PDA

View Full Version : 50cc για βοηθάτε πατριότες



sairous
28/03/2006, 22:53
Δεν θα φλιαρίσω απλά θα θέσω την απορία μου...
Απο τις μηχανές (δεν τις λέω παπάκια πολυτελείας για να χαίρομαι)
Είμαι μεταξύ Peugeot XR6
Aprilia RS 50
Derbi GPR 50
Yamaha TZR 50
Λέω εγώ: Οι καλοί μας αντιπρώσωποι δεν εισάγουν την Yamaha:bawl:
Οπώτε γρήγορα γρήγορα φεύγει....
Η Derbi την είδα στην έκθεση αλλά δεν αξίζει τα λεφτά της (3550)
αλλιώς θα την έπερνα....πάει κι αυτή, άσε που το αμάξωμα είναι ψεύτικο
Οι άλλες δύο είναι σε τιμή και σχεδίαση ίδιες...αλλά:
Τα χρώματα της Peugeot δεν μου αρέσουν ενώ της Aprilia με τρελένουν...όμως δεν υπάρχει άτομο που να έχω ρωτήσει και να μου έχει πει ότι η Aprilia είναι αξιόπιστη....
Από επιδώσεις λίγο πολύ ίδιες είναι....

Το Post απευθύνετε κυρίως σε κάτωχους Aprilia, please help...

DUKEMNUKEMgr
29/03/2006, 13:17
Καλησπέρα φιλαράκο,
Λέγομαι Νίκος και ήμουν στην θέση να απαντήσω την ίδια ακριβώς απορία πριν απο 8 μήνες... Απ' όσο κατάλλαβα είσαι μεταξύ 2, των καλύτερων στην κατηγορία τους! Επειδή τυχαίνει να είμαι κάτοχως Derbi GPR 50 Racing και επειδή ο κολλητός μου έχει Aprillia RS-50 Leone βρίσκομαι σε κατάλληλη θέσηώστε να σου απαντήσω...

Βασικό! Υπάρχει περίπτωση σε μερικά πράγματα να αναφερθώ κατηγορηματικά! Να θυμάσε όμως οτι στο τέλος εσύ θα επιλέξεις, εσυ θα πληρώσεις και εσύ θα "Παντρευτείς" το μηχανάκι, κ επειδή οι διαφορές είναι λίγες, πάρε όποιο σου αρέσει κ σε αντιπροσωπεύει περισσότερο!

Ξεκινάμε, Θα σου πώ για ποιους λόγους διάλεξα το Derbi (2 φορες το επέλεξα ενώ θα μπορουσα την δεύτερη να αλλάξω γνώμη καθώς έκανα ένα τρακάρισμα με αρκετά χιλιόμετρα με αποτέλεσμα να κοπεί ο λαιμός!)

* Το Derbi έχει παραπάνω τεχνογνωσία, όπως:
ηλεκτρονικό κοντερ
UpSide Down Πηρούνια
Πτυσόμενα ψαλίδια
Αλουμινένιο σκελετό

και το καλύτερο, περνάει τα υπόλοιπα απο πάνω καθώς εάν βγάλεις τους κόφτες σωστά (ζιγκλερ-προζιγκλέρ, γρανάζι εμπρός, κόφτης εξάτμησης) με κιτ αντιπροσωπείας κόστους μόλις 60euro καταφέρνεις να εξαμολίσεις 9,5hp αντί των 9 κ 8,5 που βγάζουν τα υπόλοιπα μηχανάκια στα 39,7 χιλιοστά και να φτάσεις την τελική του στα 107χλμ/ώρα Μετρημένα με GPS με εμένα πιλότο!!! (είμαι 113 κιλα!).

Τα μοναδικά μειονεκτίματα που είδα εγώ είναι το ότι επειδή το μπροστινό τμήμα του είναι βαρύ λόγω των ανάποδων πηρουνιών του πρέπει να είσαι πραγματικά τεχνίτης για να το σηκώσεις! Επίσης δεν έχει το "Ιταλικό" Desing (που στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι και ότι καλύτερο..)
Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα οτι οι Ισπανοί τελικά δικαίως αποκαλούν το GPR "Balas Rojas"

Ότι θέλεις είμαι ανοιχτός και περιμένω ερωτήσεις σου με φιλικό πάντα ύφος, και εάν θέλεις θα σε φέρω και σε επαφή με τον κολλητό μου που έχει και ο ίδιος Aprillia να σου πει την γνώμη του!

sairous
29/03/2006, 22:11
Φίλτατε συνονόματε...όπως προανέφερα αν η derbi είχε κοντά στα 3000ε δεν θα ήμουν σε αυτήν την κατάσταση όμως: θέλω να μου πεις ως κάτοχος αν αξίζουν...
Στο κάτω κάτω αν υπολογίσεις και τον αξοπλεισμό αγγίζει τα 4000ε...
Δεν είναι λίγο υπερβολικό το κόστος για έναν 16χρόνο?
Εγώ από οικονομίες-δουλειά κλπ μπορώ να μαζέψω περίπου 2000 με 2200ε από κει και πέρα πόσα να ζητήσω...εμ παίζετε αν θα πάρω μηχανή αν ζητήσω και τόσα λεφτά θα με χ@@ουν και με το δίκιο τους...
Από την άλλη τα αξίζει?
Όσο για το Peugeot και την Aprilia θα ήθελα να το ψάξω λίγο το θέμα...
Θα εκτιμούσα αν μου έλεγες λίγο για την απο πρώτο χέρι μιας και ξέρεις...
Στο κάτω κάτω το CBR125 που είναι και HONDA έχει 3000ε...
Μήπως να πάρω κάνα scooterακι ή το πολύ πολύ κάνα Super motard και στα 18 κάτι της προκοπής???

DUKEMNUKEMgr
29/03/2006, 22:58
Την peugeot ξέχνα την! Απο επίδοση χάλια, απο εμφάνιση χάλια, από service χάλια και από εξοπλισμό πάλι χάλια! Βγάζει πολλά προβλήματα!

Για την διαφορά που έχει στην τιμή το Derbi με το Aprillia δαγκωτό Derbi! Μην νομίζεις, άμα θέσεις τα ζητήματα εξοπλισμού θα εκπλαγείς απο το πόσο δεκτικοι θα είναι οι δικοί σου.. Και εγώ στα 16 πήρα το Derbi και είχα ξεκινήσει απο παπί 1.500 ευρώ!

Στο κάτω κάτω είναι η πρώτη σου μηχανή που θα παντρευτείς μέχρι να ανέβεις κατηγορία ή να πάρεις αμάξι, και εάν υπάρχουν χρήματα στην οικογένεια θα σε βοηθήσουν, άλλωστε η διαφορά είναι κοντά στα 700ευρώ που σημαίνει 200.000 δραχμές.. Ας πούμε ένα καλό ρολόι του μπαμπά!!............

Σίγουρα οι γονοίς σου θα έκαναν πολλά παραπάνω απο 200.000 δραχμές για να είσαι ευτυχής.............

Το CBR είναι τετράχρονο.. Είναι πολύ λεπτο για μηχανή 125 (όχι οτι απαγορεύεται αλλα εμένα προσωπικά δεν με φέρνει σε άνετη θέση για οδήγηση) Άσε που θα βγάζει περίπου 120 καθαρά ενώ το Derbi με δίπλωμα για 50cc θα σου βγάζει 115++

Στα honda δίνεις πολλά στο service. Καίνε λάδι απο το κάρτερ σαν να είναι δίχρονα.. Άσε που δεν θα έχεις βαλβίδες. Το service σε δίχρονο είναι πολύ φτηνό, κοντά στα 35ευρώ ενώ στα τετράχρονα είναι..

Για εντούρο η μοτάρντ δεν θα μπορέσω να βοηθήσω και πολύ αν και θα μπορούσα να πω κανα 2 μοντέλα..

Σούπερ Μοτάρντ βγάζουν καλά οι φίλοι μας οι ιάπωνες! Έχουν διαπρέψει με το περίφημο Yamaha DT 50 R κοντά στα 2.000 εάν δεν κάνω λάθος! Ψάξε να δεις εάν εισάγεται ακόμα! Μέχρι το καλοκαίρι πάντως ερχόταν Ελλάδα, το είχα δει σε έκθεση!

Εάν πάντως σκέφτεσαι σοβαρά να αγοράσεις Derbi πουλάω το δικό μου 2.500 σε 15 ημέρες! 5.000χλμ προσεγμένο με μία μικρή γραντζουνιά στο ντεπόζιτο απο την αγκράφα σε μαύρο χρώμα! Λάστιχα μέτζελερ 200ευρώ. μαζί θα πάρεις και το τρακαρισμένο για ανταλλακτικά! Μόνο κ μόνο ψαλίδια πηρούνια κοντέρ πάνε 700 ευρώ! Φοράει φτιαγμένο μοτέρ, το παλιό με καρμπυρατέρ απο 125z (μικούνι 22).

Τέλος πάντων αυτά θα τα πούμε, κύριως στόχος είναι να βρείς εσύ αυτό που ψάχνεις!

sairous
31/03/2006, 18:04
Με άλλα λόγια την ΧΡ6 την αποκλείεις τελείως...Γιατί; την έχεις δει σε λειτουργεία;

DUKEMNUKEMgr
31/03/2006, 20:14
Λόγο έλλειψης χρόνου, θα απαντήσω λιγάκι σύντομα!

Έχω δει πολλά μηχανάκια και τα έχω οδηγήσει και σε διάφορες φάσεις. Με δύο απελπίστηκα απο απόδοση, και ακόμα περισσότερο όταν έμαθα πόσο προβληματικά ήταν κ πόσο χάλια service (συντελεστής καθυστέρησης και κάλυψης) έχουν.

MotorHispania
Peugeuot

Ψάξε το θέμα ΚΑΛΑ εάν σκέφτεσαι το Peugeot πάντως!

sairous
01/04/2006, 12:32
Λόγο διασταύρωσης γνώμεων τελικά την Peugeot την απέκλεισα και εγώ...
Μιας και δεν έχω βρει κάτι που να μου αρέσει περισσότερο από την Aprilia τελικά καταλείγω σε αυτήν (αν πάρω μηχανή)
Τα 50αρια SM που κυκλοφορούν δεν μου άρεσαν...
Όποια άλλη πρόταση δεκτή...