PDA

View Full Version : Τα φώτα σας... pls...



morpheus
29/03/2006, 09:00
Μηχανή: FZ6 20 μηνών
Χρήση : τον τελευταίο καιρό πόλη, μικρές διαδρομές

... την πάω βολτούλα κανένα μισάωρο, πέφτω σε ψιλομποτιλιάρισμα, η κίνηση κάπου ανοίγει, κ ανοίγω κ λίγο γκάζι. Σταματάω σε περίπτερο κ μόλις πάω να βάλω πάλι μπροστά, τπτ!!! Ζοριζόταν να γυρίσει η μίζα και μετά από 2-3 δευτ. έκανε ένα ήχο σαν: "κρρρρ κρρρρ" σαν να ανοιγόκλεινε γρήγορα ένα κύκλωμα. Μπαταρία OFF σκέφτηκα, τσούλημα σε κατηφόρα και ξαναπαίρνει. Το βράδυ την αφήνω με τον συναγερμό και το πρωί όλα ΟΚ παίρνει τσακμάκι.

Σκέφτηκα μήπως επειδή την έχω πάντα με τον προβολέα μήπως στην βόλτα δεν πρόλαβε να δώσει ο ανορθωτής και με το βεντιλατερ λόγω ζέστης ξελίγωσε η μπαταρία. Ή κάποια κακή επαφή ή κάποια περίεργη θέση στη μίζα την μπλόκαρε... Πάντως ρεύμα φαινόταν να έχει καλό όταν δεν έπαιρνε, έπεφτε βέβαια η τάση αλλά ο πίνακας ήταν ζωηρός και δεν έκανε fade.

Για πείτε καμιά ιδέα, τι να κοιτάξω????

mystique
29/03/2006, 13:11
tip apo kapion pou xerei:

Να μην κοιτάξει τιποτα αν δεν το ξανακάνει...

Αν το ξανακάνει... μπαταρία για αρχή...

Να μην το βάζει μπροστά με σπρώξιμο γιατι περνάει άκαυστη βενζίνη στον καταλύτη...

Μόνο με καλώδια (το οποίο είναι λίγο μπελάς λόγω θέσης μπαταρίας)...


that's all! :winka:

:wave2:

morpheus
29/03/2006, 13:24
Βρε Μαρία????????? εεεεεΕΕΕΕΕΕ!!!!!

tips από κάποιον που ξέρει περισσότερα:

το FZ6 δεν έχει τριοδικό καταλύτη ευγενών μετάλλων με αισθητήρα λ (όπως το αυτοκίνητό σου!!!!!! εεεε!!!), αλλά θάλαμο οξειδωτικού καταλύτη και δεν παθαίνει τίποτα με ένα - δυό - πέντε - δέκα σπρωξίματα... :D

Δεν αφήνουμε τώρα και κανέναν που ξέρει να μας πει??? (γιατί αν το ξανακάνει... ΕΣΥ θα σπρώχνεις!!!!)

Please παιδιά τα φώτα σας... (μην σπρώχνει η mystique....) σκέφτομαι να λύσω το starter μήπως έχει μαζέψει τίποτα μπίχλα στο πηνίο...

melsaltas
29/03/2006, 13:38
ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΧΧ.

ΤΕΛΙΚΑ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΙΧΕ ΔΙΑΛΥΠΤΟΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΑΧΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΟΚ!
ΤΟ ΘΕΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΠΟΛΥΠΙΣΤΕΥΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΤΣΟΥΛΑΓΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ.
ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ???

Sabre
29/03/2006, 13:40
ανορθωτής?

CLIFFIEM
29/03/2006, 13:43
κομπλερ μιζας????

banditgr
29/03/2006, 17:07
Mia fora eixa akrivos to idio simptoma sto cbr mou.
To provlima lithike se 5 lepta,eixai laskari o enas polos tis mpatarias,elegxe to,o polos kata to mizarisma prepei na einai kala sfigmenos giati travaei poli reyma.Alios kanei ayto to tsouk tsouk to rele.Ri3e mia matia

nassosxlvbros
29/03/2006, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Mia fora eixa akrivos to idio simptoma sto cbr mou.
To provlima lithike se 5 lepta,eixai laskari o enas polos tis mpatarias,elegxe to,o polos kata to mizarisma prepei na einai kala sfigmenos giati travaei poli reyma.Alios kanei ayto to tsouk tsouk to rele.Ri3e mia matia

αυτο μουχε τυχει παλια στο Brosακι...απο τοτε λεπτομερης ελεγχος σε ολα αυτα...:wave2: :beer: :beer: :beer: :beer:

morpheus
30/03/2006, 20:10
Επανέρχομαι με νεότερα (όχι ότι σας νοιάζει αλλά να'χουμε να λέμε..)

Πόλοι μπαταρίας - ΟΚ
Γειώσεις, π@π@ριές - ΟΚ

Ήταν λίγο, ελάχιστα, κουνημένο το καλώδιο στον ρελέ της μίζας, αλλά πατούσε το 80% της επαφής κ δεν νομίζω να ήταν αυτό (ελπίζω να μην ήταν αυτό γιατί ξέχασα να καθαρίσω τις επαφές κ απλώς το έσπρωξα να κουμπώσει καλύτερα...).

Το ΣΚ μου φαίνεται πάμε για λύσιμο στη μίζα, έτσι για να'χουμε και να κάνουμε (όχι μόνο να λέμε...)

BAD BOY
30/03/2006, 20:33
Ο OLD MAN ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ:confused:
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΖΗΤΑ ΒΟΗΘΕΙΑ
:beer:

THEOD
30/03/2006, 21:10
Μην αρχίσεις να λύνεις τίποτα...
Κανόνας 1ος Δεν πειράζεις ότι δεν είναι χαλασμένο...

Το FZ6 μένει μονίμως με τα φώτα αναμμένα και ταλαιπωρεί παραπάνω από το συνηθισμένο την μπαταρία, ειδικά αν έχεις κάνει και την μετατροπή...
Να σβήνεις τον κινητήρα από τον κεντρικό διακόπτη και ΟΧΙ από το κιλ-σουιτς για να σβήνουν ταυτόχρονα και τα φώτα....
Όταν το σβήνεις από το κιλ-σουίτς τα φώτα δεν σβήνουν αλλά μενουν αναμμένα μέχρι να κλείσει ο κεντρικός διακόπτης. Αυτό μπορεί να κρατήσει μερικά δευτερόλεπτα, μπορεί και παραπάνω...στην διάρκεια αυτών τα φώτα τροφοδοτούνται από την μπαταρία η οποία όμως δεν φορτίζεται αφού το μοτέρ έχει σβήσει....
Άλλη περίπτωση είναι να παρκάρεις την μηχανή και κατά λάθος να γυρίσεις τον κεντρικό διακόπτη στην θέση πάρκινγκ...Τα μικρά φώτα μένουν αναμμένα και δεν το αντιλαμβάνεσαι αμέσως την ημέρα....μετά από 1-2 ώρες πάπαλα η μπαταρία....

Τέσπα, αφού φόρτισε σημαίνει ότι έχει ζωή ακόμα....είναι η μπαταρία και μην ψάχνεσαι αλλού...

morpheus
30/03/2006, 23:18
Ωραία τα tips Θανάση, αλλά αν διάβασες την αρχή, ερχόμουν από βόλτα και απλώς σταμάτησα σε ένα περίπτερο, μετατροπή δεν έχω κάνει, kill-switch δεν χρησιμοποιώ (ούτε όταν πέφτω γιατί δεν προλαβαίνω...), όταν άνοιγα τον διακόπτη το βεντιλατέρ τραγουδούσε ζωηρά και τα όργανα δεν έκαναν fading... φαινόταν βέβαια σαν να μην είχε δύναμη να γυρίσει η μίζα, αλλά τι να πω... πότε πρόλαβε και άδειασε?

Είναι κι αυτός ο ήχος του ρελέ, που ανοιγόκλεινε γρήγορα μετά απο 3-4 δευτ. Τότε τα όργανα έσβηναν.

Ψάχνοντας πάω... το καλό είναι ότι βρήκα ένα ρακοράκι από την εξαέρωση του ρεζερβουάρ που νόμιζα ότι είχαν ξεχάσει να βάλουν στο σέρβις... Το κακό είναι ότι είμαι τίγκα βενζίνη λόγω της απεργίας που θα γινόταν και είναι μπελάς να σηκώνω το ρεζερβουάρ συνέχεια.

είδομεν... thanx!

hornet
31/03/2006, 08:31
η ηχος του ρελε ειναι φυσιολογικος αφου δεν υπαρχει ταση επαρκης στο κυκλωμα για να κουμπωσει...μπαταρια!!
Μην λυνεις μιζες και τα ρεστα πιστευω οτι ξελιγωθηκε η μπαταρια...το γιατι ειναι το ζητουμενο..πιστευω πως η μπαταρια δεν δουλευει στο 100%.
Σε συνθηκες μποτιλιαρισματος με ρελαντι συνεχεια η μηχανη δεν εχει επαρκες ρευμα για να δωσει σε ολες τις καταναλωσεις και ταυτοχρονα να φορτιζει τη μπαταρια με αποτελεσμα να τραβαει και απο την μπαταρια εφοσον εσβησαν και τα οργανα αυτο ειναι σημαδι οτι δεν υπηρχε ψωμι στη μπαταρια

OldMan
31/03/2006, 10:32
:wave2: :wave2: :wave2:

Για να ξεκινήσεις να λύνεις μίζες και τα σχετικά, σημαίνει ότι ΚΑΙ ξέρεις τι σου γίνεται ΚΑΙ έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό.

Τούτου δοθέντος, θα πρέπει να έχεις και κάποιον φορτιστή μπαταρίας (βαρέως τύπου).

Βάλε τον φορτιστή παράλληλα με τους πόλους της μπαταρίας και βάλε μπροστά το μηχανάκι...

Αν πάρει χωρίς "τσικ - τσικ" από το ρελέ της μίζας, το πρόβλημα είναι στην μπαταρία (που ΕΚΕΙ είναι, ούτως ή άλλως...).

Μετά ψάχνεις στα Τεχνικά το αντίστοιχο thread για τον έλεγχο του κυκλώματος φόρτισης και πράττεις αναλόγως !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Σημ: Προυποτίθεται ότι ο φορτιστής θα μπορεί να δώσει ικανό ρεύμα για την μίζα !!!

morpheus
31/03/2006, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
Μπαταρία OFF σκέφτηκα, τσούλημα σε κατηφόρα και ξαναπαίρνει. Το βράδυ την αφήνω με τον συναγερμό και το πρωί όλα ΟΚ παίρνει τσακμάκι.

Το μηχανάκι δεν έχει πρόβλημα τώρα (για 3 ημέρες), το γιατί το έκανε ψάχνω για να μην το ξανακάνει κ με αφήσει εκεί που δεν έχει κατηφόρα...

Θα κοιτάξω τα volts στην μπαταρία, thanx anyway...

dimperd7
31/03/2006, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
Μηχανή: FZ6 20 μηνών
Χρήση : τον τελευταίο καιρό πόλη, μικρές διαδρομές

... την πάω βολτούλα κανένα μισάωρο, πέφτω σε ψιλομποτιλιάρισμα, η κίνηση κάπου ανοίγει, κ ανοίγω κ λίγο γκάζι. Σταματάω σε περίπτερο κ μόλις πάω να βάλω πάλι μπροστά, τπτ!!! Ζοριζόταν να γυρίσει η μίζα και μετά από 2-3 δευτ. έκανε ένα ήχο σαν: "κρρρρ κρρρρ" σαν να ανοιγόκλεινε γρήγορα ένα κύκλωμα. Μπαταρία OFF σκέφτηκα, τσούλημα σε κατηφόρα και ξαναπαίρνει. Το βράδυ την αφήνω με τον συναγερμό και το πρωί όλα ΟΚ παίρνει τσακμάκι.

Σκέφτηκα μήπως επειδή την έχω πάντα με τον προβολέα μήπως στην βόλτα δεν πρόλαβε να δώσει ο ανορθωτής και με το βεντιλατερ λόγω ζέστης ξελίγωσε η μπαταρία. Ή κάποια κακή επαφή ή κάποια περίεργη θέση στη μίζα την μπλόκαρε... Πάντως ρεύμα φαινόταν να έχει καλό όταν δεν έπαιρνε, έπεφτε βέβαια η τάση αλλά ο πίνακας ήταν ζωηρός και δεν έκανε fade.

Για πείτε καμιά ιδέα, τι να κοιτάξω????

Φίλε μου, ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ πριν ένα μήνα. Μέχρι που μια μέρα δεν ξαναπήρε με τίποτα. Το πρόβλημα μου ήταν στην μίζα. Ήταν φαγωμένα τα καρβουνάκια της και έκανε βραχυκύκλωμα. Γιαυτό κάνει το "κρρρρ κρρρρ" σαν να ανοιγόκλεινε γρήγορα ένα κύκλωμα.

99% έχεις το ίδιο πρόβλημα.

morpheus
02/04/2006, 23:09
Μερικές ενδιαφέρουσες ανακαλύψεις...

Ο ανορθωτής του FZ6, βάσει προδιαγραφών, δίνει 14 V/310 W στις 5.000 στρ./min. Από μετρήσεις όμως φαίνεται πως το μέγιστο ρεύμα φορτισης της μπαταρίας επιτυγχάνεται από τις 2.000 στρ./min και είναι 4Α (στον σταθεροποιητή μετράμε τότε 22Α). Το κύκλωμα φόρτισης από μέτρηση δίνει max 310 W (22A X 14V) @ 2.200 στρ./min και όσο και να αυξάνονται οι στροφές, η τιμή μένει σταθερή.

Η κατανάλωση σε κανονικές συνθήκες είναι περίπου 200W (14-15Α Χ 14 V), ενώ με τον προβολέα που είχα, το βεντιλατέρ, και τα φώτα φρένων λόγω κίνησης, μάλλον τα περιθώρια στενεύουν περισσότερο. Καταλήγω στο συμπέρασμα πως με πατημένα φρένα, προβολέα κ βεντιλατέρ (συνθήκες κόκκινου φαναριου δηλ.) το ρεύμα δεν επαρκεί.

Αρχίζω και σκέφτομαι την αντικατάσταση των φλας με leds...

bonepeeler
02/04/2006, 23:21
Αποσύνδεσε το συναγερμό και μέτρα ξανά.

Μήπως δεν κάνει καλή επαφή κάποιο καλώδιο;

Μη με πάρετε με τις κλωτσιές παρακαλώ.

Ακούς OldMan;:lol: :lol: :lol:

morpheus
03/04/2006, 16:54
Οι μετρησεις είναι τσεκαρισμένες σε άλλα 2 fazer, μάλλον απο τα άλλα ξεκίνησαν κι εγώ τις επιβεβαίωσα στο δικό μου.

Πιστεύω, ανάλογα τη χρήση βέβαια, πως θα υπάρξει ένα κύμα πεσμένων μπαταριών όταν αρχίσουν να κλείνουν τα 2 χρόνια τα περισσότερα μηχανάκια, και θα έχει πέσει η χωρητικότητα της μπαταρίας.

Χάθηκε ο κόσμος βρε Yamaha να βάλεις 400άρη ανορθωτή?????