PDA

View Full Version : ΒΕΝΖΙΝΗ



dresg
30/03/2006, 22:48
ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ,ΣΟΥΠΕΡ ΑΜΟΛΥΒΔΗ?
ΑΠ΄ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ(ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ) ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ Η ΑΠΛΗ.
ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΕΝΤΟΝΑ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.
ΜΟΝΟ?:rolleyes:

ALX GS 11½
31/03/2006, 07:21
H BMW λεει 95 οκτανια.Σωστα?
Η σουπερ αμολυβδη ή οι γνωστες 100αρες βενζινες ποσα οκτανια λες οτι πηγαινουν μετα την νοθεια?:rolleyes:
Μαλλον βαζοντας απλη αμολυβδη βαζουμε χειροτερη βενζινη απ οτι προτεινει ο κατασκευαστης και βαζοντας μια 100αρα ερχομαστε στα επιπεδα της απλης βενζινης για την Ευρωπη.

Ετσι μας εχουν καταντησει οι αετονυχιδες και οι καρεκλοκενταυροι που δεν ελεγχουν:mad:

Εγω παντως απλη βαζω για οικονομια.
Το μονο θετικο που εχω ακουσει για τις 100αρες ειναι οτι μειωνεται το φαινομενο των πιρακιων:p

madtank
31/03/2006, 08:27
TO MANUAL ΤOY R1200GS ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓHΣΕΙ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ 95 ΟΚΤΑΝΙΩΝ, ΓΙΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ 98 ΟΚΤΑΝΙΩΝ. ΜΠΟΡΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣΕΙ ΣΩΣΤΑ - ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΝΑΦΛΕΞΗΣ - ΚΑΙ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ 91 ΟΚΤΑΝΙΩΝ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΑΖΩ ΒΕΝΖΙΝΗ ΑΠΟ ΔΥΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΑΤΗΡΙΑ, ΕΝΑ MOBIL KAI ENA SHELL. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΗ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ 100 ΟΚΤΑΝΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΟΥΛΑΡΕΙ ΤΡΕΙΣ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ - ΕΝΟΙΩΣΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΜΟΤΟ ΜΟΥ. ΑΡΑ ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΦΟΥΛΑΡΟΥΜΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΠΟ ΕΝΑ / ΔΥΟ ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ.

RTnick
31/03/2006, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ALX GS 11½
Μαλλον βαζοντας απλη αμολυβδη βαζουμε χειροτερη βενζινη απ οτι προτεινει ο κατασκευαστης και βαζοντας μια 100αρα ερχομαστε στα επιπεδα της απλης βενζινης για την Ευρωπη.

Δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω.



Αρχικά δημιουργήθηκε από ALX GS 11½
Εγω παντως απλη βαζω για οικονομια.
Το μονο θετικο που εχω ακουσει για τις 100αρες ειναι οτι μειωνεται το φαινομενο των πιρακιων:p

Εγώ βάζω 100άρα και όντως πιράκια μηδέν. Όταν βάζω 95άρα είναι αλήθεια ότι χαμηλά τουλάχιστον βλέπω διαφορά. Έχω δε την υποψία ότι με την 100άρα κάνω λίγο παραπάνω χλμ με full ντεπόζιτο, αλλά δεν είμαι σίγουρος αφού παίζει ρόλο και ο τρόπος αλλά και ο τόπος οδήγησης.

:beer: :beer:

lord_dimos76
31/03/2006, 16:18
9 ΣΤΙΣ 10 ΦΟΡΕΣ ΒΑΖΩ ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΜΠΟΞΕΡ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΑΠΙΤΗΣΕΙΣ:ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΓΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗ...ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΟ ΓΙΑ ΛΑΔΑΚΙ...ΝΟ PROBLEM!:winka:

RTnick
01/04/2006, 07:12
admin thanks :wave2:

ΛΟΡΔΕ ΞΕΕΕΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΒΕΣΠΑΑΑΑ????

:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

lord_dimos76
01/04/2006, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick


ΛΟΡΔΕ ΞΕΕΕΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΒΕΣΠΑΑΑΑ????

:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: [/B]


ΟΠΩΣ ΕΙΔΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ,ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ ΝΑ ΜΑΘΩ!:a30: :a25: :a028:

caesarsk
01/04/2006, 15:42
Εγώ πάντα έβαζα και θα βάζω σε όλα τα οχήματα μου 100αρα και συγκεκριμένα BP ULTIMATE. Είναι η μόνη που δίνει στην δημοσιότητα ακριβώς τη πρόσθετα χρησιμοποιεί και είναι αποδεδειγμένο ότι η βενζίνη έχει και καθαριστικά μέσα.

Τώρα όσον αφορά την ποιότητα από πρατήριο σε πρατήριο, ο γνωστός σου είναι πάντα ο καλύτερος.

RTnick
01/04/2006, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Τώρα όσον αφορά την ποιότητα από πρατήριο σε πρατήριο, ο γνωστός σου είναι πάντα ο καλύτερος.

Ακριβώς :wave2:

Από τύχη καθαρή γνώρισα κάτι παιδιά με πρατήριο στην Πεντέλης. Βάζω λοιπόν σε JETOIL καύσιμα και Πειραιά και Πεντέλη και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Είναι τι θα σου κάτσει.....και ποτέ μην βάλεις ξανά από πρατήριο που σου δημιούργησε πρόβλημα :nono: