 8ο δωρο!!!
:winka: :winka:

ΣΚΑΤΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:

Anritsu
23/04/2006, 21:55
Re magges , edw o eggefalos stin stouranara dinei peiratika dvd me 15 evra . Ta 60 ths EA GAMES mas peiraksane pou sthn telikh dinei kai pswmi se oikogeneies.Oso anafora stis times entipwsh mou einai pws to Metropolis logikepse apo otan anoikse fipla o Patsis .Prosfores kai ekptwseis den paizane tote .Toulaxiston oxi ston vathmo pou paizoune twra .Epishs afto pou eida parapanw me ta peiratika cd tou Metropolis isxiei en merh .Simfona me paliotero arthro sto 7 ths kiriakatikhs to Metropolis prokeimenou na xtipisei tis times kanei eisagwges apo xores ektos EU to opoia ksana simfwna me to arthro apogorevetai .
Sinoptika h gnwmh mou einai pws h peirateia den skotwnei kamia mousikh .Ta ipervolika simvolaia twn Stars sigoura xtipaei .Antitheta ekei pou pragmatika katastrefei einai sto cinema kathos to kostos mia tenias einai kata xiliades fores megalitero apo afto ths paragwghs enos studio album.Kai oudemia sxesh to na katevaseis mia tenia me to na tihn xareis sto cinema (sorry gia to greeklish alla viazomouna )

ΓκαζοφωνιΞ
23/04/2006, 23:21
Οντως ειναι πολυ ακριβα,απαραδεχτα θα ελεγα και δεν αξιζει να τους τα δωσουμε...
Αλλα και να τα φτηνινουν παλι οι περισσοτεροι θα παιρνουν πειρατιικα.
Αν πχ τα πουλαγαν 5Ε, ο μαυρος δεν θα στο εδινε 3Ε αλλα 20λεπτα...Δηλαδη με τρομερη διαφορα απο το αυθεντικο...