PDA

View Full Version : ελληνικο δημοσιο.....



el_hymador
30/03/2006, 21:13
Δυστυχως η φυση της δουλειας μου ειναι τετοια που χρειαζεται να συναναστρεφομε με το Ελληνικο δημοσιο σε καθημερινη βαση ...

οχι δεν ειμαι ιδιοκτητης κατασκευαστικης , ουτε ''μεσαζων'' σε προκυρηξεις και διαγωνισμους ...ενας απλος ιδιωτικος υπαλληλος ειμαι...

Σε γενικες γραμμες οι υπηρεσιες του Ελληνικου δημοσιου ειναι σκατα και αυτο αποτελλει σημαντικη βελτιωση αν σκεφτει κανεις οτι πριν απο χρονια ηταν σκατα και αποσκατα...

Ολη αυτη την εβδομαδα ταλαιπωρηθηκα αφανταστα (και να σκεφτεις οτι ειμαι συνηθισμενος) για ενα λαθος στο οποιο εμπλεκοταν το ΙΚΑ και ο ΟΑΕΔ...

Γενικα παλι μιλωντας ,μετα απο αρκετα χρονια ξερω οτι αν μπλεξεις με το ΙΚΑ την πουτσισες καθοτι συγκεντρωνει το μεγαλυτερο ποσοστο καφρων και κηφηνων σε καρεκλα/m2

Επειδη ειναι πολυ δυσκολο να αποτυπωθουν ολοι οι ''χαριτωμενοι'' διαλογοι , τα μπινελικια και το ιστορικο της ταλάιπωριας , απλα σας αναφερω οτι :

α)Για την συγκεκριμενη περιπτωση ασχοληθηκε ενας υπαλληλος (εγω δηλαδη ) απο την περασμενη Παρασκευη μεχρι και σημερα , αποκλειστικα με αυτο το θεμα , απο τις 08:00 το πρωϊ , μεχρι και της 12:00 σε καθημερινη βαση.

β)Εγιναν δεκαδες τηλεφωνηματα....Διασκεδαζοντας λιγο τα νευρα μου , εκανα το εξης:
Μετρουσα τον αριθμο των τηλεφωνηματων που περπει να κανω εως οτου βρω τον τομεα , το τμημα , τον υπευθυνο η και τα τρια μαζι!!! που ειναι αρμοδια/οι για τα εκαστοτε θεματα που προεκυπταν .
Το ρεκορ το εχει το ΙΚΑ (εννια τηλεφωνηματα!!!!) για μια πολυ απλη ερωτηση σχετικη με ενσημα.

γ)Εγραψα εκατονταδες χιλιομετρα αφου ημουν μπαλακι μεταξυ ΟΑΕΔ και ΙΚΑ ...μετα απο καποια φαση το ''υπηρεσιακο'' beverly 200 της δουλειας πηγαινε απο μονο του , τον εμαθε τον δρομο...

δ)Οι δυο πρωτες μερες αναλωθηκαν στο τζαμπα , αφου μετα απο υποδειξη μιας ''υπευθυνης'' περιμενα σε ουρα που ουδεμια σχεση ειχε με αυτο που ζητουσα....οταν της ειπα οτι με ειχε κατευθυνει λαθος , απηντησε πως <δεν ειναι κεντρο πληροφοριων> και πως <αλαθητο εχει μονο ο παπας...>

ε)Σε ευφυολογηματα και λοιπες ''αβροτητες'' επιδωθηκαμε αμφοτερες οι πλευρες....ο αγωνας εληξε ισοπαλος καθοτι ηθελα να γινει η δουλεια και να μην παθω εγκεφαλικο .... καλυτερη δικη τους στιγμη το συνηθες: <και τι νομιζετε οτι ειμαστε? ...τιποτα τεμπελιδες?> :lol: :lol: και το <τι με κοιτατε κυριε?...δεν εχω κατι αλλο να σας πω....> ενω εγω αρκεστηκα στα <Αυτο ειναι πραγματικα βλακωδες...> και στο Δωρικο <Ηλιθιοι!!...>

Μετα απο τοση ταλαιπωρια και σπασιμο νευρων καταφερα κατι για το οποιο ειμαι πραγματικα περηφανος και θα το λεω στα εγγονια μου....μπορεσα να φερω σε τηλεφωνικη επαφη τον αρμοδιο , του αρμοδιου τμηματος ,του αρμοδιου τομεα του αρμοδιου οροφου του ΙΚΑ με τον αρμοδιο , του αρμοδιου τμηματος , του αρμοδιου τομεα , του αρμοδιου οροφου του ΟΑΕΔ...μετα απο ενα πολυ συντομο διαλογο μεταξυ τους και ενω εγω παρακολουθυυσα με κατανυξη και βαθεια συγκινηση για το επιτευγμα μου , τελικα ολα ληξαν , αφου το μονο που επρεπε να γινει ηταν..................................... μια απλη υπογραφη και μια σφραγιδα...........
:bawl: :bawl: :bawl: :mad: :mad: :bigcry: :uplate: :a4: :a26: :a31: :a57: :a57: ........εφαγα τοσο πολυ χρονο , σπασαν τα νευρα μου , σπαταληθηκε τοση βενζινη και χαρτι ,γιναν τοσα τηλεφωνα για κατι το οποιο θα μπορουσε να ειχε τακτοποιηθει σε πεντε λεπτα..............................................ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΘΕΙΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ!!!!

crs-k
30/03/2006, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
..................................
εφαγα τοσο πολυ χρονο , σπασαν τα νευρα μου , σπαταληθηκε τοση βενζινη και χαρτι ,γιναν τοσα τηλεφωνα για κατι το οποιο θα μπορουσε να ειχε τακτοποιηθει σε πεντε λεπτα
.................................


Και λιγα λες παληκαρι μου ... :sad:

Καποιοι (παλιοτερα) που δεν καταφεραν να ειναι τοοοσο εγκρατεις, εχουν και τρια παρ' ολιγον αυτοφωρα στην πλατη τους ... :sick:

Το "παρ' ολιγον" οφειλεται σε φιλο κολητο (πολυ καλο δικηγορο), που με την καταθεση σωρειας αντι-μηνυσεων, τους "αναγκαζε" σε αποσυρση των δικων τους ... :D

Αλλα οπως και να το κανουμε ΔΕΝ ειναι τροπος το να ανοιγουμε κεφαλια για να βρουμε το δικιο μας ... :(


+ 1000 ΣΕ ΟΛΑ !!! Ακομη και σ' αυτα που παραλειψα απ' την παραθεση :winka:

tai
30/03/2006, 21:36
Έτσι ενημερωτικά μια και κολλάει.
Όταν μια υπηρεσία θέλει έγγραφο από μια άλλη, ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να το παραλάβει υπερεσιακώς, και άμεσα.
Μην σας ζητήσουν ξανά να το φέρετε από το Χ γραφείο η από την τάδε υπηρεσία.
Είναι νόμος του κράτους πρόσφατος..

koutroulis
30/03/2006, 21:54
ήρωας, ήρωας


αφού δεν άρχισες τίποτα λειτουργίες εκει μέσα


:lol: :lol: :lol: :lol:

crazykiller
30/03/2006, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Έτσι ενημερωτικά μια και κολλάει.
Όταν μια υπηρεσία θέλει έγγραφο από μια άλλη, ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να το παραλάβει υπερεσιακώς, και άμεσα.
Μην σας ζητήσουν ξανά να το φέρετε από το Χ γραφείο η από την τάδε υπηρεσία.
Είναι νόμος του κράτους πρόσφατος..

Μπορείς να δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες?
Ποιος νόμος είναι , σε ποιο ΦΕΚ δημοσιεύθυκε κτλ?

H.A.Balafoutre
01/04/2006, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δυστυχως η φυση της δουλειας μου ειναι τετοια που χρειαζεται να συναναστρεφομε με το Ελληνικο δημοσιο σε καθημερινη βαση ...

οχι δεν ειμαι ιδιοκτητης κατασκευαστικης , ουτε ''μεσαζων'' σε προκυρηξεις και διαγωνισμους ...ενας απλος ιδιωτικος υπαλληλος ειμαι...

Σε γενικες γραμμες οι υπηρεσιες του Ελληνικου δημοσιου ειναι σκατα και αυτο αποτελλει σημαντικη βελτιωση αν σκεφτει κανεις οτι πριν απο χρονια ηταν σκατα και αποσκατα...

Ολη αυτη την εβδομαδα ταλαιπωρηθηκα αφανταστα (και να σκεφτεις οτι ειμαι συνηθισμενος) για ενα λαθος στο οποιο εμπλεκοταν το ΙΚΑ και ο ΟΑΕΔ...

Γενικα παλι μιλωντας ,μετα απο αρκετα χρονια ξερω οτι αν μπλεξεις με το ΙΚΑ την πουτσισες καθοτι συγκεντρωνει το μεγαλυτερο ποσοστο καφρων και κηφηνων σε καρεκλα/m2

Επειδη ειναι πολυ δυσκολο να αποτυπωθουν ολοι οι ''χαριτωμενοι'' διαλογοι , τα μπινελικια και το ιστορικο της ταλάιπωριας , απλα σας αναφερω οτι :

α)Για την συγκεκριμενη περιπτωση ασχοληθηκε ενας υπαλληλος (εγω δηλαδη ) απο την περασμενη Παρασκευη μεχρι και σημερα , αποκλειστικα με αυτο το θεμα , απο τις 08:00 το πρωϊ , μεχρι και της 12:00 σε καθημερινη βαση.

β)Εγιναν δεκαδες τηλεφωνηματα....Διασκεδαζοντας λιγο τα νευρα μου , εκανα το εξης:
Μετρουσα τον αριθμο των τηλεφωνηματων που περπει να κανω εως οτου βρω τον τομεα , το τμημα , τον υπευθυνο η και τα τρια μαζι!!! που ειναι αρμοδια/οι για τα εκαστοτε θεματα που προεκυπταν .
Το ρεκορ το εχει το ΙΚΑ (εννια τηλεφωνηματα!!!!) για μια πολυ απλη ερωτηση σχετικη με ενσημα.

γ)Εγραψα εκατονταδες χιλιομετρα αφου ημουν μπαλακι μεταξυ ΟΑΕΔ και ΙΚΑ ...μετα απο καποια φαση το ''υπηρεσιακο'' beverly 200 της δουλειας πηγαινε απο μονο του , τον εμαθε τον δρομο...

δ)Οι δυο πρωτες μερες αναλωθηκαν στο τζαμπα , αφου μετα απο υποδειξη μιας ''υπευθυνης'' περιμενα σε ουρα που ουδεμια σχεση ειχε με αυτο που ζητουσα....οταν της ειπα οτι με ειχε κατευθυνει λαθος , απηντησε πως <δεν ειναι κεντρο πληροφοριων> και πως <αλαθητο εχει μονο ο παπας...>

ε)Σε ευφυολογηματα και λοιπες ''αβροτητες'' επιδωθηκαμε αμφοτερες οι πλευρες....ο αγωνας εληξε ισοπαλος καθοτι ηθελα να γινει η δουλεια και να μην παθω εγκεφαλικο .... καλυτερη δικη τους στιγμη το συνηθες: <και τι νομιζετε οτι ειμαστε? ...τιποτα τεμπελιδες?> :lol: :lol: και το <τι με κοιτατε κυριε?...δεν εχω κατι αλλο να σας πω....> ενω εγω αρκεστηκα στα <Αυτο ειναι πραγματικα βλακωδες...> και στο Δωρικο <Ηλιθιοι!!...>

Μετα απο τοση ταλαιπωρια και σπασιμο νευρων καταφερα κατι για το οποιο ειμαι πραγματικα περηφανος και θα το λεω στα εγγονια μου....μπορεσα να φερω σε τηλεφωνικη επαφη τον αρμοδιο , του αρμοδιου τμηματος ,του αρμοδιου τομεα του αρμοδιου οροφου του ΙΚΑ με τον αρμοδιο , του αρμοδιου τμηματος , του αρμοδιου τομεα , του αρμοδιου οροφου του ΟΑΕΔ...μετα απο ενα πολυ συντομο διαλογο μεταξυ τους και ενω εγω παρακολουθυυσα με κατανυξη και βαθεια συγκινηση για το επιτευγμα μου , τελικα ολα ληξαν , αφου το μονο που επρεπε να γινει ηταν..................................... μια απλη υπογραφη και μια σφραγιδα...........
:bawl: :bawl: :bawl: :mad: :mad: :bigcry: :uplate: :a4: :a26: :a31: :a57: :a57: ........εφαγα τοσο πολυ χρονο , σπασαν τα νευρα μου , σπαταληθηκε τοση βενζινη και χαρτι ,γιναν τοσα τηλεφωνα για κατι το οποιο θα μπορουσε να ειχε τακτοποιηθει σε πεντε λεπτα..............................................ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΘΕΙΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ!!!!

Μπράβο, είσαι μάγκας.

Και λίγα τα λές τα όποια αρχίδια καταστρέφουν την ηρεμία του κοσμάκι και τους βγάζουν τα συκώτια έξω μέχρι να τους κάνουν τη δουλειά.

iLia
01/04/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
Μπορείς να δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες?
Ποιος νόμος είναι , σε ποιο ΦΕΚ δημοσιεύθυκε κτλ?

Το συγκεκριμενο το ξερω κι εγω. Μια φορα το χρονο χρειαζομαι αντιγραφο ποινικου μητρωου και φετος δεν χρειαστηκε να το παρω απο το ΚΕΠ οπου το ζητησα. Πηγε υπηρεσιακως εκει οπου το ζητησαν. Βεβαια
στα ΚΕΠ πηγα για να κανω την αιτηση αλλα γλυτωσα τον κοπο να το παω στην Β/βαθμια.

Αν θυμηθω θα ρωτησω φιλη που ειναι στο ΚΕΠ εδω να μου πει ποια εγκυκλιος ειναι.

tai
01/04/2006, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
Μπορείς να δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες?
Ποιος νόμος είναι , σε ποιο ΦΕΚ δημοσιεύθυκε κτλ? Δεν το θυμάμαι.
Ας περιμένεις από την ilia την πληροφορία καλητερα:wave2:

ktm640lc4
03/04/2006, 13:14
Ωραια τα λετε αλλα αν εμενα μου εδιναν μια δουλεια δημοσιο θα πηγαινα με κωλοτουμπες.

ΔΗΜΟΣΙΟ FOR EVER.

cityfly
03/04/2006, 15:24
οδηγός συμπεριφορά του δημοσίου υπαλλήλου (http://www.kep.gov.gr/categories/gdpl/polites_dioikisi/oksdy.pdf)


για να ξέρετε τι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν, ή για την ακρίβεια πια είναι η δουλειά τους

iLia
10/04/2006, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Δεν το θυμάμαι.
Ας περιμένεις από την ilia την πληροφορία καλητερα:wave2:

Το θυμηθηκα και σημερα περασα απο τα ΚΕΠ. Αλλα τωρα βιαζομαι οποτε θα κοιταξω τι μου εδωσαν μετα τη δουλεια ( δηλ. μετα τις 9μμ)

iLia
10/04/2006, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Το θυμηθηκα και σημερα περασα απο τα ΚΕΠ. Αλλα τωρα βιαζομαι οποτε θα κοιταξω τι μου εδωσαν μετα τη δουλεια ( δηλ. μετα τις 9μμ)

Αυτα που εχω αναφερονται μονο στην 'Αυτεπαγγελτη αναζητηση πιστοποητικων'. Αν σας κανουν πειτε το να τα σκαναρω ( επειδη δεν εβγαζα ακρη με την προισταμενη εκει ο γνωστος μου μου εβγαλε 3-4 φωτοτυπιες.)

Βαγγελας
12/04/2006, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Ωραια τα λετε αλλα αν εμενα μου εδιναν μια δουλεια δημοσιο θα πηγαινα με κωλοτουμπες.

ΔΗΜΟΣΙΟ FOR EVER.

το 90 % των Ελληνων ( και εγω επησης ) αυτο θα πουνε !!!!

με την ανεργεια και την ανασφαλεια που δερνει τον απλο πολιτη ......

εκει καταντησαν τα ονειρα μας ....σε μια θεση Δημοσιου !!!!!!!!! :mad:

ktm640lc4
12/04/2006, 15:34
Σιγα τα οα. Και σιγα την καταντια.

Οταν θα παιρνεις 1200 ευρω για πλακα. που σε λιγο καιρο θα γινει, θα δεις, μετα θα μου πεις...

Εμενα προσωπικα δεν με νοιαζει καθολου. Καμία καταντια δεν βλεπω.

:lol: :wave2:

mbjp
12/04/2006, 15:45
στους αυθαδεις & "ωχαδερφε" υπαλληλους κρατα ονομα, υπαρχουν μηχανισμοι καταγγελιας εκ μερους του πολιτη ασχετα αν δεν χρησιμοποιουνται γιατι οι περισσοτεροι βαριομαστε τα μπλεξιματα..

Το δημοσιο εχει γινει μπουρδελο γιατι καποιοι το αφησαν και καποιοι καλλιεργησαν την νωοτροπια του δημοσιου υπαλληλου (ρουσφετια, ψηφοθηρια κλπ). Το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να τους ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΟΥΜΕ στις επομενες εκλογες - αυτο αλλωστε κανουμε δεκαετιες τωρα, τετοιοι μαλακες ειμαστε.