PDA

View Full Version : πως θα "θυμαμε" οτι εχω 6η;



painterakis
01/04/2006, 20:41
εχω ενα 650 και εχω το εξης "προβληματακι":
εχω στο κιβωτιο την 6η και μετα απο καποια χιλιομετρα "ξεχναω" ποια ταχυτητα εχω (μπορει να φταιει και η ηλικια :a024: ) και ολο προσπαθω να βαλω την 6η ,αλλα αμ δε την εχω ηδη.το θεμα ειναι οτι τραβαει το μηχανακι και νομιζω οτι εχω 5η :a31: .
απο οτι ξερω το 1000 οταν βαζεις την 6η αναβει το κοκκινο λαμπακι στο καντραν, αυτο μπορω να το κανω και στο 650; μηπως υπαρχει καποιο γκατζετακι που να "μετραει" τις ταχυτητες;
περιμενω :a55:

DrIoannis
01/04/2006, 20:49
Υπάρχουν διάφορα topics.Ψάξε λίγο και θα βρεις.

painterakis
01/04/2006, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Υπάρχουν διάφορα topics.Ψάξε λίγο και θα βρεις.
εψαξα αλλα δεν βρηκα, αν μου ξεφυγε κατι γραψε το link
ευχαριστω

Tropeas
01/04/2006, 21:13
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17523&highlight=shift+leds;
;)

painterakis
01/04/2006, 21:30
AFTER: καλο, πολυ καλο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROPEAS: ευχαριστω, αλλα ελεγα αν υπηρχε κατι ετοιμο (κατω απο 100 ευρω, οχι και 160 $ + εξοδα αποστολης) ή να μπορουσα να το εκανα οπως στο 1000

ευχαριστω παντως

adam_tsouk
01/04/2006, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Επειδη σε βλεπω να παιρνεις ναρκωτικα για να φτιαξεις το κυκλωμα, καλυτερα παρε κανενα μαγνητοφωνακι να λες τις ταχυτητες

''Πρωτη....δευτερα τωρα.....κατεβασμα στροφη.....δευτερα...τριτη.....φαναρι....''


:rotflmao: :lol: :rotflmao:


υπάρχει λύση αλλά αξίζει;

Στη τελική δοκιμάζεις, βλέπεις ότι δεν ανεβάζει άλλη κ ξέρεις ότι έχεις 6η. Όλοι το κάνουμε (ή μόνο εγώ κ συ αλλα δε το ξερω):lol: :lol:

painterakis
01/04/2006, 21:48
adam_tsouk: ολοι το κανουμε αλλα ειναι λιγο κουρστικο και οταν εχω καποιον απο πισω θα λεει απο μεσα του "τον μ@λ@κ@ δεν ξερει να οδηγει" (καλα να ειναι αντρας αμα ειναι κοπελιά δεν λεει...)

SUPERMARIO
02/04/2006, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
ολοι το κανουμε αλλα ειναι λιγο κουρστικο και οταν εχω καποιον απο πισω θα λεει απο μεσα του "τον μ@λ@κ@ δεν ξερει να οδηγει" (καλα να ειναι αντρας αμα ειναι κοπελιά δεν λεει...)
----------------------------------------------------------------------------


ειτε αντρας το πει,ειτε γυναικα συγνωμη αλλα το @αλακας ιδιο θα ακουστει:lol: :rotflmao: :lol:

εχεις πολλα αλογα ρε γαμωτο και τραβαει η εκτη:D

στου κρεμασμενου το σπιτι δεν μιλανε για σκοινι (αυτο παει σε'μενα):beer:

Reignman
02/04/2006, 12:56
Αν και υπάρχει η ένδειξη στο καντράν, δεν λειτουργεί (είναι μάλλον το ίδιο και στο 650 και στο 1000). Λόγω διαφορετικής πλεξούδας δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί (χωρίς να κάνεις τρελή δουλειά). Αυτά είχα ακούσει από μηχανικό. Αλήθεια ή όχι, σταμάτησα να ασχολούμαι. :(
Συμβουλή μου... Μην αγχώνεσαι τόσο με το τί θα νομίζουν οι συνεπιβάτες σου. Στην τελική μονοκάβαλος είναι καλύτερα! :smilea:

athandim
02/04/2006, 15:51
Μπορείς φίλε μου να ¨τσεκάρεις¨στιγμιαία το στροφόμετρο (λέω εγώ τώρα.....)

Εγώ π.χ. που σπάνια ξεπερνώ τα 100 ( :cry: ) έχω παρατηρήσει οτι :
στα 100 με 5η οι στροφές είναι περίπου 5.100...
στα 100 με 6η οι στροφές είναι περίπου 4.500...

Ε...πλεον αντί να ανεβάσω από 6η, ρίχνω μια ματιά στο στροφόμετρο και είμαι οκ...

Δες σε ποιες ταχύτητες κινήσαι πιο συχνά και σταμπάρισε τις στροφές. Δεν είναι τίποτα. Εγώ έτσι πλεον αποφεύγω αυτό το λάθος.

:wave2:

troulis
02/04/2006, 23:19
πιο απλό είναι η κλίση που έχει ο δείκτης του στροφόμετρου σε σχέση με την κλιση του κοντερ. το κοντερ <<γέρνει>>
πιο πολύ

costas81
03/04/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Μπορείς φίλε μου να ¨τσεκάρεις¨στιγμιαία το στροφόμετρο (λέω εγώ τώρα.....)

Εγώ π.χ. που σπάνια ξεπερνώ τα 100 ( :cry: ) έχω παρατηρήσει οτι :
στα 100 με 5η οι στροφές είναι περίπου 5.100...
στα 100 με 6η οι στροφές είναι περίπου 4.500...

Ε...πλεον αντί να ανεβάσω από 6η, ρίχνω μια ματιά στο στροφόμετρο και είμαι οκ...

:wave2:

ME 6KTH ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ 500 ΠΡΟΣ 10

ΟΠΟΤΕ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΜΕ ΠΟΣΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΧΕΙΣ!

4000 rpm -- 90 km
4500 rpm -- 100 km
5000 rpm -- 110 km
5500 rpm -- 120 km
6000 rpm -- 130 km
6500 rpm -- 140 km
7000 rpm -- 150 km
7500 rpm -- 160 km
8000 rpm -- 170 km
8500 rpm -- 180 km
9000 rpm -- 190 km
9500 rpm -- 200 km
10000 rpm -- 210 km
10500 rpm -- 220 km

ΠΑΤΑΣ ΛΙΓΟ ΓΚΑΖΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΙ Η ΒΕΛΟΝΑ!

painterakis
03/04/2006, 12:06
μαθηματικος ειμαι αλλα σιγα να μην λυσω και διαφορικη εξισωση στα 170+ :a54:
απλα θα βαζω 6η, αν την εχω καλως αν οχι θα μπει.
εγω παντως ελεγα αν μπορουσαμε ή να αναβει το κοκκινο λαμπακι στο κατραν του 650 (αλλα απο οτι βλεπω μπορει να ειναι ευκολο, λεμε τωρα, αλλα και κανεις δεν το εχει κανει ουτε και η suzuki ξερει) ή να υπαρχει καποιο φτηνο gagetακι ωστε να το βαλει και ο κολλητος μου με το gsx 1400.

Tropeas
03/04/2006, 12:38
Οι τιμές πάντως του costas είναι αρκετά ακριβείς... ;)

Alexander
03/04/2006, 13:47
Το Vstrom έχει αναλογικά όργανα με βελόνες για χλμ και στροφές;

costas81
03/04/2006, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
μαθηματικος ειμαι αλλα σιγα να μην λυσω και διαφορικη εξισωση στα 170+ :a54:
απλα θα βαζω 6η, αν την εχω καλως αν οχι θα μπει.


Μεχρι ομως να φτασεις στα 170 μπορεις να δεις ποσα χιλιομετρα ανεβαζει καθε χιλιαδα στο κοντερ!χιλιες στροφες 20 χιλιομετρα απλα τα πραγματα!
Στα 170 δηλαδη θα πρεπει να εχεις 8000 οποτε που ειναι το δυσκολο!
Εγω που κινουμε συνηθως με 130 κοιταζω αν οι στροφες ειναι 6000!Πιστευω οτι ειναι πολυ απλο!Αν κινησε συνηθως με 150 κοιτας να εχεις 7000!Μην τα ξαναλεμε!
Bye

Reignman
03/04/2006, 14:26
http://217.199.168.63/sgb/files/images/DL1000_V-Strom/240_DL1000%20speedometer.jpg

Alexander
03/04/2006, 15:40
Μην με κράξετε, μια απλή παρατήρηση που ισχύει στο μικρό μου CBF250.
Η βελόνα των χλμ με 6η σχέση τερματίζει με την ίδια κλίση με αυτή των στροφών και επειδή ξεκινούν από το ίδιο σημείο ( το μηδέν ) κατά κάποιο τρόπο κινούνται γραμμικά.
Δείχνουν δηλαδή πάντα την ίδια "ώρα" αφού έχουν το ίδιο εύρος για να κινηθούν.
Έτσι όταν η βελόνα στο στροφόμετρο έχει περίπου την ίδια κλίση με αυτή των χλμ η σχέση θα είναι η 6η ενώ αν η βελόνα των στροφών ξεπερνά αυτή των χλμ θα έχει χαμηλότερη σχέση το κιβώτιο...

Στο δικό μου δουλεύει... αν γίνεται κάτι παρόμοιο και στο δικό σας ίσως να σας βοηθήσει...

:wave2:

Reignman
04/04/2006, 14:45
Χωρίς να θέλω να το παίξω συνήγορος κανενός, νομίζω πως αρχίσαμε να το τραβάμε κάπως. Κι εγώ ξεχνιέμαι πολλές φορές και πάω να ανεβάσω ταχύτητα αν και έχω 6η. Το μηχανάκι κακά τα ψέμματα σου δίνει την εντύπωση ότι τραβάει κι άλλο... Όπως είχα γράψει και πιο πριν σίγουρα θα μπορούσε να ενεργοποιηθεί το λαμπάκι O/D και θα βοηθούσε πολύ κόσμο (και εμένα), αλλά παίζοντας με τα ηλεκρικά τα αποτελέσματα είναι αμφίβολα.

painterakis
04/04/2006, 22:06
Ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις απαντησεις σας πανω στο ερωτημα που εθεσα "αν υπαρχει ή δυνατοτητα να αναβει η ενδειξη Ο/D στο καντραν του 650 ή αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο gaget" οι οποιες
αλλες ηταν πανω στο θεμα (δεν γινεται και το γκατζετακι ειναι ακριβο),
αλλες αστειες (να δεσω σκοινια ή τραβηγμα αυτιων),
αλλες με καποιες σοβαρες λυσεις (οπως αναλογια στροφων/χιλιομετρων)
αλλες πικροχολες και αλλες υποτιμητικες.
για τις δυο τελευταιες δε μπορω να καταλαβω γιατι γινονται,ναι δεν γνωριζω απο μηχανη αλλα σαν εκπαιδευτικος που ειμαι εχω μαθει να απαντω ακομα και στις πιο χαζες ερωτησεις και ετσι την ειδα καπως... αλλα keep walking.προσπαθησα σε καποιες απο αυτες να απαντησω με χιουμορ (του στυλ το τι θα πουν οι κοπελιες πισω) και σε αλλες καθολου
αλλα αυτα που εχω να πω ειναι οτι:
1. ουτε την ερωτηση τις χρονιας ηθελα να κανω
2. ουτε το θεμα να παρει τοση διασταση (3 σελιδες :eyepop: )
3α. σε ενα forum μπορουν και πρεπει να γινονται "χαζες" ερωτησεις απο νεους στο αθλημα, ωστε οι παλιοτεροι/γνωστες να δωσουν τα φωτα τους
3β. οποιος θεωρει χαζο το ερωτημα "αν υπαρχει ή δυνατοτητα να αναβει η ενδειξη Ο/D στο καντραν του 650 ή αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο gaget" απλα δεν απανταει
4. να ζητησω συγγνωμη απο το costa81 που ενω εγραψε κατι σωστο εγω δεν του απαντησα αναλογα
5. διαπιστωσα οτι εθεσα λαθος το αρχικο ερωτημα (και την επικεφαλιδα) και ετσι πηρε αλλη τροπη η συζητηση,
6. αλοι μας θα θελαμε (αλλοι λιγο αλλοι πολυ) την ατιμη ενδειξη O/D του 1000ριου ακομα και αν δε το παραδεχομαστε
αυτα και καλες βολτες σε ολους μας
α... και καλες :beer:

THEOD
04/04/2006, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
Ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις απαντησεις σας πανω στο ερωτημα που εθεσα
.
.
.
αλλες με καποιες σοβαρες λυσεις (οπως αναλογια στροφων/χιλιομετρων)α... και καλες :beer:


Παρεξηγησιάρης μας βγήκες....
Άντε να σε κεράσουμε μια :beer: και δυό :beer: :beer: και τρείς:beer: :beer: :beer:


:wave2: :wave2:

THEOD
05/04/2006, 07:43
Ελα φίλε μου μην τρελλένεσαι...

Εντάξει.... σε πειράξαμε λίγο....ξέρεις....δεν βρίσκεις καθημερινά τέτοια αφορμή και το φόρουμ εκτός των άλλων είναι και λίγο πεδίο εκτόνωσης....
Δεν υπάρχει λόγος να τα παίρνεις όλα τόσο σοβαρά...

Τώρα για την ερώτησή σου και επειδή μέχρι πριν ένα μήνα είχα το 1000άρι.
Αν και το 650 έχει το ίδιο ταμπλό, λείπει ο αισθητήρας του κιβωτίου και η καλωδίωση στην πλεξούδα, οπότε δεν βλέπω πως μπορείς να δώσεις ρεύμα στο λαμπάκι (αν υπάρει) χωρίς να διαλύσεις το μισό μηχανάκι....
Η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι τόσο σημαντικό που να ασχοληθείς παραπέρα με αυτό...Σε λίγο θα συνηθίσεις το δούλεμα του μοτέρ και αυτόματα θα καταλαβαίνεις τι ταχύτητα έχεις....Αλλά και πάλι που και που θα ψάχνεις για 7η ....Όλοι το παθαίνουμε ειδικά όταν είμαστε ψιλοαφηρημένοι...

Και για να μην νοιώθεις άσχημα θα σου πώ μια πραγματική ιστορία....

Όταν είχα πρωτοκαβαλλήσει το δικό μου, δεν είχα ρίξει ούτε μια ματιά στο μάνουαλ....
Όταν λοιπόν άναψε το λαμπάκι της οβερντράιβ δεν το συνδύασα με την 6η και νόμιζα ότι κάτι συμβαίνει με τον ψεκασμό....Προσπαθούσα όλο το απόγευμα να βρώ τι δεν πάει καλά...Μέχρι που σταμάτησα κάποιον στον δρόμο με ίδιο μηχανάκι να τον ρωτήσω τι συμβαίνει....Εκείνος ξεράθηκε στα γέλια και μου εξήγησε :blush: Και να σκεφτείς ότι καβαλάω μοτοσυκλέτες πάνω από 20 χρόνια....

όλοι την παθαίνουμε κάποια στιγμή.....Κούλ λοιπόν και δεν τρέχει τίποτα...:wave2: :wave2: :wave2:

costas81
05/04/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis

4. να ζητησω συγγνωμη απο το costa81 που ενω εγραψε κατι σωστο εγω δεν του απαντησα αναλογα


Φιλαρακι δεν το πηρα οτι μου απαντησες και ασχημα οποτε δεν χρειαζετε να ζητας συγνωμη!Οσο για αυτο που ειπες για την μαθηματικη εξισωση παιζει και αλλη λυση πιο ευκολη ακομα!
Αν τα χιλιομετρα σου ειναι μονα 90-110-130-150-170-190 θα πρεπει οι στροφες σου να ειναι ολοκληρες
40000-5000-6000-7000-8000

Αν τα χιλιομετρα ζυγα 100-120-140-160
θα πρεπει οι στροφες σου να ειναι μισες δηλ
45000-5500-6500-7500

Ολα αυτα ισχυουν με 6η μεσα
Οποτε δεν χρειαζετε να καθεσε να υπολογιζεις ποσες στροφες εχω με ποσα χιλιομετρα!
Αυτο πιστευω ειναι ακομα πιο ευκολο και θα σε βοηθησει!
Οσο για τις αλλες απαντησεις ακομα και για την δικια μου ολοι την εχουμε πατησει καποια φορα για αυτο και το εχουμε παρει χιουμοριστικα!Μεσα απο τις απαντησεις μας χαμογελαμε και για τον εαυτο μας που εψαχνε να βρει την ................7η!
Για τις κακοβουλες του στιλ δεν ξερεις να οδηγας τι να πω δεν μπορω να τις καταλαβω!Δεν μπορει ολοι να ειμαστε το ιδιο καλοι οδηγοι!
Εκδρομη θα ερθεις να τα πουμε και απο κοντα?

DPF
07/04/2006, 09:21
ayto leei einai gia suzuki...den 3ero an doyleyei se esena

Notes:
This circuit is an example of how you can build a gear indicator for suzuki motorcycles which have an OEM gear position sensor (GPS). It basically uses comparators to compare the voltage coming from the GPS to predetermined levels and then will ground the negative lead of the appropriate LED on the display. The LED’s will be lit up in a continuous style (for example: 1st will light up the 1st LED, 2nd will light up the 1st and 2nd LED, 3rd will light up the 1st 2nd and 3rd LED’s, etc. etc.

An explanation of the parts required:

U1 = 5v regulator so that reference voltages do not vary with source voltage.

R1-R7 = The resistors form a ladder that breaks up the 5v from the voltage regulator (U1) into reference signals to determine at what voltages the LM339AN will use to ground each corresponding LED. It is important to use 1% resistors to make sure you get exact reference voltages because in the higher gears the signal is very close and there is not much gap between voltages:
The output voltages from the sensor are as follows
1st gear = 1.782v
2nd gear = 2.242v
3rd gear = 2.960v
4th gear = 3.630v
5th gear = 4.310v
6th gear = 4.660v
Neutral = 5.000v

The comparators in this circuit will turn on each LED as follows:
1st LED = Anything over 1.022v
2nd LED = Anything over 2.043v
3rd LED = Anything over 2.660v
4th LED = Anything over 3.356v
5th LED = Anything over 4.052v
6th LED = Anything over 4.526v

With this setup, Neutral will light up all 6 LEDs because it is over 4.526v. This is usually not a problem because it is difficult to get 6th gear and neutral confused. It can also be helpful because it will give you an indication if there is a false neutral situation. All lights will flicker on and off as you shift gears because for a brief instant you are in a false neutral.

R8-R13 are current limiting resistors for each display LED. This is to control the brightness of the LED and also prevents the LED’s from drawing too much current and burning out.



This circuit also has a built in dimming feature which is why there are (2) 12v sources. The first one supplies voltage to the circuit and also to the LED’s. It goes through a diode (D1) for reverse protection and then through R14. R14 keeps the LED’s dim for night riding when the high beams are usually off. It is required to be on a 12v source that is on whenever the bike is on. Since it is dark out, seeing the LED’s will not be hard. For daytime riding, when the high beams are usually on, the voltage comes from the 12v high beam circuit which also goes through a reverse protection diode (D2). There is no resistor here to allow the LED’s to shine at their maximum brightness for easy visibility in the daylight.

For clarity, some points were not connected. Letters a, b, c, d, e, or f, should be connected when the circuit is built.

DPF
07/04/2006, 09:25
ΑΡΧΙΚΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ .
ΕΙΝΑΙ ΔΑΝΙΚΟ


:beer:


43701

DPF
07/04/2006, 09:37
ΓΙΑ ΤΗΝ VSTROM .
Connect the gear position switch coupler to the wiring harness.
Turn the ignition switch to "ON" position and side-stand to
upright position.
Insert the needle pointed probes to the gear position switch
coupler.
Measure the voltage between Pink and BNV lead wires using the
multi circuit tester when shifting the gearshift lever from low to
top.
09900-25008: Multi circuit tester set
09900-25009: Needle pointed probe set
Tester knob indication: voltage (V)
Gear position switch voltage
Gear position
1 st Approx. 1.36 V
2nd Approx. 1.77 V
3rd Approx. 2.49 V
4th Approx. 3.23 V
5th Approx.4.10 V
6th Approx. 4.55 V

NOTE:
* When connecting the multi circuit tester, use the needle
pointed probe to the back side of the lead wire coupler and
connect the probes of tester to them.
* Use a needle pointed probe outer diameter being below 0.5
mm to prevent the rubber of the water proof coupler from damage.
Voltage
- -.-- -- - --
:wave2: :beer:


43702

costas81
07/04/2006, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
ΑΡΧΙΚΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ .
ΕΙΝΑΙ ΔΑΝΙΚΟ


:beer:

Εισαι αρχηγαρα!Μπραβο για το κουραγιο και την υπομονη σου που εκατσες να το βρεις!Υπαρχουν αντιστοιχες υποδηξεις και στο manual του strom το αναλυτικο αλλα οχι στα ελληνικα παλι!

DPF
08/04/2006, 01:06
The used display has some "short" leds and other "long" leds, shorts leds have half voltage than long leds, thus different resistors have been used for each one to keep the same input current to the PIC, that should not be greather than 18 ma (Microchip declares a maximum output current of 20 ma and maximum input current of 25 ma).

Display is common anode (common positive), so this pin is connected to 5 volt.

7805 IC is tied directly to the metalic chassis of the box to disipate the hot that is produced on it due to voltage drop, from 14 volt to 5 volt.

An input diode has been added to the current input to give the circuit a reverse polarity protection. This diode in addition of the two 10K resistors on the signal inputs, provide the whole reverse protection for the 4 input lines of the box.

Gear input goes from 0 to 5 volt.
Standard voltage values on Suzuki GSXR are:

GEAR Voltage
1st 1.86
2nd 2.36
3rd 3.12
4th 3.73
5th 4.44
6th 4.77
Neutral 5.08

Voltages can be reprogramed for any gearbox by pressing 2 seconds on the switch








43789

DPF
08/04/2006, 01:10
Board screenshots:
:wave2: :beer:


43791

thrax
10/04/2006, 08:15
Δηλαδή, δηλαδη????
:confused: :confused: :confused:

Δεν εχουμε ολοι πτυχιο ηλεκτρονικου, παιδια!
Τι γινεται εδω?

kapeos
10/04/2006, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
εχω ενα 650 και εχω το εξης "προβληματακι":
εχω στο κιβωτιο την 6η και μετα απο καποια χιλιομετρα "ξεχναω" ποια ταχυτητα εχω (μπορει να φταιει και η ηλικια :a024: ) και ολο προσπαθω να βαλω την 6η ,αλλα αμ δε την εχω ηδη.το θεμα ειναι οτι τραβαει το μηχανακι και νομιζω οτι εχω 5η :a31: .
απο οτι ξερω το 1000 οταν βαζεις την 6η αναβει το κοκκινο λαμπακι στο καντραν, αυτο μπορω να το κανω και στο 650; μηπως υπαρχει καποιο γκατζετακι που να "μετραει" τις ταχυτητες;
περιμενω :a55:


Πάντως φίλε να ήξερες πόσοι πολύ από εδώ μέσα στο forum αλλά και πόσοι από αυτούς που διάβασαν το ποστ και απάντησαν, πολλές΄φορές έχουν το ίδιο πρόβλημα με εσένα και δυστάζουν να το αναφέρουν για να μην τύχουν αντιμετώπηση σαν αυτή που έφαγες εσύ?????






Ξέρεις πόσες "κυρίες" από εδώ μέσα έτρεχαν σε επαρχιακούς δρόμους, φάγαν τα μούτρα τους ή κοντέψαν να τα φάνε, και κάνουν τους καουμπόυδες μέσα σε πίστες παίζοντας τους γρήγορους και δίνοντας συμβουλές του τύπου "εμείς εδώ τρέχουμε μόνο σε πίστα και δεν κάνουμε μαλακίες-καγκουριές σε δημόσιους δρόμους"




Ξέρεις πόσοι από εδώ φοράνε το κράνος μόνο σε συγκεντρώσεις του moto.gr για να μην τους την πουν μέσα στο forum ????


:look:

the_passenger
10/04/2006, 20:17
Στο Βάρα απλά ρίχνω μιά γρήγορη στις στροφές (αν και εκεί η 6η είναι overdrive και την καταλαβαίνεις και από το τράβηγμα κάτω από τις 3-4Κ στροφές):

6η έχω όταν:

στα 100χλμ -----> 3000+ στροφές

στα 120χλμ -----> 4000 στροφές

στα 140χλμ ------>5000- στροφές

όπως ειπώθηκε μιά ματιά μόλις "παρατηρήσεις" τη δική σου αντιστοιχία είναι αρκετή...

:wave2:

Vstrommer71
11/04/2006, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
Ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις απαντησεις σας πανω στο ερωτημα που εθεσα "αν υπαρχει ή δυνατοτητα να αναβει η ενδειξη Ο/D στο καντραν του 650 ή αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο gaget" οι οποιες
αλλες ηταν πανω στο θεμα (δεν γινεται και το γκατζετακι ειναι ακριβο),
αλλες αστειες (να δεσω σκοινια ή τραβηγμα αυτιων),
αλλες με καποιες σοβαρες λυσεις (οπως αναλογια στροφων/χιλιομετρων)
αλλες πικροχολες και αλλες υποτιμητικες.
για τις δυο τελευταιες δε μπορω να καταλαβω γιατι γινονται,ναι δεν γνωριζω απο μηχανη αλλα σαν εκπαιδευτικος που ειμαι εχω μαθει να απαντω ακομα και στις πιο χαζες ερωτησεις και ετσι την ειδα καπως... αλλα keep walking.προσπαθησα σε καποιες απο αυτες να απαντησω με χιουμορ (του στυλ το τι θα πουν οι κοπελιες πισω) και σε αλλες καθολου
αλλα αυτα που εχω να πω ειναι οτι:
1. ουτε την ερωτηση τις χρονιας ηθελα να κανω
2. ουτε το θεμα να παρει τοση διασταση (3 σελιδες :eyepop: )
3α. σε ενα forum μπορουν και πρεπει να γινονται "χαζες" ερωτησεις απο νεους στο αθλημα, ωστε οι παλιοτεροι/γνωστες να δωσουν τα φωτα τους
3β. οποιος θεωρει χαζο το ερωτημα "αν υπαρχει ή δυνατοτητα να αναβει η ενδειξη Ο/D στο καντραν του 650 ή αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο gaget" απλα δεν απανταει
4. να ζητησω συγγνωμη απο το costa81 που ενω εγραψε κατι σωστο εγω δεν του απαντησα αναλογα
5. διαπιστωσα οτι εθεσα λαθος το αρχικο ερωτημα (και την επικεφαλιδα) και ετσι πηρε αλλη τροπη η συζητηση,
6. αλοι μας θα θελαμε (αλλοι λιγο αλλοι πολυ) την ατιμη ενδειξη O/D του 1000ριου ακομα και αν δε το παραδεχομαστε
αυτα και καλες βολτες σε ολους μας
α... και καλες :beer:
Να προτεινω μια λυση?Στο internet υπαρχουν εταιριες που βγαζουν gear indicators,λαμπακια δηλαδη που δειχνουν τι ταχυτητα εχεις στο κιβωτιο.Για τσεκαρισε το:beer:

koskarav
13/04/2006, 01:45
ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ...


44684

koskarav
13/04/2006, 01:48
.....


44685

koskarav
13/04/2006, 01:49
...


44687

DPF
17/05/2006, 01:37
ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΜΕ ΤΑ LED POY EBALA ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ .ΚΟΣΤΟΣ ???? 5-6 ΕΥΡΩ .


48252

costas81
17/05/2006, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΜΕ ΤΑ LED POY EBALA ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ .ΚΟΣΤΟΣ ???? 5-6 ΕΥΡΩ .



ΜΟνος σου το τοποθετησες?
Τι χρειαστηκε απο ηλεκτρικες πατεντες?
Ποσο ευκολο ηταν να τοποθετηθει!
Κ απο που το αγορασες!

DPF
17/05/2006, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
ΜΟνος σου το τοποθετησες?
Τι χρειαστηκε απο ηλεκτρικες πατεντες?
Ποσο ευκολο ηταν να τοποθετηθει!
Κ απο που το αγορασες!

ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΕΧΩ ΤΟ ΚΥΛΩΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ V-STROM .ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ .ΑΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ.
ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΝΕ Π.Μ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.

:beer:


48306

nickpar
18/05/2006, 17:09
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΙΛΕ!!
ΤΟ GPS ΠΩΣ ΤΟ ΦΟΡΤΙΖΕΙΣ??

ΓΙΑ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ..

http://www.bikehps.com/ProductFiles/DigitalGearIndicator.html

costas81
18/05/2006, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickpar
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΙΛΕ!!
ΤΟ GPS ΠΩΣ ΤΟ ΦΟΡΤΙΖΕΙΣ??

ΓΙΑ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ..

http://www.bikehps.com/ProductFiles/DigitalGearIndicator.html


καλο φιλαρακι αλλα και τα 60$$$$ ειναι καλυτερα!!!!!!

nickpar
18/05/2006, 17:28
ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΜΑΛ@@@ΚΙΑ 60 $
ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ Ο ΦΙΛΟΣ DFP
ΤΟΤΕ ΤΑ ΔΙΝΕΙΣ ΑΝ.... ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ..:beer:

Reignman
18/05/2006, 19:21
Διευκρίνηση... Είναι 60 Λίρες Αγγλίας...
Δηλαδή 88.4739 Ευρώπουλα!! :D
Βάλτε μέσα και τη ΦάΠΑ και τα μεταφορικά...

nickpar
19/05/2006, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Reignman
Διευκρίνηση... Είναι 60 Λίρες Αγγλίας...
Δηλαδή 88.4739 Ευρώπουλα!! :D
Βάλτε μέσα και τη ΦάΠΑ και τα μεταφορικά...


ΣΩΣΤΟΣ!!!!;) ;) ;)

nickpar
28/05/2006, 19:44
H TEXNIKH ME TA LED ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΒΛΑΒΗ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ?
ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΝΕΙΣ ..ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΥΤΑ Η SUZUKI ?:confused: :confused:

DPF
29/05/2006, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickpar
H TEXNIKH ME TA LED ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΒΛΑΒΗ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ?
ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΝΕΙΣ ..ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΥΤΑ Η SUZUKI ?:confused: :confused:

ΝΟΜΙΖΕΙΣ ... ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΔΥΟ ΤΣΙΠΑΚΙΑ . ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ LED.
ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ SUZI ΣΤΑ ΝΕΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΣΕ LCD ΟΘΟΝΗ.
:beer:

DPF
29/05/2006, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickpar
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΙΛΕ!!
ΤΟ GPS ΠΩΣ ΤΟ ΦΟΡΤΙΖΕΙΣ??

ΓΙΑ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ..

http://www.bikehps.com/ProductFiles/DigitalGearIndicator.html

ΤΟ GPS ΔΕΝ ΦΟΡΤΙΖΕΤΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ. ΑΠΟ 12V SE 3.5V ΟΠΩΣ ΟΙ ΦΟΡΤΙΣΤΕΣ ΣΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΑΠΟ 12V
:sun:

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ Acumen Η" ΤΟ Datatool DiGi ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ??
ΑΝ ΝΑΙ ΓΡΑΨΕ ΤΗΛ¨ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ.
ΤΝΧ
:beer: :beer:

AFTER
29/05/2006, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kapeos







Ξέρεις πόσες "κυρίες" από εδώ μέσα έτρεχαν σε επαρχιακούς δρόμους, φάγαν τα μούτρα τους ή κοντέψαν να τα φάνε, και κάνουν τους καουμπόυδες μέσα σε πίστες παίζοντας τους γρήγορους και δίνοντας συμβουλές του τύπου "εμείς εδώ τρέχουμε μόνο σε πίστα και δεν κάνουμε μαλακίες-καγκουριές σε δημόσιους δρόμους"




Ξέρεις πόσοι από εδώ φοράνε το κράνος μόνο σε συγκεντρώσεις του moto.gr για να μην τους την πουν μέσα στο forum ????


:look:

+10000000000000000000000000

nickpar
31/05/2006, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
ΤΟ GPS ΔΕΝ ΦΟΡΤΙΖΕΤΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ. ΑΠΟ 12V SE 3.5V ΟΠΩΣ ΟΙ ΦΟΡΤΙΣΤΕΣ ΣΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΑΠΟ 12V
:sun:

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ Acumen Η" ΤΟ Datatool DiGi ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ??
ΑΝ ΝΑΙ ΓΡΑΨΕ ΤΗΛ¨ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ.
ΤΝΧ
:beer: :beer:


ΦΟΡΤΙΣΤΗ ...ΑΠΟ ΑΝΑΠΤΗΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ? ΣΤΕΓΑΝΟ?? ΤΟΝ ΠΗΡΕΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ??

DPF
02/06/2006, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickpar
ΦΟΡΤΙΣΤΗ ...ΑΠΟ ΑΝΑΠΤΗΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ? ΣΤΕΓΑΝΟ?? ΤΟΝ ΠΗΡΕΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ??

ΑΔΙΑΒΡΟΧΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ !! ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΛΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.
ΤΩΡΑ ΑΝ ΤΟ GPS ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΦΟΡΤΙΣΤΗ
ΚΙΝΗΤΟΥ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ 3.3ΒΟΛΤ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΕΙΣ ΣΤΟ GPS + KAI - ΠΡΟΣΕΧΕ MONO.
:beer: :wave2:

braingd
06/06/2006, 16:31
Να κάνω μια ερώτηση κάτω από το Led στα όργανα του VStrom DL 650 εάν το δεις σε ήλιο έχει “0/0” όπου δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης.

:confused:

Vasilis_Strom
06/06/2006, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από braingd
Να κάνω μια ερώτηση κάτω από το Led στα όργανα του VStrom DL 650 εάν το δεις σε ήλιο έχει “0/0” όπου δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης.

:confused:

Είναι η ένδειξη O/D ( overdrive) από το μεγάλο αδερφάκι που ανάβει όταν βάλεις 6η. Σε εμάς δεν παίζει.

braingd
07/06/2006, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
Είναι η ένδειξη O/D ( overdrive) από το μεγάλο αδερφάκι που ανάβει όταν βάλεις 6η. Σε εμάς δεν παίζει.

Ευχαρηστώ για την απάντηση συνάδελφε Vasilis_Strom.

costas81
08/06/2006, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
Είναι η ένδειξη O/D ( overdrive) από το μεγάλο αδερφάκι που ανάβει όταν βάλεις 6η. Σε εμάς δεν παίζει.


:bawl: :bawl: :bawl:

THEOD
08/06/2006, 13:58
Σιγά ρε παιδιά....
Ναι στο 1000 ανάβει το λαμπάκι για να σε "ενημερώσει" ότι κινείσαι με την 6η που στο συγκεκριμένο μηχανάκι είναι ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ overdrive.....σιγά το συνταρακτικό.....μια μαλακία και μισή είναι....εμένα προσωπικά μου την έσπαγε που στα ταξίδια ήταν συνεχώς αναμμένο.....

Άσε που όταν το είχα πρωτοπάρει δεν ήξερα τι στο διάολο είναι αυτό και γιατί ανάβει και έγινα ρεζίλι ρωτώντας έναν περαστικό με το ίδιο μηχανάκι....

Vasilis_Strom
08/06/2006, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Σιγά ρε παιδιά....
Ναι στο 1000 ανάβει το λαμπάκι για να σε "ενημερώσει" ότι κινείσαι με την 6η που στο συγκεκριμένο μηχανάκι είναι ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ overdrive.....σιγά το συνταρακτικό.....μια μαλακία και μισή είναι....εμένα προσωπικά μου την έσπαγε που στα ταξίδια ήταν συνεχώς αναμμένο.....

Όντως σιγά την ιστορία :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Άσε που όταν το είχα πρωτοπάρει δεν ήξερα τι στο διάολο είναι αυτό και γιατί ανάβει και έγινα ρεζίλι ρωτώντας έναν περαστικό με το ίδιο μηχανάκι....

Μην αγχώνεσαι το ίδιο είχε πάθει και ο κολλητός :lol: :lol: :lol:

costas81
09/06/2006, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από braingd
Να κάνω μια ερώτηση κάτω από το Led στα όργανα του VStrom DL 650 εάν το δεις σε ήλιο έχει “0/0” όπου δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης.

:confused:


Καλα που το βλεπεις?
Εγω ειχα κατσει χθες μεσα στον ηλιο το κοιταζα απο δω το κοιταζα απο κει και δεν εβλεπα τιποτα!!!

braingd
09/06/2006, 10:35
Πρέπει να βρεις την κατάλληλη γωνία.

:wave2:

costas81
09/06/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από braingd
Πρέπει να βρεις την κατάλληλη γωνία.

:wave2:


απο 500 γωνιες το κοιταξα και δεν φαινετε τιποτα!τι μοντελο ειναι το δικο σου/?

braingd
09/06/2006, 15:48
Costa είναι Κ6 και είναι κάτω από το "oil led".

Reignman
09/06/2006, 20:36
Υπάρχει και στο Κ5 μου, αλλά και στο Κ4 ενός φίλου... :winka: