PDA

View Full Version : Πώς παρκάρετε την καλή σας;



Thoreevos
30/03/2006, 15:35
Ένας γέρος, τις προάλες, μου έδωσε την ευκαιρία να αναρωτηθώ το εξής...

ΜΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΛΑΚΑΜΑΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!?

..βγαίνοντας από το σπίτι του κολητού μου, περνάω το δρόμο απέναντι να καβαλίσω το μηχανάκι μου και είναι ένας παππούς και μια κοιταει το κωλόκαρό του και μια τη μηχανή. Γυρνάει και μου ρίχνει μια ματιά με ύφος ουδέτερο, με μια υπόνοια από ευγενικό χαμόγελο.

-Παλικάρι μου, δική σου είναι η μηχανή?
-(θα με πρόδωσε η ισοθερμική επένδυση στην cordura, πρέπει να σκαμπάζει ο γέρος:sick:) Ναι ρε μάστορα, δικό μου είναι. (ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου του, εγώ ελπίζω ότι δε θα βγάλει καμιά καραμπίνα)
-(ξεκινώντας να μπεί στο αυτοκίνητο) Ξέρεις, παλικάρι μου, τα μηχανάκια τα παρκάρουν έτσι ώστε να χωράει και κανένα αμάξι..
-(κοιτάω την άδεια θέση parking πίσω από το μηχανάκι μου, κοιτάω προς το μέρος που είχε παρκάρει ο τύπος-ακριβώς μπροστά από τη μηχανή) Αδερφέ, εκεί που έχεις παρκάρει, όταν ήρθα εγώ, ήταν ένα transit.
-ναι, όχι, δεν με κατάλαβες, εννοώ ότι όταν παρκάρεις ενα μηχανάκι(βάζω κλειδί και γυρνάω ON) δεν πρέπει να (βάζω μπρος και μαρσάρω καναδυο φορές) κλείνεις θέσω πάρκιν.
-Και γιατί αυτό?
-ε αμα θέλει κανεις να (ανοιγοκλείνω λιγο γκάζι, τον κοιτάω πάνω κάτω, προσπαθεί να μιλήσει πιο δυνατά να τον ακούσω πάνω από το θόρυβο της μηχανής)(αλλά μάταια) ...κατάλαβες?
-δηλαδή αμα είχα αμάξι και ειχα παρκάρει πάλι εδώ δε θα σε πείραζε?
-ε κοίτα άλλο το αμάξι και άλλο η μηχανή.
-σε αυτό συμφωνούμε γέρο...
-... ......... ..
-δεν τα γουστάρεις και πολύ τα μηχανάκια, έτσι γέρο?
-όχι κοίτα, ωραία είναι, κι εγώ είχα μια, όταν ήμουν μικρός
-(και κάνατε βόλτες με το Χριστούλη, ξέρω) Παππού, το "πάρκιν", είναι χώρος στάθμευσης. Είτε αμάξι, είτε μηχανάκι, είτε αεροπλάνο, παρκάρει δίπλα στο πεζοδρόμιο.
-αυτό δεν είναι σωστό
-ε πάρε την αστυνομία
-ε τώρα, σοβαρέψου..
-παππού, με κούρασες, πάω γιατί έχω δουλειά.
-να πας παιδί μου, να προσέχεις.. και σε παρακαλώ μην την ξαναγήσεις τη μηχανή έτσι.
-ΧΕΣΕ με ρε ΓΕΡΟ! θα μου πεις και πως θα παρκάρω!
-ααα, για να σου πω!
-(μαρσάρισμα)
-σταμάτα!
-(δυνατότερο μαρσάρισμα)
-σταμάτα ρε παιδί μου!
-(κλείνω γκάζι και κοιτώντας τον στα μάτια τον δείχνω με το δάχτυλο) έχε υπόψιν ότι εαν εξετάζεις έτσι τη μηχανή μου μπορώ να σου επιτεθώ για απόπειρα κλοπής.
-κοιτα,-
-σε είδα!
-άει στο διάολο κωλόπαιδο!
-άντε και όπως είπαμε, έτσι? (χαλαρό γκαζάκι, κοιτάω πάνω από τον ώμο μου μη περνάει και κανά " αμάξ' ", και κάτι φλαμανδικά τραγούδαγε ο γέρος καθώς απομακρυνώμουν...

Και όλα αυτά επειδή είχα παρκάρει τη μηχανή ΟΧΙ σφήνα ανάμεσα σε παρκαρισμένα, αλλα ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ, ξέρετε, σαν αυτά τα τσογλάνια με τις κωλομηχανές τους που νομίζουν ότι επειδή έχουν μηχανή μπορούν να καταλαμβάνουν ΟΛΟΚΛΗΡΟ "ΠΑΡΚΙΝ" και να μη μπορεί ένας άνθρωπος να βάλει ένα " αμάξ' "... τα ΚΑΘΙΚΙΑ!... :a31:
(υπόψιν, ούτε την πόρτα του σπιτιού του έκλεινα, ούτε τίποτα ενοχλητικό δεν είχε η στάθμευση της μηχανής.απλά είχα το θράσος να παρκάρω παράλληλα με το πεζοδρόμια.)

....ρε παιδιά πείτε μου ότι δεν είμαι ο μόνος που αντιμετωπίζω το "ρε φίλε, μηχανή έχεις, βάλτην κάπου αλλού να πούμε, εδώ βάζει ο μπαμπάς μου το αμάξ'!"...εσείς πως παρκάρετε τη μηχανή σας?

....Υ.Γ.: ά'στα διάλα... χαζόβλαχοι...





υ.γ.2:
:beer:
:beer:
:beer:
:beer:
:beer:

BELZEBOYLIS
30/03/2006, 15:45
Τι να σου πώ τώρα ……:mad:

super_toto
30/03/2006, 15:57
Αν όντος έγινε έτσι ο διάλογος, τότε και δίκιο να είχες, το έχασες φίλε μου...:a19: the :a024:

Λεωνίδας
30/03/2006, 15:59
Η επιθετικότητα δε νομίζω ότι ωφέλησε κανένα... :nono:

Thoreevos
30/03/2006, 16:00
right, δεν έχω αρκετά στο κεφάλι μου, θα έχω και το γέρο να μου τη λέει που αντί για "κανονικά" πάρκαρα -κανονικά-..


φιλικά πάντα έτσι?
:beer:

Cpt. Haddock
30/03/2006, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos
right, δεν έχω αρκετά στο κεφάλι μου, θα έχω και το γέρο να μου τη λέει που αντί για "κανονικά" πάρκαρα -κανονικά-..


Ο καθένας πάντα έχει πολλά στο κεφάλι του. Δεν ξέρεις εσύ τι προβλήματα είχε αυτός...

Στο κάτω κάτω, με βάση τα όσα έγραψες, είχε μια λάθος (βάσει του ΚΟΚ) αλλα όχι παράλογη (βάσει της λογικής) αξίωση.

Και δεν ήταν αγενής... τουλάχιστον έως ότου έγινες εσύ αγενής

quote
να πας παιδί μου, να προσέχεις.. και σε παρακαλώ μην την ξαναγήσεις τη μηχανή έτσι.
unquote

Μια χαρά σου μίλησε και στο ζήτησε, άλλο αν έχει ή όχι δίκιο

Ειδικά αυτό με το μαρσάρισμα είναι μεγάλη αγένεια.

Για να συνοψίσουμε.

Μπορούμε να παρκάρουμε παράλληλα με το πεζοδρόμιο; Βάσει του ΚΟΚ μπορούμε.

Θα είναι καλό όπου μπορούμε να διευκολύνουμε τους άλλους; Ναι γιατί όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε στην τελική. Και ΟΛΟΙ είμαστε άνθρωποι και όχι "γέρο"...

sniper
30/03/2006, 16:10
Εγώ τώρα γιατί μυρίζω Θάνο κάπου εδώ σε λιγάκι; :lol:

BELZEBOYLIS
30/03/2006, 16:10
Αγενής και είρωνας ….ντροπή !!!!

Nik0s
30/03/2006, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos
Ένας γέρος, τις προάλες, μου έδωσε την ευκαιρία να αναρωτηθώ το εξής...




:a41: :a41: :a41:


Φίλε μου συγνώμη, αλλά δε βρίσκω κανένα δίκιο στην αντίδρασή σου...

Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, και να είχες δίκιο, το έχασες.

+ ότι ήσουν αγενής...

:wave2:

IMPETUOUS
30/03/2006, 16:16
Ολους αυτους τους γραφω στα παπ@ρια μου,γραφτους και εσυ.

Thoreevos
30/03/2006, 16:18
τι να πω ρε μάγκες, για να το λέτε όλοι, μάλλον δίκιο θα έχετε..

υγείες :beer:

Thoreevos
30/03/2006, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
:a41: :a41: :a41:




από αυτή τη στιγμή αρχίζω και συμφωνώ
:wave2:

stavrobeis
30/03/2006, 16:31
Εκτός της αγένειας...

Φίλε μου, είναι δυνατόν να παρκάρεις το μηχανακι πάνω στο δρόμο σαν αμάξι??:hypnotize

Και αυτο το λεω ρωτώντας....

Δε το λυπάσαι το μηχανάκι σου???? :confused:

Καλό σου έκανε πιστευω ο Μπάρμπας, γιατι αν δε χωρούσε και προσπαθουσε να παρκαρει, αυτος η οποιος άλλος, και σου έκανε τη μηχανή καλοκαιρινή με την όπισθεν (έλα - έλα, σε παιρνει, ακομα λίγο..........................ΜΠΑΜ!!!!!!!!!!! :cry: )

Θα αποκτούσες περισσότερα νεύρα και σκοτούρες στο κεφάλι σου!

:beer: :beer: :beer:

Thoreevos
30/03/2006, 16:36
βασικά... είχα ένα μέτρο απόσταση από το μπροστινό(transit) και από το πίσω αρκετό για να παρκάρει μια ξανθιά το chrysler (με Ν στο πίσω τζάμι) :lol:




υ.γ.: μη κάνουμε και το "ξανθιά οδηγός" ολόκληρο θέμα, γιατί ακόμη και σε μικρό ποσοστό, και η αρχική κουβέντα ψιλοχιουμοριστική ήτο..

καλό απόγευμα


υ.γ.2: και να καβάλαγα πεζοδρόμιο αντί να το αφήσω στην άσφαλτο που ανήκει?:nono:

:wave2:

ktm640lc4
30/03/2006, 17:19
Απαντηση στην ερωτηση του ποστ.

Εγω την παρκαρω καθετα στο πεζοδρομιο για να παρκαρουν τα αμαξια.



:wave2:

argy_kap
30/03/2006, 17:21
:a014: :a014:

stavrobeis
30/03/2006, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos

υ.γ.2: και να καβάλαγα πεζοδρόμιο αντί να το αφήσω στην άσφαλτο που ανήκει?:nono:

:wave2:

Καλύτερα στο πεζοδρόμιο όρθιο, παρά στην άσφαλτο τέζα...α;)

Η απόσταση που χρειάζεται ο οδηγός για να παρκάρει, είναι αντιστρόφως ανάλογη με τη νοητική του δυνατότητα! :lol:

Ωραίο ρητό, εεε? Τώρα το σκέφτηκα...>! :smokin:

Thoreevos
30/03/2006, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis

Η απόσταση που χρειάζεται ο οδηγός για να παρκάρει, είναι αντιστρόφως ανάλογη με τη νοητική του δυνατότητα! :lol:



:lol: :lol:

καλό, αλλά προτιμώ να ενοχληθεί ο αυτοκινητιστής παρά ο πεζός...

άλλη απάντηση δε βλέπω, εκτός από τον τύπο που αξιώθηκε :a23:

stavrobeis
30/03/2006, 17:42
Οκ, απάντηση:

Στο πεζοδρόμιο γιατί:

1. Δεν υπάρχουν χώροι για μηχανές
2. Αυτοί που υπάρχουν έχουν μπάζα, σκουπιδοτενεκέδες, τραπεζάκια και γλάστρες από τα εγκαίνια της διπλανής καφετεριας
3. Προτιμώ να ενοχληθεί λίγο ο πεζός (αν και ποτέ δεν έβαλα τη μηχανή σε σημείο που να ενοχλεί μαγαζιά πεζους κλτπ.) παρά να βρω τη μηχανή μου κάτω (έχει συμβέι 2 φορές :bigcry: )
4. Στο πεζοδρόμιο τα πράγματα είναι ποιο δύσκολα για το πουστοκλεφτρόνια παντώς τύπου

Ελπίζω να είναι επαρκής η απάντηση..... :winka:

:beer: :wave2: :beer:

zireous
30/03/2006, 18:58
Συμφωνώ απόλυτα με το πεζοδρόμιο, και επεξηγώ με σορτ στόρι:

Από τότε που είμουνα νιος (δε γέρασα ακόμα) μου ρίχνανε τα μηχανάκια μου κάτω όποτε πάρκαρα στο δρόμο είτε νόμιμα (παράλληλα) είτε κάθετα. Είτε παπί ήτανε αυτό είτε το 250 είτε το 650. Δε γινότανε πολύ συχνά, και το πιο σπαστικό ήταν όταν ρίχνανε το παπί, καθότι αρχαίο -με σύστημα εισαγωγής αέρα στο τεπόζιτο κοινώς τρύπιο από πάνω- του αρκούσαν μερικά δευτερόλεπτα για να αδειάσει τελείως η βενζίνα...

Πάντα πάρκαρα προσεχτικά και με ταχύτητα μέσα, και φέτος αποφάσισα το 650 να μη το ξαναπαρκάρω στο δρόμο.

Γιατί;

Είχα σταματήσει να παρκάρω στο δρόμο γενικά, είχα κάποια σημεία που δεν πλησίαζε αμάξι, κάποια πάρκιν για μοτο κλπ (επαρχεία βλέπεις), και το μόνο σημείο που πάρκαρα σε δρόμο ήταν απέναντι από τη δουλειά μου, και εγώ 12 μέτρα απέναντι. Ο δρόμος άδειος, μόνο εγώ παρκαρίσμένος. Στό σημείο πάρκαρα για πέντε λεπτά αλλά η δουλειά είχε άλλη γνώμη.

Δύο ώρες μετά, μια καργιόλα, είχε και παιδί στο αυτοκίνητο χωρίς ούτε καν να του φοράει ζώνη, προσπερνά τον αρχαίο πήγασο -ψηλό σα ΚΤΜ, κουλάτο σα BMW, βαρύ σα Harley, γλήγορο σα 400άρι ZZR κλπ- και μετά κάνει όπισθεν να παρκάρει και τον ξαπλώνει κάτω.

Aφού ούρλιαξε ο συναγερμός και πετάχτηκα έξω, της έριξα τις χρηστοπαναγίες που έπρεπε, και μετά από τις διαδικάσίες, τώρα, μετά από κοντά 1000 χιλλιόμετρα (και κάτι μήνες) τέλειωσα την αναζήτηση αντ/κών και αφού αυτό ήταν το τρίτο χτύπημα (όλο το ρευστό μου πήγε δανεικό σε συγγενή με πρόβλημα υγείας στο 2ο, το πρώτο άστο) λέω -zireous δικέ μου, ο μόνος τρόπος για να σε ρίξει κουτί είναι να τό'χεις παρκάρει.

Το μηχανάκι -παρ'όλο που οι ειδικοί λένε ότι ο κινητήρ (Rotax) μπορεί να κάνει κλειστός 150.000χλμ-, είχα κανονίσει να πάει για το καθιερωμένο σέρβις του όταν μού'κανε τη ζημιά. Το παλληκάρι (ο μηχανικός) παρ'όλα αυτά δε παίζεται, μού'πε -Έλα να σου δείξω πως γίνεται, την επόμενη να το κάνεις μόνος σου (άλλο να κοιτάς μια το μάνιουαλ, και μια το δυναμόκλειδο, και άλλο να σου δείξει κάποιος σχετικός πως ρυθμίζονται οι βαλβίδες).

Η τύπισσα όταν της είπα ότι μπορούσε να έχει καβαλλήσει κάνας πιτσιρικάς την μηχανή ώσπου να κοιτάξει πίσω, και να σπάσει κάνα πόδι ή χειρότερα, μου είπε -Θα τον έβλεπα.
Συζητώντας κατάλαβα ότι κανείς δεν της είπε ότι έστω και αν ακουμπήσει κάποιον με μηχανή εν κινήσει μπορεί να τον σκοτώσει, ούτε καν την αναγκαιότητα του να σκανάρεις το δρόμο όταν οδηγείς...


Επιπλοκές:

Και άν δεν είχε ασφάλεια, ή η ασφάλεια δεν πλήρωνε το χιλλιάρικο (που δε τό'χω όλο ακόμα, έτσι κι αλλιώς);

Άν είχε γίνει αλλού και ο/η οδηγός είχε λακίσει;

Άν ήταν μπατσικό, και ο zireous πλακωνόταν με τα τοπικά ρεμάλια, θά'χαν ίντερνετ στη φυλάκα για να διαβάζετε αυτό τώρα;

Άν θέλανε κάποιοι να παρκάρουμε μηχανές στον δρόμο, δεν θα έπρεπε οι οδηγοί κουτιών να εκπαιδεύονται στο πως να αντιμετωπίζουν τις μηχανές;

Δέ τη ψάχνω με ειδικές λωρίδες για μηχανές και άλλα δίκυκλα, αλλά αντί να βάλουν το παπάρα το τσαλίκη να κάνει διαφημιστικά για οδική ασφάλεια, μήπως το υπουργείο συγκοινωνιών θά'πρεπε να τσεκάρει τη γενικότερη μαλακία στις μεγαλουπόλεις και να δώσει κίνητρα για περισσότερες μηχανές στους δρόμους;


Και επειδή πολλοί προσπάθησαν αλλά δεν πέτυχαν να σπάσουν τα απίδια (sick) του zireous, o zireous παρκάρει μόνο σε ειδικά πάρκινγκ (τσαμπέ πάντα) για μηχανές, αλλιώς καβάλα στο πεζόδρομο κολλητά με τοίχο -όταν πάω Αθήνα βέβαια υπερβάλλω λιγάκι, λουκετάρα σε δέντρο/κολώνα ΚΑΙ κουκούλα.

b_bong12
30/03/2006, 20:41
προτιμω πανω σε πεζοδρομιο αλλα αν ποτε την αφησω στο δρομο θα την βαλω οπως παρκαρουν τα αυτοκινητα.Ετσι να πιασω χωρο.Γιατι δηλ. εμεις δεν πληρωνουμε τελη κυκλοφοριας κλπ.
Βρε α και γαμ....

tsoukas77
30/03/2006, 22:57
Παραλληλα στον δρομο,εχουμε το πλεονεκτημα οτι αν μας χτυπησουν,θα χτυπησουν λαστιχο,τοσο μπροστα,οσο και πισω.Σαφως και εχουμε το δικαιωμα να την παρκαρουμε με τετοιον τροπο.Πληρωνουμε τελη(οπως προαναφερε ο φιλος) και δικαιουμαστε τον αναλογο χωρο.

Αλλο θεμα ειναι η ευγενεια.

saki_tsan
31/03/2006, 02:55
Οτι του μιλησε λιγο καφρικα του παππουλακου ο φιλος Thoreevos του μιλησε,αλλα δεν μπορεις να υποδειξεις σε κανεναν πως να μιλαει στον αλλον (εκτος αν ο αλλος εισαι εσυ :a26: )... Εχετε δικιο ρε παιδια για τα τελη και τα δικαιωματα,αλλα φανταστειτε ολες τις μηχανες μιας πολλης να πιανουν θεσεις που χωρουσε αυτοκινητο... Θα γινοταν το καθημερινο κομφουζιο επι 10,ζουγκλα οχι αστεια!! Και τι δηλαδη,μηπως ν'αρχισουμε σιγα-σιγα να ψαχνουμε κι εμεις θεση να παρκαρουμε κανα 3ωρο σαν τους κουτακιδες?? :uplate: :lol: Προσωπικα παντα πεζοδρομιο τη βαζω κι εχω το κεφαλι μου ησυχο... :beer: :wave2:

zzr2005
31/03/2006, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από saki_tsan
Προσωπικα παντα πεζοδρομιο τη βαζω κι εχω το κεφαλι μου ησυχο... :beer: :wave2:
είναι μέχρι να περάσει κανας παππούς μπριζομένος , που περίμενε 10 ώρες στο ΙΚΑ, μετά περίμενε 12 ώρες στην Εθνική και προχωρώντας στο πεζοδρόμιο δεν χωράει να περάσει......οπότε σκάει μια με την μαγγούρα στο τεπόζιτο του καινούργιου σου zx-10 και τρέχα γύρευε εσύ...:lol: :lol: :lol:
πάντως να πω την αλήθεια όταν βλέπω μηχανή παρκαρισμένη παράλληλα στο πεζοδρόμιο και εγώ βρίζω...γιατί είναι κάποιες περιοχές που ούτε μηχανή δεν χωράει να παρκάρει και τα πεζοδρόμια είναι πολύ στενά για να παρκάρεις....
εγώ συνήθως την αφήνω στο δρόμο λίγο διαγώνια..ώστε ούτε πολύ χώρο να πιάνει αλλά ούτε να πέφτει με την πρώτη σπρωξιά από ΙΧ....φυσικά οι γρατσουνιές και τα σχετικά είναι μέσα στο πρόγραμμα αλλά τι να κάνουμε ρε παιδιά...Αθήνα είναι αυτή... :wave2:

zephyr1
31/03/2006, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Οκ, απάντηση:

Στο πεζοδρόμιο γιατί:

1. Δεν υπάρχουν χώροι για μηχανές
2. Αυτοί που υπάρχουν έχουν μπάζα, σκουπιδοτενεκέδες, τραπεζάκια και γλάστρες από τα εγκαίνια της διπλανής καφετεριας
3. Προτιμώ να ενοχληθεί λίγο ο πεζός (αν και ποτέ δεν έβαλα τη μηχανή σε σημείο που να ενοχλεί μαγαζιά πεζους κλτπ.) παρά να βρω τη μηχανή μου κάτω (έχει συμβέι 2 φορές :bigcry: )
4. Στο πεζοδρόμιο τα πράγματα είναι ποιο δύσκολα για το πουστοκλεφτρόνια παντώς τύπου

Ελπίζω να είναι επαρκής η απάντηση..... :winka:

:beer: :wave2: :beer:



Αμα βλεπατε ολοι εσεις που παρκαρετε στο πεζοδρομιο αυτο:http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20463
τι θα λεγατε?
Πηγα να κανω διαλογο με τον λιμενομπατσο που με εγραψε οτι δεν υπαρχει πουθενα απαγορευτικο για να παρκαρω στο πεζοδρομιο & ξερετε τι μου ειπε:διπλωμα εχεις?φυσικα και εχω,ε οταν το πηρες δεν σου ειπαν οτι απαγορευεται να παρκαρεις σε πεζοδρομιο.Εγω του ειπα οχι αλλα δεν επιασε.

Το περιστατικο συνεβη στην Ναυπακτο οπου τα λαμογια μπορουν να κοψουν κληση χωρις προβλημα.
Για να πηγαινατε να παρετε την καλη σας απο το πεζοδρομιο στην Αθηνα & να βλεπατε 65,5 ευρα κληση & θα σας ελεγα εγω αν θα προτεινατε πεζοδρομιο.

Ο νομος ειναι νομος, τα μηχανακια απαγορευονται στο ΠΕΖΟδρομιο,αλλα οι μουλοι των χρησιμοποιουν οπου τους παιρνει.

geopitt
31/03/2006, 14:03
Καλα ολα αυτα ρε παιδια αλλα ΠΕΖΟδρομιο.....Σας λεει κατι η λεξη μηπως?????????

Δεν λεω και εγω παρκαρω πολλες φορες στο ΠΕΖΟδρομιο αλλα προσεχω να αφηνω αρκετο κενο για να περασουν οι πεζοι.Βλεπε ηλικομενοι,αναπηροι κτλ εχουν αρκετα προβληματα ας το σεβαστουμε λιγο..


:wave2:

stavrobeis
31/03/2006, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Αμα βλεπατε ολοι εσεις που παρκαρετε στο πεζοδρομιο αυτο:http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20463
τι θα λεγατε?
Πηγα να κανω διαλογο με τον λιμενομπατσο που με εγραψε οτι δεν υπαρχει πουθενα απαγορευτικο για να παρκαρω στο πεζοδρομιο & ξερετε τι μου ειπε:διπλωμα εχεις?φυσικα και εχω,ε οταν το πηρες δεν σου ειπαν οτι απαγορευεται να παρκαρεις σε πεζοδρομιο.Εγω του ειπα οχι αλλα δεν επιασε.

Το περιστατικο συνεβη στην Ναυπακτο οπου τα λαμογια μπορουν να κοψουν κληση χωρις προβλημα.
Για να πηγαινατε να παρετε την καλη σας απο το πεζοδρομιο στην Αθηνα & να βλεπατε 65,5 ευρα κληση & θα σας ελεγα εγω αν θα προτεινατε πεζοδρομιο.

Ο νομος ειναι νομος, τα μηχανακια απαγορευονται στο ΠΕΖΟδρομιο,αλλα οι μουλοι των χρησιμοποιουν οπου τους παιρνει.

Αυτό είναι γνωστό φίλτατε...το ξέρω ότι είναι παράνομο αλλά να σου πω τη αλήθεια προτιμώ να ρισκάρω μια κλήση 65Ε στα 5 χρόνια (εγώ ποτέ δε πήρα) παρά μια ζημιά - κλοπή κτλπ. στη μηχανή....που 65 Ε δε φτάνουν ούτε για τα εργατικά...χτυπα ξύλο...:a11:

stavrobeis
31/03/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από geopitt
Καλα ολα αυτα ρε παιδια αλλα ΠΕΖΟδρομιο.....Σας λεει κατι η λεξη μηπως?????????

Δεν λεω και εγω παρκαρω πολλες φορες στο ΠΕΖΟδρομιο αλλα προσεχω να αφηνω αρκετο κενο για να περασουν οι πεζοι.Βλεπε ηλικομενοι,αναπηροι κτλ εχουν αρκετα προβληματα ας το σεβαστουμε λιγο..


:wave2:

Αυτά που λες, ελπίζω να είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ για όλους μας....

:beer: :a19: :beer:

DrIoannis
31/03/2006, 14:23
Αφού το πάρκιν δεν απαγορευόταν έχεις δικαίωμα να βάλεις το μηχανάκι σου οριζόντια,κάθετα ακόμα και ανάποδα με τις ρόδες επάνω!Πληρώνεις τέλη όπως και τα αυτοκίνητα.Αυτό που δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ :nono: ήταν ο τρόπος που του μίλησες εσύ:mad: .Γιατί του την είπες έτσι?Ο άνθρωπος είναι κάποιας ηλικίας και αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι απλά να του πεις ότι και εσύ όπως και ο ίδιος πληρώνει τέλη.Στην χειρότερη να τον αγνοήσεις.Κάπως έτσι δημιουργείται αρνητική εντύπωση σε διαφόρους που δεν ασχολούνται με το "άθλημα".

Thoreevos
31/03/2006, 14:49
ναι ok, δίκιο, ο τύπος είναι κάποιας ηλικίας (που το 'γέρος' στην αρχή ήταν απλά η λέξη γέρος, όχι κανα μπινελίκι... που να ξεκίναγα σε στιλ "ακούτε ρε μ@λ@κες τι μου είπε ο μαμημένος ο κωλόγερας"..ούτε να το σκέφτομαι..) και το μυαλό είναι ακόμα στη χούντα...

εν πάσει περιπτώσει, επειδή στα προσωπικά μου έχω να κάνω και με ΓΕΡΟΥΣ και με "ΝΕΟΥΣ" που έχουν σε διάφορες περιπτώσεις, σε γενικές γραμμές έχουν τέτοιο στιλάκι.."φιλαράκι κοίτα, δε σου τη λέω, αλλά κάνεις μαλακία/δεν είσαι σωστός/δεν το κάνεις καλά" και άλλα άτοπα, όπως στο συγκεκριμένο παράδειγμα... αλλα μιας και ένα παράδειγμα δεν μπορεί να αποτελεί επιχείρημα, συν του ότι τα προσωπικά του καθ'ενός δεν είναι για να μπαίνουν εδωμέσα μιας κ ο καθ'ένας έχει τα δικά του... καταλήγω..

είμαι μαλάκας όταν ο οποιοσδήποτε έρχεται να μου κάνει παρατήρηση οποιουδήποτε τύπου(έτσι γιατί στο χωριό του τις κεραίες για την τηλεόρασ' τις βάζανε από την πίσω μεριά της μάντρας:sick: ), και δεν έχω όρεξη να αντιμετωπίσω την εξευγενισμένη του (και καλά) παρέμβαση στην οποιουδήποτε τύπου πράξη/κίνησή μου που εκ των πραγμάτων δεν ενοχλεί κανέναν/τίποτα και γίνεται με ασφάλεια, νομιμότητα και γενικότερα σιγουριά ότι "οκ, όλα καλά, για εμένα και για όλους"?

ε, εαν ναι, τι να κάνουμε, είμαι μαλάκας


:smilea:


..φιλικά, άσυχα* κ όμορφα... cheers :beer:


Υ.Γ.: και εγώ καβαλάω πεζοδρόμιο ρε παίδες, φυσικά τηρώντας πάντα την προτεραιότητα στον πεζό κλπ κλπ κλπ... αλλά το πεζοδρόμιο στην προκειμένη περίπτωση, ΟΛΗΣ της περιοχής, σε φάρδος, δεν ξεπερνάει το ένα(1) μέτρο... αυτά :wave2:


edited: *= τι 'άσυχα' ρε ηλίθιε!? 'Ήσυχα' γράφει ο κόσμος!

sonic22
31/03/2006, 15:23
o nomos orizei oti i mixani parkarete OPWS kai ta autokinita... dld paralila sto pezodromio (ektos kai an iparxoun idikes sinthikes, pinakides ktlp)
me alla logia otan parkarete katheta PARANOMITE...
xazomara tou nomou alla etsi einai.

to kako me to parkarisma sta pezodromia/pezodromous einai oti akoma kai na den enoxloun KATHOLOU (plati pezodromio, swsta parkarismeni mixani) paizei na se grapsoun se epixirisi "sloupa" tou dimou/troxaias otan p.x. thelei o dimos na dijei kalo prosopo or otan thelei amesa leuta (sto telos tou mina)...

to thema einai oti opws kai na to kanoume xamenoi vgenoume...

sto pezodromio tha se grapsoun ston dromo tha sto rijoun...


p.s. genika eimai tis apopsis oti an theloume na sizitisoume sizitame... an den theloume na sizitisoume sikonomaste kai feugoume...
logos gia binelikia, tsaboukades kai eknevrismous den iparxei...
apopsi mou fisika (kai den prospathw na tin pws ton thoreevos)

Thoreevos
31/03/2006, 15:26
very well spoken dear :a23:

και πως παρκάρεις εσύ το δικό σου?

sonic22
31/03/2006, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos
very well spoken dear :a23:
και πως παρκάρεις εσύ το δικό σου? sto balkoni kai to anevokatevazw me gerano :p :p :p
kai opou paw benw mesa me tin mixani...
kavala pan stin eklisia kavala proskinane pou leme...

Thoreevos
31/03/2006, 15:39
...συμμετείχες και στην ιστορία με τον τύπο που ανέβαζε το Κ5 στο μπαλκόνι και (άκουσον άκουσον) του το φάγανε?

kachius
31/03/2006, 15:44
Πεζοδρόμιο 99,9% όχι
(με άλλα λόγια ζήτημα να την έχω ανεβάσει 20 στα 1500
παρκαρίσματα...)

Όπως επίσεις δεν την αφήνω ανάμεσα από τουτού
αν δεν περισσέει πολύυυυυ χώρος
(συχνά δηλαδή...ψάχνω να βρω θέση :blush: )

Τη βάζω λίγο διαγώνια ώστε να πιάνει λιγότερο χώρο
αλλά όχι τόσο διαγώνια ώστε να προεξέχει από
τα παρκαρισμένα τουτου.

Αυτό για δύο λόγους

α. για να είναι "ορατή" απ'την μεριά του δρόμου όταν
τα τουτου κάνουν ελιγμό μπες/βγες
β. αν βγαίνει/μπαίνει κάποιος προς το πίσω μέρος της
έχει "θετική" κλίση ως προς την κίνηση του άρα
μικρότερη πιθανότητα να τη στουκάρει
αν μπαίνει/βγαίνει προς τη μουρίτσα της θα βρει
κόντρα στο σταντ και ελπίζω να σταματήσει

Αυτά καθαρά θεωρητικά...μέχρι στιγμής πάντως
δεν την έχω βρει ξάπλα...
(πιστεύω όμως ότι είναι 70% τύχη)

Γενικά δε λυπάμαι καθόλου τη θέση...
όπως αναφέρθηκε πληρώνουμε κανονικότατα φόρους
τέλη διόδια κτλ κτλ

είναι σα να λες "οδηγάω στην άκρη της λωρίδας μου
για να μην πιάνω πολύ χώρο και να περνάει και ένα
αμάξι δίπλα :eyepop:

Thoreevos
31/03/2006, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius

είναι σα να λες "οδηγάω στην άκρη της λωρίδας μου
για να μην πιάνω πολύ χώρο και να περνάει και ένα
αμάξι δίπλα :eyepop:


+100000!!!!!!!!!!

cityfly
31/03/2006, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius


είναι σα να λες "οδηγάω στην άκρη της λωρίδας μου
για να μην πιάνω πολύ χώρο και να περνάει και ένα
αμάξι δίπλα :eyepop:


έτσι είναι αλλά το πρόβλημα αρχίζει από την παιδεία που δημιουργεί τη νοοτροπία των οδηγών και υπάρχει η αρνητική νοοτροπία απέναντι μας.

Thoreevos
31/03/2006, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
έτσι είναι αλλά το πρόβλημα αρχίζει από την παιδεία ** που δημιουργεί τη νοοτροπία των οδηγών και υπάρχει η αρνητική νοοτροπία απέναντι μας.


**= και τη χωριάτικη βλαχιά!

Disclaimer: ΤΙΠΟΤΑ δεν έχω με τους εκ της επαρχίας... και εγώ από χωριό έχω έρθει. Αναφέρομαι στη βλακοπονηριά και τη νοοτροπία του "χωριάτη" στον τρόπο σκέψης κλπ.. αλλά και από την άλλη... "και αυτοί έτσι έχουν μεγαλώσει"...
άει ψάξε βγάλε άκρη...


cheers:wave2:

zireous
31/03/2006, 22:50
Παίδες σόρρυ αλλά έχετε ξεφύγει λιγάκι...
Άν παρκάρετε στο δρόμο αργά ή γρήγορα κάποιος κάφρος θα τη ρίξει και ίσως πει και κάνα έξυπνο του στυλ -Έλα μωρέ κάτω έπεσε, σιγά τη ζημιά πόσο να κάνουν τα πλαστικά τώρα...

Μόνο στο πλανήτη μου παρκάρω άφοβα στο δρόμο, εκεί τα τετράτροχα απλά απαγορεύονται.

costas81
03/04/2006, 13:54
Μεχρι τωρα ειχα μια παπια!
Δεν ηθελα να την παρκαρω σε πεζοδρομιο για να μην ενοχλω τους πεζους!
Μια μερα ειδα ενα ατομο με αναπηρικο που δεν μπορουσε να περασει εξαιτιας του παρκαρισματος μου!
Ξενερωσα!
Δεν θα την ξαναβαλω πανω λεω!
:nono:

Βαζω και γω την παπια καθετα να μπορει να παρκαρει και αμαξι λογο οτι ημουν Κ.Πατησια και παιζει pro με το παρκαρισμα!
Αποτελεσμα?
Παω και βρισκω το παπι ξαπλα στο πισω αμαξι!
Δεν επαθε τιποτα το παπι αλλα το καπω του πισω απο το τιμονι μου!Κριμα ειναι λεω ας αφησω τα στοιχεια μου τι φταιει ο ανθρωπος ετσι κι αλλιως δεν τα δινω ργω τα λεφτα η ασφαλεια!
Με παιρνει τηλ ο ανθρωπος και μου τα χωνε...........περιμενε του λεω να σου εξηγησω..........οχι εκει μπινελικια .........αντε κωλοπαιδα με τα μηχανακια σας!!!!!!!!!!
Τελος παντων λυνετε η παρεξηγηση ολα καλα!
Παω λοιπον και ξανα παρκαρω με το ιδιο στιλ καθετα!Αντε παλι κατω η μηχανη!
Λεω και γω να το βαλο το παπι παραλληλα να μην μου το ριξουν!
Κατεβαινω και βλεπω ενα τυπο να το εχει πιασει και να το τραβει να το βαλει καθετα για να πρκαρει το αμαξι του!!!!!!!!!!!
Τρελαθηκα!Του λεω συγνωμη κυριε με ποιο δικαιωμα μετακινειτε την μηχανη μου?Μου λεει σιγα ρε φιλε μην πιασεις τοσο χωρο με ενα παπακι εγω που θα βαλω το αμαξι μου?Με ενα ηφος του στιλ παρε απο δο το ποδηλατο θελω να παρκαρω!Εγινα τουρκοσ με ακουσε ολη η γειτονια!
Το ιδιο σκηνικο σε αλλη γειτονια αλλου το αφηνα στο δρομο αλλου το εβρισκα επειδη τους χαλαγα το χωρο για παρκαρισμα!
Ετσι και γω ξαναρχισα να το βαζω πεζοδρομιο!Το καλυτερο ειναι οτι οι ιδιοι που μου πεταγαν μετακινουσαν το μηχανακι ειναι αυτοι που οταν δουν ενα μηχανακι πεζοδρομιο λενε κοιτα τα κωλοπαιδα που παρκαρουν δεν μπορει να περασει κανενας!!!!!!
Τωρα εχω ενα strom!Πεζοδρομιο και παλι πεζοδρομιο!Ειναι μ@@@κια και το ξερω αλλα ετσι και δω κανεναν να τραβαει το στρωμα για να παρκαρει δεν ξερω τι μπορει να κανω οποτε αστο καλυτερα!Παλι καλα που σπιτι μου εχω γκαραζ και δεν εχω θεμα με το παρκαρισμα!

ktm640lc4
03/04/2006, 14:07
Οταν το βαζω πεζοδρομιο κοιταω να ειναι σε σημειο που δεν εχει προσβαση ευκολα πεζος. Ευκολο αφου το βαζω καθετα στα δεντρα, αν εχει, η αν οχι καθετα σε πασαλους και λοιπα.
Αφου για να περασει ο πεζος ετσι και αλλιως θα στριψει αφου εχει εμποδιο.

Στο δρομο ποτε παραλληλα με πεζοδρομιο για να παρκαρουν τα αμαξια. Οδηγω και εγω και αμαξι και οπως πολλοι εδω μεσα.

Δεν ξερω τι θα κανω αν μου το ριξουν. Δεν το εχω παθει ποτε και ευχομαι ποτε να μην μαθω.

Thoreevos
03/04/2006, 14:44
(επιτέλους το thread πήρε την τροπή που ήλπιζα :a46: :a54: )

εγώ προσωπικά έχω ξηγηθεί disc-block με σειρήνα(ξέρετε, για κείνους από εμάς που φάγανε σούπα στο ξεκίνημα επειδή ξεκίνησαν με κλειδωμένη τη μπροστινή...ουκ ολίγες!), η οποία, παραδόξως, έχει αρκετά ικανοποιιτική ένταση σε dB.. καλά, δε με ξυπνάει και στον δεύτερο όροφο, αλλά όσο έχω λιγάκι το νου μου την ακούω..
αυτό για το ενδεχόμενο να απλώσει χέρι κανάς ξύπνιος να παρκάρει τ'αμάξι'τ'..

κανα δυο φορές το ακουσα να βαράει.. κ δυο τρείς με γλίτωσε από μια ακόμη σούπα :lol:


το νου μας
:wave2:

anf125
19/04/2006, 00:20
Συνήθως στο δρόμο δίπλα σε άλλες μηχανές ή στο πεζοδρόμιο εφόσον δεν ενοχλεί ιδιαίτερα (είναι αρκετά φαρδύ το πεζοδρόμιο ή ανάμεσα σε άλλα εμπόδια ή δίπλα σε τοίχο, ποτέ κοντά σε είσοδο, ράμπα για άτομα με κινητικά προβλήματα κλπ). Αποφεύγω ανάμεσα σε αυτοκίνητα εκτός αν δεν υπάρχει χώρος αλλού και εφόσον χωράνε να βγουν τα αυτοκίνητα. Όσο για κάποιους που είπαν για παρκάρισμα παράλληλα με το δρόμο, σκέφτηκαν ότι υπάρχει πιθανότητα να σε... διπλοπαρκάρει άλλη μηχανή ή και αυτοκίνητο και μετά άντε να βγεις!

AFTER
19/04/2006, 00:37
Πολυ ''πολιτισμενοι'' του δευτερολεπτου μου ειστε ολοι!

Θα ηθελα να δω πως θα αντιδρουσατε εσεις στην θεση του φιλου.
Θα ηθελα να δω πως αντιδρουσατε οταν η μαλακισμενη απλωνε το σαντουιτσακι του μπουλη πανω στην σελα για να φαει, και ναι μου εχει συμβει.
Θα ηθελα να δω πως αντιδρουσατε οταν ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΣΑΝ την μηχανη σας για να παρκαρουν το καρο τους, και ναι μου εχει συμβει.

Τετοιοι τυποι δεν υπαρχει περιπτωση να μαθουν ποτε τιποτα.
Ζουνε εις βαρος αλλων 100 και τους αρεσει κιολας, το διασκεδαζουν, μιας και δεν εχουν τιποτα αλλο να κανουν.

Θα ηθελα, τελευταια, να δω πως θα αντιδρουσατε, οταν ο ''γερος'' σας κοιταζε σαν ανθρωπο 2ης κατηγοριας ή σαν αλητη, γιατι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ! Την στιγμη που αυτος ποιος ξερει τι θα εκανε στα νοιατα του...

Thoreevos
19/04/2006, 08:56
ετοιμοπόλεμος ο AFTER!!!
:a016:
:a016:

ωραίος ρε φίλε... μου έφτιαξες τη μέρα...
θένξ!!



καλές γιορτές σε όλους με το προσοχή στο δρόμο!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
19/04/2006, 16:24
Να πω ρεαλιστικό γεγονός που έγινε εν έτος 1997 που είχα ενα Rebel;


Παρκάρισμα μηχανής, παράλληλα με πεζοδρόμιο , σε γειτονιά στα Α.Πατήσσια..έξω απο την σχολή πολεμικών τεχνών που πήγαινα...

Τύπος με jeep Terano (μόλις είχαν πρωτοβγεί), δεν χώραγε σε χώρο που είχε αφήσει η μηχανή μου , πίσω (για κανονικό αυτοκίνητο και οχι τεθωρακισμένο) και προσπαθεί να την κουνήσει... Ταχύτητα μέσα, αδαής οβλάχος , το cyptonite περασμένο στον άξονα, και δεν πήγαινε βήμα η μηχανή ... Βαριά καθώς ήταν για τα κυβικά του , αρχίζει και την σπρώχνει με τα χέρια αρχικά και μετά με το jeep!!!:eyepop: :eyepop:

(Μου το είπε ο απέναντι νεαρός παπόβιος)..

ακολουθεί απολαυστικότατος βίαιος Διάλογος ....(τα ανήλικα να μην διαβάσουν)

- Συγνώμη τι κάνετε εκεί;
- Δικό σου είναι; (με κράνος ανα χείρα ς εγώ).
- Δικό μου!... τι θέλετε;;
- Δεν το παίρνεις το μπου$%$# απο εδώ να παρκάρουμε...!!!
- ???!!!!.....(συγκρατήσου... μας βλέπει και κόσμος!!)
- Τι με κοιτάς ρε τσογλάνι;;; πάρτο απο εκεί να μην στο κάνω ενα με την άσφαλτο::::
- Οκ.. μισό λεπτό του λέω!!!
..

Αφαιρώ το cryptonite και όπως το τελικό του πετάλου ξεκλειδώνεται απο τον άξονα, κάνει και την πρώτη προσπάθεια για να μιμηθεί , πτηνά του ουρανού, με προσγείωση "crash-test" πάνω στο μεγάλης επιφάνειας παρμπρίζ του Terano...
Παραδόξως δεν θρυψάλιασε όπως στο Hollywood και να πετύχει την κεφάλα του, αλλά απλά το θρυμάτισε σε σταθερή στάση.

Ο τύπος , χλωμιάζει.. πανιάζει , ...συνιδητοποιεί τι έγινε , ..κοκκινίζει και πάει να βγεί...

Εκεί θυμήθηκα τα ποδοσφαρικά μου χρόνια στην αλάνα , και με κλωτσιά με το πέλμα, δοκίμασα τον νόμο δράσης-αντίδρασης σε μια αντιθέτως κινούμενη πόρτα αυτοκινήτου... Αλήθεια το ξέρατε οτι αυτά τα θηρία , έχουν πόρτες που δύσκολα βουλιάζουν;.... παρόλα αυτά , ο κύριος αυτός, έβγαλε κραυγή "Me Tarzan..you Jane" , καθώς το γόνατο του , απέκτησε την σφραγίδα "Terano" με ηχηρό τρόπο...

Βγαίνοντας έξω, απο το αυτοκίνητο του... άρχισε κάτι περί αστυνομίας κτλ...

Καλώ μόνος μου λοιπόν την αστυνομία ...

έρχεται ομάδα Ζ...

κλασσική ερώτηση...

-Τι συνέβη;

ακολούθησε περιγραφή των παραπάνω, και φιλική πρόταση του Ζ, για συμφιλίωση , αρχικά και δήλωση για ατύχημα για την ζημιά...

Ο τύπος , εξεράγη!!!!!

-Τι λες τώρα ρε λαμόγιο, μηχανόβιε και εσύ, που τα κάνατε πλακάκια με το τσογλάνι και πας να τον βγάλεις καθαρό.....!!#@$%@%$#

...Ακολούθησε σκηνή απείρου κάλλους, καθώς έκανε κίνηση , να πράξει βιαίως εναντίον του Ζ...:rotflmao: :rotflmao: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Για να μην τα πολυλογώ... ο τύπος , απέλαυσε φιλοξενία του Ελληνικού κράτους , για ενα τριήμερο, καθώς ήταν Παρασκευή, με διάφορες κατηγορίες, ανάμεσα τους , και μια που αφορούσε εμένα και έλεγε οτι προσπάθησε να διαπράξει κλοπή , μετακινώντας την μηχανή μου , χωρίς άδεια...!!!!!


Το χαρακτηριστικό αυτό επεισόδιο , μου έχει μείνει, ως κολωφαρδία δική μου μεγίστου βαθμού, καθώς την σκαπούλαρα πολύ χαλαρά, με την μαλακία του άλλου , όπως....

όπως και το τι μπορείς να ισχυριστείς αν κάποιος προσπαθήσει να μετακινήσει την μηχανή σου , χωρίς άδεια...


έτσι την επόμενη φορά που σας συμβεί κάτι τέτοιο , δοκιμάστε να φωνάξτε ,..... ΚΛΕΦΤΗΣ ΡΕΕΕΕ....ΠΙΑΣΤΕ ΤΟΝ...:uplate: :rotflmao: :rotflmao:
και απολαύστε αντιδράσεις...

Gandalf

AFTER
19/04/2006, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Να πω ρεαλιστικό γεγονός που έγινε εν έτος 1997 που είχα ενα Rebel;


Παρκάρισμα μηχανής, παράλληλα με πεζοδρόμιο , σε γειτονιά στα Α.Πατήσσια..έξω απο την σχολή πολεμικών τεχνών που πήγαινα...

Τύπος με jeep Terano (μόλις είχαν πρωτοβγεί), δεν χώραγε σε χώρο που είχε αφήσει η μηχανή μου , πίσω (για κανονικό αυτοκίνητο και οχι τεθωρακισμένο) και προσπαθεί να την κουνήσει... Ταχύτητα μέσα, αδαής οβλάχος , το cyptonite περασμένο στον άξονα, και δεν πήγαινε βήμα η μηχανή ... Βαριά καθώς ήταν για τα κυβικά του , αρχίζει και την σπρώχνει με τα χέρια αρχικά και μετά με το jeep!!!:eyepop: :eyepop:

(Μου το είπε ο απέναντι νεαρός παπόβιος)..

ακολουθεί απολαυστικότατος βίαιος Διάλογος ....(τα ανήλικα να μην διαβάσουν)

- Συγνώμη τι κάνετε εκεί;
- Δικό σου είναι; (με κράνος ανα χείρα ς εγώ).
- Δικό μου!... τι θέλετε;;
- Δεν το παίρνεις το μπου$%$# απο εδώ να παρκάρουμε...!!!
- ???!!!!.....(συγκρατήσου... μας βλέπει και κόσμος!!)
- Τι με κοιτάς ρε τσογλάνι;;; πάρτο απο εκεί να μην στο κάνω ενα με την άσφαλτο::::
- Οκ.. μισό λεπτό του λέω!!!
..

Αφαιρώ το cryptonite και όπως το τελικό του πετάλου ξεκλειδώνεται απο τον άξονα, κάνει και την πρώτη προσπάθεια για να μιμηθεί , πτηνά του ουρανού, με προσγείωση "crash-test" πάνω στο μεγάλης επιφάνειας παρμπρίζ του Terano...
Παραδόξως δεν θρυψάλιασε όπως στο Hollywood και να πετύχει την κεφάλα του, αλλά απλά το θρυμάτισε σε σταθερή στάση.

Ο τύπος , χλωμιάζει.. πανιάζει , ...συνιδητοποιεί τι έγινε , ..κοκκινίζει και πάει να βγεί...

Εκεί θυμήθηκα τα ποδοσφαρικά μου χρόνια στην αλάνα , και με κλωτσιά με το πέλμα, δοκίμασα τον νόμο δράσης-αντίδρασης σε μια αντιθέτως κινούμενη πόρτα αυτοκινήτου... Αλήθεια το ξέρατε οτι αυτά τα θηρία , έχουν πόρτες που δύσκολα βουλιάζουν;.... παρόλα αυτά , ο κύριος αυτός, έβγαλε κραυγή "Me Tarzan..you Jane" , καθώς το γόνατο του , απέκτησε την σφραγίδα "Terano" με ηχηρό τρόπο...

Βγαίνοντας έξω, απο το αυτοκίνητο του... άρχισε κάτι περί αστυνομίας κτλ...

Καλώ μόνος μου λοιπόν την αστυνομία ...

έρχεται ομάδα Ζ...

κλασσική ερώτηση...

-Τι συνέβη;

ακολούθησε περιγραφή των παραπάνω, και φιλική πρόταση του Ζ, για συμφιλίωση , αρχικά και δήλωση για ατύχημα για την ζημιά...

Ο τύπος , εξεράγη!!!!!

-Τι λες τώρα ρε λαμόγιο, μηχανόβιε και εσύ, που τα κάνατε πλακάκια με το τσογλάνι και πας να τον βγάλεις καθαρό.....!!#@$%@%$#

...Ακολούθησε σκηνή απείρου κάλλους, καθώς έκανε κίνηση , να πράξει βιαίως εναντίον του Ζ...:rotflmao: :rotflmao: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Για να μην τα πολυλογώ... ο τύπος , απέλαυσε φιλοξενία του Ελληνικού κράτους , για ενα τριήμερο, καθώς ήταν Παρασκευή, με διάφορες κατηγορίες, ανάμεσα τους , και μια που αφορούσε εμένα και έλεγε οτι προσπάθησε να διαπράξει κλοπή , μετακινώντας την μηχανή μου , χωρίς άδεια...!!!!!


Το χαρακτηριστικό αυτό επεισόδιο , μου έχει μείνει, ως κολωφαρδία δική μου μεγίστου βαθμού, καθώς την σκαπούλαρα πολύ χαλαρά, με την μαλακία του άλλου , όπως....

όπως και το τι μπορείς να ισχυριστείς αν κάποιος προσπαθήσει να μετακινήσει την μηχανή σου , χωρίς άδεια...


έτσι την επόμενη φορά που σας συμβεί κάτι τέτοιο , δοκιμάστε να φωνάξτε ,..... ΚΛΕΦΤΗΣ ΡΕΕΕΕ....ΠΙΑΣΤΕ ΤΟΝ...:uplate: :rotflmao: :rotflmao:
και απολαύστε αντιδράσεις...

Gandalf

:a19: :a18: :a20: :a012:
ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣ!!!

Κλειστε μεσα τους κλεφταραδες ρεεεεεεεε

Thoreevos
20/04/2006, 10:59
ρε μάγε... τι άλλο να πει κανείς δηλαδή?

:a23: :a23: :a23:


....τώρα, για την κωλοφαρδία πάει...
για την αντίδραση πάει.... δεν ξέρω :lol: :lol:

:beer: :beer:

προσοχή τώρα στις γιορτές ρε!

ktm640lc4
20/04/2006, 11:18
Θεος ο μαγος. :a23: :a23: :a23:

Βαγγελας
13/05/2006, 16:05
Χεχεχε ............σας διαβαζω ειδικα τις αφηγησεις των φιλων με τις φασεις του παρκαρισματος και γελαω !!!!!!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

δεν μπορω να καταλαβω ποσο καφρος μπορει να ειναι ενας αυτοκηνιτιστης τι στιγμη που και ο μοτοσυκλετιστης πληρωνει τελη κυκλοφοριας !!!!!!

ο Δρομος ανηκει σε ολους !!

Αλλα ρε παιδια να ειστε ΠΙΟ ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ διοτι μας μενει η ρετσινια του Αλητη του ετοιμου για καυγα στην πρωτη λεξη ......

απλα με ευγενια πειτε οτι δεν το κουναω το μηχανακι γιατι πληρωσα και εγω αυτη τη Χρονια τελη κυκλοφοριας !!!!!

Αν παλι ειναι κανας ηλικιωμενος η καμια κυρια που δεν φημιζονται για τις ικανοτητες παρκαρισματος τοτε καντε και εσεις λιγο χωρο ........ :wave2:


Ποτε ομως ΒΡΙΣΙΕΣ !!!!!!!! γιατι απο καφριλα ΚΑΙ ΑΓΕΝΕΙΑ ΧΟΡΤΑΣΑΜΑΝ (οπως λεμε στα Γιαννενα )

kostisthegreek
03/06/2006, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos
(επιτέλους το thread πήρε την τροπή που ήλπιζα :a46: :a54: )

εγώ προσωπικά έχω ξηγηθεί disc-block με σειρήνα(ξέρετε, για κείνους από εμάς που φάγανε σούπα στο ξεκίνημα επειδή ξεκίνησαν με κλειδωμένη τη μπροστινή...ουκ ολίγες!), η οποία, παραδόξως, έχει αρκετά ικανοποιιτική ένταση σε dB.. καλά, δε με ξυπνάει και στον δεύτερο όροφο, αλλά όσο έχω λιγάκι το νου μου την ακούω..
αυτό για το ενδεχόμενο να απλώσει χέρι κανάς ξύπνιος να παρκάρει τ'αμάξι'τ'..

κανα δυο φορές το ακουσα να βαράει.. κ δυο τρείς με γλίτωσε από μια ακόμη σούπα :lol:


το νου μας
:wave2:

Κάποιες πληροφορίες γι΄αυτό το disc-block???

odt
04/06/2006, 16:15
Εγώ μάγκες μια φορά το είχα παρκάρει το cb-δάκι παράλληλα με το πεζοδρόμιο και δεν το ξανάκανα. Πάω βάζω τη μηχανή κολλητά στο πεζοδρόμιο(ισα να χωράει το δεξί μου ποδι όταν πάταγα κάτω) κατεβαίνω, τη στήνω στο μεσαίο σταντ για να μην γέρνει καθόλου προς το δρόμο βάζω λουκέτα και λοιπά αντικλεπτικά και φεύγωωωωω.....Όταν πάω να φύγω (2 -2.30 τα ξημερώματα) ΤΙ να δω...Μπροστά από τη μηχανή, αυτοκίνητο...πίσω από τη μηχανή αυτοκίνητο, ΔΙΠΛΑ στη μηχανή αυτοκίνητο :eyepop: Την είχαν περικυκλώσει τα αυτοκίνητα και δεν μπορούσα να βγω, ο τύπος δε που το είχε διπλά ήταν τόσο κοντά ώστε σε σχέση με τα άλλα αυτοκίνητα προεξείχε το πολύ μισό μέτρο από τα άλλα :eyepop: Δεν υπήρχε τρόπος να βγάλω τη μηχανη από εκεί και τι να κάνω βάζω μπροστα...το αφήνω λίγο να ζεσταθεί και αρχίζω τις 14άρες, έιναι και καμένη η εξάτμιση και φωνάζει πάρα πολύ...μετά το ανελέητο πυροβόλημα του κόφτη ένας τύπος βγαίνει στο μπαλκόνι και φωνάζει...:ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ ΑΛΛΟΥ...Εγώ έμεινα μαλάκας :eyepop: γιατί περίμενα να μου πει για το θόρυβο και όχι για το παρκαρισμα, αρχίζω λοιπόν και εγώ τα κοσμίτικά επιθετα και μετά από μια 10λεπτη στοιχομυθία κατέβηκε κάτω ο π@λι0κ@ργι0λης και τελικά το πήρε και εφυγα, ας έχει χάρη που δεν μ'αρέσει να κάνω ζημιά στην περιουσία του άλλου αλλιώς θα του έκανα τέτοια ζημιά άμα προσπαθούσα να το βγάλω που θα τον έτσουζε ακόμη.

nassosxlvbros
04/06/2006, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos
Ένας γέρος, τις προάλες, μου έδωσε την ευκαιρία να αναρωτηθώ το εξής...

ΜΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΛΑΚΑΜΑΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!?

..βγαίνοντας από το σπίτι του κολητού μου, περνάω το δρόμο απέναντι να καβαλίσω το μηχανάκι μου και είναι ένας παππούς και μια κοιταει το κωλόκαρό του και μια τη μηχανή. Γυρνάει και μου ρίχνει μια ματιά με ύφος ουδέτερο, με μια υπόνοια από ευγενικό χαμόγελο.

-Παλικάρι μου, δική σου είναι η μηχανή?
-(θα με πρόδωσε η ισοθερμική επένδυση στην cordura, πρέπει να σκαμπάζει ο γέρος:sick:) Ναι ρε μάστορα, δικό μου είναι. (ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου του, εγώ ελπίζω ότι δε θα βγάλει καμιά καραμπίνα)
-(ξεκινώντας να μπεί στο αυτοκίνητο) Ξέρεις, παλικάρι μου, τα μηχανάκια τα παρκάρουν έτσι ώστε να χωράει και κανένα αμάξι..
-(κοιτάω την άδεια θέση parking πίσω από το μηχανάκι μου, κοιτάω προς το μέρος που είχε παρκάρει ο τύπος-ακριβώς μπροστά από τη μηχανή) Αδερφέ, εκεί που έχεις παρκάρει, όταν ήρθα εγώ, ήταν ένα transit.
-ναι, όχι, δεν με κατάλαβες, εννοώ ότι όταν παρκάρεις ενα μηχανάκι(βάζω κλειδί και γυρνάω ON) δεν πρέπει να (βάζω μπρος και μαρσάρω καναδυο φορές) κλείνεις θέσω πάρκιν.
-Και γιατί αυτό?
-ε αμα θέλει κανεις να (ανοιγοκλείνω λιγο γκάζι, τον κοιτάω πάνω κάτω, προσπαθεί να μιλήσει πιο δυνατά να τον ακούσω πάνω από το θόρυβο της μηχανής)(αλλά μάταια) ...κατάλαβες?
-δηλαδή αμα είχα αμάξι και ειχα παρκάρει πάλι εδώ δε θα σε πείραζε?
-ε κοίτα άλλο το αμάξι και άλλο η μηχανή.
-σε αυτό συμφωνούμε γέρο...
-... ......... ..
-δεν τα γουστάρεις και πολύ τα μηχανάκια, έτσι γέρο?
-όχι κοίτα, ωραία είναι, κι εγώ είχα μια, όταν ήμουν μικρός
-(και κάνατε βόλτες με το Χριστούλη, ξέρω) Παππού, το "πάρκιν", είναι χώρος στάθμευσης. Είτε αμάξι, είτε μηχανάκι, είτε αεροπλάνο, παρκάρει δίπλα στο πεζοδρόμιο.
-αυτό δεν είναι σωστό
-ε πάρε την αστυνομία
-ε τώρα, σοβαρέψου..
-παππού, με κούρασες, πάω γιατί έχω δουλειά.
-να πας παιδί μου, να προσέχεις.. και σε παρακαλώ μην την ξαναγήσεις τη μηχανή έτσι.
-ΧΕΣΕ με ρε ΓΕΡΟ! θα μου πεις και πως θα παρκάρω!
-ααα, για να σου πω!
-(μαρσάρισμα)
-σταμάτα!
-(δυνατότερο μαρσάρισμα)
-σταμάτα ρε παιδί μου!
-(κλείνω γκάζι και κοιτώντας τον στα μάτια τον δείχνω με το δάχτυλο) έχε υπόψιν ότι εαν εξετάζεις έτσι τη μηχανή μου μπορώ να σου επιτεθώ για απόπειρα κλοπής.
-κοιτα,-
-σε είδα!
-άει στο διάολο κωλόπαιδο!
-άντε και όπως είπαμε, έτσι? (χαλαρό γκαζάκι, κοιτάω πάνω από τον ώμο μου μη περνάει και κανά " αμάξ' ", και κάτι φλαμανδικά τραγούδαγε ο γέρος καθώς απομακρυνώμουν...

Και όλα αυτά επειδή είχα παρκάρει τη μηχανή ΟΧΙ σφήνα ανάμεσα σε παρκαρισμένα, αλλα ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ, ξέρετε, σαν αυτά τα τσογλάνια με τις κωλομηχανές τους που νομίζουν ότι επειδή έχουν μηχανή μπορούν να καταλαμβάνουν ΟΛΟΚΛΗΡΟ "ΠΑΡΚΙΝ" και να μη μπορεί ένας άνθρωπος να βάλει ένα " αμάξ' "... τα ΚΑΘΙΚΙΑ!... :a31:
(υπόψιν, ούτε την πόρτα του σπιτιού του έκλεινα, ούτε τίποτα ενοχλητικό δεν είχε η στάθμευση της μηχανής.απλά είχα το θράσος να παρκάρω παράλληλα με το πεζοδρόμια.)

....ρε παιδιά πείτε μου ότι δεν είμαι ο μόνος που αντιμετωπίζω το "ρε φίλε, μηχανή έχεις, βάλτην κάπου αλλού να πούμε, εδώ βάζει ο μπαμπάς μου το αμάξ'!"...εσείς πως παρκάρετε τη μηχανή σας?

....Υ.Γ.: ά'στα διάλα... χαζόβλαχοι...





υ.γ.2:
:beer:
:beer:
:beer:
:beer:
:beer:


εχω χασει κατι;;;;:(
σορυ αδερφε...δε βιαζοσουνα..;:confused:
και ποσταρησες τους "αθλιους"του Ουγκο και βιαζοσουν κιολα;μπααα σε καλο σου...
γραφτονα και καντηνε...
κι αν ακουμπαγε τη μοτο τοτε...αλλαζε το πραμα....:sun:

anf125
05/06/2006, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Όταν πάω να φύγω (2 -2.30 τα ξημερώματα) ΤΙ να δω...Μπροστά από τη μηχανή, αυτοκίνητο...πίσω από τη μηχανή αυτοκίνητο, ΔΙΠΛΑ στη μηχανή αυτοκίνητο :eyepop:

Κι εγώ το έχω δει αυτό, επίσης αλλή μηχανή παραλλήλα. Μια φορά είχα σταματήσει παράλληλα γιατί μου είχε σκάσει το ένα λάστιχο και κατέβηκα να επιθεωρήσω τη ζημιά και μου έλεγε μια οδηγός ΙΧ να το βάλω... στο πεζοδρόμιο για να παρκάρει αυτή :eyepop:

Γι' αυτό μόνο στο δρόμο κάθετα ανάμεσα σε άλλες μηχανές διαφορετικά καλύτερα στο πεζοδρόμιιο (κάπου να μην ενοχλεί). Καλύτερα να φας πρόστιμο παρά να στη χτυπήσουν ή να φας καμιά λαχτάρα.

kostisthegreek
05/06/2006, 20:59
Ανάμεσα σε αυτοκίνητα διαγώνια και μόνο αν έχει αρκετό χώρο κι απ΄τις δυό πλευρές.
Αν λείπει αυτοκίνητο και είναι κενή η θέση δλδ πάλι διαγώνια και ακριβώς στη μέση της θέσης και καλά κλειδωμένη. Μεγάλες και βαριές μηχανές τουλάχιστον οι "έστω και λίγο λογικοί" δεν τις τραβάνε.
Και πάντα στο δρόμο για λίγο χρόνο. Για περισσότερο στο γκαράζ.

anf125
05/06/2006, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Ανάμεσα σε αυτοκίνητα διαγώνια και μόνο αν έχει αρκετό χώρο κι απ΄τις δυό πλευρές.


Και πάλι δεν είσαι σίγουρος. Μπορεί να φύγει το ένα αυτοκίνητο ή και τα 2 και στη θέση τους να παρκάρουν άλλα πιο μεγάλα ή πιο κοντά στη μηχανή και να τα κλείσουν και από την άλλη μεριά.

7Tolis
25/09/2014, 10:54
Διαγώνια σε σχέση με το πεζοδρόμιο όπου με πάιρνει βέβαια.Κρατάω και τους αριθμους κυκλοφορίας των οχημάτων που είναι μπρός πίσω σε περίπτωση που την βρώ κάτω.Αυτό για στάση δεκάλεπτου-τέταρτου της ώρας.Για παραπάνω ώρα αυτοσχεδιάζω.Τουλάχιστον να την βλέπω σε περίπτωση που ενοχλήσει ή ενοχληθώ.

zannisvel
25/09/2014, 11:01
Τολη που τα βρισκεις ρε θηριο? :beer:
Εγω αναγκαστικα εκει που ειμαι, το αφηνω πεζοδρομιο, αλλα χωρις να ενοχλω και παιρνωντας το ρισκο της κλησης.

7Tolis
25/09/2014, 11:24
Τολη που τα βρισκεις ρε θηριο? :beer:
Εγω αναγκαστικα εκει που ειμαι, το αφηνω πεζοδρομιο, αλλα χωρις να ενοχλω και παιρνωντας το ρισκο της κλησης.

Άδεια έχω,σπίτι αραχτός σα τη Μαρία απο το Κωσταλέξι ένα πράμα,τι να κάνω σκάβω φόρουμ. :beer:

Vice
25/09/2014, 13:07
Ωραίο θέμα ξέθαψες. Δεν το είχα διαβάσει.

Άκρως εκνευριστικές καταστάσεις στις οποίες δεν νομίζω να είχα υπομονή να αντιδράσω ήρεμα εκτός βέβαια απο το αρχικό θέμα το οποίο ήταν όντως τσαμπουκαλίδικο χωρίς λόγο.

Για πάρκινγκ και εγώ στον δρόμο την αφήνω, κάθετα στο πεζοδρόμιο και λίγο πλάγια. Πάντα ομως μπροστά μου και φροντίζω να έχει χώρο για να ξεπαρκάρουν και οι δύο. Δεν είμαι Αθήνα βέβαια οπότε αυτό είναι σχετικά εύκολο να το κανονίσω.

Bowleno
25/09/2014, 13:23
Άδεια έχω,σπίτι αραχτός σα τη Μαρία απο το Κωσταλέξι ένα πράμα,τι να κάνω σκάβω φόρουμ. :beer:


Να βρεις καμιά γυναίκα το σκέφτεσαι η μπα; :D

7Tolis
25/09/2014, 13:29
Να βρεις καμιά γυναίκα το σκέφτεσαι η μπα; :D

Είναι στη δουλειά.
Δεν καταλαβαίνω πάντως.Προς τι η ενόχληση με τα παλαιά threads? :eek:

sniper
25/09/2014, 13:37
Είναι στη δουλειά.
Δεν καταλαβαίνω πάντως.Προς τι η ενόχληση με τα παλαιά threads? :eek:

Έλα σταματήστε να τη λέτε στον 7Τolis...

Όχι δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός κι έχεις δίκιο, εφόσον το θρεντ είναι ανοιχτό, μπορείς να γράφεις.

Απλά, σαν αγραφο νόμο έχουμε να μην ακουμπάμε "πεθαμένα" θρεντ..... αλλά δεν εγινε και τίποτα.

Bowleno
25/09/2014, 13:44
Έλα σταματήστε να τη λέτε στον 7Τolis...

Όχι δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός κι έχεις δίκιο, εφόσον το θρεντ είναι ανοιχτό, μπορείς να γράφεις.

Απλά, σαν αγραφο νόμο έχουμε να μην ακουμπάμε "πεθαμένα" θρεντ..... αλλά δεν εγινε και τίποτα.


Σωστός ο Νίκος :beer: τα διαβάζουμε, γελάμε και μένουμε εκεί....

@sniper, δεν του την λέμε ρε συ, ένα τόοοοσο δα πειραγματάκι..... άσε που ξέθαψε κάποια θρεντ πραγματικά διαμάντια......:D

Bowleno
25/09/2014, 13:47
Είναι στη δουλειά.
Δεν καταλαβαίνω πάντως.Προς τι η ενόχληση με τα παλαιά threads? :eek:

όταν είναι στην δουλειά, κάνε αυτό που κάνω κι εγώ: βρες άλλη μια.....:p



(Όχι, η γυναίκα μου δεν διαβάζει moto.gr.....):D

lostmember
27/09/2014, 03:04
παλιο αλλα διαχρονικα επικαιρο

εγω θα ελεγα σαν χρυσο κανονα να βαζουμε τον εαυτο μας στην θεση του αλλου
σαν μοτοσυκλετιστες ζηταμε να προσεχουν οι κουτακιδες στην διηθηση(σε λογικα ορια), πραγμα που δεν ειναι ενοχλητικο για αυτους
σαν κουτακιδες ζηταμε απο τους μοτο/τες να παρκαρουν εκλογικευμενα ,ακομα κι σε πεζοδρομια ,αν δεν ενοχλουνται εστω κι στο ελαχιστο οι πεζοι
κι τα δυο ειναι παρανομα αλλα εχουν περασει σε καθεστως χρησικτησιας κι σπανια τιμωρουνται, υπο προυποθεσεις το τονιζω

οσο για τον διαλογο-συμπεριφορα αναιτια επιθετικος ο διτροχος

yianyian
27/09/2014, 03:36
Πάντα σχεδόν κάθετα (τόσο όσο να μην προεξέχω από τα υπόλοιπα παρκαρισμένα) και αφήνοντας λογική απόσταση από τον μπροστά και τον πίσω.
Όποτε το έχω παίξει αβέρτος και έχω πιάσει περισσότερο χώρο από όσο χρειάζεται έχω τον φόβο ότι ο κουτάκιας θα μου την χώσει επίτηδες ή εκδικητικά και έχω γυρίσει να την μαζέψω όσο χρειάζεται.
Λογικό το βρίσκω να εκνευρίζεται κάποιος όταν μπορείς άνετα να τον εξυπηρετήσεις αφήνοντάς του χώρο...

billy of the R6
27/09/2014, 11:20
Εγώ φοβάμαι να την βαλω ανάμεσα σε 2 κουτιά όλοι ξέρουμε πόσοι αμπαλοι κυκλοφορούν εκεί έξω

meles21cbr
27/09/2014, 12:11
Ο καλύτερος τρόπος να παρκάρεις την μηχανή σου στον δρόμο(Σε κάποιες περιπτώσεις και στο πεζοδρόμιο)είναι διαγώνια με τον πίσω τροχό να ακουμπά στο πεζοδρόμιο και ο μπροστινός να είναι στην μεριά του δρόμου.
Α Μ Β
[==] / [==] κάπως έτσι δηλαδή με την φορά του δρόμου να είναι -->.Με αυτόν τον τρόπο αφήνεις στον Α την ευκολότερη έξοδο (να στρίψει αριστερά το τιμόνι του και να φύγει.
----------------- Και στον Β αν τυχών κάνοντας όπισθεν σου ακουμπήσει λίγο τον μπροστινό τροχό να μην πέσει η μηχανή.Πάντα στο πλάγιο σταντ για μεγαλύτερη επιφάνεια.:wlae:

Για το παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο (μεγαλύτερη ασφάλεια, αν και το αποφεύγω!! )παραθέτω περίπτωση για την αποφυγή εφησυχασμού.
Φίλος με V-strom έχει σταματήσει σε σουβλακερή για μάσα.Έχει βάλει το μηχανάκι στο πεζοδρόμιο και είναι ήσυχος με την μηχανή ''πίσω του'':a31:.
Σε κάποια φάση ακούει έντονο ήχο πετρελεοκινητήρα που κακοποιείται και λάστιχα που σπινάρουν.Γυρνάει και βλέπει ένα 70χρονο να κάνει όπισθεν προς το μηχανάκι να έχει ανεβάσει τους πίσω τροχούς στο πεζοδρόμιο και να
προσπαθεί να ανεβάσει και τους μπροστά αλλά επειδή το πεζοδρόμιο είναι κάπως ψηλό σπινάρουν οι πίσω τρόχοι και το HILUX βρίσκεται 10 εκατοστά απο το V-strom.Ο φίλος να φωνάζει αλλά ο 70χρονος να μήν ακουει.
Στο τέλος πήγε στο παράθυρο και του οδηγού και τον σταμάτησε ρωτώντας τον '' Μα καλά δεν βλέπεις ολόκληρη μήχανη πισω σου'' για να πάρει την πληρωμένη απάντηση απο τον γερο ''το πεζοδρόμιο είναι για τους πεζούς,
δεν έπρεπε να ήταν παρκαρισμένη εκεί'':a44:

xristos x
27/09/2014, 12:49
Εγω παντως απο το ολο θεμα εχω κρατησει το αρχικο ποστ, πως ρε πστμ μερικοι ανθρωποι θυμουνται αλλα και καθονται να περιγραψουν οχι μονο ολοκληρο τον διαλογο αλλα και λεπτομερειες το πως με κοιταξε, τι καιρο εκανε γυρω,τι σκεφτηκα εκεινη την ωρα,τι θα ελεγα αλλα δεν ειπα κ.ο.κ ... τους ζηλευω ωρες ωρες οταν με ρωταν "πως περασες" και τους λεω... μονο "καλα"... :cry:

meles21cbr
27/09/2014, 13:36
Εγω παντως απο το ολο θεμα εχω κρατησει το αρχικο ποστ, πως ρε πστμ μερικοι ανθρωποι θυμουνται αλλα και καθονται να περιγραψουν οχι μονο ολοκληρο τον διαλογο αλλα και λεπτομερειες το πως με κοιταξε, τι καιρο εκανε γυρω,τι σκεφτηκα εκεινη την ωρα,τι θα ελεγα αλλα δεν ειπα κ.ο.κ ... τους ζηλευω ωρες ωρες οταν με ρωταν "πως περασες" και τους λεω... μονο "καλα"... :cry:
:a013: