PDA

View Full Version : Κορδόνι στο λάστιχο



vakou
28/03/2006, 21:36
Σήμερα μία τεράστια πρόκα αποφάσησε να επισκεφτεί το λάστιχο μου.Στο βουλκανιζατερ μου βάλανε κορδόνι. Τι γνώμη έχεται;Αντέχει ;Υπάρχουν & έτοιμα κιτ.Αξήζουν;

dirtbird
28/03/2006, 21:46
Προσωρινή μόνο λύση. Υπάρχει πιθανότητα να φύγει εν κινήσει και πιο πιθανό αυτό να γίνει σε μεγάλη ταχύτητα.

Ο πιο ασφαλής τρόπος επισκευής είναι το μανιτάρι αλλά θέλει το λάστιχο ξεζαντάρισμα, το οποίο έτσι και αλλιώς είναι προτιμότερο αφού καθισρτά δυνατό τον πλήρη - οπτικό- έλεγχο του ελαστικού.

Εσύ αποφασίζεις, εγά δεν θα το άφηνα.:wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
28/03/2006, 21:53
Η μέθοδος κορδόνι ή μανητάρι μποερεί να εφαρμοστεί σε κάθε βουλκανιζατέρ ;

Μήπως εφαρμόζεται και από λαστιχάδες ;

:confused:

dirtbird
28/03/2006, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Η μέθοδος κορδόνι ή μανητάρι μποερεί να εφαρμοστεί σε κάθε βουλκανιζατέρ ;

Μήπως εφαρμόζεται και από λαστιχάδες ;

:confused:

Όχι απαραίτητα σε όλα.

Στο λαστιχά που πάω σε τέτοιες περιπτώσεις βάζει πάντα μανιτάρι.

Επίσης το καλοκαίρι που είχα λάστιχο στην Πάρο, ο μάστορας (που σημειωτέον ήταν πολύ καλός) έβαλε μανιτάρι.
Είχα βάλει κορδόνι πριν μόνος μου, το οποίο δεν έπιασε πλήρως (πρώτη φορά έβαζα) και φάνηκε πόσο πρόχειρη λύση είναι.

Daemon
28/03/2006, 22:42
Το εχω περιπου ενα μηνα στο πισω λαστιχο και δεν μου εκανε κανενα προβλημα, και με ταχυτητες 150-200. Επισης δεν χανει καθολου αερα. Βασικα δεν το περιμενα να κρατησει τοσο καλα.. (εχω γινει καλος στο να βαλω κορδονια μου φαινεται, γ@μ@ τα κατσαβιδια που πετανε οι αλλοι στο δρομο :mad: )

Αλλα παλι, δεν παυει να ειναι μια τρυπα μεσα στο λαστιχο, θελει επισκευη μολις βρεις ευκαιρια :wave2:

gcrook
29/03/2006, 00:22
Ακριβως!
Καλο ειναι να βαλεις και ‘κουμπωμα‘ απο μεσα στο λαστιχο (θελει βγαλσιμο), γιατι εμενα σε 2 περιπτωσεις που εβαλα απλως κορδονι, οταν το ελαστικο εφτασε περιπου 2.000 χλμ πριν το τελος της ζωης του, αρχισε να ξαναχανει αερα απο το ιδιο σημειο.

Dr.Evil
29/03/2006, 08:11
Βάλε μανιτάρι μήν τό αφήσεις μέ κορδόνι, γιατί από αμέλεια τό είχα αφήσει καί εγώ, μέχρι πού σέ ενα τελίκιασμα, μέ τό πού σταμάτησα εκατσε τό λάστιχο:eyepop: Ημουν τυχερός!

costas81
05/04/2006, 13:08
Στο αυτοκινητο ξερω οτι δεν εχει προβλημα!
Τωρα στην μηχανη τα πραγματα αλλαζουν!
Στο αμαξι δεν πεφτεις κατω αν ξεφουσκωσει το λαστιχο!
Στην μηχανη παιζει αγχος!
Και γω πιστευω καλυτερα μανιταρακι!

CyBeRseXX
05/04/2006, 13:40
k se anupopto xrono.

Pigaine na valeis manitari apo mesa opos eipan oi apo pano mou.

pissaman
30/04/2006, 09:11
Υπάρχουν διάφορων τύπων κορδόνια. Αν έχεις βάλει τα καινούρια που κυκλοφορούν (είναι κάτι πολύ κοντά γιαπωνέζικα) αντέχουν πολύ!
Επίσης υπάρχουν μικρά μανιτάρια που μπαίνουν εΞωτερικά! ;)
ΟΜΩΣ! η ποιο σωστή επισκευή γίνετε από μέσα!
ή θα βάλεις μανιτάρι ή θα κάνεις θερμό κόλλημα!
Εμένα προσωπικά, μου έχει τύχει, να φύγει ακόμα και το μανιτάρι! :( :bawl: :mad:
Το θερμό κόλλημα είναι το μόνο που εμπιστεύομαι!