PDA

View Full Version : 2 Απριλιου Μεγαρα.



Σελίδες : [1] 2

anco
28/03/2006, 22:26
Ποιος θα παει 2 Απριλιου ?

alexo
30/03/2006, 14:25
θα ειμαι εκει πρωι-πρωι
καιρος ελπιζω καλουτσικος:beer:

idi
30/03/2006, 14:25
εγω αλλα δε ξερω αν θα μπω...

θα παω ετοιμος και θα κοψω κινηση...

sniper
30/03/2006, 14:34
Παίζει να πάω κι εγώ αλλά βλέποντας και κάνοντας.... ανάλογα το πλήθος...

sniper
31/03/2006, 09:59
Ξέρει κανείς τι ώρα θα ξεκινήσει;

Loudovikos
31/03/2006, 10:55
9:30 με 7:00
60 ευρω

GTZ750
01/04/2006, 00:18
και εγω θα παω!!

ελπιζω να μην γινεται χαμος!!!!

stako
01/04/2006, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
και εγω θα παω!!

ελπιζω να μην γινεται χαμος!!!!

Μπα όχι, οι γνωστοί μόνο θα είμαστε 17!!!!! :D

anco
02/04/2006, 19:36
Το μονο που με χαλασε σημερα ειναι οχι το πεσιμο στην Κ6, αλλα το οτι ηρθε ενας με παπακι και με ρωτησε "Εισαι καλα?" ΝΑΙ "Το μηχανακι περνει" ΝΑΙ

Ωραια κανε γρηγορα γιατι βιαζομαστε.....πρεπει να μπουν και οι αλλοι.

Του λεω...Τσεκ στην πιστα δεν θα κανεις? Ριχνει μια ματια οχι ειναι ΟΚ!!

Anyway τα ανταλακτικα απο το ZXR ειναι στο ραφι και θα μου παει μονο 300 ευρω η βαφη.

Υ.Σ η Κ6 ειναι κωλοστροφη.......

GTZ750
02/04/2006, 20:09
ΔΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΗΜΕΡΑ!!!:( :( :(

nktR
02/04/2006, 21:07
πως πήγε παιδιά σήμερα Μέγαρα, καλά ?
από ότι φαντάζομαι πρέπει να ήταν σαν το Μοναστηράκι Κυριακή πρωϊ. Πόσοι αναβάτες ήταν 120-150 ? Και πόσα γκρούπ έγιναν ?
Μην πτοήστε εγώ συνιστώ καθημερινές του 0-300 που δεν γίνεται το μπάχαλο των υπολοίπων που προσπαθούν να παντελονιάσουν λεφτά και μόνο.

Υπομονή μέχρι 29,30 Απριλίου και 1η Μαϊου ΠΙΣΤΑ ΣΕΡΡΩΝ
ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΧΩΡΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗ !!!!

Καλά Truck Days:wacko:

kinhsh
02/04/2006, 21:15
Γιατι επεσες στην κ6; Aπο μπροστινο ,απο πισινο,απο μεγαλη κλιση,απο ανοιγμα γραμμης προς τα χωματα,απο φρενα υπο κλιση ; Tι εφταιξε για να μαθαινουμε να φυλαγομαστε.

sniper
02/04/2006, 21:48
Η μέρα ξεκίνησε υπέροχα.... στις 9 δεν ήμασταν παρά μόνο 20-30 μηχανές... Κρίμα που δεν άνοιξε η πίστα στις 9 που έλεγε η ανακοινωση (9πμ-7μμ) αλλά μπήκαμε στις 10+ :mad:

θα ήταν έτσι στις 9....


43254

sniper
02/04/2006, 21:54
βέβαια μετά έγινε το αδιαχώρητο με πάρα πολύ κόσμο...

Εδώ ο Θάνος με το καινούργιο του κουστούμι από πολυεστέρα...


43256

sniper
02/04/2006, 21:58
Κι ένας αργός με CBR.... :D


43258

sniper
02/04/2006, 22:04
Τελικά ήταν καλά αν εξαιρέσει κανείς ότι περίμενες 80 λεπτά για να ξαναμπείς μέσα... Τουλάχιστον αυτή την φορά ήμασταν αρκετοί απο εδώ μέσα και είχαμε και τις καρεκλίτσες μας...

Εδώ ο υποφαινόμενος και ο κος Προεδρος του PBC Pokermon


43259

sniper
02/04/2006, 22:04
Στο επόμενο λοιπόν :beer:

sniper
02/04/2006, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Το μονο που με χαλασε σημερα ειναι οχι το πεσιμο στην Κ6, αλλα το οτι ηρθε ενας με παπακι και με ρωτησε "Εισαι καλα?" ΝΑΙ "Το μηχανακι περνει" ΝΑΙ

Ωραια κανε γρηγορα γιατι βιαζομαστε.....πρεπει να μπουν και οι αλλοι.

Του λεω...Τσεκ στην πιστα δεν θα κανεις? Ριχνει μια ματια οχι ειναι ΟΚ!!

Anyway τα ανταλακτικα απο το ZXR ειναι στο ραφι και θα μου παει μονο 300 ευρω η βαφη.

Υ.Σ η Κ6 ειναι κωλοστροφη.......

Αφού δεν έπαθες τίποτα ρε Αντρέα δεν τρέχει τίποτα.... :wave2:

bonepeeler
02/04/2006, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι ένας αργός με CBR.... :D

Αγωνιζόμενος είναι;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

m1ke
02/04/2006, 23:28
Το απόγευμα ήταν καλά. Εγώ μπήκα τέσσερις φορές.

Όσοι έμειναν μέχρι αργά είδαν και κόντρα Συνιώρη με 675 vs Μπούστα με 749. Μέτρησα και τους δύο στο 1:00.7. Ο Μπούστας το μαθαίνει ακόμα το 749 καθώς είχε πολλές διακυμάνσεις στο γυρολόγιο και μία έξοδο στην Κ1. Ο Συνιώρης πιο σταθερό γυρολόγιο αν και πάλευε με το setup των αναρτήσεων. Για να δούμε ... φέτος στα SS600 θα έχουμε ευρωπαϊκές μονομαχίες. Με το 675 τρέχει και ο Ευθυμίου και έκανε και αυτός καλά γυρολόγια.:wave2:

nktR
02/04/2006, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Το μονο που με χαλασε σημερα ειναι οχι το πεσιμο στην Κ6, αλλα το οτι ηρθε ενας με παπακι και με ρωτησε "Εισαι καλα?" ΝΑΙ "Το μηχανακι περνει" ΝΑΙ

Ωραια κανε γρηγορα γιατι βιαζομαστε.....πρεπει να μπουν και οι αλλοι.

Του λεω...Τσεκ στην πιστα δεν θα κανεις? Ριχνει μια ματια οχι ειναι ΟΚ!!

Anyway τα ανταλακτικα απο το ZXR ειναι στο ραφι και θα μου παει μονο 300 ευρω η βαφη.

Υ.Σ η Κ6 ειναι κωλοστροφη.......

είναι εμπειρία που πρέπει να την αποκτήσουμε όλοι και μέσα από αυτή γινόμαστε καλύτεροι και ειδικά αφού δεν έπαθες και τίποτα όλα οκ ;)

Runner Ducati
02/04/2006, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr


Υ.Σ η Κ6 ειναι κωλοστροφη.......

ψιτ φιλαρακι... για να μην τσακωθουμε και μετα τρεχουμε στα δικαστηρια...

τσαμπα αγορασες απο εκει... ειναι πιασμενα...
:p :lol:

εσυ οκ?

τα αλλα στο προγραμμα...


:beer:

kostom
03/04/2006, 00:12
Πές τα ρε Παναγιώτη...... :mad: :mad:
Κανείς δεν σέβεται πλέον την ξένη
περιουσία.....:rotflmao: :rotflmao:

anco
03/04/2006, 09:11
Επεσα απο το πισω λαστιχο λιγο πριν κανω pick-up γιατι ειχα και μεγαλη κλιση και ανοιξα γκαζι ατσαλα....

Anyway το μονο που εχω ειναι καρπο πονεμενο.

:D

sporky
03/04/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Επεσα απο το πισω λαστιχο λιγο πριν κανω pick-up γιατι ειχα και μεγαλη κλιση και ανοιξα γκαζι ατσαλα....

Anyway το μονο που εχω ειναι καρπο πονεμενο.

:D

αυτή η ριμαδοΚ6 έχει φάει πολλά παλουκάρια (μεταξύ αυτών και ο γραφών)

τελικά φαίνεται οτι για να μέγαρα παίζουνε μόνο γόμες αν θέλεις να κινηθείς κοντά στο .10, εκτός βέβαια αν λέγεσαι DrEvil.
κ..

NikosRR
03/04/2006, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
Υπομονή μέχρι 29,30 Απριλίου και 1η Μαϊου ΠΙΣΤΑ ΣΕΡΡΩΝ
ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΧΩΡΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗ !!!!

Καλά Truck Days:wacko:
τι έχει τότε;

NikosRR
03/04/2006, 17:25
άκυρο,ξύπνησα

kinhsh
03/04/2006, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sporky
αυτή η ριμαδοΚ6 έχει φάει πολλά παλουκάρια (μεταξύ αυτών και ο γραφών)

τελικά φαίνεται οτι για να μέγαρα παίζουνε μόνο γόμες αν θέλεις να κινηθείς κοντά στο .10, εκτός βέβαια αν λέγεσαι DrEvil.
κ..
Εχω να μπω μηνες σε τρακ ντει και ειδικοτερα στα Μεγαρα το 1,10 μου φαινεται δυσκολος χρονος,οταν ομως διαβαζω οτι Σινιωρης-Μπουστας με 600 ρες γυρναγαν στο 1 λεπτο παιρνω θαρρος και το 1,10 φανταζει ξενερωμα,επιτρεπεται να εχουμε καλες μηχανες 1000 ρες και να μας φοβιζει το 1,10; Θα μου πεις καλα κανουμε γιατι ετσι στεκομαστε και ορθιοι χωρις πτωσεις.Eπισης μου δινει θαρρος οτι τελικα τα μεγαρα δεν ειναι μονο γκαζι φρενο αλλα θελουν και στριψιμο.
Εσεις τι λετε ποσο ευκολα πεφτουν οι χρονοι ;

Θάνος
03/04/2006, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Εχω να μπω μηνες σε τρακ ντει και ειδικοτερα στα Μεγαρα το 1,10 μου φαινεται δυσκολος χρονος,οταν ομως διαβαζω οτι Σινιωρης-Μπουστας με 600 ρες γυρναγαν στο 1 λεπτο παιρνω θαρρος και το 1,10 φανταζει ξενερωμα,επιτρεπεται να εχουμε καλες μηχανες 1000 ρες και να μας φοβιζει το 1,10; Θα μου πεις καλα κανουμε γιατι ετσι στεκομαστε και ορθιοι χωρις πτωσεις.Eπισης μου δινει θαρρος οτι τελικα τα μεγαρα δεν ειναι μονο γκαζι φρενο αλλα θελουν και στριψιμο.
Εσεις τι λετε ποσο ευκολα πεφτουν οι χρονοι ;

Μμμ... ένα θέμα κι αυτό.

Κατά τη γνώμη μου; το 1.10 δεν είναι δύσκολο. Ίσως και λίγο παρακάτω, αρκεί να ξέρεις τι κάνεις γιατί η ψυχή και το θάρρος δεν φτάνουν.

Το θέμα είναι ότι όσο κατεβάζεις το χρόνο, τόσο μικραίνουν τα περιθώρια λάθους. Μπορείς να γυρίζεις συνέχεια στο 1.10 και στο 1.09 χωρίς να κάνεις λάθος;

Εγώ γυρίζω κατά μέσο όρο στο 1.15 γιατί πιστεύω ότι εκεί έχω κατά το μεγαλύτερο ποσοστό τον έλεγχο. Εκεί έχω ακόμα 5-6 μέτρα περιθώριο να χάσω τα φρένα και εκεί έχω ακόμα μερικές μοίρες περιθώριο να πλαγιάσω και να προλαβαίνω ταυτόχρονα να αντιλαμβάνομαι τι γίνεται γύρω μου... γιατί πάνω απ'όλα διασκέδαση είναι να γυρίζεις σπίτι σου όπως έφυγες όσο ξενέρωτο και αν ακούγεται αυτό σε κάποιους.

Όσο δελεαστικός και αν είναι ένας χαμηλός χρόνος για πολλούς και διάφορους λόγους ψυχολογίας και αυτοπροβολής, η ιστορία έχει αποδείξει ότι όσοι τον κυνήγησαν, κάποια στιγμή έκαναν το λάθος...

...και επειδή πολλοί διαβάζουν και παρασύρονται, θα γίνω πάλι ο σπαστικός της παρέας να υπενθυμίσω ότι τα πλαστικά κοστίζουν!

Ο Μπούστας μπορεί να γυρίζει στο λεπτό για αιώνες χωρίς να πέφτει. Έχει το ταλέντο έχει και την εμπειρία και τους αμέτρητους γύρους εξάσκησης. Πόσοι ιδιώτες μπορούν να κάνουν το ίδιο στο 1.10 και παρακάτω;

Dr.Evil
04/04/2006, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Εχω να μπω μηνες σε τρακ ντει και ειδικοτερα στα Μεγαρα το 1,10 μου φαινεται δυσκολος χρονος,οταν ομως διαβαζω οτι Σινιωρης-Μπουστας με 600 ρες γυρναγαν στο 1 λεπτο παιρνω θαρρος και το 1,10 φανταζει ξενερωμα,επιτρεπεται να εχουμε καλες μηχανες 1000 ρες και να μας φοβιζει το 1,10; Θα μου πεις καλα κανουμε γιατι ετσι στεκομαστε και ορθιοι χωρις πτωσεις.Eπισης μου δινει θαρρος οτι τελικα τα μεγαρα δεν ειναι μονο γκαζι φρενο αλλα θελουν και στριψιμο.
Εσεις τι λετε ποσο ευκολα πεφτουν οι χρονοι ;

Συμφωνώ μέ τόν Θάνο οτι τό 1:10 αντε τό 1:09 ερχεται μέ προπόνηση σχετικά ευκολα. Από εκεί καί κάτω αρχίζουν τά δύσκολα, μιάς καί τό λάθος δέν συνχωρήται πληρώνοντάς τό μέ πιθανή πτώση...τουλάχιστον μέ τά μηχανάκια ή μέ τά λάστιχα πού χρησιμοποιούμε.Στό τελευταίο track day είδα οτι μέχρι εκεί μπορεί τό μηχανάκι μου (1:10 καί τυχαία αν βγεί μισό δέκατο κάτω) μιάς καί σέ αυτόν τόν χρόνο τά γλυστρίματα ερχόντουσαν σέ κάθε γύρο ολο καί ποιό εντονα καί επικίνδυνα. Τώρα αν αλλαζα λάστιχα (γόμες) καί κοίταζα καί λίγο τίς αναρτήσεις μου ,δέν ξέρω πόσο ποιό ευκολα θά ηταν τά πράγματα καί κατά πόσο αξίζει νά προσπάθήσει κανείς.Απλά αν τόεκανα θά τό εκανα γιά είμαι πιό ασφαλής..?
Αλλά γενικότερα, τί σχέση εχει η σύγκριση πού αναφέρθηκε μέ τούς κορυφαίους αγωνιζόμενους (στό θέμα χρόνου) τί σχέση μπορεί νά εχουμε εμείς (ιδιώτες) σάν αναβάτες καί τά μηχανάκια πού καβαλάμε μέ τούς αγωνιζόμενους. Είναι αστεία η σύγκριση ελεος..!!:lol: Αν καί υπάρχουν ατομα μεταξύ μας ,πού γυρνούν καί στό 1:06 - 1:05... μέ προπόνηση μία φορά τό μήνα αντε δύο, πού ανοίγει η πίστα.
Αλλά γιά νά κλείσω τό θέμα μήν μπαίνουμε στήν διαδικασία κυνηγητού τού χρόνου γιατί είναι επώδυνο , από πολλές απόψεις... ο νοών νοείτω....:lol:

m1ke
04/04/2006, 10:21
Ο Θάνος ορθώς μίλησε. Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ ιδιώτη και Συνιώρη ή Μπούστα ή Ευθυμίου. Μου έκανε φοβερή εντύπωση πως ο Συνιώρης άλλαξε τo πίσω bitubo όταν γύρναγε στο 1:00.7 και έβαλε ένα Ohlins για να κατέβει στο 1:00.2. Πέρα από χέρια χρειάζεσαι και άπειρο χρήμα για να βγάλεις τέτοιους χρόνους.
Ένας ιδιώτης πρέπει να είναι απόλυτα ευχαριστημένος με το 1:10 και το καλύτερο που μπορεί να πάρει με ένα στοκ μηχανάκι είναι το 1:08. Εάν δε τρέχει με γόμες και σωστές αναρτήσεις θα πάει max στο 1:05. Από κει και κάτω δεν έχει.

Και φυσικά όταν κυνηγάς το λάθος καραδοκεί. :sick:

Γνώμη μου είναι ότι πριν κυνηγήσει κάποιος χρόνους πρέπει να αποκτήσει ένα σταθερό γυρολόγιο (πχ. Θάνος).

alexo
04/04/2006, 15:26
καλησπερα σε ολους!
θα ηθελα σε αυτο το σημειο να σας πω εχοντας διαβασει ολα σας τα μηνηματα μεχρι εδω οτι
οταν καποιος "γυριζει" στα μεγαρα εναν χρονο ας πουμε 1,10 (ενοοντας σταθερο γυρολογιο 1,10 ),τοτε εχει πατησει τις σωστες γραμμες και εχει και μια γρηγορη μεση ταχυτητα..
Απο εκει και μετα θελει επι μερους βελτιωσεις κυριως στα φρενα ,απο οπου ο χρονος θα κατεβει εντυπωσιακα εως και 2-3 δευτερολεπτα κατω μονο απαυτο.
Αυτο σμβαινει διοτι η παχη εχει ΤΕΣΣΕΡΑ σημεια με πολυ δυνατα φρενα (και δυο αλλα με λιγοτερα φρενα αλλα πολυ καθοριστικα,απο οπου μπορει κανεις με προπονηση μονο στο συγεκριμενο θεμα
να κανει μεγαλες διαφορες..
Κατοπιν υπαρχουν βελτιωσεις που μπορουν να γινουν, με περισσοτερο ρισκο, στην ταχυτητα εισοδου και εξοδου στις κ1, κ5, κ6, κ7 και κ8.
Οσο αφορα το σετ κ3-κ4 εκει βρισκεται ενα μυστικο που μονο αν ακολουθησετε εναν με γυρολογιο 1,03-1,04 θα σας αποκαλυφθει...
Το να τον ακολουθησετε μπορει να γινει η κατοπιν συνενοησης η και στην τυχη (αν ετυχε δηλαδη καποιος να σας περασε πανω στην κ2 η αμεσως μετα) και αμεσως μετα να εχετε προλαβει να δειτε οτι το κομματι κ3-κ4 το περνανε οσο πιο "ισια" γινεται φρεναροντας μεσα σαυτο,αλαζοντας κλιση απο τερμα αριστερα σε τερμα δεξια ,κατεβαζοντας και μια (αυτοι που εχουν μακρυ γραναζι)για να μπουν στην
κ4 με την μεγαλυτερη δυνατη κλιση ωστε να μην "χαθει" καθολου ταχυτητα που πρεπει να μεταφερθει οσο γινεται περισοτερο στην "ευθειουλα απο κ4-κ5.
Πρεπει επισης να αναφερω οτι στο σταδιο αυτο το μηχανακι σας πρεπει να σας παρεχει απολυτη εμπιστοσυνη και να εχει αρκετα "σφιχτες" ρυθμισεις στις αποσβεσεις των αναρτησεων σχετικα απο τις "ανετες" ρυθμισεις του δρομου.
Ενοειται οτι την αναρτηση την ελεγχουμε στατικα και οχι μετρωντας "κλικς".
Αισθησεις του τυπου : μικρογλυστηματα και μικροκουνηματα στο 1,10 μαρτυρουν καποιο σφαλμα στο στησιμο η στις ρυθμισεις των αναρτησεων(ασυμετρια μπρος με πισω) η στα λαστιχα (κακη κατανομη βαρους- λαθος πιεσεις)
Τα ελαστικα πρεπει να εχουν την ιδια σχεδον θερμοκρασια(αρκετα ζεστα) μπρος και πισω για να αποδιδουν και να κρατανε ομοιομορφα μπροστα και πισω.

Αυτα απο μενα προς το παρον
Ευχαριστω για τον χρονο σας

alexo
04/04/2006, 15:31
ελπιζω να προλαβω το βραδυ να σας βαλω καμια φωτο να δειτε...
προς το παρον καλο μεσημερι

alexo
04/04/2006, 21:45
foto1


43479

alexo
04/04/2006, 21:49
ρε σεις πως μπορω να μεγαλωσω τις φωτο?
ειναι τραβηγμενες 2560χ1920 και για να χωρεσει η επισυναψη τις κανω 320χ240 και ειναι μικρες.

alexo
04/04/2006, 21:49
φοτο2


43480

Θάνος
04/04/2006, 21:53
κάν'τες 800Χ600

alexo
04/04/2006, 22:00
φοτο3


43482

alexo
04/04/2006, 22:02
800χ600 βγαινουν παραπανω απο 102400bytes που ειναι το οριο της επισυναψης.
μηπως πρεπει να τα μετατρεψω απο jpeg se kati alo?

alexo
04/04/2006, 22:03
foto 4


43483

alexo
04/04/2006, 22:05
foto 5


43484

alexo
04/04/2006, 22:06
foto6


43485

alexo
04/04/2006, 22:08
foto 7


43486

Θάνος
04/04/2006, 22:10
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΣΤΑΜΑΤΑΑΑΑΑΑ!!!

800x600 είναι το σωστό μέγεθος! αν δεν σου βγαίνει τότε μείωσε λιγάκι την ποιότητα ή μείωσε λίγο το μέγεθος, αλλά ετσι όπως τις βάζεις είναι ποοοολύ μικρές!!!

ΚΑΝ'ΤΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΟΥΜΕ ΝΤΕΕ!!

alexo
04/04/2006, 22:12
foto9


43487

alexo
04/04/2006, 22:15
καλα ντε μην φωναζεις:confused:
και πες πως γινεται?:sick:
απο photoshop?
apo paint?

Θάνος
04/04/2006, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexo
καλα ντε μην φωναζεις:confused:
και πες πως γινεται?:sick:
απο photoshop?
apo paint?

:lol: Τι να ΣΕ πω... εγώ τις κάνω με ένα μικρό προγραμματάκι τις φωτογραφικής μου μηχανής...
:confused:

Καλά, άμα δεν σου βγαίνει στείλτες έτσι, αλλά ρε γαμώτο χάνουν έτσι.. δεν φαίνονται καλά!

Γιατί δεν προσπαθείς αρχικά 800x600 και αν σου βγάλει ότι είναι πολύ μεγάλες, δοκίμασε λίγο μικρότερες... π.χ. 700x όσο βγάζει ή 640x480...

alexo
04/04/2006, 22:25
κατι προσπαθω να κανω με το photoshop :smilea:
και μαλον κατι θα γινει ..
αλλα δεν προλαβαινω τωρα..:(
δουλευω πρωι και πρεπει ναπαω για νανι
Ομως εχετε υπομονη υπαρχουν αρκετες ακομη...
θα τα πουμε αυριο...
καληνυχτα....και ευχαριστω:ZZZ:

sniper
04/04/2006, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexo
κατι προσπαθω να κανω με το photoshop :smilea:
και μαλον κατι θα γινει ..
αλλα δεν προλαβαινω τωρα..:(
δουλευω πρωι και πρεπει ναπαω για νανι
Ομως εχετε υπομονη υπαρχουν αρκετες ακομη...
θα τα πουμε αυριο...
καληνυχτα....και ευχαριστω:ZZZ:

Δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά..... φτιάξε την 6!!! :D

kinhsh
05/04/2006, 05:25
Eχω ερωτηση. Αφου λες η παχη θελει δυνατα φρενα ποιο το μυστικο τους; να ξερουμε που θα φρεναρουμε και να μη φοβομαστε την μεγαλη ταχυτητα στις ευθειες; η να εχουμε συγκεκριμενο ευσταθες στησιμο στη μηχανη με αυξημενη προφορτιση μπροστα ; η και τα δυο;

stako
05/04/2006, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexo
κατι προσπαθω να κανω με το photoshop :smilea:
και μαλον κατι θα γινει ..
αλλα δεν προλαβαινω τωρα..:(
δουλευω πρωι και πρεπει ναπαω για νανι
Ομως εχετε υπομονη υπαρχουν αρκετες ακομη...
θα τα πουμε αυριο...
καληνυχτα....και ευχαριστω:ZZZ:

Αν έχεις Photoshop τότε στο μενού File έχει μία επιλογή "Save for web". Αφού έχεις ανοίξει λοιπόν την εικόνα σου πατάς εκεί και σου βγάζει νέο παραθυράκι. Εκεί μπορείς να παίξεις με την ποιότητα, ακόμα και 1600χ1200 να αφήσεις την εικόνα αν βάλεις πχ JPEG με 10 ποιότητα θα σου φτάσει. Αλλά θα φαίνεται χάλια, κάντο 1024χ768 με μεσαία περίπου settings και θα είσαι οκ.

Το παιδί με το Varadero είναι φίλος σου?

nktR
05/04/2006, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexo
καλα ντε μην φωναζεις:confused:
και πες πως γινεται?:sick:
απο photoshop?
apo paint?

καλημέρα. Κάνε στο Photoshop: Image size: Width: 800 (σου κάνει αυτόματα το Height 600 και μετά save as (όνομα αρχείου)
ας πούμε GSXR K3 σε jpg format η διαβάθμιση που σου έχει Small file - Large file στο 6 περίπου, γράφει και κάτω αριστερά το μέγεθος του αρχείου. Φιλιά και καλά ξεμπερδέματα !!!

*Μια χαρά πας για πρώτη επαφή μετά από καιρό αποχής


43526

amatsaka
05/04/2006, 12:26
Alexo απ' οτι βλεπω η απαντηση σου σχετικα με τα μεγαρα ειναι ψαγμενη.
Μπορεις να μπεις (αν θες βεβαια) σε λεπτομεριες? Πχ ποιο ειναι αυτα τα σημεια οεο??
καθως και στην ερωτηση του kinhsh

Αφου λες η παχη θελει δυνατα φρενα ποιο το μυστικο τους; να ξερουμε που θα φρεναρουμε και να μη φοβομαστε την μεγαλη ταχυτητα στις ευθειες; η να εχουμε συγκεκριμενο ευσταθες στησιμο στη μηχανη με αυξημενη προφορτιση μπροστα ; η και τα δυο;


Τhanx

idi
05/04/2006, 12:28
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=18255

alexo
05/04/2006, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Eχω ερωτηση. Αφου λες η παχη θελει δυνατα φρενα ποιο το μυστικο τους; να ξερουμε που θα φρεναρουμε και να μη φοβομαστε την μεγαλη ταχυτητα στις ευθειες; η να εχουμε συγκεκριμενο ευσταθες στησιμο στη μηχανη με αυξημενη προφορτιση μπροστα ; η και τα δυο;
Προσπαθοντας να απαντησω στην ερωτηση σου θα μου επιτρεψεις να την χωρισω σε 3 τμηματα..
1ο Αφου λες η παχη θελει δυνατα φρενα ποιο το μυστικο τους;
Τα δυνατα φρενα εχουν τον εξης ορισμο:
οσο το δυνατον μεγαλυτερη επιβραδυνση σε οσο το δυνατον μικροτερη αποσταση σε οσο το δυνατον λιγοτερο χρονο.
Καποιος λοιπον που το πετυχαινει αυτο καθε φορα καλυτερα γλυτωνει στις εισοδους και μερικα δεκατα ας πουμε .
Επιπλεον οσο μεγαλυτερες ειναι οι ΔΙΑΦΟΡΕΣ των ταχυτητων τοσο περισσοτερα δεκατα εξοικονομουνται
To μυστικο λοιπον δεν ειναι αλλο απο το να προπονηθει κανεις ωστε να καταφερνει ολο και περισοτερο τον παραπανω συνδυασμο, και δεν ειναι ναγραπωνει κανεις την μανετα δυνατα στην αρχη ..μετα να την αφηνει λιγο και στο τελος αφου εχει φτασει "περιπου" στο σημειο εισοδου πατωντας την λιγο ακομη να επειχειρησει την εισοδο...
2ο: να ξερουμε που θα φρεναρουμε και να μη φοβομαστε την μεγαλη ταχυτητα στις ευθειες;
Εδω μισοαπαντησα εμεσα λιγο πριν..
Τα σημεια των φρενων τα εχουμε επιλεξει απο πριν ,καθως και τα σημεια των εισοδων, των κορυφων και των εξοδων των Κ ,και εχουμε κανει σε αυτα και μονο ,αρκετη προπονηση ,καθως και γενικοτερα στην γραμμη που εχουμε επιλεξει ,μας εχει υποδειχθει,η εχουμε αντιγραψει ,οπως και να το παρει κανεις ειναι σωστο,εχοντας φτασει στο σημειο να περναμε σταθερα σε καθε γυρο με ακριβεια εκατοστου θα ελεγα, και μην σας φανει παραλογο,απο τα ιδια και τα ιδια σημεια παντα .
Να θυμαστε οτι αυτη η ακριβεια θα κανει την διαφορα οταν πεσουν οι χρονοι αργοτερα...
Και φυσικα οσο το δυνατον μεγαλυτερες ταχυτητες σε ΟΛΕΣ τις ευθειες.
Προσεξτε ομως οτι δεν χρειαζεστε προπονηση σαυτο...
το να ανοιξεις το γκαζι δεν θελει και πολυ τεχνη..απλα θαρρος και μεγααααλες ευθειες..ποιος σταματαει ομως μετα? αυτος που θα εχει κανει περισσοτερη προπονηση στα φρενα...
Εξαλλου οσο και γκαζι να εχεις δεν το ανοιγεις αν δεν μπορεις να σταματησεις και γρηγοροτερα..αυτο το τελευταιο παει για το
να μη φοβομαστε την μεγαλη ταχυτητα στις ευθειες;
3ο: η να εχουμε συγκεκριμενο ευσταθες στησιμο στη μηχανη με αυξημενη προφορτιση μπροστα ;
Οσο αφορα στο στησιμο της μηχανης υπαρχουν και προτιμησεις αλλα γενικοτερα ξεκιναει κανεις απο την ομοιογενια των αναρτησεων μπροστα και πισω,να δουλευουν το ιδιο, με αρκετα σφικτοτερες ρυθμισεις αποσβεσεων.
Προφορτισεις ελατηριων ρυθμισμενες ωστε να παρεχουν ιδιο μικρο sag εμπρος και πισω (βυθηση με το βαρος της μηχανης στις ροδες χωρις αναβατη),αλλα και ιδια διαδρομη στην βυθηση τους κατω απο ιδια πιεση.
δηλαδη πιεζοντας εμπρος και πισω να συμπιεζεται η αναρτηση τα ιδια εκατοστα.
Οσο πιο στιβαρη αισθηση τοσο πιο σταθερο θα ειναι υπο πιεση το μηχανακι..και θα περνανε ολα υπο τον ελεγχο σας.
Φυσικα τελος παιζει ρολο και η Περιφημη κατανομη βαρους.
Εδω περισσοτερες φορες ειναι θεμα προσωπικων προτιμησεων η καλυτερα αγαπημενου τροπου οδηγησης..
Συνηθιζεται μπροστοβαρη κατανομη για λογους που μπορω να σας πω σε αλλο topic.
μετα απο ολα αυτα ΔΕΝ ασχολεισαι πλεον μετην μηχανη (απλα την τσεκαρεις καθε φορα να ειναι ιδια στις αναρτησεις),και αφου πετυχεις να ζεσταινονται και τα λαστιχα το ιδιο εμπρος και πισω αυξομοιονοντας τις πιεσεις τους το κυριο μελημα της προπονησης ειναι βελτιωση της τεχνικης των φρενων, θεση οδηγησης σταθεροτητα των σημειων και πατηματων στην πιστα.
Και για να επανελθω στο θεμα μας..
στην Παχη λοιπον γυρναει ΣΤΑΘΕΡΑ καποιος ας πουμε στο 1,10 ,
υποθετωντας οτι επι δεκα γυρους δεν εχει ξεφυγει πουθενα,και ολα ειναι υπο ελεγχο..και μπορει ομως να κανει και ενα ξεσπασμα στο 1.08,5-1.09,0 αλλα εκει κανει τον καλυτερο του χρονο.
Φανταστειτε στα τεσσερα αυτα σημεια των πολυ δυνατων φρενων αν βελτιωθει
δεν σας λεω πολυ 0,3-0,5 του δευτερολεπτου ειναι εφικτο στην συγκεκριμενη (φρενατη)πιστα για του λογους που αναφερα στην αρχη του ποστ μου και νατα τα 2 δευτερα και καλως ηλθατε στο 1.08 μονο απο τα φρενα εσεις που γυρνατε 1,10...
Και μην ξεχνατε οτι υπαρχουν και αλλα 3 σημεια φρενων πιο συντομων και λιγο τερης εντασης αλλα πολυ καθοριστικα επισης..
αυτα προς το παρον
ελπιζω να βοηθησα
ευχαριστω για τον χρονο σας
κανω προσπαθεια τωρα για τις φωτο που λεγαμε:beer:

alexo
05/04/2006, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από amatsaka
Alexo απ' οτι βλεπω η απαντηση σου σχετικα με τα μεγαρα ειναι ψαγμενη.
Μπορεις να μπεις (αν θες βεβαια) σε λεπτομεριες? Πχ ποιο ειναι αυτα τα σημεια οεο??
καθως και στην ερωτηση του kinhsh



Τhanx
αν μου επιτρεπεις λιγο χρονο πριν επεκταθω στην απαντηση μου στο ποστ σου, για να βαλω καμμια σωστη φωτο απο την κυριακη...:beer:

alexo
05/04/2006, 20:31
φοτο 6 παλι


43577

alexo
05/04/2006, 20:33
ουαου πετυχε...:rotflmao:
ερχονται κι αλλες:D

alexo
05/04/2006, 20:57
φοτο1


43583

alexo
05/04/2006, 20:57
φοτο2


43584

alexo
05/04/2006, 20:58
φοτο3


43585

alexo
05/04/2006, 20:59
φοτο4


43587

alexo
05/04/2006, 21:00
φοτο5


43588

alexo
05/04/2006, 21:01
φοτο7


43589

alexo
05/04/2006, 21:02
φοτο8


43590

alexo
05/04/2006, 21:04
φοτο9


43591

alexo
05/04/2006, 21:05
φοτο10


43592

alexo
05/04/2006, 21:15
φοτο11 οχι δεν τον γνωριζω τον κυριο με το Varadero..παρολαυτα καθε φορα που περνουσε απο τηνΚ9 εκλεινα τα ματια μου και ... εκανα την προσευχη μου... τελος
καλο ολα καλα...
γυρνουσε και ενα tdm900 αξιοπρεπεστατα
μπραβο στον αναβατη του.. δυστυχως δεν εχω φωτο ομως να δειτε την πολυ καλη θεση που επερνε ο αναβατης πανω στη μηχανη οταν εστριβε...(πολυ σημαντικο)


43595

alexo
05/04/2006, 21:37
και φωτο 12


43596

alexo
05/04/2006, 21:38
φωτο 13


43597

alexo
05/04/2006, 21:39
φωτο 14


43598

alexo
05/04/2006, 21:41
φωτο 15
να και ενας δεινοσαυρος!
μαντεψτε τι μηχανακι ειναι...


43599

alexo
05/04/2006, 21:43
φωτο 16
και μετα ξεκουραση...


43600

alexo
05/04/2006, 21:46
φωτο 17 αντε the last one


43601

nktR
05/04/2006, 23:36
μια χαρά οι φωτό. Μπράβο !!!;)

nktR
05/04/2006, 23:40
ο kawasakias


43607

kinhsh
06/04/2006, 00:09
Ωραιες οι φωτογραφιες.Αλλα μιας και εκανες μια πληρη αναλυση των αποψεων σου για την Παχη, εγω του 1,10-1,11 με ταχυτητα 185 στην ευθεια εχω επιφυλαξη σε μερικα σημεια. Δεν μου φαινεται πολυ σωστη η εκφραση προπονηση στα φρενα,αυτο φανταζομαι σε 10 γυρους το μαθαινεις. Φανταζομαι οτι το μυστικο ειναι οι μεγαλες κλισεις και μεγαλες ταχυτητες εισοδου.
Γιατι στα μοτο τζι πι δεν μου φαινονται να υπερβαλουν εαυτο στα φρενα αλλα προσπαθουν κυριως να εχουν ομαλη πορεια και μεγαλη κλιση στην εισοδο.
Εχω δει αγωνιζομενους στην Παχη να φρεναρουν στο τελος της ευθειας περνώντας με σε τρακ ντει και τι δεν εχω δει κουνηματα μπροστινου,ρολινγκ εντο και τετοια.Αφου λεω πως αντεχουν αυτοι οι ανθρωποι να οδηγανε ετσι μιση ωρα η μηπως παραδινουμε σημασια στα φρενα εδω στην Ελλαδα.
Εχετε δει κανενα να πεσει στην εισοδο της αριστερης στροφης που μετα ακολουθει αυτη των πιτς; Στην εισοδο της κ1 της κ6 εχετε δει κανενα να πεφτει; Γιατι η θεωρια κατα Keith Code λεει οτι οταν εστιαζουμε σε τρελλο φρεναρισμα χανουμε κατι σε ταχυτητα εισοδου για τη στροφη.
Επι τη ευκαιρια ποιος ειναι ο καλυτερος χρονος σου στα Μεγαρα;
Αν κρινω οτι ο μπουστας οδηγαει με μισοκομενους μαρσπιεδες λογω μεγαλων κλισεων πιστευω οτι μαλλον ειναι θεμα ταχυτητας στις στροφες κυριως. Ακουω αποψεις.

Dr.Evil
06/04/2006, 08:37
Γραμμές μέ ακρίβεια εκατοστού, γιά εμένα είναι ολο τό μυστικό.Αν καταφέρεις νά βρείς τίς γρήγορες γραμμές σου αρχίζοντας μέ μικρότερη ταχύτητα εισόδου γιά νά μήν ανχωθείς καί βρείςτά σημεία σου, μέ πολλή προπόνηση καί ανεβάζοντας τήν ταχύτητα εισόδου σταδιακά, ο χρόνος κατεβαίνει χωρίς νά τό καταλάβεις.Αν μπείς στό σωστό πέρασμα η στροφή βγαίνει μόνη της μετά. Τά φρένα είναι τό επόμενο βήμα πού καί αυτό θέλει αρκετή προπόνηση σταδιακά γιατί, οντως τό νά τραβήξεις τά φρένα βαθειά, φέρνει πανικό καί χάνεις τό σημείο εισόδου.
Γενικότερα αν θέλεις νά κατέβεις κάτω από τό 1:10 πού στήν κουβέντα τό βάλαμε σάν οριο θεωρητικό ,αφού βγαίνει σχετικά εύκολα από εκεί καί κάτω πρέπει νά τό αναλύσεις σέ επιμέρους κομάτια πού υστερείς. Ξεχνάς τό χρόνο αυτό καί προπονήσαι σέ κάθε κομάτι (φρένα-γραμμές-σχέση σασμάν κλπ) ξεχωριστά ξεχνώντας τό πόσο γρήγορα πάς καί επικεντρώνεσαι σέ αυτά.
Επίσης σωστά επισημάνθηκε τό στήσιμο τής μηχανής από τόν alexo μιάς καί τήν πάτησα στό προηγούμενο track αυξάνοντας τήν συμπίεση εμπρός πετυχαίνοντας καλύτερο στήσιμο στό φρενάρισμα, αλλά χαλώντας τήν ομοιομορφία τών αναρτήσεων μου στήν στροφή , προκαλώντας γλυστρίματα πού ποτέ δέν είχα μέ τό προηγούμενο σετάρισμα.Είναι απίστευτο μιά μικρορύθμιση εμπρός τό πώς μού χάλασε τό πίσω μέρος τής μηχανής.
Αποψη μου λοιπόν ξεχωρίστε καίπροσπαθήστε νά φτειάξετε καί νά εμπεδώσετε κάθε ενα κομάτι ξεχωριστά μέ υπομονή, αν σας ενδιαφέρει ο χρόνος πού κάνετε, μιάς καί υπάρχουν καί αναβάτες πού απλά διασκεδάζουν γυρνώντας σταθερά καί μέ μεγαλύτερη ασφάλεια στό 80% τής ικανότητάς τους.Δεκτά καί τά δύο.
Φιλικά καί χωρίς διάθεση νά κάνω τόν δάσκαλο, απλά καταθέτω προσωπικές εμπειρίες:beer:

fazerakis
06/04/2006, 09:34
Για να μην τσακώνεστε θα πω οτι το γρήγορο γυρολόγιο έρχεται με συνδιασμό ολων όσων ειπώθηκαν.

Γκάζι στις εξόδους μέχρι τα φρένα, δυνατά φρένα πριν την είσοδο τα οποία αφήνουμε σταδιακά καθώς κάνουμε την είσοδο, όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ταχύτητα εισόδου στη σωστή (προεπιλεγμένη) γραμμή που θα μας δώσει και την απαράιτητη κλιση.

Μεγάλη κλίση χωρίς ταχύτητα= μπαίνεις μέσα
Υπερβολικά φρένα= χάσιμο σημείου εισόδου + αστάθεια στις αναρτήσεις

Από τις φωτό βλέπω ότι ο alexo έχει ωραία γραμμή και αυτό πάνω απ'όλα προσφέρει και μεγαλύτερη απόλαυση στην οδήγηση και ίσως είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει κανείς να ψάξει πρώτα να βρει.

:beer:

alexo
06/04/2006, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Ωραιες οι φωτογραφιες.Αλλα μιας και εκανες μια πληρη αναλυση των αποψεων σου για την Παχη, εγω του 1,10-1,11 με ταχυτητα 185 στην ευθεια εχω επιφυλαξη σε μερικα σημεια. Δεν μου φαινεται πολυ σωστη η εκφραση προπονηση στα φρενα,αυτο φανταζομαι σε 10 γυρους το μαθαινεις. Φανταζομαι οτι το μυστικο ειναι οι μεγαλες κλισεις και μεγαλες ταχυτητες εισοδου.
Γιατι στα μοτο τζι πι δεν μου φαινονται να υπερβαλουν εαυτο στα φρενα αλλα προσπαθουν κυριως να εχουν ομαλη πορεια και μεγαλη κλιση στην εισοδο.
Εχω δει αγωνιζομενους στην Παχη να φρεναρουν στο τελος της ευθειας περνώντας με σε τρακ ντει και τι δεν εχω δει κουνηματα μπροστινου,ρολινγκ εντο και τετοια.Αφου λεω πως αντεχουν αυτοι οι ανθρωποι να οδηγανε ετσι μιση ωρα η μηπως παραδινουμε σημασια στα φρενα εδω στην Ελλαδα.
Εχετε δει κανενα να πεσει στην εισοδο της αριστερης στροφης που μετα ακολουθει αυτη των πιτς; Στην εισοδο της κ1 της κ6 εχετε δει κανενα να πεφτει; Γιατι η θεωρια κατα Keith Code λεει οτι οταν εστιαζουμε σε τρελλο φρεναρισμα χανουμε κατι σε ταχυτητα εισοδου για τη στροφη.
Επι τη ευκαιρια ποιος ειναι ο καλυτερος χρονος σου στα Μεγαρα;
Αν κρινω οτι ο μπουστας οδηγαει με μισοκομενους μαρσπιεδες λογω μεγαλων κλισεων πιστευω οτι μαλλον ειναι θεμα ταχυτητας στις στροφες κυριως. Ακουω αποψεις.
Αγαπητε φιλε kinhsh,
ευχαριστω για την παρεμβαση σου.
θα ηθελα εδω να πω οτι το εξαρχης σχολιο μου εγινε με αφορμη το δικο σου ποστ καθως και τα ποστ των sporky και m1ke οπου αναφερθησαν τα ακολουθα:
"ειδικοτερα στα Μεγαρα το 1,10 μου φαινεται δυσκολος χρονος,οταν ομως διαβαζω οτι Σινιωρης-Μπουστας με 600 ρες γυρναγαν στο 1 λεπτο παιρνω θαρρος και το 1,10 φανταζει ξενερωμα,επιτρεπεται να εχουμε καλες μηχανες 1000 ρες και να μας φοβιζει το 1,10;"
"τελικά φαίνεται οτι για να μέγαρα παίζουνε μόνο γόμες αν θέλεις να κινηθείς κοντά στο .10"
" Ένας ιδιώτης πρέπει να είναι απόλυτα ευχαριστημένος με το 1:10 και το καλύτερο που μπορεί να πάρει με ένα στοκ μηχανάκι είναι το 1:08. Εάν δε τρέχει με γόμες και σωστές αναρτήσεις θα πάει max στο 1:05."
Το δε σχολιο εκεινο το εκανα ,για να δειξω σε ολους οσους παρακολουθουν την συζητηση αυτη, μια αλλη αποψη οτι πραγματι δεν ειναι δυσκολο να κατεβασει κανεις χρονο απο το 1,10 και κατω στην παχη EΙΔΙΚΑ.
Και αυτο γιατι η παχη θελει πολλα και δυνατα φρενα που αν τα βελτιωσει κανεις λιγο, κατεβαινει 2δλ κατω!
Ασφαλως, οπως εγραψα ,παιζουν ρολο πολυ σημαντικο και τα υπολοιπα που αναφερεις.
Απλα εγω αναφερα τα φρενα ειδικοτερα, υποθετοντας οτι ενας ιδιωτης αφου μπει στην συκγεκριμενη πιστα μερικες φορες, θα παρει και φορα και θα εξαντλησει τα περιθωρια κλισης της μηχανης του,μετα θα καταλαβει οτι πρεπει να βγαινει απο την μηχανη του(ωστε να αυξηθει η ταχυτητα του μεσα στις στροφες),και μετα θα ξαναβρισκει κατω ο ιδιος ΚΑΙ η μηχανη του,και σε αυτο το σημειο ΑΦΟΥ
ΕΧΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙ και παταει στα ΙΔΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΑΝΤΑ που εχει διαλεξει Ο ΙΔΙΟΣ,(πραγμα που θελει ΚΑΙ αυτο εξασκηση,αληθεια μπορει να θυμηθει κανεις αν το εχει κανει αυτο στην πιστα ποτε?)θα κοιταξει και το χρονομετρο μετα και θα εχει κανει (ας υποθεσουμε)1,10 η 1,11 η 1,09.
Τοτε λοιπον εγω λεω οτι ναι μεν μπορει βελτιωσει τις εισοδους του λιγο,τις εξοδους του λιγο ακομη να ανοιξει λιγο ακομη γκαζι στις ευθειες ,να αλαξει λιγο τις γραμμες του, αλλα πιστεψτε με δεν εχει φρεναρει ακομα αν το γυρολογιο ειναι στο 1,10
Προτεινω λοιπον εξασκηση( αν οχι προπονηση)στη τεχνικη των φρενων συγκεκριμενα στην παχη , για οσους οχι μονο θελουν να κανουν καλυτερο χρονο απο το 1,10 ,αλλα και γιατι απο τον υποθετικο συνηρμο μου πιο πανω συμπεραινω οτι καποιος μπορει να εχει" κολησει" και δεν ξερει τι να κανει αλλο για να παει καλλυτερα εκει μεσα και λει μετα :" τί σχέση μπορεί νά εχουμε εμείς (ιδιώτες) σάν αναβάτες καί τά μηχανάκια πού καβαλάμε μέ τούς αγωνιζόμενους. Είναι αστεία η σύγκριση ελεος..!! Αν καί υπάρχουν ατομα μεταξύ μας ,πού γυρνούν καί στό 1:06 - 1:05... μέ προπόνηση μία φορά τό μήνα αντε δύο, πού ανοίγει η πίστα." (γραφει ο συναδελφος Dr.Evil, και καπακι στο ιδιο του το σχολιο αποδεικνει στον εαυτο του οτι μπορει να υπαρξει συγκριση... και πολυ σωστα συμφωνει πιο πανω στο ποστ του " Συμφωνώ μέ τόν Θάνο οτι τό 1:10 αντε τό 1:09 ερχεται μέ προπόνηση σχετικά ευκολα. ")
Κλεινω απαντωντας στο:
"εγω του 1,10-1,11 με ταχυτητα 185 στην ευθεια"
Ποσο χρονο θα κατεβαζες αν ειχες 200 αντι για 185?(πολυ αμελητεο..)
στο:"προπονηση στα φρενα,αυτο φανταζομαι σε 10 γυρους το μαθαινεις."
Ποσο χρονο χρειαζεσαι να τα σταθεροποιησεις, και στα ΤΕΣΣΕΡΑ σημεια σε καθε γυρο(δεν ξεχναω οτι χρωσταω και μια απαντηση στον συναδελφο amatsaka:"Alexo απ' οτι βλεπω η απαντηση σου σχετικα με τα μεγαρα ειναι ψαγμενη.
Μπορεις να μπεις (αν θες βεβαια) σε λεπτομεριες? Πχ ποιο ειναι αυτα τα σημεια οεο??" πανω σε αυτο το τοπικ..) με ακριβεια ΙΔΙΑ καθε φορα?(αναλογα την ικανοτητα χωρις "ρισκα" 3-6 ωρες λεω εγω για να εχεις αποτελεσματα) .
στο:"Γιατι στα μοτο τζι πι δεν μου φαινονται να υπερβαλουν εαυτο στα φρενα "
τσεκαρισε τα λαθη που γινονται οταν επιχειρουνται προσπερασματα, και που επιχειρουνται τα πιο εντυπωσιακα προσπερασματα.
στο:"Εχω δει αγωνιζομενους στην Παχη να φρεναρουν στο τελος της ευθειας περνώντας με σε τρακ ντει και τι δεν εχω δει κουνηματα μπροστινου,ρολινγκ εντο και τετοια."
Το να κανει κανεις ρολινκ εντο εναι ακροβατικο,δεν γλυτωνει χρονους, και τα κουνηματα μπορει να τα νιωσει καποιος στο μπροστινο αλλα δεν "φαινονται" ευκολα σε αλλους εκτος αν υπαρχει αρκετη πιεση (πχ.σε δοκιμαστικα motogp )
Ασφαλως μιλωντας για δυνατα φρενα δεν εννοω ρολλιν εντο η οτιδηποτε αλλο που εχει νακανει με δεξιοτεχνεια τετοιου τυπου..
ps:ολα αυτα φυσικα με τις αναλογες συνθηκες ρυθμισεων αναρτησεων και καταστασης ελαστικων που οπως εχω γραψει σε προηγουμενο ποστ ,πρεπει να ισχυουν
ευχαριστω θερμα για την υπομονη σας
σορυ για τα τυχον ορθογραφικα
βιαζομαι να παω στην δουλεια ..θα τα πουμε το βραδυ..
amatsaka επιφυλασομαι..
Keith Code's twist of the wrist 2 και 3.
Βιβλια απιθανα διαβαστε τα!
οσο για τον χρονο που κανω στην παχη επετρεψε μου να μην τον ανακοινωσω..
ομως.......


:winka:


43670

kinhsh
06/04/2006, 16:38
Παντως συμφωνω με αυτα που λες και φαινεται οτι το εχεις ψαξει το θεμα. Aπλα δεν με βολευε η λυση δυνατα φρενα γιατι δεν τους εχω μεγαλη εμπιστοσυνη οτι αντεχουν,υγρα ,τακακια,τρομπα.

nktR
06/04/2006, 18:18
Καλησπέρα σε ολους.
Θα ήθελα να πω κάτι σχετικά με τα γυρολόγια του καθένα.
Σταματήστε να ασχολείστε με το χρόνο που θα θέλατε να κάνετε
βάσει προτύπων αγωνιζόμενων.
Ασχοληθείτε και μόνο, γύρο με το γύρο που μπορείτε να βελτιωθείτε στροφή με τη στροφή. Χαλαρώστε και απολαύστε αυτή τη μαγεία της ασφαλούς οδήγησης που σας δίνει η πίστα
και σιγά σιγά θα τα βρείτε όλα με το καιρό δηλ. θέλει χρόνο και πολύ προπόνηση. Δεν γίνεται όλα να γίνουν από την αρχή.
Ξεκινήστε με τους πρώτους γύρους χωρίς ιδιαίτερη πίεση φρένων με μία ταχύτητα πάνω και συνηθίστε την είσοδο χωρίς πολλά έως ελάχιστα φρένα με φόρα στις στροφές το σώμα τέρμα πίσω στη σέλα κορμός χαλαρός έξω από τη μηχανή χωρίς ιδαίτερη τάση στο τιμόνι με προοδευτικό άνοιγμα γκαζιού. Καταρχήν δεν θα κουραστείτε καθόλου και σιγά σιγά θα δείτε ότι θα έρθει η στιγμή που θα κατεβάζετε ταχύτητα στο κιβώτιο και θα κινήστε τόσο γρήγορα και ασφαλείς που δεν θα μπορείτε να το πιστέψετε.
Έχω κάνει απίστευτες προπονήσεις από το 1998-1999 στα Μέγαρα
πολλά Σ,Κ μέχρι να κλείσει η πίστα και κατάφερα με ένα VFR 400 να γυρίσω 1.07.6 και να πέσω γιατί έφτασα σε σημείο να ξύνει ο μαρσπιές με αφαιρεμένη μπίλια (και τελικά φαγώθηκε 2 πόντους)
και το γόνατο να το κολλάω στο φέρινγκ για να μη βρίσκει κάτω και με 150/18 λάστιχο πίσω.
Που θέλω να καταλήξω ότι μπορείτε άφοβα να εμπιστευτείτε τις μηχανές σας αρκεί να δεχθείτε ότι για να κάνετε καποια πράγματα επιπλέον θέλει πολύ δουλειά πολύ ρίσκο σε μία πίστα που αυτή τη στιγμή είναι στην παρακμή της και ένα τσουβάλι χρήματα για στήσιμο, άλλη ανάρτηση πίσω ή τουλάχιστον ένα rebuilt ελατήριο τσιμούχες λάδια π.χ. Τασούλης,Hyper Pro κλπ επίσης μπροστά και πολύ χρόνο για να μάθετε την λειτουργία ανάρτησης για πίστα Μεγάρων, Σερρών και δρόμου. Επίσης σχέσεις : γρανάζια αναλόγως την πίστα καθώς και τακάκια race σωστή πίεση αέρα αναλόγως με το σεταπ ανάρησης και είδος οδοστρώματος δηλ. για να δουλέψει ένα λάστιχο σωστά ΡΥΤΙΔΑ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΚΟΜΠΟ
δηλ. και όχι ΜΑΛΛΙΑ όπως λέω ή χοντρούς κόμπους μπορεί στα Μέγαρα να θέλει λιγότερη πίεση από ότι στις Σέρρες για να έχει και σωστό δούλεμα αποτέλεσμα και διάρκεια.

Για εμένα στην πίστα πάτε μια χαρά μη μπλέξετε με περιπέτειες που προανέφερα γιατί δεν αξίζει αυτό το πράγμα στα Μέγαρα.

Σέρρες βέβαια αλλάζει αυτό γιατί εκεί μπορείς να κάνεις τα πάντα με ασφάλεια και μπορείς να ανοίγεις γκάζι υπό κλιση παντού.

Εγώ αυτή τη στιγμή εάν έμπαινα Μέγαρα που έχω να μπώ από το 2000 θα ήμουν τρελά ευχαριστημένος με το 750 πλέον αν κατάφερνα να γυρίσω στο 1.08 ή 1.07 μπορεί και να έκανα κολοτούμπες !!! και ας γυρίζουν οι αγωνιζόμενοι στο 1.02 με μηχανάκια ΆΛΛΑ ΚΑΙ ΆΛΛΩΝ (όχι πολιτικά εννοώ δικά τους).

Στην τελική η δουλειά τους είναι αυτή και πρέπει να την κάνουν σωστά με τις άπειρες προπονήσεις που κάνουν τα 500 ζευγάρια που τρώνε. Εμείς άλλες δουλειές κάνουμε !!! Σωστά ?
Οπότε αυτό που κάνουμε και όπως το κάνουμε είναι πάρα πολύ καλά και πρέπει να είσαστε ικανοποιημένοι από την απόδοσή σας !!!
Αυτά πρέπει να φάω κιόλας φωνάζει η γυναίκα μου και τα παιδιά μου.
Φιλιά και όπως είπαμε....

και η φωτό για τον ALEXO LOUDOVIKO ANCOGSXR (που ξέρω ότι έχουν GSXR)


43679

nktR
06/04/2006, 19:47
SORRY ΓΙΑ ΤΟΝ ANCOGSXR ΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΠΡΟΣΤΑ


43682

kinhsh
06/04/2006, 23:11
Aυτο περι λειτουργιας των ελαστικων,με ρυτιδα η με μαλλια επειδη δεν ξερω οτι αλλαζει η εικονα τους αναλογα τη ρυθμιση της αναρτησης μηπως ειναι λαθος;
Oι αποψεις μου περι αυτου ειναι οτι συγκριτικα χαλαρη αποσβεση επαναφορας βοηθαει πιο ευκολα να γλιστραει το λαστιχο,ενω σφιχτη αποσβεση επαναφορας το λαστιχο αποδιδει περισσοτερη προσφυση στο ομαλο οδοστρωμα αλλα πιο τραχια λειτουργια στο ανωμαλο. Αυτο μεταφραζεται σε διαφορετικη εικονα για το λαστιχο;

alexo
07/04/2006, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Παντως συμφωνω με αυτα που λες και φαινεται οτι το εχεις ψαξει το θεμα. Aπλα δεν με βολευε η λυση δυνατα φρενα γιατι δεν τους εχω μεγαλη εμπιστοσυνη οτι αντεχουν,υγρα ,τακακια,τρομπα.
Ευχαριστω και χαιρομαι που εγινα κατανοητος παρολες αυτες τις πολυπλοκες προτασεις...
Παντως ενα πραγμα ειναι σιγουρο ,οτι τα φρενα των μηχανων που εχουμε ολοι μας τωρα ειναι σιγουρα πολυ μα πολυ ανθεκτικα και δεν θα σε προδωσουν..
Δοκιμασε ΣΤΑΔΙΑΚΑ φρεναροντας δυνατοτερα εστω και νωριτερα απο το σημειο των φρενων ,εστω και σε μια μονο εισοδο στην αρχη, πιεζοντας ταυτοχρονα τα κλιπονς εμπρος ,κοντρα στην δυναμη που σε παει προς τα εμπρος .
Ετσι αντιστεκεσαι στην δυναμη της επιβραδυνσης και μειωνεται η μεταφορα βαρους προς τα εμπρος..και φυσικα δεν θελουμε ο πισω τροχος να αφησει το εδαφος...αλλα αυτο θα αρχισει να εμφανιζεται οταν πλεον εχουμε φτασει στο στοχο μας. Αυτη την αισθηση της επιπλεον επιβραδυνσης πρεπει να αισθανθεις και να την μαθεις να την αντιγραφεις ολοιδια οταν εσυ το θελεις.
Εντωμεταξυ δεν μας ενδιαφερει ο χρονος που κανουμε γιατι οπως πολυ σωστα αναφερει και ο Dr Evil : "Γενικότερα αν θέλεις νά κατέβεις κάτω από τό 1:10 πού στήν κουβέντα τό βάλαμε σάν οριο θεωρητικό ,αφού βγαίνει σχετικά εύκολα, από εκεί καί κάτω πρέπει νά τό αναλύσεις σέ επιμέρους κομάτια πού υστερείς. Ξεχνάς τό χρόνο αυτό καί προπονήσαι σέ κάθε κομάτι (φρένα-γραμμές-σχέση σασμάν κλπ) ξεχωριστά ξεχνώντας τό πόσο γρήγορα πάς καί επικεντρώνεσαι σέ αυτά."
Αφου λοιπον τελειοποιηθει και αυτη η τεχνικη, η οποια επι μερους τεχνικη προσπαθουμε να τελειοποιησουμε,την ενσωματωνουμε στο γυρολογιο μας και το αποτελεσμα ερχεται...εξαλου στην πιστα δεν μπαινουμε για να γυρναμε αιωνιως γυρω γυρω κανοντας συνεχεια τα ιδια πραγματα μεχρι εκει που μπορουμε(και για να μην παρεξηγηθω και αυτο επιτεπεται για οσους δεν ενδιαφερονται να βελτιωθουν αλλα μονο για να αγοραζουν νεες ξυστρες συνεχως) αλλα για να μαθουμε περισσοτερα και να δοκιμασουμε να βελτιωθουμε σε ολα με ασφαλεια.
Μπορει να παρατηρησει κανεις οτι τουλαχιστον ολες οι φωτο που ειμαι εγω μεσα, βρισκομαι σχεδον στο ιδιο σημειο παντα στην συγκεκριμενη Κ9 (και αν ηταν δυνατον να υπηρχαν και αλλες φωτο απο τις υπολοιπες Κ της πιστας το ιδιο θα συνεβαινε)αντιθετα απο αρκετους απο τους υπολοιπους.
Αν και μια στηγμιαια απεικονιση της θεσης δεν δινει απολυτη απεικονιση της γραμμης που ακολουθει καποιος ,ομως
μια προχειρη ματια, αυτο μαρτυραει,οπως και οτι ειμουν απο τους λιγοστους τοτε που βρισκομουν τοσο κοντα στο βιραζ,(καθως και στα υπολοιπα βιραζ )πραγμα που πρεπει στην αρχη να δοκιμαζει να κανει κανεις εκμεταλευομενος παντα το μεγιστο πλατος της πιστας εστω και αν στην αρχη δεν πας γρηγορα.
Δυστυχως ομως ολοι στην αρχη πανε στο περιπου κυνηγοντας τις μεγιστες κλισεις που ειναι και το πρωτο πραγμα που ερχεται απο μονο του αναγκαστικα, αν ανοιξεις το γκαζι ακομη και στον δρομο.
Οχι λοιπον, το πρωτο πραγμα που πρεπει να μαθαινει κανεις μετα την ισορροπια ειναι να μπορει να ελεγχει την πορεια της μηχανης του επιλεγοντας σημεια εμπρος ,και κατοπιν να τα πατει με ακριβεια.
ευχαριστω και παλι για την υπομονη σας..

Θάνος
07/04/2006, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexo
...εξαλου στην πιστα δεν μπαινουμε για να γυρναμε αιωνιως γυρω γυρω κανοντας συνεχεια τα ιδια πραγματα μεχρι εκει που μπορουμε(και για να μην παρεξηγηθω και αυτο επιτεπεται για οσους δεν ενδιαφερονται να βελτιωθουν αλλα μονο για να αγοραζουν νεες ξυστρες συνεχως) αλλα για να μαθουμε περισσοτερα και να δοκιμασουμε να βελτιωθουμε σε ολα με ασφαλεια.

Ωραία όλα αυτά που λες... κάποια μπορεί να είναι και πολύ χρήσιμα.

Διαφωνώ όμως στον τρόπο που βλέπεις κάποια πράγματα.

Π.χ. στην πίστα δεν μπαίνουμε απαραίτητα για να βελτιωνόμαστε διαρκώς. Υπάρχει ένα όριο βελτίωσης που εξαρτάται από το αίσθημα ικανοποίησης που αντλεί καθένας από την πίστα.

Αν καλύψω το θεωρητικό κομμάτι και φτάσω να γυρίζω με ασφάλεια και να διασκεδάζω με τον τρόπο που οδηγώ γιατί να βελτιωθώ άλλο; Αν πάλι θέλω να βελτιώνομαι συνέχεια και πάλι η φυσική θα θέσει τα δικά της όρια άρα πάλι θα καταλήξουμε να αγοράζουμε απλά ξύστρες.

Έτσι είναι η φυσική ροή των πραγμάτων μέχρι να βαρεθούμε και να το γυρίσουμε στο ψάρεμα. Θα ήταν πολύ βαρετό να προσπαθούμε συνέχεια να βελτιωθούμε σε κάτι χωρίς να κάνουμε πρωταθλητισμό γιατί χάνει το ενδιαφέρον και την πλάκα του! Είναι απείρως ομορφότερο να ξεκινήσουμε κάτι καινούργιο με όλη την ομορφιά του νέου παρά να κυνηγάμε τα δέκατα σε μία πίστα 2 χιλιομέτρων!

Με τη λογική αυτή λοιπόν έχω ήδη αρχίσει να βαριέμαι τη διαδρομή αυτή των Μεγάρων και χρειάζομαι μία αλλαγή που καμμία βελτίωση στα φρένα και στους χρόνους δεν μπορεί να μου προσφέρει.

Πέρα από τις αναζητήσεις-σκέψεις-προβληματισμούς μου, διαφωνώ και σε πολλά οδηγικά κομμάτια των κειμένων σου. Π.χ. θεωρώ λάθος τη στήριξη στα χέρια την ώρα των φρένων όταν μπορείς κοντράροντας το γόνατο στο φέρινγκ από τη μεριά που έχεις βγάλει τον κώλο να πάρει αυτό όλη τη δύναμη της επιβράδυνσης αφήνοντας χέρια και λοιπό σώμα σχεδόν εντελώς χαλαρά.

Διαφωνώ στα ίδια πατήματα βρέξει χιονίσει. Σπάνια κανείς θα γυρίζει μόνος του στην πίστα. Ανάλογα με το αν συντηρεί ένα γυρολόγιο, αν κυνηγάει κάποιον για το χαβαλέ ή αν κυνηγάει μία προσπέραση ή άν κυνηγάει απλά το χρονόμετρο, μπορεί να χρειαστεί ν'αλλάξει αρκετές φορές τη γραμμή του.

Μου δημιουργεί μεγάλο περιορισμό η άποψη που λέει "βρες τη σωστή γραμμή και ακολούθησε την ευλαβικά από την αρχή ως το τέλος". Πέρα και από την μονοτονία του θέματος...

Τέλος πάντων θέλω να πω ότι δεν κυνηγάμε όλοι το χρόνο και αυτό θα έπρεπε να είναι απόλυτα αποδεκτό...

alexo
07/04/2006, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
SORRY ΓΙΑ ΤΟΝ ANCOGSXR ΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΠΡΟΣΤΑ
Aφου λοιπον αποτι καταλαβα συναδελφε nktR εχεις εμπειρια παχης απο παλια τοτε θα θυμασαι ισως ενα δυδιμο με cbr600 με πολυεστερικα αβαφα λευκα και μονοφθαλμα που εκαναν προπονηση πολυ συχνα εκει τοτε..
τοενα F2 μαυρογκρι ντεποζιτο και το αλλο F3 ασπροκοκινο ντεποζιτο....
;)
Προσπαθοντας να βοηθησω ισως καποιους που ενδιαφερονται διαβαζοντας ολα τα παραπανω να βελτιωθουν απο το 1,10 και κατω δεν θα τους μπερδεψω με τετοιες λεπτομεριες που κανουν την διαφορα κατω απο το 1,06-1,07 ιδιως με τοσο μικρους κυβισμους και ιπποδυναμεις.
Γιαυτο και μπηκα στην διαδικασια να αναφερω την ταπεινη μου γνωμη εχοντας περασει απο αυτη την θεση...
ps:λεπτομερειες για τα ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΦΡΕΝΩΝ της παχης και τα αλλα τρεια μικροτερη εντασης ερχονται....
απο την σελλα ενος CBR600F3 (ελπιζω και για μια δευτερη γνωμη απο τον αξιοτιμο Κο nktR)

alexo
07/04/2006, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Ωραία όλα αυτά που λες... κάποια μπορεί να είναι και πολύ χρήσιμα.

Διαφωνώ όμως στον τρόπο που βλέπεις κάποια πράγματα.

Π.χ. στην πίστα δεν μπαίνουμε απαραίτητα για να βελτιωνόμαστε διαρκώς. Υπάρχει ένα όριο βελτίωσης που εξαρτάται από το αίσθημα ικανοποίησης που αντλεί καθένας από την πίστα.

Αν καλύψω το θεωρητικό κομμάτι και φτάσω να γυρίζω με ασφάλεια και να διασκεδάζω με τον τρόπο που οδηγώ γιατί να βελτιωθώ άλλο; Αν πάλι θέλω να βελτιώνομαι συνέχεια και πάλι η φυσική θα θέσει τα δικά της όρια άρα πάλι θα καταλήξουμε να αγοράζουμε απλά ξύστρες.

Έτσι είναι η φυσική ροή των πραγμάτων μέχρι να βαρεθούμε και να το γυρίσουμε στο ψάρεμα. Θα ήταν πολύ βαρετό να προσπαθούμε συνέχεια να βελτιωθούμε σε κάτι χωρίς να κάνουμε πρωταθλητισμό γιατί χάνει το ενδιαφέρον και την πλάκα του! Είναι απείρως ομορφότερο να ξεκινήσουμε κάτι καινούργιο με όλη την ομορφιά του νέου παρά να κυνηγάμε τα δέκατα σε μία πίστα 2 χιλιομέτρων!

Με τη λογική αυτή λοιπόν έχω ήδη αρχίσει να βαριέμαι τη διαδρομή αυτή των Μεγάρων και χρειάζομαι μία αλλαγή που καμμία βελτίωση στα φρένα και στους χρόνους δεν μπορεί να μου προσφέρει.

Πέρα από τις αναζητήσεις-σκέψεις-προβληματισμούς μου, διαφωνώ και σε πολλά οδηγικά κομμάτια των κειμένων σου. Π.χ. θεωρώ λάθος τη στήριξη στα χέρια την ώρα των φρένων όταν μπορείς κοντράροντας το γόνατο στο φέρινγκ από τη μεριά που έχεις βγάλει τον κώλο να πάρει αυτό όλη τη δύναμη της επιβράδυνσης αφήνοντας χέρια και λοιπό σώμα σχεδόν εντελώς χαλαρά.

Διαφωνώ στα ίδια πατήματα βρέξει χιονίσει. Σπάνια κανείς θα γυρίζει μόνος του στην πίστα. Ανάλογα με το αν συντηρεί ένα γυρολόγιο, αν κυνηγάει κάποιον για το χαβαλέ ή αν κυνηγάει μία προσπέραση ή άν κυνηγάει απλά το χρονόμετρο, μπορεί να χρειαστεί ν'αλλάξει αρκετές φορές τη γραμμή του.

Μου δημιουργεί μεγάλο περιορισμό η άποψη που λέει "βρες τη σωστή γραμμή και ακολούθησε την ευλαβικά από την αρχή ως το τέλος". Πέρα και από την μονοτονία του θέματος...

Τέλος πάντων θέλω να πω ότι δεν κυνηγάμε όλοι το χρόνο και αυτό θα έπρεπε να είναι απόλυτα αποδεκτό...
φιλε θανο γεια!...
Σε ευχαριστω καταρχην για την παραθεση της αποψης σου και επετρεψε μου να συμφωνησω στο:
"στην πίστα δεν μπαίνουμε απαραίτητα για να βελτιωνόμαστε διαρκώς. Υπάρχει ένα όριο βελτίωσης που εξαρτάται από το αίσθημα ικανοποίησης που αντλεί καθένας από την πίστα."
Θα εχουμε ομως μια καλυτερη ευκαιρια αποτι στον δρομο, που αν θελουμε, την εκμεταλευομαστε οσο θελουμε διασκεδαζοντας.
Επισης στο:
"Αν καλύψω το θεωρητικό κομμάτι και φτάσω να γυρίζω με ασφάλεια και να διασκεδάζω με τον τρόπο που οδηγώ γιατί να βελτιωθώ άλλο; Αν πάλι θέλω να βελτιώνομαι συνέχεια και πάλι η φυσική θα θέσει τα δικά της όρια άρα πάλι θα καταλήξουμε να αγοράζουμε απλά ξύστρες."
Ισχυει το πιο πανω σχολιο.
Επισης το να "τρωει "καποιος τις ξυστρες στις στροφες ειναι και αυτος ενας τροπος διασκεδασης ,και δεν το αναφερα ειρωνικα .
οσο αφορα στο:
"Θα ήταν πολύ βαρετό να προσπαθούμε συνέχεια να βελτιωθούμε σε κάτι χωρίς να κάνουμε πρωταθλητισμό γιατί χάνει το ενδιαφέρον και την πλάκα του!"
εχω να παραθεσω την αποψη οτι, κανεις οτι κανεις μεχρι να βαρεθεις μεν ,αλλα για σενα και για μενα και ολους τους φιλους που διαβαζουν θα μερτησει επισης το τι εχουν αποκομησει απο την προσπαθεια αυτη που θα ωφελησει στην ασφαλεια στον δρομο ,για αυτους που δεν κανουν πρωταθλητισμο ,και γιαυτους που κανουν, κατι περισσοτερο που δεν θα τους κανει να βαρεθουν..καταλαβαινεις τι ενοω.
Αν δεν κρατηθεις και με τα χερια δεν θα ειναι δυνατον να μεινεις πανω στην μηχανη οταν ανεβουν τα g..
Σιγουρα υπαρχουν παραλλαγες γραμμων που μπορουν να επιλεγουν σε διαφορετικες συνθηκες ,και δεν λεω οτι πρεπει κανεις να κινειται σε... ραγες.
Αυτο που λεω εγω ειναι οτι πρεπει να εισαι σε θεση αφου επιλεξεις την οποιαδηποτε αλλαγη να εισαι σιγουρος οτι η μηχανη θα πατησει ακριβως στην διορθωμενη γραμμη ακομα και αν αυτη η διορθωση πρεπει να γινει τελευταια στιγμη...γιαυτο και η πρωτη εξασκηση που πρεπει να κανει κανεις ειναι να σημαδευει.. και να πετυχαινει.. με ακριβεια εκατοστου θα ελεγα..

alexo
07/04/2006, 07:40
Eπισης μπορει να ασχοληθει κανεις γενικοτερα μεσα στην πιστα με παρα πολλα
αλλα πραγματα( αν θελει φυσικα ολα ειναι αποδεκτα σε μας του ιδιωτες) εκτος απο την "διαδρομη" γυρογυρω συνεχως ξυνωντας και διασκεδαζοντας ,που καποια στιγμη βαριεσαι φυσικα αν μονο αυτος ειναι ο στοχος καποιου..
Ελπιζω να μην με παρεξηγησε ο φιλος ΘΑΝΟΣ...εγω απλα προσφερθηκα να δωσω μια μικρη ωθηση σε οσους ενδιαφερονται και εχουν "κολησει" στο 1,10 θεωροντας δυσκολο απο εκει και κατω στη παχη
παρτε και μια φωτο απο το 2001 λιγο πριν κλεισει η πιστα για τις μηχανες..
ps:προσεξτε οτι και τοτε ειμουν στην ιδια θεση στην Κ9.... με R6.


43697

nktR
07/04/2006, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexo
Aφου λοιπον αποτι καταλαβα συναδελφε nktR εχεις εμπειρια παχης απο παλια τοτε θα θυμασαι ισως ενα δυδιμο με cbr600 με πολυεστερικα αβαφα λευκα και μονοφθαλμα που εκαναν προπονηση πολυ συχνα εκει τοτε..
τοενα F2 μαυρογκρι ντεποζιτο και το αλλο F3 ασπροκοκινο ντεποζιτο....
;)
Προσπαθοντας να βοηθησω ισως καποιους που ενδιαφερονται διαβαζοντας ολα τα παραπανω να βελτιωθουν απο το 1,10 και κατω δεν θα τους μπερδεψω με τετοιες λεπτομεριες που κανουν την διαφορα κατω απο το 1,06-1,07 ιδιως με τοσο μικρους κυβισμους και ιπποδυναμεις.
Γιαυτο και μπηκα στην διαδικασια να αναφερω την ταπεινη μου γνωμη εχοντας περασει απο αυτη την θεση...
ps:λεπτομερειες για τα ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΦΡΕΝΩΝ της παχης και τα αλλα τρεια μικροτερη εντασης ερχονται....
απο την σελλα ενος CBR600F3 (ελπιζω και για μια δευτερη γνωμη απο τον αξιοτιμο Κο nktR)

Καλημέρα τις θυμάμαι και τις 2 μηχανές γιατί τότε πλην των αγωνιζομένων έμπαιναν 600 σάρηδες από ιδιώτες μόνο 3 ή 4 αν θυμάμαι καλά με πολιτικά φέρινγκ οι υπόλοιποι ήταν από ομάδες
και με πολυεστερικά άσπρα ήσασταν εσείς ένα Υamaha και ένα GSXR. Τότε ήταν ωραία η Πάχη !!! άσφαλτος, πρόσφυση και όσο κόσμο μπορούσε να δεχτεί χωρίς να γίνονται γκρούπ...

Σε αυτά που λές με βρίσκεις καθόλα σύμφωνο και όλα αυτά που έχεις πεί στα ίδια συγκλίνουμε και εφαρμόζουμε.
Δεν "τα έχω μαζί σου". Απλώς "τα έχω με τα παιδιά" γιατί προσπαθούν να πιέσουν και άλλο τις μοτό τους και θέλουν όλα να γίνουν τώρα. Αυτό κατ΄ εμέ θέλει υπομονή εξοικίωση και πολλή δουλειά ο οδηγός με τη μηχανή (δηλ. πολλά χλμ. με τη μοτό) για να ξέρει αναλόγως το πως οδηγεί ο οδηγός (πολλή γκάζι εξόδους: άλλο setup) (πολλά φρένα λιγότερο γκάζι: άλλο setup) δηλαδή όταν φτάσεις σε ένα επίπεδο που πραγματικά ξέρεις τι θέλεις να κάνεις πως θα οδηγήσεις δηλ. αφού βέβαια νιώθεις τη μοτό δική σου κομμάτι του εαυτού σου, εγώ λέω όταν γίνεις ένα "σώμα" με τη μηχανή και τη σετάρεις σωστά τότε και μόνο τότε είσαι έτοιμος και ασφαλής σαφώς να πιέσεις σε φρένα να ανοίγεις πρόωρα το γκάζι να βλέπεις εξόδους στροφών (το βλέμμα μακριά) και κυρίως η μηχανή θέλει αισθήσεις να νιώθεις και να καταλαβαίνεις τι θέλει να σου πεί : αν σε προειδοποιεί στις εξόδους θέλει και άλλη απόσβεση (για πίσω μιλάω) αν νιώθεις ότι τα φρένα δεν φτάνουν ασχολήσου με το μπροστινό κλπ-κλπ.

Και κλείνω
τη "διαφωνία" λόγου που έχω με τα παιδιά του φόρουμ που βιάζονται είναι ότι "τριφτήτε" πρώτα με τις μηχανές σας σαν οδηγοί και οχήματα στήστε τες σωστά με setup γενικώς και μετά θα δείτε αποτελέσματα και θα είσαστε και χαλαροί πάνω στις μοτοσυκλέτες σας χωρίς να κινδυνεύετε: δείτε τις φωτό του Alexo για να καταλάβετε πως είναι οι σωστές γραμμές, θέση σώματος και η μοτο δεν χρειάζεται να ξύνει τα πάντα κάτω, ένα κλίκ πιο όρθιος και μπορείς να οδηγήσεις πολύ πιο γρήγορα και ασφαλής από κάποιον που τα ξύνει όλα και κινδυνεύει.
Αυτή την εμπειρία προσκόμισα εγώ μετά την πτώση μου με το VFR στο τέρμα της ευθείας στρίβοντας με πολλά και λίγο πριν την "καρδιά" της στροφής γλυστράω και με τους δύο τροχούς και λέω: πολύ ωραίο γλυκό γλύστρημα που να φανταστώ όμως τα σχέδια του πίσω τροχού που μαγκώνει και τρώω ένα αξιοπρεπέστασο hiside, εδώ πρέπει να πω ότι πήρα και πουλάδα από την πτήση και έσκασα με το κεφάλι κάτω και όταν σηκώθηκα
έλεγα διάφορα. Τρείς μέρες δεν μπορούσα να φάω λάδι, ζαλιζόμουνα. Αυτά δεν θέλω να περάσετε αλλά αντιθέτως θέλω να περάσετε πολύ καλά !!!
Γιατί η ουσία είναι μία. Να γυρίσουμε όλοι σπίτια μας με χαμόγελο
και να γράφουμε στο φόρουμ τις καλές μας εμπειρίες.
Τσάο πρέπει να δουλέψω κιόλας

amatsaka
07/04/2006, 12:34
Λογια μεστα και σωστα απο nktR και απο
alexo. Δυστυχως ομως τα πραγματα δεν ειναι ετσι. Πας στα μεγαρα και βλεπεις τα παιδια να σε κοιταζουν πρωτα στις ξυστρες και μετα στο προσωπο. Αν δεν εχεις το σουπερ ντουπερ εργαλειο με τα γνωστα αξεσουαρ που βλεπουν στα περιοδικα τοτε ειναι σαν να μην υπαρχεις. Και δεν κατηγορω μονο την συγκεκριμενη περιπτωση, γενικα τα ιδια συμβαινουν παντου ειτε εχεις να κανεις με μοτο ειτε με αυτο ειτε ποδηλατο κλπ κλπ.

Αλλα μαλλον ξεφευγω απο το θεμα μας....

Runner Ducati
07/04/2006, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR

Γιατί η ουσία είναι μία. Να γυρίσουμε όλοι σπίτια μας με χαμόγελο
και να γράφουμε στο φόρουμ τις καλές μας εμπειρίες.
Τσάο πρέπει να δουλέψω κιόλας [/B]

ωραιος... ετσι ειναι... αν και εγω ακομα και με τουμπες με χαμογελο γυρναω, εαν χανεται για λιγο το χαμογελο ειναι λογο οικονομικων δυσκολιων, διοτι διαφορετικα μερα-νυχτα μεσα στην πιστα θα ειμουν...

:lol: :lol:

αντε ντε... κανε και καμια δουλεια... :p

:beer: :beer: :beer:

nktR
07/04/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
ωραιος... ετσι ειναι... αν και εγω ακομα και με τουμπες με χαμογελο γυρναω, εαν χανεται για λιγο το χαμογελο ειναι λογο οικονομικων δυσκολιων, διοτι διαφορετικα μερα-νυχτα μεσα στην πιστα θα ειμουν...

:lol: :lol:

αντε ντε... κανε και καμια δουλεια... :p

:beer: :beer: :beer:


μια χαρά είσαι και μια χαρά πας. όλα καλά ?:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer
πότε θα πιούμε καμμιά μπύρα ? Στείλε μηνυμα στο κιν ή πάρε με τηλ.

alexo
07/04/2006, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
ωραιος... ετσι ειναι... αν και εγω ακομα και με τουμπες με χαμογελο γυρναω, εαν χανεται για λιγο το χαμογελο ειναι λογο οικονομικων δυσκολιων, διοτι διαφορετικα μερα-νυχτα μεσα στην πιστα θα ειμουν...

:lol: :lol:

αντε ντε... κανε και καμια δουλεια... :p

:beer: :beer: :beer:
viva μαγκα μου,και
διακρινω το χαμογελο σου μεσα απο την φυμε ζελατινα σου... :a013:
αντε και να μιλησω πιο ελευθερα γιατι πρεπει να σας επρηξα με τα "ευχαριστω, παρακαλω ,μου επιτρεπετε ,κυριε συναδελφε,κλπκλπ...

vader56
07/04/2006, 14:59
τρομερά ενδιαφέρον το ποστ.. δίνει τροφή για προβληματισμό και εικονικούς γύρους (στο γραφείο) μέχρι το επόμενο TD...

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες όσον αφορά τα φρένα στα Μέγαρα. Πολύ σημαντικό κομμάτι , και πολύ επίπονο τόσο για τον αναβάτη, όσο και για τη μηχανή. Iδίως για μας τους πατσοκοίλιες είναι τρομερά κουράστικο μετά από λιγο... βγαίνω στην ευθεία και σκέφτομαι... που να το σπάω τώρα...

Για πες για τη γραμμή που ακολουθείς στο σπάσιμο της 3-4....

Νομίζω ότι χονδρικά υπάρχουν 2 περάσματα. πάνω από το μπάλωμα και ξυστά δίπλα από το μπάλωμα. Δεν έχω καταφέρει μέχρι στιγμής να βγάλω συμπέρασμα ποιο είναι το πιο σωστό.

Αργώντας να το ρίξω στη στροφή, μπορώ πολύ ομαλά να περάσω ξυστά από το μπάλωμα. Η μηχανή αντιδρά καλύτερα στα φρένα που ακολουθούν για την κλειστή δεξιά, με βγάζει όμως λίγο πιο ανοιχτά απ'όσο θα ήθελα

Σημαδεύοντας τη μέση του μπαλώματος κερδίζω αρκετά μέτρα και μάλλον η μηχανή φτάνει ποιο ίσια στο (δικό μου) σημείο εισόδου της δεξιάς. Όμως, κοπανάει γερά οπότε μάλλον ασυναίσθητα δεν μπαίνω τόσο γρήγορα.

αυτά... συζήτηση να γίνεται δηλαδή...:)

alexo
07/04/2006, 15:14
και μια θυμηθηκαμε τα παλια..
οταν πρωτο ανοιξε η πιστα πριν παρω πισω το CBR600 που πουλησα, για να παρω το TL1000s που βλεπετε οπου το γυρισα κιαυτο καμποσο ωσπου τα πραγματα σοβαρεψαν..


43751

alexo
07/04/2006, 15:19
κατι ξερει ο kostom..

alexo
07/04/2006, 15:28
μετα ομως..ξεανγχωθηκαμε εγω και ο πετρος (ο αλλος με το cbr600 που απηχε 8 χρονια απο τοτε εως τωρα, απο καθε ειδους διτροχο, και επανηλθε οπως εχω πει στον nktR) και κατασκηνωσαμε...


43752

alexo
07/04/2006, 15:29
12


43753

alexo
07/04/2006, 15:30
13


43754