PDA

View Full Version : Οχυρό Ιστίμπεη



furious
30/03/2006, 19:08
Μου είπαν ότι είναι ένα πολύ ενδιαφέρων οχυρό, το οποίο λειτουργεί τώρα σα μουσείο κάθε Κυριακή και είναι πολύ καλά οργανωμένο. Θέλω εδώ και καιρό να πάω. Είναι πάνω από τη Λ. Κερκίνη, κατά τις Μουριές αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν θυμάμαι καλά :blush:

Μήπως έχει πάει κανείς και ξέρει περισσότερες λεπτομέρειες για το πως πάμε εκεί;

λέω μήπως...

furious
30/03/2006, 19:17
Μόνος μου ρωτάω, μόνος μου απαντάω :rolleyes:

Τελικά το βρήκα στο google! Δεν έψαξα πριν, γιατί είπα σιγά μη γράφεται έτσι και σιγά μην υπάρχει και στο Internet. Τελικά ρε παιδιά έχει και ιστοσελίδα!!!

http://www.army.gr/html/GR_Army/istoria/mouseia/Istimpei/index.html

Γράφει, όμως, ότι θέλει ειδική άδεια για να πάμε :bigcry: Ισχύει;

crs-k
30/03/2006, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Μόνος μου ρωτάω, μόνος μου απαντάω :rolleyes:

Τελικά το βρήκα στο google! Δεν έψαξα πριν, γιατί είπα σιγά μη γράφεται έτσι και σιγά μην υπάρχει και στο Internet. Τελικά ρε παιδιά έχει και ιστοσελίδα!!!

http://www.army.gr/html/GR_Army/istoria/mouseia/Istimpei/index.html

Γράφει, όμως, ότι θέλει ειδική άδεια για να πάμε :bigcry: Ισχύει;


Αυτη η αδεια ειναι τυπικη, απ' οσο ξερω και την παιρνεις πολυ ευκολα.

Ο λογος ειναι αυτος που αναφερει και η σελιδα, οτι δηλαδη ειναι στα συνορα.

Τετοια αδεια πχ χρειαζονται κι οι ορειβατες, για να ανεβουν στην κορφη του Καϊμακτσαλαν (Πρ.Ηλιας, 2524μ), για μετα το τελευταιο Λιφτ του χιονοδρομικου, οπου και ειναι απαγορευμενη περιοχη ...

tifoefs
31/03/2006, 01:36
Ηξερα για το οχυρο αλλα δεν ηξερα τη θεση του και οτι ειχε και μουσειο !!

:eyepop:

furious
31/03/2006, 15:24
Το θέμα είναι από πού την παίρνουμε αυτή την άδεια; Δε νομίζω να γίνεται εκεί επιτόπου, έτσι; :(

crs-k
31/03/2006, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Το θέμα είναι από πού την παίρνουμε αυτή την άδεια; Δε νομίζω να γίνεται εκεί επιτόπου, έτσι; :(


Το λεει το site:

Επειδή βρίσκεται σε αμυντική περιοχή, η επίσκεψη στο μουσείο επιτρέπεται κατόπιν εγκρίσεως της VΙ ΜΠ ( Κιλκίς - 034176170 ), που ορίζει κατάλληλο συνοδό για ενημέρωση των επισκεπτών. :D


:smokin: :beer: :wave2: