PDA

View Full Version : Πάρνηθα - Με αφετηρία αλλά χωρίς συγκεκριμένο προορισμό(1-4-2006)



ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:16
Ξημέρωσε 1η Απριλίου, την ημέρα όπου θα "λέγαμε πολλές αλήθειες" . :rolleyes:

Έχω ξυπνήσει κατά τις 9 και πίνω τον καφέ μου. Περιμένω να πάει 10 για να κατέβω προς το πεδίο του Άρεως :D .

Η ώρα έφτασε, έχω ντυθεί ελαφριά, καθώς έχει λιακάδα και κατεβαίνω να πάρω το παπί. Ξεκλειδώνω το σκουλήκι και βάζω μπρος τη μηχανή. Πάω να ξεκινήσω αλλά το παπί .... ζορίζεται :confused: . Μα λέω τι στο καλό έχει γίνει και δεν φεύγει αφού ξεκλείδωσα. Κατεβαίνω και τι να δω .... :eyepop: το πίσω λάστιχο πίτα. :hypnotize . Βιδάκι δύο πόντων είχε καρφωθεί την προηγούμενη το βράδυ.

Ευτυχώς που ήταν Σαββάτο και ο λαστιχάς μου είναι 10 λεπτά περπάτημα. Το κόβω στην πλάτη :cry: και πάω περπατώντας. Άλλαξα και τα δύο λάστιχα αφού είχαν φαγωθεί και ήταν στο πρόγραμμα να τα αλλάξω σε 1-2 μήνες. Η ώρα είχε πάει 11.30 και το πεδίο του Άρεως ήταν μακριά. :lol: Ε λέω από μέσα μου, μην πάει χαμένη η μέρα, δεν πάω κατα πάνω αφού η πορεία-διαδήλωση ματεώθηκε ...

Γέμισμα σε βενζινάδικο(Αχαρναί) και πορεία για πάνω :D ...

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:18
Στρίβω Αγία Τριάδα αριστερά και ανηφορίζω, ξαναστρίβω αριστερά και βγαίνω στο χωματόδρομο. Στο αδιέξοδο(πρώτη μπάρα) που συναντώ στρίβω δεξιά για να κατηφορίσω προς το σπήλαιο Πανός


43137

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:20
1η στάση στο ρυάκι που οδηγεί στο σπήλαιο για να βγάλω μία φωτογραφία και να ξεπιαστώ :sun:


43138

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:23
Απο εδώ και πέρα, για εμένα τουλάχιστον, είναι άγνωστο τοπίο και από φωτογραφίες άλλων μελών ξέρω ότι κάπου θα συναντήσω και άλλο ρυάκι. Μετά από μερική ώρα το συναντώ ...

Περνάω το 1ο ρυάκι που στο πυθμένα του έχει λάσπη...


43139

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:26
Πανέμορφο τοπίο και πολλές στροφές παντού :cool: . Η μόνη μου ανησυχία είναι να μην κολλήσει καμία από τις περιφερόμενες μέλισσες στο λαιμό μου και με τσιμπήσει, καθώς σε πολλά σημεία στο δρόμο πάνω, έχουν εγκαταστήσει κυψέλες. :uplate: Δυστυχώς δεν είμουν προετοιμασμένος και δεν είχα μπουκαλάκι με αμμωνία ... :(

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:31
Μετά από μερική ώρα κατηφορίζοντας βλέπω στα αριστερά του δρόμου ένα μαύρο XT αραγμένο και στο παρασκήνιο μία μεγάλη λίμνη που δημιουργούσε ένα μεγάλο ρυάκι. Δεξιά ήταν δύο μικρά τζιπ και μάλλον είχαν πάει παρέα με τον 2κυκλιστή για να περπατήσουν στις όχθες του ρυακιού.

Διασχίζω το ρυάκι κάνοντας μούσκεμα τα μποτάκια μου αλλά το καλό ήταν ότι ο πυθμένας είχε πέτρες σαν βότσαλα και όχι λάσπη οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να κολλήσω κάπου. :winka:


43140

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:34
Παρακάτω παντού βλέπω στις άκρες του δρόμου μελίσσια και τρέμω στην ιδέα του τσιμπήματος :uplate: :cry: αλλά προχωρώ ακάθεκτος. Το κράνος μου σκοτώνει 2-3 μέλισσες καθώς αυτές δεν μανουβράρουν να με αποφύγουν ενώ περνάω με ταχύτητα στο δρόμο.

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:38
Στην επόμενη ανηφόρα βρίσκομαι σε ένα περίεργο σταυροδρόμι όπου αποφασίζω να ακολουθήσω την διαδρομή προς Μπόρσι. Η ταμπέλα δεν ήταν σε στήλο αλλά ακουμπισμένη στο έδαφος οπότε διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις ως προς το που θα βρεθώ :confused:

Περνάω μία μεγάλη ευθεία όπου αριστερά βλέπω μία περιφραγμένη εκκλησία και δεξιά και αριστερά περιφράξεις. Δύο τζιπ ήταν αραγμένα έξω από τη περίφραξη και στην πλαγιά του λόφου. Αναρωτιέμαι ποιός άγιος είναι αυτή η εκκλησία καθώς δεν ξέρω που πάν τα 4 στη περιοχή :rotflmao: :rotflmao: . Πήγα αλλά δεν ξέρω προς τα που πήγα :lol:

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:41
Συνεχίζοντας φτάνω σε ένα άλλο ρυάκι(πολλά ρυάκια η Πάρνηθα ... ) αλλά φαίνεται ότι τις επόμενες μέρες δεν θα κυλάει καθόλου νερό αφού τα χιόνια λιώσανε. Ξέρει κάποιος σε ποιό περίπου σημείο είναι αυτό το ρυάκι ωστε να δω στο χάρτη από που πήγα γιατί έχω χάσει τη μπάλα. Που είναι η μπάλα ο ε ο που είναι η μπάλα :lol: :lol:


43141

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:44
Η ανηφόρα τελείωσε στη διασταύρωση προς σπήλαιο Πανός και μετά άρχισε κατηφόρα προς το σπήλαιο. Μετά το σπήλαιο ξανάρχισε ανηφόρα και τώρα έχω πλέον φτάσει στη πλαγιά του δεύτερου ορεινού όγκου. Φωτογραφίζω τι διένυσα ...


43142

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:46
Μία χελώνα παρακάτω μου κάνει σφήνα και αναγκάζομαι να σταματήσω να της πω δύο κουβεντούλες :evil:


43143

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:50
Ο δείκτης του τεπόζιτου έχει αρχίσει να πέφτει και βρίσκομαι στο 75% :rolleyes: . Αρχίζω να ανησυχώ καθώς φοβάμαι ότι για άλλη μία φορά δεν θα προλάβω να βγω από την άλλη πλευρά(στο πολιτισμό) και θα αναγκαστώ να γυρίσω πίσω. Παρότι δεν έχω ιδέα που ακριβώς βρίσκομαι, αναθάρισα γιατί στο βάθος βλέπω κατοικημένη περιοχή. Δεν γνωρίζω βέβαια πόση είναι η απόσταση ... :sick:


43144

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:52
Στο σημείο αυτό σταματώ και βγάζω το μπουκαλάκι με το νερό από τη βαλίτσα και τραβώ μερικές φωτογραφίες από γύρω μου.

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:53
Το πρώτο βουνό που πέρασα έχει απομακρυνθεί


43145

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:54
Μικροί λόφοι στα αριστερά μου


43146

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:55
Και ανάμεσα στο λόφο που είμαι και στον απέναντι, υπάρχει γκρεμός και λαγκάδι. Μάλλον θα ρέει νερό γιατί βλέπω πολύ πράσινο εκεί κάτω ...


43147

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 15:58
Συνεχίζω και νομίζω πλέον ότι αρχίζω να κατεβαίνω πάλι και σιγά σιγά μου αποκαλύπτεται ένα άλλου είδους τοπίο. Πολύ πιο διαφορετικό.


Το μικρό σπίτι στο λιβάδι :sun: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


43148

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 16:02
Παντού λασπολακούβες. Διαβάζω το δρόμο και κινούμαι σιγά γιατί σε αρκετά σημεία ο δρόμος έχει κάνει βαθιά λούκια από ξεραμένη λάσπη. Πριν μερικές εβδομάδες εδώ πρέπει να ήταν λασπόλακος για γουρούνια.

Παντού βαθιά λούκια από ροδιές αυτοκινήτων και μηχανών. Μάλλον ο CRS-K με την Αφρικάνα του άφησε σημάδια με τα καινούργια του λάστιχα :lol: :rotflmao:

Σταματώ για άλλη μία φωτογραφία του πενέμορφου λιβαδιού.


43149

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 16:03
Αν ήξερα και που είμαι θα ήταν καλύτερα :lol: :lol: :rotflmao:

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 16:09
Υπήρχε σε αυτό το σημείο μία υποτυπώδης διασταύρωση όπου φεύγανε 3 δρομάκια. Η δεξιά στροφή έβγαζε απ ότι έβλεπα στο μικρό σπίτι στο λιβάδι. Η μεσαία ανηφόριζε προς άγνωστη τοποθεσία και η αριστερή κατηφόριζε. Ακολούθησα το αριστερό δρομάκι αλλά εκτός του ότι είδα ένα πολύ στενό σημείο που έδειχνε ότι ο δρόμος αυτός μάλλον δεν είναι κεντρικός, διαπίστωσα ότι ο δείκτης καυσίμου είναι στα μισά :hypnotize . Η ιδέα το να γίνω πρώτο θέμα στα κανάλια"Αναβάτης με παπί χάθηκε στην Πάρνηθα" ή "έμεινε από καύσιμο στη Πάρνηθα" μου φάνηκε εφιαλτική. Αποφάσισα λοιπόν να εγκαταλείψω για άλλη μία φορά το να συνεχίσω και να βγω στην άλλη πλευρά του βουνού σε κατοικημένη περιοχή. :sad: Αναρωτιέμαι τελικά ποια κατεύθυνση από τις 3 ήταν η σωστή για να βρεθώ στην κατοικημένη περιοχή που έβλεπα από ψηλά . :sad:

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 16:13
Στην επιστροφή άρχισα τα παιχνίδια με τις νερολακούβες . Το έκανα όμως το σκυλόπαπο να είναι γουρουνόπαπο ... :yuck:


43150

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 16:17
Η ανηφόρα ξανάρχισε αλλά αυτή τη φορά απολάμβανα το τοπίο και κινιόμουν με χαμηλή ταχύτητα. Πριν τελειώσουν οι ανηφόρες και λίγο πριν φτάσω στα ρυάκια σταμάτησα για να κρυώσει η μηχανή. Ρυάκια, πολλά ρυάκια η Πάρνηθα αυτή την εποχή ... :sun:


43151

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 16:18
Βαριέμαι το καθάρισμα από τις λάσπες :yuck:


43152

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 16:20
Επιστρέφοντας στο μεγάλο ρυάκι διαπιστώνω ότι έχουν φύγει τα τζιπ και το XT. Βάζω το μηχανάκι μέσα στο ρυάκι για να φύγουν τα πολλά χώματα. Ωραία έμπνευση και ωραία φωτογραφία :winka: :winka:


43153

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 16:23
Στο γυρισμό παρατήρησα ότι στο συγκεκριμένο σημείο(Μεταξύ Αγ.Τριάδας και πρώτης μπάρας) τη προηγούμενη φορά υπήρχε ένα σπασμένο δέντρο στη μέση του δρόμου. Απ' ότι είδα το είχαν κόψει με βενζινοπρίονο και έτσι ο δρόμος ήταν ανοιχτός.


43155

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 16:25
Στο περίπτερο της Αγίας τριάδας πήρα ένα μπουκαλάκι νερό και έφυγα για το σπίτι. Ξεκίνησα περίπου 1 το μεσημέρι και στην Αγία τριάδα επέστρεψα στις 7 :lol: .

Η συνέχεια στο επόμενο επεισόδιο ... :wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
02/04/2006, 16:26
Αν ξέρει κάποιος τι διαδρομή ακολούθησα στο χάρτη ας μου πει και εμένα γιατί έχω μπλέξει τη σκούπα με τη βούρτσα κοιτώντας το χάρτη της περιοχής εκ των υστέρων . :rotflmao: :bigcry: :lol:

Alexander
03/04/2006, 10:11
Ωραίος ρε Ιππέα... Πολύ ωραία τοπία μας παρουσιάζεις κάθε φορά... Πάρε ένα μπιτονάκι με βενζίνη στη μπαγκαζιέρα την επόμενη φορά για να καταφέρεις το στόχο σου.

Περνάει αυτοκίνητο στη διαδρομή αυτή; Ή στενεύει υπερβολικά ο δρόμος;

koutroulis
03/04/2006, 10:22
ωραία βόλτα


αλλά μιας και ταξιδεύεις μόνος σου
έχε το νού σου



:wave2:

nikoskkk
03/04/2006, 10:28
Μπράβο φίλε μου, πάντα τέτοια!!!


Έτσι για να βλέπουν κόποι ότι για να πας κάπου δεν χρειάζεσαι κατάλληλη μηχανή αλλά κατάλληλη ΨΥΧΗ!!!!!!!!!!!!!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ΙΠΠΕΑΣ
03/04/2006, 10:36
Περνάνε αυτοκίνητα αλλά αν συναντηθούνε θα πρέπει να κάνουνε το καθένα από αυτά τέρμα στην άκρη για να χωρέσουν να περάσουν.

Για το θέμα της ερημιάς έχεις δίκιο. Μπορεί κάποιος να νιώθει ανασφάλεια γιατί μερικές φορές κυκλοφορούν περίεργοι τύποι σε ερημικά τοπία.

@Alexander
Tο έχω σκεφτεί για μπετόνι αλλά φοβάμαι ότι αν με σταματήσει κανένα περιπολικό μέχρι να πάω Αγ. Τριάδα και κάνει έλεγχο στη μπαγαζιέρα θα έχω πρόβλημα. Φοβάμαι μην με πάνε μέσα για ταραχοποιό στοιχείο ... :rotflmao:

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια

Θα πάω όμως στη στοά της Πανεπιστημίου για χάρτη της Πάρνηθας, για να ξέρω που πατώ και που πηγαίνω.

crs-k
03/04/2006, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
.............................
Αναρωτιέμαι ποιός άγιος είναι αυτή η εκκλησία καθώς δεν ξέρω που πάν τα 4 στη περιοχή :rotflmao: :rotflmao: . Πήγα αλλά δεν ξέρω προς τα που πήγα :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Αν ξέρει κάποιος τι διαδρομή ακολούθησα στο χάρτη ας μου πει και εμένα γιατί έχω μπλέξει τη σκούπα με τη βούρτσα κοιτώντας το χάρτη της περιοχής εκ των υστέρων . :rotflmao: :bigcry: :lol:


Αργησα να απαντησω, μιας κι ετοιμαζα την γενικοτερη απαντηση (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20824) ! :cool:


Παντα τετοια μικρε!


:smokin: :beer: :wave2:

Nrgman
03/04/2006, 18:05
Μπράβο σου!!!
Δηλαδή αν είχε ένα ,δεν πάω πολυ μακριά, xr125 που θα πήγαινες?

Μπράβο σου και πάλι.

ΙΠΠΕΑΣ
03/04/2006, 18:53
Ευχαριστώ. Καλές βόλτες σε όλους ...

@CRS-K Ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις ...



:beer: