PDA

View Full Version : Στα 6.000χλμ τι κανουμε?



Zbandit750
29/03/2006, 22:49
Πρεπει να το παω σε εξουσιοδοτημενο? ή μπορω να αλλαξω λαδια μονος?
Αλλωστε στο manual λεει αλλαγη λαδιου καθε 12.000 και στις 6.000 εχει μονο ελεγχους.

Φυσικα ρωταω για την ισχυ της εγγυησης.

ela ela
30/03/2006, 01:07
Λαδακια φιλε μου και ελεγχος συσφυξεων της μοτο!
Και φυσικα σε εξουσιοδοτημενο με την σφραγιδα του στο βιβλιαρακι σαν επισημος ετσι για τον φοβο των Ιουδαιων αν κατι στο μελλον παει στραβα να μπορεσεις να το ισιωσεις δειχνοντας που εκανες τα service!

Zbandit750
30/03/2006, 08:24
Λαδια θα αλλαξω μονος μου , σιγα μη παω να μου χρεωσουν 10+ ευρω το λιτρο , αλλωστε συμφωνα με το manual δεν ειμαι υποχρεομενος να αλλαξω λαδια πριν τις 12.000 και αρα δεν βγαινω εκτος εγγυησης.Θα την παω μονο για τους ελεγχους.

catmaster
30/03/2006, 08:46
Ρε παλικαρι μου δηλαδη πηρες μηχανακι που κανει 8 χιλιαρικα και σε χαλανε τα 40 ευρω που θα δωσεις για τα λαδακια??

Και να ρωτησω και κατι??Πρωτη αλλαγη λαδιων στα 12.000??:hypnotize Αυτο το καρτερ δεν θα βγαλει γρεζια κανα κροκοδειλο θα βγαλει απο μεσα(ασε δε λεω για το φιλτρο λαδιου που θα τα εχει ολα εκει μεσα)...Σφιξιμο στις βιδες κεφαλης-πλαισιου δεν θα κανεις(παντα με δυναμοκλειδο και στα ορια του κατασκευαστη)??

Παντα καλοπροαιρετα τα λεω αυτα μη πεστε να με φατε...

:beer:

Zbandit750
30/03/2006, 08:59
Δεν με χαλανε τα 40 ευρω , με χαλαει που ενω μπορω να παρω το λαδι 25 εκει θα το πληρωσω 40.

Δεν ειπα οτι θα αλλαξω λαδια στις 12.000 , αλλα οτι θα αλλαξω μονος στις 6.000 ,αλλα η αντιπροσωπια μπορει να νομιζει οτι αλλαζω καθε 12.000.
Φιλτρο θα αλλαξω επισης

Το σφιξιμο των βιδων ειναι μεσα στα πλαισια των ελεγχων που πρεπει να κανουν στις 6.000 , θελω να πιστευω οτι το κανουν , αν και νομιζω οτι απλα ριχνουν μια ματια και τσιμπανε τα φραγκα.

Μπορει για τα 40-25=15 να πειτε σιγα την διαφορα ρε αδερφε , αλλα τα 15 μπορουν να γινουν κατι αλλο.

adam_tsouk
30/03/2006, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Ρε παλικαρι μου δηλαδη πηρες μηχανακι που κανει 8 χιλιαρικα και σε χαλανε τα 40 ευρω που θα δωσεις για τα λαδακια??

Και να ρωτησω και κατι??Πρωτη αλλαγη λαδιων στα 12.000??:hypnotize Αυτο το καρτερ δεν θα βγαλει γρεζια κανα κροκοδειλο θα βγαλει απο μεσα(ασε δε λεω για το φιλτρο λαδιου που θα τα εχει ολα εκει μεσα)...Σφιξιμο στις βιδες κεφαλης-πλαισιου δεν θα κανεις(παντα με δυναμοκλειδο και στα ορια του κατασκευαστη)??

Παντα καλοπροαιρετα τα λεω αυτα μη πεστε να με φατε...

:beer:

++++


το λάδια (τα καλυτερα) δεν αντέχουν πάνω από 5000 χλμ.
Σκέψου ότι έχεις μια μηχανή που αγγίζει τις 13000 στροφές!

Μη λυπάσαι τα 40-60 ευρώ που θα δώσεις.

Άσε που θα αλλάξει και ο ήχος στο μηχανακι σου.

catmaster
30/03/2006, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zbandit750
Δεν με χαλανε τα 40 ευρω , με χαλαει που ενω μπορω να παρω το λαδι 25 εκει θα το πληρωσω 40.

Δεν ειπα οτι θα αλλαξω λαδια στις 12.000 , αλλα οτι θα αλλαξω μονος στις 6.000 ,αλλα η αντιπροσωπια μπορει να νομιζει οτι αλλαζω καθε 12.000.
Φιλτρο θα αλλαξω επισης

Το σφιξιμο των βιδων ειναι μεσα στα πλαισια των ελεγχων που πρεπει να κανουν στις 6.000 , θελω να πιστευω οτι το κανουν , αν και νομιζω οτι απλα ριχνουν μια ματια και τσιμπανε τα φραγκα.

Μπορει για τα 40-25=15 να πειτε σιγα την διαφορα ρε αδερφε , αλλα τα 15 μπορουν να γινουν κατι αλλο.

Αν στο συνεργειο που πηγαινεις το λαδι που το βρισκεις εσυ ΛΙΑΝΙΚΗ 25 εουρους ο μπαγλαμας στο πουλαει 40 να τον μπινελικωσεις και να αλλαξεις μαγαζι !!
Εγω στο μαγαζι που παιρνω λαδακια οι τιμες που χρεωνει ο ανθρωπος ειναι 3 ευρω πανω απο την τιμη που αγοραζει ΧΟΝΤΡΙΚΗ (και ειναι συνεργειο).Το ξερω γιατι βλεπω καθε μερα τα τιμολογια του...
Τα σωστα συνεργεια δεν βγαζουν μοσχοπουλωντας λαδια και ανταλλακτικα,Βγαζουν κανοντας ενα σωστο πελατολογιο με σταθερα και καθαρα μηχανακια που τα γνωριζουν τα χουγια τους ..Με εμπιστοσυνη που δημιουργειται με τον καιρο και οχι με φουμαρισματα του στυλ "εγω τα χω δει ολα και τι μου λες που χρειαζομαι δυναμοκλειδο η εξολκεα βολαν..."Αυτους τους καραγκιοζοπουλους τους εχω ανοιξει το κεφαλι με το που θα πουν τη μαλακια τους.Εχω φαει τα γρασσα στη μουρη και ξερω τι σκατο κυκλοφορει εξω...

Για τις βιδες κεφαλης (καθως και πλαισιου-αξονων) τις σφιγγουν σιγουρα!!

:beer:

Zbandit750
30/03/2006, 09:13
Αρχιζω να πιστευω οτι μαλλον γραφω κινεζικα χωρις να το ξερω!!!!

Εγραψα πουθενα οτι δεν θα αλλαξω λαδια???

Σε ολες μου τις μηχανες παντα αλλαζα λαδια καθε 5-6 χιλιαδες.

adam_tsouk
30/03/2006, 09:15
εγω αλλάζω λάδια-φιλτρο καθε 3000!!!!!!





"αλλωστε συμφωνα με το manual δεν ειμαι υποχρεομενος να αλλαξω λαδια πριν τις 12.000 "
αυτό εγώ το καταλαβαίνω σαν δεν χρειαζεται να αλλαξω λάδια
:wave2:

Zbandit750
30/03/2006, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
εγω αλλάζω λάδια-φιλτρο καθε 3000!!!!!!





"αλλωστε συμφωνα με το manual δεν ειμαι υποχρεομενος να αλλαξω λαδια πριν τις 12.000 "
αυτό εγώ το καταλαβαίνω σαν δεν χρειαζεται να αλλαξω λάδια
:wave2:

Για μενα καθε 3000 ειναι υπερβολη ,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Λαθος το καταλαβες , αφου δεν ειμαι υποχρεομενος να αλλαξω λαδια συμαινει οτι ο αντιπροσωπος δεν μπορει να με βγαλει εκτος εγγυησης.

DrIoannis
30/03/2006, 09:39
Για σφύξιμο των βιδών ούτε λόγος στην αντιπροσωπεία που πηγαίνω:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: .Άλλαγμα λαδιών σε "ωραίες" τιμούλες :yuck: και έξω από την "παράγκα"!Πίκρα είναι πίκρα.

idi
30/03/2006, 11:18
για τα λαδια εχει δικιο ο φιλος... το Manual λεει καθε 12,000!!!!

για να το λεει το manual θα εχει δοκιμαστει απο το εργοστασιο χωρις προβλημα

αλλα και εγω τα αλλαζω νωριτερα και το καλο ειναι οτι με την αλλαγη εχεις και καλυτερη αισθηση στο κιβωτιο...

τεσπα το προβλημα ειναι με τον επισημο μη σου κανει μανουρα μετα!

(αυτο με τις βιδες μη το γελατε!)

DrIoannis
30/03/2006, 12:04
Ο αντιπρόσωπος είναι για γέλια και όχι η διαδικασία σφυξίματος που στο κάτω κάτω είναι απαραίτητη.Πίκρα πίκρα(ξανά μανά) εάν δεν βρεις ένα καλό συνεργείο.

Zzz750
31/03/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Ο αντιπρόσωπος είναι για γέλια και όχι η διαδικασία σφυξίματος που στο κάτω κάτω είναι απαραίτητη.Πίκρα πίκρα(ξανά μανά) εάν δεν βρεις ένα καλό συνεργείο.

Συμφωνω και επαυξανω!Οταν πας στην Κawasaki και βλεπεις ενα μιτσιαλο 55χρονων 42κιλων με μουστακι και παντοφλες με το δακτυλο να χαιδευει το λαδωμενο/γρασωμενο πατωμα....λες και εχει κατεβει απο το πιο απομακρο χωριο της βορειας Ελλαδας....σκεφτεσαι "κατσε ρε μαστορα....που παω?Θα εμπιστευτω το μονακριβο μου μηχανακι σε αυτον τον χλεμπουρα?Καλυτερα να το χαλασω μονος μου,που να μη μου φταιει κανεις μετα!"

Καλα να'μαστε και εμεις και το μηχανακι μας...γιατι ετσι και χρειστουμε εξοθσιοδοτημενο service...κλαφτε μανες!:cry:

A.Z750
31/03/2006, 13:22
Λαδάκι είναι μην το λυπάσε.............



πήγαινε το καλύτερα στο εξουσιοδοτημένο, μπορεί να γλυτώνεις 15ε κάθε δέυτερη αλαγή αλλά ο μηχανικός μπορεί να δει κάτι που εμείς δεν θα το δούμε. το σφίξιμο της μηχανής προβλέπεται στα πρώτα service.:eyepop:


43007

anco
31/03/2006, 13:23
Το βαφεις μπλε και το πετας στο λιμανι.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl:

idi
31/03/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Το βαφεις μπλε και το πετας στο λιμανι.



το λιμανι βλαξ δεν εχει γαλαζια νερα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Zbandit750
31/03/2006, 13:33
Λοιπον θα ξαναπω οτι δεν λυπαμαι να αλλαξω λαδια και φιλτρο, νομιζω οτι τι εκανα σαφες απο την αρχη.
Απλα θελω να διαλεγω τι λαδι θα βαζω στην μηχανη μου και φυσικα δεν θελω να πληρωνω ουτε 1 ευρω περισσοτερο για κατι που μπορω να βρω πιο φτηνα , ειναι θεμα αρχης και οχι τσιγκουνιας.
Επισης αν ειναι να παω να σκασω λεφτα για λαδια και εργασια και να μου κανουν μονο οπτικο ελεγχο , τοτε να το χ@σ@. Θα πληρωσω κανα 50-60 για αλλαγη λαδιων ενω θα μπορουσα με 25. Προτιμω να βγαλω εξω τους φιλους μου και να τα φαμε παρα να τα χαρισω σε συνεργειο.

idi
31/03/2006, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zbandit750
Λοιπον θα ξαναπω οτι δεν λυπαμαι να αλλαξω λαδια και φιλτρο, νομιζω οτι τι εκανα σαφες απο την αρχη.
Απλα θελω να διαλεγω τι λαδι θα βαζω στην μηχανη μου και φυσικα δεν θελω να πληρωνω ουτε 1 ευρω περισσοτερο για κατι που μπορω να βρω πιο φτηνα , ειναι θεμα αρχης και οχι τσιγκουνιας.
Επισης αν ειναι να παω να σκασω λεφτα για λαδια και εργασια και να μου κανουν μονο οπτικο ελεγχο , τοτε να το χ@σ@. Θα πληρωσω κανα 50-60 για αλλαγη λαδιων ενω θα μπορουσα με 25. Προτιμω να βγαλω εξω τους φιλους μου και να τα φαμε παρα να τα χαρισω σε συνεργειο.

σωστο εισαι αλλα αμα εχεις καλο μαστορα, θα κανει και τους ελενχους που ειπαμε πιο πανω μαζι με την αλαγη λαδιων

αρα βρες καλο μαστορα! (δυσκολο!)

skeyos
01/04/2006, 18:47
Mias kai milame gia service kai times na po oti mou phran 80e gia to service ton 6000. einai logika i mou ton xaidepsan elafros?
Tora etoimazomai gia ta 12000, poso peripoy lete na paei ayto?
En to metaxu eimai oriaka entos eggyhshs kai skeftomai an einai kalyetra to teleytaio service na kano sto exoysiodothmeno h oxi.