PDA

View Full Version : Γραμμικότητα



super_toto
31/03/2006, 09:06
Κατ' αρχήν καλημέρα.
Θά ήθελα να μου πει αν ξέρει κάποιος αν το παρακάτω φαινόμενο είναι φυσιολογικό.

Πήρα από το service των 12000 το Hornetaki μου και παρατήρησα ότι ο κινητήρας παρουσιάζει κάποια αλλαγή στην συμπεριφορά του σε σχέση με πριν.
Τι ενοώ. Μου δίνει την εντύπωση ότι τώρα η συμπεριφορά του κινητήρα είναι πιο γραμμική . Δεν ξεσπάει πουθενά. Ούτως ή αλλως το Hornet έχει ακρετά γραμμικό κινητήρα. Όμως μετά τις 9000 στροφές σου έδινε μια μικρή κλωτσιά. Τώρα δεν ξεσπάει καθόλου μέχρι να μπεί ο κόφτης.

Είναι φυσιολογικό αυτό?

RαNd
31/03/2006, 12:54
Θα σου απαντησω σε μερικες που το βαζω και γω μεσα για τα 12.000 . . .

BTW ποσο πηγε το μαλλι ??

super_toto
31/03/2006, 13:11
160 euria

Με έχει προβληματίσει πάντως, μου δίνει την εντύπωση ότι έχασε ιπποδύναμη (αν και μάλλον αυτό θα είναι φαντασία μου)

RαNd
31/03/2006, 13:36
Μηπως με το καθαρισμα/αλλαγμα του φιλτου αερα, με το αλλαγμα μπουζι κλπ κλπ απλα "ισιωσε" λιγο το μοτορι ?

m1ke
07/04/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Κατ' αρχήν καλημέρα.
Θά ήθελα να μου πει αν ξέρει κάποιος αν το παρακάτω φαινόμενο είναι φυσιολογικό.

Πήρα από το service των 12000 το Hornetaki μου και παρατήρησα ότι ο κινητήρας παρουσιάζει κάποια αλλαγή στην συμπεριφορά του σε σχέση με πριν.
Τι ενοώ. Μου δίνει την εντύπωση ότι τώρα η συμπεριφορά του κινητήρα είναι πιο γραμμική . Δεν ξεσπάει πουθενά. Ούτως ή αλλως το Hornet έχει ακρετά γραμμικό κινητήρα. Όμως μετά τις 9000 στροφές σου έδινε μια μικρή κλωτσιά. Τώρα δεν ξεσπάει καθόλου μέχρι να μπεί ο κόφτης.

Είναι φυσιολογικό αυτό?

Όλα τα τετρακύλινδρα όσο γραμμικά και να είναι, κάνουν ένα μπαμ στις 8000 με 9000 στροφές. Τι ακριβώς σου είπαν ότι έκαναν στο service;

super_toto
07/04/2006, 14:29
Λάδια, φίλτρο λαδιού , φίλτρο αέρα, μπουζί και καθάρισμα καρμπυρατερ νομίζω.

Πάντως τώρα σαν να έχει επανέλθει, ίσως να ήταν αδούλευτα τα λάδια , δεν ξέρω τι να πω.

:confused:

OldMan
07/04/2006, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto

ίσως να ήταν αδούλευτα τα λάδια...

δεν ξέρω τι να πω.

Ευτυχώς που την πρώτη πρόταση την σώζει η δεύτερη !!!

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

super_toto
07/04/2006, 14:33
Αν μπορείς να δώσεις μια εξήγηση είμαι όλος μάτια.

:eyepop:

RαNd
07/04/2006, 14:35
Ισως, λεω ισως (λεω κ λαμακιες) αλλα δεν αποκλειεται λογω καμμιας περιεργης βενζινης . . .

CyBeRseXX
07/04/2006, 15:33
leo mipos, meta to service stamatises se agnosto venzinadiko gia kausimo??

catmaster
07/04/2006, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Λάδια, φίλτρο λαδιού , φίλτρο αέρα, μπουζί και καθάρισμα καρμπυρατερ νομίζω .

Πάντως τώρα σαν να έχει επανέλθει, ίσως να ήταν αδούλευτα τα λάδια , δεν ξέρω τι να πω.

:confused:


Τι πανα πει ΝΟΜΙΖΩ??:confused:
Στο συνεργειο δεν ρωτησες τι κανανε??

Παντως για την αποδοση παιζει οντως να ειναι το λαδι..
Αν παντως σου λαδωσανε το φιλτρο αερα (δεν ξερω αν εχεις μαμα η αλλο) τις πρωτες μερες κραταει λιιιιγο παραπανω λαδακι πανω του ..με αποτελεσμα να ακους διαφορετικα το μηχανακι και (σπανιο) να δεις αλλαγη στην αποδοση ...οταν αυτο δουλεψει λιγες μερες (οχι να ξεραθει!) ερχεται στα ισια του...

:wave2: