PDA

View Full Version : Για τον FZR600



zireous
31/03/2006, 22:38
Φίλτατε FZR600R -τώρα που μπινελικωθήκαμε, μπορώ να σε αποκαλώ έτσι-, μου φαίνεται ότι ακόμα νομίζεις ότι διάφοροι στη λένε επειδή είναι πιο γρήγοροι. Απλά είσαι λάθος και είναι ευγενικοί... Εγώ μερικές φορές δεν είμαι.

Μόνο σε κάνα track day θα δεις πραγματικά πόσο γρήγορος είσαι. Η θέση σου είναι λεπτή σε φόρουμ με αυτό το τουπέ, επειδή αυτοί που συχνάζουν σε αυτά συνήθως έχουν χάσει -ή κόντεψαν να χάσουν- κάποιο γνωστό, φίλο ή συγγενή χωρίς απαραίτητα να έφταιγε ο αναβάτης ή να κάνει ταρζανιές.

Λίγο σεβασμό στους νεκρούς λοιπόν.

Επειδή μου θυμίζεις τον εαυτό μου στα νιάτα μου (πεισματάρης ήμουνα και εγώ αλλά ίσως όχι τόσο στόκος), θα σου πώ κάποια πράματα, και αν θές δοκίμασέ τα, αν δε θες μαγκιά σου.


Φρενάρισμα
Κάνε καθημερινή πρακτική στο να φρενάρεις σε τρία στάδια -απαλά, δυνατά, απαλά-, έτσι θα γλυτώσεις αρκετά μπλοκάρίσματα του μπροστινού. Φρέναρε με λίγο πίσω πρώτα και πολύ μπροστά αμέσως μετά για να αποφύγεις άσκοπες αναταράξεις στις αναρτήσεις που οδηγούν σε μπλοκαρίσματα.

Όταν φρενάρεις, μη τεντώνεις τα χέρια για να βάλεις κόντρα στο τιμόνι, πρέπει (πάλι) να προπονηθείς να βάζεις βάρος στα πόδια (στα πέλματα) και να διατηρείς τα χέρια λυγισμένα ώστε το βάρος σου να μην είναι στη σέλα αλλά όσο χαμηλά γίνεται.

Άρχισε να δοκιμάζεις φρεναρίσματα πανικού με λίγα και ένα ένα τα φρένα για να δείς που ακριβώς μπλοκάρουν, όταν μπλοκάρουν άφηνε τα στιγμιαία και ξαναπάτα. Προτεινόμενες ταχύτητες προπόνησης 30-50-100-150-200 (Μιας και τα πιάνεις δές και πως τα κοκκαλώνεις). Μέτρα τις αποστάσεις που κάνει η μηχανή σου να φρενάρει και -προσπάθησε να- μη ζορίζεις τη τύχη σου.

Αν μπλοκάρει το πίσω είσαι φέτα σε στροφή και το αφήσεις απότομα, τον ήπιες, πας από πάνω από τη μηχανή στο αντίθετο ρεύμα (highside). Αν μπεις, ανοίξεις πολυ το γκάζι ή έχεις μεγάλη κλίση και γλυστρίσει το πίσω και συ κλείσεις το γκάζι, θα πάθεις το ίδιο -εκτός αν το σηκώσεις, κρατήσεις το γκάζι ανοιχτό ή και τα δύο. Περισσότερα για το σωστό τρόπο που στρίβει η μηχανή στο σχετικό φόρουμ "Οδήγηση -Tips & Tricks".

Στη πόλη -ή όπου βλέπεις ότι είναι απαραίτητο- έχε δύο δάκτυλα στο φρένο και κράτα 2 δεύτερα απόσταση από τα κουτιά, τα δύο δεύτερα δεν είναι αρκετά σε μεγάλες ταχύτητες (άμα πας με 60χλμ/ώρα τα 2 δεύτερα είναι 27.7 μέτρα απόσταση, στα 200χλμ/ώρα τα 2 δεύτερα είναι 111.1 μέτρα, οπότε ο χρόνος αντίδρασής σου κάνει τη διαφορά, στη χειρότερη χάνεις 1 δεύτερο και κάτι μπλοκάρωντας και δε προλαβαίνεις να φρενάρεις άμα σου βγει ο παππούς από στενό...

Αν πρέπει να τον αποφύγεις θα πρέπει να κάνεις ελιγμό διαφυγής (swerve) που σημαίνει καθόλου φρένα και απότομο counter steering (που μπορεί άνετα να καταλήξει σε τούμπα αν δεν το έχεις ξανακάνει. Παράδειγμα προπόνησης: άδειος δρόμος, πας τέρμα δεξιά και με καμιά 40άρα ή λιγότερα. Όπως έχεις τα χέρια οριζόντια στο τιμόνι, τραβάς ελαφρά και σταθερά το δεξί ενώ σπρώχνεις με το άλλο χέρι. Η μηχανή αλλάζει πολύ γρήγορα λωρίδα (την ακολουθάς με το βάρος σου) και μόλις φτάσεις στο προεπιλεγμένο σημείό που θα επιστρέψεις κάνεις το ακριβώς αντίθετο (αλλιώς θα πέσεις στο αριστερό χαντάκι) αριστερό χέρι τραβάει δεξί σπρώχνει. Όσο τρέχεις τόσο δυσκολεύει, αν κρατάς το βάρος χαμηλά και στηρίζεις το έξω πόδι στις στροφές πάει καλύτερα. Περισσότερα στο σχετικό φόρουμ.

Άν θες παρόλα αυτά να τα πάμε, να κανονίσουμε να ανέβω Αθήνα καμιά μέρα να νοικιάσουμε 2 παπιά από το Μήτσο με τα βρώμικα, να τα πάμε σε κάνα εντουρομονοπάτι και ο χαμένος πλένει και πληρώνει τα σπασμένα -νά'χει και λίγο ενδιαφέρον.

Καλές βόλτες κύριε γρήγορε.
Χαίρετε.

bonepeeler
01/04/2006, 02:13
Τι του λες;

Καλύτερα φώναξε κάποιον από τα MotoGp να τον δουν.
Άραγε η Honda του κάνει σαν εταιρεία;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

b_bong12
02/04/2006, 08:49
:a18: :a18: :a18:
zireous

:a012:
:a013:

b_bong12
03/04/2006, 14:10
zireous δε μου λες...
εχω παρατηρησει οτι στις 2 περιπτωσεις(1. χαμηλη ταχυτητα-2.υψηλη ταχυτητα) με την [Β]ιδια[/Β] πιεση που ασκω στα φρενα στην 1η ο πισω τροχος δεν μπλοκαρει(ναι οκ) αλλα...
με μεγαλη ταχυτητα, μπλοκαρει(προσοχη-ιδια πιεση ασκω στα φρενα που ασκω και στην περιπτωση με χαμηλη ταχυτητα)

Κουφο ε
ή υπαρχει λογικη εξηγηση.

zireous
03/04/2006, 21:36
Το μόνο -λογικό- που μού'ρχεται αυτή τη στιγμή είναι ότι η ταχύτητα του δίσκου, εξαφανίζει τις όποιες μικρές ανωμαλίες ή λεκέδες του δίσκου και του τακακίου (sick) γρηγορότερα στις μεγάλες ταχύτητες και η τριβή είναι μαχιμουμ -η θερμοκρασία μπορεί να παίζει και αυτή ρόλο.