PDA

View Full Version : Vstrom, περίεργος 'ηλεκτρικός' θόρυβος



argy_kap
30/03/2006, 16:16
Εδώ και καμιά βδομάδα το DL μου κάνει ένα συνεχόμενο 'ηλεκτρικό' θόρυβο όταν δουλεύει....Πως είναι ο θόρύβος που κάνει όταν ανοίγεις τον διακόπτη του start, ένα τέτοιο συνεχόμενο......Σαν μετασχηματιστής που δεν δουλεύει. ¨Όταν ανάβω μεγάλη σκάλα ο θόρυβος αλλάζει, όταν κλείνω τον διακόπτη αλλα με γυρισμένο κλειδί, ο θόρυβος σταματάει. Τον ακούο μόνο όταν δουλεύει η μηχανή.

Το μηχανάκι είναι μια χαρά, δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα. Έχει καμιά 10,000 χλμ

Έχει κανείς καμιά ιδέα? Να κοιτάξω τίποτα?

harlek
30/03/2006, 16:20
Αντλία Βενζίνης;

argy_kap
30/03/2006, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Αντλία Βενζίνης;

Δεν παρουσιάζεται κανένα πρόβλημα στην τροφοδοσία όμως....

harlek
30/03/2006, 16:59
Το ότι είναι θορυβώδης η αντλία δεν σημαίνει ότι δεν λειτουργεί κιόλας!

BIG BLACK
30/03/2006, 17:09
Μην ανησυχείς καθόλου:sun: Η αντλία βενζίνης είναι που ακούγεται και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Είχα και εγώ την ίδια απορία όταν το είχα πρωτοπάρει και έτρεξα πανικόβλητος στον μηχανικό ο οποίος με καθυσήχασε.Και στα 36500 km που έχω κάνει δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα.

OldMan
30/03/2006, 17:11
:wave2: :wave2: :wave2:

Είναι συχνό φαινόμενο (όχι ειδικά στα V-Strom...) οι αντλίες βενζίνης, μετά από κάποιο καιρό, να αρχίζουν αυτό το "βουητό" (το οποίο και διατηρούν μέχρι το τέλος της ζωής τους).

argy_kap
30/03/2006, 17:15
Ουφ, αλλά είναι λίγο εκνευριστικός ο θόρυβος.....

Ευχαριστώ για τον καθησυχασμό

BIG BLACK
30/03/2006, 17:18
:wave2:

dirtbird
30/03/2006, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Είναι συχνό φαινόμενο (όχι ειδικά στα V-Strom...) οι αντλίες βενζίνης, μετά από κάποιο καιρό, να αρχίζουν αυτό το "βουητό" (το οποίο και διατηρούν μέχρι το τέλος της ζωής τους).

Τουλάχιστον σε αυτοκίνητα, όταν συμβαίνει το παραπάνω, σημαίνει ότι το τέλος πλησιάζει.

Πάντως σε Suzuki (V-strom, Hayabusa), έχω παρατηρήσει ότι ακούγονται πολύ από καινούργια (σε αντίθεση με άλλη μάρκα:a13: )

Έχεις παρατηρήσει μήπως, όταν ανοίγεις το διακόπτη (και δουλεύει η αντλία) αν κάνει περισσότερο θόρυβο από παλαιότερα?

Bil
31/03/2006, 07:23
Και εμένα έτσι κάνει από οταν το πήρα καινούριο (2 χρόνια γεμάτα) και δεν μπορώ να πώ οτι με ενόχλησε ποτέ ή οτι έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα :confused: :nono:

dirtbird
31/03/2006, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
και δεν μπορώ να πώ οτι με ενόχλησε ποτέ

Άλλους τους ενοχλεί είτε ο θόρυβος ο ίδιος είτε (όπως εμένα) το τι μπορεί να σημαίνει αυτός ο θόρυβος (σύμφωνα με αυτά που έγραψα παραπάνω).

Πάντως μιλάμε πάντα για ενδείξεις και δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το αν και πότε θα χαλάσειι, ούτε μπορεί να γίνει κάποιος έλεγχος από συνεργείο.
Η βλάβη μπορεί να είναι και άμεση (διακοπή λειτουργίας) και σταδιακή (ανεπαρκής λειτουργία σε καταστάσεις αυξημένης παροχής - υψηλές στροφές).

:sun:

Vasilis_Strom
31/03/2006, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Ουφ, αλλά είναι λίγο εκνευριστικός ο θόρυβος.....

Ευχαριστώ για τον καθησυχασμό

Αν φοράς κράνος δεν την ακούς :winka: :wave2:

argy_kap
31/03/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
Αν φοράς κράνος δεν την ακούς :winka: :wave2:

Σκέψου οτι κανα 2 βδομάδες το άκουγα ελάχιστα και χτές άναψα πρώτα την μηχανή και μετά έβαλα το κράνος και για αυτό και το παρατήρησα καλύτερα.....

Κεφάλι χωρίς κράνος απο το γκαράζ βγαίνει μόνο μέσα στο αυτοκίνητο... :wave2: :beer: μην πάρουν και τα μυαλά μας πολύ αέρα....:lol: :sun:

Tropeas
31/03/2006, 22:51
Συνήθως κρατάνε ελάχιστα σκουπιδάκια στο φίλτρο και τρώνε ενα ελαφρά περισσότερο ζόρισμα στο φύσιμα , και γι'αυτό ακούγετε ο θόρυβος ...