PDA

View Full Version : Βεντιλατέρ?



dirtbird
03/04/2006, 06:17
Προχθές μετά από εξονυχιστικό πλύσιμο με το μηχνάκι γυμνό, έριξα και μπόλικο σπρέυ σιλικόνης (που ως γνωστόν σεν κρατάει σκόνη) και μετά το έντυσα με το επισκευασμένο φαίρινγκ.

Δεν πήγα καμμία βόλτα.

Χθες, γυρνώντας από βόλτα στο Λαύριο. από τα βλάχικα και μετά έπεσα σε κίνηση.
Λίγο μετά τη Γλυφάδα, παρατηρώ ότι ότι η θερμοκρασία είναι πολύ ψηλά (107-109 C).
107 είχα δει έως τώρα μόνο καταμεσήμερο καλοκαίρι και αμέσως έπεφτε με τη συνδρομή του βεντιλατέρ (το οποίο δεν άκουσα να δουλεύει αλλά ακούγεται δύσκολα εν κινήσει).

Τέλος πάντων καταφέρνω με ανάλογη οδήγηση να κρατάω τη θερμοκρασία στους 105 και φτάνω σπίτι. Εκεί σιγουρεύυομαι ότι το βεντιλατέρ δεν δουλεύει.
Αφήνω το μηχανάκι να κρυώσει.

Τσεκάρω ασφάλεια βεντιλατέρ, είναι οΚ.
Μεσοβδόμαδα μαζί με τις βαλβίδες είχα πάει στο μάστορα και 2 λίτρα Μotul Motocool για ανανέωση υγρών. Κοιτάω το μανιουάλι και λέει ότι παίρνει 3.9 λίτρα.

Ωπ λέω δεν είχαν συμπκηρώσει πλήρως.
Το δοχείο εκτόνωσης ήταν άδειο.
Συμπληρώνω από εκεί και μετά βγάζω το φαίρινγκ για να τσεκάρω στάθμη στο ψυγείο. Το δοχείο εκτόν. πρόλαβαίνει και κερνάει το ψυγείο (το Μotul είναι κίτρινο, αυτό που συμπλήρωσα πράσινο) οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρος πόσο και αν έλειπε από το ψυγείο. Το δοχείο πήρε περίπου 1 λίτρο και μένει γεμάτο, οπότε υπόθέτω ότι λίγο έλειπε από το ψυγείο.

Βάζω μπροστά και ξαναζεσταίνω μοτέρ.
Το βεντιλατέρ δουλεύει αλλά γυρνάει αργά και σε δόσεις (σαν να το γυρνάει ασθενική μίζα) και είναι υπέρ του δέοντως ςύκολο να το σταματήσεις με το χέρι.

Βγάζω τη μριζα του ρελέ και τη μπρίζα του μοτέρ πάνω στο βεντιλατέρ και τις ψεκάζω με σπρευ επαφών. Καμμία αλλαγή, το βεντιλατέρ γυρνάει λες και βαριέται τη ζωή του.

Τσεκάρω πως γυρνάει ο ανεμιστήρας με το χέρι και βλέπω ότι δεν σπινιάρει ελεύθερα, αντιθέτως ξύνει. Τσεκάρω ότι δεν βρίσκει στις ψύκτρες και όντως δεν βρίσκει.
Εδώ να προσθέσω ότι όταν είχα πάρει το μηχανάκι (με 2000 χλμ) το βεντιλατέρ έγλυφε ελαφρά στις ψύκτρες και στράβωσα λίγο τη βάση του με το χέρι χωρίς να το βγάλω.

Τι δεν έχω κάνει:
δεν έχω κάνει εξαέρωση του συστ. ψύξης,
δεν έχω γεφυρώσει στο ρελέ ώστε να δουλεύει συνέχεια το βεντιλατέρ μπας και βελτιωθεί.
Δεν έχω τσεκάρει συνέχεια ηλ. γραμμών μήπως έχω κανα βραχυκύκλωμα.
Δεν έχω δώσει απευθείας 12 Volt στο μοτέρ.

Συν όλα τ'άλλα με τα άναψε-σβήσε έπεσε και η μπαταρία και έπρεπε να το βάλω στο τέλος μπροστά με καλώδια.

Πιστεύω ότι βεντιλατέρ είναι τελειωμένο.
Πιστεύω επίσης ότι το χάλασα εγώ με τα πολλά νερά (έριχνα από πίσω προς τα εμπρός για να φύγουν οι λάσπες που φέρνει η ρόδα από το ψυγείο) και το σπρευ σιλικόνης (κρατάει το νερό και απ'έξω και από μέσα).

Το βεντιλατέρ καινούργιο στην Αμερική (RonAyers) έχει 140 $, οπότε υπολογίζω εδώ να έχει κοντά στα 250?.

Σκέφτεται κανείς κάτι που να μου διαφεύγει?
Να πάρω καινούργιο ή μεταχειρισμένο?
Να κρεμάσω κανένα φυλαχτό για το μάτι? Είμαι κατά αυτών των παγανιστικών εθίμων, αλλά τον τελευταίο καιρό δεν έχω ηρεμήσει, μόλις ξεμπερδεύω με το ένα (φαίρινγκ) σκάει μύτη κάτι άλλο.
:evil:

dirtbird
03/04/2006, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Βλέπω 2 οδούς.
Η πρώτη το πουλάς και παίρνεις ducati οπότε ασχολείσαι δικαιολογημένα κάθε ΣΚ με τις βλάβες που θα σου βγάζει,
Η δεύτερη βρήσκεις άλλο χόμπυ και αφήνεις το ΧΧ στην ησυχία του αντί να το χαλάς κάθε ΣΚ:p

H απάντηση μου...


43312

FZR1000
03/04/2006, 17:07
Αφού γυρνάει εστω και αργά, αν λαδώσεις με σπρει το ηλεκτρικό μοτεράκι του βεντιλατέρ μπορεί να στρώσει..........

OldMan
03/04/2006, 17:17
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Άντε να ΜΗΝ το "σφάξω" γιατί θα πούνε ότι έχω κάτι με τα Honda !!!


Βρωμοπούλιε, δώσε γύρω στα 12.5 Volts από κάποιο τροφοδοτικό (ικανής ισχύος εξυπακούεται:lol: ) στα καλώδια του ανεμιστήρα και δες αν και πως γυρίζει ...


Κατά πάσα πιθανότητα, έπιασε "μούσγα" το σύστημα άξονα-μοτέρ και ζορίζεται να γυρίσει (και θα σου ξελιγώσει και την μπαταρία - διότι, όπως λέει και ο Sonic22:lol: , ηλεκτροκινητήρας που δεν περιστρέφεται ελεύθερα, λειτουργεί σαν ωμική αντίσταση).

:wave2: :beer: :wave2:

dirtbird
03/04/2006, 19:55
Update...

Βεντιλατέρ έχει στον Σ. και μου'ρχεται γύρω στα 150? (μόνο το μοτέρ). Στα μτχ βρήκα ένα κομπλέ με 60? και το πήρα.
Δυστυχώς ενώ δουλεύει άψογα (του έδωσα ρεύμα από την μπαταρία) δεν είναι το ίδιο.


43371

dirtbird
03/04/2006, 20:11
Το λυμμένο είναι το μαμά.

Η φτερωτή είναι ίδια (αλλάζει ο τρόπος στήριξης στο μοτέρ)
Διαφέρουν, η βάση (άλλες γωνίες και ποδαράκια), η μπρίζα (αυτό φτιάχνεται εύκολα) και οι βίδες στήριξης (σταυρόβιδες αντί για οχτάρες).
Δεν έλυσα το μτχ γιατί μάλλον θα το επιστρέψω.

Μέτρησα την μπαταρία και είναι 12.2 volt, συνεπώς την ξελίγωσε ελαφρώς το ρημάδι.
Επίσης έδωσα (στιγμιαία πάντα) ρεύμα και στο χαλασμένο και κάνει σαν να χτυπάει ρελέ (δεν χτύπαγε το ρελέ όμως αλλά το βεντιλατέρ).
Επίσης έκανα και το τεστ που γράφει στο μάνιουαλ.
Γεφύρωσα το ρελέ του fan , και με ανοιχτό διακόπτη σύνδεσα (με καλώδια) το μτχ fan στην μπρίζα της πλεξούδας που φέρνει ρεύμα-γείωση στο πλεξουδάκι του fan. Όλα λειτουργούσαν εντάξει οπότε καλωδιακώς είμαο οΚ.

Πάρτε και μία με το αποδημήσαν (επαναλαμβάνω από δικό μου λάθος) fan ανοιγμένο.


43372

costas81
04/04/2006, 12:43
πηγαινε αρχηγε μου και παρε ενα μαμα βεντιλατερ!
Δεν κανουν εκει τσιγκουνιες
Με την θερμοκρασια δεν πρεπει να κανουμε πειραματα!

dirtbird
04/04/2006, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
πηγαινε αρχηγε μου και παρε ενα μαμα βεντιλατερ!
Δεν κανουν εκει τσιγκουνιες
Με την θερμοκρασια δεν πρεπει να κανουμε πειραματα!

Λειτουργεί το original, λεπτομέρειες και φωτορομάντζο το απόγευμα.

P.S.: μέχεις κόψει για τσιγκούνη?:nono:

costas81
04/04/2006, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Update...

Βεντιλατέρ έχει στον Σ. και μου'ρχεται γύρω στα 150? (μόνο το μοτέρ). Στα μτχ βρήκα ένα κομπλέ με 60? και το πήρα.
Δυστυχώς ενώ δουλεύει άψογα (του έδωσα ρεύμα από την μπαταρία) δεν είναι το ίδιο.

Δεν το λεω προσβλητικα ουτε σε ξερω!
Απλα μηπως να μην εκανες πειραματα και να επερνες ενα καινουργιο να εισαι ησυχος?

dirtbird
05/04/2006, 05:35
Λοιπόν όπως έγραψα το μαμα βεντιλατέρ έκανε περίεργους θορύβους. Μετά από αυτό το άνοιξα. Κατά τον οπτικό έλεγχο δεν έδειχνε να έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα εκτός από το ρουλεμάν στην μεριά του μαγνήτη που ήταν θορυβώδες και εξωτερικά έδειχνε ότι είχε κάνει κράτημα στην φωλιά του. Εδώ να σημειώσω ότι έχει 2 ρουλεμάν σειράς 607 κλειστού τύπου.
Εχτές το πρωί στη δουλειά ο κολλητός συνάδελφος αφού δοκιμάζει στο ρεύμα το μτχ (που είχα αγοράσει αλλά δεν έκανε) δοκίμασε και το μαμά..... το οποίο δούλευε.

Προφανώς ανοίγοντας το, έφυγε η υγρασία που είχε μέσα και το βραχυκύκλωνε? (δεν είμαι πολύ σίγουρος για την εξήγηση και ούτε έχω ιδιαίτερη εμπειρία στο θέμα).
Τέλος πάντων σφού καθάρισα τα εντόσθια με αντιοξειδωτικά ηλεκτρολογικά σπρέυ, πετάχτηκα και στην SKF και πήρα και 2 ρουλεμανάκια (κόστος 11?). Φυσικά για να βγούν τα ρουλεμάν θέλει εξολκέα (ας είναι καλά παρακείμενος στην SKF φίλος που είναι αντιπρόσωπος της Facom). Kατά το κλείσιμο έβαλα και σιλικόνη στεγανοποίησης μεταξύ των 2 casings του μοτέρ (είχε απο τη μαμά μαστίχα σαν αυτήν που έχουν οι εγκέφαλοι ψεκασμού η οποία μένει επάνω αλλά με τα άνοιξε - κλείσε...) και
as good as knew (or even better).....
Θα δείξει...

Φωτό σε λίγο.
:beer:

dirtbird
05/04/2006, 08:38
Το γκρουπ βεντιλατέρ λυμμένο και με βγαλμένα τα ρουλεμάν (δεν φαίνεται ο ρότορας)


43520

dirtbird
05/04/2006, 08:39
Και ο ρότορας (μάστορα, πέρνα μου μία περιέλιξη :lol: :lol: )


43521