PDA

View Full Version : Γυαλισμα για ματ πλαστικα



AFTER
29/03/2006, 22:02
Με τι θα μπορουσα να γυαλισω μια ασημι/γκρι επιφανεια ματ πλαστικου ωστε να γυαλιζε και να εκανε μια υποτυπωδες αντανακλαση?

tai
29/03/2006, 22:04
με 3Μ αλοιφη φινιρίσματος και μετα περασμα με διαφανο μανο νυχιων.

AFTER
29/03/2006, 22:10
Για το μανο λιγο δυσκολο γιατι ειναι μεγαλη επιφανεια


Το αλλο που μπορω να το βρω?

sniper
30/03/2006, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Με τι θα μπορουσα να γυαλισω μια ασημι/γκρι επιφανεια ματ πλαστικου ωστε να γυαλιζε και να εκανε μια υποτυπωδες αντανακλαση?


Με τίποτα.... το ματ δεν αντανακλά το φώς με τίποτα!!! (Κάτι σαν stealth)

Βάφτο απο την αρχή....

tai
30/03/2006, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Για το μανο λιγο δυσκολο γιατι ειναι μεγαλη επιφανεια


Το αλλο που μπορω να το βρω? το μανό το πρότεινα σαν φτηνό βερνίκι. Πάς σε μαγαζί που πουλά χρώματα αυτοκινήτου και ζητάς την αλοιφή, και σε σπρέι ένα βερνίκι για πλαστικά.

sniper
30/03/2006, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
το μανό το πρότεινα σαν φτηνό βερνίκι. Πάς σε μαγαζί που πουλά χρώματα αυτοκινήτου και ζητάς την αλοιφή, και σε σπρέι ένα βερνίκι για πλαστικά.


Ρε συ.. αυτός δεν είναι ένας τρόπος να το κάνεις να γυαλίζει...

αυτό λέγεται βαφή!!! :D

tai
30/03/2006, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε συ.. αυτός δεν είναι ένας τρόπος να το κάνεις να γυαλίζει...

αυτό λέγεται βαφή!!! :D Αφού ΔΕΝ έχει χρώμα μέσα ρε μόνο βερνίκι:smilea:

AFTER
30/03/2006, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ένας άλλος τρόπος να λές "μ@λ@κία είπα" :D

:a02:



Χρηστο το κακο ειναι οτι με αυτο θα γυαλισει πολυ, και τοτε θα γινει χειροτερο απο πριν

Θα δοκιμασω μονο με κερι να δω πως θα γινει
Βοηθεια μας....

sniper
30/03/2006, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
:a02:



Χρηστο το κακο ειναι οτι με αυτο θα γυαλισει πολυ, και τοτε θα γινει χειροτερο απο πριν

Θα δοκιμασω μονο με κερι να δω πως θα γινει
Βοηθεια μας....


μπορείς να δοκιμάσεις και σπρέυ σιλικόνης..... αν δεν σου αρέσει το σκουπίζεις (πλένεις) και είσαι εκεί που ήσουν...

:smokin:

AFTER
31/03/2006, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
μπορείς να δοκιμάσεις και σπρέυ σιλικόνης..... αν δεν σου αρέσει το σκουπίζεις (πλένεις) και είσαι εκεί που ήσουν...

:smokin:

Θα δοκιμασω και με αυτο, γιατι με το κερι δεν εγινε τιποτα...
:wave2:

dio650gs
03/04/2006, 12:47
εχω ακούσει ότι και ενα πέρασμα με πανάκι με βαζελίνη δίνει μια πρόσκαιρη λάμψη στα πλαστικά και τα φρεσκάρει, ωστόσο δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει μακροπρόθεσμα σε αυτά.

bartlal
03/04/2006, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dio650gs
εχω ακούσει ότι και ενα πέρασμα με πανάκι με βαζελίνη δίνει μια πρόσκαιρη λάμψη στα πλαστικά και τα φρεσκάρει, ωστόσο δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει μακροπρόθεσμα σε αυτά.

αν και δεν γνωριζω κατα ποσο μπορει να ειμαι 100% σωστος, αλλα η βαζελινη θα τραβαει την ακτινοβολια του ηλιου, με αποτελεσμα μεσο-μακροπροθεσμα να "καψει" το πλαστικο...
αν κανω λαθος, διορθωστε με! :wave2:

dio650gs
03/04/2006, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
αν και δεν γνωριζω κατα ποσο μπορει να ειμαι 100% σωστος, αλλα η βαζελινη θα τραβαει την ακτινοβολια του ηλιου, με αποτελεσμα μεσο-μακροπροθεσμα να "καψει" το πλαστικο...
αν κανω λαθος, διορθωστε με! :wave2:


Λογικό ακούγεται....

tai
03/04/2006, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
αν και δεν γνωριζω κατα ποσο μπορει να ειμαι 100% σωστος, αλλα η βαζελινη θα τραβαει την ακτινοβολια του ηλιου, με αποτελεσμα μεσο-μακροπροθεσμα να "καψει" το πλαστικο...
αν κανω λαθος, διορθωστε με! :wave2: Είσαι αδιόρθωτος λεμεεε



Τε’ς πα’ αν περαστεί μόνο με κρέμα φινιρίσματος, θα καθαρίσει και θα ψιλογυαλίσει (πολύ ελαφρά)

Tropeas
03/04/2006, 17:00
Εχω ακούσει ερικούς που τα πλαστικά τα περνάνε με Overlay ...:eyepop: :eyepop: :eyepop:

tai
03/04/2006, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Εχω ακούσει ερικούς που τα πλαστικά τα περνάνε με Overlay ...:eyepop: :eyepop: :eyepop: Μετά από την αλοιφή είναι μια κάποια λύση:rolleyes:

AFTER
03/04/2006, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Εχω ακούσει ερικούς που τα πλαστικά τα περνάνε με Overlay ...:eyepop: :eyepop: :eyepop:

:a024:
Ρε γαμωτο αν το ηξερα δεν θα το πηγαινα στον βαφεα μου, αλλα στον γερακο που γυαλιζει τα στρογγυλα τραπεζια και τα κανει σαν καινουργια!!!



:lol: