PDA

View Full Version : Ανορθωτής.... ?



Nik0s
02/04/2006, 18:07
Έχω την εντύπωση ότι ο ανορθωτής μου μόλις με άφησε χρόνους....

Έμεινα έξω ακριβώς από το σπίτι μου, έχοντας γυρίσει από εκδρομή που κάναμε με τα παιδιά στην Εύβοια :sad: :bigcry: :sad:

%^*^&%(^&##%
:mad: :mad: :mad: :mad:

ΓΑΜΩΤ ΓΑΜΩΤ ΓΑΜΩΤ

Stergios69
02/04/2006, 18:28
Μέτρα τα βολτ στους πόλους της μπαταρίας.
Αν βγάζει λιγότερο από 14 με αναμένα φώτα (και κινητήρα προγανώς) στις 4-5000 στροφές είναι ανορθωτής... :mad: :mad: :mad:
Πάρε έναν από SXelectronics να ξενοιάσεις.
:beer:

Stergios69
02/04/2006, 18:29
... και βασικά πάλι καλά, γιατί η δικιά μου με άφησε στην Νέα Εγνατία στην Σαλονίκη κια έσπρωχνα μέχρι το 424 ΓΣΝ που είχε μια κατηφορα για να πάρει μπρος...
:evil: :evil: :evil: :evil:

Nik0s
02/04/2006, 18:31
Άστα να πάνε...

είδα και στο site της SX, του Άφρικα είναι ο ακριβότερς ανορθωτής :bawl: 105 ευρω...

Και βάλε και καινούργια μπαταρία....

Για μια 200άρα είμαστε αν κρίνω και από ποστ άλλων εδώ... :bawl: :bawl: :bawl:

afrolykos
02/04/2006, 18:39
την 200αρα την εχεις σιγουρη με ανορθοτη και μπαταρια τζελ

βαλε και ενα βολτομετρο ψηφιακο να το ελεγχης οποτε θελεις εσυ
βοηθαει πολυ

africanos31
04/04/2006, 11:05
εγω πηρα απο πατρα (50 ευρω στελνει και με αντικαταβολη εγω εβαλα λεφτα σε λογαριασμο και μου τα στειλε με το κτελ)"sun" ιδια με τη μαμισια και την εχω για τα ταξιδια

Nik0s
05/04/2006, 10:33
Έχουνε περάσει 3 μέρες λοιπόν από την Κυριακή που μου "γκρίνιαζε" το μηχανάκι...

Τη Δευτέρα το πρωί πήγα σε ηλεκτρολόγο, το είδε, μέτρησε τα πάντα κτλ κτλ, [B]έσφιξε[/Β] και έναν πόλο που είχε χαλαρώσει...

Κατά τη γνώμη του χρειάζομαι καινούργιο ανορθωτή, αλλά του είπα άσε να το σκεφτώ και βλέπουμε...

Από τότε το μηχανάκι ΔΕΝ έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.... :confused:

afrotwin
05/04/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Έχουνε περάσει 3 μέρες λοιπόν από την Κυριακή που μου "γκρίνιαζε" το μηχανάκι...

Τη Δευτέρα το πρωί πήγα σε ηλεκτρολόγο, το είδε, μέτρησε τα πάντα κτλ κτλ, [B]έσφιξε[/Β] και έναν πόλο που είχε χαλαρώσει...

Κατά τη γνώμη του χρειάζομαι καινούργιο ανορθωτή, αλλά του είπα άσε να το σκεφτώ και βλέπουμε...

Από τότε το μηχανάκι ΔΕΝ έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.... :confused:

file mou mas anakinoses oti emines apo anor8oti xoris na mas eksigisis ta simptomata
afto me tous polous simveni sto africa ke prepi mia fora ton xrono na tsekaris mipos exoun xalarosi
ala prepi na exanes to revma telios otan girnages to klidi

an mas periegrafes ta simptomata 8a se soname apo tin agonia

Nik0s
05/04/2006, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
file mou mas anakinoses oti emines apo anor8oti xoris na mas eksigisis ta simptomata
afto me tous polous simveni sto africa ke prepi mia fora ton xrono na tsekaris mipos exoun xalarosi
ala prepi na exanes to revma telios otan girnages to klidi

an mas periegrafes ta simptomata 8a se soname apo tin agonia

Τα έχω περιγράψει σε αρκετούς δια ζώσης ή από ΠΜ.....

βαριέμαι πάλι !!!!

:ZZZ:

:lol: :rotflmao: :lol:

afrotwin
05/04/2006, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Τα έχω περιγράψει σε αρκετούς δια ζώσης ή από ΠΜ.....

βαριέμαι πάλι !!!!

:ZZZ:

:lol: :rotflmao: :lol:

kitakse filarako o logos pou anaferomaste sto provlima sou ke to sizitame ine gia na gini ma8ima se olous oxi gia na sosoume esena mono apo mia diskoli katastasi
ala afou den endiaferese gia kati tetio den trexi kastano na ise kala

Nik0s
05/04/2006, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
kitakse filarako o logos pou anaferomaste sto provlima sou ke to sizitame ine gia na gini ma8ima se olous oxi gia na sosoume esena mono apo mia diskoli katastasi
ala afou den endiaferese gia kati tetio den trexi kastano na ise kala


Οκ, πάμε πάλι.


Την Κυριακή που είχαμε πάει στην Εύβοια, σε κάποια στάση ξέχασα τα φώτα αναμμένα μη κινητήρα σβηστό για κανά 10λεπτο - τέταρτο. Η μπαταρία ξελιγώθηκε φαίνεται και μετά δεν έπαιρνε μπροστά.

Σπρώχνουμε, το βάζω με ταχύτητα και όλα καλά. Στις υπόλοιπες στάσεις, έπαιρνε μπροστά κανονικά και δεν ξανα-παρουσίασε πρόβλημα.

Το βράδυ, γυρνώντας σπίτι από Εύβοια, με αφήνει πάλι έξω ακριβώς από το σπίτι και δεν έπαιρνε μπροστά. Ταχύτητα στην κατηφόρα, παίρνει και όλα ΟΚ.

Την άλλη μέρα πήγα σε ηλεκτρολόγο, του περιέγραψα την όλη ιστορία. Μέτρησε μπαταρία και ανορθωτή και κατέληξε ότι ο ανορθωτής μάλλον πάει για αλλαγή, αφού έσφιξε και τον πόλο που είπαμε. Επίσης τσέκαρε όλες τις φύσες και καλώδια για τυχόν προβλήματα.

Του είπα οτι θα σκεφτώ τι θα κάνω. Από τότε, το μηχανάκι ΔΕΝ παρουσιάζει κανένα πρόβλημα...

mixanobio$
06/04/2006, 17:38
Εμενα δεν μου φαινεται να φταιει ο ανορθωτης....

Μπορει να τον "κουρασες" με το οτι η μπαταρια σου ηταν "ψωφια". Οταν η μπαταρια δεν ειναι δυνατη ζοριζετε ο ανορθωτης...

Η γνωμη μου ειναι το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να κανεις charge την μπαταρια.

Nik0s
12/04/2006, 18:11
Update


Μέχρι στιγμής, χωρίς να έχω κάνει απολύτως τίποτα (εκτός από το σφίξιμο του πόλου) το μηχανάκι δεν έχει παρουσιάσει τίποτα.... :D

afrotwin
12/04/2006, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Update


Μέχρι στιγμής, χωρίς να έχω κάνει απολύτως τίποτα (εκτός από το σφίξιμο του πόλου) το μηχανάκι δεν έχει παρουσιάσει τίποτα.... :D

ke oute prokite
to provlima sou itan o xalaros polos merikoi to exoume pa8i afto...:wave2:

Nik0s
17/04/2006, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Update


Μέχρι στιγμής, χωρίς να έχω κάνει απολύτως τίποτα (εκτός από το σφίξιμο του πόλου) το μηχανάκι δεν έχει παρουσιάσει τίποτα.... :D

Update Part II


Την Παρασκευή, ανεβαίνοντας Λαμία και πηγαίνοντας με 150 περίπου, νιώθω το μηχανάκι κάπως "αδύναμο"...

Μπαίνω στο 90 για γέμισμα δικό της, άδειασμα δικό μου... Σβήνω, ανοίγω τάπα, γεμίζω, κλείνω τάπα, ανάβω, μίζα, τίποτα.... μίζα... τίποτα...

Πάλι τα ίδια :sad:

Παρακαλάω το βενζινά να μου ρίξει μια σπρωξιά ο οποίος πρόθυμος βοηθαέι και σπρώχνει φωνάζοντας "Τετάρτη βάλε, τετάρτη !!!":lol: Τεσπα, παίρνει μπρος με την ταχύτητα, φεύγω καρφί για Λαμία.

Έχοντας μπει στο πέταλο του Μαλιακού, την ώρα που παίζω φώτα σε διερχόμενο συνάδελφο, τη στιγμή που πατάω τους προβολείς το μηχανάκι γονατίζει - χάνει στιγμιαία τη δύναμή του.... :rolleyes:

Να'τα μας....

Φτάνω στον ξάδερφο rsp, σβήνω, πέρνει αμέσως μπροστά, όπως και την απόμενη μέρα.

Σήμερα γυρνώντας, βάζω βενζίνη πριν φύγω και φτάνω Αθήνα χωρίς στάση... Μπαίνοντας Αθήνα, μου κάνει κάτι διακοπές, σαν να τελειώνει η βενζίνη... κλείνω φώτα και όλα καλά....

Φτάνω σπίτι, παρκάρω. Κλείνω διακόπτη, ανάβω διακόπτη, τίποτα, ψόφια η μπαταρία...... Δεν έπερνε με τίποτα :mad:

Τελικά δεν θα γλυτώσω τον ανορθωτή, φαίνεται να έχει πρόβλημα. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι, γιατί δεν μου εμφανίζει κάποιο πρόβλημα στην καθημερινή χρήση, και μόλις κάνω μερικά "ταξιδιωτικά" χιλιόμετρα η μπαταρία γονατίζει..... :rolleyes: :confused:

matmat
17/04/2006, 08:57
Πήγαινε βρε Νίκο σε έναν Ηλεκτρολόγο
Να μετρήσει όχι μόνο την μπαταρία αλλά και τον ανορθωτή
Ίσος Και τα πηνία
κοίτα και την φύσα μην έχει καρβουνιάσει σύνηθες φαινόμενο όταν έχει πρόβλημα ο ανορθωτής
Αντε παλικάρι μου :smokin:

:wave2: :wave2:

Julius
17/04/2006, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Update Part II


Την Παρασκευή, ανεβαίνοντας Λαμία και πηγαίνοντας με 150 περίπου, νιώθω το μηχανάκι κάπως "αδύναμο"...

Μπαίνω στο 90 για γέμισμα δικό της, άδειασμα δικό μου... Σβήνω, ανοίγω τάπα, γεμίζω, κλείνω τάπα, ανάβω, μίζα, τίποτα.... μίζα... τίποτα...

Πάλι τα ίδια :sad:

Παρακαλάω το βενζινά να μου ρίξει μια σπρωξιά ο οποίος πρόθυμος βοηθαέι και σπρώχνει φωνάζοντας "Τετάρτη βάλε, τετάρτη !!!":lol: Τεσπα, παίρνει μπρος με την ταχύτητα, φεύγω καρφί για Λαμία.

Έχοντας μπει στο πέταλο του Μαλιακού, την ώρα που παίζω φώτα σε διερχόμενο συνάδελφο, τη στιγμή που πατάω τους προβολείς το μηχανάκι γονατίζει - χάνει στιγμιαία τη δύναμή του.... :rolleyes:

Να'τα μας....

Φτάνω στον ξάδερφο rsp, σβήνω, πέρνει αμέσως μπροστά, όπως και την απόμενη μέρα.

Σήμερα γυρνώντας, βάζω βενζίνη πριν φύγω και φτάνω Αθήνα χωρίς στάση... Μπαίνοντας Αθήνα, μου κάνει κάτι διακοπές, σαν να τελειώνει η βενζίνη... κλείνω φώτα και όλα καλά....

Φτάνω σπίτι, παρκάρω. Κλείνω διακόπτη, ανάβω διακόπτη, τίποτα, ψόφια η μπαταρία...... Δεν έπερνε με τίποτα :mad:

Τελικά δεν θα γλυτώσω τον ανορθωτή, φαίνεται να έχει πρόβλημα. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι, γιατί δεν μου εμφανίζει κάποιο πρόβλημα στην καθημερινή χρήση, και μόλις κάνω μερικά "ταξιδιωτικά" χιλιόμετρα η μπαταρία γονατίζει..... :rolleyes: :confused:


Νίκο είναι stadar πρόβλημα του ανορθωτή.

Τσέκαρε εάν φορτίζει την μπαταρία όταν είναι αναμμένα τα φώτα. (έτσι έμεινα βράδυ στην εθνική με το πλυντήριο)

Εναλλακτικά ακολούθησε την λύση RSP και πάνε πάρε LC8 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.



:wave2: :wave2: :wave2:

mixanobio$
17/04/2006, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Νίκο είναι stadar πρόβλημα του ανορθωτή.

Τσέκαρε εάν φορτίζει την μπαταρία όταν είναι αναμμένα τα φώτα. (έτσι έμεινα βράδυ στην εθνική με το πλυντήριο)

Εναλλακτικά ακολούθησε την λύση RSP και πάνε πάρε LC8 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.



:wave2: :wave2: :wave2:


xaxaxa LC8 ??? xaxaxa :rotflmao:
Για να κυκλοφορει με 2 μπαταριες? και οταν μπαινει στα νερα να μενει!! χαχαχα
ωωωωραιος!!!

Nik0s
27/04/2006, 17:43
Αλλάχτηκε...

:beer: :wave2: