PDA

View Full Version : Διαβάσεις της τούμπας



γεροπιτσιρικος
31/03/2006, 13:36
Ρε παιδιά είμαι καινούργιος στο forum και διάβαζα τα Στραβά & Ανάποδα και είπα να ρωτήσω κάτι.

Μόνο εγώ γλιστράω ακόμα και με 5 χλμ σε αυτές τις κ..λ..άσπρες γραμμές στις διαβάσεις;;;

Τι βάζουν και γλιστράει έτσι;;;;

Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι το κάνουν επίτηδες.

Στρίβω στο Χίλτον προς Βασ. Σοφίας, με το που πατάω την γραμμή, αλλού η μηχανή, αλλού εγώ. Λεω: Τα λάστιχα φταινε (ήθελαν αλλαγή).
Αλλάζω λάστιχα, πάω το ίδιο βράδυ να στρίψω εκεί........
Όπως καταλάβατε.... αλλού εγώ, αλλού το μηχανάκι (Varadero).
Και ο δρόμος..................ΣΤΕΓΝΟΣ

Μπορεί κάποιος να μου λύσει αυτήν την απορία.

McGyver
31/03/2006, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Μόνο εγώ γλιστράω ακόμα και με 5 χλμ σε αυτές τις κ..λ..άσπρες γραμμές στις διαβάσεις;;;

Δυστυχώς, ΟΧΙ!!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Τι βάζουν και γλιστράει έτσι;;;;

Μάλλον πρέπει να ρωτήσεις τι ΔΕ βάζουν...


Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι το κάνουν επίτηδες.

Απλά, αδιαφορούν...


Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Μπορεί κάποιος να μου λύσει αυτήν την απορία.

Γενικά, να θεωρείς ο,τιδήποτε λευκό (διάβαση, διπλή διαχωριστική, κλπ) το ίδιο πράγμα με μαύρο (λάδι)...

Πάντα όρθιος!

:wave2:

koutroulis
31/03/2006, 13:56
αυτή η μπογιά καλύπτει την αγριάδα της ασφάλτου



εδω στο φανάρι περιμένω και αν βάλω πόδι κάτω (ειδικά με κανα σκαρπινάκι ή τίποτα τέτοιο) και δεν μπορείς ούτε να σταθείς



πολύ χάλι

ελπίζω να μην έπεσες


:wave2:

Nik0s
31/03/2006, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος

Στρίβω στο Χίλτον προς Βασ. Σοφίας, με το που πατάω την γραμμή, αλλού η μηχανή, αλλού εγώ. Λεω: Τα λάστιχα φταινε (ήθελαν αλλαγή).
Αλλάζω λάστιχα, πάω το ίδιο βράδυ να στρίψω εκεί........
Όπως καταλάβατε.... αλλού εγώ, αλλού το μηχανάκι (Varadero).


Ειδικά στο Hilton που περνάω κι εγώ συχνά θέλει προσοχή Γιώργο πολύ.... ακόμα και με λάστιχα-βεντούζες.

Που να δεις όταν η διάβαση είναι βρεγμένη τι γίνεται... εκεί εσύ, εκεί και το μηχανάκι :lol: Πουθενά δεν πάει.

Γι αυτό άλλωστε στις στροφές καλο είναι να αποφεύγουμε και τις διαχωριστικές αν και αυτές είναι από διαφορετικό υλικό.

:wave2:

OldMan
31/03/2006, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
.... αλλού εγώ, αλλού το μηχανάκι (Varadero).
Και ο δρόμος..................ΣΤΕΓΝΟΣ

Μήπως φταίει το ότι είναι Varadero ???



Λέω εγώ τώρα...

γεροπιτσιρικος
31/03/2006, 14:00
Ευτύχως και τις 2 φορές την γλύτωσα, αλλά αντε να μαζέψεις 245 κιλά που σου μουριάζουν.

Έχει καταντήσει να τις βλέπω από μακριά και προσπαθω να περάσω ανάμεσα. Πραγμά που δεν γίνεται πάντα.

γεροπιτσιρικος
31/03/2006, 14:01
Το ξέρω ρε Νίκο, αλλά το πρώι που πας στην δουλειά με μια κούπα καφέ μόνο.............. σου ξεφεύγει

γεροπιτσιρικος
31/03/2006, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μήπως φταίει το ότι είναι Varadero ???



Λέω εγώ τώρα...

ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ;;;Ε;;; ΟΕΟ:winka:

OldMan
31/03/2006, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ;;;Ε;;; ΟΕΟ:winka:

:nono: :nono: :nono:

Το αντίθετο, καλέ μου άνθρωπε ...

Εφόσον γλυστράει το Varadero ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ γλυστρίσει άλλο μηχανάκι !!!

(Ως γνωστόν, η Τριβή είναι ευθέως ανάλογη του ΒΑΡΟΥΣ)

:wave2: :beer: :wave2:

Alexander
31/03/2006, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Ευτύχως και τις 2 φορές την γλύτωσα, αλλά αντε να μαζέψεις 245 κιλά που σου μουριάζουν.

Έχει καταντήσει να τις βλέπω από μακριά και προσπαθω να περάσω ανάμεσα. Πραγμά που δεν γίνεται πάντα.
Φίλε ένα σου λέω: Μακρυά τους όταν βρέχει. Αν γλιστράνε μια φορά όταν είναι στεγνές, όταν είναι βρεγμένες γλιστράνε 100 !!!

γεροπιτσιρικος
31/03/2006, 14:34
Επίσης, προσοχή και στο στενάκι που στρίβει στο ΝΜΤΣ (δεν είμαι σίγουρος ότι αυτά είναι τα αρχικά)

Καλό ΣΚ σε όλους

:wave2:

stavrobeis
31/03/2006, 14:48
Φυσικά όλα αυτα οφείλονται στη τρομερή υπευθυνοτητα που χαρακτηρίζει τους υπεύθυνους για τους Ελληνικους δρομους

:a31: :a31: :a31: (σωστα καποιος ειπε να μπει το εικονιδιο:a31: αριστερά στα "αμεσης αναγκης" :lol: )

Πριν καιρό διάβασα οτι στη Γερμανία οι γραμμες αυτές βάφονται με ΕΙΔΙΚΗ μπογιά αντιολισθητική.....

Και εδώ έτσι ειναι.....:uplate: :hypnotize :uplate:

$py
31/03/2006, 15:14
Pantos stin Attiki Odo i megali grammi (tis loridas ektatis anagis) den fenete na glistraei, oute me vroxi.

Pezei na exoun valei antiolisthitiki mpogia i apla ego eimai kolofardos???

γεροπιτσιρικος
31/03/2006, 15:32
ΕΙΔΙΚΗ μπογιά αντιολισθητική;;;;;;:eyepop:

Την έχει ακουμπίσει κανείς;;;;

Σαν πλαστική είναι. Μέχρι και οι πεζοί τρώνε τα μούτρα τους στην βροχή.

Εγώ είμαι πεπισμένος ότι το κάνουν επίτιδες. Την έχουν στημένη σε μια γωνία με μια videocamera, και μετά στέλνουν τα στιγμιότυπα στο Funniest Home Movie και κερδίζουν τα $5000 κάθε εβδομάδα.......:a029: :a029:

Στην Αττική Όδο μάλλον ξέρουν τι κάνουν. Δεν μου έχει συμβεί ποτέ, αλλά τις αποφεύγω σαν τον διάολο

rsp
31/03/2006, 16:15
Που να δειτε στην στροφη απο Ηρ. Αττικου που στριβουμε για αγαλμα του Τρουμαν...Το ΚΤΜακι σταματαει τις παντες μετα τη Ρηγγηλις...

Να πω την αληθεια το ψιλο διασκεδαζω....:wave2:

tsoukas77
31/03/2006, 16:40
Δεν θυμαστε παλαιοτερα την μαρμαρινη γραμμη στην εθνικη οδο;Εκεινη και αν ηταν παγιδα...

gerodim
11/04/2006, 10:37
Δε λέτε πάλι καλά που αποφάσισαν και έβγαλαν τα σαμάρια που είχαν για διαχωριστικά στους λεωφορειόδρομους, γρινιάζετε κιόλας

kaps
11/04/2006, 12:20
:evil: :evil: Εγώ πιστεύω πως εξυπηρετεί την τροχαία που συνήθως εκεί στήνει μπλόκο. Για να γίνω κατανοητός ,την στιγμή που στρίβεις στο φανάρι και τους αντιλαμβάνεσαι είναι πολύ αργά για να επιταχύνεις την μηχανή σε περίπτωση που θες να την κοπανήσεις . Το αποτέλεσμα της επιτάνχυσης θα είναι σαν να προσπαθείς να τρέξεις σε μαρμάρινο δάπεδο με παχιά σαπουνάδα :rotflmao: