PDA

View Full Version : στιγμιαιο προβλημα...



ruyjin
29/03/2006, 13:02
σημερα το πρωι μεσα στην κινηση...
εκει που ειναι πιγμενη η κηφισιας, βαζω νεκρα και αφηνω το μηχανακι να κινειται,
οπως κινουνταν το μηχανακι και ανοιγει μπροστα ο δρομος παω να βαλω 2α
πιθανον να μην κουμπωσε καλα, αυτη την εντυπωση μου εδωσε
οκ λεω και παω να ξαναβαλω
αλλα τιποτα
ουτε 1η, ουτε 2α, ανοιγα γκαζι δε μαρσαρε, νεκρο και το γκαζι
αμαν !!! :hypnotize

κανω στην ακρη
τη σβηνω
ξαναβαζω μπροστα και ολα μελι-γαλα

παλι καλα δηλαδη,

αλλα εχει κανεις καμια ιδεα, για το τι μπορει να το προκαλεσε?

Xlitos
29/03/2006, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin


αλλα εχει κανεις καμια ιδεα, για το τι μπορει να το προκαλεσε?

πήγαινε άλλαξε κανα ανορθωτη πριν να ναι πολύ αργά.Πολύ αργά εννοώ μην σ αφήσει σε μακρινή βόλτα όπως παθανε οι περισσότεροι.. :wave2:

ruyjin
29/03/2006, 16:12
λες?
αρε π!@τη μου με τους ανορθωτες!!!

και στο super four παλι π@π@ριες, και τοτε τον ειχα αλλαξει...

ευχαριστω
θα το εχω στα υποψιν παντως....

argy_kap
29/03/2006, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
πήγαινε άλλαξε κανα ανορθωτη πριν να ναι πολύ αργά.Πολύ αργά εννοώ μην σ αφήσει σε μακρινή βόλτα όπως παθανε οι περισσότεροι.. :wave2:

Όχι τίποτε άλλο αλλά μην σε αφήσει στο Βόλο και σε φιλοξενούμε!

:evil: :D :evil:

sotokan
29/03/2006, 19:41
Και εγώ τα ίδια με το sf.Η κατάρα των honda

zolotas
29/03/2006, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
πήγαινε άλλαξε κανα ανορθωτη πριν να ναι πολύ αργά.Πολύ αργά εννοώ μην σ αφήσει σε μακρινή βόλτα όπως παθανε οι περισσότεροι.. :wave2:

οταν λες αργα.......υπαρχει καποιο οριο χιλιομετρων που πρεπει να γινει η αλλαγη?για πε μας

Xlitos
29/03/2006, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
οταν λες αργα.......υπαρχει καποιο οριο χιλιομετρων που πρεπει να γινει η αλλαγη?για πε μας

Δυστηχως δεν ξέρω..όταν λεω αργά εννοώ καλύτερα να τ αλλάξεις τώρα να ξεμπερδεύεις.Εγώ αμα έπαιρνα VFR θα ήταν το πρώτο πράγμα που θα άλλαζα.

Στο bikenet ένας έπαθε αυτό που έγινε και στον ruyjin στην Κόρινθο..περίεργα σβησίματα κτλ...ευτυχώς γύρισε σπίτι του.
Ο δευτερος ήταν πιο άτυχος και νέκρωσε τελειως το μηχανάκι κάπου στην Β.Ευβοια.
Και τα δυο μοντέλα του '02.

Είχα παει στον Γκινοσάτη για σέρβις και τον ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα με τον ανορθωτη του cbr μου.(600f).Μου είπε δεν του έχει τύχει τίποτα και ότι έχει αλλάξει πάαααρα πολλούς σε CBέδια,XXέδια και VFRεδια.

catmaster
29/03/2006, 21:16
Γιατι εμενα δε μου κανει για ανορθωτης??

Για ξαναπες λιγο οταν εννοεις δεν ειχες γκαζι ?
Τιποτα ?? Καθολου γκαζι ?? Μονο ρελαντι??Ουτε μπερδεματα?Σκασιματα??Δε μπορει τι διαλα δεν εκανε κιχ το μηχανακι οταν ανοιγες γκαζι??

Τον ανορθωτη ειναι (σχετικα ) ευκολο να τον μπαρεις χαμπαρι (με μια σωστη μετρηση) αυτο που υποψιαζομαι εγω (τρομπα βενζινης) ουτε ολο το HRC να κατσει απο πανω αν δεν τους το πεις δεν θα το βρουν ευκολα...
Δε μου λες το μηχανακι ειχε ζεσταθει πολυ??


:wave2:

zolotas
29/03/2006, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
Δυστηχως δεν ξέρω..όταν λεω αργά εννοώ καλύτερα να τ αλλάξεις τώρα να ξεμπερδεύεις.Εγώ αμα έπαιρνα VFR θα ήταν το πρώτο πράγμα που θα άλλαζα.

Στο bikenet ένας έπαθε αυτό που έγινε και στον ruyjin στην Κόρινθο..περίεργα σβησίματα κτλ...ευτυχώς γύρισε σπίτι του.
Ο δευτερος ήταν πιο άτυχος και νέκρωσε τελειως το μηχανάκι κάπου στην Β.Ευβοια.
Και τα δυο μοντέλα του '02.

Είχα παει στον Γκινοσάτη για σέρβις και τον ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα με τον ανορθωτη του cbr μου.(600f).Μου είπε δεν του έχει τύχει τίποτα και ότι έχει αλλάξει πάαααρα πολλούς σε CBέδια,XXέδια και VFRεδια.

δεν ξερω αν αυτο ηταν το προβλημα του νασου........αλλα για ανορθωτη που ειπες με προβληματισες τωρα γιατι σκοπευω να παω εκτος..........για ελλαδα χεστηκα δλδ

catmaster
29/03/2006, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
δεν ξερω αν αυτο ηταν το προβλημα του νασου........αλλα για ανορθωτη που ειπες με προβληματισες τωρα γιατι σκοπευω να παω εκτος..........για ελλαδα χεστηκα δλδ


Εγω ειχα μεινει απο ανορθωτη του ΧΧ ΚΟΚΚΑΛΟ χωρις να μου δωσει σημαδια πριν ...και που παρακαλω??

Εξω απο το Newcastle Upon Tynes το 1998!!Εδεησε Θεος και μου τον αλλαξαν εκει αλλιως θα ειχα μεινει παρεα με το γκοτζιλα...:lol: :lol:


:wave2:

zolotas
29/03/2006, 21:40
naso μηπως επεσες στην περιπτωση που ειχε γινει θεμα??

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=15418

zolotas
29/03/2006, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Εγω ειχα μεινει απο ανορθωτη του ΧΧ ΚΟΚΚΑΛΟ χωρις να μου δωσει σημαδια πριν ...και που παρακαλω??

Εξω απο το Newcastle Upon Tynes το 1998!!Εδεησε Θεος και μου τον αλλαξαν εκει αλλιως θα ειχα μεινει παρεα με το γκοτζιλα...:lol: :lol:


:wave2:

πω πω κολοπεριπτωση........και τι να κανουμε δλδ???? καμια ιδεα εκτος απο τον σταυρο μας??? οδικη σφαλεια σε μαζευει λογικα ετσι?? για εκτος λεμε

catmaster
29/03/2006, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
πω πω κολοπεριπτωση........και τι να κανουμε δλδ???? καμια ιδεα εκτος απο τον σταυρο μας??? οδικη σφαλεια σε μαζευει λογικα ετσι?? για εκτος λεμε

Πρεπει να την ψαξεις για οδικη βοηθεια στο εξωτερικο.Το θεμα ειναι να μην χρειαστει να τα χωσεις χοντρα..:bawl:
Εμενα για καλη μου τυχη ενας χριστιανος που σταματησε (με μηχανη) πηρε επιτοπου τηλ ενα κοντινο συνεργειο οπου ηρθαν και με μαζεψαν.Εκει μου αλλαξαν και τον ανορθωτη...

Παντως η διαδικασια αλλαγης του ανορθωτη αν ξερεις τι να κανεις (παντα μετρας με πολυμετρο οχι εσβησε ξαφνικα και αντε αλλαζω ανορθωτη) και εχεις δυο ψιλοεργαλεια μαζι σου δεν ειναι και κανα βουνο...Απαραιτητη προυποθεση ειναι να εχεις δευτερο ανορθωτη μαζι σου..
:wave2:

ronin1
29/03/2006, 22:28
το cb ΄με άφησε από ανορθωτή μεταξύ κόνιτσας -αλβανίας οι μόνοι που πέρασαν ήταν κάτι συνοριοφύλακες (να ναι καλά τα παιδιά ) οι οποίοι ειδοποιήσαν με ασύρματο οδική...

συμπτώματα που είχα κανα 20 λεπτο πιο πριν, ήταν το ότι δεν είχα γκάζι, άνοιγα κ οι στροφές έπεφταν...

zeli
30/03/2006, 08:08
Για ρίξτε μια ματιά εδώ (http://www.electrexworld.co.uk/)
Εχει έναν heavy duty για VFR800:wave2:

ruyjin
30/03/2006, 08:42
εμενα μου φανηκε οτι δεν κουμπωσε καλα η ταχυτητα
απο νεκρα πηγα να βαλω 2α κανει ενα θορυβο στο γραναζι και λεω ενταξει θα ξαναβαλω ταχυτητα
παω να βαλω 1η τιποτα
ειχε νεκρωσει το σασμαν
ανοιγω-κλεινω το γκαζι και δε μαρσαρε, δεν ανεβαζε στροφες

εκανα στην ακρη το σβηνω
και μετα ολα οκ


:sick:

hornet
30/03/2006, 08:50
ρε νασο...ενα δεν εχω καταλαβει....η μηχανη δουλευε;;;

Γιατι ακουσα το μακρυ και το κοντο εδω μεσα!!!


Επισης δεν υπαρχει προβλημα με τον ανορθωτη του vfr 800vtec...εχει αλλου προβλημα ηλεκτρικης φυσης

Αυτα τα αποτομα σβυσιματα προερχονται απο καμενη φισα γειωσεων στη πλεξουδα (εγω την αλλαξα μεσα στην εγγυηση) την ιδια στιγμη που πηγα εγω εμφανιστηκε και αλλο με το ιδιο προβλημα.Ειναι η μικρη πλεξουδα αυτη που δινει στα φωτα οργανα κλπ

ruyjin
30/03/2006, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
ρε νασο...ενα δεν εχω καταλαβει....η μηχανη δουλευε;;;

οχι σταθη

οταν δεν κουμπωνανε οι ταχυτητες ειπα να παιξω με τις στροφες του κινητηρα αλλα και το γκαζι ηταν νεκρο
το εκανα στην ακρη και μολις το εσβησα και το ξανα-εβαλα μπροστα ηταν οκ

hornet
30/03/2006, 12:05
οκ τοτε πολυ πιθανο να ειναι ακριβως το ιδιο προβλημα με το δικο μου

Εμενα μου εσβυβε ο κινητηρας στα καλα καθουμενα οπως και εσενα ...το βραδυ που μου ετυχε μια φορα εβλεπα και τα φωτα οργανων να αναβοσβυνουν αμυδρα...η μηχανη ειχε φωτα κλπ και ειχε και μιζα αλλα δεν επαιρνε μπροστα...οτνα εκλεινα τον διακοπτη (κλειδι) και ξανανοιγα επαιρνε με τη μια!!!

Εαν αυτη ειναι η περιπτωση τοτε πιθανο να υπαρχει εκει προβλημα (στη φισα των γειωσεων)

ruyjin
13/06/2006, 13:46
επανέρχομαι......................

παρατηρησα τον τελευταιο μηνα οτι το μηχανακι σβηνει εν-κινηση
συγκεκριμενα, εχω 2α και πηγαινω σε φαναρι που ειναι κοκκινο και παω να βαλω νεκρα
βαζω νεκρα και νιωθω τη μηχανη να σβηνει και καθως κυλαει το μηχανακι παταω μιζα και ξαναπερνει..............

:confused:

hornet
13/06/2006, 15:06
κατι αλλο ειναι αυτο ρε νασουλη...μακαρι να ηξερα να σε βοηθησω αλλα εαν τα αγγλικα σου ειναι καλα βαλε ενα ποστ στα εξης forum

vfr america (http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php?act=portal)

και

vfr england (http://www.bikersoracle.com/vfr/forum/)

και στα δυο υπαρχουν γνωστες της συγκεκριμενης μοτοσυκλεττας και μπορει να σου πουν κατι καλο

hornet
13/06/2006, 15:11
νομιζω πως κατι βρηκα αλλα ειναι λιγο γενικο παντως δειχνει προβλημα ηλεκτρικο

δες εδω (http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php?showtopic=21179&hl=engine+stall)

Υ.Γ:Η τελευταια απαντηση του τυπου ειναι το δικο μου πρωτο προβλημα

"I got the dreaded :
No start, No headlights, Buzzing from dash.
Bad ground wire at Blue Connector, added new/extra ground wire, no problems sense!
"

hornet
13/06/2006, 15:16
Προς SOL ο ανορθωτης που εχεις βαλει ειναι απο αλλο vfr και οχι απο vtec ο ανορθωτης του vtec ειναι σχεδον διπλασιος σε ογκος απο αυτον και εχει και ψυκτρες.

Δυο τεινα υπαρχουν στο νασο η κακη επαφη απο γειωση οπως περιγραφω αλλα δεν εχει τα λοιπα συμπτωματα η τελειωμενη μπαταρια

GIXXERAKIAS
13/06/2006, 15:24
Ψυκτρες ηθελε να πει το παιδι...αμαν να το φατε!!:eyepop: :lol: :lol: :lol: