PDA

View Full Version : Enduraki ......help



fantacid
31/03/2006, 23:52
Χαιρομαι που σας βρισκω ολους μαζεμενους εδω γιατι μαλλον θα χρειαστω τη βοηθεια σας.
Ηρθε ο καιρος να μεταβω στη χωματινη κατηγορια τυπου enduro.
Εχω βαλει στο ματι το cre450 της honda θα ηθελα τις γνωμες σας για το εν λογω μηχανακι,αν εχετε κατι αντιστοιχο να μου προτεινετε.
Σαν δευτερη σκεψη ερχετε το WR yamaha κ καπου στη πισω μερια του μυαλου μου χωρευουν τρια ακομα γραμματα k t m.
νομιζω η σειρα exc ειναι η αντιστοιχη αλλα δεν εχω ασχοληθει ιδιετερα με το θεμα γι'αυτο κ θελω κ τις δικες γνωμες.
γενικοτερα κινουμαι στη τετραχρονη κατηγορια.

Ακουσα ακομα οτι τα εν λογω μηχανηματα θελουν συντηρηση (ελατηρια κ ξερω γω τι αλλο) ανα καποιες ωρες λειτουργιας.καποιος μου ειπε ανα 60 ωρες αλλος μιλησε για 5 ωρες!!!:uplate:
ισχυει κατι τετοιο κ σε ποιο βαθμο?

Σε αυτη τη περιπτωση ισως πρεπει να κοιταξω καπου σε xr ή LC4......πραμα που δε θα το ηθελα ιδιετερα

οπως καταλαβαινετε εχω αρκετα :confused: :confused: :confused:

sairous
01/04/2006, 12:38
My friend σε περίπτωση που η τσέπη σου βαστάει τα τρία μαγικά γράμματα που αντιπροσωπεύουν την Αυστριακή εταιρία Κ Τ Μ από δευτέρα που είναι ανοιχτά τα μαγαζιά χώσε βαθύτατα το χέρι στην τσέπη και πάρε ΚΤΜ...Απλά κορυφαία και αξιόπιστα...

ΥΣ: Με την ΚΤΜ μην ξεχνάς ότι και το κόστος συντήρησης δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο....
(Η παραπάνω άποψη είναι προσωπική προς αποφυγή παρεξηγήσεων)

STOYBI
01/04/2006, 16:50
1) Aν μιλας οντως για 450 cre και οχι crf μεταποιιμενο σε εντουρο, αν και το ακριβοτερο 450 παρτο και πολυ καλα θα κανεις !!!:Οχι οτι το κτμ υστερει σε κατι απο το συγκεκριμενο μηχανακι αλλα να... Εχουν γινει πολλα πια τα πορτοκαλι στα βουνα !!!!D

2) WRF To αποκλειουμε λογο οτι τουλαχιστον μεχρι το 05 που εχω καβαλησει ειναι μακραν πισω σε αναρτησεις , και συμπεριφορα μοτερ απο τον ανταγωνιστη του ΚΤΜ και κοστιζει τα ιδια χρηματα...:rolleyes:

3) ΚΤΜ.. Η Καλλυτερη επιλογη!! Οι ανθρωποι ξερουν την δουλεια τους ! Το καλλυτερο πακετο ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ-ΜΟΤΕΡ-ΠΛΑΙΣΙΟΥ !!

4) Θελουν πολυ συχνα ρυθμισμα βαλβιδων και ακομα συχνοτερα αλλαγη λαδιων --φιλτρου!!! Με λιγα λογια αν δεν μαθεις να κανεις τα βασικα μονος σου θα εισαι απλα ο καλλυτερος πελατης !!!!

5) Αν το επομενο μηνυμα σου δεν περιεχει την ερωτηση << ΑΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΑΡΣΠΙΕ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ >> τα λεμε αναλυτικοτερα !!!

:beer: :wave2:

fantacid
01/04/2006, 19:00
ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

sairous@Μαλλον η τσεπη μου δεν κ τοσο βαθια,ψαχνω ενα μηχανημα μεταχειρισμενο κοντα στα 5-6k €.αρα ισως να περιμενω νεα απαντηση απο σενα...

STOYBI@
1)για cre οχι καινουργιο,ελπιζω να βρω '02 κ πανω σε ικανοποιητικη τιμη κ κατασταση
2)δεκτο
3)μπορεις να μου προτεινεις καποιο μοντελακι?
sxc ή exc.μια βοηθεια τελως παντων!
4)Ενταξει για ρυθμισμα κ λαδια.εδω μου λεγανε για ανοιγμα μηχανης σε 5 με 60 ωρες!
Αν ειναι ετσι οπως τα λες τη παλευω,αλλα να ανοιξω μοτορι κ να μαγειρευω καπως χλωμο το καοβω:(
5)Για ναυπλιο δε το σκεφτομαι καν ...... γιατι ειμαι σαλονικα:p
2 ποδια εχω μονο τι να τα κανω τα πισω μαρσπιε????

sairous
01/04/2006, 23:52
Μπορεί να πω και μλκια...αλλά γιατί δεν σκέφτεσε κάτι σε Husqvarna (TE 450)...πιο οικονομικό σχετικά με τα ΚΤΜ αλλά μην ξεχνάς: ότι δίνεις παίρνεις....αλλά σε σχέση τιμής απόδοσης είναι μια αξιοπρεπής λύση...
Και εγώ Θεσσαλλλλλλλονικίος είμαι....
Άμα παρατηρίσεις τους δρόμους άρχισαν να κυκλοφορούν αρκετά...
Είναι μια καλούτσικη πρόταση...
Πάντως το καλύτερο είναι να βρεις κάτι σε μεταχειρισμένο...
Η ξεκίνα με κάτι στα 250cc

STOYBI
02/04/2006, 09:34
fantacid


1)για cre οχι καινουργιο,ελπιζω να βρω '02 κ πανω σε ικανοποιητικη τιμη κ κατασταση


χμ-χμ.. Τα συγκεκριμενα μηχανακια ειχαν μια βασικη ελλειψη.. Δεν ειχαν μιζα!! Πραγματικα μεγαλο προβλημα σε βολτες εντουρο, που θα αναθεματιζεις με τον καιρο οσο το επιπεδο σου θα ανεβαινει, και τα κομματια που θα πηγαινεις θα δυσκολευουν !!!

Ασε που δεν θα ειναι cre αυτο που θα βρεις αλλα κατα πασα περιπτωση crf , το οποιο μιλαμε για μοτο κροςς μοντελο αρκετα <<ακαταληλο>> για εντουρο λογο διαφορετικων σχεσεων στο σασμαν και αποτομο κινητηρα !!!!

3)μπορεις να μου προτεινεις καποιο μοντελακι?

Αν μιλαμε για τετραχρονο φιλικο μηχανακι εντουρο η γνωμη μου ειναι μια και τερμα !!! EXC 400 !! Οποιο μοντελο θελεις μετα το 00 !!! ΜΕ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟ 400σαρι του 04 !! Το sxc το αποκλειουμε παντελως λογο το οτι προορισμος του ειναι το μοτο κροςς και μονο !!!


4)Ενταξει για ρυθμισμα κ λαδια.εδω μου λεγανε για ανοιγμα μηχανης σε 5 με 60 ωρες!

Ανοιγμα θα σου τυχει μονο..

1) Αν δεν κανεις συντηρηση σωστη

2) Αν το σπας κατα εξακολουθηση και συνηθεια.. Και επειδη ειναι δυσκολο να τα σπας στο χωμα , να αυτοσυγκρατησε στην ασφαλτο !!!

3) Αν εξελιχθεις σε πρωταθλητη εντουρο κανοντας αρκετα χιλ χιλμ στο χωμα οδηγωντας στο οριο, οποτε μην σε νοιαζει θα το ανοιγουν αλλοι για σενα !!!







5)Για ναυπλιο δε το σκεφτομαι καν ...... γιατι ειμαι σαλονικα

Μην το λες-- Μην το λες

:nono: :nono: Αλλοι θα το σκεφτοντουσαν !! :lol: :lol:

OldMan
03/04/2006, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
στη χωματινη κατηγορια τυπου enduro.



Αρχικά δημιουργήθηκε από sairous
Husqvarna (TE 450)...πιο οικονομικό σχετικά με τα ΚΤΜ

Καρντάσια, σοβαρευτείτε αμφότεροι....

:wave2: :beer: :wave2:

doni
03/04/2006, 15:53
file fantacid o stoubi nomizw oti sta eipe arketa kala!!

oso gia to exc400 nomizw pos den isterei poli apo to 450 alla to 450 einai pio emporiko!!auto simainei oti tha vreis pio polla 450 metaxeirismena para 400..

akoma gia ta ladia kai ta filtra gia opio mixanaki tis katigorias kai an pareis tha xriazete na ta allazeis poli sixna..

oso gia to sxc mallon ta mperdepse o filos stoubi den einai motocross alla to pio xwmatino lc4 to opio exei diaforetiko programa sintirisis apo to exc afou einai kai diaforetikoi kinitires..

ta motocross montela exoun to logotipo sx kai mallon auto tha katalave o stoubi

ara anakaifalaionontas:

tetraxrona enduro
exc 4t 250 400 450 525
kathe 1000km allagi ladion
kathe 2000km allagi ladion kai filtron kai rithmisma valvidwn(isws ligo ipervoliko alla kako den kanei)
kai vevaia analoga me tin xrisi kai i fthores alisidogranazwn, elastikon klp

auta..:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
03/04/2006, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni
kai vevaia analoga me tin xrisi kai i fthores alisidogranazwn, elastikon klp

Look who's talking ...!!!

Για πες του και για τον Babis Ilektrologos !!!

doni
03/04/2006, 16:05
apofasi thelei na parei o anthropos oxi na ton tromaxoume opos kaneis esi epanilimenos me to gnostos se olous ifos:a024: :a024:

fantacid
03/04/2006, 16:24
Δλδ απορριπτω το Honda CRE που ηταν κ η πρωτη μου επιλογη?
:bigcry: :bigcry: κριμα :bigcry: :bigcry: :bigcry:
κ παω καρφι για ktm απο σειρα exc.......σωστα?
Τα mxc k scx τι στησιμο εχουν?

κανεις απο σαλονικα να μου πει καποιο μαγαζι που να χει ποικιλια σε enduro second hand?

doni
03/04/2006, 16:31
kai omws den milisame gia mxc!!
to mxc einai to idio me to exc kai eisagete stin ellada mono 525 kai den exei kamia sxesi me to sxc(profanos auto enweis me to scx)

diafores mxc kai exc einai:
diaforetiko ntepozito mxc 13l exc 8l
diaforetiki klimakosi kivotiou taxititwn..
autes einai oi pio vasikes aa to mxc exei kai verntilater apo to ergostasio..
pantos 400-450 04 mporeis na vreis me 6000 euro kai se kali katastasi..

OldMan
03/04/2006, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
Τα mxc k scx τι στησιμο εχουν?

κανεις απο σαλονικα να μου πει καποιο μαγαζι που να χει ποικιλια σε enduro second hand?

Τα MXC είναι EXC (525) με μεγαλύτερο τεπόζιτο και σχέσεις σασμάν από SX (άστα ήσυχα, είναι για Αμερικάνικες ερήμους...).

Τα SXC είναι LC4 (640 - άσχετα αν λέγεται 625) στο πιο "χωμάτινό" τους (ξέρεις τα XR 600 ?? Καμία σχέση !!!:lol: ).


Στο Makina Center(Νέα Εγνατία) θα βρεις ότι γουστάρεις από τα προαναφερθέντα (και όχι μόνο...)!!!




Υ.Γ.
Κανόνισε να έρχεσαι ανάποδα στα μονοπάτια να φάμε τα μουστάκια μας (εγώ ΔΕΝ έχω μουστάκι..)



:wave2: :beer: :wave2:

doni
03/04/2006, 16:34
xaxaxa se prolava papouka...
:lol: :rotflmao: :lol:

OldMan
03/04/2006, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni
xaxaxa se prolava papouka...
:lol: :rotflmao: :lol:

Είναι που έχεις μεγαλύτερο μηχανάκι ...

:lol: :lol: :lol:

sniper
03/04/2006, 16:36
έχεις μαι κάποια εμπειρία απο enduro?

Στο προφίλ σου λέει crypton αλλά αυτό δεν λέει και τίποτα...

τα μοτοσακά που αναφέρεις δεν νομίζω ότι απευθύνονται σε πρωτάρηδες

:smokin:

doni
03/04/2006, 16:38
oi fimes lene gia ena super enduro twra pios exei to pio grigoro mixanaki einai allo thema..:smilea: :smilea:

fantacid
03/04/2006, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Στο Makina Center(Νέα Εγνατία) θα βρεις ότι γουστάρεις από τα προαναφερθέντα (και όχι μόνο...)!!!




Υ.Γ.
Κανόνισε να έρχεσαι ανάποδα στα μονοπάτια να φάμε τα μουστάκια μας (εγώ ΔΕΝ έχω μουστάκι..)



:wave2: :beer: :wave2:

Αρε παππου.....περιμενα κατι καλυτερο απο τον μακινα που πηγα προχθες κ μεκανε σπαραλια με τις τιμες του.......

υγ.κορνα εχουν τα εντουρα?
θα μου χρειαστει οταν ερχομαι στα μονοπατια απο πισω για να κανεις λιγο ακρη να περναν τα νιατα!!!!

:beer:

OldMan
03/04/2006, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
τα μοτοσακά που αναφέρεις δεν νομίζω ότι απευθύνονται σε πρωτάρηδες

Ούτε σε δευτεράρηδες:lol: , αλλά αν το έλεγα εγώ, θα αρχίζατε τα "είσαι είρων" και "απόλυτος" κ.λ.π.

Ενώ εσύ που είσαι Μ.Α.Ε.Θ.Ρ.Α.Τ. δεν παρεξηγείσαι !!!

:wave2: :lol: :wave2:

OldMan
03/04/2006, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
Αρε παππου.....περιμενα κατι καλυτερο απο τον μακινα που πηγα προχθες κ μεκανε σπαραλια με τις τιμες του.......

Ο Μακίνας σε φταίει ή τα μηχανάκια που ψάχνεις ???

:lol: :rotflmao: :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
κορνα εχουν τα εντουρα?

Άμα δεν την έχει βγάλει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, έχουν !!!
(Σημείωση: Αν βρεις "καθαρόαιμο" με βγαλμένα τα φλας, καλωδιώσεις κ.λ.π. και ΕΧΕΙ επάνω κόρνα, σημαίνει ότι έτρεχε σε αγώνες - άρα είναι "σκισμένο" μεν, καλοσυντηρημένο δε !!!)



Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
θα μου χρειαστει οταν ερχομαι στα μονοπατια απο πισω για να κανεις λιγο ακρη να περναν τα νιατα!!!!:beer:

Den akouw kala, kardia mou !!!
(Βάλε αεροτενόρο καλύτερα...)

:wave2: :beer: :wave2:

fantacid
03/04/2006, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
έχεις μαι κάποια εμπειρία απο enduro?

Στο προφίλ σου λέει crypton αλλά αυτό δεν λέει και τίποτα...

τα μοτοσακά που αναφέρεις δεν νομίζω ότι απευθύνονται σε πρωτάρηδες

:smokin:

ναι ενα crypton εχω αλλα το κακομοιρο δε παει βημα.....
γιαυτο χρειαζομαι κατι πιο.......(ξες τωρα)

μην ανυσηχεις δεν ειμαι πρωταρης,ξερω τι θελω για να καλυψω τις αναγκες μο,απλα κολαω στις λεπτομεριες.
γιαυτο θελω την πολυτιμη βοηθεια σας.

α.....για πες μου ενα τετοιο μηχανακι που απευθυνεται σε πρωταρηδες να καταλαβω τι εννοεις
thnx

fantacid
04/04/2006, 01:39
Ρε παιδια γιατι αποκλεισαμε το CRE???
αυτο ειχα στο μυαλο μου σαν πρωτη επιλογη,για μια βοηθεια......

ΚΤΜ vs CRE
σημειωσατε "1" ????

mumbler
04/04/2006, 10:37
HUSQVARNA TE 450!:)
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΟΥ.ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ,ΦΡΕΝΑ,ΓΚΑΖΙ.
ΗΜΟΥΝ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ '04.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΗΤΑΝ
ΣΥΧΝΗ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ(ΛΟΓΙΚΟ).
ΨΑΞΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗ HELLINMOTO ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΣΙΝΑ,ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΚ ΣΕ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ.

:wave2:

doni
04/04/2006, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B


Στο Makina Center(Νέα Εγνατία) θα βρεις ότι γουστάρεις από τα προαναφερθέντα (και όχι μόνο...)!!!


:wave2: :beer: :wave2: [/B]


opa kai diafimisi o papoukas!! otan to rwtaw egw gia ta ldia mas kanei to xazo!!:lol: :lol: :lol:

Akatanomastos
05/04/2006, 02:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni
opa kai diafimisi o papoukas!! otan to rwtaw egw gia ta ldia mas kanei to xazo!!:lol: :lol: :lol:

re doni giati les sto paidi na parei to idio mixanaki me sena?na eiste 2 ta thimata se oloi tin ellada?gia na antalazete me ta ELTA spasmena pistonia kai kilindrous??
aston antropo isixo..


file mou ego me ta liga pou ksero, xousbarnes (afta ta kitrina mple) den sinisto..i sintirisi tous einai racing epipedou..

emena me psinei honda, alla koita kai gia kana kawasaki.
prepei na paizoun poio ftina pramata..
pantos me 6000e mporeis na pareis poli kalo mixanaki

i mporeis na pareis 6 dt200 kai na ta spas mexri ta vatheia geramata:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

doni
05/04/2006, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
re doni giati les sto paidi na parei to idio mixanaki me sena?na eiste 2 ta thimata se oloi tin ellada?gia na antalazete me ta ELTA spasmena pistonia kai kilindrous??
aston antropo isixo..


file mou ego me ta liga pou ksero, xousbarnes (afta ta kitrina mple) den sinisto..i sintirisi tous einai racing epipedou..

emena me psinei honda, alla koita kai gia kana kawasaki.
prepei na paizoun poio ftina pramata..
pantos me 6000e mporeis na pareis poli kalo mixanaki

i mporeis na pareis 6 dt200 kai na ta spas mexri ta vatheia geramata:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

to pios kouvalaei pistonia kai kilindria sto xeri to xereis poli kala..

(kai emeis xeroume)xaxaxa
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17634

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

fantacid
09/04/2006, 01:32
Tελικα κλεινω προς ktm LC4.....αυτο σηκωνει η ρηη τσεπη μου :mad:
δεν ειναι κακο.....ετσι δεν ειναι ?

STOYBI
09/04/2006, 18:19
fantacid
Tελικα κλεινω προς ktm LC4.....αυτο σηκωνει η ρηη τσεπη μου [/QUOTE To πα !!! Και να πεις οτι δεν το πα ???:sick:



STOYBI
[QUOTE]5) Αν το επομενο μηνυμα σου δεν περιεχει την ερωτηση << ΑΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΑΡΣΠΙΕ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ >> τα λεμε αναλυτικοτερα !!!

:rolleyes:


Καλη επιλογη και φυσικα.... Αλλη κατηγορια απο τα μηχανακια που ζηταγες πληροφοριες !!!!

Καλα χιλμ..:wave2:

fantacid
10/04/2006, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Αν το επομενο μηνυμα σου δεν περιεχει την ερωτηση << ΑΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΑΡΣΠΙΕ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ >> τα λεμε αναλυτικοτερα !!!]


:a016:Χτυπα - χτυπα κι'αλλο! :a016:

τι να κανω μαν πηγαινα για τα ψηλα αλλα ......-ξεπεσα λιγακι
ας οψωνται τα €€€.€€!!

dirtbird
10/04/2006, 05:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Τα SXC είναι LC4 (640 - άσχετα αν λέγεται 625) στο πιο "χωμάτινό" τους (ξέρεις τα XR 600 ?? Καμία σχέση !!!:lol: ).
:wave2: :beer: :wave2:

Δηλαδή θέλεις να πιστέψω ότι το παραπάνω σχόλιο είναι τυχαίο?

OldMan
10/04/2006, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δηλαδή θέλεις να πιστέψω ότι το παραπάνω σχόλιο είναι τυχαίο?

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Προφανώς
ΟΧΙ !!!!